Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

1 hour ago, Moomin είπε:

Καλησπέρα και σε μας έτσι ήταν η μπέμπα. Είχε πέσει στην καμπύλη ανάπτυξης αλλά ανέβηκε μετά ελάχιστα και δύο φορές τώρα είναι σταθερή. Δεν θα κάνουμε άλλο ντομπλερ. Τα αμνιακα είναι καλά, για τον πλακούντα δεν έχουν πει κάτι, ότι φταίει κλπ. Και μένα μου λένε να παρακολουθώ ότι κινείται.

Να πίνεις πολλά υγρά και όλα θα πάνε καλά! Φαντάσου κ μεις στην εβδομάδα που είσαι κάπου τόσο ήταν σε κιλά. Τώρα κοντεύει τις 38 εβδ και θα πιάσει τα 2500. Συχνή παρακολούθηση και εν ανάγκη γέννας λίγο νωρίτερα. Στην αδελφή μου πέρσυ έτσι έκαναν και είχε κλείσει τις 37 εβδομαδες φαντάσου, είχε λίγα αμνιακα και συχνή παρακολούθηση και όλα πήγαν καλά.

Κοντοφθανει και η δική μας η ώρα.

Εμένα δεν με πιέζει χαμηλά, πιο πολύ στα πλαϊνά σαν να μην έχει χώρο να τεντωθεί. Έχει πάρει θέση, να δούμε αν θα κάνουμε καισαρική ή όχι γιατί έχω ένα ινομυωμα χαμηλά και ο γιατρός δεν θέλει να στρεσαρει το μωρό, είναι και μικρούλα.

Την κρατούσα άνετα κάνα δίμηνο ακόμα :D

Καλή ανάρρωση και σύντομα να πάρετε και τον μπέμπη στο σπίτι σας!

Πολύ ενθαρρυντικές οι πληροφορίες που μου δίνεις! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

On 18/8/2022 at 1:54 ΜΜ, Mairiv είπε:

Καλά είμαι … προσπαθώ δηλαδή.. εντάξει μου λείπει ο μπέμπης μου αλλά πηγαίνω και τον βλέπω! Ευτυχώς ότι έχασε από βάρος το ξαναπήρε όπως όταν γεννήθηκε και σιγά σιγά ανεβαίνουμε! ❤️

Πολύ σημαντικό που παιρνει βάρρος! Σε λίγο θα είστε σπίτι αγκαλίτσα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα…τι κανετε;πως ειστε τωρα που πλησιαζει ο καιρος;;εγω ανυπομωνω να ερθει εκεινη η στιγμη που θα δω την μπεμπα μου…αλλα εχω κουραστει κιολας…τις τελευταιες μερες καουρες πολλες..δυσκολευομαι να φαω γιατι νιωθω οτι εχω βαρυνει και η κοιλια μου εχει γινει τεραστια και απο χτες εχουν αρχισει να πρηζονται χερια και ποδια…καλα για τον υπνο δεν το συζητω..καθε δυο ωρες ξυπναω…και εσεις τα ιδια περνατε;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vasiliki33 είπε:

Κοριτσια καλησπερα…τι κανετε;πως ειστε τωρα που πλησιαζει ο καιρος;;εγω ανυπομωνω να ερθει εκεινη η στιγμη που θα δω την μπεμπα μου…αλλα εχω κουραστει κιολας…τις τελευταιες μερες καουρες πολλες..δυσκολευομαι να φαω γιατι νιωθω οτι εχω βαρυνει και η κοιλια μου εχει γινει τεραστια και απο χτες εχουν αρχισει να πρηζονται χερια και ποδια…καλα για τον υπνο δεν το συζητω..καθε δυο ωρες ξυπναω…και εσεις τα ιδια περνατε;

Akrivos ta idia kai egw.Kaoura  exw olo to vradi.h koilia mou nomizw megalonei kathe lepto.exw varinei para poli.tin nixta koimame diskola den volevoume me tipota kai ksipnaw sinexia.me liga logia den antexw alo...apla pernaw diskola alla kanw ipomoni kai metraw tis meres.Gia pote exeis imerominia esy;posa kila evales an epitrepetai;❤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Simona είπε:

Akrivos ta idia kai egw.Kaoura  exw olo to vradi.h koilia mou nomizw megalonei kathe lepto.exw varinei para poli.tin nixta koimame diskola den volevoume me tipota kai ksipnaw sinexia.me liga logia den antexw alo...apla pernaw diskola alla kanw ipomoni kai metraw tis meres.Gia pote exeis imerominia esy;posa kila evales an epitrepetai;❤

Και εγω ετσι ειμαι ολο το βραδυ…δεν βολευομαι με τιποτα και ειμαι φουλ κουρασμενη ολη μερα…πητ εχω 24/09 και εχω βαλει 15 κιλα….σαν τον βουδα νιωθω…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Eirini89 said:

Γεια σας κοριτσια!!! Εκανα εχτες βιοφυσικο προφιλ 36 εβδομαδων ακριβως 3 κιλα!! Αυριο εχω προεγχειρητικο και Δευτερα μπαινω για καισαρικη λογω χολοστασης!!!

Κορίτσι, κ εγώ ομοίως. Την Κυριακή κλείνω 36 εβδομάδες κ θέλει ο γιατρός μου, αν αντέχω να πάρω  3-4 μέρες από την άλλη εβδομάδα κ μετά μπαίνω για καισαρική. Έχω κ εγώ χολοσταση, με αρκετά έντονο κνησμό. Είχαν πέσει τα ηπατικά, αλλά όσο προχωράει η εγκυμοσύνη κ αυξάνονται τα οιστρογόνα αυξήθηκαν πάλι τα ηπατικά. Με το καλό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Vasiliki33 είπε:

Και εγω ετσι ειμαι ολο το βραδυ…δεν βολευομαι με τιποτα και ειμαι φουλ κουρασμενη ολη μερα…πητ εχω 24/09 και εχω βαλει 15 κιλα….σαν τον βουδα νιωθω…

@Vasiliki33Egw exw 29/9 alla tha mpw stis 15/9 gia kaiseriki.tora eimai 34+2...egw exw valei 3 kila mono kai agxonoume enow o giatros mou eipe oti einai ola kala kai to moro pernei varos.prin 2 evdomades ekana to doppler kai itan h mikri 2,200kila.estanomai omws les kai exw valei 20 kila.sinexia eimai kourasmeni mera nixta.asta na pane....den ksero pos tha anteksw den antexw alo etsi.kai exei kai para poli zesti apo xalkidiki eimai.Na einai kala to klimatistiko xaxaxa.Oli mera griniazw den ksero pos me antexoun oi diki mou xaxaxa.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχα πολλές μέρες να μπω αλλά σας διάβασα όλες!!! Είχα τρεχάματα που μετακομίσαμε και τώρα ηρέμησα. 
Σας διάβαζα τώρα και έκλαιγα από συγκίνηση γιατί πέρασε πολύ γρήγορα ο καιρός. Εύχομαι σε όλες να έχετε καλή γεννα και να περνάτε όσο το δυνατόν πιο ευχάριστα!!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Iris89 είπε:

Κορίτσι, κ εγώ ομοίως. Την Κυριακή κλείνω 36 εβδομάδες κ θέλει ο γιατρός μου, αν αντέχω να πάρω  3-4 μέρες από την άλλη εβδομάδα κ μετά μπαίνω για καισαρική. Έχω κ εγώ χολοσταση, με αρκετά έντονο κνησμό. Είχαν πέσει τα ηπατικά, αλλά όσο προχωράει η εγκυμοσύνη κ αυξάνονται τα οιστρογόνα αυξήθηκαν πάλι τα ηπατικά. Με το καλό!

Ε και εγω 36+4 θα γεννησω...παιρνω ursofalk και ειναι φυσιολογικες οι τιμες τωρα...ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη που κανω χολοσταση.... Να γεννησω τωρα να ηρεμησω γτ μετα τις 37 βδομαδες  θα χα πολυ αγχος....κνησμο ειχα και εγω μεχρι να πεσουν ειδικα στα ποδια ακομα ματωμενα ειναι... Καλη μας δυναμη..!!! Σε ολες κοριτσια!!! Με το καλο να κρατησουμε τα μωρα μας υγιη!!!!!

6 ώρες πρίν, Vasiliki33 είπε:

Κοριτσια καλησπερα…τι κανετε;πως ειστε τωρα που πλησιαζει ο καιρος;;εγω ανυπομωνω να ερθει εκεινη η στιγμη που θα δω την μπεμπα μου…αλλα εχω κουραστει κιολας…τις τελευταιες μερες καουρες πολλες..δυσκολευομαι να φαω γιατι νιωθω οτι εχω βαρυνει και η κοιλια μου εχει γινει τεραστια και απο χτες εχουν αρχισει να πρηζονται χερια και ποδια…καλα για τον υπνο δεν το συζητω..καθε δυο ωρες ξυπναω…και εσεις τα ιδια περνατε;

Και χειροτερα...χαχαχα εγω κοιμαμαι με το gaviscon στο κομοδινο σχεδον σε ολη την εγκυμοσυνη αλλα τωρα τη νυχτα πινω τουλαχιστον 3 φορες .....βεβαια δε μπορω να πω οτι δεν τρωω....απλα δεν τρωω πολυ....εκτος κ αν ειναι μακαρονια!!! Εχω και τη μικρη μου 18 μηνων ξυπναει κ αυτη ξυοναω και εγω και καπως ετσι περναει η νυχτα με 10 διακοπες στον υπνο..... Βεβαια σε οτι ακολουθει (θηλασμοι...2 μωρα....ξενυχτια, θηλαστρο ισως....τομη καισαρικης) νομιζω οτι τωρα ειμαι πολυ καλυτερα....

 

Αγωνιστικους χαιρετισμους σε ολες!!!

 

...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Eirini89 είπε:

Ε και εγω 36+4 θα γεννησω...παιρνω ursofalk και ειναι φυσιολογικες οι τιμες τωρα...ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη που κανω χολοσταση.... Να γεννησω τωρα να ηρεμησω γτ μετα τις 37 βδομαδες  θα χα πολυ αγχος....κνησμο ειχα και εγω μεχρι να πεσουν ειδικα στα ποδια ακομα ματωμενα ειναι... Καλη μας δυναμη..!!! Σε ολες κοριτσια!!! Με το καλο να κρατησουμε τα μωρα μας υγιη!!!!!

Και χειροτερα...χαχαχα εγω κοιμαμαι με το gaviscon στο κομοδινο σχεδον σε ολη την εγκυμοσυνη αλλα τωρα τη νυχτα πινω τουλαχιστον 3 φορες .....βεβαια δε μπορω να πω οτι δεν τρωω....απλα δεν τρωω πολυ....εκτος κ αν ειναι μακαρονια!!! Εχω και τη μικρη μου 18 μηνων ξυπναει κ αυτη ξυοναω και εγω και καπως ετσι περναει η νυχτα με 10 διακοπες στον υπνο..... Βεβαια σε οτι ακολουθει (θηλασμοι...2 μωρα....ξενυχτια, θηλαστρο ισως....τομη καισαρικης) νομιζω οτι τωρα ειμαι πολυ καλυτερα....

 

Αγωνιστικους χαιρετισμους σε ολες!!!

 

...

Δεν ξερω αν θα ειναι καλυτερο το μετα η ειναι το τωρα…το μονο που ξερω ειναι οτι οσο ηρεμη εγκυμοσυνη ειχα μεχρι τωρα..τοσο πολυ γκρινιαζω τωρα που φτανω στο τελος…δεν αντεχω ουτε τον ιδιο μου τον εαυτο…ο αντρας μου ειναι ηρωας…

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαστε όλες πολύ γκρινιαρες δεν παλεύεται άλλο... γιατί φτάνουμε κ στο τέλος είναι και ζέστες άστα να πάνε...νιώθω πολύ κουρασμένη τα μωρα όλο με χώνουν κουζίνα όχι φαγητό οχι γλυκό να τους φτιάξω είναι κ 3 με βγάζουν νοκ άουτ κ αυτά δίκιο έχουν όλη μέρα μέσα είναι η μαμά μου μαζεύει κούτες για την μετακόμιση ο άντρας μου όλη μέρα δουλειά ούτε τον βλέπουν ούτε τον βλέπω κοιμόμαστε όταν έρχεται κοιμόμαστε όταν φεύγει όλοι θέλουμε να χειμωνιασει σιγά σιγά να συμμαζευτούμε. Περιμένω και αυτά τα voucher πώς και πώς από τους παιδικούς να βγουν να δούμε άμα πήραμε θέση ουφ το μυαλό σε 10 μεριές είναι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Lak4 κορίτσι μου οτι καλύτερο σου εύχομαι. Να είναι γερό,  δυνατό και τυχερο το μικράκι σου! !!!

Κοριτσια γέννησα και γω τα αγόρια μου (14/08) . Ποιο σουπερ ημερομηνια δεν μπορούσαμε να διαλεξουμε για δίδυμα. 37 εβδομάδες! Βγήκαν 2800 και 2820!! Ολοι απορούσαν πως τα χώρεσα μέσα! 
η μαία μου ως ψυχαναγκαστική όπως αυτοαποκαλείται, κατάφερε να μου βγαλει πρωτόγαλα κ θηλάσανε τα μικρά την ωρα που με έραβε ο γιατρός απο τη καισαρική. Απίστευτη εμπειρία.

επίσης ήμουν τυχερή γιατί ενω ήμουν σε τρίκλινο, όλες τις μέρες με ειχαν ολομόναχη! Αυτό βοήθουσε στο rooming in (το αναφέρω για οποιο κοριτσι ήθελε περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θεμα αυτο) και υπήρχαν ώρες μες τη νύχτα που τους ελεγα να ρθουν να τα παρουν κ να μου τα φέρουν τη τάδε ώρα να θηλάσω.. οπως και να χει που κ που μεχρι να έχω επαρκή ποσότητα τους είπα πχ θελω 20μλ συμπλήρωμα να κάνω στο καθε ενα, κ ερχοντουσαν με συριγγούλα και την εδιναν παντα μπροστα μου. Ηταν σωστοί σε αυτό.

Εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα στη κάθε μια! Μακάρι να κυλήσουν όλα ομαλά όπως έτυχαν σε μένα που δεν το περίμενα καθόλου..!

  • Μου αρέσει 10
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , MariaBisb είπε:

@Lak4 κορίτσι μου οτι καλύτερο σου εύχομαι. Να είναι γερό,  δυνατό και τυχερο το μικράκι σου! !!!

Κοριτσια γέννησα και γω τα αγόρια μου (14/08) . Ποιο σουπερ ημερομηνια δεν μπορούσαμε να διαλεξουμε για δίδυμα. 37 εβδομάδες! Βγήκαν 2800 και 2820!! Ολοι απορούσαν πως τα χώρεσα μέσα! 
η μαία μου ως ψυχαναγκαστική όπως αυτοαποκαλείται, κατάφερε να μου βγαλει πρωτόγαλα κ θηλάσανε τα μικρά την ωρα που με έραβε ο γιατρός απο τη καισαρική. Απίστευτη εμπειρία.

επίσης ήμουν τυχερή γιατί ενω ήμουν σε τρίκλινο, όλες τις μέρες με ειχαν ολομόναχη! Αυτό βοήθουσε στο rooming in (το αναφέρω για οποιο κοριτσι ήθελε περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θεμα αυτο) και υπήρχαν ώρες μες τη νύχτα που τους ελεγα να ρθουν να τα παρουν κ να μου τα φέρουν τη τάδε ώρα να θηλάσω.. οπως και να χει που κ που μεχρι να έχω επαρκή ποσότητα τους είπα πχ θελω 20μλ συμπλήρωμα να κάνω στο καθε ενα, κ ερχοντουσαν με συριγγούλα και την εδιναν παντα μπροστα μου. Ηταν σωστοί σε αυτό.

Εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα στη κάθε μια! Μακάρι να κυλήσουν όλα ομαλά όπως έτυχαν σε μένα που δεν το περίμενα καθόλου..!

Να σου ζήσουν!!! Γερά κ τυχερά να είναι! Καλή ανατροφή !

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MariaBisb said:

@Lak4 κορίτσι μου οτι καλύτερο σου εύχομαι. Να είναι γερό,  δυνατό και τυχερο το μικράκι σου! !!!

Κοριτσια γέννησα και γω τα αγόρια μου (14/08) . Ποιο σουπερ ημερομηνια δεν μπορούσαμε να διαλεξουμε για δίδυμα. 37 εβδομάδες! Βγήκαν 2800 και 2820!! Ολοι απορούσαν πως τα χώρεσα μέσα! 
η μαία μου ως ψυχαναγκαστική όπως αυτοαποκαλείται, κατάφερε να μου βγαλει πρωτόγαλα κ θηλάσανε τα μικρά την ωρα που με έραβε ο γιατρός απο τη καισαρική. Απίστευτη εμπειρία.

επίσης ήμουν τυχερή γιατί ενω ήμουν σε τρίκλινο, όλες τις μέρες με ειχαν ολομόναχη! Αυτό βοήθουσε στο rooming in (το αναφέρω για οποιο κοριτσι ήθελε περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θεμα αυτο) και υπήρχαν ώρες μες τη νύχτα που τους ελεγα να ρθουν να τα παρουν κ να μου τα φέρουν τη τάδε ώρα να θηλάσω.. οπως και να χει που κ που μεχρι να έχω επαρκή ποσότητα τους είπα πχ θελω 20μλ συμπλήρωμα να κάνω στο καθε ενα, κ ερχοντουσαν με συριγγούλα και την εδιναν παντα μπροστα μου. Ηταν σωστοί σε αυτό.

Εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα στη κάθε μια! Μακάρι να κυλήσουν όλα ομαλά όπως έτυχαν σε μένα που δεν το περίμενα καθόλου..!

Να σας ζήσουν! Καλή ανατροφή! Τι ωραία, γεννάμε όλες σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MariaBisb είπε:

@Lak4 κορίτσι μου οτι καλύτερο σου εύχομαι. Να είναι γερό,  δυνατό και τυχερο το μικράκι σου! !!!

Κοριτσια γέννησα και γω τα αγόρια μου (14/08) . Ποιο σουπερ ημερομηνια δεν μπορούσαμε να διαλεξουμε για δίδυμα. 37 εβδομάδες! Βγήκαν 2800 και 2820!! Ολοι απορούσαν πως τα χώρεσα μέσα! 
η μαία μου ως ψυχαναγκαστική όπως αυτοαποκαλείται, κατάφερε να μου βγαλει πρωτόγαλα κ θηλάσανε τα μικρά την ωρα που με έραβε ο γιατρός απο τη καισαρική. Απίστευτη εμπειρία.

επίσης ήμουν τυχερή γιατί ενω ήμουν σε τρίκλινο, όλες τις μέρες με ειχαν ολομόναχη! Αυτό βοήθουσε στο rooming in (το αναφέρω για οποιο κοριτσι ήθελε περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θεμα αυτο) και υπήρχαν ώρες μες τη νύχτα που τους ελεγα να ρθουν να τα παρουν κ να μου τα φέρουν τη τάδε ώρα να θηλάσω.. οπως και να χει που κ που μεχρι να έχω επαρκή ποσότητα τους είπα πχ θελω 20μλ συμπλήρωμα να κάνω στο καθε ενα, κ ερχοντουσαν με συριγγούλα και την εδιναν παντα μπροστα μου. Ηταν σωστοί σε αυτό.

Εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα στη κάθε μια! Μακάρι να κυλήσουν όλα ομαλά όπως έτυχαν σε μένα που δεν το περίμενα καθόλου..!

Να σου ζήσουν! Να είναι υγιή, καλότυχα και ευτυχισμένα! Καλή και γρήγορη ανάρρωση και σε σένα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...