Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 41 λεπτά , Giouli36 είπε:

Κοπέλα μου εμένα το ζάχαρο πριν μεινω εγκυος ήταν στο 80-82 και τώρα που έμεινα έγκυος κυμαίνεται από 69-77!!!Βέβαια εγω εχω ακόμη αναγούλες και δεν μπορώ να φάω κανονικά αλλά και πάλι τι αναψυκτικά εχω πιει που έχουν ζάχαρη, έχω τσακίσει και παγωτινια!!Σχετικό είναι αυτό με το ζάχαρο στην εγκυμοσυνη!!!Δεν είναι στάνταρ ότι θα σου ανέβει!!Απλά το παρακολουθούν μήπως εμφανίσει κάποια κοπέλα διαβητη κύησης!!

Γενικά οι εξετάσεις σου είναι πολύ καλές!!Φαντάζομαι έχεις αρχίσει τα συμπληρώματα σιδήρου  ασβεστίου κλπ??

Άρα συμβαίνει κ το να κατέβει το ζάχαρο, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, καλό αυτό! 

Σίδηρο παίρνω, ασβέστιο πήγε να μου γράψει ο γιατρός κ του είπα να μην μου γράψει γιατί έχω πολύ υψηλή D κ δεν χρειάζεται, εδώ προσέχω ακόμα να μην τρώω τροφές με ασβέστιο γιατί αν φάω πχ γαλακτοκομικά κινδυνεύουν τα νεφρά μου. Παίρνω ω3, μαγνήσιο, φυλλικό, σίδηρο κ D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, SummerDream είπε:

Κορίτσια να ‘μαι κι εγώ εδώ ανάμεσά σας με τα ίδια όνειρα και τις ίδιες αγωνίες! Γράφω για πρώτη φορά! Μετά από μία βιοχημική και μία παλίνδρομη στην 7η εβδομάδα λόγω τρισωμίας 15 όπως αποδείχθηκε (με εξωσωματική και βλαστοκύστες 5ης ημέρας και οι δυο) ήμουν στην προετοιμασία για 3η εμβρυομεταφορά αλλά κόλλησα Covid κι ακυρώθηκε…μεγάλη απογοήτευση, ειδικά όταν πλησιάζεις τα 40 και νιώθεις τον χρόνο να σε κυνηγάει..τώρα σκέφτομαι την αίτηση για προεμφυτευτικό πριν προχωρήσω σε άλλη προσπάθεια,  τουλάχιστον να ξέρω ότι θα μου μεταφέρουν γερές βλαστοκύστες! 

Είμαι 41 με 4 προσπάθειες στην πλάτη δυο μηδενικές χοριακές και δυο παλινδρομες 10η και 7η βδομάδα.Και εγώ ήθελα προεμφυτευτικο αλλά με απέτρεψε ο γιατρός πρώτον γιατί έχω ΠΩΑ κ σε συνδυασμό με μέτριο σπερμα μαζεύουμε έμβρυα πολυυυυυ αργά & με δυσκολία. Συγκεκριμένα μου ειχε πει αν αντέχω ψυχολογικα να τα δοκιμάσω στην μήτρα μου χωρίς προεμφυτευτικο. Επιπλέον πήγα σε εκείνο το ραντεβού εξαντλημένη τόσο ψυχολογικα όσο και οικονομικά.

Δεν σου κρύβω ότι αν από διέγερση δηλαδή με μια φορά έβγαζα 6 βλαστοκυστες πχ θα τις έστελνα άσχετα τι έλεγε ο γιατρός. Όμως σε 5 ωοληψιες (φουλ διέγερση , 1 φυσικό τροποποιημένο, 2 τελειως φυσικούς) μαζέψαμε 4 βλαστοκυστες και τις έχω μεταφέρει όλες τώρα κ είμαι στην αναμονή. Εύχομαι,ελπίζω και προσεύχομαι μια από αυτές να είναι η τυχερη μας γερή βλαστοκύστη που θα μας δώσει το μωρό μας.

Αν όχι χίλιες φορές να πάρω μηδενική χοριακη παρά να αποβάλλω πάλι ή κάτι χειρότερο.

Ουσιαστικα δεν έχω να σου προτείνω κάτι πέρα από το ότι σε νιωθω απόλυτα κ εύχομαι όλα να σας πάνε καλά.

1 hour ago, Sila80 είπε:

Καλημερα σε όλες! 
Έχω τη χοριακή Παρασκευή 15/7 αλλά όπως πολλές άλλες δεν κρατήθηκα κ έκανα ένα τεστ φαρμακείου σήμερα για να έχω μια ιδεα το οποιο βγηκε αρνητικό

Λέτε να μην έχει δείξει ακόμη στα ούρα ή παω για μηδενικη;;; 

Στην τελευταία μου εγκυμοσυνη η χοριακη 9η μέρα από ετ βλαστοκυστης ήταν 27 κανενα τεστ δεν θα την έπιανε. Άσχετα με την δίκη μου κατάληξη το νούμερο το χαμηλό δίνει τέλειο μήνες εγκυμοσύνες. Το έχουμε δει να συμβαίνει. Μην χάνεις την ελπίδα σου η χοριακη θα ξεκαθαρίσει το τοπίο! 
Καλή επιτυχία 

 

@happiness79 Ένα φορουμ ολόκληρο καρδιοχτύπησε όμως χαλάλι σου εσένα και του όμορφου μπέμπη σου! Με το καλό να τον κρατησεις γερό στα χέρια σου

@Tselek συγχαρητήρια για την αυχενική σου με το καλό το μωρό σου.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, SummerDream said:

Καλημέρα, σ’ ευχαριστώ για την απάντηση, κι εγώ Σεπτ/Οκτώβρη θα πάω για νέα προσπάθεια, καλή μας επιτυχία! Κι εμένα οι γιατροί δεν μου το είχαν προτείνει, το πρότεινα εγω. Στην αρχή ήταν αρνητικοί, τώρα πλέον βλέπουν την οπτική μου και συνυπολογίζουν την ηλικία μου και το δέχτηκαν. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί μας αφήνουν να έχουμε τόσες αποτυχίες μέχρι να γίνει ο προεμφυτευτικος; ειδικά σε εμάς από εξωσωματική, για να έφτασα μέχρι εδώ σημαίνει ότι πραγματικά δυσκολεύομαι..Αυτό το παράπονο έχω εγώ για το πρωτόκολλο που υπάρχει…

Καλή μας επιτυχία, μπορεί να είμαστε μαζί περίπου χρονικά! Είπαμε αυτό το διάστημα να μαζέψουμε και χαρτιά μήπως προλάβουμε να περάσουμε πάλι επιτροπή. Οπότε αυτό το διάστημα προσπαθώ να επικεντρωθώ σε αυτό και το πάμε βήμα βήμα γιατί μου φαντάζει αιώνας μέχρι το φθινόπωρο...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Μπισκοτακι27 είπε:

Κοριτσια όσες πήγατε για αυχενική διαφάνεια θεσσαλονικη.Σε ποιους σας εστειλε ο γιατρός σας;;

Στην αρχή με έστειλε στην Ψαρρά,η οποία θεωρείται κορυφαία στη Θεσσαλονίκη. Αλλά δεν είχε ούτε ένα κενό και έτσι αποφάσισα να πάω στο Γένεσις. Εκεί έκανα και την αυχενική και τη β επιπέδου,στον ίδιο γιατρό και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Εκεί έκανα και εξωσωματική και όλες τις εξετάσεις,εκεί θα γεννήσω και γενικά από το να τρέχω από δω και από κει,αποφάσισα να τα κάνω όλα σ'αυτούς 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Στην αρχή με έστειλε στην Ψαρρά,η οποία θεωρείται κορυφαία στη Θεσσαλονίκη. Αλλά δεν είχε ούτε ένα κενό και έτσι αποφάσισα να πάω στο Γένεσις. Εκεί έκανα και την αυχενική και τη β επιπέδου,στον ίδιο γιατρό και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Εκεί έκανα και εξωσωματική και όλες τις εξετάσεις,εκεί θα γεννήσω και γενικά από το να τρέχω από δω και από κει,αποφάσισα να τα κάνω όλα σ'αυτούς 

Στην Ψαρρά πηρε τηλ ο γιατρός σου ή εσυ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Powerzen είπε:

Καλή μας επιτυχία, μπορεί να είμαστε μαζί περίπου χρονικά! Είπαμε αυτό το διάστημα να μαζέψουμε και χαρτιά μήπως προλάβουμε να περάσουμε πάλι επιτροπή. Οπότε αυτό το διάστημα προσπαθώ να επικεντρωθώ σε αυτό και το πάμε βήμα βήμα γιατί μου φαντάζει αιώνας μέχρι το φθινόπωρο...

Τώρα μίλησες στην καρδιά μου κι εμένα αιώνας μου φαίνεται το φθινόπωρο γι’ αυτό και σκάω με την κάθε αναποδιά γιατί σε τραβάει αρκετά πιο πίσω…καλή ευκολία με τα χαρτιά, εγώ δε θα κάνω..έχεις ιδέα η έγκριση για τον προεμφυτευτικο πόσο παίρνει; Τι ενημέρωση είχες από το κέντρο σου;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@BlackCat με συγκίνησες πολύ, θαυμάζω το σθένος σου μέχρι σήμερα, σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις ήδη στην κοιλίτσα σου αυτή την μία πολύτιμη και πολυπόθητη βλαστοκύστη!!!Μου έδωσες πολλή δύναμη!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Άρα συμβαίνει κ το να κατέβει το ζάχαρο, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, καλό αυτό! 

Σίδηρο παίρνω, ασβέστιο πήγε να μου γράψει ο γιατρός κ του είπα να μην μου γράψει γιατί έχω πολύ υψηλή D κ δεν χρειάζεται, εδώ προσέχω ακόμα να μην τρώω τροφές με ασβέστιο γιατί αν φάω πχ γαλακτοκομικά κινδυνεύουν τα νεφρά μου. Παίρνω ω3, μαγνήσιο, φυλλικό, σίδηρο κ D

Ω3 στην εγκυμοσύνη στο έδωσε ο γιατρός ή το έπαιρνες από την αρχή;

1 ώρα πρίν, BlackCat είπε:

Είμαι 41 με 4 προσπάθειες στην πλάτη δυο μηδενικές χοριακές και δυο παλινδρομες 10η και 7η βδομάδα.Και εγώ ήθελα προεμφυτευτικο αλλά με απέτρεψε ο γιατρός πρώτον γιατί έχω ΠΩΑ κ σε συνδυασμό με μέτριο σπερμα μαζεύουμε έμβρυα πολυυυυυ αργά & με δυσκολία. Συγκεκριμένα μου ειχε πει αν αντέχω ψυχολογικα να τα δοκιμάσω στην μήτρα μου χωρίς προεμφυτευτικο. Επιπλέον πήγα σε εκείνο το ραντεβού εξαντλημένη τόσο ψυχολογικα όσο και οικονομικά.

Δεν σου κρύβω ότι αν από διέγερση δηλαδή με μια φορά έβγαζα 6 βλαστοκυστες πχ θα τις έστελνα άσχετα τι έλεγε ο γιατρός. Όμως σε 5 ωοληψιες (φουλ διέγερση , 1 φυσικό τροποποιημένο, 2 τελειως φυσικούς) μαζέψαμε 4 βλαστοκυστες και τις έχω μεταφέρει όλες τώρα κ είμαι στην αναμονή. Εύχομαι,ελπίζω και προσεύχομαι μια από αυτές να είναι η τυχερη μας γερή βλαστοκύστη που θα μας δώσει το μωρό μας.

Αν όχι χίλιες φορές να πάρω μηδενική χοριακη παρά να αποβάλλω πάλι ή κάτι χειρότερο.

Ουσιαστικα δεν έχω να σου προτείνω κάτι πέρα από το ότι σε νιωθω απόλυτα κ εύχομαι όλα να σας πάνε καλά.

Στην τελευταία μου εγκυμοσυνη η χοριακη 9η μέρα από ετ βλαστοκυστης ήταν 27 κανενα τεστ δεν θα την έπιανε. Άσχετα με την δίκη μου κατάληξη το νούμερο το χαμηλό δίνει τέλειο μήνες εγκυμοσύνες. Το έχουμε δει να συμβαίνει. Μην χάνεις την ελπίδα σου η χοριακη θα ξεκαθαρίσει το τοπίο! 
Καλή επιτυχία 

 

@happiness79 Ένα φορουμ ολόκληρο καρδιοχτύπησε όμως χαλάλι σου εσένα και του όμορφου μπέμπη σου! Με το καλό να τον κρατησεις γερό στα χέρια σου

@Tselek συγχαρητήρια για την αυχενική σου με το καλό το μωρό σου.

Πότε είναι η χοριακη;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , SummerDream είπε:

@BlackCat με συγκίνησες πολύ, θαυμάζω το σθένος σου μέχρι σήμερα, σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις ήδη στην κοιλίτσα σου αυτή την μία πολύτιμη και πολυπόθητη βλαστοκύστη!!!Μου έδωσες πολλή δύναμη!!!!

Και για να σου δώσω και άλλη δύναμη επειδή νιώθεις τον χρόνο εχθρό, ξεκίνησα την μάχη στα 35. Στα 39 είχα τις αποβολές. Μέχρι τότε μόνο αποτυχίες!
Στον γιατρό που είμαι τώρα πήγα πρώτο ραντεβού Μάιο του 2021. Με πολλές αναποδιές, με καραντίνες, με Covid, με μικρόβια στο σπερμα με με με κλπ κλπ έκανα εμβρυομεταφορα τώρα Ιούλιο του 2022(!!) 

Νιωθω ότι 6 ολόκληρα χρόνια είμαι σε μια πάλη με ότι αυτό συνεπάγεται και σε ένα διαρκές pause γιατί σε pause μπαίνει η ζωή σου όταν χορεύεις τον χορό αυτό για χρόνια! Ήρθε και ο Covid να μας αποτελειώσει.

Αν όμως τα καταφέρω κ κρατήσω γερό μωρό στα χέρια νομίζω ότι όλα αυτά θα μείνουν πίσω σαν ονειρο. Ήδη τον τελευταίο χρόνο νιωθω ότι δεν τα κάνω εγώ όλα αυτά σαν να έχω βγει από το σώμα μου ένα πράγμα..

Δεν είσαι η μόνη & δεν είσαι μόνη!! Μη μασας όσο αντέχεις εσυ κ το αγόρι κυνηγήστε το ονειρο σας!!

πρίν από 21 λεπτά , Ele@n είπε:

Ω3 στην εγκυμοσύνη στο έδωσε ο γιατρός ή το έπαιρνες από την αρχή;

Πότε είναι η χοριακη;

20/7 είναι Ελενακι 

12 μέρες μετά απο ετ με βλαςτοκυστες! Είναι σκληρός ο doc.:shock::shock::):)

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


42 minutes ago, SummerDream said:

Τώρα μίλησες στην καρδιά μου κι εμένα αιώνας μου φαίνεται το φθινόπωρο γι’ αυτό και σκάω με την κάθε αναποδιά γιατί σε τραβάει αρκετά πιο πίσω…καλή ευκολία με τα χαρτιά, εγώ δε θα κάνω..έχεις ιδέα η έγκριση για τον προεμφυτευτικο πόσο παίρνει; Τι ενημέρωση είχες από το κέντρο σου;

Δυστυχώς δεν ξέρω ακριβώς την διαδικασία. Είχαμε πολλές απανωτές αποτυχίες σε σύντομο διάστημα και ο γιατρός μας προέτρεψε να κάνουμε ένα διάλειμμα μέσα στο καλοκαίρι και να μην ασχοληθούμε καθόλου με το θέμα και ότι θα τα πούμε όλα από Σεπτέμβρη και δεν το συζητήσαμε αναλυτικά... Στο κέντρο αν πάρω για ερωτήσεις με στέλνουν συνήθως στο γιατρό οπότε δε έχω ρωτήσει... Αν γνωρίζει όμως κάποια κοπέλα ας μας πει..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Τι ωραίο συναίσθημα αυτό! Ο γιος σου βέβαια θα σε κάνει περήφανη πολλές φορές ακόμα! Εμένα στην αυχενική πάντως κούναγε το χέρι πάνω κάτω, τώρα λέω ή με χαιρετάει ή με βρίζει γιατί το ενοχλώ.. 

Το περίεργο με το ζάχαρό μου είναι ότι δεν έκανα διατροφή γι’ αυτό. Έτρωγα όπως έτρωγα κ πριν την εγκυμοσύνη κ χτυπούσα κ κανα γλυκάκι μετά το φαγητό. Γι’ αυτό απόρησα. 

Ναι, είμαι σίγουρη! :) Το ίδιο φυσικά ισχύει για τα παιδιά όλων μας, γιατί μανάδες όλες είμαστε, απλά σε ορισμένες δεν έχουν έρθει ακόμα τα παιδιά τους, είναι καθαρά θέμα χρόνου όμως! Ναι, το θυμάμαι ότι σας χαιρετούσε! Εμάς είχε ορθομένη τη γροθιά του και μας έστελνε αγωνιστικούς χαιρετισμούς, χαχαχα!! Οκ, το σάκχαρο είναι και θέμα οργανισμού, προφανώς κάνεις και καλούς συνδυασμούς και γι' αυτό δεν ανεβαίνει! 

11 ώρες πρίν, Tselek είπε:

Αφού το θέλεις, θα το ζήσεις! Εχε πίστη κοριτσάκι μου, εγώ τα τελευταία 2 χρόνια άκουγα μόνο πόσο υπογόνιμη είμαι.. και τώρα θέλω να τους τρίψω απλά την κοιλιτσα μου στη μούρη τους! Να στρογγυλέψει και η δικιά σου και να γεμίσεις χαρά ♥️

Αχαχαχα! Αν κανω κοριτσάκι, θα στον τρελάνει τον γιόκα σου η τρελοαμερικάνα μου :D Ενημέρωσε σύζυγο, εντος εβδομαδας θα επανέλθω με αποτελέσματα nipt και μετά πιστεύω μπορούμε να  συζητήσουμε και το θέμα προίκας..:tongue: :D
Περιμένουμε τα νέα σου κοριτσάκι μου ♥️ Θα πάνε όλα τέλεια, ξέρω εγώ και σ´εχω για γούρι μου! Φιλια πολλά :wub:

Χαχαχα!! Κάτι μου λέει ότι θα κάνεις αγοράκι βέβαια, εγώ εκεί ποντάρω, για να δούμε όμως...!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , BlackCat είπε:

Και για να σου δώσω και άλλη δύναμη επειδή νιώθεις τον χρόνο εχθρό, ξεκίνησα την μάχη στα 35. Στα 39 είχα τις αποβολές. Μέχρι τότε μόνο αποτυχίες!
Στον γιατρό που είμαι τώρα πήγα πρώτο ραντεβού Μάιο του 2021. Με πολλές αναποδιές, με καραντίνες, με Covid, με μικρόβια στο σπερμα με με με κλπ κλπ έκανα εμβρυομεταφορα τώρα Ιούλιο του 2022(!!) 

Νιωθω ότι 6 ολόκληρα χρόνια είμαι σε μια πάλη με ότι αυτό συνεπάγεται και σε ένα διαρκές pause γιατί σε pause μπαίνει η ζωή σου όταν χορεύεις τον χορό αυτό για χρόνια! Ήρθε και ο Covid να μας αποτελειώσει.

Αν όμως τα καταφέρω κ κρατήσω γερό μωρό στα χέρια νομίζω ότι όλα αυτά θα μείνουν πίσω σαν ονειρο. Ήδη τον τελευταίο χρόνο νιωθω ότι δεν τα κάνω εγώ όλα αυτά σαν να έχω βγει από το σώμα μου ένα πράγμα..

Δεν είσαι η μόνη & δεν είσαι μόνη!! Μη μασας όσο αντέχεις εσυ κ το αγόρι κυνηγήστε το ονειρο σας!!

20/7 είναι Ελενακι 

12 μέρες μετά απο ετ με βλαςτοκυστες! Είναι σκληρός ο doc.:shock::shock::):)

Χαχαχαχα... λοιπόν εμένα μου είπε σε 14 μέρες με βλαστοκυστες. Και πήγα την 15η επειδή μου τελείωναν οι ινοχεπ και αν ήταν θετική θα έπρεπε να παραγγείλω άλλες. Με βόλευε τόσο πολύ να νιώθω έγκυος που δεν ήθελα να μου το χαλάσω... Ανωμαλία στο έπακρο. Βλέπεις την παράνοια,έτσι;

Ο Ιούλιος πάει καλά σε ποσοστά στο φόρουμ. Θα έρθει και η νούμεραεα σου να το συνεχίσει!!!

  • Μου αρέσει 4

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, SummerDream είπε:

Κορίτσια να ‘μαι κι εγώ εδώ ανάμεσά σας με τα ίδια όνειρα και τις ίδιες αγωνίες! Γράφω για πρώτη φορά! Μετά από μία βιοχημική και μία παλίνδρομη στην 7η εβδομάδα λόγω τρισωμίας 15 όπως αποδείχθηκε (με εξωσωματική και βλαστοκύστες 5ης ημέρας και οι δυο) ήμουν στην προετοιμασία για 3η εμβρυομεταφορά αλλά κόλλησα Covid κι ακυρώθηκε…μεγάλη απογοήτευση, ειδικά όταν πλησιάζεις τα 40 και νιώθεις τον χρόνο να σε κυνηγάει..τώρα σκέφτομαι την αίτηση για προεμφυτευτικό πριν προχωρήσω σε άλλη προσπάθεια,  τουλάχιστον να ξέρω ότι θα μου μεταφέρουν γερές βλαστοκύστες! 

Αχ κορίτσι μου... Μεγάλα βάσανα έχεις περάσει. Κι εγώ στα 40 έτσι ένιωθα το χρόνο να με κυνηγάει, αλλά τώρα στα 42,5 με εγκυμοσύνη στον 4ο μήνα από φυσική σύλληψη, αλλιώς τα σκέφτομαι τα πράγματα. Η ηλικία σου μπορεί να μην είναι για να επαναπαύεσαι (που σίγουρα δεν το κάνεις, οπότε θα πετύχεις), αυτό δε σημαίνει όμως ότι είσαι τόσο οριακά όσο νομίζεις. Ούτε καν. Το μόνο που πετυχαίνεις με αυτή την ψυχολογία είναι να μαυρίζει η καρδιά σου και είναι κρίμα, γιατί χρειάζεται πολύ κουράγιο αυτός ο δρόμος. Γι' αυτό προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά. Εξάλλου η ιστορία σου δείχνει ότι εύκολα μένεις έγκυος και σίγουρα ανάμεσα στα έμβρυα σας υπάρχουν και γερά. Ο προεμφυτευτικός παρέχει μια ασφάλεια. Θα μπορούσατε να τον επιλέξετε. Αν και αυτό που σκέφτομαι είναι ότι όποιος έχει καεί με το χυλό φυσάει και το γιαούρτι και οι πιθανότητες να πέσετε πάλι σε μη υγιές έμβρυο θεωρώ ότι δεν είναι μεγάλες. Έχετε υπάρξει αρκετά άτυχοι ως τώρα για να επαναληφθεί. Αλλά όπως εσύ νιώθεις καλύτερα, εννοείται. Και φυσικά λαμβάνοντας υπ' όψιν και την άποψη του γιατρού σου και πώς αυτός σε κατευθύνει. Εύχομαι να τα καταφέρεις σύντομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...