Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 42 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Όντως, δεν έχει κανένα συναίσθημα για μένα, εγώ έκλαιγα κ αυτός δεν στεναχωρέθηκε καν. Μετά κοιμήθηκε κιόλας. Αλίμονο σε μένα που με πονάει το κεφάλι μου κ κοντεύω να σκάσω.

Έχεις δίκιο. Σιγά σιγά θα δρομολογήσω τα πράγματα. Τα σκυλάκια μου σκέφτομαι, δεν θέλω να τα αποχωριστώ αλλά δεν μπορώ κ να τα  πάρω στο πατρικό μου, οι δικοί μου δεν τα θέλουν.

Η αλήθεια είναι ότι με έχει πάρει από κάτω :(

Κοριτσι μου ηρέμησε, σκεψου πόσο κλαμα έχεις ρίξει στο παρελθόν μέχρι να καταφέρεις να δημιουργήσεις αυτό το θαυματακι που κουβαλάς μέσα σου και τι είναι το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο αυτή τη στιγμή. Η ψυχολογία είναι το Νο1 σε όλα, από στεναχώρια μπορεί να ανεβάσεις πυρετό, να επηρρεαστεί ο θυροειδης σου, να παθεις αυτοανοσο και χίλια δυο ακόμη. Δε σου αξίζει αυτό και δεν είσαι μόνη σου πλέον, έχεις και ένα πλασματακι μέσα σου να σκεφτείς. Μην έχεις ενοχές ότι έκανες και εσύ λάθη και τα μάζευε, όλοι κάνουμε λάθη, καμία σχέση δεν είναι τέλεια, αν υπάρχει αγάπη και θέληση όλα λύνονται. Όσο αφορά στον άντρα σου, δεν ξέρω για αγάπη, έστω και φιλική όπως λέει, αλλα θέληση δεν υπάρχει σίγουρα, το προετοίμαζε καιρό για να στο πει γι αυτό και τώρα είναι ήρεμος, του φύγε ένα βάρος, εγωιστικό μεν αλλά το έχω δει να συμβαίνει και σε ανάποδους ρολους. Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τα προηγούμενα κορίτσια, εχει ξεκαθαρα σχέση με άλλη γυναίκα και έχει ξεσηκωθεί, ξεμυαλιστει, ξεμωραθει και λοιπά ξε. Δε θα τον κατηγορήσω, τα συναισθήματα κάποιες φορές δεν ελέγχονται, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες όπως λένε. Ούτε υπάρχει κατάλληλη στιγμή για να σου ξεφουρνισει κάτι τέτοιο, δλδ πριν τη γέννα θα ήταν καλύτερα? Ή στο μαιευτήριο? Ή μετά στο σπίτι που θα είσαστε αυπνοι και κουρασμένοι? Το θέμα είναι έστω και μετά απο αυτό να σε στηρίξει και βρείτε την καλύτερη δυνατή λύση για το παιδάκι σας.

Αλλά όχι άλλη στεναχώρια και πίκρα, δε σου αξίζει. Σου αξίζει να χαϊδεύεις την κοιλίτσα σου αγκαλιά με τα σκυλάκια σου και να χαμογελάς. Θα βρεις λύση και για αυτά, οι γονείς σου δε θα στα στερησουν στην κατάσταση σου, τα έχεις πολλή ανάγκη τώρα, είναι το καλύτερο αγχολυτικό. Και φύγε από το σπίτι σας χθες, είναι πολύ τοξικό αυτό που ζεις, δε σου κάνει καλό να μένεις εκεί μέσα μαζί του. Ή να φυγει αυτός μέχρι να δεις τι θα κάνεις το Σεπτέμβριο, ας πάει σε φίλο του, στους δικούς του, σε airbnb, οπουδήποτε, είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει στην κατάσταση που σε έφερε. Διάβασα αυτό που έγραψες πριν ότι ευτυχώς σε αφήνει και μένεις εκεί και μου σηκώθηκε η τρίχα. Μην είσαι ηττοπαθης, ούτε ενοχικη ούτε υπεράνω ούτε συγκαταβατικη ούτε τίποτα απο αυτά που τον βολεύουν.

Εμείς είμαστε εδώ για να σου δίνουμε κουράγιο και ότι χρειαστείς, όλες έχουμε ζήσει χωρισμούς και ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι. Το κεφάλι ψηλά, πάρε το χρόνο σου και κοίτα μπροστά!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , Nels είπε:

Κοριτσι μου ηρέμησε, σκεψου πόσο κλαμα έχεις ρίξει στο παρελθόν μέχρι να καταφέρεις να δημιουργήσεις αυτό το θαυματακι που κουβαλάς μέσα σου και τι είναι το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο αυτή τη στιγμή. Η ψυχολογία είναι το Νο1 σε όλα, από στεναχώρια μπορεί να ανεβάσεις πυρετό, να επηρρεαστεί ο θυροειδης σου, να παθεις αυτοανοσο και χίλια δυο ακόμη. Δε σου αξίζει αυτό και δεν είσαι μόνη σου πλέον, έχεις και ένα πλασματακι μέσα σου να σκεφτείς. Μην έχεις ενοχές ότι έκανες και εσύ λάθη και τα μάζευε, όλοι κάνουμε λάθη, καμία σχέση δεν είναι τέλεια, αν υπάρχει αγάπη και θέληση όλα λύνονται. Όσο αφορά στον άντρα σου, δεν ξέρω για αγάπη, έστω και φιλική όπως λέει, αλλα θέληση δεν υπάρχει σίγουρα, το προετοίμαζε καιρό για να στο πει γι αυτό και τώρα είναι ήρεμος, του φύγε ένα βάρος. Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τα προηγούμενα κορίτσια, εχει ξεκαθαρα σχέση με άλλη γυναίκα και έχει ξεσηκωθεί, ξεμυαλιστει, ξεμωραθει και λοιπά ξε. Δε θα τον κατηγορήσω, τα συναισθήματα κάποιες φορές δεν ελέγχονται, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες όπως λένε. Ούτε υπάρχει κατάλληλη στιγμή για να σου ξεφουρνισει κάτι τέτοιο, δλδ πριν τη γέννα θα ήταν καλύτερα? Ή στο μαιευτήριο? Ή μετά στο σπίτι που θα είσαστε αυπνοι και κουρασμένοι? Το θέμα είναι έστω και μετά απο αυτό να σε στηρίξει και βρείτε την καλύτερη δυνατή λύση για το παιδάκι σας.

Αλλά όχι άλλη στεναχώρια και πίκρα, δε σου αξίζει. Σου αξίζει να χαϊδεύει την κοιλίτσα σου αγκαλιά με τα σκυλάκια σου και να χαμογελάς. Θα βρεις λύση και για αυτά, οι γονείς σου δε θα στα στερησουν στην κατάσταση σου, τα έχεις πολλή ανάγκη τώρα, είναι το καλύτερο αγχολυτικό. Και φύγε από το σπίτι σας χθες, είναι πολύ τοξικό αυτό που ζεις, δε σου κάνει καλό να μένεις εκεί μέσα μαζί του. Ή να φυγει αυτός μέχρι να δεις τι θα κάνεις το Σεπτέμβριο, ας πάει σε φίλο του, στους δικούς του, σε airbnb, οπουδήποτε, είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει στην κατάσταση που σε έφερε. Διάβασα αυτό που έγραψες πριν ότι ευτυχώς σε αφήνει και μένεις εκεί και μου σηκώθηκε η τρίχα. Μην είσαι ηττοπαθης, ούτε ενοχικη ούτε υπεράνω ούτε συγκαταβατικη ούτε τίποτα απο αυτά που τον βολεύουν.

Εμείς είμαστε εδώ για να σου δίνουμε κουράγιο και ότι χρειαστείς, όλες έχουμε ζήσει χωριστούς και ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι. Το κεφάλι ψηλά, πάρε το χρόνο σου και κοίτα μπροστά!

Σ’ ευχαριστώ @Nels,

μόνο εγώ στεναχωριέμαι κ δεν χρειάζεται πια.. Σκέψου ότι αυτός κοιμάται του καλού καιρού, κοιμήθηκε κ το βράδυ, εγώ είμαι άυπνη με λίγες ώρες ύπνου κ αυτός κοιμάται όλη μέρα. 

Δυστυχώς οι γονείς μου δεν είναι καθόλου θετικοί στα σκυλάκια, θα πρέπει να πάω στην Κόρινθο για να τα έχω στον κήπο. Στην Κόρινθο όμως είναι η μάνα μου που δεν είναι κατάλληλη γι’ αυτή τη φάση. Μονίμως κάνει σχόλια κ κριτική, δεν θα αντέξω να το ζήσω αυτό τώρα.

Ο άντρας μου λείπει όλη μέρα, δουλεύει 2 δουλειές κ έρχεται μόνο για ύπνο. Τουλάχιστον έχω χρόνο

 

 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Αυτό το ένα μπορεί να είναι το τυχερό Ευάκι! Καταλαβαίνω ότι έχεις φοβηθεί από τις μαζεμένες απογοητεύσεις και μπορεί αυτός να είναι ο τρόπος σου να προστατευτείς καλή μου. Εύχομαι να σου έρθει μια μεγάλη αναπάντεχη χαρά με αυτό το μικρούλι! 

Να εισαι καλα...τι να κανω πρεπει να είμαι προετοιμασμενη για το χειρότερο δεν μπορω να κανω κι αλλιως...και γινει το καλό μπορω να χαρω τοτε..

6 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Θα προχωρήσει!!! Αυτό μόνο να σκέφτεσαι, αυτό μπορεί να είναι το μωρό σου!

Ποσο θελω να το πιστέψω δεν ξερεις... αλλα τα χτυπηματα ειναι απανωτά οποτε θελω να ειμαι προετοιμασμενη για το χειρότερο.. ευχομαι για το καλύτερο φυσικά αλλα....

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Δεν υπάρχει ελπίδα πλέον, δεν με θέλει σαν γυναίκα, δεν θέλει να συμβιβάζεται άλλο μαζί μου κ δεν στεναχωριέται για όσα είπε. Είναι ξεκάθαρος και δεν έχει πισωγύρισμα. Εξάλλου θα μείνουμε σε άλλες πόλεις, όταν θα πιάσω δουλειά θα γυρίσω στην Κόρινθο. Είναι μονόδρομος.

Εγώ στεναχωριέμαι τώρα, αυτός νιώθει καλά.

Ρε μην στεναχωριέσαι!και εγώ είναι ο δεύτερος άντρας μου τώρα!κοίτα μπροστά!ναι έκατσε τώρα με το μωρό!αλλά αυτό δείχνει πόσο άνανδρος είναι κ μ@@@@κας!δεν θέλει καμιά μας τέτοιον άνδρα μπροστά!δείξε αξιοπρέπεια για τον εαυτό σου και όχι λυπηση μπροστά του!ο γελοίος!σήκω και φύγε κορίτσι μου!θα βρεθεί ένας άνδρας που θα το καταλάβεις από την αγκαλιά που θα σε κάνει όταν κάνεις νάνι νάνι!δεν θα σε αφήνει....άκουσε με κάτι ξέρω! ευτυχώς εγώ με τον πρώτο δεν έτυχε παιδί και ήταν ποιο εύκολο αλλά είχα κάνει πολλές προσπάθειες τότε ...!ολα για κάποιο λόγο γίνονται!κοίτα μπροστά ! φιλακια πολλά 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Ζαργαναρα είπε:

Ρε μην στεναχωριέσαι!και εγώ είναι ο δεύτερος άντρας μου τώρα!κοίτα μπροστά!ναι έκατσε τώρα με το μωρό!αλλά αυτό δείχνει πόσο άνανδρος είναι κ μ@@@@κας!δεν θέλει καμιά μας τέτοιον άνδρα μπροστά!δείξε αξιοπρέπεια για τον εαυτό σου και όχι λυπηση μπροστά του!ο γελοίος!σήκω και φύγε κορίτσι μου!θα βρεθεί ένας άνδρας που θα το καταλάβεις από την αγκαλιά που θα σε κάνει όταν κάνεις νάνι νάνι!δεν θα σε αφήνει....άκουσε με κάτι ξέρω! ευτυχώς εγώ με τον πρώτο δεν έτυχε παιδί και ήταν ποιο εύκολο αλλά είχα κάνει πολλές προσπάθειες τότε ...!ολα για κάποιο λόγο γίνονται!κοίτα μπροστά ! φιλακια πολλά 

Κάποια στιγμή θα σταματήσω να στεναχωριέμαι. 9 χρόνια όμως είναι δύσκολο να τα σβήσεις έτσι..

Η ανασφάλεια μου φταίει για όλα. Είχα δείγματα καιρό αλλά δεν τολμούσα να αφήσω τη βάση μου. Τώρα με άφησε αυτή. Ίσως έπρεπε να γίνει έτσι γιατί εγώ δεν ξεκουβάλαγα μόνη μου με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Κάποια στιγμή θα σταματήσω να στεναχωριέμαι. 9 χρόνια όμως είναι δύσκολο να τα σβήσεις έτσι..

Η ανασφάλεια μου φταίει για όλα. Είχα δείγματα καιρό αλλά δεν τολμούσα να αφήσω τη βάση μου. Τώρα με άφησε αυτή. Ίσως έπρεπε να γίνει έτσι γιατί εγώ δεν ξεκουβάλαγα μόνη μου με τίποτα.

Πραγματικα περνας μια δυσκολη φαση καπακι απο την εξωσωματικη που ολες εδω μεσα ξερουμε τι σημαινει αυτη η περιοδος..
Εγω θα ελεγα να μην παρεις καμια αποφαση μετακομισης κλπ αμεσα.
Συμβουλευσου τους φιλους σου/δικηγορους  αλλα μην προχωρησεις σε λυση συμφωνου για λογους εγωισμου. Η εγκυμοσυνη αυτη ηδη διανυεται σε υψηλα επιπεδα αγχους κ τετοιες αλλαγες μονο θα το επιδεινωσουν (η υγεια σου κ το μωρο σου προεχουν τωρα). Ειναι καλο που λειπει αρκετα απο το σπιτι κ δε θα ειστε συνεχεια ο ενας πανω στον αλλον.
Αυτο που θα εκανα εγω ηταν να ξεκινησω να βλεπω παλι ψυχολογο (εστω κ καποιον πιο φθηνο).
Βεβαια, μη δεσμευεσαι μεσα σου! Οι αποφασεις που παιρνεις δε χρειαζεται να εχουν βαθος μηνων..
Οταν θα εισαι 7 μηνων για παραδειγμα μπορει να θες να φυγεις γιατι ξενερωνεις με τη φατσα του...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Tintin λυπάμαι τόσο πολύ.. είναι μια δυσκολη κατάσταση την έχω βιώσει κι εγώ στην 14η εβδομαδα. Θα κάνεις την αποξεση και θα πάρεις τον χρόνο σου να ηρεμήσεις. Ξέρω πολύ καλά πως νιώθεις και ξέρω και όλες τις σκέψεις που κανεις. Θα βρεις την δύναμη να πας παρακάτω. Είσαι και μικρούλα θα τα καταφέρεις θα το δεις. Θα έρθει το μωρό σου και δεν θα σε πονάει τόσο όσο τώρα. Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά. 

 

@κοτοπουλάκι μου είναι πολύ δύσκολο αυτό που σου συμβαίνει... Δεν θα σου πω μην στενοχωριεσαι γιατί κάνεις κακό στην υγεία σου και στο μωρό σου γιατί αυτό μόνο παραπάνω άγχος δημιουργεί και τύψεις.  Ανθρώπινο είναι να στενοχωρηθεις για αυτό που είχες ως βάση όπως λες στην ζωή σου και διαλύεται. Είναι πολυ δύσκολη για σένα η συνθήκη της εγκυμοσύνης για να διαχειριστείς και αυτό. Ωστόσο αν ο άντρας σου νιώθει έτσι θα ήταν ψεύτικο να συνεχίσετε. Εγώ θα σου έλεγα μην αναλώνεσαι στα γιατί τώρα, στα τι δεν είχες καταλάβει κλπ. Θα την βρεις την δύναμη σου. Εδώ έχεις περάσει τόσα για ένα παιδί! Και μόνο αυτό δείχνει πόσο δυνατή είσαι. 

Δεν γνωρίζω την σχέση σας αλλά πρώτον θα πω ότι είναι απολύτως ανθρώπινο μια γυναίκα που θέλει πολύ ένα παιδί και περνάνε τα χρόνια να παραβλέπει πράγματα στην σχέση της. Κι εγώ το έχω κάνει απόλυτα συνειδητά. Όποτε μην κατηγορήσεις ποτέ τον εαυτό σου γι αυτό. Επίσης πιστεύω ότι οι διαδικασίες που περνάμε με τις εξωσωματικές είναι ιδιαίτερα ψυχοφθορες για το ζευγάρι. Αν κάποιοι άνθρωποι δεν αντέχουν δεν αντέχουν δεν μπορείς να τους πιέσεις. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά πιστεύω ότι οι άντρες που ουσιαστικά στηρίζουν τις γυναίκες τους είτε είναι οι πιο αδύναμοι στην σχέση και ακολουθούν την γυναίκα τους σε ο,τι πει άβουλα η έχουν τόσο μεγάλη αγάπη και έχουν δουλέψει με τον εαυτό τους  που έχουν την δύναμη να βάζουν εγωισμους στην άκρη και να νιώθουν τις δυσκολίες που περνάμε. 

Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και εχε του εμπιστοσύνη. Μην χάνεις την πίστη σου στις δυνάμεις σου.

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, κοτοπουλάκι είπε:

Κάποια στιγμή θα σταματήσω να στεναχωριέμαι. 9 χρόνια όμως είναι δύσκολο να τα σβήσεις έτσι..

Η ανασφάλεια μου φταίει για όλα. Είχα δείγματα καιρό αλλά δεν τολμούσα να αφήσω τη βάση μου. Τώρα με άφησε αυτή. Ίσως έπρεπε να γίνει έτσι γιατί εγώ δεν ξεκουβάλαγα μόνη μου με τίποτα.

Κορίτσι συνήθεια είναι !το έχω βιώσει!θα δεις όταν φύγεις πόσο ωραία θα νιώσεις!γίνε λίγο θεατής σε αυτό που ζεις τώρα και να σου αρέσει μείνει.αν οχι φύγε 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι πως απο χθες είμαι χάλια, ο σύζυγος είναι μεγαλο στήριγμα ( κ το μοναδικό καθώς δεν Εχουμε πει στην οικογένεια για εξωσωματική)

 

8 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ, νιώθω σαν ψάρι εξω απ τα νερά του. Είναι κακό π θέλω να τελειώνει γρήγορα η επέμβαση κ να πάμε παρακατω; δεν ξέρω 

 

8 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Αρα με καταλαβαίνεις, ποσο αναγκη το είχα αυτό δεν μπορείς να φανταστεις, το κουβαλάω ακόμη αλλα δεν θέλω.. 

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για το αρνητικό αποτέλεσμα.. έχω περάσει από εκεί όχι μια αλλά δυο φορές back to back..

Στην πρώτη κύηση ήμασταν ίδιες εβδομάδες κ θυμάμαι ότι το έμαθα Δευτέρα κ Τετάρτη έκανα απόξεση , ήθελα να τελειώνει το συντομότερο , δεν ήθελα να έχω μέσα μου νεκρό το μωρό. Επιπλέον ακόμα κ μετά την απόξεση έως να μηδενίσει η χοριακη κοντά 40 μέρες εξακολουθούσα να έχω συμπτώματα αυτό ήταν τέρμα ψυχοφθόρο ένιωθα έγκυος αλλά ήξερα ότι δεν ήμουν. 
Δεν είσαι μόνη λοιπόν ούτε η μονη. 

Παρε τον χρόνο σου , άκου το σώμα σου, ψάξε την αποβολή σε αιματολόγο (Λευκού αφού δεν είσαι Αθήνα να πας στο Έλενα) κ ας είναι τυχαίο γεγονός, κ πήγαινε σε επόμενη προσπάθεια πιο δυνατή κ πιο ήρεμη ότι εψαξες Ότι μα ότι μπορούσες γιατί ο φόβος αυτός που πέρασες θα έρθει πάλι στην ετ πιο δυνατός κ πιο ισχυρός κ πρέπει να είσαι δυνατή να τον αποκρούσεις.

6 ώρες πρίν, Troia είπε:

Καλή επιτυχία, αγάπη μου!

Τα utrogestan και τα κολπικά υπόθετα προγεστερόνης τα είχα ξεκινήσει κι εγώ τη μέρα της ωορρηξίας ή την επομένη (δεν είχα κάνει ωοληψία σε εκείνο τον κύκλο), αλλά το γεγονός ότι είχα κάνει η ίδια ωορρηξία επειδή ήμουν σε φυσικό κύκλο μου επέτρεψε να κόψω τα utrogestan (που μου έφερναν ζαλάδα) μόλις ακούσαμε καρδιά. Τα κολπικά υπόθετα τα έκοψα με την αυχενική. Οιστρογόνα δεν πήρα καθόλου.

Δε θυμἀμαι ποια κοπέλα ρωτούσε, ελπίζω να το δει...

Σε ευχαριστώ αγαπημένη Τροια μου μακάρι να έχω ευχάριστα νέα να σας πω :wub:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Linoula είπε:

 

@κοτοπουλάκι μου είναι πολύ δύσκολο αυτό που σου συμβαίνει... Δεν θα σου πω μην στενοχωριεσαι γιατί κάνεις κακό στην υγεία σου και στο μωρό σου γιατί αυτό μόνο παραπάνω άγχος δημιουργεί και τύψεις.  Ανθρώπινο είναι να στενοχωρηθεις για αυτό που είχες ως βάση όπως λες στην ζωή σου και διαλύεται. Είναι πολυ δύσκολη για σένα η συνθήκη της εγκυμοσύνης για να διαχειριστείς και αυτό. Ωστόσο αν ο άντρας σου νιώθει έτσι θα ήταν ψεύτικο να συνεχίσετε. Εγώ θα σου έλεγα μην αναλώνεσαι στα γιατί τώρα, στα τι δεν είχες καταλάβει κλπ. Θα την βρεις την δύναμη σου. Εδώ έχεις περάσει τόσα για ένα παιδί! Και μόνο αυτό δείχνει πόσο δυνατή είσαι. 

Δεν γνωρίζω την σχέση σας αλλά πρώτον θα πω ότι είναι απολύτως ανθρώπινο μια γυναίκα που θέλει πολύ ένα παιδί και περνάνε τα χρόνια να παραβλέπει πράγματα στην σχέση της. Κι εγώ το έχω κάνει απόλυτα συνειδητά. Όποτε μην κατηγορήσεις ποτέ τον εαυτό σου γι αυτό. Επίσης πιστεύω ότι οι διαδικασίες που περνάμε με τις εξωσωματικές είναι ιδιαίτερα ψυχοφθορες για το ζευγάρι. Αν κάποιοι άνθρωποι δεν αντέχουν δεν αντέχουν δεν μπορείς να τους πιέσεις. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά πιστεύω ότι οι άντρες που ουσιαστικά στηρίζουν τις γυναίκες τους είτε είναι οι πιο αδύναμοι στην σχέση και ακολουθούν την γυναίκα τους σε ο,τι πει άβουλα η έχουν τόσο μεγάλη αγάπη και έχουν δουλέψει με τον εαυτό τους  που έχουν την δύναμη να βάζουν εγωισμους στην άκρη και να νιώθουν τις δυσκολίες που περνάμε. 

Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και εχε του εμπιστοσύνη. Μην χάνεις την πίστη σου στις δυνάμεις σου.

 

Είναι δύσκολο, πραγματικά σκέφτηκα μήπως το αφήσω να προχωρήσει έτσι για να μην υποφέρω κάθε μέρα τώρα καλοκαιριάτικα κ να το δω από Σεπτέμβρη.. εκεί κατάντησα.. το ξέρω οτι δεν έχει νόημα, το ξέρω ότι δεν θα αλλάξει τίποτα, νιώθω όμως τόσο μόνη, τόσο κενή κ τοσο φοβισμένη που δεν ξέρω τι είναι χειρότερο..

Το πιο άσχημο είναι ότι μου είπε πως είχε πάψει καιρό να με αγαπάει. Εγώ πίστευα πως παρ όλες τις διαφορές μας μέσα του ένιωθε αγάπη για μένα. Αυτό ήταν μεγάλο σοκ. 

1 ώρα πρίν, eleonora85 είπε:

Πραγματικα περνας μια δυσκολη φαση καπακι απο την εξωσωματικη που ολες εδω μεσα ξερουμε τι σημαινει αυτη η περιοδος..
Εγω θα ελεγα να μην παρεις καμια αποφαση μετακομισης κλπ αμεσα.
Συμβουλευσου τους φιλους σου/δικηγορους  αλλα μην προχωρησεις σε λυση συμφωνου για λογους εγωισμου. Η εγκυμοσυνη αυτη ηδη διανυεται σε υψηλα επιπεδα αγχους κ τετοιες αλλαγες μονο θα το επιδεινωσουν (η υγεια σου κ το μωρο σου προεχουν τωρα). Ειναι καλο που λειπει αρκετα απο το σπιτι κ δε θα ειστε συνεχεια ο ενας πανω στον αλλον.
Αυτο που θα εκανα εγω ηταν να ξεκινησω να βλεπω παλι ψυχολογο (εστω κ καποιον πιο φθηνο).
Βεβαια, μη δεσμευεσαι μεσα σου! Οι αποφασεις που παιρνεις δε χρειαζεται να εχουν βαθος μηνων..
Οταν θα εισαι 7 μηνων για παραδειγμα μπορει να θες να φυγεις γιατι ξενερωνεις με τη φατσα του...

Έτσι έχω φτάσει να σκέφτομαι κ εγώ, φοβάμαι πως δεν μπορώ να αντέξω όλα αυτά που γίνονται μαζί μ’ ένα μωρό στην κοιλιά που δεν ξέρω κ αν θα πάει καλά η εγκυμοσύνη. Τίποτα δεν ξέρω.. Κάθε φορά που πάω στο γιατρό ακόμα αγχώνομαι τι θα ακούσω..

Πόσο μάλλον να τα περάσω όλα τώρα.. και καλοκαιριάτικα.. η θλίψη του καλοκαιριού μου φαινόταν πάντα η χειρότερη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@κοτοπουλάκι συμφωνώ με όλα τα κορίτσια που απάντησαν , για την δύναμη που έχουμε μέσα μας αλλά δεν το ξέρουμε μέχρι να αναγκαστούμε να την ανακαλύψουμε, για το ποσό βουνό φαίνεται και είναι όλο αυτό ,για όλα όσα νιώθεις για τα λόγια που ειπώθηκαν κ πολλές φορές πονάνε περισσότερο από σφαίρα..

Το μόνο που θα σου πω είναι να επικοινωνήσεις με την Φαιναρετη που είναι δωρεάν ,να κανείς μια πρώτη επαφή ,εφόσον έκανες κ ψυχανάλυση στο παρελθόν άρα ξέρεις πόση βοήθεια μπορείς να πάρεις από αυτό κ ότι στην ουσία είναι το καλύτερο δώρο που μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας κ σιγά σιγά ,μέρα τη μέρα ,βήμα το βήμα να βρεις τις ισορροπίες σου και τα πατήματα σου. 
Δεν ξέρω αν η «συγκατοίκηση» μετά από κάτι τέτοιο είναι η ιδανική λύση όμως προτεραιότητα έχεις εσυ κ το μωρό σου αυτή τη στιγμή. Και για να είναι καλά το μωρό σου πρέπει να είσαι και εσυ.

Καλη δύναμη θα σου ευχηθώ και να προσεχείς τον εαυτό σου κ το μωρό σου..

Ολα μπορείς να τα καταφέρεις αρκεί να είσαι υγιής σωματικά και ψυχικά 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , BlackCat είπε:

@κοτοπουλάκι συμφωνώ με όλα τα κορίτσια που απάντησαν , για την δύναμη που έχουμε μέσα μας αλλά δεν το ξέρουμε μέχρι να αναγκαστούμε να την ανακαλύψουμε, για το ποσό βουνό φαίνεται και είναι όλο αυτό ,για όλα όσα νιώθεις για τα λόγια που ειπώθηκαν κ πολλές φορές πονάνε περισσότερο από σφαίρα..

Το μόνο που θα σου πω είναι να επικοινωνήσεις με την Φαιναρετη που είναι δωρεάν ,να κανείς μια πρώτη επαφή ,εφόσον έκανες κ ψυχανάλυση στο παρελθόν άρα ξέρεις πόση βοήθεια μπορείς να πάρεις από αυτό κ ότι στην ουσία είναι το καλύτερο δώρο που μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας κ σιγά σιγά ,μέρα τη μέρα ,βήμα το βήμα να βρεις τις ισορροπίες σου και τα πατήματα σου. 
Δεν ξέρω αν η «συγκατοίκηση» μετά από κάτι τέτοιο είναι η ιδανική λύση όμως προτεραιότητα έχεις εσυ κ το μωρό σου αυτή τη στιγμή. Και για να είναι καλά το μωρό σου πρέπει να είσαι και εσυ.

Καλη δύναμη θα σου ευχηθώ και να προσεχείς τον εαυτό σου κ το μωρό σου..

Ολα μπορείς να τα καταφέρεις αρκεί να είσαι υγιής σωματικά και ψυχικά 

Σ’ ευχαριστώ @BlackCat,

δεν είχα καν σκεφτεί τη φαιναρέτη. Θα ψάξω να τους καλέσω. Δυστυχώς ο,τι κ να κάνω καλά δεν θα είμαι, απλά δεν ξέρω που θα είμαι καλύτερα κ που χειρότερα. Όλα μου μοιάζουν μαύρα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Είναι δύσκολο, πραγματικά σκέφτηκα μήπως το αφήσω να προχωρήσει έτσι για να μην υποφέρω κάθε μέρα τώρα καλοκαιριάτικα κ να το δω από Σεπτέμβρη.. εκεί κατάντησα.. το ξέρω οτι δεν έχει νόημα, το ξέρω ότι δεν θα αλλάξει τίποτα, νιώθω όμως τόσο μόνη, τόσο κενή κ τοσο φοβισμένη που δεν ξέρω τι είναι χειρότερο..

Το πιο άσχημο είναι ότι μου είπε πως είχε πάψει καιρό να με αγαπάει. Εγώ πίστευα πως παρ όλες τις διαφορές μας μέσα του ένιωθε αγάπη για μένα. Αυτό ήταν μεγάλο σοκ. 

Έτσι έχω φτάσει να σκέφτομαι κ εγώ, φοβάμαι πως δεν μπορώ να αντέξω όλα αυτά που γίνονται μαζί μ’ ένα μωρό στην κοιλιά που δεν ξέρω κ αν θα πάει καλά η εγκυμοσύνη. Τίποτα δεν ξέρω.. Κάθε φορά που πάω στο γιατρό ακόμα αγχώνομαι τι θα ακούσω..

Πόσο μάλλον να τα περάσω όλα τώρα.. και καλοκαιριάτικα.. η θλίψη του καλοκαιριού μου φαινόταν πάντα η χειρότερη. 

@κοτοπουλάκι μου σε καταλαβαίνω πολύ. Πολύ δύσκολο να ανατρέπονται αυτά που πιστεύεις κ να λέει και με τόση ευκολία ότι του τελείωσε. Δεν συγκρίνεται με την κατασταση σου αλλά εγώ όταν χώρισα μετά από 8 χρόνια ενώ μου είχε κάνει πρόταση γάμου αυτό ακριβώς δεν μπορούσα να χωνέψω ότι του τελείωσε. Κι ένιωθα ότι έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου. Πραγματικά όσο δύσκολο κι αν είναι θα βρεις την δύναμη και θα έρθει η μέρα που θα λες ο,τι μου έχει συμβεί είναι η παρακαταθήκη μου και έχει διαμορφώσει το πώς είμαι σήμερα. Ο,τι μας συμβαίνει είναι η πορεία μας. εμένα με βοηθά πολύ η ψυχανάλυση. Έκανα και πριν τον τότε χωρισμό μου. Να μας μιλάς κι εμάς. Εδώ είμαστε!

Όλες σου οι σκέψεις πολύ λογικές είναι δεν είναι κατάντια και να κάνεις αυτό που δεν δημιουργεί μέσα σου εντάσεις. 

Κι όσο για το μωράκι σου όλα καλά δείχνουν ότι θα πας και θα έρθει να σε ζεστανει:x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια έχω πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ,, εύχομαι σε όλες καλή επιτυχία κ να πετύχετε τα όνειρα σας,,,,

πρίν από 7 λεπτά , Koukou17 είπε:

Γεια σας κορίτσια έχω πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ,, εύχομαι σε όλες καλή επιτυχία κ να πετύχετε τα όνειρα σας,,,,

Θα ήθελα γνώμη για σφακιανουδη, είμαι σε άλλο κέντρο με άλλον γιατρό κ σκέφτομαι να αλλάξω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Σ’ ευχαριστώ @BlackCat,

δεν είχα καν σκεφτεί τη φαιναρέτη. Θα ψάξω να τους καλέσω. Δυστυχώς ο,τι κ να κάνω καλά δεν θα είμαι, απλά δεν ξέρω που θα είμαι καλύτερα κ που χειρότερα. Όλα μου μοιάζουν μαύρα τώρα.

Λογικό να νιώθεις έτσι κ να μην ξέρεις τι θα είναι καλυτερο κ τι όχι. Είναι πολυ νωρίς ακόμη κ ότι σκέψεις κ προβληματισμους να είχες για τη σχέση σας σιγουρα δεν περίμενες αυτή την εξέλιξη. Καμια νομίζω δεν θα ήταν ποτε έτοιμη να ανταπεξέλθει αμέσως σε αυτήν την κατάσταση. Πάρε λιγο χρόνο κ σιγά σιγά θα παρεις κ τις αποφάσεις σου για το τι είναι καλυτερο να πραξεις για το μέλλον σας! Όπως κ να έρθουν τα πραγματα στο μέλλον θα σου πω μια σκέψη μου... Το μωράκι σου θα είναι πολυ περηφανο για την μαμά του! Ακόμα κ ο τροπος που γραφεις για την κατάσταση δείχνει ποσο Κυρία είσαι! Φαίνεται η δύναμη ψυχής που κρυβεις μέσα σου!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...