Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Σποράκι είπε:

Πωπω βρε κορίτσι να σε γνωρίζουμε μετά από κάτι τόσο άσχημο. Δυστυχώς έχει συμβεί σε αρκετές κοπέλες. Πολύ άσχημο συναίσθημα, είσαι όμως πολύ μικρή. Κάνε αυτό που πρέπει τώρα και όταν είσαι έτοιμη πάμε παρακάτω. Εδώ τα κορίτσια λένε αν μεινεις μια φορά έγκυος έρχεται και η επόμενη…

Μακάρι, τώρα δυστυχώς πιανομαι απ τα κομματια μου για να προχωρισω.. Δεν θέλω να μιλάω γ αυτά στην οικογένεια μου γτ τους αγαπάω κ δεν θέλω να τους στεναχωρω, ευτυχώς π.είστε κ εσείς .. Τεραστια δυναμη

πρίν από 10 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Πολυ λυπαμαι..είχες καποια συπτωματα πριν τ καταλάβατε στον υπέρηχο;

Ενω είχα ολά τα συμπτώματα ( εμετούς ζαλάδες) ξαφνικα στην 10η εβδομαδα κόπηκαν μαχαίρι, εγώ πίστευα πως κάτι δεν παει καλά αλλά ο γιατρός μ είπε ποτε ν μην δίνουμε σημασία σε αυτά, έρχονται κ φεύγουν.. Τελικά νμζ πως είχα δίκιο εγω

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Tintin είπε:

Μακάρι, τώρα δυστυχώς πιανομαι απ τα κομματια μου για να προχωρισω.. Δεν θέλω να μιλάω γ αυτά στην οικογένεια μου γτ τους αγαπάω κ δεν θέλω να τους στεναχωρω, ευτυχώς π.είστε κ εσείς .. Τεραστια δυναμη

Ενω είχα ολά τα συμπτώματα ( εμετούς ζαλάδες) ξαφνικα στην 10η εβδομαδα κόπηκαν μαχαίρι, εγώ πίστευα πως κάτι δεν παει καλά αλλά ο γιατρός μ είπε ποτε ν μην δίνουμε σημασία σε αυτά, έρχονται κ φεύγουν.. Τελικά νμζ πως είχα δίκιο εγω

Γιατι κ εγω ειμαι 10+4 κ ζω καθε μερα με αφτο το αγχος…πηγαμε βεβαια στην 10+1 κ ηταν μια χαρα ολα στριφογυρνούσε το μικρο.Αλλα στη 12η εχω αυχενική κ εχω αγχος γιατι ειναι η 3η προσπάθεια…ελπιζω να ναι κ η τυχερη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Tintin είπε:

Αν κατάλαβα καλα, μετα απο ενα μηνα θα ξεκινήσουν οι εξετάσεις που ειχαμε κανει για πριν την έμβρυο μεταφορά κ Οχι η έμβρυο μεταφορά , η ηλικία μου είναι μεγαλο ατού ( εχω βαρεθεί να ακούω αυτή την γενικουρα) απ τον γιατρό κ το κεντρο δεν εχω παραπονο.. Αλλά εχω κ φόβο κ ανυπομονησία.. 

Μπορεί να σου φαίνεται περίεργο αυτό με την ηλικία αλλά στα 42 μου, μου είπαν ότι στενεύουν τα περιθώρια. Άσχετα από την εξωσωματική είναι συχνό φαινόμενο η παλινδρόμηση δυστυχώς. Απλά όταν φτάσει κοντά στην αυχενική είναι σοκαριστικό. Αφού έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου μη φοβάσαι.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Ele@n είπε:

Μπορεί να σου φαίνεται περίεργο αυτό με την ηλικία αλλά στα 42 μου, μου είπαν ότι στενεύουν τα περιθώρια. Άσχετα από την εξωσωματική είναι συχνό φαινόμενο η παλινδρόμηση δυστυχώς. Απλά όταν φτάσει κοντά στην αυχενική είναι σοκαριστικό. Αφού έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου μη φοβάσαι.

Εχω αλλά 7 έμβρυα στην κατάψυξη αλλά φοβάμαι πως παλι κάτι θα παει στραβά.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, κοτοπουλάκι είπε:

Καλημέρα,

κορίτσια ο άντρας μου χτες μου είπε ότι δεν θέλει να είμαστε ζευγάρι. Μου είπε να μείνω στο σπίτι όσο θέλω κ γενικά να κάνω ο,τι θέλω, δεν τον πειράζει. Απλά δεν θέλει να είμαστε μαζί, με συμπαθεί κ θέλει να είμαι καλά. Θα με βοηθήσει είπε σε ο,τι χρειαστώ.

Σήμερα μπήκα στη 16η εβδομάδα.

Δεν ξέρω τι να κάνω, δεν θέλω να αφήσω το σπίτι κ τα σκυλιά  αλλά πώς να μείνεις κάπου που δεν σε θέλουν.. 

Εν τω μεταξύ αν όλα πάνε καλά κ γεννήσω που θα πάω το μωρό; Φοβάμαι πολύ.. Η μάνα μου δεν είναι κατάλληλη να βοηθήσει.. 

τι θα κάνω… εσείς τι θα κάνατε;

 

Κοτοπουλακι μου είναι ένα γερό σοκ όλο αυτό. Αλλά μην επιτρέψεις να σου χαλάσει το θαύμα που ζεις. Προσπάθησες για αυτό το μωρό και παλεψες με νύχια και με δόντια για να τα καταφέρεις ως εδώ. Όσο σκληρό κι αν ακούγεται, εγώ μπορώ μόνο να σου πω ότι ο άνθρωπος αυτός δεν άξιζε να είναι δίπλα σου. Και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα από τις πράξεις και τα λόγια του και μάλιστα σε μια τόσο ιδιαίτερη περίοδο. Καλύτερα να είσαι μόνη σου με το παιδάκι σου, παρά να έχεις κοντά σου έναν άνθρωπο "λίγο". Μια χαρά θα τα καταφέρεις, είσαι δυνατή και μαχητρια. Θα φέρεις στον κόσμο το θαύμα σου και μόλις το αντικρύσεις τίποτα άλλο δε θα έχει σημασία πια. Να τον λυπάσαι αυτό τον άνθρωπο και να χαίρεσαι που γλιτώνεις τώρα. Όσο για την ασθένεια σου, ξέρεις καλύτερα από μένα ότι δε χρειάζεται άγχος και στρες. Δες τα πράγματα αλλιώς μόλις ηρεμήσεις και όλα θα πάνε καλά! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Καλημέρα,

κορίτσια ο άντρας μου χτες μου είπε ότι δεν θέλει να είμαστε ζευγάρι. Μου είπε να μείνω στο σπίτι όσο θέλω κ γενικά να κάνω ο,τι θέλω, δεν τον πειράζει. Απλά δεν θέλει να είμαστε μαζί, με συμπαθεί κ θέλει να είμαι καλά. Θα με βοηθήσει είπε σε ο,τι χρειαστώ.

Σήμερα μπήκα στη 16η εβδομάδα.

Δεν ξέρω τι να κάνω, δεν θέλω να αφήσω το σπίτι κ τα σκυλιά  αλλά πώς να μείνεις κάπου που δεν σε θέλουν.. 

Εν τω μεταξύ αν όλα πάνε καλά κ γεννήσω που θα πάω το μωρό; Φοβάμαι πολύ.. Η μάνα μου δεν είναι κατάλληλη να βοηθήσει.. 

τι θα κάνω… εσείς τι θα κάνατε;

 

Εχω σοκαριστεί. Πόσο μάλιστα εσύ. Τι κεραμίδα είναι αυτή! Κοίτα, επειδή είμαι απ' έξω να σου πω τι σκέφτομαι. Ότι στους άντρες φέρνει μεγάλη αναστάτωση μια εγκυμοσύνη. Έρχονται τα πάνω κάτω. Ο δικός μου που γενικά είναι ένας πολύ ήρεμος άνθρωπος, έχει πρωτόγνωρο εκνευρισμό τελευταία. Προσωπικά νομίζω ότι φοβούνται, ότι δεν ξέρουν πώς να το διαχειριστούν κι ότι τους φαίνεται βουνό. Για εμάς που συμβαίνει στο σώμα μας είναι αλλιώς. Σκέφτομαι ότι αν είστε καλά γενικά μεταξύ σας -και αυτό εσείς το ξέρετε- ότι είναι πολύ πιθανό να μην εννοεί ακριβώς αυτό που λέει, αλλά να έχουν μπει όλα υπό διαπραγμάτευση μέσα του και να τσουβαλιάζει και να σε πήρε κι εσένα η μπάλα. Εννοώ μη το δένεις κόμπο. Φυσικά βέβαια και θα έπρεπε εκτός από τη δική του αναστάτωση να συνυπολογίσει και την ταραχή που σου προκαλεί αυτό που ξεστομίζει και δε το συζητώ! Δηλαδή αν είναι δυνατόν τώρα στην κατάσταση σου να έχεις να διαχειριστείς και αυτό! Και καταλαβαίνω ότι μπορεί να του γυρίσει μπούμπερανγκ και αν δεν το εννοεί να έχει κλονιστεί η δική σου εμπιστοσύνη μετά. Αλλά θεωρώ ότι όντας ήδη μανούλα ένα φίλτρο αυτοπροστασίας το έχεις ήδη. Δώσε λίγο χρόνο καταρχήν στον εαυτό σου να συνειδητοποιήσεις τι άκουσες και κατά δεύτερον στον άντρα σου αλλά και στη σχέση σας και μην προσπαθείς να σκεφτείς τώρα δραστικές λύσεις. Νομίζω σίγουρα πρέπει πρώτα να μιλήσετε και ότι έχετε πολλά να πείτε. Για αρχή -και το σημαντικότερο όλων κατά τη γνώμη μου- είναι να προσπαθήσετε να καταλάβετε ο ένας τον άλλο. Κάντε μια ειλικρινή συζήτηση και θα δείτε πού θα οδηγηθείτε. Με αγάπη και σεβασμό στη σχέση σας. Και ότι θες να συζητάμε είμαστε εδώ εμείς. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Tintin είπε:

Εχω αλλά 7 έμβρυα στην κατάψυξη αλλά φοβάμαι πως παλι κάτι θα παει στραβά.. 

Κοριτσι μου αρχικά να σου πω ότι λυπάμαι πάρα πολύ. Δυστυχώς ξέρω καλά τον πόνο. Έχω βιώσει 1 βιοχημική, 2 παλινδρομες και τώρα διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και δεν ξέρω καν αν θα γεννηθεί αυτό το μωρό, μιας και η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη.

Το πιθανότερο είναι να είναι ένα τυχαίο γεγονός,  καθώς είσαι και πολύ νέα. Συμβαίνει πολύ συχνά. Η άποψή μου όμως είναι είναι ότι η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη. Θα δείτε το αποτέλεσμα του καρυοτυπου, θα κάνετε και εσείς έναν καρυοτυπο και γνώμη μου είναι να πας και σε αιματολογο, ώστε να αποκλεισεις κάθε πιθανό παράγοντα που μπορεί να οδήγησε εκεί. Αφού έχετε 7 έμβρυα στην κατάψυξη, δεν υπάρχει κανένας λόγος να βιαστειτε.  Είναι πολύ ψυχοφθορο όλο αυτό και στην ουσία δεν το ξεπερνάς ποτέ. Απλά όσο περνάει ο καιρός, ο πόνος θα απαλυνεται, δεν θα φύγει όμως ποτέ.  Και μετά από ένα τέτοιο γεγονός σε επόμενη εγκυμοσύνη ο φόβος και το αγχος είναι μεγαλύτερα. Ασε την ψυχούλα σου και το σώμα σου να γιατρευτουν,  κάντε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και μετά με σιγουριά πας για ετ.

@κοτοπουλάκι έχω πάθει σοκ... δεν ξέρω τι να πω. Ειλικρινά. Χωρίς να σας ξέρω, τα λόγια του δείχνουν ότι έχει βρει κάποια άλλη. Αυτά τα λόγια του τύπου σε συμπαθώ και αν θέλεις να συνεχίσει να μένεις εδώ, δυστυχώς αυτό δείχνουν. Αποδείχτηκε πολύ κατώτερος των περιστάσεων. Και θα έρθει η στιγμή που θα του γυρίσει μπούμερανγκ.  Θα κάνεις το παιδάκι σου και θα σε παρακαλάει να είναι μαζί σου. Τόσα χρόνια να παλεύετε και τώρα να σου λέει αυτό? Προσπάθησε σε παρακαλώ πάρα πολύ κορίτσια μου να σταθείς στα πόδια σου και να μην αφήσεις να σε επηρεάσει όλο αυτό και κάνεις κακό στο μωράκι σου. Εγώ να σου πω ότι στη 17η εβδομάδα πέρασα μια πολύ μεγάλη ταραχή και στεναχώρια και στη 19η εβδομάδα βρέθηκε ότι το μωρό δεν αναπτύσσεται καλά και ότι είναι πίσω 2 εβδομάδες,  στη 17η. Θα μου πεις σύμπτωση είναι. Μπορεί και ναι μπορεί και όχι.

Για αυτό σε παρακαλώ πάρα πολύ. Άκου χαλαρωτική μουσική, κάνε διαλογισμό,  κάνε ο, τι περνάει και δεν περνάει από το χέρι σου να είσαι ήρεμη. Επίσης το σπίτι είναι δικό του? Εσύ είσαι οικονομικά ανεξάρτητη?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Είχαμε προβλήματα κ πιο παλιά αλλά ποτέ δεν μου είχε πει να πάψουμε να είμαστε μαζί. Όλη αυτή η ταλαιπωρία για το παιδί μας έφθειρε πολύ σαν ζευγάρι κ οι ερωτικές επαφές έχασαν την πραγματική τους ουσία. Τώρα πιστεύω πως υπάρχει κάποια άλλη στο προσκήνιο αλλά μάλλον δεν έχει προχωρήσει ακόμα. Ήταν ξεκάθαρος ότι θέλει να έχουμε μια φιλική σχέση κ δεν χρειάζεται να πιεστώ να φύγω απ το σπίτι.

Φοβάμαι πως θα δεν καταφέρω να τα βγάλω πέρα χωρίς τον πατέρα του παιδιού. 

Μου είπε ότι εγώ ήθελα περισσότερο παιδί κ αυτός με βοήθησε να πραγματοποιήσω το όνειρό μου. Στην πραγματικότητα λέει για μένα το έκανε όχι ότι τον έκαιγε να κάνει παιδί.

Ειλικρινές αλλά άσχημο να το ακούσει κανείς. Πράγματι εγώ ήθελα παιδί πιο πολύ, πονούσα που δεν μπορούσα να μείνω έγκυος. Έχουμε κάνει σύμφωνο συμβίωσης για το παιδί, τώρα θα πρέπει να τα αλλάξω πάλι όλα. 9 χρόνια μαζί..

 Σε όλα τα ζευγάρια κάποια στιγμή εμφανίζονται μικρές ή μεγάλες διαφωνίες. Άλλοτε για το παιδί άλλοτε οχι. Μήπως να δείτε ένα σύμβουλο γάμου μαζί; 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Little star είπε:

Κοριτσι μου αρχικά να σου πω ότι λυπάμαι πάρα πολύ. Δυστυχώς ξέρω καλά τον πόνο. Έχω βιώσει 1 βιοχημική, 2 παλινδρομες και τώρα διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και δεν ξέρω καν αν θα γεννηθεί αυτό το μωρό, μιας και η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη.

Το πιθανότερο είναι να είναι ένα τυχαίο γεγονός,  καθώς είσαι και πολύ νέα. Συμβαίνει πολύ συχνά. Η άποψή μου όμως είναι είναι ότι η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη. Θα δείτε το αποτέλεσμα του καρυοτυπου, θα κάνετε και εσείς έναν καρυοτυπο και γνώμη μου είναι να πας και σε αιματολογο, ώστε να αποκλεισεις κάθε πιθανό παράγοντα που μπορεί να οδήγησε εκεί. Αφού έχετε 7 έμβρυα στην κατάψυξη, δεν υπάρχει κανένας λόγος να βιαστειτε.  Είναι πολύ ψυχοφθορο όλο αυτό και στην ουσία δεν το ξεπερνάς ποτέ. Απλά όσο περνάει ο καιρός, ο πόνος θα απαλυνεται, δεν θα φύγει όμως ποτέ.  Και μετά από ένα τέτοιο γεγονός σε επόμενη εγκυμοσύνη ο φόβος και το αγχος είναι μεγαλύτερα. Ασε την ψυχούλα σου και το σώμα σου να γιατρευτουν,  κάντε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και μετά με σιγουριά πας για ετ.

Σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου κ με ενα γερο μωρακι στην αγκαλια σου σου ευχομαι.Για εξετάσεις σε αιματολογο δεν μας είπε κάτι, για DNA  στο έμβρυο μας είπε πως θα γίνει αν κ τόνισε πως πιστεύει πως είναι τυχαίο γεγονος. Τι να πω δεν μου έχει ξανατυχει κ δεν ξέρω την διαδικασια. Ο σύζυγος λέει ν δοκιμασουμε 1-2 μηνες φυσιολογικά παλι, αλλά νομιζω είναι χάσιμο χρονου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Τώρα που είμαι έγκυος πήρε την τελική του απόφαση.

Δικηγόρο θα βρω, έχω κ φίλες δικηγόρους. Δεν είναι αυτό το θέμα μου, το θέμα μου είναι ότι δεν έχω ξαναζήσει κάτι τέτοιο κ δεν ξέρω πώς θα τα καταφέρω.. Έχω κ μια σκλήρυνση κατά πλάκας να διαχειριστώ..:(

Εχω παθει κ εγω σοκ κ ας μην σε γνωριζω προσωπικα. Σιγουρα πιστευω καταλαβαινες οτι κατι δεν παει καλα μεταξυ σας. Απ οσο μπορω να καταλαβω περιμενε να τα καταφερετε για παιδι δηλαδη κ μετα να στο πει?Οπως κ να χει οταν σπασει το γυαλι δεν ξανακολλαει ετσι απλα...Αλλα να σου πω μην πεσεις στα πατωματα για πολυ! Σκεψου το μωρο! Στηρίξου σε φιλους η ακομα κ σε ψυχολόγο.Επισης εχουμε μιλησει κ σε μηνύματα δεν ξερω αν θυμασαι, εχω κ εγω σκλήρυνση. Το ξερεις πολυ καλα οτι πρεπει να ειμαστε οσο καλα ψυχολογικα γινεται ποσο μαλλον στην εγκυμοσύνη! Δυστυχώς ή ευτυχώς για ολα τα ασχημα όσο πιο γρηγορα αποδεχομαστε αυτο που μας συμβαινει τοσο πιο γρηγορα βρισκουμε μια λυση κ μια ηρεμια..Εννοειται θα μείνεις στο σπίτι μεχρι να εχεις κ οσα χρήματα χρειαζεσαι για ολα, κ θα σε βοηθησει κ αυτος με τους γιατρους φανταζομαι. Οσο πιο γρηγορα θα το λυσετε τοσο πιο γρηγορα θα δημιουργηθει κ μια καλη σχεση για το παιδί κ συνεργασια.Μην σου μεινει θυμος για πολυ καιρο προσεχε. Θα τα καταφερεις, τοσες γυναικες τα καταφερνουν. Κ εμενα η μανα μου χωρισε οταν ημουν 14 χρόνων κ εχω κ 2 αδερφια κ τα καταφερε κ με εναν νευρικο κ αλλα πολλα πατερα που εχω. Ολα καλα θα πάνε σκεψου τον εαυτο σου κ το παιδί σου κ η υγεία πανω απ όλα! 

Δεν θυμαμαι σε ποια πολη μενεις, θεσσαλονικη εχω κολλητες βρεφονηπιοκομους για βοηθεια με πολλες γνωστες κ φιλες στη δουλεια αυτη. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Καλημέρα,

κορίτσια ο άντρας μου χτες μου είπε ότι δεν θέλει να είμαστε ζευγάρι. Μου είπε να μείνω στο σπίτι όσο θέλω κ γενικά να κάνω ο,τι θέλω, δεν τον πειράζει. Απλά δεν θέλει να είμαστε μαζί, με συμπαθεί κ θέλει να είμαι καλά. Θα με βοηθήσει είπε σε ο,τι χρειαστώ.

Σήμερα μπήκα στη 16η εβδομάδα.

Δεν ξέρω τι να κάνω, δεν θέλω να αφήσω το σπίτι κ τα σκυλιά  αλλά πώς να μείνεις κάπου που δεν σε θέλουν.. 

Εν τω μεταξύ αν όλα πάνε καλά κ γεννήσω που θα πάω το μωρό; Φοβάμαι πολύ.. Η μάνα μου δεν είναι κατάλληλη να βοηθήσει.. 

τι θα κάνω… εσείς τι θα κάνατε;

 

Κορίτσι μου είμαστε γυναίκες. Είμαστε δυνατές. Μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα ακόμα και μόνες μας. Έχεις να αντιμετωπίσεις μια δύσκολη κατάσταση σίγουρα. Όλα τώρα σου φαίνονται βουνό. Αλλά πρέπει να σκεφτείς το μωράκι σου και ότι όλα πάνε καλά με αυτό. Πάρε το χρόνο σου. Ηρέμησε. Σκέψου. Και δώσε λίγο χρόνο στην σχέση σου με τον άντρα σου. Είναι δύσκολη η διαδικασία της εξωσωματικης και σιγουρα αλλάζουν οι ισορροπίες μέσα σε ένα ζευγάρι. Καθίστε και συζητήστε και κυρίως δες και τα δικα του συναισθήματα και ποιος είναι ο λόγος που τον οδηγησε σε αυτήν την απόφαση. Συζητήστε και δείτε μήπως μπορείτε να βρείτε κάποια λύση. Διαφορετικά σιγά σιγά κοίτα να βάλεις σε σειρά τα πράγματα και να αρχίσεις να φτιάχνεις την ζωή σου μόνη σου. Όλα θα τα καταφέρεις. Βοήθεια σίγουρα θα βρεις αυτό είναι το λιγότερο. Εύχομαι όλα να πάμε καλά και απλά να χρειάζεστε λίγο χρόνο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Tintin είπε:

Σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου κ με ενα γερο μωρακι στην αγκαλια σου σου ευχομαι.Για εξετάσεις σε αιματολογο δεν μας είπε κάτι, για DNA  στο έμβρυο μας είπε πως θα γίνει αν κ τόνισε πως πιστεύει πως είναι τυχαίο γεγονος. Τι να πω δεν μου έχει ξανατυχει κ δεν ξέρω την διαδικασια. Ο σύζυγος λέει ν δοκιμασουμε 1-2 μηνες φυσιολογικά παλι, αλλά νομιζω είναι χάσιμο χρονου

Σε ευχαριστώ! Από την εμπειρία που έχω 4 χρόνια τώρα δυστυχως θα σου πω ότι μόνες μας πρέπει να ψαχνόμαστε. Είναι λίγοι οι γιατροί που σε παραπέμπουν κάπου. Υπάρχει το τμήμα καθ έξιν αποβολων στο Έλενα που σε ξεψαχνιζουν. Γιατί να το αφήσεις στην τύχη του? Ξαναλέω βέβαια το πιθανότερο είναι να οφείλεται σε τυχαίο γεγονός αλλά αν έχεις καεί ήδη μια φορά το σκέφτεσαι λιγο διαφορετικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Little star είπε:

Σε ευχαριστώ! Από την εμπειρία που έχω 4 χρόνια τώρα δυστυχως θα σου πω ότι μόνες μας πρέπει να ψαχνόμαστε. Είναι λίγοι οι γιατροί που σε παραπέμπουν κάπου. Υπάρχει το τμήμα καθ έξιν αποβολων στο Έλενα που σε ξεψαχνιζουν. Γιατί να το αφήσεις στην τύχη του? Ξαναλέω βέβαια το πιθανότερο είναι να οφείλεται σε τυχαίο γεγονός αλλά αν έχεις καεί ήδη μια φορά το σκέφτεσαι λιγο διαφορετικά. 

Είμαι απο Θεσσαλονίκη οποτε στο Έλενα δεν μπορω να πάω, εδώ απ όσο ξέρω αν δεν εχεις κανει καθεξιν αποβολές στο δημόσιο δεν σε παίρνουν στα σοβαρά ( σε παίρνουν ποτε άραγε; ) αιματολογικές βασικές κάναμε αλλά για στίγμα κ τέτοια. Είπε πως θα μας δώσει κ καποιες ακόμη ν κάνουμε αλλά παλι τόνισε ( Ισως για να μην μας αγχωσει) πως είναι τυχαίο γεγονος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eternity είπε:

Το φαντάστηκα ότι υπάρχει κάποια άλλη γιατί όπως ακριβώς είπες χάνεται λίγο η μαγεία και ο ερωτας όταν μπαίνεις στη διαδικασία εξωσωματικων. Νομίζω όμως ότι η συμπεριφορά του είναι περισσότερο σαν ξέσπασμα πάρα το ότι βρήκε τον έρωτα σε μια άλλη γυναίκα. Όπως νομίζω ότι όταν με το καλό γεννηθεί το μωράκι σας, θα τον δεις να επιστρέφει. Βέβαια τότε δεν ξέρω αν θα τον θέλεις εσύ. 

Εισαι ήδη μαχητρια και είσαι ακριβώς στο τέλος ενός δύσκολου αγώνα, λίγο έμεινε, κράτα γερά και θα τα καταφέρεις! Δε μπορείς να φανταστείς ποση δύναμη έχεις μέσα σου και δεν το ξέρεις! Έχεις όλη την ευτυχία μέσα στα σπλάχνα σου, μην επιτρέψεις σε κανένα να σου τη χαλάσει! 

 

Είναι πολύ ενθαρρυντικά τα λόγια σου. Αυτή τη στιγμή νιώθω ότι είμαι σε κινούμενη άμμο.. Κλαίω συνέχεια.. Ίσως αύριο μεθαύριο αρχίσω να ανακτώ τις δυνάμεις μου.. 

1 hour ago, linaa είπε:

Αν είστε παντρεμένοι μη σκεφτείς εγωισμούς σκέψου μόνο το καλύτερο για το παιδακι σου. Θα ζητήσεις όση βοηθεια χρειαζεσε βρες ένα καλό δικηγόρο . Αν σε βοηθήσει οικονομικά με το παιδί θα έχεις λύσει ένα μεγάλο κομμάτι.  Με το παιδί θα τα καταφέρεις σιγουρα κ φυσικά εκτός απτην μητέρα σου θα ζητήσεις βοηθεια κ από αλλού ψάξε να βρεις μια γυναίκα να σε βοηθάει από τωρα γιατί είναι κ δυσεύρετες.  Από εκεί κ πέρα η ψυχολογία σου μέρα με την μέρα θα φτιάχνει σκέψου να γεννούσες κ να είχες εναν άντρα απωντα από όλες τις ευθύνες κ τις δουλειές ξαφνικά.

Καλητερα τωρα η ευθύνη ενός παιδιού με έναν άνθρωπο που δεν ενδιαφέρετε κ είστε στο ίδιο σπίτι είναι 10 φορες πιο ακατόρθωτη απτο να είσαι ολομόναχη. Καλητερα μονη σου κ καλητερα τωρα . 

Ίσως έχεις δίκιο, καλύτερα τώρα παρά όταν θα έχει γεννηθεί το παιδί.. 

πρίν από 35 λεπτά , Maria.28 είπε:

Εχω παθει κ εγω σοκ κ ας μην σε γνωριζω προσωπικα. Σιγουρα πιστευω καταλαβαινες οτι κατι δεν παει καλα μεταξυ σας. Απ οσο μπορω να καταλαβω περιμενε να τα καταφερετε για παιδι δηλαδη κ μετα να στο πει?Οπως κ να χει οταν σπασει το γυαλι δεν ξανακολλαει ετσι απλα...Αλλα να σου πω μην πεσεις στα πατωματα για πολυ! Σκεψου το μωρο! Στηρίξου σε φιλους η ακομα κ σε ψυχολόγο.Επισης εχουμε μιλησει κ σε μηνύματα δεν ξερω αν θυμασαι, εχω κ εγω σκλήρυνση. Το ξερεις πολυ καλα οτι πρεπει να ειμαστε οσο καλα ψυχολογικα γινεται ποσο μαλλον στην εγκυμοσύνη! Δυστυχώς ή ευτυχώς για ολα τα ασχημα όσο πιο γρηγορα αποδεχομαστε αυτο που μας συμβαινει τοσο πιο γρηγορα βρισκουμε μια λυση κ μια ηρεμια..Εννοειται θα μείνεις στο σπίτι μεχρι να εχεις κ οσα χρήματα χρειαζεσαι για ολα, κ θα σε βοηθησει κ αυτος με τους γιατρους φανταζομαι. Οσο πιο γρηγορα θα το λυσετε τοσο πιο γρηγορα θα δημιουργηθει κ μια καλη σχεση για το παιδί κ συνεργασια.Μην σου μεινει θυμος για πολυ καιρο προσεχε. Θα τα καταφερεις, τοσες γυναικες τα καταφερνουν. Κ εμενα η μανα μου χωρισε οταν ημουν 14 χρόνων κ εχω κ 2 αδερφια κ τα καταφερε κ με εναν νευρικο κ αλλα πολλα πατερα που εχω. Ολα καλα θα πάνε σκεψου τον εαυτο σου κ το παιδί σου κ η υγεία πανω απ όλα! 

Δεν θυμαμαι σε ποια πολη μενεις, θεσσαλονικη εχω κολλητες βρεφονηπιοκομους για βοηθεια με πολλες γνωστες κ φιλες στη δουλεια αυτη. 

Είμαι Αθήνα κ Κόρινθο, η δουλειά μου είναι στην Κόρινθο αλλά τώρα που τα σχολεία είναι κλειστά είμαι στην Αθήνα. Δεν νιώθω θυμό, θλίψη νιώθω, ένα κενό, σαν να έχασα τη βάση μου, σαν να πατάω σε αβέβαιο έδαφος.. 

Ίσως είναι που είναι φρέσκο. Ίσως αργότερα συνέλθω κάπως

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Καλημέρα,

κορίτσια ο άντρας μου χτες μου είπε ότι δεν θέλει να είμαστε ζευγάρι. Μου είπε να μείνω στο σπίτι όσο θέλω κ γενικά να κάνω ο,τι θέλω, δεν τον πειράζει. Απλά δεν θέλει να είμαστε μαζί, με συμπαθεί κ θέλει να είμαι καλά. Θα με βοηθήσει είπε σε ο,τι χρειαστώ.

Σήμερα μπήκα στη 16η εβδομάδα.

Δεν ξέρω τι να κάνω, δεν θέλω να αφήσω το σπίτι κ τα σκυλιά  αλλά πώς να μείνεις κάπου που δεν σε θέλουν.. 

Εν τω μεταξύ αν όλα πάνε καλά κ γεννήσω που θα πάω το μωρό; Φοβάμαι πολύ.. Η μάνα μου δεν είναι κατάλληλη να βοηθήσει.. 

τι θα κάνω… εσείς τι θα κάνατε;

 

Κοριτσι μου καλο δε σε γνωριζω προσωπικα αλλα στεναχωρεθηκα πολυ με την συμπεριφορα του αντρα σου, κυριως αυτην την περιοδο που αισθανεσαι ακομη ευθραυστη (δεν εισαι ομως, θα περασει σιγα σιγα μολις αρχισεις και νιωθεις το μωρακι σου να στριφογυριζει στην κοιλιτσα σου!)

Θα σου προτεινα να μην φυγεις απο το σπιτι, χρειαζεσαι ηρεμια και την ευκολια σου αυτον τον καιρο αλλα και αργοτερα, μολις με το καλο γεννηθει το μωρακι.

Αν η επιλογη επιλογη του να ειναι προχωρησει χωρις εσενα ας αναλαβει τις ευθυνες των πραξεων του και ας αποχωρησει, αυτος να σε αφησει και εσενα ηρεμη.

Να προσπαθησεις να παραμεινεις ηρεμη στο σπιτι σου, με τους φιλους σου και την οικογενεια σου απο κοντα, και εμας φυσικα και να δωσεις χρονο στον εαυτο σου και στο παιδακι σου χωρις αγχος και στρες.

Το πως θα προσωρησει η σχεση θα φανει τους επομενους μηνες, ισως στα αληθεια πιεστηκε απο τις εξωσωματικες, απο την εγκυμοσυνη, ισως και αυτος δεν μπορει να διαχειριστει μαζεμενα συναισθηματα ολης αυτης της περιοδου.

Σιγουρα ομως εσενα δεν πρεπει να σε ταραξει καινα σε βγαλει απο την βολη σου μεχρι να κρατησεις το θαυματακι σου αγκαλια.

Εφοσον θελει να βοηθησει πικονομικα να παρεις αμεσα μια γυναικα να σε οηθαει με οτι χρειαζεσαι και θα ισσοροπησεις σιγα σιγα.

Δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει στη σχεση σας, δεν χωριζουν ομως τοσο ευκολα τα ζευγαρια, κυριως αν ερχεται και ενα παιδι στον κοσμο μετα απο τοσο κοπο.

Και αν παλι συμβει, ισως ειναι το καλο σου.

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...