Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 35 λεπτά , Kate92 είπε:

Όσες παίρνουν προληπτικά κορτιζόνη και πετύχουν εγκυμοσύνη, πότε την κόβουν? Εγώ παίρνω prezolon, αλλά έχω θετικά αντιπυρηνικα αντισώματα, χωρίς να υπάρχει όμως κάποιο αυτοάνοσο. Έχω κλείσει στις 16 Αυγούστου ραντεβού με τη λευκου. Να με συμβουλεύσει για την κορτιζόνη και για τις αντιπηκτικες. Δε θέλω να αφησω τίποτα στην τύχη. 

Το prezolon κορτιζόνη είναι. Άρα σου είχε δώσει. Δεν ξέρω πότε την σταματάς γιατί και εγώ πρώτη φορά κάνω εξωσωματικη. Είναι η πρώτη προσπάθεια και πάω βημα βήμα ότι μου λέει ο γιατρός. Ναι να πας στην Λευκού να σου κάνει εξετάσεις να δείτε να είσαι προετοιμασμενη για την επόμενη φορά. Μπορεί να ήταν ένα τυχαίο γεγονός και την επόμενη να είναι η τυχερή σου. Ήταν πολύ ανεβασμενα τα αντιπυρηνικα? Γιατί και εμενα την πρώτη φορά ήταν λίγο ανεβασμενα. Μου εκανε επαναληπτικές στο Ελενας και βγήκαν οκ μετά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Christin88 είπε:

Κοριτσια καλημερα..αυριο το πρωι θα παω για αποξεση..

Θελω να σας ρωτησω αν γνωριζει η εχει καποια κοπελα αυξημενα natural killer? Και αν εκανε κατι για αυτο?

Λυπαμαι για την καταληξη ..Καλη δυναμη
Σου απεκλεισε το γεγονος, αφου σου σταματησει τα φαρμακα, να αποβαλλεις φυσιολογικα ;  (μπορει να λεω κ κατι εντελως βλακωδες, αλλα το εκανε ετσι η γυναικολογος μιας γνωστης κ  αυτη ξαναπιασε στον μεθεπομενο κυκλο της παλι- φυσιολογικα)

3 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Να σας ρωτήσω καφέ πίνατε? Εγώ πίνω ένα φλιτζάνι ελληνικό το πρωί? Λέτε να κάνει κακό? Επίσης σήμερα νοιώθω κάτι πονακια χαμηλά στην κοιλιά. Είναι καλό τώρα αυτό ή κακό? @Christin88 εύχομαι να πάνε όλα καλά. Μακάρι να έχει ανέβει η χοριακη σου και απλά να αργήσει να εμφανιστεί ο σάκος 

Σε μενα μου ειπε οτι μπορω να πινω εναν καφε


@Linoula Αυριο θα πας;; Καλη επιτυχια  :wub:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Kallo είπε:

Το prezolon κορτιζόνη είναι. Άρα σου είχε δώσει. Δεν ξέρω πότε την σταματάς γιατί και εγώ πρώτη φορά κάνω εξωσωματικη. Είναι η πρώτη προσπάθεια και πάω βημα βήμα ότι μου λέει ο γιατρός. Ναι να πας στην Λευκού να σου κάνει εξετάσεις να δείτε να είσαι προετοιμασμενη για την επόμενη φορά. Μπορεί να ήταν ένα τυχαίο γεγονός και την επόμενη να είναι η τυχερή σου. Ήταν πολύ ανεβασμενα τα αντιπυρηνικα? Γιατί και εμενα την πρώτη φορά ήταν λίγο ανεβασμενα. Μου εκανε επαναληπτικές στο Ελενας και βγήκαν οκ μετά 

Γλυκιά μου εγώ είμαι έγκυος αυτή τη στιγμή. Με μπερδέψες μάλλον με την christin88. Παίρνω ακόμα κορτιζόνη προληπτικά. Θα την κόψω αφού μιλήσω με τη λευκου! Αν συνεχίσουν όλα να πηγαινουν καλά βέβαια...ας μην το γρουσουζευω χαχα

1/320 είναι. Έχω κάνει δύο φορές τις εξετάσεις και τα παρακολουθώ τακτικά μήπως αλλάξει κάτι. Με είδε και ρευματολόγος φυσικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Kate92 είπε:

Γλυκιά μου εγώ είμαι έγκυος αυτή τη στιγμή. Με μπερδέψες μάλλον με την christin88. Παίρνω ακόμα κορτιζόνη προληπτικά. Θα την κόψω αφού μιλήσω με τη λευκου! Αν συνεχίσουν όλα να πηγαινουν καλά βέβαια...ας μην το γρουσουζευω χαχα

1/320 είναι. Έχω κάνει δύο φορές τις εξετάσεις και τα παρακολουθώ τακτικά μήπως αλλάξει κάτι. Με είδε και ρευματολόγος φυσικά. 

 

Και εγω είμαι στη Λευκού. Έπαιρνα και εγω κορτιζόνη και την έκοψα σταδιακά μετά την 8η εβδομάδα, αφού έκανα κάποιες εξετάσεις (αρκετες) στην 8η εβδομάδα. Η Λευκού πάντως που με παρακολουθεί με έχει συγκινήσει με το ενδιαφέρον της παρόλο που δεν την έχω δει ποτέ από κοντά. Κάνει ο, τι περνάει από το χέρι της, μου προτείνει διαρκώς φάρμακα κτλ μήπως και καταφέρουμε να μετριασουμε κάπως τη ζημιά στον πλακουντα. Δεν τα παρατάει με τίποτα. Και χθες με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι από σήμερα είναι σε άδεια αλλά να της στέλνω όλες τις εξετάσεις και αν χρειαστώ κάτι, να την πάρω στο κινητό.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Little star είπε:

Και εγω είμαι στη Λευκού. Έπαιρνα και εγω κορτιζόνη και την έκοψα σταδιακά μετά την 8η εβδομάδα, αφού έκανα κάποιες εξετάσεις (αρκετες) στην 8η εβδομάδα. Η Λευκού πάντως που με παρακολουθεί με έχει συγκινήσει με το ενδιαφέρον της παρόλο που δεν την έχω δει ποτέ από κοντά. Κάνει ο, τι περνάει από το χέρι της, μου προτείνει διαρκώς φάρμακα κτλ μήπως και καταφέρουμε να μετριασουμε κάπως τη ζημιά στον πλακουντα. Δεν τα παρατάει με τίποτα. Και χθες με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι από σήμερα είναι σε άδεια αλλά να της στέλνω όλες τις εξετάσεις και αν χρειαστώ κάτι, να την πάρω στο κινητό.

Δεν την ξέρω,πρώτη φορά θα με δει. Τηλεφωνικό ραντεβού έχουμε βασικά. Με αυτα που ακούω απο άλλες κοπέλες και μου είπες κι εσύ τώρα καταλαβαίνω πως είναι άνθρωπος πάνω απ' όλα. Πολύ βασικό γιατί σε κάνει να αισθάνεσαι ότι κάποιος σε σκέφτεται και σε νοιάζεται. Μπράβο της. Όλο αυτό το ενδιαφέρον και η προσπάθεια είναι προς τιμήν της. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Kate92 είπε:

Γλυκιά μου εγώ είμαι έγκυος αυτή τη στιγμή. Με μπερδέψες μάλλον με την christin88. Παίρνω ακόμα κορτιζόνη προληπτικά. Θα την κόψω αφού μιλήσω με τη λευκου! Αν συνεχίσουν όλα να πηγαινουν καλά βέβαια...ας μην το γρουσουζευω χαχα

1/320 είναι. Έχω κάνει δύο φορές τις εξετάσεις και τα παρακολουθώ τακτικά μήπως αλλάξει κάτι. Με είδε και ρευματολόγος φυσικά. 

 

Ναι για την @Christin88πήγαινε. Συγνώμη 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, eleonora85 είπε:

Λυπαμαι για την καταληξη ..Καλη δυναμη
Σου απεκλεισε το γεγονος, αφου σου σταματησει τα φαρμακα, να αποβαλλεις φυσιολογικα ;  (μπορει να λεω κ κατι εντελως βλακωδες, αλλα το εκανε ετσι η γυναικολογος μιας γνωστης κ  αυτη ξαναπιασε στον μεθεπομενο κυκλο της παλι- φυσιολογικα)

Σε μενα μου ειπε οτι μπορω να πινω εναν καφε


@Linoula Αυριο θα πας;; Καλη επιτυχια  :wub:

Προτιμαει να με καθαρισει μου ειπε απο το να με αφησει μονη μου οποτε ισως να ειναι κ καλυτερα να μην μεινει καποιο υπολλειμα μεσα.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Δεν σου είχε δώσει ο γιατρός κορτιζόνη? Περίεργο. Συνήθως δίνουν ακομα και αν δεν υπάρχει πρόβλημα. Το δίνουν προληπτικά για να καταστηλουν το ανοσοποιητικό και να μην αναγνωρίσει σαν ξένο σώμα το εμβρυο και του επιτεθεί 

Δυστυχως δεν μου εδωσε :???: το πρωτο πραγμα που μ ειπε χωρις να προλαβω να μιλησω ειναι οτι στην επομενη θα μ δωσει κορτιζονη και θα κανουμε αλλη θεραπεια πριν τη μεταφορα ..τωρα δεν ξερω γτι πηγαμε ετσι αλλα δεν θελω να χασω την εμπιστοσυνη μου και σε αυτον ειναι ο 5ος και ειμαι πραγματικα πολυ ανετη μαζι του.. 

πρίν από 11 λεπτά , Kallo είπε:

Ρε κορίτσια είναι φυσιολογικό που νοιώθω πόνο σαν περιοδου όλη μέρα σήμερα χαμηλά. Αλλά όχι έντονο. Λέτε να γίνεται η εμφύτευση? Να χαρώ? 

Ειναι φυσιολογικα τα πονακια αυτα!! Να εισαι ηρεμη! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 45 λεπτά , Christin88 είπε:

Δυστυχως δεν μου εδωσε :???: το πρωτο πραγμα που μ ειπε χωρις να προλαβω να μιλησω ειναι οτι στην επομενη θα μ δωσει κορτιζονη και θα κανουμε αλλη θεραπεια πριν τη μεταφορα ..τωρα δεν ξερω γτι πηγαμε ετσι αλλα δεν θελω να χασω την εμπιστοσυνη μου και σε αυτον ειναι ο 5ος και ειμαι πραγματικα πολυ ανετη μαζι του.. 

Ειναι φυσιολογικα τα πονακια αυτα!! Να εισαι ηρεμη! 

Ναι μπορεί να είναι ένα τυχαίο γεγονός. Αυτό έγινε. Το θέμα είναι να δείτε τι θα κάνετε από εδώ και πέρα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Christin88 είπε:

Δυστυχως δεν μου εδωσε :???: το πρωτο πραγμα που μ ειπε χωρις να προλαβω να μιλησω ειναι οτι στην επομενη θα μ δωσει κορτιζονη και θα κανουμε αλλη θεραπεια πριν τη μεταφορα ..τωρα δεν ξερω γτι πηγαμε ετσι αλλα δεν θελω να χασω την εμπιστοσυνη μου και σε αυτον ειναι ο 5ος και ειμαι πραγματικα πολυ ανετη μαζι του.. 

Ειναι φυσιολογικα τα πονακια αυτα!! Να εισαι ηρεμη! 

Σε ποιον γιατρο/κεντρο εισαι;
Παντως τα κοριτσια εδω στο φορουμ μου εχουν πει πως η κορτιζονη ειναι λιγο ξεπερασμενη. Τωρα οι περισσοτεροι δεν δινουν...
Σε μενα εδωσε αλλα θεωρω χωρις λογο...
Θελω να πω, μην σκεφτεσαι πως αυτο απο μονο  του θα γλιτωνε την καταληξη!
Και γενικα για 1η προσπαθεια πηγε πολυυ καλα! Κρατα οτι πετυχες με την 1η την εμφυτευση κ πιστεψε οτι εισαι πολυ κοντα σε αυτο που θελεις!
Ξερω βεβαια οτι τωρα εισαι στενοχωρημενη κ δεν μπορεις να το δεις. Και εγω το ιδιο θα ειμαι στη θεση σου...
Καλη δυναμη για αυριο 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Christin88 είπε:

Κοριτσια καλημερα..αυριο το πρωι θα παω για αποξεση..

Θελω να σας ρωτησω αν γνωριζει η εχει καποια κοπελα αυξημενα natural killer? Και αν εκανε κατι για αυτο?

Λυπάμαι πάρα πολύ... Εύχομαι ειλικρινά την επόμενη φορά να κυλίσουν όλα ομαλά μέχρι τέλους. Καταλαβαίνω ότι όλα θα σου φαίνονται μαύρα τώρα και με το δίκιο σου, όμως όπως έχουμε διαβάσει πολλές φορές, ύστερα από μία αποβολή, ακολουθεί πολύ εύκολα μια εγκυμοσύνη. Προσπάθησε να σκεφτείς αυτό. Γιατί πάει ο νους σου στα φονικά κύτταρα? Συνήθως θέμα του εμβρύου είναι πάντως. Δε λέω να μην ψάξεις και παράγοντες που αφορούν εσένα, αλλά οι θεραπείες για τα natural killers είναι από αμφιλεγόμενες έως απαγορευμένες (αναφέρομαι στα αντιπατρικά εμβόλια). Στο λέω γιατί το είχα ψάξει κι εγώ. Αν σκέφτεσαι να ερευνήσεις περισσότερους παράγοντες πάντως, η γνώμη μου είναι να απευθυνθείς σε αιματολόγο και θα σε καθοδηγήσει με εξετάσεις. Χρήσιμο είναι, αν δηλαδή δεν το έχεις ήδη κάνει. Δεν ξέρω σε ποια πόλη είσαι, αν βρίσκεσαι στην Αθήνα εξαιρετική αιματολόγος είναι η Οικονομοπούλου στο Έλενα (και δωρεάν), αν είσαι οπουδήποτε αλλού ακούγονται πολύ καλά λόγια για τη Λευκού που κάνει ραντεβού και μέσω ίντερνετ. Ο γιατρός σου έδωσε κάποια πιθανή εξήγηση? 

5 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Όσες παίρνουν προληπτικά κορτιζόνη και πετύχουν εγκυμοσύνη, πότε την κόβουν? Εγώ παίρνω prezolon, αλλά έχω θετικά αντιπυρηνικα αντισώματα, χωρίς να υπάρχει όμως κάποιο αυτοάνοσο. Έχω κλείσει στις 16 Αυγούστου ραντεβού με τη λευκου. Να με συμβουλεύσει για την κορτιζόνη και για τις αντιπηκτικες. Δε θέλω να αφησω τίποτα στην τύχη. 

Και πολύ καλά κάνεις! Γιατί να το αφήσεις στην τύχη? Νομίζω ότι το μέχρι πότε δίνουν κορτιζόνη διαφέρει. Και ανά περίπτωση ασθενή (αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που τη χρειάζεται ή αν τη δίνουν προληπτικά) και ανά γιατρό, άλλοι τη δίνουν περισσότερο και πριν την ετ και μετά και άλλοι λιγότερο. Από τη μία καταστέλλει το ανοσοποιητικό και μειώνει τις πιθανότητες αποβολής, από την άλλη δεν είναι κι ότι καλύτερο για το έμβρυο. Οπότε είναι πολύ σχετικό. Εσύ θα είσαι σε καλά χέρια με τη Λευκού, οπότε σίγουρα θα κάνεις το καλύτερο για τον οργανισμό σου και για το/τα μωράκια σου!

5 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Εμένα μου είχε δώσει προληπτικά για μια εβδομάδα περίπου. Δεν έχω κάνει κάποια εξέταση όμως. Είναι νωρίς για να τα σκεφτείς αυτά, κάνε αυτό που πρέπει αύριο και μετά μιλά με τον γιατρό σου για το τι μπορείτε να ψάξετε. Το πιο λογικό είναι οτι ήταν τυχαίο. Επίσης από τα κορίτσια εδώ ξέρω οτι κλείνουν ραντεβού στο τμήμα αποβολών στο Έλενα και τις ψάχνουν παρά πολύ. Θα έλεγα να το δεις και αυτό. Πρώτα όμως πάρε τον χρόνο σου να ηρεμήσεις λίγο!!!

Ναι κι εγώ για μια βδομάδα είχα πάρει, καθαρά προληπτικά!

2 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Ρε κορίτσια είναι φυσιολογικό που νοιώθω πόνο σαν περιοδου όλη μέρα σήμερα χαμηλά. Αλλά όχι έντονο. Λέτε να γίνεται η εμφύτευση? Να χαρώ? 

Καλό μου ακούγεται! Σε ποια μέρα από την ετ είσαι και με τι έμβρυα, 3ης μέρας ή βλαστοκύστες?

2 ώρες πρίν, Christin88 είπε:

Δυστυχως δεν μου εδωσε :???: το πρωτο πραγμα που μ ειπε χωρις να προλαβω να μιλησω ειναι οτι στην επομενη θα μ δωσει κορτιζονη και θα κανουμε αλλη θεραπεια πριν τη μεταφορα ..τωρα δεν ξερω γτι πηγαμε ετσι αλλα δεν θελω να χασω την εμπιστοσυνη μου και σε αυτον ειναι ο 5ος και ειμαι πραγματικα πολυ ανετη μαζι του.. 

Ειναι φυσιολογικα τα πονακια αυτα!! Να εισαι ηρεμη! 

Γενικά είναι σύνηθες ύστερα από μια αποτυχία να δοκιμάζουν κάτι άλλο, είτε να προσθέτουν κάποιο έξτρα φάρμακο. Καλό είναι αυτό. Ούτε εμένα πάντως μου είχε δώσει κορτιζόνη την πρώτη φορά και μετά μου έδωσε. Δεν άλλαξε κάτι στην περίπτωση μου με την κορτιζόνη πάντως. Μη νομίζεις ότι κάνει και θαύματα δηλαδή ή ότι αυτή είναι η αιτία που δεν προχώρησε σον και καλά. Ο χρόνος θα δείξει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , happiness79 είπε:

Λυπάμαι πάρα πολύ... Εύχομαι ειλικρινά την επόμενη φορά να κυλίσουν όλα ομαλά μέχρι τέλους. Καταλαβαίνω ότι όλα θα σου φαίνονται μαύρα τώρα και με το δίκιο σου, όμως όπως έχουμε διαβάσει πολλές φορές, ύστερα από μία αποβολή, ακολουθεί πολύ εύκολα μια εγκυμοσύνη. Προσπάθησε να σκεφτείς αυτό. Γιατί πάει ο νους σου στα φονικά κύτταρα? Συνήθως θέμα του εμβρύου είναι πάντως. Δε λέω να μην ψάξεις και παράγοντες που αφορούν εσένα, αλλά οι θεραπείες για τα natural killers είναι από αμφιλεγόμενες έως απαγορευμένες (αναφέρομαι στα αντιπατρικά εμβόλια). Στο λέω γιατί το είχα ψάξει κι εγώ. Αν σκέφτεσαι να ερευνήσεις περισσότερους παράγοντες πάντως, η γνώμη μου είναι να απευθυνθείς σε αιματολόγο και θα σε καθοδηγήσει με εξετάσεις. Χρήσιμο είναι, αν δηλαδή δεν το έχεις ήδη κάνει. Δεν ξέρω σε ποια πόλη είσαι, αν βρίσκεσαι στην Αθήνα εξαιρετική αιματολόγος είναι η Οικονομοπούλου στο Έλενα (και δωρεάν), αν είσαι οπουδήποτε αλλού ακούγονται πολύ καλά λόγια για τη Λευκού που κάνει ραντεβού και μέσω ίντερνετ. Ο γιατρός σου έδωσε κάποια πιθανή εξήγηση? 

Και πολύ καλά κάνεις! Γιατί να το αφήσεις στην τύχη? Νομίζω ότι το μέχρι πότε δίνουν κορτιζόνη διαφέρει. Και ανά περίπτωση ασθενή (αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που τη χρειάζεται ή αν τη δίνουν προληπτικά) και ανά γιατρό, άλλοι τη δίνουν περισσότερο και πριν την ετ και μετά και άλλοι λιγότερο. Από τη μία καταστέλλει το ανοσοποιητικό και μειώνει τις πιθανότητες αποβολής, από την άλλη δεν είναι κι ότι καλύτερο για το έμβρυο. Οπότε είναι πολύ σχετικό. Εσύ θα είσαι σε καλά χέρια με τη Λευκού, οπότε σίγουρα θα κάνεις το καλύτερο για τον οργανισμό σου και για το/τα μωράκια σου!

Ναι κι εγώ για μια βδομάδα είχα πάρει, καθαρά προληπτικά!

Καλό μου ακούγεται! Σε ποια μέρα από την ετ είσαι και με τι έμβρυα, 3ης μέρας ή βλαστοκύστες?

Γενικά είναι σύνηθες ύστερα από μια αποτυχία να δοκιμάζουν κάτι άλλο, είτε να προσθέτουν κάποιο έξτρα φάρμακο. Καλό είναι αυτό. Ούτε εμένα πάντως μου είχε δώσει κορτιζόνη την πρώτη φορά και μετά μου έδωσε. Δεν άλλαξε κάτι στην περίπτωση μου με την κορτιζόνη πάντως. Μη νομίζεις ότι κάνει και θαύματα δηλαδή ή ότι αυτή είναι η αιτία που δεν προχώρησε σον και καλά. Ο χρόνος θα δείξει. 

Εχω παει τις εξετασεις στη φοιφ@ την αιματολογο ειμαι απο Αθηνα.. μου ειχε πει δεν ειναι τιποτα θα παρεις μονο σαλοσπιρ.. αυριο που θα δω το γιατρο θα του πω για την αποψη μου για τα nk που θα επρεπε ηδη να το εχω κανει απλα ακουσα την αιματολογο..αυτες τις εξετασεις μου τις ειχαν κανει στο locus medicus και μ ειχε πει οτι οποτε μενω εγκυος θα αποβαλλω λογω των συγκεκριμενων κυτταρων και η λυση ειναι ενα εμβολιο ανα 4 μηνες με αιμα του συζυγου κατι τετοιο..απλα επειδη δεν μ φανηκε φυσιολογικο πηγα σε αιματολογο.Οποτε το εμβολιο αυτο να μην το ψαξω? Να καταληξω με κορτιζονη στην επομενη προσπαθεια?

@eleonora85 Τωρα εχω καταληξει και ειμαι στο κεντρο embryol@nd στον Κ@νακα.. το οτι επιασε η πρωτη εμβρυομεταφορα ειναι πολυ θετικο και για μενα και για το κεντρο.. ο γυναικολογος μου ειναι ο Φωτεινοπουλ@ς..

Επισης να σας τονισω οτι ξανα ειχα μια βιοχημικη η οποια παλι στη 4η βδομαδα σταματησε.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, happiness79 είπε:

Και πολύ καλά κάνεις! Γιατί να το αφήσεις στην τύχη? Νομίζω ότι το μέχρι πότε δίνουν κορτιζόνη διαφέρει. Και ανά περίπτωση ασθενή (αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που τη χρειάζεται ή αν τη δίνουν προληπτικά) και ανά γιατρό, άλλοι τη δίνουν περισσότερο και πριν την ετ και μετά και άλλοι λιγότερο. Από τη μία καταστέλλει το ανοσοποιητικό και μειώνει τις πιθανότητες αποβολής, από την άλλη δεν είναι κι ότι καλύτερο για το έμβρυο. Οπότε είναι πολύ σχετικό. Εσύ θα είσαι σε καλά χέρια με τη Λευκού, οπότε σίγουρα θα κάνεις το καλύτερο για τον οργανισμό σου και για το/τα μωράκια σου!

Ναι κι εγώ για μια βδομάδα είχα πάρει, καθαρά προληπτικά!

Ναι, το συζήτησα με το γυναικολόγο και ο άνθρωπός μου είπε ότι έχω δίκιο να συμβουλευτώ αιματολογο,για να πάμε με ασφάλεια. Αντίθετα,ο εξωσωματικος προχθες μου ειπε να αρχίσω σιγά σιγά να την κόβω. Αλλά θεωρώ ότι έκαστος στο είδος του...Τι προκαλεί η κορτιζόνη στο έμβρυο? Δεν το έχω ψάξει αυτό.  Αχ τετοια πες μου τώρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...