Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Γλυκιά μου όλες σε καταλαβαίνουμε, όλες τα έχουμε κάνει αυτά και έχουμε ρίξει δάκρυα πανω από αρνητικά τεστακια. Μην ότι είσαι. Αρχικά, το ξέρεις και η ίδια πώς είναι παααρα πολύ νωρίς για να δεις κάτι και κυρίως με βραδινά ουρά και τεστ όχι πρώιμης ανίχνευσης. Είναι σα να μην το έκανες. Κάνε λίγη υπομονή και σε λίγες μέρες θα ξέρεις. Και αν δεν ήταν αυτός ο μήνας σου, θα είναι ο επόμενος. Τώρα ξέρεις πως μπορείς και είναι θέμα χρόνου! Μια αγωνιστική αγκαλιά από μένα! 

Κορίτσι μου τέλος καλό όλα καλά. Πήγε η ψυχή σας στην κουλουρη, αλλά ευτυχώς δεν ήταν τίποτα. Μπράβο σου όμως που ήσουν παρατηρητικη και ετοιμη να αντιδρασεις, γιατί αν 1:1000000 ήταν κάτι, θα είχες σώσει το μωράκι σου. Χαλάρωσε μετά την τρομάρα που πήρες και όλα θα πάνε καλά! Όσο για τον κόσμο και τους καλοθελητες που έχουν μια κουβέντα για όλα, κλείσε τα αυτιά σου. Αν και μερικοί από αυτούς πρέπει να μπαίνουν στη θέση τους ...

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Ήμασταν εκτός Θεσσαλονίκης,φύγαμε μέσ' στη νύχτα για την κλινική και όταν τελείωσε όλο αυτό ξαναγυρίσαμε πίσω ,μεγάλη ταλαιπωρία. Ευτυχώς είναι καλά το κορίτσι μου και ηρέμησα. Πάντως είναι κάτι που όντως θέλει μεγάλη προσοχή,εγώ το είπα στο γιατρό μετά από τρεις μέρες,ενώ κανονικά θέλει να τον ενημερώσεις αμέσως μόλις δεις μεγάλη ροή.

Με εξοργίζει όταν πχ βρίσκομαι σε μια παρέα και πετάγεται ο κάθε άσχετος να μου πει την αποψαρα του και μάλιστα με επικριτικό ύφος. Εχώ βαρεθεί να ακούω αυτό το " Εμένα η αδερφή μου όταν ήταν έγκυος" και το " Μην αγχώνεσαι,κάνεις κακό στο μωρό". Δλδ το ότι είμαι στον έκτο και ακόμα κάνω εμετούς ας πούμε,φταίω εγώ που είμαι σαν άνθρωπος αγχωδης και αυτό προκαλεί τις αναγουλες και τις καούρες (μιλάμε για επιστήμονες όχι αστεία). Όπως λέει ο γιατρός μου,στη χώρα αυτή ο καθένας έχει άποψη για τα πάντα και στην τελική δεν ξέρει τι του γίνεται 

1 hour ago, Σποράκι είπε:

Ευτυχώς όλα καλά, αυτό έχει σημασία. Πάντως και εγώ πριν μπω σε όλο αυτό που ζω τώρα την ίδια άποψη είχα γιατί όντως όλες στο περιβάλλον μου  δεν δυσκολεύτηκαν να μείνουν έγκυες, δεν είχαν προβλήματα και σίγουρα λιγότερο άγχος από εμάς. Φυσικά και δεν είναι ολες οι εγκυμοσυνες ιδιες και τελειες. Εμείς ταλαιπωρούμαστε, η σκέψη οτι δεν θα τα καταφέρουμε γυρνάει συνέχεια στο μυαλό μας και μέχρι να το κρατήσουμε στα χέρια μας δεν θα ησυχάσουμε. Σίγουρα για εμάς η εγκυμοσύνη θα είναι μια μεγάλη περίοδος άγχους!!!

Όλες λέμε και γράφουμε να το βγάλουμε από το μυαλό μας, να ησυχάσουμε και βλέπουμε. Νομιζω καμία δεν τα καταφέρνει!!! Δεν έκανες κάτι παράλογο, το αντίθετο θα έλεγα. Προσπαθείς για παιδί και θες πάλι να δεις θετικό τεστ. Το θέμα είναι να μην γίνει εμμονή, προσπάθησε να το κανείς μετά την αναμενόμενη περίοδο, να έχεις ήδη καθυστέρηση γιατί θα δε φθείρει όλο αυτό. Επίσης τώρα που το έκανες μπορεί να απογοητεύτηκες τσάμπα και να είσαι έγκυος. Όλα θα γίνουν!!!

Όπως τα λες,για εμάς που έχουμε περάσει τόσα πολλά με τα γυναικολογικα,είναι διπλάσιο το άγχος της εγκυμοσύνης. Αλλά δεν μπορεί να το καταλάβει αυτό ο καθένας, χρειάζεται ενσυναίσθηση και αυτό είναι κάτι που δεν το βρίσκεις εύκολα στους ανθρώπους 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Ήμασταν εκτός Θεσσαλονίκης,φύγαμε μέσ' στη νύχτα για την κλινική και όταν τελείωσε όλο αυτό ξαναγυρίσαμε πίσω ,μεγάλη ταλαιπωρία. Ευτυχώς είναι καλά το κορίτσι μου και ηρέμησα. Πάντως είναι κάτι που όντως θέλει μεγάλη προσοχή,εγώ το είπα στο γιατρό μετά από τρεις μέρες,ενώ κανονικά θέλει να τον ενημερώσεις αμέσως μόλις δεις μεγάλη ροή.

Με εξοργίζει όταν πχ βρίσκομαι σε μια παρέα και πετάγεται ο κάθε άσχετος να μου πει την αποψαρα του και μάλιστα με επικριτικό ύφος. Εχώ βαρεθεί να ακούω αυτό το " Εμένα η αδερφή μου όταν ήταν έγκυος" και το " Μην αγχώνεσαι,κάνεις κακό στο μωρό". Δλδ το ότι είμαι στον έκτο και ακόμα κάνω εμετούς ας πούμε,φταίω εγώ που είμαι σαν άνθρωπος αγχωδης και αυτό προκαλεί τις αναγουλες και τις καούρες (μιλάμε για επιστήμονες όχι αστεία). Όπως λέει ο γιατρός μου,στη χώρα αυτή ο καθένας έχει άποψη για τα πάντα και στην τελική δεν ξέρει τι του γίνεται 

Όπως τα λες,για εμάς που έχουμε περάσει τόσα πολλά με τα γυναικολογικα,είναι διπλάσιο το άγχος της εγκυμοσύνης. Αλλά δεν μπορεί να το καταλάβει αυτό ο καθένας, χρειάζεται ενσυναίσθηση και αυτό είναι κάτι που δεν το βρίσκεις εύκολα στους ανθρώπους 

Έτσι είναι δυστυχώς. Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Εμένα αυτό που με νευριάζει πάντα περισσότερο είναι το "δεν πιάνεις παιδί γιατί έχεις άγχος. Ξέχασε το και θα ερθει". Μιλάμε για επιστημονικα δεδομένα,όχι αστεία. Εγώ πλεον δεν επιτρέπω σε κανέναν να εκφράσει αποψη και ησύχασα. Κόβω την κουβέντα εκεί και τέρμα. 

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα σε όλες,πριν λίγο γυρίσαμε από την κλινική..Εδώ και τρεις μέρες έχω υπερβολικα πολλά διάφανα υγρά,τα οποία δεν ήξερα αν είναι ούρα η αμνιακό υγρό. Παίρνω το γιατρό μου και μου λέει ότι αυτό είναι σοβαρό και πως πρέπει να πάω επείγοντως στην κλινική. Μετα το ραπιντ τεστ,με πήγαν στην αίθουσα τοκετών,όπου το άγχος μου άγγιξε ταβάνι..και μόνο που υπήρχε περίπτωση να πάμε για πρόωρο τοκετό στην 26η εβδομάδα,ήταν αρκετό για να τρομοκρατηθω..μου έκαναν καρδιοτοκογραφημα και ένα τεστ με μπατονετα στον κόλπο για να διαπιστώσει η μαία αν πρόκειται για αμνιακό υγρό(δλδ γέννα)η για κάτι άλλο.. ευτυχώς όπως μου είπε έχω αυξημένα κολπικά υγρά λόγω των οιστρογόνων,καθως και ακράτεια. Η μπέμπα είναι μια χαρά❤️ Ειλικρινά,την επόμενη φορά που κάποιος ξερολας αρχίσει να μου λέει ότι η εγκυμοσύνη είναι η πιο χαλαρή περίοδος της γυναίκας και πως η αδελφή/ξαδέρφη/φιλενάδα του/της δεν είχαν τίποτα το περίεργο και πως όλες όσες περνάμε δυσκολη εγκυμοσύνη είμαστε υπερβολικες,θα ρίξω πολύ μπινελικι. Έχω ακούσει πολλές μ@λ@κιες τον τελευταίο καιρό και μάλιστα από άτομα τα οποία δεν θέλουν καν να κάνουν παιδιά και δεν ξέρουν τι τους γίνεται 

Πωπω, τι λες βρε κορίτσι μου, πήγε η καρδιά σας στην Κούλουρη... Τρομερό!! Ευτυχώς που όλα είναι εντάξει! Τι αγωνία περάσατε... Άφησέ την τώρα πίσω σου, σήμερα είναι μία νέα μέρα και ξέρεις ότι το κοριτσάκι σου είναι μια χαρά και ασφαλές! Όσο για όοοοολους αυτούς που λένε το μακρύ τους και το κοντό τους και που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω με τι δικαίωμα νομίζουν ότι τους πέφτει λόγος, βάλε όριο. Δε γίνεται να τα ακούς όλα αυτά και να επηρεάζεσαι, στην τελική αυτοί σε ταράζουν και χάνεις την ηρεμία σου, άντε τώρα! Ακούς εκεί κάνεις εμετούς επειδή είσαι αγχώδης!!! Ελεοςςςςςς!!! Πες τους σας παρακαλώ πάρα πολύ μη μου τα λέτε αυτά γιατί είμαι αγχώδης και μου γυρνάτε τα άντερα!! Πωπω,τα έχω πάρει! Γνώμη μου, λέγε τους λιγότερα για να μη δίνεις πάτημα να πούνε και αυτοί τα δικά τους. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι κάνεις κάτι λάθος, το λέω καθαρά σαν μέθοδο προστασίας δίκης σου. Τέλος πάντων, το μόνο σημαντικό είναι ότι η κορούλα σου είναι γερή και δυνατή και ότι κι εσείς είστε τώρα ήρεμοι. Εστίασε εκεί. Σε φιλώ!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , happiness79 είπε:

Πωπω, τι λες βρε κορίτσι μου, πήγε η καρδιά σας στην Κούλουρη... Τρομερό!! Ευτυχώς που όλα είναι εντάξει! Τι αγωνία περάσατε... Άφησέ την τώρα πίσω σου, σήμερα είναι μία νέα μέρα και ξέρεις ότι το κοριτσάκι σου είναι μια χαρά και ασφαλές! Όσο για όοοοολους αυτούς που λένε το μακρύ τους και το κοντό τους και που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω με τι δικαίωμα νομίζουν ότι τους πέφτει λόγος, βάλε όριο. Δε γίνεται να τα ακούς όλα αυτά και να επηρεάζεσαι, στην τελική αυτοί σε ταράζουν και χάνεις την ηρεμία σου, άντε τώρα! Ακούς εκεί κάνεις εμετούς επειδή είσαι αγχώδης!!! Ελεοςςςςςς!!! Πες τους σας παρακαλώ πάρα πολύ μη μου τα λέτε αυτά γιατί είμαι αγχώδης και μου γυρνάτε τα άντερα!! Πωπω,τα έχω πάρει! Γνώμη μου, λέγε τους λιγότερα για να μη δίνεις πάτημα να πούνε και αυτοί τα δικά τους. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι κάνεις κάτι λάθος, το λέω καθαρά σαν μέθοδο προστασίας δίκης σου. Τέλος πάντων, το μόνο σημαντικό είναι ότι η κορούλα σου είναι γερή και δυνατή και ότι κι εσείς είστε τώρα ήρεμοι. Εστίασε εκεί. Σε φιλώ!

Καλημέρα καλή μου happiness, ευχαριστώ για τα γλυκά σου λόγια ❤️ Τρομαξαμε πάρα πολύ,διότι πρώτη φορά ακούσαμε και το γιατρό να λέει ότι η ροή αυτή είναι κάτι το σοβαρό και χρειάζεται άμεση μεταφορά στην κλινική. Αυτό που μπορώ να πω από προσωπική εμπειρία,είναι πως ο κάθε μήνας έχει τα δικά του άγχη. Αυτό που λένε πως μετά την αυχενική όλα είναι παραμυθένια,είναι μεγάλο ψέμα. Σίγουρα είναι πολυ σημαντική εξέταση,όμως εμφανίζονται καινουρια θέματα στην πορεία.

Αυτό που με αφηνει άφωνη κάθε φορά,είναι που ακούω τις μεγαλύτερες καφριλες από γυναίκες που δεν θέλουν καν να κάνουν παιδιά και δεν έχουν ιδέα σχετικά με την περίοδο της εγκυμοσύνης. Προσωπικά είμαι άνθρωπος που όταν δεν γνωρίζω κάτι,απλά σωπαίνω και ακούω για να μάθω,οπότε δεν μπορώ με τίποτα να συμμεριστω τέτοιες συμπεριφορές. Τι σχέση έχει το άγχος με τις αναγουλες? Δηλαδή άμα κάνω γιόγκα και βάλω στο YouTube να παίζει μουσική χαλάρωσης και πουλάκια να κελαηδανε,θα σταματήσω να κανω εμετό?  Μιλάμε για ρεσιτάλ μπουρδολογιας ρε συ,δεν νομίζω να αντέξω να ακούω άλλες κοτσανες. Σήμερα ξύπνησα πολύ ωραία πάντως,πριν λίγο τραγουδούσα " το κοκοράκι κικιρικικι" και τον " Τούρκο στο Παρίσι" στην κοιλιά μου :lol:

πρίν από 51 λεπτά , Kate92 είπε:

Έτσι είναι δυστυχώς. Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Εμένα αυτό που με νευριάζει πάντα περισσότερο είναι το "δεν πιάνεις παιδί γιατί έχεις άγχος. Ξέχασε το και θα ερθει". Μιλάμε για επιστημονικα δεδομένα,όχι αστεία. Εγώ πλεον δεν επιτρέπω σε κανέναν να εκφράσει αποψη και ησύχασα. Κόβω την κουβέντα εκεί και τέρμα. 

Ναι βέβαια το άγχος φταίει,σίγουρα πράγματα. Την επομενη φορά πες τους ότι θα κάνεις διαλογισμό και τη στάση του λωτού και θα πιάσεις δίδυμα,είναι δοκιμασμένη συνταγή

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Τελικά όλο λέω-λέω μυαλό δεν βάζω ομως...4 μέρες πριν την αναμενομενη μέρα περιόδου...με επιβεβαιωμένη ωορρεξια 19/7 με πολλές πολλές τιμιες προσπαθειες κ περιμένω τώρα στις 2/8...έχω εδώ κ 6 μέρες με πόνο στο στήθος πόνους χαμηλά στην κοιλιά..σήμερα δεεεε απίστευτη εξάντληση ενώ δεν έχω κανει τίποτα κ με μια νυστα που δεν άντεχα τα μάτια μου ανοικτά όλη μερα ..Σκέφτομαι...ξανά σκέφτομαι...λέω τον περασμενο μήνα σε τέτοια μέρα έδειξε αχνό θετικό με τεστακι που δείχνει 6 μέρες νωριτερα( άλλο που καταλήξε σε βιοχημική) κ με πιάνει ο διοαλος βραδιατικα κ κάνω τεστ 9:30 το βράδυ( 4 μέρες νωρίτερα) κ με τεστακι που λέει ότι θέλει να το κάνεις από την πρώτη μέρα καθυστέρηση γιατί φυσικά κ δεν είχα τεστ που θέλει νωρίτερα κ λέω σιγα...κ φυσικά Ναααα ένα αρνητικό....και φυσικά Ναααα κ τα δικά μουτρα στο πατωμα...δηλαδη τι περιμενα ηλικρεινα???...Δεν με νοιάζει το αρνητικό...με νοιάζει κ θυμώνω που δεν βάζω μυαλό κ που όσο κ να θέλω το μυαλό μου δεν ξεκολλάει..αυτα...ήθελα απλά κάπου να τα πω.

Καλά κάνεις και μας τα λες και σε καταλαβαίνουμε όλες απόλυτα. Εχεις μεγάλη λαχτάρα να γίνεις μανούλα και θα γίνεις, είναι θέμα χρόνου. Σκέψου όμως ότι όπως πολύ σοφά το σώμα σου έπιασε παιδάκι και μετά εξίσου σοφά δεν προχώρησε την κύηση, έτσι με την αντίστοιχη σοφία που ορίζει η φύση του, θα διαλέξει τη στιγμή που θα ξαναμείνεις έγκυος και αυτή τη φορά θα έχεις μία ολοκληρωμένη εγκυμοσύνη. Προφανώς το σώμα σου θέλει λίγο χρόνο. Ολα θα γίνουν καλή μου. Νιώθω την απογοήτευση σου και λυπάμαι για τον πόνο που νιώθεις, είναι όμως προσωρινός, θα έρθει η χαρά! Δε θέλω να σου πω ότι μπορεί να μην έδειξε το τεστ επειδή ήταν νωρίς και με βραδινά ούρα, παρότι πράγματι μπορεί να ισχύει, αλλά αυτό το ξέρεις ήδη. Το θέμα είναι σε περίπτωση που ισχύει αυτό που έδειξε το τεστ να είσαι εσύ καλά. Σε παρακαλώ προσπάθησε να μην έχεις υπερβολικές απαιτήσεις από τον εαυτό σου. Είναι δύσκολο να συλλάβεις τον αμέσως επόμενο κύκλο από βιοχημική ή αποβολή. Αυτό δε σημαίνει ούτε ότι δύο κύκλους μετά το σώμα θα είναι απαραίτητα έτοιμο. Θα γίνει όμως. Στην ώρα του. Εμπιστοσύνη στη φύση, στον οργανισμό τον δικό σου και του αγαπημένου σου. Εγώ πιστεύω σε εσάς. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλημέρα καλή μου happiness, ευχαριστώ για τα γλυκά σου λόγια ❤️ Τρομαξαμε πάρα πολύ,διότι πρώτη φορά ακούσαμε και το γιατρό να λέει ότι η ροή αυτή είναι κάτι το σοβαρό και χρειάζεται άμεση μεταφορά στην κλινική. Αυτό που μπορώ να πω από προσωπική εμπειρία,είναι πως ο κάθε μήνας έχει τα δικά του άγχη. Αυτό που λένε πως μετά την αυχενική όλα είναι παραμυθένια,είναι μεγάλο ψέμα. Σίγουρα είναι πολυ σημαντική εξέταση,όμως εμφανίζονται καινουρια θέματα στην πορεία.

Αυτό που με αφηνει άφωνη κάθε φορά,είναι που ακούω τις μεγαλύτερες καφριλες από γυναίκες που δεν θέλουν καν να κάνουν παιδιά και δεν έχουν ιδέα σχετικά με την περίοδο της εγκυμοσύνης. Προσωπικά είμαι άνθρωπος που όταν δεν γνωρίζω κάτι,απλά σωπαίνω και ακούω για να μάθω,οπότε δεν μπορώ με τίποτα να συμμεριστω τέτοιες συμπεριφορές. Τι σχέση έχει το άγχος με τις αναγουλες? Δηλαδή άμα κάνω γιόγκα και βάλω στο YouTube να παίζει μουσική χαλάρωσης και πουλάκια να κελαηδανε,θα σταματήσω να κανω εμετό?  Μιλάμε για ρεσιτάλ μπουρδολογιας ρε συ,δεν νομίζω να αντέξω να ακούω άλλες κοτσανες. Σήμερα ξύπνησα πολύ ωραία πάντως,πριν λίγο τραγουδούσα " το κοκοράκι κικιρικικι" και τον " Τούρκο στο Παρίσι" στην κοιλιά μου :lol:

Πάτα στο YouTube "τυχερό αστέρι"  - Monika 

Εγω αυτο θα τραγουδάω στο μωρο μ όταν με το καλο.... Και θα το έχω και στη βάφτιση του... Το πηγα μακριά! :-P είναι όμως τόσο υπεροχο και είμαι σίγουρη ότι τα μωρα σας θα το ακούνε και θα ηρεμούν. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , happiness79 είπε:

Καλά κάνεις και μας τα λες και σε καταλαβαίνουμε όλες απόλυτα. Εχεις μεγάλη λαχτάρα να γίνεις μανούλα και θα γίνεις, είναι θέμα χρόνου. Σκέψου όμως ότι όπως πολύ σοφά το σώμα σου έπιασε παιδάκι και μετά εξίσου σοφά δεν προχώρησε την κύηση, έτσι με την αντίστοιχη σοφία που ορίζει η φύση του, θα διαλέξει τη στιγμή που θα ξαναμείνεις έγκυος και αυτή τη φορά θα έχεις μία ολοκληρωμένη εγκυμοσύνη. Προφανώς το σώμα σου θέλει λίγο χρόνο. Ολα θα γίνουν καλή μου. Νιώθω την απογοήτευση σου και λυπάμαι για τον πόνο που νιώθεις, είναι όμως προσωρινός, θα έρθει η χαρά! Δε θέλω να σου πω ότι μπορεί να μην έδειξε το τεστ επειδή ήταν νωρίς και με βραδινά ούρα, παρότι πράγματι μπορεί να ισχύει, αλλά αυτό το ξέρεις ήδη. Το θέμα είναι σε περίπτωση που ισχύει αυτό που έδειξε το τεστ να είσαι εσύ καλά. Σε παρακαλώ προσπάθησε να μην έχεις υπερβολικές απαιτήσεις από τον εαυτό σου. Είναι δύσκολο να συλλάβεις τον αμέσως επόμενο κύκλο από βιοχημική ή αποβολή. Αυτό δε σημαίνει ούτε ότι δύο κύκλους μετά το σώμα θα είναι απαραίτητα έτοιμο. Θα γίνει όμως. Στην ώρα του. Εμπιστοσύνη στη φύση, στον οργανισμό τον δικό σου και του αγαπημένου σου. Εγώ πιστεύω σε εσάς. 

Έχεις δίκιο κορίτσι μου..έτσι είναι όπως τα λες κ πραγματικά σε ευχαριστώ για τα λόγια σου...πίεσα πόλη τον εαυτό μου αυτό τον μήνα κ δεν τον άφησα να ηρεμήσει...Δεν ξέρω πότε κ εάν θα έρθει ένα παιδί αλλά έχω υποσχεθεί σε εμένα να μην μου το ξανακάνω αυτό κ αυτό τον μήνα δεν το τήρησα...τουλαχιτον τον Αύγουστο θα πάμε διακοπές κ τις περιμένω πως κ πως...ας κρατήσω τα καλά.. ας κράτησω τα καλά  ότι στις διακοπές μου θα μπορώ να φάω να πιω κ να κάνω ότι θέλω χωρίς φόβο....Θα πάμε κ με αγαπημένους φιλους μετά από χρόνια όλοι μαζι...οοο χαμός θα γινει...Απλά καμιά φορά νευριάζω με εμένα...ενώ ξέρω το σώμα μου κ το βλέπω έρχεται περίοδος ...πιο ξεκάθαρα δεν γίνεται...τι θέλω με υποβάλλω σε όλο αυτό..Επειδή ξέρω πολύ καλά πως είναι αυτό το μαρτύριο της αναμονής εύχομαι σε όσα κορίτσια περιμένουν νέα να τους έρθουν τα καλύτερα αποτελέσματα κ να αρχίσει για αυτές η πιο γλυκιά περίοδος αναμονής με αλλά ανχοι κ άλλες έννοιες..όμορφες με ευτυχια!!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Ήμασταν εκτός Θεσσαλονίκης,φύγαμε μέσ' στη νύχτα για την κλινική και όταν τελείωσε όλο αυτό ξαναγυρίσαμε πίσω ,μεγάλη ταλαιπωρία. Ευτυχώς είναι καλά το κορίτσι μου και ηρέμησα. Πάντως είναι κάτι που όντως θέλει μεγάλη προσοχή,εγώ το είπα στο γιατρό μετά από τρεις μέρες,ενώ κανονικά θέλει να τον ενημερώσεις αμέσως μόλις δεις μεγάλη ροή.

Με εξοργίζει όταν πχ βρίσκομαι σε μια παρέα και πετάγεται ο κάθε άσχετος να μου πει την αποψαρα του και μάλιστα με επικριτικό ύφος. Εχώ βαρεθεί να ακούω αυτό το " Εμένα η αδερφή μου όταν ήταν έγκυος" και το " Μην αγχώνεσαι,κάνεις κακό στο μωρό". Δλδ το ότι είμαι στον έκτο και ακόμα κάνω εμετούς ας πούμε,φταίω εγώ που είμαι σαν άνθρωπος αγχωδης και αυτό προκαλεί τις αναγουλες και τις καούρες (μιλάμε για επιστήμονες όχι αστεία). Όπως λέει ο γιατρός μου,στη χώρα αυτή ο καθένας έχει άποψη για τα πάντα και στην τελική δεν ξέρει τι του γίνεται 

Όπως τα λες,για εμάς που έχουμε περάσει τόσα πολλά με τα γυναικολογικα,είναι διπλάσιο το άγχος της εγκυμοσύνης. Αλλά δεν μπορεί να το καταλάβει αυτό ο καθένας, χρειάζεται ενσυναίσθηση και αυτό είναι κάτι που δεν το βρίσκεις εύκολα στους ανθρώπους 

Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά! Μπράβο σου που ειδοποιήσεις τον γυναικολόγο σου. Μπορει όπως λες να έχεις παραπάνω άγχος μετα από την ταλαιπωρία σου να μείνεις έγκυος, έχεις όμως κι αυξημένη επαγρύπνηση κι αυτό πολλές φορές σώζει! Η πολλή χαλαρότητα πολλές φορές οδηγεί σε υποεκτίμηση καταστάσεων. Αυτή η χαλαρότητα κάποιες φορες κρύβει κι αλαζονεία. Είναι από πίσω η σκέψη σιγά σ εμένα θα συμβεί? 

Προσπάθησε να μην δίνεις σημασία στο μακρύ και στο κοντο του καθενός. Τώρα είναι η εγκυμοσύνη, μετά θα είναι ο θηλασμός, μετά θα είναι το φαι του παιδιού και πάει λέγοντας! 

@Little star πολύ ωραία τα νέα σου! Είναι πιο σημαντικό ξέρεις να γεννηθεί ένα μωράκι περισσότερες εβδομάδες και πιο μικρούλι πάρα λιγότερες εβδομάδες και πιο μεγαλουλι! Είναι πιο ώριμα τα συστήματα του παρά το μικρό του βάρος. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω. Σήμερα ένοιωθα ένα τσούξιμο στην ευαίσθητη περιοχή και έβαλα υπόθετο της eva με γαλατικό οξύ για εξισοροπηση του ph. Δεν πιστεύω να κάνει κακό που την Τετάρτη έκανα εμβρυομεταφορα ε? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Ήμασταν εκτός Θεσσαλονίκης,φύγαμε μέσ' στη νύχτα για την κλινική και όταν τελείωσε όλο αυτό ξαναγυρίσαμε πίσω ,μεγάλη ταλαιπωρία. Ευτυχώς είναι καλά το κορίτσι μου και ηρέμησα. Πάντως είναι κάτι που όντως θέλει μεγάλη προσοχή,εγώ το είπα στο γιατρό μετά από τρεις μέρες,ενώ κανονικά θέλει να τον ενημερώσεις αμέσως μόλις δεις μεγάλη ροή.

Με εξοργίζει όταν πχ βρίσκομαι σε μια παρέα και πετάγεται ο κάθε άσχετος να μου πει την αποψαρα του και μάλιστα με επικριτικό ύφος. Εχώ βαρεθεί να ακούω αυτό το " Εμένα η αδερφή μου όταν ήταν έγκυος" και το " Μην αγχώνεσαι,κάνεις κακό στο μωρό". Δλδ το ότι είμαι στον έκτο και ακόμα κάνω εμετούς ας πούμε,φταίω εγώ που είμαι σαν άνθρωπος αγχωδης και αυτό προκαλεί τις αναγουλες και τις καούρες (μιλάμε για επιστήμονες όχι αστεία). Όπως λέει ο γιατρός μου,στη χώρα αυτή ο καθένας έχει άποψη για τα πάντα και στην τελική δεν ξέρει τι του γίνεται 

Όπως τα λες,για εμάς που έχουμε περάσει τόσα πολλά με τα γυναικολογικα,είναι διπλάσιο το άγχος της εγκυμοσύνης. Αλλά δεν μπορεί να το καταλάβει αυτό ο καθένας, χρειάζεται ενσυναίσθηση και αυτό είναι κάτι που δεν το βρίσκεις εύκολα στους ανθρώπους 

Με συγχωρείς, αλλά πολύ γέλασα με τα μηνύματά σου...μετά που διάβασα φυσικά ότι ήταν όλα καλά με το μωρό σας! Όπως τα λες, οι άνθρωποι, όταν δεν έχουν ποιότητα έχουν γνώμη για όλα...μόνο στην πλάκα μπορείς να τους παίρνεις, τρόλαρέ τους. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα και είναι αδύνατον να είναι, για όποια γυναίκα, ευτυχισμένη περίοδος αυτή της εγκυμοσύνης...παχαίνεις, πονάνε κόκκαλα, η διάθεση πάει κι έρχεται από τον ουρανό στο ταβάνι, οι σωματικές και πνευματικές λειτουργίες απορρυθμίζονται, δεν μπορείς να κάνεις με άνεση τίποτα από όσα έκανες, έχεις ένα πλάσμα, ένα ξένο σώμα εντός σου που πρέπει να προστατέψεις και αγνοείς το πώς! Αδύνατον να είναι υπέροχη περίοδος...από άμυνα, από ενοχές, από δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο το δηλώνουν κάποιες, αλλά προσωπικά αδυνατώ να πιστέψω πώς μπορεί να τα χαρεί οποιοσδήποτε ανθρώπινος ή άλλος οργανισμός όλα αυτά και άλλα πολλά, για να μην πιάσουμε τις τόσες και τόσες δύσκολες καταστάσεις που μπορεί να τύχουν...

Οι ελάχιστες εβδομάδες που ήμουν έγκυος ήταν οι χειρότερες της ζωής μου, ανεξάρτητα από την έκβαση...ξέρω πως θα είναι 9 μήνες φρίκης και δοκιμασιών, αν τύχει να κρατήσω μωρό. Όσο κι αν προσπαθούμε να το ωραιοποιήσουμε... είναι επώδυνη περίοδος. Μακάρι να υπήρχε άλλος τρόπος :razz: 

Για όσες τώρα είμαστε και υπογόνιμες...μπαίνουμε σε μια δύσκολη φάση μετά από αλλεπάλληλες δυσκολίες... ηρωίδες πραγματικά!!! Σας θαυμάζω όλες μα όλες...δεν είναι ντροπή να παραδεχόμαστε ότι υποφέρουμε, όταν εγκυμονούμε, κοιλοπονούμε, ανατρέφουμε παιδιά και σε όποιο άλλο στάδιο. Έχει δύο όψεις κάθε νόμισμα! Η ζωή ακόμη κι έτσι όμως είναι υπέροχη!

Καλή δύναμη σε όλες...!!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Visit a vis είπε:

Με συγχωρείς, αλλά πολύ γέλασα με τα μηνύματά σου...μετά που διάβασα φυσικά ότι ήταν όλα καλά με το μωρό σας! Όπως τα λες, οι άνθρωποι, όταν δεν έχουν ποιότητα έχουν γνώμη για όλα...μόνο στην πλάκα μπορείς να τους παίρνεις, τρόλαρέ τους. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα και είναι αδύνατον να είναι, για όποια γυναίκα, ευτυχισμένη περίοδος αυτή της εγκυμοσύνης...παχαίνεις, πονάνε κόκκαλα, η διάθεση πάει κι έρχεται από τον ουρανό στο ταβάνι, οι σωματικές και πνευματικές λειτουργίες απορρυθμίζονται, δεν μπορείς να κάνεις με άνεση τίποτα από όσα έκανες, έχεις ένα πλάσμα, ένα ξένο σώμα εντός σου που πρέπει να προστατέψεις και αγνοείς το πώς! Αδύνατον να είναι υπέροχη περίοδος...από άμυνα, από ενοχές, από δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο το δηλώνουν κάποιες, αλλά προσωπικά αδυνατώ να πιστέψω πώς μπορεί να τα χαρεί οποιοσδήποτε ανθρώπινος ή άλλος οργανισμός όλα αυτά και άλλα πολλά, για να μην πιάσουμε τις τόσες και τόσες δύσκολες καταστάσεις που μπορεί να τύχουν...

Οι ελάχιστες εβδομάδες που ήμουν έγκυος ήταν οι χειρότερες της ζωής μου, ανεξάρτητα από την έκβαση...ξέρω πως θα είναι 9 μήνες φρίκης και δοκιμασιών, αν τύχει να κρατήσω μωρό. Όσο κι αν προσπαθούμε να το ωραιοποιήσουμε... είναι επώδυνη περίοδος. Μακάρι να υπήρχε άλλος τρόπος :razz: 

Για όσες τώρα είμαστε και υπογόνιμες...μπαίνουμε σε μια δύσκολη φάση μετά από αλλεπάλληλες δυσκολίες... ηρωίδες πραγματικά!!! Σας θαυμάζω όλες μα όλες...δεν είναι ντροπή να παραδεχόμαστε ότι υποφέρουμε, όταν εγκυμονούμε, κοιλοπονούμε, ανατρέφουμε παιδιά και σε όποιο άλλο στάδιο. Έχει δύο όψεις κάθε νόμισμα! Η ζωή ακόμη κι έτσι όμως είναι υπέροχη!

Καλή δύναμη σε όλες...!!!

Καλησπέρα κορίτσι μου! Έχω ώρες ώρες αρκετά νεύρα λόγω του ότι περνάω δύσκολη εγκυμοσύνη και όταν ακούω βλακείες από τον κάθε άσχετο,θέλω να του ρίξω πολλά καντήλια,αλλά κρατιέμαι. Επειδή δλδ ξέρει κάποιος κάποια που είχε εύκολη σχετικά εγκυμοσύνη,το δένει σχοινί κορδόνι και όταν ακούει κάτι διαφορετικό,το μεταφράζει σε γκρίνια και αδικαιολόγητο άγχος. Ρε δε γ@μι#υνται λέω γω! Τις προάλλες πονούσε η κοιλιά μου λόγω κολικών και γυρναει μια φίλη μου και μου λέει " αυτά τα παθαίνεις από το άγχος σου,πήγαινε έξω για περπάτημα και θα σου περάσει"..Ωραία συμβουλή,να βγω έξω στους 37 βαθμούς να λιποθυμήσω για να μου περάσουν οι κολικοί. Άσχετα βέβαια που έχω σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου,το καυσαέριο και η ζέστη θα τα γιατρέψουν όλα,μιλάμε για επιστημονική γνώση,όχι αστεία.

Και λένε πως είμαστε υπερευαίσθητες και υπερβολικές,που τους λες ότι κάνουμε κάθε μέρα ενέσεις στον εαυτό μας και από το φόβο τους τρέμουν ολόκληροι!

Όταν νιώθω τη μικρή να κουνιέται,με γεμίζει απίστευτη ευτυχία και ξεχνάω όλες τις δυσκολίες,σκεφτομαι πως άλλες γυναίκες βιώνουν ακόμα πιο δύσκολα την εγκυμοσύνη και παίρνω θάρρος. Και νιώθω πολύ τυχερή που ενώ έχω κλειστές σάλπιγγες και από μικρή παιδευομαι με τα γυναικολογικα,η επιστήμη με βοήθησε να μείνω έγκυος και μάλιστα τόσο γρήγορα. Και έχεις απόλυτο δίκιο,όλες όσες μπαίνουμε στη διαδικασία της εξωσωματικής,ξέρουμε τι σημαίνει πόνος,αγωνία,άγχος και απογοητευση. Και μας αξίζει κάθε ευτυχία και πολλά μωράκια! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μείνεις σύντομα έγκυος,είναι σίγουρο πως θα γίνεις μια τέλεια μαμά ❤️

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Visit a vis είπε:

Με συγχωρείς, αλλά πολύ γέλασα με τα μηνύματά σου...μετά που διάβασα φυσικά ότι ήταν όλα καλά με το μωρό σας! Όπως τα λες, οι άνθρωποι, όταν δεν έχουν ποιότητα έχουν γνώμη για όλα...μόνο στην πλάκα μπορείς να τους παίρνεις, τρόλαρέ τους. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα και είναι αδύνατον να είναι, για όποια γυναίκα, ευτυχισμένη περίοδος αυτή της εγκυμοσύνης...παχαίνεις, πονάνε κόκκαλα, η διάθεση πάει κι έρχεται από τον ουρανό στο ταβάνι, οι σωματικές και πνευματικές λειτουργίες απορρυθμίζονται, δεν μπορείς να κάνεις με άνεση τίποτα από όσα έκανες, έχεις ένα πλάσμα, ένα ξένο σώμα εντός σου που πρέπει να προστατέψεις και αγνοείς το πώς! Αδύνατον να είναι υπέροχη περίοδος...από άμυνα, από ενοχές, από δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο το δηλώνουν κάποιες, αλλά προσωπικά αδυνατώ να πιστέψω πώς μπορεί να τα χαρεί οποιοσδήποτε ανθρώπινος ή άλλος οργανισμός όλα αυτά και άλλα πολλά, για να μην πιάσουμε τις τόσες και τόσες δύσκολες καταστάσεις που μπορεί να τύχουν...

Οι ελάχιστες εβδομάδες που ήμουν έγκυος ήταν οι χειρότερες της ζωής μου, ανεξάρτητα από την έκβαση...ξέρω πως θα είναι 9 μήνες φρίκης και δοκιμασιών, αν τύχει να κρατήσω μωρό. Όσο κι αν προσπαθούμε να το ωραιοποιήσουμε... είναι επώδυνη περίοδος. Μακάρι να υπήρχε άλλος τρόπος :razz: 

Για όσες τώρα είμαστε και υπογόνιμες...μπαίνουμε σε μια δύσκολη φάση μετά από αλλεπάλληλες δυσκολίες... ηρωίδες πραγματικά!!! Σας θαυμάζω όλες μα όλες...δεν είναι ντροπή να παραδεχόμαστε ότι υποφέρουμε, όταν εγκυμονούμε, κοιλοπονούμε, ανατρέφουμε παιδιά και σε όποιο άλλο στάδιο. Έχει δύο όψεις κάθε νόμισμα! Η ζωή ακόμη κι έτσι όμως είναι υπέροχη!

Καλή δύναμη σε όλες...!!!

Διαβάζω την άποψη σου για την περίοδο της εγκυμοσύνης και σκέφτομαι ότι όλα είναι σχετικά. Χωρίς να εννοώ ότι όλα είναι μαύρο ή άσπρο, αντιθέτως μάλιστα. Προφανώς και καταλαβαίνω και το άγχος και τη σωματική επιβάρυνση που συνεπάγεται μια εγκυμοσύνη, όλους τους περιορισμούς που αναφέρεις και τα ζόρια. Και ναι, έχεις δίκιο, είναι μεγάλη δοκιμασία και έχει πολλές δυσκολίες αντικειμενικά. Και όλα αυτά υπάρχουν. Αλλά για μένα προσωπικά υπερισχύει η απέραντη χαρά και η ευγνωμοσύνη που αισθάνομαι, που ύστερα από 3,5 χρόνια προσπαθειών και πάρα πολλά περισσότερα χρόνια πίσω ονειρευόμουν να γίνω μάνα και επιτέλους εγκυμονώ και φιλοξενώ στο σώμα μου ένα νέο πλάσμα. Νομίζω είναι θέμα οπτικής. Όπως η ιστορία με τον καλό και τον κακό λύκο και τελικά ποιος νικάει; Μα αυτός που ταΐζεις. Είναι θέμα επιλογής. Φυσικά και ούτε αυτό είναι απόλυτο, καθώς υπάρχουν εγκυμοσύνες που είναι από τη φύση τους πολύ δύσκολες, που απαιτούν ακινησία, ή/και προκύπτουν επιπλέον ζητήματα υγείας που απαιτούν ακόμα περισσότερους περιορισμούς και έξτρα άγχη. Δε το συζητώ, δε λέω ότι είναι όλα ρόδινα. Αλλά όταν έρχεται μια εγκυμοσύνη, ιδίως έπειτα από μακρά περίοδο συνεχόμενων απογοητεύσεων, είναι τόσο μεγάλο το θαύμα και τόσο μοναδικό αυτό που συμβαίνει, που είναι καθηλωτικό και εμπεριέχει (για μένα τουλάχιστον) τον ορισμό της ευτυχίας. Κάπως έτσι το βιώνω εγώ. Χωρίς να μηδενίζω την άλλη οπτική των πραγμάτων, που είναι κι αυτή μια αλήθεια αδιαμφισβήτητα. 

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , happiness79 είπε:

Διαβάζω την άποψη σου για την περίοδο της εγκυμοσύνης και σκέφτομαι ότι όλα είναι σχετικά. Χωρίς να εννοώ ότι όλα είναι μαύρο ή άσπρο, αντιθέτως μάλιστα. Προφανώς και καταλαβαίνω και το άγχος και τη σωματική επιβάρυνση που συνεπάγεται μια εγκυμοσύνη, όλους τους περιορισμούς που αναφέρεις και τα ζόρια. Και ναι, έχεις δίκιο, είναι μεγάλη δοκιμασία και έχει πολλές δυσκολίες αντικειμενικά. Και όλα αυτά υπάρχουν. Αλλά για μένα προσωπικά υπερισχύει η απέραντη χαρά και η ευγνωμοσύνη που αισθάνομαι, που ύστερα από 3,5 χρόνια προσπαθειών και πάρα πολλά περισσότερα χρόνια πίσω ονειρευόμουν να γίνω μάνα και επιτέλους εγκυμονώ και φιλοξενώ στο σώμα μου ένα νέο πλάσμα. Νομίζω είναι θέμα οπτικής. Όπως η ιστορία με τον καλό και τον κακό λύκο και τελικά ποιος νικάει; Μα αυτός που ταΐζεις. Είναι θέμα επιλογής. Φυσικά και ούτε αυτό είναι απόλυτο, καθώς υπάρχουν εγκυμοσύνες που είναι από τη φύση τους πολύ δύσκολες, που απαιτούν ακινησία, ή/και προκύπτουν επιπλέον ζητήματα υγείας που απαιτούν ακόμα περισσότερους περιορισμούς και έξτρα άγχη. Δε το συζητώ, δε λέω ότι είναι όλα ρόδινα. Αλλά όταν έρχεται μια εγκυμοσύνη, ιδίως έπειτα από μακρά περίοδο συνεχόμενων απογοητεύσεων, είναι τόσο μεγάλο το θαύμα και τόσο μοναδικό αυτό που συμβαίνει, που είναι καθηλωτικό και εμπεριέχει (για μένα τουλάχιστον) τον ορισμό της ευτυχίας. Κάπως έτσι το βιώνω εγώ. Χωρίς να μηδενίζω την άλλη οπτική των πραγμάτων, που είναι κι αυτή μια αλήθεια αδιαμφισβήτητα. 

Και εγώ κάπως έτσι το βλέπω. Σκέφτομαι τις γυναίκες που έχουν πάθει αποκόλληση πλακούντα και πρέπει να μείνουν στο κρεβάτι για μήνες,που κάνουν περίδεση τραχήλου,που έχουν νοσηλευτεί λόγω υπερεμεσης η για αλλού λόγους,που λιποθυμούν και άλλα πολύ σοβαρά θέματα και λέω στον εαυτό μου: καλά είσαι μη μιλάς. Μια χαρά είναι οι εμετοί,οι καούρες,οι αναγουλες,ο πόνος στο ισχίο,η ακράτεια και η υπόταση,άλλες γυναίκες το περνανε πιο δύσκολα. Σίγουρα δεν είναι μια καραμελενια,ρόδινη και ξέγνοιαστη περίοδος,έχει πολλά άγχη. Απ' την άλλη είναι τόσο μεγάλη η ευτυχία που νιώθω όταν η μπεμπα κουνιέται,που ξεχνάω τα πάντα. Πάω στην τουαλέτα,κάνω εμετο και όταν γυρνάω τραγουδάω στην κοιλιά μου,ακούγεται αστείο κ όμως έχει γίνει καθημερινη συνήθεια :razz:❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Και εγώ κάπως έτσι το βλέπω. Σκέφτομαι τις γυναίκες που έχουν πάθει αποκόλληση πλακούντα και πρέπει να μείνουν στο κρεβάτι για μήνες,που κάνουν περίδεση τραχήλου,που έχουν νοσηλευτεί λόγω υπερεμεσης η για αλλού λόγους,που λιποθυμούν και άλλα πολύ σοβαρά θέματα και λέω στον εαυτό μου: καλά είσαι μη μιλάς. Μια χαρά είναι οι εμετοί,οι καούρες,οι αναγουλες,ο πόνος στο ισχίο,η ακράτεια και η υπόταση,άλλες γυναίκες το περνανε πιο δύσκολα. Σίγουρα δεν είναι μια καραμελενια,ρόδινη και ξέγνοιαστη περίοδος,έχει πολλά άγχη. Απ' την άλλη είναι τόσο μεγάλη η ευτυχία που νιώθω όταν η μπεμπα κουνιέται,που ξεχνάω τα πάντα. Πάω στην τουαλέτα,κάνω εμετο και όταν γυρνάω τραγουδάω στην κοιλιά μου,ακούγεται αστείο κ όμως έχει γίνει καθημερινη συνήθεια :razz:❤️

Aχχχ και εγω ετσι ημουν.καθε μέρα εμετό, ακράτεια φουλ, ενας βήχας που δεν σταματούσε με τίποτα. Αλλα άξιζε τον κόπο και με το παραπάνω.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...