Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Marina21 είπε:

Δν προκαλεί κάτι κακό. Εγω την επαιρνα λόγω αυτοανοσου μέχρι τον 8μηνα

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου! Όσο διάστημα έπαιρνες κορτιζόνη είχες κοψει εντελώς αλάτι και ζάχαρη? Τον πρώτο μήνα τα έκοψα όλα, γιατί φοβόμουν και για υπερδιεγερση. Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησα και τρώω λίγο πιο κανονικά πάλι, χωρίς υπερβολές βέβαια. Δεν παρατήρησα και καμιά ιδιαίτερη κατακράτηση, μισό κιλό πανω είμαι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Kate92 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση σου! Όσο διάστημα έπαιρνες κορτιζόνη είχες κοψει εντελώς αλάτι και ζάχαρη? Τον πρώτο μήνα τα έκοψα όλα, γιατί φοβόμουν και για υπερδιεγερση. Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησα και τρώω λίγο πιο κανονικά πάλι, χωρίς υπερβολές βέβαια. Δεν παρατήρησα και καμιά ιδιαίτερη κατακράτηση, μισό κιλό πανω είμαι. 

Οχι παίρνω πολλά χρόνια και τρώω κανονικά και με το παραπάνω γλυκά όπως και το αλάτι δεν το έχω περιορίσει ποτέ μου. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2022 at 3:32 ΜΜ, Kate92 είπε:

Σας ευχαριστώ όλες κοριτσια μου! 

Τα εμβρυακια ήταν ποιοτικά αα και αβ μου είπε η εμβρυολογος. Εγώ είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι τέτοια αξιολόγηση δίνουν στις βλαστοκυστες, οπότε ρώτησα και για τις διαιρέσεις τους. Μου είπαν ότι το πρωί της Τρίτης μέρας είχαν ξεπεράσει τις 8 διαιρέσεις και έφτασαν τις 10. Χαρακτηριστικά μου είπε ότι αναπτύσσονται γρήγορα και ειναι σα να εφτασαν στο απόγευμα της ίδιας μέρας. Και να μην ανησυχώ, γιατί υπαρχουν έρευνες που δειχνουν ότι αυτά τα εμβρυακια έχουν καλή δυναμική. Εύχομαι ένα θετικό τεστ και σε εσένα κορίτσι μου! Δύο έβαλες? Τι διαιρέσεις είχαν? 

Καλούς διπλασιασμους να έχεις κορίτσι μου! Έβαλες τρίτης μέρας εμβρυακια; Ήταν η πρώτη σου ετ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Καλούς διπλασιασμους να έχεις κορίτσι μου! Έβαλες τρίτης μέρας εμβρυακια; Ήταν η πρώτη σου ετ;

Ευχαριστώ κορίτσι μου! Έκανα δυο χοριακες και ήταν καλές. 185 η πρώτη και 479 η δεύτερη. Τώρα περιμενω για υπέρηχο. Κατευθείαν για καρδούλα με πάει ο γιατρός και είμαι σε αναμμένα καρβουνα. Πρώτη προσπάθεια, δύο έβαλα τριών ημερων! Εσύ σε τι φάση είσαι? Δε θυμαμαι, με συγχωρείς!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Είναι σε άδεια από σήμερα. Αλλά μου είπε έτσι κι αλλιώς καλύτερα τότε, γιατί η θρομβοφιλια κύησης τότε αρχίζει να φαίνεται. Οπότε θα με ελέγξει λέει από όλες τις μεριές. 

Πότε δηλαδή αρχίζει να φαίνεται και πώς θα σε ελέγξει? Εγώ μόνο σαλοσπίρ των 80 έπαιρνα και μου το έκοψε κι αυτό και αναρωτιέμαι αν είναι οκ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, happiness79 είπε:

Πότε δηλαδή αρχίζει να φαίνεται και πώς θα σε ελέγξει? Εγώ μόνο σαλοσπίρ των 80 έπαιρνα και μου το έκοψε κι αυτό και αναρωτιέμαι αν είναι οκ! 

Η θρομβοφιλια και όλα τα αντισωματα/ αυτοάνοσα που μπορεί να επηρεάσουν φαίνεται γύρω στην 8η εβδομάδα. Κάνουμε πολλές αιματολογικες και φαίνεται από εκεί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Christin88 είπε:

Εχει ελεγχει το σπερμα..καρυοτυπο ζευγους, βιοψια κολπικη , στιγμα μεσογειακης,θρομβοφιλια και ανοσολογικες και σαλπιγγογραφια τα εχουμε κανει και ειναι ολα μια χαρα..(εκτος απο τα nkillers) Το θεμα μου ειναι οι ασταθεις κυκλοι με αποτελεσμα να μην κανω ωορηξιες.. ακομα και με βοηθεια πχ σερπαφαρ εγω εβγαζα μονο ενα ωαριο ολα τα αλλα εμεναν πισω μικρα .. προσπαθησαμε 3,5 χρονια με σερπαφαρ, με τεστ ωορηξιας , σπερματεγχυση αλλα ηρθε μονο μια φυσιολογικη συλληψη σε μηνα κιολας που δεν ειχα παρει σερπαφαρ και αυτη βιοχημικη..ομως να ξερετε οτι κανενας γιατρος δεν με ειχε ψαξει μεχρι τωρα! Μονο στο κεντρο που πηγα τωρα και στο γυναικολογο που ειμαι..και ισως και σε αυτους κατι να εχει ξεφυγει κατι γτι διαβαζω απο εσας πολλα περισσοτερα..

Να προσθεσω οτι για να κανω αυτη τη μεταφορα εκανα 2 ωοληψιες με διαφορετικα πρωτοκολλα γιατι στη 1η ειχα 15 με 3 μονο ωριμα

Στη 2η 12 με 4 ωριμα απο τα οποια πηρα 2 βλαστοκυστες..

Εχω θεμα με τα ωαρια και τη ποιοτητα . 

Στις ενδοκρινολογικες σου εξετασεις εισαι οκ;  Απ οτι φαινεται η αμη σου πρεπει να ειναι υψηλη- εισαι κ σε καλη ηλικια ετσι κ αλλιως. Εχεις υψηλη fsh ;

@Linoula Μια μεγαλη αγκαλια!! Θα αργησει λιγο παραπανω αλλα θα ερθει σιγουρα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Linoula είπε:

Αρνητική η δική μου χοριακη δυστυχώς:-(

Θα το αντιμετωπίσουμε κι αυτό. Θα δούμε τώρα από Σεπτέμβριο τι θα κάνουμε.

@Linoula, ο,τι γίνεται γίνεται για καλό, η επόμενη φορά θα είναι πιο τυχερή, εσύ κάνε τις διακοπές σου, χαλάρωσε στη θάλασσα, φάε τις αγαπημένες σου σαλάτες και από το φθινόπωρο που θα έχει δροσίσει κιόλας θα ξαναπροσπαθήσεις. 

Σου στέλνω πολλή θετική ενέργεια και μια αγκαλιά :)

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Linoula είπε:

Αρνητική η δική μου χοριακη δυστυχώς:-(

Θα το αντιμετωπίσουμε κι αυτό. Θα δούμε τώρα από Σεπτέμβριο τι θα κάνουμε.

Λυπάμαι πολύ Linoula, χαίρομαι όμως που σκέφτεσαι ήδη τα επόμενα βήματα. Να περάσεις καλά, να χαλαρώσεις και όλα θα έρθουν!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 45 λεπτά , eleonora85 είπε:

Στις ενδοκρινολογικες σου εξετασεις εισαι οκ;  Απ οτι φαινεται η αμη σου πρεπει να ειναι υψηλη- εισαι κ σε καλη ηλικια ετσι κ αλλιως. Εχεις υψηλη fsh ;

@Linoula Μια μεγαλη αγκαλια!! Θα αργησει λιγο παραπανω αλλα θα ερθει σιγουρα

Ναι ..tsh, fsh  ειναι ολα φυσιολογικα με ελεγχει και ενδοκρινολογος ταυτοχρονα..η αμη ηταν 7,9 τελευταια φορα .. θα βασιστω σε σωστη διατροφη και βιταμινες για καλυτερη ποιοτητα ωαριων! 

7 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Δε θα το μάθουμε ποτέ... 

Φίλη μου που είχε 8 αποβολές έκανε το εμβόλιο με τα αντιπατρικα και έκανε μετά 3 παιδάκια. Κι άλλη μια περίπτωση έχω στον κύκλο μου. Βέβαια δεν είναι όλες οι αποβολές ίδιες περιπτώσεις. Στον ίδιο γιατρό που ήμουν με τη φίλη μου και εγώ με 4 αποβολές, δε μου πρότεινε ποτέ το εμβόλιο. Βρήκαμε άλλη αιτία σε συνεργασία με ενδοκρινολογο, θρομβοφιλια και υπερσουλιναιμια. Τουλάχιστον μετά έμεινα ξανά μόνη μου έγκυος και είχα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη. Απέκλεισε πρώτα όλα τα άλλα. 

Τελικα οι αποψεις διαφερουν κοριτσια απο γιατρο σε γιατρο.. σημερα εγω που ειδα τον δικο μου το πρωτο πραγμα που ειπα ηταν για τα nk και μου ειπε δεν εχει σημασια η αποβολη με αυτο ..σωστη διατροφη ,βιταμινες σωστες και προληπτικα οπως ξανα ειπα κορτιζονη,αντιπηκτικες και καλη διαθεση!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Linoula είπε:

Αρνητική η δική μου χοριακη δυστυχώς:-(

Θα το αντιμετωπίσουμε κι αυτό. Θα δούμε τώρα από Σεπτέμβριο τι θα κάνουμε.

Λυπάμαι πάρα πολύ Λινούλα μου... Θα το αντιμετωπίσετε σίγουρα. Και σίγουρα θα έρθει το μωράκι σας, δυστυχώς δεν ήταν τώρα η στιγμή. Σου στέλνω μια αγκαλιά.

1 ώρα πρίν, Little star είπε:

Η θρομβοφιλια και όλα τα αντισωματα/ αυτοάνοσα που μπορεί να επηρεάσουν φαίνεται γύρω στην 8η εβδομάδα. Κάνουμε πολλές αιματολογικες και φαίνεται από εκεί.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Εννοείς τον αιματολογικό έλεγχο α' τριμήνου που συστείνουν οι γυναικολόγοι? Ή χρειάζονται πιο ειδικές εξετάσεις?

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες,
Εχω τελειωσει το it starts with the egg  κ ειπα να γραψω καποια πραγματα για οσες  προσπαθουν για καλυτερη ποιοτητα ωαριων αλλα δεν προλαβαινουν να το διαβασουν:
- Ελαχιστοποιεις την εκθεση σε  bpa  (όχι τροφιμα σε κονσερβες, όχι πλαστικα ταπερ, πλενεις χερια όταν πιανεις τις αποδειξεις)
- To ιδιο ισχυει κ για τις φθαλικες ενωσεις (αποφευγεις αρωματα, καλλυντικα μακιγιαζ, σπρει μαλλιων,μανο ή ψαχνεις να είναι phthalate free ,  αντικαθιστας στο σπιτι ο,τι μπορεις που είναι  απο pvc,     το ιδιο κ για τα απορρυπαντικα, καταργεις τα αποσμητικα χωρου, δεν τρως φαγητο που ηταν σε πλαστικο- ειδικα ζεστο). Για αποφυγη αλλων ουσιων : επιλεγεις βιολογικα τροφιμα, βαζεις φιλτρο νερου, διαλεγεις μη τοξικα καθαριστικα σπιτιου.
- Ελεγχεις  :  βιταμινη D, θυρεοειδη, θρομβοφιλια, αυτοανοσα (χασιμοτο, κοιλιοκακη κλπ), υγεια δοντιων (περιοδοντιτιδα).
-  Τσεκαρεις τι χρειαζεσαι (με τον γιατρο σου) :  φυλικο οξυ, Β12, Β6, Βιτ. C, A, E,  Q10 ,μελατονινη  (στο βιβλιο απορριπτεται ο βασιλικος πολτος).
-  ΔΙΑΤΡΟΦΗ :  ΟΧΙ:  δημητριακα πρωινου, λευκο ρυζι, μακαρονια, πατατες, καλαμποκι, αλκοολ, ζαχαρη, συσκευασμενα προιοντα.
    ΝΑΙ :  Καστανο ρυζι, μαυρο ψωμι, κινοα, φαγοπυρο, οσπρια, προιοντα ολικης αλεσης, γλυκοπατατα, καροτα, αβοκαντο, ανανας, ξηροι καρποι, ψαρι, πρασινα λαχανικα, μουρα.
- Τα ιδια πανω κατω κ για το σπερμα +αποφυγη της ζεστης κ της  ακτινοβολιας κινητων τηλεφωνων στην περιοχη.

Κοριτσια μην τρελαινεστε! Δε χρειαζεται να γινουν όλα κ σιγουρα όχι σε 1 μερα!! Οσο αντεχει η καθεμια  ;);)

  • Μου αρέσει 8
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Linoula είπε:

Αρνητική η δική μου χοριακη δυστυχώς:-(

Θα το αντιμετωπίσουμε κι αυτό. Θα δούμε τώρα από Σεπτέμβριο τι θα κάνουμε.

Πολύ λυπάμαι κορίτσι μου. Μακάρι η επόμενη να είναι η τυχερή σου. Περνά ωραία το καλοκαίρι σου. Άδειασε το μυαλό σου. Γέμιση ωραίες στιγμές με τον άντρα σου και όλα καλά θα πάνε 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, happiness79 είπε:

Λυπάμαι πάρα πολύ Λινούλα μου... Θα το αντιμετωπίσετε σίγουρα. Και σίγουρα θα έρθει το μωράκι σας, δυστυχώς δεν ήταν τώρα η στιγμή. Σου στέλνω μια αγκαλιά.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Εννοείς τον αιματολογικό έλεγχο α' τριμήνου που συστείνουν οι γυναικολόγοι? Ή χρειάζονται πιο ειδικές εξετάσεις?

Όχι χρειάζονται πιο ειδικές εξετάσεις. Οι γυναικολόγοι σου δίνουν τις κλασικές. Γενικά, από αυτά που έχω καταλάβει, αν υπάρχει θέμα ή υποψία κάποιου θέματος, πρέπει να σε παρακολουθούν διάφοροι γιατροί. Εμένα αυτές τις εξετάσεις μου τις έγραψε η Λευκού. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...