Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 14 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Βγήκε η αμη και είναι στα πατώματα..2,40pmol/L..πως γίνεται μέσα σε 2,5 χρόνια να έπεσε από το 9 στο 2,40? Δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω διέγερση..από βδομάδα θα κλείσω ραντεβού με το γιατρό να δούμε πως θα πορευτούμε..πάντως το ένα εμβρυακι που μου έμεινε,φοβάμαι να το βάλω,για κάποιο λόγο πιστεύω πως δεν θα πιάσει,οπότε προτιμώ να κάνω πρώτα ωοληψια-ες..Ήδη με τον άντρα μου κάνουμε εξετάσεις και μαζεύουμε τα δικαιολογητικα..Μεγάλο χαστούκι η ΑΜΗ,ειλικρινά τόσο χαμηλή δεν την περίμενα με τπτ...

      Καλημέρα!

      Εγώ στα 32 μου είχα ΑΜΗ 3,κάτι pmol/L και η fsh ήταν πάντα πάνω απο 12 κι είχε φτάσει και 26, στο τέλος που την κοιτούσα ήταν γύρω στο 18. 

      Κι έμεινα φυσιολογικά έγκυος στον 4ο μήνα προσπαθειών ενώ είχα αυτές τις χάλια εξετάσεις. Μην απογοητεύεσαι από το νούμερο της ΑΜΗ, δεν λέει κάτι.

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 30 λεπτά , ´Ισιδα είπε:

Κοριτσια καλημέρα! Σήμερα ξεκίνησα prezolon 10mg για να προετοιμάστε για την πρώτη μου εμβφυομετφορα σε περίπου 15 μέρες! Έχω μια ανησυχι σχετικά με τη κορτιζόνη, γνωρίζω ότι πρέπει ν αποφεύγω αλάτι κι ζάχαρη αλλά δεν έχω καταλάβει ποσο αυστηρή πρέπει να είμαι με αυτό.  Φοβάμαι μην πρηστω, κάποια κοπέλα που να παίρνει και αυτή κορτιζόνη? 

Καλημερα. Παίρνω και εγώ κορτιζόνη. Η δόση είναι πολύ μικρή και γενικά δεν επηρεάζει. Αν δεν κάνεις υπερβολές δεν θα έχεις θέμα. Θα προσέχεις αλλά σε λογικά πλαίσια μην τρελαίνεσαι. Απλά δεν θα βάζεις πρόσθετο αλάτι στο φαγητό και θα προσέχεις και λίγο τα γλυκά. Μην φοβάσαι είναι πολύ μικρή η δόση για να σου προκαλέσει κάτι. Καλή επιτυχία να έχεις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Καλημέρααα καλή επιτυχία, εγω έπαιρνα κορτιζόνη , ειναι λίγες οι μέρες ώστε να επηρεάσουν. Θεωρώ ότι αν απλως δεν βάζεις πρόσθετο αλάτι στο πιατο σου και δεν τρως 3 πάστες την ημερα όπως έκανα εγώ, θα είσαι μια χαρά!! 

Αχ πολύ ευχάριστο αυτό που μου είπες! Θεωρούσα ότι θα έπρεπε να κάνω πολύ καθαρή διατροφή,  το παίρνω για αυξημένα ΑΝΑ οπότε δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια αν σε περίπτωση εγκυμοσύνης συνεχίσω να τα παίρνω για περισσότερο καιρό 

1 ώρα πρίν, Kallo είπε:

Καλημερα. Παίρνω και εγώ κορτιζόνη. Η δόση είναι πολύ μικρή και γενικά δεν επηρεάζει. Αν δεν κάνεις υπερβολές δεν θα έχεις θέμα. Θα προσέχεις αλλά σε λογικά πλαίσια μην τρελαίνεσαι. Απλά δεν θα βάζεις πρόσθετο αλάτι στο φαγητό και θα προσέχεις και λίγο τα γλυκά. Μην φοβάσαι είναι πολύ μικρή η δόση για να σου προκαλέσει κάτι. Καλή επιτυχία να έχεις 

Συχαριστώ πολύ, με ηρεμεί αυτό που λες ! Ξέρεις αν το υποκατάστατο αλατιού π.χ fytro αν επιτρέπεται?

1 ώρα πρίν, kateriiina25 είπε:

Καλή σου μέρα! Είναι μικρή η ποσότητα κορτιζόνης για να σε ανησυχεί. Παρόλα αυτά καλό είναι να τα περιορίσεις όσο μπορείς, χωρίς όμως να σου γίνει εμμονή. Με το καλό, εύχομαι να είναι η 1η και τυχερή :)

Αχ συχαριστώ πολύ μακάρι! Προσπαθώ να κρατήσω μια στάση ουδέτερη, ούτε αισιόδοξη ούτε απαισιόδοξη,  απλά να έχω περιέργεια για την συνέχεια! Εσύ Κατερίνα ποτε θα κάνεις με το καλό την επόμενη εμβρυομεταφορα?

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, ´Ισιδα said:

Αχ συχαριστώ πολύ μακάρι! Προσπαθώ να κρατήσω μια στάση ουδέτερη, ούτε αισιόδοξη ούτε απαισιόδοξη,  απλά να έχω περιέργεια για την συνέχεια! Εσύ Κατερίνα ποτε θα κάνεις με το καλό την επόμενη εμβρυομεταφορα?

Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα γίνει περίπου αρχές Δεκέμβρη. 

Το fytro που ρώτησες, επιτρέπεται και έχει και 70% λιγότερο αλάτι και πολύ καλή γεύση επίσης. Εγώ αυτό χρησιμοποιούσα 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σας διάβαζα όλες αλλά δεν έχω γράψει τόσο καιρό γιατί δεν ήμουν σε mood. Συγχαρητήρια στα κορίτσια που είναι έγκυος. Καλή δύναμη στα κορίτσια που ξεκινάνε τώρα και στα κορίτσια που είναι σε αναμονή. Εγώ σήμερα έκανα ετ δύο βλαστοκυστεων και τώρα θα είμαι στο στάδιο της αναμονης 

Σου εύχομαι ολόψυχα μια τεράστια χοριακη κ μια ανέφελη εγκυμοσύνη !!!! 

22 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Κ εγω έκανα το Σάββατο ετ 2 βλαστοκύστες!! Καλή επιτυχία!! Δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο δύσκολη η αναμονή..  εσένα πότε σου είπανε να κάνεις χοριακη? Ήδη έχω ένα τεστακι για να κάνω μια μέρα πριν γιατί δεν θα αντέξω την αναμονή της χοριακης...

Μια τεράστια χοριακη κ μια υπέροχη εγκυμοσύνη κ σε εσένα !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Lela79 είπε:

Σου εύχομαι ολόψυχα μια τεράστια χοριακη κ μια ανέφελη εγκυμοσύνη !!!! 

Μια τεράστια χοριακη κ μια υπέροχη εγκυμοσύνη κ σε εσένα !!! 

Σε ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Lela79 είπε:

Σου εύχομαι ολόψυχα μια τεράστια χοριακη κ μια ανέφελη εγκυμοσύνη !!!! 

Μια τεράστια χοριακη κ μια υπέροχη εγκυμοσύνη κ σε εσένα !!! 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Καλη επιτυχια στα κορίτσια που ειναι σε αναμονή εύχομαι μονο θετικές χοριακες!! 

Θελω να σας ρωτησω κατι για τα εμβρυα. Ο γιατρος μου μεχρι κ την ωοληψια δεν μου εκανε καμια κουβέντα για τα εμβρυα κ αν εχω επιλογες. Τον προλαβα εγω λοιπον κ τον ρώτησα ποσες μερες θα περιμενουμε Κ η αποψη του ηταν οτι αν εχω εως την τριτη ημερα 4,5,6 εμβρυα θα τα αφησουμε ολα για βλοστακυστες. Εστω κ ενα μου ειπε θα φτάσει σίγουρα με βαση την ηλικια μας κ ειναι μια χαρα....Εγω να πω την αληθεια ξενέρωσα πολυ με αυτο, γιατι με ολη τη διαδικασια κ τοσα χρήματα να ρισκαρω να καταληξω με ενα έμβρυο μια χαρα δεν ειμαι με τιποτα! Εν πάση περιπτώσει του ειπα αν γινεται να κρατησουμε καποια τριών ημερων κ ειπε αν κρίνουν οτι γινεται οι εμβρυολογοι θα δουμε....Ειχαν γονιμοποιηθει 7 εχθες κ περιμένω αυριο τηλέφωνο του να μου πει ποσα τα κατάφεραν κ τι θα κανουμε. Εσας βρε κοριτσια επιλεγουν οι γιατροι σας ποσων ημερών θα τα καταψυξουν τα εμβρυα??? Θελω αυριο να του πω οτι εστω ενα τριων ημερων να καταψυξουμε κ να μην ρισκαρω να τα αφησω ολα αλλα δεν θελω κ να τον προσβάλω οτι ξερω καλυτερα τι ειναι σωστο! Εσας σας ρωτανε? Αν ειναι μονο 4,5 εμβρυα το ρισκαρουν να τα αφηνουν ολα ντε κ καλα να φτασουν βλαστοκυστες??? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maria.28 είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Καλη επιτυχια στα κορίτσια που ειναι σε αναμονή εύχομαι μονο θετικές χοριακες!! 

Θελω να σας ρωτησω κατι για τα εμβρυα. Ο γιατρος μου μεχρι κ την ωοληψια δεν μου εκανε καμια κουβέντα για τα εμβρυα κ αν εχω επιλογες. Τον προλαβα εγω λοιπον κ τον ρώτησα ποσες μερες θα περιμενουμε Κ η αποψη του ηταν οτι αν εχω εως την τριτη ημερα 4,5,6 εμβρυα θα τα αφησουμε ολα για βλοστακυστες. Εστω κ ενα μου ειπε θα φτάσει σίγουρα με βαση την ηλικια μας κ ειναι μια χαρα....Εγω να πω την αληθεια ξενέρωσα πολυ με αυτο, γιατι με ολη τη διαδικασια κ τοσα χρήματα να ρισκαρω να καταληξω με ενα έμβρυο μια χαρα δεν ειμαι με τιποτα! Εν πάση περιπτώσει του ειπα αν γινεται να κρατησουμε καποια τριών ημερων κ ειπε αν κρίνουν οτι γινεται οι εμβρυολογοι θα δουμε....Ειχαν γονιμοποιηθει 7 εχθες κ περιμένω αυριο τηλέφωνο του να μου πει ποσα τα κατάφεραν κ τι θα κανουμε. Εσας βρε κοριτσια επιλεγουν οι γιατροι σας ποσων ημερών θα τα καταψυξουν τα εμβρυα??? Θελω αυριο να του πω οτι εστω ενα τριων ημερων να καταψυξουμε κ να μην ρισκαρω να τα αφησω ολα αλλα δεν θελω κ να τον προσβάλω οτι ξερω καλυτερα τι ειναι σωστο! Εσας σας ρωτανε? Αν ειναι μονο 4,5 εμβρυα το ρισκαρουν να τα αφηνουν ολα ντε κ καλα να φτασουν βλαστοκυστες??? 

Κορίτσι μου εγώ είχα 5 γονιμοποιημενα και ο γιατρός τα άφησε να προχωρήσουν όλα για βλαστοκυστες. Δεν με ρώτησε απλά μου είπε ότι θα τα πάμε για βλαστοκυστες και έφτασαν τα 4. Το ένα δεν τα κατάφερε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα γίνει περίπου αρχές Δεκέμβρη. 

Το fytro που ρώτησες, επιτρέπεται και έχει και 70% λιγότερο αλάτι και πολύ καλή γεύση επίσης. Εγώ αυτό χρησιμοποιούσα 

Αντε με το καλό Τρίτη και καλή είναι! Ναι πράγματι κ εμενα μαρεσει το Fytro αλατι

1 ώρα πρίν, Maria.28 είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Καλη επιτυχια στα κορίτσια που ειναι σε αναμονή εύχομαι μονο θετικές χοριακες!! 

Θελω να σας ρωτησω κατι για τα εμβρυα. Ο γιατρος μου μεχρι κ την ωοληψια δεν μου εκανε καμια κουβέντα για τα εμβρυα κ αν εχω επιλογες. Τον προλαβα εγω λοιπον κ τον ρώτησα ποσες μερες θα περιμενουμε Κ η αποψη του ηταν οτι αν εχω εως την τριτη ημερα 4,5,6 εμβρυα θα τα αφησουμε ολα για βλοστακυστες. Εστω κ ενα μου ειπε θα φτάσει σίγουρα με βαση την ηλικια μας κ ειναι μια χαρα....Εγω να πω την αληθεια ξενέρωσα πολυ με αυτο, γιατι με ολη τη διαδικασια κ τοσα χρήματα να ρισκαρω να καταληξω με ενα έμβρυο μια χαρα δεν ειμαι με τιποτα! Εν πάση περιπτώσει του ειπα αν γινεται να κρατησουμε καποια τριών ημερων κ ειπε αν κρίνουν οτι γινεται οι εμβρυολογοι θα δουμε....Ειχαν γονιμοποιηθει 7 εχθες κ περιμένω αυριο τηλέφωνο του να μου πει ποσα τα κατάφεραν κ τι θα κανουμε. Εσας βρε κοριτσια επιλεγουν οι γιατροι σας ποσων ημερών θα τα καταψυξουν τα εμβρυα??? Θελω αυριο να του πω οτι εστω ενα τριων ημερων να καταψυξουμε κ να μην ρισκαρω να τα αφησω ολα αλλα δεν θελω κ να τον προσβάλω οτι ξερω καλυτερα τι ειναι σωστο! Εσας σας ρωτανε? Αν ειναι μονο 4,5 εμβρυα το ρισκαρουν να τα αφηνουν ολα ντε κ καλα να φτασουν βλαστοκυστες??? 

Καλή επιτυχία! Ούτε εμένα με ρώτησαν,  αλλά όταν το συζήτησα με δική μου πρωτοβουλία,  μου είπαν οτι εφόσον έχουμε 7 γονιμοποιημενα θα τα πάμε όλα για βλαστοκυστες για να έχουμε καλύτερες πιθανότητες,  τελικά από 7 τριών ημερών έγιναν 4 βλαστοκυστες .

10 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Καλημερα. Παίρνω και εγώ κορτιζόνη. Η δόση είναι πολύ μικρή και γενικά δεν επηρεάζει. Αν δεν κάνεις υπερβολές δεν θα έχεις θέμα. Θα προσέχεις αλλά σε λογικά πλαίσια μην τρελαίνεσαι. Απλά δεν θα βάζεις πρόσθετο αλάτι στο φαγητό και θα προσέχεις και λίγο τα γλυκά. Μην φοβάσαι είναι πολύ μικρή η δόση για να σου προκαλέσει κάτι. Καλή επιτυχία να έχεις 

@Kallo καλή επιτυχία με υπέροχα αποτελέσματα! Πότε είναι να κάνεις τη χοριακη ?

Κοριτσια άλλη μια ερώτηση λεπτά σχετικά με prezolon αν ξέρετε.... κάνα κρασάκι μπορώ να πίνω μέχρι να γίνει η ςμβρυομεταφορα , εφόσον προς το παρόν παίρνω μόνο κορτιζόνη 10mg? :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια… έχω μια απορία που ντρέπομαι να συζητήσω με το γιατρό , αν κάποια κοπέλα ξέρει κάτι θα με βοηθούσε. Έκανα εμβρυομεταφορα με βλαστοκύστη 5 ημερών κ δυστυχώς ήταν βιοχημική. Μου έχει κολλήσει στο μυαλό το εξής… από τις πολλές ορμόνες πιθανότατα , την μερα μετά την εμβρυομεταφορα , είχα ονειρωξη. (Ούτε στην εφηβεία να ήμουν…) φοβάμαι μήπως έγιναν συσπάσεις στη μήτρα κ εμπόδισε το έμβρυο να εμφυτεύθει καλά…δεδομένου ότι απαγορεύεται το σεξ. Δεν ξέρω τι συμβαίνει κ τρέμω μήπως το πάθω και στην επόμενη κ ασυνείδητα προκαλώ κακό… 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, ´Ισιδα είπε:

Αντε με το καλό Τρίτη και καλή είναι! Ναι πράγματι κ εμενα μαρεσει το Fytro αλατι

Καλή επιτυχία! Ούτε εμένα με ρώτησαν,  αλλά όταν το συζήτησα με δική μου πρωτοβουλία,  μου είπαν οτι εφόσον έχουμε 7 γονιμοποιημενα θα τα πάμε όλα για βλαστοκυστες για να έχουμε καλύτερες πιθανότητες,  τελικά από 7 τριών ημερών έγιναν 4 βλαστοκυστες .

@Kallo καλή επιτυχία με υπέροχα αποτελέσματα! Πότε είναι να κάνεις τη χοριακη ?

Κοριτσια άλλη μια ερώτηση λεπτά σχετικά με prezolon αν ξέρετε.... κάνα κρασάκι μπορώ να πίνω μέχρι να γίνει η ςμβρυομεταφορα , εφόσον προς το παρόν παίρνω μόνο κορτιζόνη 10mg? :)

Σε ευχαριστώ πολύ. 7 Οκτώβρη θα κάνω χοριακη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Καλη επιτυχια στα κορίτσια που ειναι σε αναμονή εύχομαι μονο θετικές χοριακες!! 

Θελω να σας ρωτησω κατι για τα εμβρυα. Ο γιατρος μου μεχρι κ την ωοληψια δεν μου εκανε καμια κουβέντα για τα εμβρυα κ αν εχω επιλογες. Τον προλαβα εγω λοιπον κ τον ρώτησα ποσες μερες θα περιμενουμε Κ η αποψη του ηταν οτι αν εχω εως την τριτη ημερα 4,5,6 εμβρυα θα τα αφησουμε ολα για βλοστακυστες. Εστω κ ενα μου ειπε θα φτάσει σίγουρα με βαση την ηλικια μας κ ειναι μια χαρα....Εγω να πω την αληθεια ξενέρωσα πολυ με αυτο, γιατι με ολη τη διαδικασια κ τοσα χρήματα να ρισκαρω να καταληξω με ενα έμβρυο μια χαρα δεν ειμαι με τιποτα! Εν πάση περιπτώσει του ειπα αν γινεται να κρατησουμε καποια τριών ημερων κ ειπε αν κρίνουν οτι γινεται οι εμβρυολογοι θα δουμε....Ειχαν γονιμοποιηθει 7 εχθες κ περιμένω αυριο τηλέφωνο του να μου πει ποσα τα κατάφεραν κ τι θα κανουμε. Εσας βρε κοριτσια επιλεγουν οι γιατροι σας ποσων ημερών θα τα καταψυξουν τα εμβρυα??? Θελω αυριο να του πω οτι εστω ενα τριων ημερων να καταψυξουμε κ να μην ρισκαρω να τα αφησω ολα αλλα δεν θελω κ να τον προσβάλω οτι ξερω καλυτερα τι ειναι σωστο! Εσας σας ρωτανε? Αν ειναι μονο 4,5 εμβρυα το ρισκαρουν να τα αφηνουν ολα ντε κ καλα να φτασουν βλαστοκυστες??? 

Καλησπέρα. Ευχαριστούμε και καλή επιτυχία και σε σένα!! Εμενα στην πρώτη ωοληψια κάτι πήγε στραβά και την τρίτη ημέρα με πήρε ο γιατρος και μου είπε πως είχαμε  μονο ενα εμβρυο και το καταψυξανε. Να πω την αληθεια εγω θα προτιμούσα να το αφήσουνε μήπως κ γινόταν βλαστοκυστη. Μετά μου είπε αν βάλουμε μόνο 1 εμβρυο 3ης μέρας οι πιθανοτητες για εγκυμοσυνη ειναι παρα πολύ χαμηλές.. και να πάρουμε άλλο ένα από φυσικό κύκλο. Επισης όταν γίνεται ετ με έμβρυα 3ης μερες καλό είναι να είναι 2 τα εμβρυα. Γενικα ομως στατιστικά έχω προσέξει πως από τα γονιμοποιημενα ωαρια περίπου τα μισα φτάνουν σε βλαστοκύστες.  Πιστεύω ότι θα έχεις παραπάνω από 1 εμβρυο!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maria.28 said:

Κοριτσια καλησπερα. Καλη επιτυχια στα κορίτσια που ειναι σε αναμονή εύχομαι μονο θετικές χοριακες!! 

Θελω να σας ρωτησω κατι για τα εμβρυα. Ο γιατρος μου μεχρι κ την ωοληψια δεν μου εκανε καμια κουβέντα για τα εμβρυα κ αν εχω επιλογες. Τον προλαβα εγω λοιπον κ τον ρώτησα ποσες μερες θα περιμενουμε Κ η αποψη του ηταν οτι αν εχω εως την τριτη ημερα 4,5,6 εμβρυα θα τα αφησουμε ολα για βλοστακυστες. Εστω κ ενα μου ειπε θα φτάσει σίγουρα με βαση την ηλικια μας κ ειναι μια χαρα....Εγω να πω την αληθεια ξενέρωσα πολυ με αυτο, γιατι με ολη τη διαδικασια κ τοσα χρήματα να ρισκαρω να καταληξω με ενα έμβρυο μια χαρα δεν ειμαι με τιποτα! Εν πάση περιπτώσει του ειπα αν γινεται να κρατησουμε καποια τριών ημερων κ ειπε αν κρίνουν οτι γινεται οι εμβρυολογοι θα δουμε....Ειχαν γονιμοποιηθει 7 εχθες κ περιμένω αυριο τηλέφωνο του να μου πει ποσα τα κατάφεραν κ τι θα κανουμε. Εσας βρε κοριτσια επιλεγουν οι γιατροι σας ποσων ημερών θα τα καταψυξουν τα εμβρυα??? Θελω αυριο να του πω οτι εστω ενα τριων ημερων να καταψυξουμε κ να μην ρισκαρω να τα αφησω ολα αλλα δεν θελω κ να τον προσβάλω οτι ξερω καλυτερα τι ειναι σωστο! Εσας σας ρωτανε? Αν ειναι μονο 4,5 εμβρυα το ρισκαρουν να τα αφηνουν ολα ντε κ καλα να φτασουν βλαστοκυστες??? 

Η αλήθεια είναι ότι αν έχεις πολλά έμβρυα το ρισκάρουν να τα αφήσουν για βλαστοκύστες γιατί στα λίγα μπορεί και να μείνεις με κανένα. Εγώ όταν είχα 3 ο γιατρός ήθελε να προχωρήσουμε με 3ων ημερών κι εγώ ζήτησα να τα αφήσουμε για βλαστοκύστες και είχαν φτάσει και τα 3, όμως μου είχε πει ότι οι πιο πολλές πιθανότητες ήταν να μείνω με 1 ή κανένα.
Την 2η φορά που είχαμε 20 έμβρυα τα σταματήσαμε όλα στην 3η μέρα γιατί θέλαμε να δοκιμάσουμε και έτσι για αλλαγή. Την επόμενη φορά θα αφήσουμε πάλι για βλαστοκύστες κάποια (όχι όλα). Θα σου πω αυτό που μου είχε πει ο γιατρός μου, τα 3ης μέρας γίνονται 5ης αλλά τα 5ης δεν ξανά γίνονται 3ης και έχουν δει γυναίκες που δεν κατάφερναν με βλαστοκύστες και τελικά τα κατάφεραν με 3ης μέρας μετά από πολλές προσπάθειες. Αυτά βέβαια είναι θεωρίες γιατί κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν το πρόβλημα ήταν πράγματι αυτό.

1 hour ago, ´Ισιδα said:

Αντε με το καλό Τρίτη και καλή είναι! Ναι πράγματι κ εμενα μαρεσει το Fytro αλατι

Καλή επιτυχία! Ούτε εμένα με ρώτησαν,  αλλά όταν το συζήτησα με δική μου πρωτοβουλία,  μου είπαν οτι εφόσον έχουμε 7 γονιμοποιημενα θα τα πάμε όλα για βλαστοκυστες για να έχουμε καλύτερες πιθανότητες,  τελικά από 7 τριών ημερών έγιναν 4 βλαστοκυστες .

@Kallo καλή επιτυχία με υπέροχα αποτελέσματα! Πότε είναι να κάνεις τη χοριακη ?

Κοριτσια άλλη μια ερώτηση λεπτά σχετικά με prezolon αν ξέρετε.... κάνα κρασάκι μπορώ να πίνω μέχρι να γίνει η ςμβρυομεταφορα , εφόσον προς το παρόν παίρνω μόνο κορτιζόνη 10mg? :)

Νομίζω πως πρέπει να αποφύγεις την κατανάλωση αλκοόλ με την κορτιζόνη 

24 minutes ago, Tamina88 said:

Καλησπέρα κορίτσια… έχω μια απορία που ντρέπομαι να συζητήσω με το γιατρό , αν κάποια κοπέλα ξέρει κάτι θα με βοηθούσε. Έκανα εμβρυομεταφορα με βλαστοκύστη 5 ημερών κ δυστυχώς ήταν βιοχημική. Μου έχει κολλήσει στο μυαλό το εξής… από τις πολλές ορμόνες πιθανότατα , την μερα μετά την εμβρυομεταφορα , είχα ονειρωξη. (Ούτε στην εφηβεία να ήμουν…) φοβάμαι μήπως έγιναν συσπάσεις στη μήτρα κ εμπόδισε το έμβρυο να εμφυτεύθει καλά…δεδομένου ότι απαγορεύεται το σεξ. Δεν ξέρω τι συμβαίνει κ τρέμω μήπως το πάθω και στην επόμενη κ ασυνείδητα προκαλώ κακό… 

  Μην βάζεις τέτοιες σκέψεις στο μυαλό σου. Πάρα πολλές γυναίκες το έχουν πάθει λόγω της προγεστερόνης και όλα πήγαν καλά. Δεν μπορεί να επηρεάσει σε αυτόν τον βαθμό την εμφύτευση ένας οργασμός. Σκέψου ότι οι γυναίκες που μένουν φυσιολογικά κάνουν και σεξ, σηκώνουν και βάρη, γυμναστική κτλ και πάνε όλα καλά. Έχω φίλη έγκυο που κάνει κάθε μέρα σεξ. Είναι κρίμα να βασανίζεσαι γι αυτό τον λόγο. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Marlina είπε:

Καλησπέρα. Ευχαριστούμε και καλή επιτυχία και σε σένα!! Εμενα στην πρώτη ωοληψια κάτι πήγε στραβά και την τρίτη ημέρα με πήρε ο γιατρος και μου είπε πως είχαμε  μονο ενα εμβρυο και το καταψυξανε. Να πω την αληθεια εγω θα προτιμούσα να το αφήσουνε μήπως κ γινόταν βλαστοκυστη. Μετά μου είπε αν βάλουμε μόνο 1 εμβρυο 3ης μέρας οι πιθανοτητες για εγκυμοσυνη ειναι παρα πολύ χαμηλές.. και να πάρουμε άλλο ένα από φυσικό κύκλο. Επισης όταν γίνεται ετ με έμβρυα 3ης μερες καλό είναι να είναι 2 τα εμβρυα. Γενικα ομως στατιστικά έχω προσέξει πως από τα γονιμοποιημενα ωαρια περίπου τα μισα φτάνουν σε βλαστοκύστες.  Πιστεύω ότι θα έχεις παραπάνω από 1 εμβρυο!! 

Εγω ενα θα βαζω για αρχη... Οποτε μαλλον δεν αξιζει να ειναι κ τριων ημερων... Πφφφ πραγματικα πολυ ρισκο κ αυτο..Θα δω αυριο ποσα εμειναν τοτε κ θα αποφασισουμε. Μακαρι να μην παει στράφι ολη η προσπαθεια γιατι εγω δυστυχως δεν θα μπορεσω να περιμενω μεχρι να ξανακανω διεγερση κ πρασπαθεια διοτι θα πρεπει να ξεκινησω νέα θεραπεια για την σκληρυνση που εχω, εχω παρατείνει ηδη 9 μηνες αυτό μπας κ μεινω έγκυος. Οποτε καταλαβαίνετε οτι εχω ενα αγχος παραπάνω γιατί δεν θα μπορώ να προσπαθω όποτε θελω.... @Kallo και @Ίσιδα ευχαριστώ για τις απαντησεις, πιστευω πηγατε καλα από βλαστοκυστες ελπιζω να εχω κατι αναλογο αν τα αφησουμε ολα κ εμεις τι να πω απλα ελπίζω... 

πρίν από 21 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι αν έχεις πολλά έμβρυα το ρισκάρουν να τα αφήσουν για βλαστοκύστες γιατί στα λίγα μπορεί και να μείνεις με κανένα. Εγώ όταν είχα 3 ο γιατρός ήθελε να προχωρήσουμε με 3ων ημερών κι εγώ ζήτησα να τα αφήσουμε για βλαστοκύστες και είχαν φτάσει και τα 3, όμως μου είχε πει ότι οι πιο πολλές πιθανότητες ήταν να μείνω με 1 ή κανένα.
Την 2η φορά που είχαμε 20 έμβρυα τα σταματήσαμε όλα στην 3η μέρα γιατί θέλαμε να δοκιμάσουμε και έτσι για αλλαγή. Την επόμενη φορά θα αφήσουμε πάλι για βλαστοκύστες κάποια (όχι όλα). Θα σου πω αυτό που μου είχε πει ο γιατρός μου, τα 3ης μέρας γίνονται 5ης αλλά τα 5ης δεν ξανά γίνονται 3ης και έχουν δει γυναίκες που δεν κατάφερναν με βλαστοκύστες και τελικά τα κατάφεραν με 3ης μέρας μετά από πολλές προσπάθειες. Αυτά βέβαια είναι θεωρίες γιατί κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν το πρόβλημα ήταν πράγματι αυτό.

Νομίζω πως πρέπει να αποφύγεις την κατανάλωση αλκοόλ με την κορτιζόνη 

  Μην βάζεις τέτοιες σκέψεις στο μυαλό σου. Πάρα πολλές γυναίκες το έχουν πάθει λόγω της προγεστερόνης και όλα πήγαν καλά. Δεν μπορεί να επηρεάσει σε αυτόν τον βαθμό την εμφύτευση ένας οργασμός. Σκέψου ότι οι γυναίκες που μένουν φυσιολογικά κάνουν και σεξ, σηκώνουν και βάρη, γυμναστική κτλ και πάνε όλα καλά. Έχω φίλη έγκυο που κάνει κάθε μέρα σεξ. Είναι κρίμα να βασανίζεσαι γι αυτό τον λόγο. 

Αρα κ τα τρίτης ημέρας μπορούν να δώσουν εγκυμοσύνη. Καλα αμα μου πει αυριο εμειναν μονο 3 θα του πω σιγουρα τοτε να κρατησουμε το ενα τουλαχιστον κ να αφησουμε τα αλλα δύο. Καλα με τοσα εμβρυα κοπελα μου σε βλεπω με το καλο για πολυτεκνη :-P

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Maria.28 said:

Αρα κ τα τρίτης ημέρας μπορούν να δώσουν εγκυμοσύνη. Καλα αμα μου πει αυριο εμειναν μονο 3 θα του πω σιγουρα τοτε να κρατησουμε το ενα τουλαχιστον κ να αφησουμε τα αλλα δύο. Καλα με τοσα εμβρυα κοπελα μου σε βλεπω με το καλο για πολυτεκνη :-P

Χαχαχα ναι, ας κάνω ένα και βλέπουμε για πολύτεκνη... μέχρι στιγμής 4 εμβρυάκια έχουν φύγει έτσι και ήταν και όλα άριστα οπότε είμαι αισιόδοξη με τον αριθμό αλλά κρατάω και μικρό καλάθι. 

Την ετ θα την κάνετε σε αυτόν τον κύκλο; 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...