Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Maria.28 είπε:

Τι ειναι οι αμπουλες??? Δεν εχω ιδεα!! Εγω αρχικα θα βαλω ενα εμβρυο οποτε γενικα δεν θα ηθελα να μπουν τυπου δυαδες η τριαδες, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο που λεω με τις αμπουλες.... 

Μου ειπαν σημερα μετα την ωοληψια, 100 ευρω το εμβρυο παει η καταψυξη τελικα. Κ λογικα πληρωνω με το που καταψυχθούνε...

Κοριτσια θα ηθελα να αναφερω, να μαθω κιολας αν συνεβη κ σε καμια αλλη.... Την εμπειρια μου απο την ωοληψια μου σημερα. Πηρε παραπανω απο αυτα που πιστευε, 12 ωαρια, δεν ειναι ολα το ιδιο ωριμα βεβαια αλλα οκ. Ηρθε ο γιατρος κ με ειδε δύο φορες μεχρι να αναρρώσω απο μεθη κλπ.. Πονούσε η κοιλιά μου πολυ, μου βαλαν κ παυσιπονο κ ειχα κατευθειαν αιμα.. Μου εκανε εναν υπερηχο μετα απο ωρα, πρίν φυγω απ την κλινικη κ εκει μου ειπε οτι μου εκανε και scratching αν το λεω σωστα... Χωρις να ξερω τιποτα από πριν, χωρις να μου εχει πει τι ειναι αυτό...... Να σημειωσω οτι εχω κανει πριν καποιους μηνες κ υστεροσκοπηση με αλλον βεβαια κ ηταν ολα καλα στο ενδομητριο! Κ επισης δεν εχω ξανακανει εμβρυομεταφορα, τίποτα απ ολα αυτα... Σόρυ αν πολυλογώ αλλα ειμαι καπως περίεργα με ολο αυτο. Σας εχει τυχει κατι τετοιο? Ειναι στάνταρ διαδικασια αυτό το scratching πριν απο εμβρυομεταφορα???

Μπράβο κορίτσι μου, πολύ καλά πήγες. Υπέρηχο μετά την ωοληψια δεν έχω κάνει ποτέ αλλά προφανώς έγινε επειδή πονουσες. Το σκρατσινγκ το κάνουν αρκετοί γιατροί λίγο πριν την ετ και δημιουργούν αυλάκια στο ενδομήτριο για να δεχθεί πιο εύκολα το έμβρυο, από ότι έχω καταλάβει. Επίσης λίγο αίμα είναι φυσιολογικό. Καλές γονιμοποιησεις να έχεις, ενημέρωσε μας!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Είδες που σου είπα ότι θα πάρεις 11 με 13; Ακριβώς έπεσα :cool:  Καλές γονιμοποιήσεις εύχομαι!!

Τώρα όσον αφορά το scratching, το κάνουν συχνά πριν την εμβρυομεταφορά γιατί βοηθάει στην εμφύτευση. Συγκεκριμένα είναι μικρές τομούλες μέσα στην μήτρα τις οποίες μετά ο οργανισμός προσπαθεί να κλείσει και δημιουργεί ένα πιο φιλικό περιβάλλον για το έμβρυο. Πίστευα όμως ότι το σκρατσινγκ γίνεται μόνο με υστεροσκόπηση και όχι στην διάρκεια μιας απλής ωοληψίας. Αυτό μου έκανε λίγο εντύπωση αλλά για να στο έκαναν σημαίνει ότι θα γίνεται και χωρίς. 

Εσενα σκεφτηκα κατευθειαν!!!! Καλα λεω επεσε μεσα καλυτερα κ απ τον γιατρο!!! Μπραβο να λες τετοια ωραια να γίνονται χαχα!!! 

2 ώρες πρίν, Penaki είπε:

Αντε καλές κ πολλες γονιμοποιησεις να έχετε! Αυτό με το σκρατσινγκ δεν ξέρω αν είναι στάνταρ εμένα ο γιατρός μ σκέψου δεν μου το έχει αναφέρει. Νομίζω όμως ότι βοηθάει το έδαφος (ενδομήτριο) να είναι πιο γόνιμο. Έπρεπε όμως να σε έχει ενημερώσει για τη διαδικασία. Να έχετε καλή επιτυχία! 

Σ ευχαριστώ πολυ κοπελα μου! Ουτε εμενα μου το ειχε αναφέρει, το εμαθα αφου το εκανα! Τι να πω μακαρι να βοηθησει. Το εκτιμησα που το έκανε κ χωρις να πληρωσω κατι παραπανω η αληθεια ειναι, αλλα οσο να πεις χαλαστηκα που δεν ενημερώθηκα.. 

2 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Μπράβο κορίτσι μου, πολύ καλά πήγες. Υπέρηχο μετά την ωοληψια δεν έχω κάνει ποτέ αλλά προφανώς έγινε επειδή πονουσες. Το σκρατσινγκ το κάνουν αρκετοί γιατροί λίγο πριν την ετ και δημιουργούν αυλάκια στο ενδομήτριο για να δεχθεί πιο εύκολα το έμβρυο, από ότι έχω καταλάβει. Επίσης λίγο αίμα είναι φυσιολογικό. Καλές γονιμοποιησεις να έχεις, ενημέρωσε μας!!!

Σ ευχαριστώ κοριτσι μου!Ελπιζω να βοηθήσει λίγο κ αυτο το σκρατσινγκ. Να δω τι αλλο θα μάθω πια! Υπέρηχο μου εκανε προληπτικα για να δει κ μετα απο 1 ωρα ειναι ολα οκ κ μου καθαρισε τον τραχηλο ειπε. Θα σας ενημερώσω κοριτσια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2022 at 7:03 ΜΜ, Kate92 είπε:

Ναι, τόσο και σε εμένα και μετά δεν είδαμε καν το γιατρό να μιλήσουμε! Μου είπε ότι αν υπάρξει οτιδήποτε ανησυχητικό, θα μου τηλεφωνήσει ο ίδιος. Ξενέρωσα λιγουλακι, μη σου πω ψέματα.

Καλησπερα Kate ! Σου εχω στειλει pm

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Maria.28 said:

Τι ειναι οι αμπουλες??? Δεν εχω ιδεα!! Εγω αρχικα θα βαλω ενα εμβρυο οποτε γενικα δεν θα ηθελα να μπουν τυπου δυαδες η τριαδες, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο που λεω με τις αμπουλες.... 

Μου ειπαν σημερα μετα την ωοληψια, 100 ευρω το εμβρυο παει η καταψυξη τελικα. Κ λογικα πληρωνω με το που καταψυχθούνε...

Κοριτσια θα ηθελα να αναφερω, να μαθω κιολας αν συνεβη κ σε καμια αλλη.... Την εμπειρια μου απο την ωοληψια μου σημερα. Πηρε παραπανω απο αυτα που πιστευε, 12 ωαρια, δεν ειναι ολα το ιδιο ωριμα βεβαια αλλα οκ. Ηρθε ο γιατρος κ με ειδε δύο φορες μεχρι να αναρρώσω απο μεθη κλπ.. Πονούσε η κοιλιά μου πολυ, μου βαλαν κ παυσιπονο κ ειχα κατευθειαν αιμα.. Μου εκανε εναν υπερηχο μετα απο ωρα, πρίν φυγω απ την κλινικη κ εκει μου ειπε οτι μου εκανε και scratching αν το λεω σωστα... Χωρις να ξερω τιποτα από πριν, χωρις να μου εχει πει τι ειναι αυτό...... Να σημειωσω οτι εχω κανει πριν καποιους μηνες κ υστεροσκοπηση με αλλον βεβαια κ ηταν ολα καλα στο ενδομητριο! Κ επισης δεν εχω ξανακανει εμβρυομεταφορα, τίποτα απ ολα αυτα... Σόρυ αν πολυλογώ αλλα ειμαι καπως περίεργα με ολο αυτο. Σας εχει τυχει κατι τετοιο? Ειναι στάνταρ διαδικασια αυτό το scratching πριν απο εμβρυομεταφορα???

Κορίτσι μου έχω κάνει 3 εξωσωματικές 2 πρώτες αποτυχημένες και στην 3η προσπάθεια άλλαξα κέντρο κ ο γιατρός μου ήθελε να κάνω βιοψία το ενδομήτριο και endomitrial scratching. Το κάναμε έναν κύκλο πριν την εμβρυομεταφορα. Δεν ξέρω κατά ποσό βοήθησε αλλά έμεινα έγκυος.

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pozi είπε:

Κορίτσι μου έχω κάνει 3 εξωσωματικές 2 πρώτες αποτυχημένες και στην 3η προσπάθεια άλλαξα κέντρο κ ο γιατρός μου ήθελε να κάνω βιοψία το ενδομήτριο και endomitrial scratching. Το κάναμε έναν κύκλο πριν την εμβρυομεταφορα. Δεν ξέρω κατά ποσό βοήθησε αλλά έμεινα έγκυος.

Συγχαρητήρια κοριτσι!!!Καλη εγκυμοσυνη εύχομαι!!! Σ ευχαριστω για την απάντηση. Δίνετε κουράγιο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 25/9/2022 at 11:19 ΠΜ, Maria.28 είπε:

Κοπελα μου κ εγω το ξερω οτι γυναικες με σκλήρυνση γεννούν πιο συχνα με καισαρική. Γιατι οι γυναικολογοι δεν ειναι οι νευρολογοι μας που μας ξερουν, το ιστορικό μας, τα συμπτωματα μας κτλπ... Ο λογος δηλαδη που ξερω οτι γινεται αυτο ειναι για τα συμπτωματα της παθησης, την μυϊκή αδυναμία, την σπαστικοτητα, την κόπωση οποτε κ δεν διακινδυνευουν την γεννα οι γυναικολογοι. Εγω δεν εχω συζητησει προφανώς ακομα κατι τετοιο με τον γιατρο, αλλα σιγουρα οταν ερθει η ώρα θα ρωτησω τον νευρολογο μου! Απο κει κ περα οτι πει ο γυναικολογος αναγκαστικά... 

Εγώ Μαρία είμαι της άποψης ότι θα γεννήσω όπως εγώ νομίζω ότι θα είναι καλύτερο όχι όπως θα πει ο γυναικολόγος. Μέχρι τώρα ψάχνω πληροφορίες για τον φυσιολογικό τοκετό με σκπ. Βρήκα κ μια βοηθό μητρότητας για γυναίκες με αναπηρία κ της έστειλα μήνυμα. Πιθανόν να μου δώσει μια κατεύθυνση. 

Θα ρωτήσω κ εγώ το νευρολόγο αν κ γενικά δεν εμπιστεύομαι κ ιδιαίτερα τη γνώμη των νευρολόγων αλλά καλού κακού θα έχω μια ιδέα του τι θεωρεί καλύτερο για μένα. 

Γενικά πάντως είμαι πολύ δυνατή, οι μυς μου δουλεύουν πολύ καλά κ κάνω τις ασκήσεις μου με τη μπάλα πιλάτες, επίσης σε 1 μήνα περίπου ξεκινάω τα μαθήματα φυσιολογικού τοκετού. 

Δεν ξέρω ακόμα πώς θα καταλήξω να γεννήσω αλλά θα ενημερωθώ πρώτα για κάθε επιλογή.

On 25/9/2022 at 10:59 ΠΜ, linaa είπε:

Κοίτα ένας γυναικολόγος εχει μια συγκεκριμένη ευθύνη δεν μπορεί να πάρει πολλά ρίσκα όταν δεν εχει αναλάβει αλλες τέτοιες περιπτώσεις. Κ δεν μπορείς να τον πιέσεις να κανει κάτι που δεν γνωρίζει κ να σε φέρει κ εσένα σε επικίνδυνη θέση. Οποτε καλό είναι αυτά να τα ψάξουν οι γιατροί μεταξύ τους κ ανάλογα ότι μπορούν. 

ναι μάλλον δεν θέλει να πάρει την ευθύνη όπως γενικά κάνουν στην Ελλάδα πολλοί γιατροί, όμως δεν μπορεί κ αυτός να πιέζει μια γυναίκα να γεννήσει με τρόπο που αυτή δεν θέλει. Εγώ επίσημα ξέρω ότι δεν είναι λόγος η σκπ για καισαρική, από κει κ πέρα ο γιατρός μόνο να προτείνει μπορεί όχι να αποφασίσει μόνος του.

Κανόνισα την επόμενη φορά να συζητήσω κ με τη μαία τον τοκετό. Έχω χρόνο ακόμα ευτυχώς να κοιτάξω όλες τις επιλογές.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Εγώ Μαρία είμαι της άποψης ότι θα γεννήσω όπως εγώ νομίζω ότι θα είναι καλύτερο όχι όπως θα πει ο γυναικολόγος. Μέχρι

Νομίζω ότι το βλέπεις από λάθος πλευρά. Τον γυναικολόγο τον εμπιστευομαστε για να φέρει με ασφάλεια ένα παιδί στον κόσμο. Υπάρχουν πολλοί γυναικολόγοι κ μπορούμε να επιλέξουμε.  Αν επιλέγαμε εμεις πως θα γεννήσουμε κ τι είναι πιο ασφαλές θα καθόμασταν σπιτι μας κ απλα όταν ερχόταν η ώρα θα φωνάζαμε την μαμά μας να της δώσουμε οδηγίες. 

Μην χάνεσε κ μην εξιδανικευεις πραγματα η γεννα δεν είναι απλα μια εμπειρία που θα θέλεις να θυμάσαι όπως την έχεις ονειρευτεί η γεννα ειναι η γεννα του παιδιού σου που πρέπει να γίνει με ασφάλεια κ για σένα κ για το παιδί αυτό κ τιποτα παραπάνω.  Μην εξιδανικευεις την εμπειρία δεν είναι διακοπες ουτε γάμος που θα το κάνεις όπως ονειρεύεσε 

Σημασία έχει να είσαι εσύ καλά κ το παιδί τα άλλα είναι απλά να είχαμε να λέμε ιστορίες.  

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

Νομίζω ότι το βλέπεις από λάθος πλευρά. Τον γυναικολόγο τον εμπιστευομαστε για να φέρει με ασφάλεια ένα παιδί στον κόσμο. Υπάρχουν πολλοί γυναικολόγοι κ μπορούμε να επιλέξουμε.  Αν επιλέγαμε εμεις πως θα γεννήσουμε κ τι είναι πιο ασφαλές θα καθόμασταν σπιτι μας κ απλα όταν ερχόταν η ώρα θα φωνάζαμε την μαμά μας να της δώσουμε οδηγίες. 

Μην χάνεσε κ μην εξιδανικευεις πραγματα η γεννα δεν είναι απλα μια εμπειρία που θα θέλεις να θυμάσαι όπως την έχεις ονειρευτεί η γεννα ειναι η γεννα του παιδιού σου που πρέπει να γίνει με ασφάλεια κ για σένα κ για το παιδί αυτό κ τιποτα παραπάνω.  Μην εξιδανικευεις την εμπειρία δεν είναι διακοπες ουτε γάμος που θα το κάνεις όπως ονειρεύεσε 

Σημασία έχει να είσαι εσύ καλά κ το παιδί τα άλλα είναι απλά να είχαμε να λέμε ιστορίες.  

Δεν εξιδανικεύω τίποτα, απλά μου φαίνεται παράλογο να πηγαίνουμε σε τόσο ακραίες λύσεις όπως είναι η καισαρική με ολική αναισθησία. Το θεωρώ πολύ επεμβατικό κ δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να το επιλέξω. 

Επειδή έχω φίλες κ γνωστές με σκπ που δεν έκαναν τόσο επεμβατικές γέννες κ μάλιστα δεν ήταν σε όσο καλή κατάσταση είμαι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να επιλέξω αμέσως την πιο ακραία μέθοδο. Γι’ αυτό το λόγο μάλλον θα χρειαστώ βοηθό μητρότητας εξειδικευμένη σε τέτοιες παθήσεις, να μου πει τι επιλογές έχω.

Εγώ δεν ξέρω κατά πόσο θα είμαι καλά μετά από ένα χειρουργείο με ολική αναισθησία. Νομίζω ότι δεν θα νιώθω καλά με αυτό. Και μάλιστα ξέροντας ότι υπάρχουν κ άλλες επιλογές. Δεν είναι μονόδρομος. Αν ήταν δεν θα το σκεφτόμουν, όμως δεν είναι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!! Εχω να γραψω πολυ καιρο γιατι προσπαθησα να ξεχαστω οσο μπορουσα.Ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου οσες ξεκινησαν αυτο το μηνα να εχουν συντομα μωρακια χωρις αλλη ταλαιπωρια..για εμενα τραπηκαν εντελως τα δεδομενα σημερα που ειχα ραντεβου με μια μαια και εκει που ετοιμαζομουν για την επομενη ivf κανουμε παυση για εξετασεις.. θα μπορουσατε οποιες γνωριζετε να μου δωσετε πληροφοριες για κ.Μαντουδη στο gennima.. αλλα σαν γυναικολογο πρωτα και μετα ως εξωσωματιστη..Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Δεν εξιδανικεύω τίποτα, απλά μου φαίνεται παράλογο να πηγαίνουμε σε τόσο ακραίες λύσεις όπως είναι η καισαρική με ολική αναισθησία. Το θεωρώ πολύ επεμβατικό κ δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να το επιλέξω. 

Επειδή έχω φίλες κ γνωστές με σκπ που δεν έκαναν τόσο επεμβατικές γέννες κ μάλιστα δεν ήταν σε όσο καλή κατάσταση είμαι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να επιλέξω αμέσως την πιο ακραία μέθοδο. Γι’ αυτό το λόγο μάλλον θα χρειαστώ βοηθώ μητρότητας εξειδικευμένη σε τέτοιες παθήσεις, να μου πει τι επιλογές έχω.

Εγώ δεν ξέρω κατά πόσο θα είμαι καλά μετά από ένα χειρουργείο με ολική αναισθησία. Νομίζω ότι δεν θα νιώθω καλά με αυτό. Και μάλιστα ξέροντας ότι υπάρχουν κ άλλες επιλογές. Δεν είναι μονόδρομος. Αν ήταν δεν θα το σκεφτόμουν, όμως δεν είναι.

Καταλαβαίνω ότι είναι σοκαριστικό να στεφτείς καισαρική με ολική αναισθησία αλλά αν ο γιατρός σου δεν αναλαμβάνει να το κάνει με άλλον τρόπο θα πρέπει να ψάξεις να βρεις άλλον γυναικολόγο με εμπειρία στην πάθηση σου. Η σύμβουλος μητρότητας τι είναι; Πως μπορεί να σε βοηθήσει; Το θεωρώ δύσκολο μια σύμβουλος που δεν είναι γιατρος η μια μαία να γνωρίζουν καλύτερα την διαχείριση καταστάσεων σαν τη δίκη σου από έναν έμπειρο γυναικολόγο σε συννενόηση με τον νευρολόγο σου. Εκτός κι αν απλά σε ενημερώσουν για το πς έχουν αντιμετωπισθεί αντίστοιχα περιστατικά αλλά και πάλι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Να τις ψαξεις τις επιλογες σου αλλά χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Απευθυνσου σε επιστημονες και μην είσαι καχυποπτη με τους γιατρους. Πολλες φορες θα ακουσεις από τριτους γνωμες και προτάσεις αλλά κανείς από αυτούς δεν είναι παρων στο δια ταύτα. Ο γιατρός που θα σε αναλάβει αυτός έχει την πλήρη ευθύνη για σένα και αυτός θα αποφασίσει ούτε η μαία ούτε η σύμβουλος. Αυτες θα σε βοηθήσουν στα γύρω γύρω.  Σημασία έχει να γίνει ο τοκετός με τον ασφαλέστερο τρόπο για σένα και το παιδί.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , Linoula είπε:

Καταλαβαίνω ότι είναι σοκαριστικό να στεφτείς καισαρική με ολική αναισθησία αλλά αν ο γιατρός σου δεν αναλαμβάνει να το κάνει με άλλον τρόπο θα πρέπει να ψάξεις να βρεις άλλον γυναικολόγο με εμπειρία στην πάθηση σου. Η σύμβουλος μητρότητας τι είναι; Πως μπορεί να σε βοηθήσει; Το θεωρώ δύσκολο μια σύμβουλος που δεν είναι γιατρος η μια μαία να γνωρίζουν καλύτερα την διαχείριση καταστάσεων σαν τη δίκη σου από έναν έμπειρο γυναικολόγο σε συννενόηση με τον νευρολόγο σου. Εκτός κι αν απλά σε ενημερώσουν για το πς έχουν αντιμετωπισθεί αντίστοιχα περιστατικά αλλά και πάλι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Να τις ψαξεις τις επιλογες σου αλλά χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Απευθυνσου σε επιστημονες και μην είσαι καχυποπτη με τους γιατρους. Πολλες φορες θα ακουσεις από τριτους γνωμες και προτάσεις αλλά κανείς από αυτούς δεν είναι παρων στο δια ταύτα. Ο γιατρός που θα σε αναλάβει αυτός έχει την πλήρη ευθύνη για σένα και αυτός θα αποφασίσει ούτε η μαία ούτε η σύμβουλος. Αυτες θα σε βοηθήσουν στα γύρω γύρω.  Σημασία έχει να γίνει ο τοκετός με τον ασφαλέστερο τρόπο για σένα και το παιδί.

Δεν κατάλαβα να μην αναλαμβάνει να με ξεγεννήσει με άλλο τρόπο. Εγώ του είπα όταν μου μίλησε για καισαρική με ολική ότι δεν έχω σκεφτεί μια τόσο επεμβατική γέννα κ μου απάντησε ότι μέχρι τότε θα το δούμε κ να συνεχίσω τις ασκήσεις μου κ τα μαθήματα τοκετού. Δεν είμαι γενικά κατά της καισαρικής, όταν χρειάζεται να γίνει σώζει ζωές αλλά δεν θέλω να ξεκινάμε με αυτή την προοπτική χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος που επιβάλλει το παιδί να γεννηθεί έτσι.

Η βοηθός μητρότητας εξειδικευμένη σε θέματα αναπηρίας μπορεί να μου μεταφέρει εμπειρίες από άλλες μαμάδες με το ίδιο πρόβλημα που έχω εγώ. Μπορεί να με βοηθήσει να επιλέξω με αυτοπεποίθηση τον τρόπο που θα έρθει στον κόσμο το παιδί μου απαριθμώντας μου τα οφέλη κ τους κινδύνους. 

Δεν θα ήθελα να αλλάξω γιατρό γιατί μέχρι τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένη, δεν θα ήθελα όμως επίσης να μπω σε τόσο επεμβατική γέννα αν δεν το επιβάλλει το παιδί. Όπως έχω ξαναπεί δεν υπάρχει πουθενά οδηγία οι γυναίκες με σκπ να γεννούν τα παιδιά τους με αυτόν τον τρόπο, γι’ αυτό και δεν το βλέπω ως τη μοναδική λύση. 

Ίσως επειδή δεν αντιμετωπίστηκα ποτέ ως ειδική περίπτωση σε επεμβάσεις μου κακοφάνηκε κάπως αυτή η πρόταση.

Επειδή με ξέρω κ θέλω να έχω τον έλεγχο της κατάστασης δεν νομίζω πως θα το άντεχα να είμαι απούσα σε μια τόσο σημαντική στιγμή της ζωής μου.

Να πω επίσης για όσες δεν το ξέρουν η περίοδος μετά τη γέννα είναι επίφοβη για υποτροπή της νόσου ανεξάρτητα από τον τρόπο που έγινε ο τοκετός. Κάποιοι μάλιστα υποστηρίζουν ότι η ολική αναισθησία έχει τον ίδιο κίνδυνο να προκαλέσει επιδείνωση της νόσου, γι’ αυτό κ όταν έκανα προ λίγων ετών ολική νάρκωση φοβόμουν 1 μήνα μετά για υποτροπή. Ευτυχώς δεν είχα. 

Το καλό είναι ότι οι έρευνες υποστηρίζουν πως μακροπρόθεσμα η υγεία της μαμάς με σκπ δεν επηρεάζεται από τη γέννα αλλά ακολουθεί την πορεία που είχε και πριν. 

Θα ρωτήσω το νευρολόγο, θα ρωτήσω κ το γιατρό μου στην Ιρλανδία, θα ρωτήσω κ τη βοηθό μητρότητας, θα ρωτήσω κ τη μαία κ άλλες μαμάδες με σκπ σε Ελλάδα κ εξωτερικό κ θα σκεφτώ καλά την απόφασή μου. 

Ελπίζω να καταφέρω να πάρω την πιο σωστή απόφαση για μένα γιατί όλο αυτό εμένα αφορά, εγώ θα έχω τα οφέλη κ τις συνέπειες κάθε επιλογής. 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Maria.28 said:

Συγχαρητήρια κοριτσι!!!Καλη εγκυμοσυνη εύχομαι!!! Σ ευχαριστω για την απάντηση. Δίνετε κουράγιο! 

Ευχαριστώ κορίτσι μου!! Η ιστορία μου δεν τελείωσε εκεί δυστυχώς έχασα το παιδάκι μου στις 33 εβδομάδες και εκεί που ετοιμαζόμουνα τον Σεπτέμβρη για την 4η εξωσωματική μένω έγκυος από το πουθενά. 17η εβδομάδα και πάμε ❤️
Μην χάνετε τις ελπίδες και να μην απογοητεύεστε . Υπομονή κορίτσια και θα έρθει. Εύχομαι σε όλες πολλές πολλές καλές επιτυχίες. 
 

  • Μου αρέσει 14
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Pozi είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου!! Η ιστορία μου δεν τελείωσε εκεί δυστυχώς έχασα το παιδάκι μου στις 33 εβδομάδες και εκεί που ετοιμαζόμουνα τον Σεπτέμβρη για την 4η εξωσωματική μένω έγκυος από το πουθενά. 17η εβδομάδα και πάμε ❤️
Μην χάνετε τις ελπίδες και να μην απογοητεύεστε . Υπομονή κορίτσια και θα έρθει. Εύχομαι σε όλες πολλές πολλές καλές επιτυχίες. 
 

Αυτό είναι τρομερό.. δεν υπάρχουν λόγια.. εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή σου. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, κοτοπουλάκι said:

Αυτό είναι τρομερό.. δεν υπάρχουν λόγια.. εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή σου. 

Ευχαριστώ πολύ! Με την βοήθεια του Θεού εύχομαι να πάνε όλα καλά. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Δεν εξιδανικεύω τίποτα, απλά μου φαίνεται παράλογο να πηγαίνουμε σε τόσο ακραίες λύσεις όπως είναι η καισαρική με ολική αναισθησία. Το θεωρώ πολύ επεμβατικό κ δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να το επιλέξω. 

Επειδή έχω φίλες κ γνωστές με σκπ που δεν έκαναν τόσο επεμβατικές γέννες κ μάλιστα δεν ήταν σε όσο καλή κατάσταση είμαι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να επιλέξω αμέσως την πιο ακραία μέθοδο. Γι’ αυτό το λόγο μάλλον θα χρειαστώ βοηθό μητρότητας εξειδικευμένη σε τέτοιες παθήσεις, να μου πει τι επιλογές έχω.

Εγώ δεν ξέρω κατά πόσο θα είμαι καλά μετά από ένα χειρουργείο με ολική αναισθησία. Νομίζω ότι δεν θα νιώθω καλά με αυτό. Και μάλιστα ξέροντας ότι υπάρχουν κ άλλες επιλογές. Δεν είναι μονόδρομος. Αν ήταν δεν θα το σκεφτόμουν, όμως δεν είναι.

 Να μην στεναχωριέσαι κοπελα μου για αυτά. Συζητησε το με τους γιατρούς σου κ ότι είναι το καλύτερο. Πλέον η πληροφόρηση εχει γίνει τετοια που χάνουμε την ουσία κ μπερδεύετε ο κόσμος με το τι είναι καλό κ τι όχι έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο νομιζω που γινόμαστε καχύποπτοι με όλα αλλα ακολουθούμε πιστα μόδες που ακούγονται απλα ωραίες.  Κ στο λέω γιατί έχω δει κοπελα να την πανε σηκωτη επειδή στράβωσε τελευταία στιγμή η ονειρική της γέννα κ δεν ήθελε με τίποτα να μπει χειρουργείο επειδή το ειχε κανονίσει αλλιώς με το γιατρο. Παλιότερα παρακαλαγανε να υπάρχει έστω ένας γιατρός να βοηθήσει στην ανάγκη κ τρεμαν την γέννα γιατί χάνοταν κοσμος κ τωρα δεν θέλουν να πάνε καν στο νοσοκομείο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...