Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Κρ

πρίν από 14 λεπτά , linaa είπε:

Επανέλαβε γιατί γίνονται κ λάθη απτα εργαστήρια . Αν είναι όντως τόσο μικρή πολυ δύσκολα τα πράγματα δεν θεώρητε καν εγκυμοσύνη. 

Ίσως πηγε κάτι να γίνει 

Σε ευχαριστώ… νομίζω άδικα θα πάω… 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Με φυσικούς έχεις ξανά προσπαθήσει ποτέ; Μήπως και σου ταιριάξουν καλύτερα; Και μία φίλη μου πριν λίγες μέρες, με 300 μονάδες menopur πήρε 3 άδεια. Της είπε ο γιατρός να προσπαθήσουν με φυσικούς τώρα. Με τις εγχύσεις πως τα πας; Στον Σφακ είσαι αλήθεια;

Είσαι στη μέση των εγχύσεων; Καλά θυμάμαι; Σε έχουν επηρεάσει οι τόσες αντιβιώσεις όλες αυτές τις μέρες; Το στόμα μου παπούτσι και νιώθω κ´πως αδύναμη. Εσύ; Όλα καλά; Μήπως με τριγυρνά καμιά ίωση και δεν είναι από τα φάρμακα; <_<

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Visit a vis said:

Χμ… λογικά αυτό θα μου πει. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δοκιμάσουμε άλλο φάρμακο. Έστω ένα το παίρναμε από 3-4. Δεν έχω πάρει πάνω από 4 γονιμοποιημένα ποτέ. Στα 36-37 περίπου ήμουν στις πρώτες διεγέρσεις. 
 Έχω άλλες 13 εγχύσεις και βλέπουμε, αφού συνήθως δεν αρκούν οι 20. Κάποια που ξέμπλεξε με τη θεραπεία με την πρώτη υπάρχει εδώ μέσα; 
 Μεγάλη ταλαιπωρία κι αυτό. Κάθε μέρα στον γιατρό… στον Π. τρίτη επιλογή. Και τελευταία ! 
 

Με φυσικό δεν έχω δοκιμάσει, όχι. Και με όσα βλέπω θα υπάρξουν πολλοί κενοί μήνες. 

Mπορεί να σου πάνε και καλύτερα απ΄ότι νομίζεις οι φυσικοί. Πολύ συχνά βλέπουμε εδώ μέσα γυναίκες που με κλομιφαίνη και femara παίρνουν 3 και 4 άδεια ή ανώριμα και με φυσικούς έχουν κάθε μήνα έμβρυα. Εύχομαι και για σένα έτσι να πάει. Για τις εγχύσεις που ρωτάς, έχω πετύχει κοπέλες που είπαν πως ξέμπλεξαν με την μία. Ελπίζω να κάτσει και σε μας. Είχες πει κάποια στιγμή πως στο πρωτόκολλο σου σου έχουν βάλει 2 προβιοτικά και μία αλοιφή, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποια σου έχουν δώσει;  

6 hours ago, Maria.28 said:

Ε δεν νομιζω μια τετοια γραμμή να ειναι απο την ovitrelle! Τι ωραια νεα!!! Εγω αυριο θα ετρεχα για χοριακη βεβαια να δω τι γινεται αφου μπηκες τωρα ηδη στο τρυπακι να το ψαξεις νωρίτερα! Ευχομαι να μας πεις τα θετικοτατα νεα σου!!! 

Κοριτσια??? Εσεις την καταψυξη ποτε την πληρώνετε??? 

9 μήνες μετά την 1η εμβρυομεταφορά θα ξεκινήσω να πληρώνω 20€ τον μήνα

2 hours ago, Visit a vis said:

Είσαι στη μέση των εγχύσεων; Καλά θυμάμαι; Σε έχουν επηρεάσει οι τόσες αντιβιώσεις όλες αυτές τις μέρες; Το στόμα μου παπούτσι και νιώθω κ´πως αδύναμη. Εσύ; Όλα καλά; Μήπως με τριγυρνά καμιά ίωση και δεν είναι από τα φάρμακα; <_<

Αύριο έχω να κάνω την 9η. Όταν πλησιάζω την 15η θα μιλήσουμε με τον γιατρό να δούμε πως θα συνεχίσουμε γιατί εγώ δεν έχω και περίοδο οπότε θα πρέπει να προγραμματιστεί και αυτό. 

Δεν θα έλεγα ότι με έχουν επηρεάσει, όχι. Αν εξαιρέσεις κάποιες φορές το στομάχι μου που ενοχλείται (όταν παίρνω μία συγκεκριμένη), δεν έχω κάτι άλλο. Τώρα έχω αρχίσει να έχω λίγη φαγούρα χαμηλά, ενώ παίρνω και τόσα προβιοτικά αλλά μάλλον με πάει για μύκητες. Εσύ στο Γεν τις κάνεις; 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Mπορεί να σου πάνε και καλύτερα απ΄ότι νομίζεις οι φυσικοί. Πολύ συχνά βλέπουμε εδώ μέσα γυναίκες που με κλομιφαίνη και femara παίρνουν 3 και 4 άδεια ή ανώριμα και με φυσικούς έχουν κάθε μήνα έμβρυα. Εύχομαι και για σένα έτσι να πάει. Για τις εγχύσεις που ρωτάς, έχω πετύχει κοπέλες που είπαν πως ξέμπλεξαν με την μία. Ελπίζω να κάτσει και σε μας. Είχες πει κάποια στιγμή πως στο πρωτόκολλο σου σου έχουν βάλει 2 προβιοτικά και μία αλοιφή, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποια σου έχουν δώσει;  

9 μήνες μετά την 1η εμβρυομεταφορά θα ξεκινήσω να πληρώνω 20€ τον μήνα

Αύριο έχω να κάνω την 9η. Όταν πλησιάζω την 15η θα μιλήσουμε με τον γιατρό να δούμε πως θα συνεχίσουμε γιατί εγώ δεν έχω και περίοδο οπότε θα πρέπει να προγραμματιστεί και αυτό. 

Δεν θα έλεγα ότι με έχουν επηρεάσει, όχι. Αν εξαιρέσεις κάποιες φορές το στομάχι μου που ενοχλείται (όταν παίρνω μία συγκεκριμένη), δεν έχω κάτι άλλο. Τώρα έχω αρχίσει να έχω λίγη φαγούρα χαμηλά, ενώ παίρνω και τόσα προβιοτικά αλλά μάλλον με πάει για μύκητες. Εσύ στο Γεν τις κάνεις; 

Όχι, στον προσωπικό μου γυναικολόγο! Μακάρι!! Μια αντιμυκητιακή κρέμα (ποτέ δεν απάντησα, ε; Ξεχάστηκα!) travogen. Intimeo για γαλακτοβακιλλους και lactolκάτι… δεν καλοθυμάμαι, τα προβιοτικά. Ξεκινώ με ένα χάπι γευστικό για γαστροπροστασία. Με την αλλαγή όμως των αντιβιώσεων μετά την 10η ημέρα ένιωσα μια μικρή αδιαθεσία. Ελπίζω να τις συνηθίσω κι αυτές… 

Μακάριιι να ξεμπερδεύσουμε με την μία!!! 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Λοιπόν χθες στην παιδική χαρά είχα μια συζήτηση με μια μαμά που αρρώστησε το παιδί της το καλοκαίρι και πριν μια βδομάδα έκανε κρίση στο σχολείο και έπεσε το οξυγόνο του για μια μέρα. Στην επόμενη κρίση η παιδίατρος είπε ραντεβού σε παιδοπνευμονολογο. Για τώρα της είπε στο τρίμηνο εξέταση από παιδοκαρδιολογο. Σας είπαν @Καντι και εσάς για εξετάσεις; Εμένα που αρρώστησε τον χειμώνα όταν το ανέφερα στην παιδίατρο μου δεν μου είπε κάτι.... μπλέξαμε...

Κάνε μια χοριακη μπας και είναι καθυστερημένη σύλληψη αλλιώς κάπου μετατοπίστηκε η ωορρηξία εδώ γύρω...καλή αρχή!!! 

Όχι ουτε εμας μας ειπαν κατι για εξετασεις. Αλλα αυτο που λες το ειπαν σε μια φιλη που κόλλησαν τα παιδακια της 4 ετών και 10 μηνών. Τωρα που το έγραψες το θυμήθηκα. Είχαν κολλήσει την άνοιξη.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Λοιπόν χθες στην παιδική χαρά είχα μια συζήτηση με μια μαμά που αρρώστησε το παιδί της το καλοκαίρι και πριν μια βδομάδα έκανε κρίση στο σχολείο και έπεσε το οξυγόνο του για μια μέρα. Στην επόμενη κρίση η παιδίατρος είπε ραντεβού σε παιδοπνευμονολογο. Για τώρα της είπε στο τρίμηνο εξέταση από παιδοκαρδιολογο. Σας είπαν @Καντι και εσάς για εξετάσεις; Εμένα που αρρώστησε τον χειμώνα όταν το ανέφερα στην παιδίατρο μου δεν μου είπε κάτι.... μπλέξαμε...

Κάνε μια χοριακη μπας και είναι καθυστερημένη σύλληψη αλλιώς κάπου μετατοπίστηκε η ωορρηξία εδώ γύρω...καλή αρχή!!! 

Λένε προληπτικά εξεταση για περικαρδιτιδα αλλα ενταξει όχι απαραίτητα κ οπωσδήποτε προληπτικά. 

πρίν από 15 λεπτά , Καντι είπε:

Όχι ουτε εμας μας ειπαν κατι για εξετασεις. Αλλα αυτο που λες το ειπαν σε μια φιλη που κόλλησαν τα παιδακια της 4 ετών και 10 μηνών. Τωρα που το έγραψες το θυμήθηκα. Είχαν κολλήσει την άνοιξη.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

9 μήνες μετά την 1η εμβρυομεταφορά θα ξεκινήσω να πληρώνω 20€ τον μήνα

Λογικα σου ειπαν μετα τον τοκετό οτι αρχίζεις να πληρώνεις. Δηλαδη αυτο που γράφεις αλλα εφ οσον πετύχεις.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Καντι είπε:

Λογικα σου ειπαν μετα τον τοκετό οτι αρχίζεις να πληρώνεις. Δηλαδη αυτο που γράφεις αλλα εφ οσον πετύχεις.

What??? Μαλλον ειναι αναλογως την κλινικη δηλαδη. Γιατί εμενα ο γιατρος μου ειπε πριν ξεκινησω εξ αρχης κ το ποσό της κατάψυξης γυρω στα 500 ευρω συν όλα τα αλλα... Απλα δεν ξέρω ποτε, μαλλον οταν δουν ποσα αντεξαν μετά την ωοληψια. Δεν ξερω θα μάθω αυριο λογικα... 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Καντι said:

Λογικα σου ειπαν μετα τον τοκετό οτι αρχίζεις να πληρώνεις. Δηλαδη αυτο που γράφεις αλλα εφ οσον πετύχεις.

Είναι 9 μήνες μετά την εμβρυομεταφορά ανεξάρτητα αν θα πετύχεις εγκυμοσύνη ή όχι. Από την 1η προσπάθεια τον Φεβρουάριο είχε μείνει μία βλαστοκύστη οπότε Νοέμβρη θα αρχίσω να πληρώνω. Έτσι έχω καταλάβει τουλάχιστον 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πέρασα λοιπόν τον κόβιντ..Ηρθε και η περίοδος με 2 εβδομάδες καθυστέρηση.. Και βρέθηκε κυστικό ωάριο πάνω που ξεκίνησα τα σικλακούρ.. Και ο γιατρός μου είπε πως σε 18 μέρες εαν δεν κάνω λάθος θα ξεκινήσω αβερκαπ. Και η ερώτηση μου είναι ποιά είναι η διαδικασία τώρα με αυτές τις ενέσεις. Δεν ήθελα ενέσεις να πω την αλήθεια. Για πόσο καιρό τις κάνουμε;;  Πότε τις σταματάω;; Είναι εύκολη σαν ένεση;; Συνήθως κάνουμε υπέρηχο πριν τις ξεκινήσουμε;; Και πόσο συχνά τώρα θα κάνω υπέρηχο;; Τελικά πολλές ερωτήσεις έχω..όλες σχετικες με αυτή τη διαδικασία. Αν κάποια γνωρίζει θα ήθελα πολύ να μου εξηγήσει την διαδικασία. Ευχαριστώ! Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 46 λεπτά , Maria.28 είπε:

What??? Μαλλον ειναι αναλογως την κλινικη δηλαδη. Γιατί εμενα ο γιατρος μου ειπε πριν ξεκινησω εξ αρχης κ το ποσό της κατάψυξης γυρω στα 500 ευρω συν όλα τα αλλα... Απλα δεν ξέρω ποτε, μαλλον οταν δουν ποσα αντεξαν μετά την ωοληψια. Δεν ξερω θα μάθω αυριο λογικα... 

Εγω κοριτσι μου πληρωνω για μεχρι 5 αμπουλες 500€! Απο 5 και πανω αν δεν κανω λαθος ειναι συν 70€ Η αμπουλα!Στην τελευταια ωοληψια ειχα 8 βλαστοκυστες που μπηκανε σε 5 αμπουλες οποτε πληρωσα 500€ μολις τελειωσε η γονιμοποιηση! 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Εγω κοριτσι μου πληρωνω για μεχρι 5 αμπουλες 500€! Απο 5 και πανω αν δεν κανω λαθος ειναι συν 70€ Η αμπουλα!Στην τελευταια ωοληψια ειχα 8 βλαστοκυστες που μπηκανε σε 5 αμπουλες οποτε πληρωσα 500€ μολις τελειωσε η γονιμοποιηση! 

Τι ειναι οι αμπουλες??? Δεν εχω ιδεα!! Εγω αρχικα θα βαλω ενα εμβρυο οποτε γενικα δεν θα ηθελα να μπουν τυπου δυαδες η τριαδες, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο που λεω με τις αμπουλες.... 

Μου ειπαν σημερα μετα την ωοληψια, 100 ευρω το εμβρυο παει η καταψυξη τελικα. Κ λογικα πληρωνω με το που καταψυχθούνε...

Κοριτσια θα ηθελα να αναφερω, να μαθω κιολας αν συνεβη κ σε καμια αλλη.... Την εμπειρια μου απο την ωοληψια μου σημερα. Πηρε παραπανω απο αυτα που πιστευε, 12 ωαρια, δεν ειναι ολα το ιδιο ωριμα βεβαια αλλα οκ. Ηρθε ο γιατρος κ με ειδε δύο φορες μεχρι να αναρρώσω απο μεθη κλπ.. Πονούσε η κοιλιά μου πολυ, μου βαλαν κ παυσιπονο κ ειχα κατευθειαν αιμα.. Μου εκανε εναν υπερηχο μετα απο ωρα, πρίν φυγω απ την κλινικη κ εκει μου ειπε οτι μου εκανε και scratching αν το λεω σωστα... Χωρις να ξερω τιποτα από πριν, χωρις να μου εχει πει τι ειναι αυτό...... Να σημειωσω οτι εχω κανει πριν καποιους μηνες κ υστεροσκοπηση με αλλον βεβαια κ ηταν ολα καλα στο ενδομητριο! Κ επισης δεν εχω ξανακανει εμβρυομεταφορα, τίποτα απ ολα αυτα... Σόρυ αν πολυλογώ αλλα ειμαι καπως περίεργα με ολο αυτο. Σας εχει τυχει κατι τετοιο? Ειναι στάνταρ διαδικασια αυτό το scratching πριν απο εμβρυομεταφορα???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Maria.28 είπε:

Τι ειναι οι αμπουλες??? Δεν εχω ιδεα!! Εγω αρχικα θα βαλω ενα εμβρυο οποτε γενικα δεν θα ηθελα να μπουν τυπου δυαδες η τριαδες, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο που λεω με τις αμπουλες.... 

Μου ειπαν σημερα μετα την ωοληψια, 100 ευρω το εμβρυο παει η καταψυξη τελικα. Κ λογικα πληρωνω με το που καταψυχθούνε...

Κοριτσια θα ηθελα να αναφερω, να μαθω κιολας αν συνεβη κ σε καμια αλλη.... Την εμπειρια μου απο την ωοληψια μου σημερα. Πηρε παραπανω απο αυτα που πιστευε, 12 ωαρια, δεν ειναι ολα το ιδιο ωριμα βεβαια αλλα οκ. Ηρθε ο γιατρος κ με ειδε δύο φορες μεχρι να αναρρώσω απο μεθη κλπ.. Πονούσε η κοιλιά μου πολυ, μου βαλαν κ παυσιπονο κ ειχα κατευθειαν αιμα.. Μου εκανε εναν υπερηχο μετα απο ωρα, πρίν φυγω απ την κλινικη κ εκει μου ειπε οτι μου εκανε και scratching αν το λεω σωστα... Χωρις να ξερω τιποτα από πριν, χωρις να μου εχει πει τι ειναι αυτό...... Να σημειωσω οτι εχω κανει πριν καποιους μηνες κ υστεροσκοπηση με αλλον βεβαια κ ηταν ολα καλα στο ενδομητριο! Κ επισης δεν εχω ξανακανει εμβρυομεταφορα, τίποτα απ ολα αυτα... Σόρυ αν πολυλογώ αλλα ειμαι καπως περίεργα με ολο αυτο. Σας εχει τυχει κατι τετοιο? Ειναι στάνταρ διαδικασια αυτό το scratching πριν απο εμβρυομεταφορα???

Σωστα τα λες εμενα οι 5 αμπουλες μου ειναι 

•δυαδα

•δυαδα

•δυαδα

•ενα 

•ενα!
Ετσι αποφασισαν οι εμβρυολογοι με τον γιατρο μου!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Maria.28 said:

Τι ειναι οι αμπουλες??? Δεν εχω ιδεα!! Εγω αρχικα θα βαλω ενα εμβρυο οποτε γενικα δεν θα ηθελα να μπουν τυπου δυαδες η τριαδες, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο που λεω με τις αμπουλες.... 

Μου ειπαν σημερα μετα την ωοληψια, 100 ευρω το εμβρυο παει η καταψυξη τελικα. Κ λογικα πληρωνω με το που καταψυχθούνε...

Κοριτσια θα ηθελα να αναφερω, να μαθω κιολας αν συνεβη κ σε καμια αλλη.... Την εμπειρια μου απο την ωοληψια μου σημερα. Πηρε παραπανω απο αυτα που πιστευε, 12 ωαρια, δεν ειναι ολα το ιδιο ωριμα βεβαια αλλα οκ. Ηρθε ο γιατρος κ με ειδε δύο φορες μεχρι να αναρρώσω απο μεθη κλπ.. Πονούσε η κοιλιά μου πολυ, μου βαλαν κ παυσιπονο κ ειχα κατευθειαν αιμα.. Μου εκανε εναν υπερηχο μετα απο ωρα, πρίν φυγω απ την κλινικη κ εκει μου ειπε οτι μου εκανε και scratching αν το λεω σωστα... Χωρις να ξερω τιποτα από πριν, χωρις να μου εχει πει τι ειναι αυτό...... Να σημειωσω οτι εχω κανει πριν καποιους μηνες κ υστεροσκοπηση με αλλον βεβαια κ ηταν ολα καλα στο ενδομητριο! Κ επισης δεν εχω ξανακανει εμβρυομεταφορα, τίποτα απ ολα αυτα... Σόρυ αν πολυλογώ αλλα ειμαι καπως περίεργα με ολο αυτο. Σας εχει τυχει κατι τετοιο? Ειναι στάνταρ διαδικασια αυτό το scratching πριν απο εμβρυομεταφορα???

Είδες που σου είπα ότι θα πάρεις 11 με 13; Ακριβώς έπεσα :cool:  Καλές γονιμοποιήσεις εύχομαι!!

Τώρα όσον αφορά το scratching, το κάνουν συχνά πριν την εμβρυομεταφορά γιατί βοηθάει στην εμφύτευση. Συγκεκριμένα είναι μικρές τομούλες μέσα στην μήτρα τις οποίες μετά ο οργανισμός προσπαθεί να κλείσει και δημιουργεί ένα πιο φιλικό περιβάλλον για το έμβρυο. Πίστευα όμως ότι το σκρατσινγκ γίνεται μόνο με υστεροσκόπηση και όχι στην διάρκεια μιας απλής ωοληψίας. Αυτό μου έκανε λίγο εντύπωση αλλά για να στο έκαναν σημαίνει ότι θα γίνεται και χωρίς. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maria.28 είπε:

Τι ειναι οι αμπουλες??? Δεν εχω ιδεα!! Εγω αρχικα θα βαλω ενα εμβρυο οποτε γενικα δεν θα ηθελα να μπουν τυπου δυαδες η τριαδες, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο που λεω με τις αμπουλες.... 

Μου ειπαν σημερα μετα την ωοληψια, 100 ευρω το εμβρυο παει η καταψυξη τελικα. Κ λογικα πληρωνω με το που καταψυχθούνε...

Κοριτσια θα ηθελα να αναφερω, να μαθω κιολας αν συνεβη κ σε καμια αλλη.... Την εμπειρια μου απο την ωοληψια μου σημερα. Πηρε παραπανω απο αυτα που πιστευε, 12 ωαρια, δεν ειναι ολα το ιδιο ωριμα βεβαια αλλα οκ. Ηρθε ο γιατρος κ με ειδε δύο φορες μεχρι να αναρρώσω απο μεθη κλπ.. Πονούσε η κοιλιά μου πολυ, μου βαλαν κ παυσιπονο κ ειχα κατευθειαν αιμα.. Μου εκανε εναν υπερηχο μετα απο ωρα, πρίν φυγω απ την κλινικη κ εκει μου ειπε οτι μου εκανε και scratching αν το λεω σωστα... Χωρις να ξερω τιποτα από πριν, χωρις να μου εχει πει τι ειναι αυτό...... Να σημειωσω οτι εχω κανει πριν καποιους μηνες κ υστεροσκοπηση με αλλον βεβαια κ ηταν ολα καλα στο ενδομητριο! Κ επισης δεν εχω ξανακανει εμβρυομεταφορα, τίποτα απ ολα αυτα... Σόρυ αν πολυλογώ αλλα ειμαι καπως περίεργα με ολο αυτο. Σας εχει τυχει κατι τετοιο? Ειναι στάνταρ διαδικασια αυτό το scratching πριν απο εμβρυομεταφορα???

Αντε καλές κ πολλες γονιμοποιησεις να έχετε! Αυτό με το σκρατσινγκ δεν ξέρω αν είναι στάνταρ εμένα ο γιατρός μ σκέψου δεν μου το έχει αναφέρει. Νομίζω όμως ότι βοηθάει το έδαφος (ενδομήτριο) να είναι πιο γόνιμο. Έπρεπε όμως να σε έχει ενημερώσει για τη διαδικασία. Να έχετε καλή επιτυχία! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...