Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Αγάπ είπε:

Μου το ειχε προτείνει ένας γιατρός αυτό το πρωτόκολλο με τη μονοδοσιακη ένεση elonva.  Είναι ένεση fsh και γινεται σταδιακή αποδεσμευση, μετά σε ρυθμίζει με ανταγωνιστές. Μου το πρότεινε όταν του είπα ότι φοβάμαι τις ενέσεις. Εν τέλει διάλεξα άλλο γιατρό και έκανα διέγερση με gonal και ανταγωνιστες. Δεν το χρησιμοποιούν πολλοί γιατροί αυτό το πρωτόκολλο, μάλλον επειδή με τις καθημερινές ενέσεις προσαρμόζουν καλύτερα τη δόση στις ανάγκες σου. Επίσης εαν τα φάρμακα τα πληρώσεις αυτή η ένεση ήταν πανάκριβη, κοστίζει όσο όλα τα γκοναλ που χρειάστηκα.

Καλή επιτυχία!!

Ναι αυτή ήταν η ενεση...Την έκανα χθες και βλέπουμε! Εγώ πίστευα επειδή δεν τη πάλευα να μαζέψω πάλι όλη τη χαρτουρα και να περάσω επιτροπή ότι μου την πλάσαρε για πιο οικονομική... μου είπε πως αν χρειαστώ κι άλλες μονάδες θα μου τις καλύψουν (ελπίζω να ισχύει)! Την άλλη εβδομάδα έχω υπέρηχο για να δούμε πως πάνε τα ωαρια... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 16/9/2022 at 1:33 ΜΜ, KoraliaP είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια. Ήθελα πολύ να μοιραστώ και τα δικά μου ευχάριστα νέα με την ομάδα που έχουμε μοιραστεί πολλούς προβληματισμούς και βοήθεια τα τελευταία 2 περίπου χρόνια!

Γέννησα πριν περίπου 2 εβδομάδες ένα αγοράκι έπειτα από έναν αγώνα ο οποίος περιέλαβε φυσικούς κύκλους, τροποποιημένους, διέγερση, χαμηλή ανταπόκριση, 2 βιοχημικές αποβολές, μικρόβια στο σπερμα του συζύγου, προδιάθεση για αυτοάνοσα, επισκέψεις σε αιματολόγους, ενδοκρινολόγους, ουρολόγους, κύηση με κοντό τράχηλο, κατάκλιση, περίδεση, μικρόβια στα ούρα κτλ κτλ.

Πριν λίγες μέρες διάβασα μια κοπέλα που έγραφε πως δεν μπορώ να με φανταστώ μανούλα. Συγγνώμη αλλά δεν συγκράτησα το όνομά της. Θέλω να της πω πως ούτε εγώ μπορούσα να το κάνω. Ειδικά μετά τις 2 βιοχημικές αποβολές.. Το μόνο που έκανα είναι πως σήκωσα μανίκια και προχώρησα. Ούτε έτοιμη ψυχολογικά ήμουν, ούτε υπεραισιόδοξη πως θα γίνει. Απλά προχώρησα. Και μας βγήκε. 

Με τον Σφακ στο Γενεσις όλη η πορεία και ευχαριστώ που βρέθηκε αυτός ο άνθρωπος από την αρχή στο διάβα μου. 

Από το γκρουπ δεν βγήκα ούτε θα βγω, κι αν μπορώ να βοηθήσω έστω ένα άνθρωπο σε κάτι με χαρά να το κάνω. Δεν αισθάνομαι πιο προνομιούχα που έγινα μάνα. Αισθάνομαι μεγαλύτερη υποχρέωση να βάλω ένα λιθαράκι στη ζωή όποιας κοπέλας παλεύει για τον ίδιο στόχο που πάλεψα εγώ και ο άντρας μου. Άυπνα φιλιά απο μένα και απο το μικρό πλάσμα δίπλα μου.

Γλυκιά μανούλα, να σας ζήσει το αγοράκι σας, να είναι γερός, καλότυχος και να έχετε μια όμορφη ζωή μαζί! Εχω λίγο καιρό να μπω γιατί τρέχουμε με ετοιμασίες του σπιτιού και το νέο σου με γέμισε χαρά! Δώσε ένα φιλί από μένα στο υπέροχο πλάσμα στην αγκαλιά σου!!! ❤

On 16/9/2022 at 3:43 ΜΜ, κοτοπουλάκι είπε:

Μπράβο happiness! Τι ωραίο νέο, μας γέμισες χαρά! Άντε έρχεται π μπεμπούλης κ θα κάψει καρδιές! 

Εγώ το Σάββατο θα πάω στο γιατρό, ελπίζω να είναι καλά κ ο δικός μου. Την Παρασκευή θα πάω στη συμβολαιογράφο για τη λύση του συμφώνου συμβίωσης με τον πρώην κ θα μου φέρει κ τα πράγματά μου που είχαν μείνει στο σπίτι του. Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που πρέπει να το περάσω αυτό το πράγμα.. Κουράστηκα πια, τώρα μένει με τη γκόμενα κ δεν πατάει πια στο σπίτι μας. Μέχρι κ τα σκυλιά μας θα τα αφήσει λέει στον πατέρα του στη Λούτσα. Εγώ σιγά σιγά δυσκολεύομαι να σκύβω κ θα πρέπει να τα αποχωριστώ για λίγο, θα μου τα ξαναφέρει μάλλον την άνοιξη. Τόσο χεσμένα τα έχει κ αυτά που υποτίθεται τα αγαπούσε..

Όπως όλα όσα είχαμε μαζί.. Τελείως γελοίος.. 

Χαίρομαι πάρα πολύ για σένα κ για το όμορφο μωρό σου! 

 

Καλότυχο το μωράκι σου! Εύχομαι να είναι πάντα γερός κ να σας γεμίζει χαρά! 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές κοτοπουλάκι και λυπάμαι ειλικρινά γι' αυτά που περνάς. Ελπίζω όσο περνάει ο καιρός και η κοιλίτσα σου μεγαλώνει να είσαι όλο και καλύτερα!

On 20/9/2022 at 1:21 ΜΜ, winspert είπε:

2,47:(

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ...

Λυπάμαι τόσο πολύ winspert... Και απ' ότι φαίνεται κάτι ξεκίνησε αυτή τη φορά... Καλή τύχη εύχομαι να έχεις από εδώ και πέρα σε ότι αποφασίσεις.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2022 at 10:26 ΠΜ, Angot είπε:

Καλημέρα κορίτσια, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ειμαι αρκετά στεναγχωρημενη γτ θέλω να τελειώνω...  Αν έπαθα αυτό με μόνο κλομιφενη, φαντάζομαι τι γίνεται στο σώμα μας με τις ενέσεις... Αυτό που έγινε Με κάνει να είμαι πιο δικστακτικη πλέον με τις ενέσεις... Ενώ έλεγα ότι θέλω κανονική διεγερση για παραπάνω ωαρια, πλέον δεν ξέρω... Η αλήθεια είναι ότι δεν πήγαινε καλά από τον προηγούμενο κύκλο, με την οιστραδιολη μου στο 32  κλπ είχα τελείως διαφορετικη εικόνα από την 1η φορά που έκανα και την εμβρυομεταφορά, αφού κατάφερα και πήρα εμβρυακι πάλι καλά !! Κουράστηκε ο οργανισμος μου μάλλον.. Από Μάρτιο ωοληψια, Απρίλιο εμβρυομεταφορά, εγκυμοσυνη, Ιούνιο έκτρωση, Αύγουστο διεγερση- ωοληψια... Κάπως έτσι έφτασα στα yasmin....   

Ελπιζω να φύγουν και στον επόμενο κύκλο να καταφέρω να παρω τα εμβρυακια μου... Γενικά από την ωοληψια και έπειτα κάτι δεν ήταν οκ, το ελεγα! Είχα πονακια, η κοιλια μου εχει πρηστει, τρομερο προβλη με την τουαλέτα από το πουθενά, και επιπλέον ανέβαινα στη Ζυγαριά Πέμπτη  και ημουν 57 κιλά, ανέβαινα στην ζυγαριά Σάββατο και ημουν 59 χωρίς να έχω κάνει τπτ το ιδιαίτερο από φαγητό... 

Ο γιατρός ειπε αν νιώσω έντονο πόνο να τον πάρω τηλ αμέσως ότι ώρα και να ναι, επίσης να προσέχω τις κινήσεις μου, και να απέχω από γυμναστική, κολύμπι κλπ.. Δεν μου είπε όμως γτ να τον πάρω τηλ αμέσως, ειναι τοσο σοβαρο;

Angot μου, όσο κι αν το ηθικό σου καταφέρνεις να το κρατάς ψηλά, το σώμα σου (και η ψυχή σου βέβαια) έχουν υποστεί τεράστια ταλαιπωρία. Το έχω πει και το ξαναλέω, μπορεί να μην είναι το σώμα σου ακόμα έτοιμο, ήταν μεγάλο το σοκ, γι' αυτό και η τόσο διαφορετική εικόνα συγκριτικά με την πρώτη διέγερση. Είμαι 100% σίγουρη ότι όταν επανέλθει, θα πετύχεις εύκολα μία εγκυμοσύνη με ένα υγιές μωρό (ή και δύο!) Ξέρω πόσο τρέμεις τον Γενάρη και ότι κυνηγάς το χρόνο μέχρι τότε, όμως πραγματικά είναι κρίμα να ταλαιπωρείς το μυαλό σου παραπάνω. Ακολούθησε το σώμα σου και εκείνο ξέρει και θα ανθίσει μέσα του νέα ζωή. Στα λέω με αγάπη και σε συναισθάνομαι βαθιά. Ολα θα γίνουν στο χρόνο τους. Και αυτό το πιστεύω για όλες κορίτσια. 

On 21/9/2022 at 1:35 ΜΜ, Moomin είπε:

Καλησπέρα, καλό Φθινόπωρο με θετικά αποτελέσματα και με υγιή μωράκια στην αγκαλιά σας! Μετά από καιρό στο φόρουμ και αφού είχα μοιραστεί εμπειρίες και συμβουλές με πολλές κοπέλες από εδώ, σκέφτηκα να σας γράψω τα δικά μου νεα για να σας δώσω δύναμη για να πετύχετε αυτό που ποθείτε. Εμείς μετά από θέμα μεγάλο στο σπέρμα και χαμηλή δική μου αμη, επιτέλους γίναμε γονείς τέλη Αυγούστου μιας μπεμπουλας γλύκας! Άξιζε η αναμονή και η στενοχώρια, ύστερα από 5 ωοληψιες και τρεις εμβρυομεταφορες με απρόοπτα, η 4η ήταν η τυχερη μας. Και φυσικά ακόμα δεν το πιστεύω ότι αυτό το πλασματακι ηταν μια μικρή βλαστοκυστουλα που έγινε το μωράκι μας. Μη το βάζετε κάτω κορίτσια! Θα τα καταφέρουμε όλες! Δεν έχω χρόνο να μπαίνω να σας διαβάζω, εύχομαι καλή τύχη στις προσπάθειες σας, καλή δύναμη κι αν μπορώ να βοηθήσω κάπου, να το κάνω.

Θα ξαναπροσπαθησουμε για δεύτερο κάποια στιγμή, χωρίς μεγάλη καθυστέρηση, έχουμε ένα εμβρυακι κατάψυξη αλλά θα ξαναμπουμε σε διαδικασία ωοληψιας. Θετική σκέψη και να κάνετε πράγματα να ξεχνιεστε να μη σας παίρνει από κάτω στα δύσκολα.

Σας στέλνω μπόλικη μπεμπεδοσκονη :wub:

Να σας ζήσει το κοριτσάκι σας!!! Το μεγαλύτερο δώρο!!! Εύχομαι υγεία, χαρές, καλή τύχη και να έχει μία όμορφη ζωή η κουκλίτσα σας!!! ❤

On 21/9/2022 at 3:34 ΜΜ, μάφιν είπε:

Κορίτσια πήραμε θετική χοριακή!! Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα. Είμαι πολύ ευτυχισμένη αλλά και πολύ φοβισμένη μήπως κάτι πάει στραβά... Στέλνω να σας δώσω κουράγιο. Με ΑΜΗ 0,05! Να ακούτε τη φωνούλα μέσα σας και να μην ζορίζεστε περισσότερο απ όσο αντέχετε γιατί και αυτό βγαίνει ψυχοσωματικά. @winspert σε διαβάζω πολύ καιρό και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να τα καταφέρεις.

Σας ευχαριστώ πολύ που είστε εδώ. Μπορεί να μην συμμετείχα πάντα γιατί δεν το άντεχα αλλά να ξέρετε ότι μου σταθήκατε πολλές φορές:wub:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!! Εύχομαι όλα να πηγαίνουν άψογα και να συνεχίσουν ομαλά για τους επόμενους 9 μήνες!!! ❤

On 21/9/2022 at 4:17 ΜΜ, NONI31 είπε:
  •  

Αγαπητές φιλες γραφω για να δωσω σε ολες κουράγιο. Μετα απο 4 παλινδρομες κυησεις 1ενδομητριο θάνατο 30 εβδομάδα 5 αποτυχημένες εξωσωματικες 10 προκλήσεις ωορηξιας εξεταση εμβρυων με προεμφυτευτικο ελεγχο άπειρα χρήματα και απειρα κλαματα και κουράγιο σήμερα γεννησα την κόρη μου. Μην τα παρατάτε ποτέ. Να είστε δυνατες και αποφασισμενες!Ο Θεός ειναι εδω και δεν θα σας ξεχάσει!!!!

Τι έχεις περάσει κοπέλα μου και πόσο μεγάλο θαύμα είναι ο ερχομός της κόρης σου σε αυτόν τον κόσμο...!!! Να σας ζήσει, χίλιες ευχές να τη συνοδεύουν στη ζωή της και να είστε ευτυχισμένοι ολοι μαζί! Συγχαρητήρια!!! ❤

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2022 at 6:27 ΜΜ, teenthybell είπε:

Έτσι μου πρότεινε ο γιατρός!!! Πιστεύω θέλει να δει αρχικά πως θα παω με τους φυσικούς. Να πω την αλήθεια τους προτιμω απο τα φάρμακα κορίτσια. Να σας πω την αλήθεια νιώθω κ άσχημα για τον καλο μου που θα χρειαστεί να δίνει κ αυτός σπέρμα σε κάθε ωοληψια. Άβολο.

Ε όχι και νιώθεις άσχημα επειδή ο καλός σου θα δίνει κάθε μήνα σπέρμα!!! Μα κι εσύ κάθε μήνα θα δίνεις το ωάριο σου, που στην τελική είναι και μεγαλύτερη διαδικασία και σε καμία περίπτωση όχι ευχάριστη... Μαζί προχωράτε σε αυτό το μονοπάτι, ο καθένας με τη δική του συμβολή. Πολύ τίμιος ο γιατρός σου, μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι σαν κι αυτόν που να προωθούσαν τους φυσικούς κύκλους αντί για την "εύκολη" λύση των φαρμάκων, που επιβαρύνουν τον οργανισμό. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

On 25/9/2022 at 9:03 ΠΜ, κοτοπουλάκι είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

ήθελα να ενημερώσω ότι χτες πήγα στο γιατρό κ μου είπε ότι ο μπέμπης είναι καλά. Ευτυχώς φαίνεται να μεγαλώνει σωστά, μου έκλεισε ραντεβού πάλι σε 3 βδομάδες.

Το πρόβλημά μου είναι άλλο, τον ρώτησα τι μου προτείνει για τον τοκετό κ μου είπε ότι θα κάνουμε καισαρική με ολική αναισθησία. Σοκ εγώ.. Του λέω γιατί γιατρέ καισαρική κ μάλιστα με ολική; Κ μου είπε λόγω της σκλήρυνσης κατά πλάκας, για να μην επιδεινωθείς.

Εγώ από τα λίγα που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει τέτοια οδηγία, οι γυναίκες με σκπ να γεννούν με καισαρική σώνει κ ντε.  Μπήκα τώρα στη διαδικασία να κάθομαι να ψάχνω τι είναι καλύτερο να κάνω για μένα, δεν θέλω το μωρό μου να το γεννήσω έτσι. Έχω φίλες με σκπ που γέννησαν κ φυσιολογικά ή κ με καισαρική με επισκληρίδιο. πφφ στην Ελλάδα μου φαίνεται πάνε όλοι αμέσως με την παραμικρή υπόνοια για καισαρική. 

Δεν είμαι κατά της καισαρικής, το είχα στο μυαλό μου σαν σενάριο αλλά μόνο αν χρειαζόταν, αν δηλαδή το μωρό δεν έβγαινε αλλιώς, αν υπήρχε θέμα με τη γέννα όχι επειδή έχω σκπ. 
Νομίζω ότι υπάρχει ένα έλλειμμα ενημέρωσης σε αυτή τη χώρα. 

 

 

Πφφφφ... Αν είναι δυνατόν! Εχω την ίδια εικόνα με σένα πάντως σχετικά με την επιλογή καισαρικής τομής στη χώρα μας... Είμαι σίγουρη ότι θα κάνεις πολύ καλό ψάξιμο και θα βγάλεις άκρη. Μπορείς να το συζητήσεις και με τη Φαιναρέτη πάντως (θυμάμαι ότι είχες επαφή με αυτό το κέντρο), είναι πολύ πιθανό να έχουν άποψη επί του θέματος με τόσα περιστατικά που διαχειρίζονται. Χαίρομαι που ο μπεμπάκος σου μεγαλώνει τόσο καλά!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2022 at 2:04 ΜΜ, Kallo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σας διάβαζα όλες αλλά δεν έχω γράψει τόσο καιρό γιατί δεν ήμουν σε mood. Συγχαρητήρια στα κορίτσια που είναι έγκυος. Καλή δύναμη στα κορίτσια που ξεκινάνε τώρα και στα κορίτσια που είναι σε αναμονή. Εγώ σήμερα έκανα ετ δύο βλαστοκυστεων και τώρα θα είμαι στο στάδιο της αναμονης 

Καλή επιτυχία!! Καλοστέργιωτα να είναι τα εμβρυάκια σου!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/9/2022 at 3:06 ΜΜ, Marlina είπε:

Κ εγω έκανα το Σάββατο ετ 2 βλαστοκύστες!! Καλή επιτυχία!! Δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο δύσκολη η αναμονή..  εσένα πότε σου είπανε να κάνεις χοριακη? Ήδη έχω ένα τεστακι για να κάνω μια μέρα πριν γιατί δεν θα αντέξω την αναμονή της χοριακης...

Καλή επιτυχία και σε σένα και κουράγιο με την αναμονή, είναι δύσκολη, αλλά εύχομαι να σε αποζημιώσει!

On 29/9/2022 at 4:49 ΜΜ, Sisheido είπε:

Καλησπέρα! Ενώ σας παρακολουθώ και σας διαβάζω κατά περιόδους αρκετά χρόνια πήρα την απόφαση σήμερα να σας γράψω! Είμαι η Σίσσυ και μετά από κάποια χρόνια με όλες τις δυσκολιες που μπορεί να μας έρθουν με την υπογονιμοτητα... Αυτή τη στιγμή κοιμάται το αντράκι μου πάνω μου ακόμα κι ας έχει φτάσει 2.5 ετών!

Ήρθε η στιγμή όμως που ξεκινάμε νέο γύρο μπας και έρθει κι ένα αδερφάκι... Νιώθω ότι τα έχω ξεχάσει όλα... Άσε που η τεχνολογία προχωράει! Αύριο πάω για υπέρηχο 2ης μέρας και θα προχωρήσουμε με την 1 ενεση (δεν συγκράτησα ονομασία)... Το έχετε δοκιμάσει? Ο γιατρός μου που έχω κάνει και τις προηγούμενες προσπάθειες μου είπε ότι ταιριάζει στο προφίλ μου αλλά το άγχος είναι πάντα άγχος...

Καλή επιτυχία να έχεις και να σου ζήσει το αγοράκι σου!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2022 at 7:28 ΜΜ, Giouli36 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!

Θα ήθελα να ρωτήσω πώς κάποιες από τις ήδη εγκυουλες ή όσες έχουν ήδη γεννήσει γέννησαν και είχαν θρομβοφιλια!!Επειδή ρώτησα αιματολογο και θέλω να κάνω επισκληριδιο μου είπε ότι πρέπει να κάνω ή προγραμματισμένη καισαρική ή προγραμματισμένο τοκετό!Το πρόβλημα είναι ότι επειδή κάνω αντιπηκτικες ενέσεις από την αρχή της εγκυμοσύνης πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 10 ώρες από την τελευταία ενεση για να κανω επισκληριδιο! Και όλα αυτά αν όλα πάνε καλά χωρίς απρόοπτα και δεδομένου ότι θα γεννήσω προς το τέλος της εγκυμοσύνης μετά την 38η εβδομάδα!Καλά για καισαρική δεν το συζητάω απ'την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος!!

Εντάξει βέβαια κάποια μπορεί να μου πει ότι παλιά που δεν υπήρχε καν η επισκληριδιος πως γεννούσαν τόσες γυναίκες!!Αλλά αφού υπάρχει πλέον αυτή η δυνατότητα γιατί να μην το εκμεταλλευτεις??? 

Κορίτσι μου κοντεύεις? Πόσο είσαι τώρα? Με το καλό όταν έρθει η ώρα και εύκολα εύχομαι!!! Κοίτα, δεν ξέρω να σου απαντήσω σ' αυτά που ρωτάς, έχω κάνει όμως γκάλοπ σε γνωστές μου που έχουν γεννήσει (ορισμένες μάλιστα έχουν δύο γέννες στο βιογραφικό τους, με και χωρίς επισκληρίδιο) και έχω πάρει πολύ διαφορετικές απόψεις σχετικά με το αίσθημα του πόνου. Μέχρι που άκουσα ότι ο πόνος ήταν ο ίδιος με ή χωρίς επισκληρίδιο και ότι εκ των υστέρων προτιμούσαν χωρίς τελικά! Βέβαια όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Επίσης απ' ότι έχω καταλάβει δεν είναι πάντα ιδανικές οι περιπτώσεις γέννας με επισκληρίδιο, παίζει πολύ μεγάλη σημασία η χρονική στιγμή που ο αναισθησιολόγος θα κάνει την ένεση ώστε να σε πιάσει στο ζενίθ του πόνου. Εχω ακούσει μάλιστα και την ακραία ιστορία που την έκαναν νωρίς την επισκληρίδιο και πάνω στην πιο κρίσιμη στιγμή πέρασε η επίδραση της και ο πόνος ήταν αφόρητος, πολύ χειρότερος απ' ότι αν δεν είχε γίνει επισκληρίδιος τελικά, επειδή δεν μπάρεσε ο οργανισμός να διαχειριστεί τον τόσο ξαφνικό πόνο. Οπότε όλα μα όλα είναι σχετικά. Εκεί θέλω να καταλήξω, ότι μάλλον δεν έχει πολύ μεγάλο νόημα να τα σκεφτόμαστε από πριν πάρα πολύ, γιατί στο τέλος δεν ξέρουμε πώς θα τα φέρει και μπορεί να υπάρξουν ανατροπές! Σου εύχομαι πάντως να έχεις μία εύκολη γέννα, με έναν πόνο που λένε!

On 30/9/2022 at 8:49 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα Γιούλη,

Έχω μιλήσει και με τον γυναικολόγο μου και με την αιμαιλογο και αποφασίσαμε να γεννήσω με προγραμματισμένη καισαρική μόλις κλείσω τις 38εβδομαδες(σήμερα μπήκα στην 35η). Και αυτό διότι αν περάσουν λιγότερο από 12ωρες από την αντιπηκτικη,δημιουργείται αιμάτωμα και είναι επικίνδυνο,οπότε εκεί πας με καισαρική και ολική νάρκωση. Αν η μπεμπα μου αποφασίσει να βγει πριν την προγραμματισμένη καισαρική,τότε θα πράξουμε αναλογα με τα δεδομένα που έχουμε.Σημασια έτσι να γεννηθεί ένα υγιές μωράκι και να είμαι και εγώ καλά.

Είναι απίστευτο το τι μπούρδες λέγονται για τις παλιες εποχές. Βλακείες τύπου :οι γυναικες γεννούσαν στα χωραφια. Ναι οκ αλλά πέθαιναν κιόλας στα χωράφια,όπως επίσης πέθαιναν και τα μωρά και γι αυτό παλαιότερα οι αποβολες και η βρεφική θνησιμότητα ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ευτυχώς ζούμε σε μια εποχή,όπου η επιστήμη είναι στο πλευρό μας,οπότε όπως πολύ σωστά λες,καλά θα κάνεις να εκμεταλλευτείς την επισκληριδιο. Σου εύχομαι μια εύκολη γέννα και να πάνε όλα τέλεια ❤️

Ω βρε κορίτσι, κοντεύεις!!! 3 βδομάδες έμειναν! Πώς αισθάνεσαι? Με το καλό η μπεμπούλα σου!!! ❤

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , happiness79 είπε:

Κορίτσι μου κοντεύεις? Πόσο είσαι τώρα? Με το καλό όταν έρθει η ώρα και εύκολα εύχομαι!!! Κοίτα, δεν ξέρω να σου απαντήσω σ' αυτά που ρωτάς, έχω κάνει όμως γκάλοπ σε γνωστές μου που έχουν γεννήσει (ορισμένες μάλιστα έχουν δύο γέννες στο βιογραφικό τους, με και χωρίς επισκληρίδιο) και έχω πάρει πολύ διαφορετικές απόψεις σχετικά με το αίσθημα του πόνου. Μέχρι που άκουσα ότι ο πόνος ήταν ο ίδιος με ή χωρίς επισκληρίδιο και ότι εκ των υστέρων προτιμούσαν χωρίς τελικά! Βέβαια όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Επίσης απ' ότι έχω καταλάβει δεν είναι πάντα ιδανικές οι περιπτώσεις γέννας με επισκληρίδιο, παίζει πολύ μεγάλη σημασία η χρονική στιγμή που ο αναισθησιολόγος θα κάνει την ένεση ώστε να σε πιάσει στο ζενίθ του πόνου. Εχω ακούσει μάλιστα και την ακραία ιστορία που την έκαναν νωρίς την επισκληρίδιο και πάνω στην πιο κρίσιμη στιγμή πέρασε η επίδραση της και ο πόνος ήταν αφόρητος, πολύ χειρότερος απ' ότι αν δεν είχε γίνει επισκληρίδιος τελικά, επειδή δεν μπάρεσε ο οργανισμός να διαχειριστεί τον τόσο ξαφνικό πόνο. Οπότε όλα μα όλα είναι σχετικά. Εκεί θέλω να καταλήξω, ότι μάλλον δεν έχει πολύ μεγάλο νόημα να τα σκεφτόμαστε από πριν πάρα πολύ, γιατί στο τέλος δεν ξέρουμε πώς θα τα φέρει και μπορεί να υπάρξουν ανατροπές! Σου εύχομαι πάντως να έχεις μία εύκολη γέννα, με έναν πόνο που λένε!

Ω βρε κορίτσι, κοντεύεις!!! 3 βδομάδες έμειναν! Πώς αισθάνεσαι? Με το καλό η μπεμπούλα σου!!! ❤

Καλησπέρα happiness και σ ευχαριστώ πολυ κορίτσι μου❤️Κοντεύω και εγώ,περιμένω πως και πως να γεννήσω. Εδώ και δύο εβδομάδες οι καούρες και οι εμετοί είναι κάτι το αφόρητο,πάλι άρχισα να κοιμάμαι καθιστή,αλλά λέω δεν πειράζει ,τόσους μήνες παιδευτηκα,λίγο ακόμα έμεινε,είμαι 34+1. Πήγα χθες για υπέρηχο και η μπεμπα είναι 2960, αφρατουλα ❤️ Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι??Πως πάει η εγκυμοσύνη? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , happiness79 είπε:

Κορίτσι μου κοντεύεις? Πόσο είσαι τώρα? Με το καλό όταν έρθει η ώρα και εύκολα εύχομαι!!! Κοίτα, δεν ξέρω να σου απαντήσω σ' αυτά που ρωτάς, έχω κάνει όμως γκάλοπ σε γνωστές μου που έχουν γεννήσει (ορισμένες μάλιστα έχουν δύο γέννες στο βιογραφικό τους, με και χωρίς επισκληρίδιο) και έχω πάρει πολύ διαφορετικές απόψεις σχετικά με το αίσθημα του πόνου. Μέχρι που άκουσα ότι ο πόνος ήταν ο ίδιος με ή χωρίς επισκληρίδιο και ότι εκ των υστέρων προτιμούσαν χωρίς τελικά! Βέβαια όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Επίσης απ' ότι έχω καταλάβει δεν είναι πάντα ιδανικές οι περιπτώσεις γέννας με επισκληρίδιο, παίζει πολύ μεγάλη σημασία η χρονική στιγμή που ο αναισθησιολόγος θα κάνει την ένεση ώστε να σε πιάσει στο ζενίθ του πόνου. Εχω ακούσει μάλιστα και την ακραία ιστορία που την έκαναν νωρίς την επισκληρίδιο και πάνω στην πιο κρίσιμη στιγμή πέρασε η επίδραση της και ο πόνος ήταν αφόρητος, πολύ χειρότερος απ' ότι αν δεν είχε γίνει επισκληρίδιος τελικά, επειδή δεν μπάρεσε ο οργανισμός να διαχειριστεί τον τόσο ξαφνικό πόνο. Οπότε όλα μα όλα είναι σχετικά. Εκεί θέλω να καταλήξω, ότι μάλλον δεν έχει πολύ μεγάλο νόημα να τα σκεφτόμαστε από πριν πάρα πολύ, γιατί στο τέλος δεν ξέρουμε πώς θα τα φέρει και μπορεί να υπάρξουν ανατροπές! Σου εύχομαι πάντως να έχεις μία εύκολη γέννα, με έναν πόνο που λένε!

Ω βρε κορίτσι, κοντεύεις!!! 3 βδομάδες έμειναν! Πώς αισθάνεσαι? Με το καλό η μπεμπούλα σου!!! ❤

Κορίτσι μου καλά ειμαι!Έχω μπει αισίως στην 36η εβδομάδα!!!

Αχ κορίτσι μου έχω τους προβληματισμούς όπως ακριβώς τους περιεγραψες!!Ξέρω ότι κάθε γυναικείος οργανισμός βιώνει διαφορετικά τον τοκετό, δηλαδή άλλες γυναίκες γεννούν πολύ γρήγορα και δεν καταλαβαίνουν τιποτα, άλλες κάνουν ώρες για να γεννήσουν και πονάνε πολύ και άλλες καθυστερούν επίσης να γεννήσουν  τρώνε όλους τους πόνους και πάνε με καισαρική!!!Απλά αυτό που θα ήθελα θα ήταν να έχω την επιλογή της επισκληριδιου που δυστυχως μπορώ να την έχω μόνο υπό πολύ συγκεκριμενες προϋποθέσεις, δηλαδή να πάνε όλα καλά, να γεννήσω προς το τέλος και με παρακολούθηση για το ποια μέρα θα μπω για να γεννήσω για να μην έχω κάνει ένεση την προηγούμενη!!!!

Τέλος πάντων θα το συζητήσω με το γιατρό μου την άλλη βδομάδα που έχω ραντεβού και θα πραξω αναλόγως!!

Εσυ πως μου είσαι?Πρέπει να είσαι γύρω στον 7ο μηνα αν θυμάμαι καλά??Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις και συ μια πολύ εύκολη γέννα!!!Πολλά χαιρετίσματα στον γιατρό μας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 Σφακιανοκόριτσα όταν με πήρε η Κωνσταντίνα να μου δώσει οδηγίες για την ovitrelle μου είπε για pcr χωρίς να με ρωτήσει αν θέλω μέθη ή όχι. Τώρα έχω 4 οωθηλακια, την άλλη φορά που με είχαν ρωτήσει αν θέλω μέθη είχα δύο ωοθηλακια.

Αποφάσισα όμως να μην κάνω μέθη, μπορώ να τους το πω όταν πάω εκεί (Δευτέρα πρωί) ή πρέπει νωρίτερα για να μην κλείσουν αναισθησιολόγο για μενα; Μήπως γνωρίζετε; Και αν είναι να το πω νωρίτερα, απλά να στείλω αύριο e-mail? 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, marmaki said:

 Σφακιανοκόριτσα όταν με πήρε η Κωνσταντίνα να μου δώσει οδηγίες για την ovitrelle μου είπε για pcr χωρίς να με ρωτήσει αν θέλω μέθη ή όχι. Τώρα έχω 4 οωθηλακια, την άλλη φορά που με είχαν ρωτήσει αν θέλω μέθη είχα δύο ωοθηλακια.

Αποφάσισα όμως να μην κάνω μέθη, μπορώ να τους το πω όταν πάω εκεί (Δευτέρα πρωί) ή πρέπει νωρίτερα για να μην κλείσουν αναισθησιολόγο για μενα; Μήπως γνωρίζετε; Και αν είναι να το πω νωρίτερα, απλά να στείλω αύριο e-mail? 

Δεν νομίζω ότι κλείνουν τον αναισθησιολόγο, άλλωστε οι ωοληψίες γίνονται όλες μαζεμένες άρα εκεί είναι και μπαίνει από την μία στην άλλη. Παρόλα αυτά καλό είναι να στείλεις αύριο ένα mail να ενημερώσεις. Θα το δει κάποιος σίγουρα.

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Δεν νομίζω ότι κλείνουν τον αναισθησιολόγο, άλλωστε οι ωοληψίες γίνονται όλες μαζεμένες άρα εκεί είναι και μπαίνει από την μία στην άλλη. Παρόλα αυτά καλό είναι να στείλεις αύριο ένα mail να ενημερώσεις. Θα το δει κάποιος σίγουρα.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τελικά σήμερα έκανα το τεστ εγκυμοσύνης. Εχω τόσο πολλά καφέ υγρά που ήθελα απλά να επιβεβαιώσω το αρνητικό αποτέλεσμα. Το προηγούμενο Σάββατο έκανα εμβρυομεταφορα τις 2 βλαστοκυστες. Ενώ φαίνεται αρχικά αρνητικό... ίσα ίσα αγνο φαίνεται κ μια παααάρα πολύ άχνη γραμμή.. πρέπει δηλ κοιτάξεις πολύ προσεκτικα για να την δεις. Το τεστ είναι από αυτά που ανιχνεύουν την κύηση νωρίς. Το μυαλό μου πάει μήπως είναι παλινδρομη.. Ελπίζω απλα  να ειναι πολυ νωρις!!!! Αύριο πρωί έχω χοριακή.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Καλημέρα! Τελικά σήμερα έκανα το τεστ εγκυμοσύνης. Εχω τόσο πολλά καφέ υγρά που ήθελα απλά να επιβεβαιώσω το αρνητικό αποτέλεσμα. Το προηγούμενο Σάββατο έκανα εμβρυομεταφορα τις 2 βλαστοκυστες. Ενώ φαίνεται αρχικά αρνητικό... ίσα ίσα αγνο φαίνεται κ μια παααάρα πολύ άχνη γραμμή.. πρέπει δηλ κοιτάξεις πολύ προσεκτικα για να την δεις. Το τεστ είναι από αυτά που ανιχνεύουν την κύηση νωρίς. Το μυαλό μου πάει μήπως είναι παλινδρομη.. Ελπίζω απλα  να ειναι πολυ νωρις!!!! Αύριο πρωί έχω χοριακή.. 

πρίν από 6 λεπτά , μάφιν είπε:
2 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Καλημέρα! Τελικά σήμερα έκανα το τεστ εγκυμοσύνης. Εχω τόσο πολλά καφέ υγρά που ήθελα απλά να επιβεβαιώσω το αρνητικό αποτέλεσμα. Το προηγούμενο Σάββατο έκανα εμβρυομεταφορα τις 2 βλαστοκυστες. Ενώ φαίνεται αρχικά αρνητικό... ίσα ίσα αγνο φαίνεται κ μια παααάρα πολύ άχνη γραμμή.. πρέπει δηλ κοιτάξεις πολύ προσεκτικα για να την δεις. Το τεστ είναι από αυτά που ανιχνεύουν την κύηση νωρίς. Το μυαλό μου πάει μήπως είναι παλινδρομη.. Ελπίζω απλα  να ειναι πολυ νωρις!!!! Αύριο πρωί έχω χοριακή.. 

Read more  

Καλημερα κορίτσι μου, έτσι όπως τα περιγράφεις πάντως δεν είναι απαραίτητα αρνητικό το αποτέλεσμα. Δεν θέλω να σου φουσκώσω τα μυαλά αλλά το θετικό αχνό δεν βγαίνει από λάθος. Λάθος μπορεί να γίνει στο αρνητικό. Βέβαια, είχε γράψει μια κοπέλα εδώ ότι είχε πάρει τεστ που έδειχναν όλα αχνό θετικό από πριν βραχουν και ήταν ελαττωματική η παρτίδα. Σε κάθε περίπτωση κοντοζυγώνει η χοριακη αυριο και θα είσαι σιγουρη. Επίσης αν είναι αρνητικό θα κάτσετε με τον γιατρο σου και θα δείτε τι μπορεί να φταίει για να το λύσετε. Αλλά μην σκέφτεσαι από τώρα ότι είναι παλινδρόμη. Ας βγει το αρνητικό και βλέπεις. Ευχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια μεγαλη χοριακη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...