Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

6 hours ago, Ria_ said:

Καλησπέρα,αύριο έχω το πρώτο μου υπέρηχο στη 5η μέρα διέγερσης και έχω πολύ άγχος δε ξέρω τι να περιμένω σα πρώτο υπέρηχο ή πιο θα ήταν το ιδανικο ,μου ζήτησε ο γιατρός να έχω μαζί μου και μια olgalutran. 

Παίζουν πολλά ρόλο για το τι να περιμένεις βασικά. Όλες ιδανικά θέλουν να δουν έναν καλό αριθμό από 10 και πάνω όμως για άλλες είναι πολύ καλά και τα 4-5. Έχει να κάνει με την ηλικία, το ορμονικό σου προφίλ, το πρωτόκολλο που ακολουθείς, αν έχεις πολυκυστικές κτλ. Είναι πολύ αγχωτική η αναμονή της πρώτης φοράς που δεν ξέρεις τι θα δεις, σε καταλαβαίνω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Ο νόμος λέει ότι για συνταγογράφηση πληρώνεις 10 ευρώ. Αυτό έγινε για όσους πήγαιναν στον γιατρό μόνο για φάρμακα και κάπως έπρεπε να πληρωθούν. Αυτό που κάνουν όμως τώρα οι γυναικολόγοι στην δίκη μας περίπτωση είναι απαράδεκτο, είναι πληρωμένοι και με το παραπάνω. Δεν έπρεπε να ζητάνε χρήματα αλλά δυστυχώς σιγά σιγά θέλουν όλοι!

Ολοι οι γιατροι όταν συνταγογραφούν είναι υποχρεωμένοι να κόβουν απόδειξη ώστε να υπάρχει αντιστοιχία αν γίνει έλεγχος ΣΔΟΕ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Γεια σου happiness! Πάντα χαίρομαι όταν διαβάζω μήνυμά σου. 

Λοιπόν το ψάχνω κ απ’ όσα έχω διαβάσει δεν υπάρχει λόγος καισαρικής στην σκπ ούτε ιδιαίτερος κίνδυνος από την επισκληρίδειο. Το νευρολόγο μου ακόμα δεν τον έχω βρει, ήταν σε άδεια την περασμένη βδομάδα κ τώρα είναι πνιγμένος προφανώς για να τον πετύχω κ να τον ρωτήσω. 

Την επόμενη Τετάρτη έχω ραντεβού μέσω σκάιπ να μιλήσω με τον Ιρλανδό γιατρό που με παρακολουθεί για τη βιταμίνη D να μου πει κ αυτός μια γνώμη. Μίλησα κ με μια βοηθό μητρότητας που ειδικεύεται στην αναπηρία η οποία ήταν κάθετη ότι η καισαρική δεν είναι όσο αθώα θεωρείται κ ο φυσικός τοκετός είναι καλύτερη επιλογή. Η ίδια έχει σκπ κ γέννησε 3 παιδιά με φυσικό τρόπο, τα 2 μάλιστα στο σπίτι της. Καλά εγώ στο σπίτι ούτε καν αλλά λέω πόσο εύκολα της βγήκε. 

Γενικά πάντως όσο το ψάχνω τόσο τείνω προς τη φυσιολογική οδό αν δεν υπάρξει κάποιος άλλος λόγος που να επιβάλλει καισαρική. Είδομεν.

Με τη φαιναρέτη θα αρχίσω τα μαθήματα τοκετού γύρω στα μέσα του μήνα, περιμένω να με ειδοποιήσουν, θα το θέσω ως θέμα κ στις μαίες εκεί. 

Ο μπεμπάκος φαίνεται να μεγαλώνει καλά, τώρα που νιώθω συχνά τις κινήσεις του αισθάνομαι κάπως πιο καλά. Ραντεβού έχω πάλι το Σάββατο 15/10 με το γυναικολόγο. Πάντα όταν πηγαίνω έχω τρομερό άγχος όμως για το τι θα ακούσω.. Μέχρι να πάρω το μωρό στα χέρια μου δεν θα ησυχάσω.. 

Εσύ πώς είσαι; Πώς πάει το μικρούλι σου; 

Συγχαρητήρια κορίτσι! Εύχομαι να έχεις καλούς διπλασιασμούς κ μια πολύ καλή εγκυμοσύνη! Εγώ τεστ δεν έκανα ποτέ, χοριακή κατευθείαν, δεν είμαστε τώρα να περνάμε αυτό το στρες. 

Οι παρακάτω πηγές ίσως σε βοηθησουν:

  1. Palmeri. Gravidanza e sclerosi multipla. Sclerosi Multipla Informazioni Lettura Evidenze (SMILE)
  2. Cerqua. Sclerosi Multipla e gravidanza. Supplemento 2. 2019
  3. Booklet 2: I am pregnant. Family planning for people with MS booklet series. Merck KGaA
  4. Dobson et al., Pract Neurol 2019;0:1-9

Καλή συνέχεια!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Angot είπε:

Τα περισσότερα τα έκανα μετά τη σφαλιάρα που έφαγα με την τρισωμια του μωρού. Πριν ξεκινήσω είχα κάνει ΑΜΗ σαλπιγγογραφια, λαπαροσκοπηση, και σπερμα.  Ακόμα δεν έχω βρει το λόγο που δεν εμενα έγκυος με φυσικό τρόπο. 

Angot κ εγώ δεν έμαθα ποτέ γιατί δεν μπόρεσα να συλλάβω ούτε μια φορά με φυσικό τρόπο. Μπορεί να έφταιγε η ενδομητρίωση αλλά κ που την καθάρισε ο γιατρός πάλι δεν έμενα. Μια μαία μου είπε ότι έχω στραβή μήτρα με το στόμιο να δείχνει προς τα πάνω κ ποτέ δεν πέρασε το σπέρμα ώστε να γονιμοποιηθεί το ωάριο. Δεν ρώτησα το γιατρό ποτέ γι’ αυτό, μπορεί να ήταν κ έτσι μπορεί κ όχι.. Είναι τόσα πολλά που επηρεάζουν.. 

πρίν από 10 λεπτά , Αγάπ είπε:

Οι παρακάτω πηγές ίσως σε βοηθησουν:

  1. Palmeri. Gravidanza e sclerosi multipla. Sclerosi Multipla Informazioni Lettura Evidenze (SMILE)
  2. Cerqua. Sclerosi Multipla e gravidanza. Supplemento 2. 2019
  3. Booklet 2: I am pregnant. Family planning for people with MS booklet series. Merck KGaA
  4. Dobson et al., Pract Neurol 2019;0:1-9

Καλή συνέχεια!!

Σ’ ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Την Παρασκευή είναι να κάνω χοριακη και σήμερα είπα να κάνω ένα τεστ. Βγήκε αχνό θετικό. Θα το ανεβάσω να το δείτε να μου πείτε. Βέβαια φοβάμαι μην πιάνει την ovitrelle που είχα κάνει στις 26 του μήνα και γι αυτό βγήκε αχνό 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Kallo είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Την Παρασκευή είναι να κάνω χοριακη και σήμερα είπα να κάνω ένα τεστ. Βγήκε αχνό θετικό. Θα το ανεβάσω να το δείτε να μου πείτε. Βέβαια φοβάμαι μην πιάνει την ovitrelle που είχα κάνει στις 26 του μήνα και γι αυτό βγήκε αχνό 

Καλημερα!!! Ποσες μερες έχουν περάσει από την ovitrelle? 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Σε νιωθω γιατι κ εγω πριν λιγες βδομαδες εκανα διέγερση. Αν ειναι η πρώτη σου φορα ειναι αρκετα αγχωτικό κ εγω μέχρι να πάω καθε φορα για υπερηχο δεν ηξερα ποια νέα θα ηταν καλα....Η αληθεια είναι οτι το ιδανικό για την καθεμία ειναι διαφορετικό. Παιζει ρολο η ηλικια, το ιστορικο σου, η Αμη σου κλπ... Μην ανησυχείς θα πας στο γιατρό κ θα εχεις μια πρώτη εικόνα κ θα εισαι πιο ήρεμη πιστευω...Ειναι η πρωτη φορα με ενέσεις?

Σε ευχαριστώ πολύ για τη  απαντήση σου . Ναι είχα κάνει πέρσυ 4 μήνες πρόκληση με femara για να προσπαθήσουμε φυσιολογικά με ενέσεις είναι η πρώτη φορά όμως ναι.  

Ναι έτσι πιστεύω άμα φύγει αυτή η πρώτη φορά λίγο θα ηρεμήσω πιστεύω όχι πολύ μη φανταστείς αλλά θα έχω μια ιδέα . 

10 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Παίζουν πολλά ρόλο για το τι να περιμένεις βασικά. Όλες ιδανικά θέλουν να δουν έναν καλό αριθμό από 10 και πάνω όμως για άλλες είναι πολύ καλά και τα 4-5. Έχει να κάνει με την ηλικία, το ορμονικό σου προφίλ, το πρωτόκολλο που ακολουθείς, αν έχεις πολυκυστικές κτλ. Είναι πολύ αγχωτική η αναμονή της πρώτης φοράς που δεν ξέρεις τι θα δεις, σε καταλαβαίνω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου αμήν ,μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας αλλά ναι αυτή η πρώτη φορά που δε ξέρεις τι να περιμένεις πολύ άγχος   . Εγώ έχω πολυκυστικες ναι και πολύ καλή αμη. Πριν ξεκινήσουμε ο γιατρός ήταν αισιόδοξος ότι θα καταφέρουμε να πάρουμε αρκετά με μια διέγερση τώρα να δούμε.   ! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Kallo είπε:

Σήμερα είναι 9η μέρα 

Καλημερα  κοριτσι μμμ, να κάνεις και μεθαύριο ένα τεστακι γτ στις οδηγίες της ovitrelle λέει ότι μπορεί να φαίνεται εως και 10 μερες... Και το έχω πάθει και προσωπικά.. Εύχομαι να σου γίνει ακόμα πιο σκούρα η γραμμούλα....  Αν με ρωτάς σαν διαίσθηση πιστεύω εισια έγκυος! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot είπε:

Καλημερα  κοριτσι μμμ, να κάνεις και μεθαύριο ένα τεστακι γτ στις οδηγίες της ovitrelle λέει ότι μπορεί να φαίνεται εως και 10 μερες... Και το έχω πάθει και προσωπικά.. Εύχομαι να σου γίνει ακόμα πιο σκούρα η γραμμούλα....  Αν με ρωτάς σαν διαίσθηση πιστεύω εισια έγκυος! 

Αυτό φοβάμαι και εγώ μην έχει πιάσει την ovitrelle. Τώρα θα πάω την Παρασκευή το πρωί για χοριακη.ακαρι να είμαι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Kallo είπε:

Αυτό φοβάμαι και εγώ μην έχει πιάσει την ovitrelle. Τώρα θα πάω την Παρασκευή το πρωί για χοριακη.ακαρι να είμαι 

Είναι οριακά γι αυτό στο είπα, γενικά όταν κάνουμε οβιτρελ καλύτερα να αποφεύγουμε τα τεστ γτ μετα είμαστε σε αναμμένα κάρβουνα.. Τι εμβρυακια έβαλες;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Angot είπε:

Είναι οριακά γι αυτό στο είπα, γενικά όταν κάνουμε οβιτρελ καλύτερα να αποφεύγουμε τα τεστ γτ μετα είμαστε σε αναμμένα κάρβουνα.. Τι εμβρυακια έβαλες;; 

5ης μέρας έβαλα. Ναι είναι σαν να μην το έκανα. Γιατί σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι θετικό από την ovitrelle. Οπότε πάλι θα περιμένω την Παρασκευή για χοριακη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Kallo είπε:

5ης μέρας έβαλα. Ναι είναι σαν να μην το έκανα. Γιατί σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι θετικό από την ovitrelle. Οπότε πάλι θα περιμένω την Παρασκευή για χοριακη 

Όλα καλά θα πανε, έχεις κάποιο συμπτώμα;  οχι ότι είναι απαραίτητο απλως ξέρεις...εμενα πχ με πονούσαν οι γοφοι μου πριν καν κάνω τη χοριακη και συνεχίστηκε και μετα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...