Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 28 λεπτά , SummerDream είπε:

Κορίτσι μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί ενώ εγώ έχω 6 βλαστοκυστες στην κρυοσυντήρηση έκανα νέα διέγερση για να κάνω στις φρέσκες βλαστοκυστες προεμφυτευτικό έλεγχο κι αυτό έγινε αυτόν τον μήνα. Εγώ το ζήτησα αυτό, όμως εγώ δεν πηγαίνω μέσω επιτροπής. Βέβαια πριν λίγες μέρες άκουσα τον Πάντο σε μια συνέντευξη να λέει πως κάτι πρέπει να γίνει με το θέμα των τόσο μεγάλων αποθεμάτων σε βλαστοκυστες κι ίσως πρέπει πια να καταψύχονται μόνο τα ωάρια κι όταν θέλεις να κανείς εμβρυομεταφορά τότε να τα γονιμοποιουν γιατί λέει είναι απαράδεκτο να πετιούνται τόσα έμβρυα που τλκ μένουν στις καταψύξεις ανεκμετάλλευτα..Όσο για την ποιότητα τους με όσους γιατρούς το έχω συζητήσει λένε ότι ακόμα και βλαστοκυστες  που μορφολογικά έχουν χαμηλότερη αξιολογηση πολλές φορές δίνουν εγκυμοσύνη σε αντίθεση με ΑΑ ποιότητας γιατί το σημαντικότερο είναι το πως είναι χρωματοσωμικα κάτι που δεν το γνωρίζει κανείς κρίνοντας απλά από την μορφολογία. Γι’ αυτό μη χάνεις την ελπίδα σου γι’ αυτές που ήδη έχεις!

Δεν πας μέσω επιτροπής γι'αυτό πιστεύω δεν είχες θέμα. Έτσι μου είπε και ο Γιατρός μου γι'αυτό το λόγο ακριβώς μας υποχρεώνει ο νόμος.αφου έτσι και αλλιώς δεν έχω επιλογή ο θεός βοηθός τώρα!!!! Ευχαριστώ πολύ πάντως!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνώμη για την ενόχληση αλλά ή εγώ δεν πάω καλά ή κάτι λάθος γίνεται. Ενώ πήραμε πριν λίγες ημέρες την κρυάδα με την τρίτη χοριακη που πήρε την κατηφόρα και είμαστε ακόμα σε σόκ με τον άντρα μουυυ μιας και είναι η πρώτη μας ετ καλώ την μαία να της πω ότι αδιαθετησα και πότε θα με δει ο γιατρός και αυτή μου είπε αφού αδιαθετησες να ξεκινήσεις cyclacur. Μα συγνώμη γίνεται τόσο γρήγορα πάλι ετ? Μα να μην το ψάξουμε καθόλου? Γιατί δεν προχώρησαν τα έμβρυα? Έχω πάθει σοκ ήμουν που ήμουν χάλια τώρα είμαι πιο πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Μαρία τζορμπατζακη said:

Συγνώμη για την ενόχληση αλλά ή εγώ δεν πάω καλά ή κάτι λάθος γίνεται. Ενώ πήραμε πριν λίγες ημέρες την κρυάδα με την τρίτη χοριακη που πήρε την κατηφόρα και είμαστε ακόμα σε σόκ με τον άντρα μουυυ μιας και είναι η πρώτη μας ετ καλώ την μαία να της πω ότι αδιαθετησα και πότε θα με δει ο γιατρός και αυτή μου είπε αφού αδιαθετησες να ξεκινήσεις cyclacur. Μα συγνώμη γίνεται τόσο γρήγορα πάλι ετ? Μα να μην το ψάξουμε καθόλου? Γιατί δεν προχώρησαν τα έμβρυα? Έχω πάθει σοκ ήμουν που ήμουν χάλια τώρα είμαι πιο πολύ. 

Προφανώς θεωρούν δεδομένο ότι δεν προχώρησε λόγω εμβρύων, το οποίο φυσικά είναι το πιο πιθανό αλλά έχεις δίκιο, δεν έχεις προλάβει ακόμα ούτε να συνειδητοποιήσεις την απώλεια. Μην τα ξεκινήσεις αν δεν θες, δες τον γιατρό και προχωράς πιο μετά. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maria.26 είπε:

Δεν πας μέσω επιτροπής γι'αυτό πιστεύω δεν είχες θέμα. Έτσι μου είπε και ο Γιατρός μου γι'αυτό το λόγο ακριβώς μας υποχρεώνει ο νόμος.αφου έτσι και αλλιώς δεν έχω επιλογή ο θεός βοηθός τώρα!!!! Ευχαριστώ πολύ πάντως!!!!

Μπορούν στη βεβαίωση από το κέντρο να γράψουν πως δεν γίνεται να ολοκληρωθεί η προσπάθεια λόγω πχ χαμηλής ποιότητας και να σου δώσουν τα νέα φάρμακα. Συζήτησε το με το κέντρο αν μπορούν να γράψουν κάτι τέτοιο στη βεβαίωση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Neverstop είπε:

Μπορούν στη βεβαίωση από το κέντρο να γράψουν πως δεν γίνεται να ολοκληρωθεί η προσπάθεια λόγω πχ χαμηλής ποιότητας και να σου δώσουν τα νέα φάρμακα. Συζήτησε το με το κέντρο αν μπορούν να γράψουν κάτι τέτοιο στη βεβαίωση. 

Δεν ξέρω ο Γιατρός μου ήταν πολύ κάθετος, πρέπει να τα χρησιμοποιήσεις αλλιώς δεν μπορείς να προχωρήσεις μου είπε. Βέβαια θα πάω κάποια στιγμή να τα πούμε και από κοντά.Αλλα παραξενεύτικα,  άμα το ήξερα ίσως να μην τα κρατούσα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Maria.26 είπε:

Δεν ξέρω ο Γιατρός μου ήταν πολύ κάθετος, πρέπει να τα χρησιμοποιήσεις αλλιώς δεν μπορείς να προχωρήσεις μου είπε. Βέβαια θα πάω κάποια στιγμή να τα πούμε και από κοντά.Αλλα παραξενεύτικα,  άμα το ήξερα ίσως να μην τα κρατούσα από την αρχή.

Για να τα κατεψυξαν θα δίνουν εγκυμοσύνη, δεν μπορεί, αλλιώς αν δεν, γιατί τα κρατούν? Συζήτησε το και προχώρα σε ότι θεωρείς εσύ καλό όχι ο ίδιος 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Neverstop είπε:

Για να τα κατεψυξαν θα δίνουν εγκυμοσύνη, δεν μπορεί, αλλιώς αν δεν, γιατί τα κρατούν? Συζήτησε το και προχώρα σε ότι θεωρείς εσύ καλό όχι ο ίδιος 

Η εμβρυολογος όταν την ρώτησα αν αξίζει να τα κρατήσω,με είπε φυσικά και αυτά δίνουν εγκυμοσύνη. Και ο Γιατρός το ίδιο. Τώρα θα τα βάλω αφού δεν έχω άλλη επιλογή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria.26 είπε:

Αυτό μου είπε και η εμβρυολογος όταν την ρώτησα αν αξίζει να τα κρατήσω αυτό μου είπε και ο γιατρός μου.Απλα για λόγους οικονομικούς σκέφτομουν να μην τα χρησιμοποιήσω.Ο θεός βοηθός τώρα!!!!

Κοριτσακι μου δωστους μια ευκαιρια κ εμενα μετριο ηταν κ ομως μου εδωσε εγκυμοσυνη κ ας ειχα μονο ενα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Μαρία τζορμπατζακη είπε:

Συγνώμη για την ενόχληση αλλά ή εγώ δεν πάω καλά ή κάτι λάθος γίνεται. Ενώ πήραμε πριν λίγες ημέρες την κρυάδα με την τρίτη χοριακη που πήρε την κατηφόρα και είμαστε ακόμα σε σόκ με τον άντρα μουυυ μιας και είναι η πρώτη μας ετ καλώ την μαία να της πω ότι αδιαθετησα και πότε θα με δει ο γιατρός και αυτή μου είπε αφού αδιαθετησες να ξεκινήσεις cyclacur. Μα συγνώμη γίνεται τόσο γρήγορα πάλι ετ? Μα να μην το ψάξουμε καθόλου? Γιατί δεν προχώρησαν τα έμβρυα? Έχω πάθει σοκ ήμουν που ήμουν χάλια τώρα είμαι πιο πολύ. 

Καλησπέρα!κι εγώ πήρα σήμερα μια χοριακη....μη ανιχνεύσιμη!!!τρίτη προσπάθεια τρίτη αποτυχία.Δικη σου είναι η απόφαση  αλλά  θα ήταν καλό να αφήσεις έστω έναν κύκλο!πρώτη προσπάθεια ήταν?έχεις κατάψυξη?

5 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Εννοείς για να ξανά περάσεις επιτροπή; 

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μου το είπαν αυτό αλλά η φράση που χρησιμοποιήθηκε ήταν "η ηθική κα η δεοντολογία δεν μας επιτρέπει να μη χρησιμοποιήσουμε τα ήδη κρυοσυντηρημενα"

Εγω έκανα 2 εμβρυομεταφορες με βλαστοκυστες κ έμειναν υπόλοιπο 2 βλαστοκυστες κ 4 εμβρυα 3 ημερών. Πριν 20 μέρες έκανα εμβρυομεταφορα με τις 2 τελευταίες βλαστοκυστες σε άλλο όμως κέντρο.τα εμβρυα μου φαίνονταν καλά για τη μεταφορά αλλά αμφίβολο να εξελιχθούν λόγω της κλινικής μου κατάστασης κατά τις ωοληψιες. Είμαι διαβητική κ οι ωοληψιες έγιναν με αρκετά μεγάλη γλυκοζυλιωμενη.ο τότε  γιατρός μου δεν το θεωρούσε πρόβλημα.  Τώρα που έκανα στο νέο κέντρο εμβρυομεταφορα,υπήρχε μια αμφιβολία για τα έμβρυα κ τελικά αποδείχτηκε. Οπότε το νέο πλάνο που μου πρότειναν είναι να κάνω σε φυσικό κύκλο ή με 2 εμβρυομεταφορες.του φυσικού κύκλου κ ένα από κατάψυξη.αυτο το ενδεχόμενο δεν το γνώριζα.δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω πως γινεται αλλά γίνονται 2 εμβρυομεταφορες ανάλογα με το στάδιο ανάπτυξης του κάθε εμβρύου. Έτσι κ παίρνω νέα έμβρυα με άριστη κλινική κατάσταση κ χρησιμοποιώ τα ήδη κρυοσυντηρημενα

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Dimi984θα αφήσω σίγουρα δύο μήνες

 Δεν είμαστε και μηχανήματα που κόβουμε χρήματα βρε γαμωτο. Έτσι μας βλέπουν μόνο στεναχωριέμαι. Λυπάμαι πού δεν είχες μια μεγάλη χοριακη σου εύχομαι να ήταν η τελευταία ταλαιπωρία. Πρώτη φορά ναι. Έχω άλλες 8 βλαστοκυστες. Θέλω να ηρεμήσω πρώτον από όλο αυτό γιατί σαν πρώτη φορά πέρασα άσχημα από άγχος αγωνία άγνοια και δεύτερον θέλω λίγο να το ψάξω να δω μήπως ευθύνεται κάτι για όλο αυτό. Τι έτσι θα πετάμε τα έμβρυα κάνοντας δοκιμές μέχρι και έαν πιάσουν? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Μαρία τζορμπατζακη είπε:

@Dimi984θα αφήσω σίγουρα δύο μήνες

 Δεν είμαστε και μηχανήματα που κόβουμε χρήματα βρε γαμωτο. Έτσι μας βλέπουν μόνο στεναχωριέμαι. Λυπάμαι πού δεν είχες μια μεγάλη χοριακη σου εύχομαι να ήταν η τελευταία ταλαιπωρία. Πρώτη φορά ναι. Έχω άλλες 8 βλαστοκυστες. Θέλω να ηρεμήσω πρώτον από όλο αυτό γιατί σαν πρώτη φορά πέρασα άσχημα από άγχος αγωνία άγνοια και δεύτερον θέλω λίγο να το ψάξω να δω μήπως ευθύνεται κάτι για όλο αυτό. Τι έτσι θα πετάμε τα έμβρυα κάνοντας δοκιμές μέχρι και έαν πιάσουν? 

Καλήμερα θα σου δώσω μια συμβουλή με όλο τον σεβασμό. Κάτσε πάρε τον χρόνο σου ή ψυχολογία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Εγώ είχα μια παλινδρομηση στην 7 εβδομάδα και μετά έκανα ένα χρόνο για να ξεκινήσω πάλι διαδικασία γιατί δεν μπορούσα.Μια απορία όταν είναι να ξεκινήσετε εξωσωματικη δεν κάνετε εξετάσεις? Εμένα και τον άντρα μου μας έκαναν τα πάντα μέχρι και ηπατίτιδα ξέρω γω. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Μαρία τζορμπατζακη είπε:

@Dimi984θα αφήσω σίγουρα δύο μήνες

 Δεν είμαστε και μηχανήματα που κόβουμε χρήματα βρε γαμωτο. Έτσι μας βλέπουν μόνο στεναχωριέμαι. Λυπάμαι πού δεν είχες μια μεγάλη χοριακη σου εύχομαι να ήταν η τελευταία ταλαιπωρία. Πρώτη φορά ναι. Έχω άλλες 8 βλαστοκυστες. Θέλω να ηρεμήσω πρώτον από όλο αυτό γιατί σαν πρώτη φορά πέρασα άσχημα από άγχος αγωνία άγνοια και δεύτερον θέλω λίγο να το ψάξω να δω μήπως ευθύνεται κάτι για όλο αυτό. Τι έτσι θα πετάμε τα έμβρυα κάνοντας δοκιμές μέχρι και έαν πιάσουν? 

Μην απογοητευεσαι, ένα από τα επόμενα εμβρυακια είναι σίγουρα το παιδάκι σας. Πιθανόν να ήσασταν απλά άτυχοι, είναι θέμα στατιστικής. Η εμβρυολογος μου είπε ότι ακόμη και σε νέες ηλικίες το 50% των βλαστοκυστων είναι υγιεις, και φυσικά το ποσοστό αυτό μειώνεται με την ηλικία της γυναίκας (σε μένα που γίνομαι 42 είναι στο 20%, εξου και το 1 στα 6 υγιή εμβρυα που προεκυψαν από τον προεμφυτευτικο). Καλο είναι σίγουρα να κάνεις ότι εξέταση παρέλειψες την πρώτη φορά (πάντα οι γιατροί το πάνε λίγο συντηρητικά στην αρχη) και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ξανά εδώ λοιπόν μετά από μήνες μιας κ θα κάνω την πρώτη μου εμβρυομεταφορα με το καλό τον Ιανουριο!!!
Ανακεφαλεωση...είμαστε 37..τον περασμένο Φεβρουάριο κάναμε κρυοσυντηρηση( ωαρίων μόνο) μιας κ η φαρμακευτική αγωγή που επερνε ο άντρας μου μας απαγόρευε να γίνει γονιμοποίηση..λόγο χαμηλής ΑΜΗ( εντός ορίων αλλά στα χαμηλά)είπαμε προληπτικά να κάνουμε κρυοσυντηρηση μέχρι να μπορούμε να προσπαθήσουμε...
Τον Ιούνιο αρχίσαμε ελεύθερες επαφές κ είχαμε την πρώτη μας εγκυμοσύνη που όμως την 6-7 εβδομάδα κατάληξε σε βιοχημικη..από τότε πέρασαν 6 προσπάθειες( η 6 τώρα) οι οποίες μέχρι στιγμές όλες άκυρες...
Εχθές πήγα στην η γυναικολογο μου είπαμε να προχωρήσουμε με την εξωσωματική κ να την ολοκληρώσουμε...κάναμε τεστ Παπ...ωοθήκες κ όλα καλά είδαμε όμως ένα μικρό πολυποδακι στο κέντρο του ενδομητρίου μου 0,6 χιλιοστά το οποίο μου είπε ότι καλό τον Δεκέμβριο θα το βγάλουμε με μια υστεροσκοπηση..
Αάαα μου έγραψε κ μαστογραφία να πάω με το καλό τον Δεκεμβριο...στην ψηλάφηση όλα καλά μου είπε αλλά λόγο 37 ( ηλικίας) κ επειδή θέλω να ολοκληρώσω την  εξωσωματική μου είπε ότι είναι μέσα στις εξετάσεις που θέλουμε να έχουμε..κ συν αυτό να έχουμε μια πρώτη εικόνα μαστών πριν τα 40...
Στον άντρα μου έγραψε να πάει στον Λυμπερόπουλο για έναν πλήρες ελενχο...αάαα σε εμένα δεν έγραψε κάτι άλλο από ορμονολικες μιας κ τις είχα κάνει όλες τον Φεβρουάριο ...αυτά..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, eleonora85 είπε:

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια! Καλη επιτυχια σε ολες! Εχουν μπει πολλα νεα κοριτσια στην ομαδα!
Τελευταια δεν εγραφα αλλα δεν επαψα ποτε να σας διαβαζω...
Εγω μετα απο πετυχημενη εμβρυομεταφορα τον ιουλη, απεβαλα την προηγουμενη βδομαδα (μολις εκλεισα την 1η βδομαδα του 5ου μηνα). Ξεκινησε με συσπασεις, ανοιξε ο τραχηλος κ τελικα δε σωζοταν.. καναμε προκληση τοκετου. Εχουν σταλει ολα για βιοψια (αυχενικη κ νιπτ ηταν φυσιολογικα).
Ειμαι ακομη σε κατασταση σοκ αλλα παραλληλα θελω να μαθω τι εγινε. Το εμβρυο ηταν ζωντανο μεχρι τελευταια στιγμη. δεν προκειται για ενδομητριο θανατο.
Μου ειπαν να ζητησω μοριακο για αλλα συνδρομα. Υπαρχει καποια εδω που ξερει τα επομενα βηματα ;; 

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου..O Θεός μαζί σου κοπέλα μου, να σου δώσει δύναμη να ξεπεράσεις την απώλειά σου και να σου δώσει υγεία και χαμόγελο κάποια στιγμή στην ζωή σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...