Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , foza είπε:

Μίλησα μου είπε να κάνω ένεση lentogest   
Την ειχα κάνει και την Πέμπτη γιατί ειχα ξαναδεί αιμα 

και αύριο πρωί υπερηχο να δούμε και χοριακη 

Κάτσε και στο κρεβάτι καλού κακού να το βοηθήσεις. Πόσο είσαι? Ξαναειδες αίμα ή μόνο το πρωί? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, foza είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα σήμερα το πρωί πόνο χαμηλα και αιμα μέχρι και σαν πηχτό πάνω στο χαρτί μου είπαν πάλι ένεση να κάνω 

ολοι μου λένε να μην αγχώνομαι και να μην στεναχωριέμαι αλλά λόγο χαπιών να το πω λόγο ‘’ εγκυμοσύνης ‘’ ;;; κλαίω με το που δω αιμα 

Για να δούμε τι θα γίνει  

Αύριο πάω πάλι για υπερηχο να δούμε 

Καλημέρα συγνώμη δεν κατάλαβα είσαι έγκυος? Αν ναι πόσο είσαι? Εγώ είχα αίμα την έβδομη εβδομάδα και πολύ κιόλας σαν να κατουρουσα ένα πράγμα. Πήγα στα έκτακτα έκανα έναν υπέρηχο ακούσαμε καρδιά ξεκίνησα και μαγνήσιο και την άλλη μερα πήγα στον γιατρό μου. Απλά πήγα κατευθείαν νοσοκομείο για να είμαι σίγουρη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Kallo είπε:

Κάτσε και στο κρεβάτι καλού κακού να το βοηθήσεις. Πόσο είσαι? Ξαναειδες αίμα ή μόνο το πρωί? 

Ξάπλα είμαι .Αύριο μπαίνω στην 6η εβδομάδα και τώρα που πήγα πάλι στο σκούπισμα έχω λες και έχω περίοδο 

 

πρίν από 48 λεπτά , Xrisa26 είπε:

Καλημέρα συγνώμη δεν κατάλαβα είσαι έγκυος? Αν ναι πόσο είσαι? Εγώ είχα αίμα την έβδομη εβδομάδα και πολύ κιόλας σαν να κατουρουσα ένα πράγμα. Πήγα στα έκτακτα έκανα έναν υπέρηχο ακούσαμε καρδιά ξεκίνησα και μαγνήσιο και την άλλη μερα πήγα στον γιατρό μου. Απλά πήγα κατευθείαν νοσοκομείο για να είμαι σίγουρη. 

Ναι είμαι έγκυος αύριο μπαίνω στην 6η εβδομάδα  

εχω ξεκινήσει μαγνήσιο 

την Πέμπτη που ξαναείδα αιμα και ξαναέκανα ένεση λεντοτζεστ πήγα για υπερηχο είχαμε δει 2 σάκους αλλά μου είπε ότι το ένα μάλλον δεν θα προχωρήσει ήταν πολύ μικρότερο 

στο άλλο ειδε και εμβρυακό στοιχείο  και επανάληψη σε 10 μέρες να ξαναδούμε 

Αλλά θα πάω αύριο λόγο αίματος 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , foza είπε:

Ξάπλα είμαι .Αύριο μπαίνω στην 6η εβδομάδα και τώρα που πήγα πάλι στο σκούπισμα έχω λες και έχω περίοδο 

 

Ναι είμαι έγκυος αύριο μπαίνω στην 6η εβδομάδα  

εχω ξεκινήσει μαγνήσιο 

την Πέμπτη που ξαναείδα αιμα και ξαναέκανα ένεση λεντοτζεστ πήγα για υπερηχο είχαμε δει 2 σάκους αλλά μου είπε ότι το ένα μάλλον δεν θα προχωρήσει ήταν πολύ μικρότερο 

στο άλλο ειδε και εμβρυακό στοιχείο  και επανάληψη σε 10 μέρες να ξαναδούμε 

Αλλά θα πάω αύριο λόγο αίματος 

Επειδη το στο σκουπισμα ειναι λες και εχω περιοδο εμενα μου ακουγεται για αρκετο αιμα μηπως θα επρεπε να κανεις σημερα εναν υπερηχο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , foza είπε:

Ξάπλα είμαι .Αύριο μπαίνω στην 6η εβδομάδα και τώρα που πήγα πάλι στο σκούπισμα έχω λες και έχω περίοδο 

 

Ναι είμαι έγκυος αύριο μπαίνω στην 6η εβδομάδα  

εχω ξεκινήσει μαγνήσιο 

την Πέμπτη που ξαναείδα αιμα και ξαναέκανα ένεση λεντοτζεστ πήγα για υπερηχο είχαμε δει 2 σάκους αλλά μου είπε ότι το ένα μάλλον δεν θα προχωρήσει ήταν πολύ μικρότερο 

στο άλλο ειδε και εμβρυακό στοιχείο  και επανάληψη σε 10 μέρες να ξαναδούμε 

Αλλά θα πάω αύριο λόγο αίματος 

Κοίτα μπορεί να είναι λόγο αυτού που δεν θα προχωρήσει η να έσπασε κάποιο αγγείο συμβαίνει. Εγώ όταν απέβαλα στην 6 εβδομάδα είχα αιμορραγία με αίμα να τρέχει πλημμύρα δεν είχα αίμα στο σκούπισμα.Αλλα μωρέ κοριτσάκι μου να πας σε ένα νοσοκομείο να κάνεις έναν υπέρηχο? Κάτσε ξάπλα και ξεκουράσου δεν είναι απαραίτητο να είναι κάτι κακό.Εγω με αιμορραγία πολύ και τώρα έχω ένα διαβολάκι δίπλα μου που γκρινιάζει.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να πω κάτι αν μου επιτρέπεται γιατί πολλά κορίτσια μπορεί να μην είναι ενημερωμένα. Χωρίς να κάνω διαφήμιση και δεν έχω λόγο κιόλας, υπάρχουν δημόσια νοσοκομεία που κάνουν εξωσωματικη με πολύ γνώση για το αντικείμενο και με πολύ εξειδικευμένους γιατρούς. Απλά το λέω γιατί για κάποιους όπως εγώ το θέμα εξωσωματικη είναι οικονομικά δύσκολο. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 said:

Μήπως ξέρει κάποια κοπέλα πότε και για πόσο κλείνει το Γεν για γιορτές;

Ρωτησα την Τριτη κ δεν ηξεραν ακομα ακριβως..αλλα μου παν το πιθανοτερο 22/12 με 2/1..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, foza είπε:

Ναι  κόκκινο 

Σε ευχαριστώ 

Έχω ακούσει άπειρες περιπτώσεις με αίμα και πραγματικά πήγαν τέλεια !πολλές φορές σπάνε αγγεία ..σου στέλνουμε θετική ενέργεια!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Xrisa26 είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα να πω κάτι αν μου επιτρέπεται γιατί πολλά κορίτσια μπορεί να μην είναι ενημερωμένα. Χωρίς να κάνω διαφήμιση και δεν έχω λόγο κιόλας, υπάρχουν δημόσια νοσοκομεία που κάνουν εξωσωματικη με πολύ γνώση για το αντικείμενο και με πολύ εξειδικευμένους γιατρούς. Απλά το λέω γιατί για κάποιους όπως εγώ το θέμα εξωσωματικη είναι οικονομικά δύσκολο. 

Εσύ κοριτσι μου σε δημόσιο είσαι? Έκανες εξωσωματικη ή είσαι σε διαδικασία τώρα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Έχω βιώσει και εγώ απώλεια εμβρύου στον 5ο μήνα κύησης. Εμάς είχε χρωμοσομικη ανωμαλία και διακόψαμε. Πράγματι από την αυχενική δεν φάνηκε κάτι πολύ ύποπτο. Η γιατρός μου με τον εμβρυολογο μου είπαν για αμνιοπαρακέντηση και έτσι επιβεβαιώθηκε. 

Είναι πολύ δύσκολη εμπειρία. Έκλαιγα συνέχεια το πρώτο διάστημα. Ακόμα και τώρα βουρκωνω. Τώρα είμαστε πάλι στις προσπάθειες για νέα εγκυμοσύνη. Στο μεσοδιάστημα προέκυψε και μια βιοχημική. 

Μέρα με την μέρα, μήνα με τον μήνα θα νιώσεις καλύτερα. Δεν θα ξεχαστεί ΠΟΤΕ. απλά ελπίζουμε τα ουράνια τόξα μας που τα περιμένουμε να μας κάνουν να χαμογελάσουμε επιτέλους και εμείς. 

Κι εγω νομιζω πως δεν ξεπερνιεται.. Εν τω μεταξυ εμαθα κ το φυλο (χωρις να το θελω) κ τωρα λεω παει το κοριτσακι μου...
Μακαρι η επομενη προσπαθεια σας να παει κατ ευχην!!
Να ρωτησω αν δε σε πειραζει γιατι κανατε αμνιοπαρακεντηση εφοσον ηταν καλη η αυχενικη;

17 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου. Εγώ τα χρησιμοποιουσα και από το στόμα και ενδοκολπικα. Και εμένα μου φάνηκε περίεργο στην αρχη αλλά γίνεται. Λιώνουν στον κόλπο μην σε ανησυχεί 

Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ κάπως έτσι είμαι. Πίστευα πως μόλις τα καταφέρω να μείνω έγκυος θα είμαι η πιο ευτυχισμένη γυναίκα στον κόσμο. Εννοείται ότι χάρηκα. Δεν θέλω να φανώ αχάριστη. Αλλά ο φόβος μου δεν με αφήνει να το ζήσω. Είδα και εγώ αίμα το προηγούμενο διάστημα και ανησύχησα πολύ. Βέβαια όλα πήγαν καλα. Το έχουμε πει μόνο σε γονείς και αδέρφια προς το παρών. Και συζητούσα με τον αδερφο μου και έλεγα ότι περιμένω την αυχενική να ηρεμήσω κάπως ότι όλα είναι καλά και ότι είναι υγιής το μωρό. Και μου λέει σιγά γιατί ανησυχείς μετά δεν μπορεί να πάθει κάτι το μωρό? Συνέχεια στο άγχος θα είσαι? Με εκνεύρισε απίστευτα. Δεν μπορεί να καταλάβει κανένας αυτό που περνάμε εμείς. Αυτοί θα κάνουν ένα σεξακι και αμέσως θα πιάσουν παιδί. Σορρυ κιόλας. Κάνεις δεν μπορεί να καταλάβει αυτά που περνάνε εμείς και την ψυχολογία μας. Γι αυτό μην νοιώθεις άσχημα. Σορρυ για το σεντόνι αλλά μίλησες στην καρδιά μου

Κορίτσι μου ούτε και εμένα μου έκανε κάποια εξέταση μετά την πρώτη αποτυχημένη ετ. Να πάρεις τον χρόνο σου και σίγουρα να αφήσεις να περάσεις ένας κύκλος. Να ηρεμήσεις και εσύ αλλά και το σώμα σου. Και εγώ αυτό έκανα και πέτυχε. Αφού έχεις και άλλες βλαστοκυστες όλα θα πάνε καλά. Σίγουρα η επόμενη θα είναι η τυχερή σου. Το πιστεύω 

Κορίτσι μου έχω πάθει σοκ πραγματικά. Λυπάμαι πάρα πολύ να ξέρεις και ας μην σε ξέρω. Είναι υπερβολικά δύσκολο αυτό που πέρασες. Εύχομαι να σου δώσει δύναμη ο Θεός να το ξεπεράσεις και συντομα να σε ανταμείψει με χαρά για αυτό που πέρασες. Πάρε το χρόνο σου. Ότι και να νοιώθεις είναι λογικό. Δεν είσαι μόνη. Είμαστε όλες εδώ για σένα 

Κορίτσι μου καλή επιτυχία να έχεις. Καλή αρχη. Εύχομαι όλα να πάνε τέλεια 

Σε ευχαριστω κοριτσι μου! Να σαι καλα

17 ώρες πρίν, Αγγελική2021 είπε:

Καλησπέρα Ελεονώρα! Δυστυχώς κι εγω είχα παρόμοια εμπειρία πρόσφατα αλλά εμένα κατέληξε σε ενδομήτριο θάνατο την 24η εβδομάδα, η ιστολογική έδειξε μικρόβιο εντεροκοκκο! Ο γιατρος μου όταν το έχασα μου είπε πως συνήθως ευθύνονται ανοσολογικοι παράγοντες. Μπορείς να πας σε αιματολόγο να το ψάξεις.Έκανα κι εγώ αλλά ήταν όλα φυσιολογικά. Ωστόσο αν η ιστολογική δείξει θρόμβους ή πήγματα σημαίνει πως χρειάζεσαι αντιπηκτική αγωγή.Εύχομαι τα καλύτερα. Την επόμενη φορά να τα καταφέρεις !

Περιμενω τις εξετασεις για μικροβιο. Ελπιζω τουλαχιστον να βγει μια ακρη απο εκει..Πηγαινα σε αιματολογο κ επαιρνα αντιπηκτικη αγωγη..
Σε ευχαριστω πολυ Αγγελικη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Αφού μένεις φυσικά έγκυος, σε τι θα βοηθήσει η εξωσωματική; Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό του γιατρού σου. Κυρίως αφού το έμβρυο ή και όλα τα έμβρυα ήταν υγιή.

Ορμόνες έχετε ελέγξει στη φάση της σύλληψης και μετά; Το περιβάλλον της μήτρας είναι το κατάλληλο για μία κύηση; 
Λυπάμαι πολύ για τος δυσκολίες… καθεμία εδώ μέσα έχει βιώσει τόσες μα τόσες δυσκολίες! Ας έχουμε την υγεία μας…! Στην επόμενη σας εύχομαι να είστε τυχεροί!

Ο γιατρος λέει πως πιθανόν υπήρχε το μικρόβιο (εντεροκοκκος) μες στη σάλπιγγα ( για αυτό και δε φάνηκε στον έλεγχο μικροβιωματος ενδομητριου) και πως αν κάνουμε εξωσωματική θα τοποθετήσει το έμβρυο στο κέντρο της μήτρας κι όχι πάνω δεξιά ή αριστερά στις σάλπιγγες που γίνεται με τη φυσιολογική σύλληψη. Δεν ξέρουμε κατά πόσο έχει δικιο είμαστε από Ηρακλειο Κρήτης κι ο γιατρος θεωρείται από τους καλύτερους. Προσωπικα όμως πιστεύω πως το κανει για οικονομικό όφελος. Να σκεφτείς πως αρχές του έτους είχα κανει σάλπιγγογραφία και μου είχαν βρει και τις 2 σάλπιγγες μη διαβατές, και 3 μήνες μετά έμεινα έγκυος με τον πρώτο μήνα που είχαμε  ελεύθερες επαφές.Τότε ο συζυγος μου χτυπιόταν πως ειναι ψυχολογικό γιατί ήμουν 1 μήνα μετά απο την αποβολή σε δίδυμη κυηση και του έλεγα πως δεν αντέχω πια να μενω εγκυος και να σκοτωνω τα παιδιά μας. Τότε στη δίδυμη κυηση είχα ακολουθήσει μια διατροφή απο ενα βιβλίο που ειχα αγοράσει μέσω internet. Απαγόρευε τα γαλακτοκομικά, το αλκοόλ την καφεΐνη, το κάπνισμα και τα κρεατικά που δεν είναι βιολογικά. Ουσιαστικά έτρωγα ξηρούς καρπούς, φρούτα φρέσκα και  αποξηραμένα, λαχανικά και όσπρια . Είχε και κάποια τιπς για εξειδικευμενες καταστασεις οπως οι πολυκυστικες, η ενδομητρίοση κλπ Δεν την ξαναέκανα φυσικά  φοβάμαι πως θα μείνω πάλι έγκυος σε δίδυμα , εδώ το ένα και δεν καταφέρνω να το γεννήσω…

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Αγγελική2021 είπε:

Ο γιατρος λέει πως πιθανόν υπήρχε το μικρόβιο (εντεροκοκκος) μες στη σάλπιγγα ( για αυτό και δε φάνηκε στον έλεγχο μικροβιωματος ενδομητριου) και πως αν κάνουμε εξωσωματική θα τοποθετήσει το έμβρυο στο κέντρο της μήτρας κι όχι πάνω δεξιά ή αριστερά στις σάλπιγγες που γίνεται με τη φυσιολογική σύλληψη. Δεν ξέρουμε κατά πόσο έχει δικιο είμαστε από Ηρακλειο Κρήτης κι ο γιατρος θεωρείται από τους καλύτερους. Προσωπικα όμως πιστεύω πως το κανει για οικονομικό όφελος. Να σκεφτείς πως αρχές του έτους είχα κανει σάλπιγγογραφία και μου είχαν βρει και τις 2 σάλπιγγες μη διαβατές, και 3 μήνες μετά έμεινα έγκυος με τον πρώτο μήνα που είχαμε  ελεύθερες επαφές.Τότε ο συζυγος μου χτυπιόταν πως ειναι ψυχολογικό γιατί ήμουν 1 μήνα μετά απο την αποβολή σε δίδυμη κυηση και του έλεγα πως δεν αντέχω πια να μενω εγκυος και να σκοτωνω τα παιδιά μας. Τότε στη δίδυμη κυηση είχα ακολουθήσει μια διατροφή απο ενα βιβλίο που ειχα αγοράσει μέσω internet. Απαγόρευε τα γαλακτοκομικά, το αλκοόλ την καφεΐνη, το κάπνισμα και τα κρεατικά που δεν είναι βιολογικά. Ουσιαστικά έτρωγα ξηρούς καρπούς, φρούτα φρέσκα και  αποξηραμένα, λαχανικά και όσπρια . Είχε και κάποια τιπς για εξειδικευμενες καταστασεις οπως οι πολυκυστικες, η ενδομητρίοση κλπ Δεν την ξαναέκανα φυσικά  φοβάμαι πως θα μείνω πάλι έγκυος σε δίδυμα , εδώ το ένα και δεν καταφέρνω να το γεννήσω…

Κοριτσι μου λυπάμαι για την απώλεια σου είναι απτις πιο τραγικές νομιζω. Να σε ρωτήσω μετα την αυχενική είχατε μετρησει τραχηλο? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...