Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 48 λεπτά , linaa είπε:

Εντάξει αν σου είπε θα ψάξουν το πηγμα περιόδου για εμβρυικα στοιχεία μετα απο 3 μερες περίοδο κ με αρνητική χοριακη ειναι παρα πολυ δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο τσάμπα λεφτα κ γενικα η εξεταση με αίμα περιόδου αμφισβήτητε πολυ σαν εξεταση. Το παχύ ενδομητριο δικαιολογητε από ορμονικα προβλήματα συνήθως  . Για μικρόβια αν θες ψαξε κ το ενδομητριο υπάρχουν εξιδεικευμενες εξετασεις κ όχι με το αίμα περιόδου. 

Ήταν τεχνητός κύκλος, δύσκολο να έχεις ορμονικά προβλήματα στον τεχνητό κύκλο αφού ορμόνες παίρνεις ελεγχόμενα εξωγενώς. Τώρα αυτό για τα εμβρυϊκά στοιχεία μάλλον δεν το κατάλαβα και μπορεί να το λέω και λάθος. Το ξέρω ότι η εξέταση με ιστό περιόδου αμφισβητείται. Θα περιμένω να δω πού θα πάει η βαλίτσα. Εγώ ήθελα να κάνω το ngs γιατί έχω ξανακάνει στο παρελθόν εξέταση για μικροβιωμα αλλά ήμουν 7 η μέρα περιόδου και πάλι δείγμα αίματος μου είχαν πάρει. Είχε βγει αρνητική και ένιωθα ότι απλά είχα πετάξει 200€. Εν τέλει από τότε με τρώει μήπως υπάρχει φλεγμονή στη μήτρα.

πρίν από 36 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Η εξέταση για την ύπαρξη εμβρυϊκών στοιχείων τι νόημα έχει να γίνει; Φαντάζομαι αφού είχε γίνει εμβρυομεταφορά, δν ειναι λογικό να υπάρχουν εμβρυϊκά στοιχεία; 

Κάτι λάθος έχω καταλάβει εγώ και το μετέφερα λάθος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

25 minutes ago, Maria.26 said:

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ ξέρατε εσείς ότι είμαστε υποχρεωμένοι να χρησιμοποιήσουμε τα εβρυα που έχουμε κατάψυξη πρίν πάμε για την επόμενη εξωσωματική;;;;

Εννοείς για να ξανά περάσεις επιτροπή; 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Maria.26 είπε:

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ ξέρατε εσείς ότι είμαστε υποχρεωμένοι να χρησιμοποιήσουμε τα εβρυα που έχουμε κατάψυξη πρίν πάμε για την επόμενη εξωσωματική;;;;

Δυστυχώς ναι, πριν 2 εβδομάδες το έμαθα. Ειδικά εάν έχεις πάρει έγκριση από την επιτροπή για να ξεκινήσεις την δεύτερη προσπάθεια και να σου δώσουν την αγωγή ζητάνε βεβαίωση από το κέντρο ότι δεν υπάρχει άλλο έμβρυο στην κατάψυξη. Εάν θέλεις και μπορείς να καλύψεις το κόστος των φαρμάκων από μόνη σου δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος περιορισμός.

5 ώρες πρίν, eleonora85 είπε:

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια! Καλη επιτυχια σε ολες! Εχουν μπει πολλα νεα κοριτσια στην ομαδα!
Τελευταια δεν εγραφα αλλα δεν επαψα ποτε να σας διαβαζω...
Εγω μετα απο πετυχημενη εμβρυομεταφορα τον ιουλη, απεβαλα την προηγουμενη βδομαδα (μολις εκλεισα την 1η βδομαδα του 5ου μηνα). Ξεκινησε με συσπασεις, ανοιξε ο τραχηλος κ τελικα δε σωζοταν.. καναμε προκληση τοκετου. Εχουν σταλει ολα για βιοψια (αυχενικη κ νιπτ ηταν φυσιολογικα).
Ειμαι ακομη σε κατασταση σοκ αλλα παραλληλα θελω να μαθω τι εγινε. Το εμβρυο ηταν ζωντανο μεχρι τελευταια στιγμη. δεν προκειται για ενδομητριο θανατο.
Μου ειπαν να ζητησω μοριακο για αλλα συνδρομα. Υπαρχει καποια εδω που ξερει τα επομενα βηματα ;; 

Πραγματικά λυπάμαι πολύ για αυτό που πέρασες. Είναι τραγικότατο....δεν υπάρχουν λέξεις :sad:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Maria.26 είπε:

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ ξέρατε εσείς ότι είμαστε υποχρεωμένοι να χρησιμοποιήσουμε τα εβρυα που έχουμε κατάψυξη πρίν πάμε για την επόμενη εξωσωματική;;;;

Ναι...Εάν έχεις περάσει από επιτροπή, για να προχωρήσεις στη 2η προσπάθεια δεν πρέπει να έχεις κατεψυγμένα έμβρυα από την 1η...αλλιώς καλύπτεις μόνη σου το κόστος των φαρμάκων..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 30 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Εννοείς για να ξανά περάσεις επιτροπή; 

Όχι έκανα μια προσπάθεια.. απέτυχε και έχω κατεψυγμένα μέτριας ποιότητας που δεν είναι σίγουρη αν θέλω να χρησιμοποιήσω.Σημερα έμαθα ότι πρέπει να τα χρησιμοποιήσω οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Maria.26 said:

Όχι έκανα μια προσπάθεια.. απέτυχε και έχω κατεψυγμένα μέτριας ποιότητας που δεν είναι σίγουρη αν θέλω να χρησιμοποιήσω.Σημερα έμαθα ότι πρέπει να τα χρησιμοποιήσω οπωσδήποτε.

Ναι, αλλιώς πρέπει να πληρώσεις τα φάρμακα μόνη σου δυστυχώς. Τι ποιότητες είναι τα έμβρυα;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ναι, αλλιώς πρέπει να πληρώσεις τα φάρμακα μόνη σου δυστυχώς. Τι ποιότητες είναι τα έμβρυα;

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω...είχα επίκεντρωθει στα άριστης ποιότητας που είχα.και δεν ρώτησα καν  γιατί λέω άμα δεν θέλω δεν θα προχωρήσω με αυτά.τωρα θα πάρω από Δευτέρα να ενδιαφερθω. Ως πρωτάρα ακόμα μαθαίνω.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Maria.26 said:

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω...είχα επίκεντρωθει στα άριστης ποιότητας που είχα.και δεν ρώτησα καν  γιατί λέω άμα δεν θέλω δεν θα προχωρήσω με αυτά.τωρα θα πάρω από Δευτέρα να ενδιαφερθω. Ως πρωτάρα ακόμα μαθαίνω.

Μπορεί και να μην είναι τόσο κακά όσο νομίζεις. Και να ξέρεις ότι και μέτριας ποιότητας έμβρυα δίνουν εγκυμοσύνη 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maria.26 είπε:

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ ξέρατε εσείς ότι είμαστε υποχρεωμένοι να χρησιμοποιήσουμε τα εβρυα που έχουμε κατάψυξη πρίν πάμε για την επόμενη εξωσωματική;;;;

Ναι δυστυχώς! Δεν έχει καμία λογική αλλά ισχύει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Μπορεί και να μην είναι τόσο κακά όσο νομίζεις. Και να ξέρεις ότι και μέτριας ποιότητας έμβρυα δίνουν εγκυμοσύνη 

Αυτό μου είπε και η εμβρυολογος όταν την ρώτησα αν αξίζει να τα κρατήσω αυτό μου είπε και ο γιατρός μου.Απλα για λόγους οικονομικούς σκέφτομουν να μην τα χρησιμοποιήσω.Ο θεός βοηθός τώρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maria.26 είπε:

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ ξέρατε εσείς ότι είμαστε υποχρεωμένοι να χρησιμοποιήσουμε τα εβρυα που έχουμε κατάψυξη πρίν πάμε για την επόμενη εξωσωματική;;;;

Κορίτσι μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί ενώ εγώ έχω 6 βλαστοκυστες στην κρυοσυντήρηση έκανα νέα διέγερση για να κάνω στις φρέσκες βλαστοκυστες προεμφυτευτικό έλεγχο κι αυτό έγινε αυτόν τον μήνα. Εγώ το ζήτησα αυτό, όμως εγώ δεν πηγαίνω μέσω επιτροπής. Βέβαια πριν λίγες μέρες άκουσα τον Πάντο σε μια συνέντευξη να λέει πως κάτι πρέπει να γίνει με το θέμα των τόσο μεγάλων αποθεμάτων σε βλαστοκυστες κι ίσως πρέπει πια να καταψύχονται μόνο τα ωάρια κι όταν θέλεις να κανείς εμβρυομεταφορά τότε να τα γονιμοποιουν γιατί λέει είναι απαράδεκτο να πετιούνται τόσα έμβρυα που τλκ μένουν στις καταψύξεις ανεκμετάλλευτα..Όσο για την ποιότητα τους με όσους γιατρούς το έχω συζητήσει λένε ότι ακόμα και βλαστοκυστες  που μορφολογικά έχουν χαμηλότερη αξιολογηση πολλές φορές δίνουν εγκυμοσύνη σε αντίθεση με ΑΑ ποιότητας γιατί το σημαντικότερο είναι το πως είναι χρωματοσωμικα κάτι που δεν το γνωρίζει κανείς κρίνοντας απλά από την μορφολογία. Γι’ αυτό μη χάνεις την ελπίδα σου γι’ αυτές που ήδη έχεις!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Margeau είπε:

Ήταν τεχνητός κύκλος, δύσκολο να έχεις ορμονικά προβλήματα στον τεχνητό κύκλο αφού ορμόνες παίρνεις ελεγχόμενα εξωγενώς. Τώρα αυτό για τα εμβρυϊκά στοιχεία μάλλον δεν το κατάλαβα και μπορεί να το λέω και λάθος. Το ξέρω ότι η εξέταση με ιστό περιόδου αμφισβητείται. Θα περιμένω να δω πού θα πάει η βαλίτσα. Εγώ ήθελα να κάνω το ngs γιατί έχω ξανακάνει στο παρελθόν εξέταση για μικροβιωμα αλλά ήμουν 7 η μέρα περιόδου και πάλι δείγμα αίματος μου είχαν πάρει. Είχε βγει αρνητική και ένιωθα ότι απλά είχα πετάξει 200€. Εν τέλει από τότε με τρώει μήπως υπάρχει φλεγμονή στη μήτρα.

Κάτι λάθος έχω καταλάβει εγώ και το μετέφερα λάθος!

Να το κάνεις το nsg μην ρωτάς το γιατρο για τέτοιες εξετασεις που θέλεις να επιμένεις οτι θες να τις κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, SummerDream said:

Κορίτσι μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί ενώ εγώ έχω 6 βλαστοκυστες στην κρυοσυντήρηση έκανα νέα διέγερση για να κάνω στις φρέσκες βλαστοκυστες προεμφυτευτικό έλεγχο κι αυτό έγινε αυτόν τον μήνα. Εγώ το ζήτησα αυτό, όμως εγώ δεν πηγαίνω μέσω επιτροπής. Βέβαια πριν λίγες μέρες άκουσα τον Πάντο σε μια συνέντευξη να λέει πως κάτι πρέπει να γίνει με το θέμα των τόσο μεγάλων αποθεμάτων σε βλαστοκυστες κι ίσως πρέπει πια να καταψύχονται μόνο τα ωάρια κι όταν θέλεις να κανείς εμβρυομεταφορά τότε να τα γονιμοποιουν γιατί λέει είναι απαράδεκτο να πετιούνται τόσα έμβρυα που τλκ μένουν στις καταψύξεις ανεκμετάλλευτα..Όσο για την ποιότητα τους με όσους γιατρούς το έχω συζητήσει λένε ότι ακόμα και βλαστοκυστες  που μορφολογικά έχουν χαμηλότερη αξιολογηση πολλές φορές δίνουν εγκυμοσύνη σε αντίθεση με ΑΑ ποιότητας γιατί το σημαντικότερο είναι το πως είναι χρωματοσωμικα κάτι που δεν το γνωρίζει κανείς κρίνοντας απλά από την μορφολογία. Γι’ αυτό μη χάνεις την ελπίδα σου γι’ αυτές που ήδη έχεις!

Για σένα δεν ισχύει γιατί όπως είπες δεν πας μέσω επιτροπής. Η κοπέλα εννοούσε ότι δεν μπορεί να πάρει νέα φάρμακα από την επιτροπή αν δεν χρησιμοποιήσει τα έμβρυα που έχει. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Για σένα δεν ισχύει γιατί όπως είπες δεν πας μέσω επιτροπής. Η κοπέλα εννοούσε ότι δεν μπορεί να πάρει νέα φάρμακα από την επιτροπή αν δεν χρησιμοποιήσει τα έμβρυα που έχει. 

Ναι ναι το κατάλαβα αυτό γιατί μετά το διάβασα παρακάτω που το έγραψε και γι’ αυτό κι εγώ το διευκρίνισα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...