Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Μακαρι να ξεπεραστει το θέμα του μικροβιου κοπελα μου συντομα. Καλα κανατε και πηρατε κ αλλη γνωμη. Εννοείται οσο μπορεις θα το ψαξεις, γιατί εχεις και υγιή εμβρυα οπως ειπες. Απο δω και περα να μην ζησεις αλλη στεναχώρια κοπελα μου ευχομαι.. 

Σ ευχαριστώ παρα πολυ. Για ολες το ίδιο ευχομαι να κρατήσουμε ενα υγιες μωρο στην αγκαλια μας στο τέλος! 

Λυπάμαι πολυ για τις απωλειες σου και την ταλαιπωρία που εχεις περάσει και εσυ. Ειναι πολυ δυσκολο. Και πολυ καλα εκανες που ξεκινησες ψυχοθεραπεια, δεν γινεται να τα ξεπερναμε ολα αυτα χωρις βοήθεια ειναι η αληθεια..Ευχομαι με το νεο γιατρο να τα τσεκαρετε ολα οσο γινεται και να σε βοηθησει κοπελα μου μεσα απ την καρδια μου! 

Να σαι καλα γλυκιά μου ! Σε ευχαριστώ από καρδιάς !! Καταλαβαίνω τους φόβους σου και το άγχος σου τωρα που είσαι έγκυος. Εγώ είχα σταματήσει να σας διαβάζω όταν ήμουν εγκυος γιατί δεν ήθελα τίποτα στενάχωρο, Ασε που με έπαιρναν τα ζουμιά συνέχεια (οι ορμόνες βλέπεις). Να προσέχεις λοιπόν τον εαυτό σου όσο περισσοτερο μπορείς και δε θα σου πω να μην αγχώνεσαι ειναι αδύνατο θα σου έλεγα όμως να παίρνεις θάρρος μέρα τη μέρα. Ο χρόνος στην εγκυμοσύνη κατά κανόνα μετράει υπέρ μας. Ζεστές αγκαλιές !!

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

Να σου πω επειδή οι σάλπιγγες βρέθηκαν μη διαβάτες μπορει κ να ισχύει αυτό που λέει ο γιατρος σου ίσως με την σαλπιγγογραφια άνοιξαν αλλα όταν οι σάλπιγγες κλεινουν κλεινουν λογο μικροβίων.  Ίσως λοιπόν με την σαλπιγγογραφια κάποια σάλπιγγα να ανοιξε αλλα κάποιο μικρόβιο να υπάρχει. Δεν ξέρω αν η εξωσωματικη ειναι λύση παντως σιγουρα στην επόμενη εγκυμοσυνη θα περνεις αντιβιωση για τακτά χρονικά διαστήματα. Σίγουρα σύντομα θα τα καταφέρετε να έχετε υπομονή κ κουράγιο 

Λίνα μου το πιστεύω πως ίσως συνέβη έτσι, ωστόσο δε θα επρεπε να υπάρχει ο εντεροκοκκος και στη μήτρα; Δεν είναι το ιδιο αναπαραγωγικό σύστημα τα ίδια αιμοφόρα αγγεία; Η σαλπιγγογραφια έγινε Γενάρη του 22 και οι σάλπιγγες δεν άνοιξαν αν και όπως μου είχε πει τότε ο ακτινολόγος προσπαθησε πολλές φορές με την ελπίδα να τις ανοίξει. Και ο έλεγχος ενδομητριου έγινε Μάρτιο του 22 που ο εντεροκκοκος δεν υπήρχε καθόλου ( μη ανιχνεύσιμος). Τώρα αν πάσχω από σαλπιγγιτιδα ή φλεγμονή δεν θα πρέπει να θεραπευτεί; Τα μικρόβια προκαλούν  ανιούσες λοιμώξεις. Προχωρουν στα νεφρά και προκαλούν πυελονεφρίτιδα. Είμαι πολύ προβληματισμένη και έχω κλείσει ραντεβού και σε λοιμωξιολογο. Μέχρι τότε απολυμαίνω τα πάντα. Έχω προειδοποιήσει τον άντρα μου ότι στην επόμενη εγκυμοσύνη θα μπω σε κλίβανο και θα βγω μόνο όταν είναι να γεννήσω. Λύσεις υπάρχουν !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 11/19/2022 at 12:57 AM, Dimi984 said:

Καλησπέρα!κι εγώ πήρα σήμερα μια χοριακη....μη ανιχνεύσιμη!!!τρίτη προσπάθεια τρίτη αποτυχία.Δικη σου είναι η απόφαση  αλλά  θα ήταν καλό να αφήσεις έστω έναν κύκλο!πρώτη προσπάθεια ήταν?έχεις κατάψυξη?

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μου το είπαν αυτό αλλά η φράση που χρησιμοποιήθηκε ήταν "η ηθική κα η δεοντολογία δεν μας επιτρέπει να μη χρησιμοποιήσουμε τα ήδη κρυοσυντηρημενα"

Εγω έκανα 2 εμβρυομεταφορες με βλαστοκυστες κ έμειναν υπόλοιπο 2 βλαστοκυστες κ 4 εμβρυα 3 ημερών. Πριν 20 μέρες έκανα εμβρυομεταφορα με τις 2 τελευταίες βλαστοκυστες σε άλλο όμως κέντρο.τα εμβρυα μου φαίνονταν καλά για τη μεταφορά αλλά αμφίβολο να εξελιχθούν λόγω της κλινικής μου κατάστασης κατά τις ωοληψιες. Είμαι διαβητική κ οι ωοληψιες έγιναν με αρκετά μεγάλη γλυκοζυλιωμενη.ο τότε  γιατρός μου δεν το θεωρούσε πρόβλημα.  Τώρα που έκανα στο νέο κέντρο εμβρυομεταφορα,υπήρχε μια αμφιβολία για τα έμβρυα κ τελικά αποδείχτηκε. Οπότε το νέο πλάνο που μου πρότειναν είναι να κάνω σε φυσικό κύκλο ή με 2 εμβρυομεταφορες.του φυσικού κύκλου κ ένα από κατάψυξη.αυτο το ενδεχόμενο δεν το γνώριζα.δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω πως γινεται αλλά γίνονται 2 εμβρυομεταφορες ανάλογα με το στάδιο ανάπτυξης του κάθε εμβρύου. Έτσι κ παίρνω νέα έμβρυα με άριστη κλινική κατάσταση κ χρησιμοποιώ τα ήδη κρυοσυντηρημενα

Γεια σου ! Με προβλημάτισε που λες η περίπτωση σου γιατί μου θυμίζει την δική μου , εμένα είναι ο σύζυγος διαβητικός και ήταν πολύ ψηλά όταν πήραμε το σπερμα από βιοψία . Έχουμε κάνει δυο αποτυχημένες ετ με άριστες θεωρητικά βλαστοκυστες και εμένα μου είπαν πως εφόσον έγιναν βλαστοκυστες να μην ανησυχώ για την γλυκοζυλιωμενη … αλλά εγώ υποψιάζομαι πως επηρεάζει τελικά 

εχεις μήπως να μοιραστείς περισσότερες λεπτομέρειες επι του θέματος και τι σου είπαν από το κέντρο για τις βλαστοκυστες που ήσουν ψηλά ; 
σε λίγες μέρες κάνω την 3η ετ ελπίζω να μην είναι προκαθορισμένη να αποτύχει αλλά από την άλλη πρέπει και να ξέρουμε γιατί έχουμε και για 4η προσπάθεια  …

επισης νιώθω εντελώς μόνη σαν περίπτωση γιατί ούτε ελέγξαμε ποτε σπερμα είναι και τα ζάχαρο του ψηλό είναι και απο βιοψία και πραγματικά δεν παίρνω ξεκάθαρες απαντήσεις απο τους γιατρούς 

Link to comment
Share on other sites

Ο ουσιαστικός έλεγχος έγινε  μετά τις 2 πρωτες προσπάθειες. Ο πρώτος γιατρός ήταν λίγο...τέλος πάντων...δεν εξηγούσε. Το ότι ένα έμβρυο γίνεται βλαστοκυστη δεν σημαίνει ότι θα σου δώσει μια τελειομανής εγκυμοσυνη. Μπορεί να γίνει η εμβρυομεταφορα να πετύχει και να σου παρουσιαστεί πρόβλημα στη 8η εβδομάδα π.χ. Να σταματήσει. Ξέχασα να αναφέρω ότι λιγους μήνες μετά τις ωοληψιες κ τη λήψη σπέρματος  κάναμε εξετάσεις κ ο άντρας μου είχε 8 γλυκοζυλιωμενη.μπορει να υπήρχε κ όταν έδωσε σπέρμα.δεν το γνωρίζουμε. Αφού αλλάξαμε γιατρό, κάναμε έλεγχο μικροβιωματος μητρας,που ήταν οκ, σπερμοδιαγραμμα κ ανάλυση dna  σπέρματος που έδειξε υψηλό οξειδωτικο stress  και υστεροσκοπηση που έδειξε ένα ενδομητριο γεμάτο πολύποδες!επίσης δεν ανέφερα ότι ο λόγος που κάνουμε εξωσωματικη είναι ότι είχα υδροσαλπιγγες.ολα λοιπόν τα παραπάνω ευρήματα ήταν αποτελέσματα του διαβήτη κ στους δύο μας.ποσο ανθεκτικά λοιπόν μπορεί να είναι αυτά τα έμβρυα?πόσο μακρυά να φτάσουν?

Από τη πρώτη ωοληψια που είχα γλυκοζυλιωμενη 7.1 δεν πηρα βλαστκυστες.

On 19/11/2022 at 5:29 ΠΜ, Μαρία τζορμπατζακη είπε:

@Dimi984θα αφήσω σίγουρα δύο μήνες

 Δεν είμαστε και μηχανήματα που κόβουμε χρήματα βρε γαμωτο. Έτσι μας βλέπουν μόνο στεναχωριέμαι. Λυπάμαι πού δεν είχες μια μεγάλη χοριακη σου εύχομαι να ήταν η τελευταία ταλαιπωρία. Πρώτη φορά ναι. Έχω άλλες 8 βλαστοκυστες. Θέλω να ηρεμήσω πρώτον από όλο αυτό γιατί σαν πρώτη φορά πέρασα άσχημα από άγχος αγωνία άγνοια και δεύτερον θέλω λίγο να το ψάξω να δω μήπως ευθύνεται κάτι για όλο αυτό. Τι έτσι θα πετάμε τα έμβρυα κάνοντας δοκιμές μέχρι και έαν πιάσουν? 

Σίγουρα να το ψάξεις και να πάρεις το χρόνο σου!με ηρεμία όλα θα γίνουν!!!

On 19/11/2022 at 6:49 ΠΜ, Xrisa26 είπε:

Καλήμερα θα σου δώσω μια συμβουλή με όλο τον σεβασμό. Κάτσε πάρε τον χρόνο σου ή ψυχολογία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Εγώ είχα μια παλινδρομηση στην 7 εβδομάδα και μετά έκανα ένα χρόνο για να ξεκινήσω πάλι διαδικασία γιατί δεν μπορούσα.Μια απορία όταν είναι να ξεκινήσετε εξωσωματικη δεν κάνετε εξετάσεις? Εμένα και τον άντρα μου μας έκαναν τα πάντα μέχρι και ηπατίτιδα ξέρω γω. 

Καλησπέρα!εγώ όταν ξεκίνησα δεν γνώριζα πολλά πράγματα!εδώ στην επαρχία σε αυτά τα θέματα είμαστε στο 1920. Παιδεύονται χρόνια κ μετά από μια επιτυχημένη εξωσωματική σου λένε,χαλάρωσα κ προέκυψε εγκυμοσυνη χωρίς να το καταλάβω.οποτε προσωπικά,εμπιστεύτηκα τον γιατρο κ δεν έβλεπα τις παραλήψεις. Οι δυο αποτυχίες και αυτό το Forum με βοήθησαν να αλλάξω πορεία.οποτε κανονικό έλεγχο, με όλες τις απαραίτητες εξετάσεις έκανα τώρα,πριν τη Τρίτη προσπάθεια....αλλά τα έμβρυα υπήρχαν ήδη. Δεν ξέρω αν σου φαίνομαι αφελής,αλλά όταν ξεκίνησα δεν γνώριζα τα πάντα για την εξωσωματικη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Xrisa26 είπε:

Σ ευχαριστώ με το καλό και εσύ. Στο Δουρουτη στα Γιάννενα με τον κύριο Ζηκοπουλο. Έχει απ όλη την Ελλάδα γυναίκες. 

Όταν διάβασα την πρωτη ανάρτηση σου λέω...ναι καλά!μόνο για τα Γιάννενα ξέρω...και τωρα βλέπω ότι για τον γιατρο σου έχω ακουσει!γνωρίζω 2 ζευγάρια!το ένα ήταν κοντά,το άλλο πολύ πολύ μακρυά!διδυμακια έχουν και οι δύο!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Dimi984 είπε:

Ο ουσιαστικός έλεγχος έγινε  μετά τις 2 πρωτες προσπάθειες. Ο πρώτος γιατρός ήταν λίγο...τέλος πάντων...δεν εξηγούσε. Το ότι ένα έμβρυο γίνεται βλαστοκυστη δεν σημαίνει ότι θα σου δώσει μια τελειομανής εγκυμοσυνη. Μπορεί να γίνει η εμβρυομεταφορα να πετύχει και να σου παρουσιαστεί πρόβλημα στη 8η εβδομάδα π.χ. Να σταματήσει. Ξέχασα να αναφέρω ότι λιγους μήνες μετά τις ωοληψιες κ τη λήψη σπέρματος  κάναμε εξετάσεις κ ο άντρας μου είχε 8 γλυκοζυλιωμενη.μπορει να υπήρχε κ όταν έδωσε σπέρμα.δεν το γνωρίζουμε. Αφού αλλάξαμε γιατρό, κάναμε έλεγχο μικροβιωματος μητρας,που ήταν οκ, σπερμοδιαγραμμα κ ανάλυση dna  σπέρματος που έδειξε υψηλό οξειδωτικο stress  και υστεροσκοπηση που έδειξε ένα ενδομητριο γεμάτο πολύποδες!επίσης δεν ανέφερα ότι ο λόγος που κάνουμε εξωσωματικη είναι ότι είχα υδροσαλπιγγες.ολα λοιπόν τα παραπάνω ευρήματα ήταν αποτελέσματα του διαβήτη κ στους δύο μας.ποσο ανθεκτικά λοιπόν μπορεί να είναι αυτά τα έμβρυα?πόσο μακρυά να φτάσουν?

Από τη πρώτη ωοληψια που είχα γλυκοζυλιωμενη 7.1 δεν πηρα βλαστκυστες.

Σίγουρα να το ψάξεις και να πάρεις το χρόνο σου!με ηρεμία όλα θα γίνουν!!!

Καλησπέρα!εγώ όταν ξεκίνησα δεν γνώριζα πολλά πράγματα!εδώ στην επαρχία σε αυτά τα θέματα είμαστε στο 1920. Παιδεύονται χρόνια κ μετά από μια επιτυχημένη εξωσωματική σου λένε,χαλάρωσα κ προέκυψε εγκυμοσυνη χωρίς να το καταλάβω.οποτε προσωπικά,εμπιστεύτηκα τον γιατρο κ δεν έβλεπα τις παραλήψεις. Οι δυο αποτυχίες και αυτό το Forum με βοήθησαν να αλλάξω πορεία.οποτε κανονικό έλεγχο, με όλες τις απαραίτητες εξετάσεις έκανα τώρα,πριν τη Τρίτη προσπάθεια....αλλά τα έμβρυα υπήρχαν ήδη. Δεν ξέρω αν σου φαίνομαι αφελής,αλλά όταν ξεκίνησα δεν γνώριζα τα πάντα για την εξωσωματικη.

Καλημέρα κοριτσάκι μου!Πως μου φαίνεσαι? Λοιπόν ζω επαρχία και είχα μαύρα μεσάνυχτα από εξωσωματικη. Ξεκίνησα ειλικρινά χωρίς να ξέρω τι κάνω και γιατί το κάνω, μου έκαναν όλες τις εξετάσεις πριν ξεκινήσω αλλά εγώ δεν είχα ιδέα γιατί να της κάνω. Στην πρώτη ενώ είχα πολλά και καλά ωάρια αποφάσισε ο έμβρυολόγος να τα άφησε 3 ημερών. Τέλος παντως για να μην το κουράζω ενημερώθηκα, απαίτησα με δική μου απόφαση κάναμε βλαστοκυστες και έχω το κοριτσάκι μου τώρα. Οπότε μου φαίνεσαι σαν έναν φυσιολογικό άνθρωπο που είναι λογικό να μην έχει ιδέα από εξωσωματικη!!! 

4 ώρες πρίν, Dimi984 είπε:

Όταν διάβασα την πρωτη ανάρτηση σου λέω...ναι καλά!μόνο για τα Γιάννενα ξέρω...και τωρα βλέπω ότι για τον γιατρο σου έχω ακουσει!γνωρίζω 2 ζευγάρια!το ένα ήταν κοντά,το άλλο πολύ πολύ μακρυά!διδυμακια έχουν και οι δύο!!!

Ο γιατρός αυτός και γενικά όλη η ομάδα έχουν μεγάλα ποσοστά επιτυχίας. Η αλήθεια είναι ότι είναι λιγομίλητος και ότι έχει να στο πει δεν θα σου χρυσώσει το Χάπι, αλλά είναι πολύ καλός σε αυτό που κάνει και το ψάχνει συνέχεια. Πολλές γυναίκες μετά από ιδιωτικά ερχόταν στο νοσοκομείο. Εγώ ζω εδώ και δεν ήξερα ότι το νοσοκομείο κάνει τέτοια πράγματα ήμουν έτοιμη για Θεσσαλονίκη. Ευτυχώς το έμαθα εγκαίρως.!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Αγγελική2021 είπε:

Να σαι καλα γλυκιά μου ! Σε ευχαριστώ από καρδιάς !! Καταλαβαίνω τους φόβους σου και το άγχος σου τωρα που είσαι έγκυος. Εγώ είχα σταματήσει να σας διαβάζω όταν ήμουν εγκυος γιατί δεν ήθελα τίποτα στενάχωρο, Ασε που με έπαιρναν τα ζουμιά συνέχεια (οι ορμόνες βλέπεις). Να προσέχεις λοιπόν τον εαυτό σου όσο περισσοτερο μπορείς και δε θα σου πω να μην αγχώνεσαι ειναι αδύνατο θα σου έλεγα όμως να παίρνεις θάρρος μέρα τη μέρα. Ο χρόνος στην εγκυμοσύνη κατά κανόνα μετράει υπέρ μας. Ζεστές αγκαλιές !!

Λίνα μου το πιστεύω πως ίσως συνέβη έτσι, ωστόσο δε θα επρεπε να υπάρχει ο εντεροκοκκος και στη μήτρα; Δεν είναι το ιδιο αναπαραγωγικό σύστημα τα ίδια αιμοφόρα αγγεία; Η σαλπιγγογραφια έγινε Γενάρη του 22 και οι σάλπιγγες δεν άνοιξαν αν και όπως μου είχε πει τότε ο ακτινολόγος προσπαθησε πολλές φορές με την ελπίδα να τις ανοίξει. Και ο έλεγχος ενδομητριου έγινε Μάρτιο του 22 που ο εντεροκκοκος δεν υπήρχε καθόλου ( μη ανιχνεύσιμος). Τώρα αν πάσχω από σαλπιγγιτιδα ή φλεγμονή δεν θα πρέπει να θεραπευτεί; Τα μικρόβια προκαλούν  ανιούσες λοιμώξεις. Προχωρουν στα νεφρά και προκαλούν πυελονεφρίτιδα. Είμαι πολύ προβληματισμένη και έχω κλείσει ραντεβού και σε λοιμωξιολογο. Μέχρι τότε απολυμαίνω τα πάντα. Έχω προειδοποιήσει τον άντρα μου ότι στην επόμενη εγκυμοσύνη θα μπω σε κλίβανο και θα βγω μόνο όταν είναι να γεννήσω. Λύσεις υπάρχουν !!!

Περίμενε μπερδεύτηκα φυσιολογική σύλληψη δεν ηταν? Άρα οι σάλπιγγες  άνοιξαν απλα μπορει να μην άνοιξαν επιτόπου.  Το μικρόβιο ίσως τότε να μην ηταν σε έξαρση κ να μην ανιχνεύτηκε νομιζω απαντηση ακριβώς δεν θα βρεις γιατί αυτά τα μικρόβια παντα νομιζω υπάρχουν  στην περιοχή του κόλπου απλα το συστημα δεν τα αφηνει να προχωρήσουν περεταιρω.  Ίσως βρηκε πρόσφορο έδαφος λογο της εγκυμοσύνης κ ίσως παλιότερης λοίμωξης  κ αναπτύχθηκε περισσότερο. Καλα θα κανεις κ θα πας σε λοιμωξιολογο ίσως σου δωσει καποιες γραμμές για το πως θα ενισχύσεις κ τον οργανισμό σου σε επόμενη εγκυμοσυνη. Σίγουρα πλέον λύσεις υπάρχουν για προληψη απλα ειναι αυτο οτι πρώτα πρέπει να το περάσεις κ μετα δίνονται οι λύσεις αυτο ειναι που ακομα είμαστε πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Xrisa26 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!Πως μου φαίνεσαι? Λοιπόν ζω επαρχία και είχα μαύρα μεσάνυχτα από εξωσωματικη. Ξεκίνησα ειλικρινά χωρίς να ξέρω τι κάνω και γιατί το κάνω, μου έκαναν όλες τις εξετάσεις πριν ξεκινήσω αλλά εγώ δεν είχα ιδέα γιατί να της κάνω. Στην πρώτη ενώ είχα πολλά και καλά ωάρια αποφάσισε ο έμβρυολόγος να τα άφησε 3 ημερών. Τέλος παντως για να μην το κουράζω ενημερώθηκα, απαίτησα με δική μου απόφαση κάναμε βλαστοκυστες και έχω το κοριτσάκι μου τώρα. Οπότε μου φαίνεσαι σαν έναν φυσιολογικό άνθρωπο που είναι λογικό να μην έχει ιδέα από εξωσωματικη!!! 

Ο γιατρός αυτός και γενικά όλη η ομάδα έχουν μεγάλα ποσοστά επιτυχίας. Η αλήθεια είναι ότι είναι λιγομίλητος και ότι έχει να στο πει δεν θα σου χρυσώσει το Χάπι, αλλά είναι πολύ καλός σε αυτό που κάνει και το ψάχνει συνέχεια. Πολλές γυναίκες μετά από ιδιωτικά ερχόταν στο νοσοκομείο. Εγώ ζω εδώ και δεν ήξερα ότι το νοσοκομείο κάνει τέτοια πράγματα ήμουν έτοιμη για Θεσσαλονίκη. Ευτυχώς το έμαθα εγκαίρως.!!!

Καλημέρα και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!

Παίρνω το θάρρος και σχολιάζω την ανάρτηση σου γιατί εδώ στο forum γενικά λέγονται και θετικά και αρνητικά σχολια για γιατρούς και για κέντρα!!

Εμένα προσωπικά η εμπειρία μου με τον συγκεκριμένο γιατρό ήταν κάκιστη απ'ολες τις απόψεις!!Και δυστυχώς έκανα μαζί του 3 εξωσωματικες (διεγερσεις και εμβρυομεταφορες) και αρκετά χειρουργεία!(κάποια εκ των οποίων τζαμπα τα έκανα και άλλα χωρίς να εισακουστω στο τι θέλω να γινει). Ειλικρινά μακάρι να πήγαινα εξαρχής σε κάποιο κέντρο είτε Θεσσαλονίκη είτε Αθήνα!

Και για να μην παρεξηγηθώ ξέρω πως αυτός ο άνθρωπος έχει πολλές επιτυχίες ( ειλικρινά απορώ βέβαια) αλλά πλέον έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όταν ένα ζευγάρι δεν έχει σοβαρό πρόβλημα τότε θεωρώ ότι λόγω τύχης κάποια στιγμή θα πιάσει!Όταν  όμως υπάρχει πρόβλημα υπογονιμοτητας ο συγκεκριμένος γιατρός απλά δεν το έχει ( για να μην πω τίποτα χειροτερο).Πιστεύω δηλαδή ότι μπορεί να είναι (δεν ξερω) ένας από τους καλύτερους μαιευτηρες αλλά στο κομμάτι της εξωσωματικής είναι επιεικώς απαράδεκτος!Επίσης το συγκεκριμένο νοσοκομείο είναι αρχικά νοσοκομείο όχι κέντρο εξωσωματικής οπότε προφανώς και δεν θα υπάρχει η προσοχή αλλά και τα κατάλληλα μηχανήματα για τη γονιμοποίηση των εμβρύων!

Όπως και να'χει την προσωπική μου εμπειρία δε θα τη μοιραστώ γιατί δε θέλω να επηρεάσω καμία κοπέλα (οποία θέλει μπορεί να μου στείλει πμ)!Ευτυχώς για μένα πήγα στην Αθήνα σε έναν πολύ καλό γιατρό (για μενα) ο οποίος με βοήθησε και αυτή τη στιγμή κρατάω στην αγκαλιά τον ενός μηνός γιο μου τον οποίο συνέλαβα φυσιολογικά!!

Όπως και να'χει χαίρομαι πολύ που εσένα σε βοήθησε ο συγκεκριμένος γιατρός και κρατάς στην αγκαλιά το μωρακι σου!!Να σου ζήσει και να είναι γερό και τυχερό στη ζωή του!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, μήπως κάποια από εσάς έχει κάνει την εξέταση για το εύθραυστο χρωμόσωμα Χ; Πού την κάνατε και πόσο σας κόστισε; Εγώ πήρα τηλ στο Genoma Lab και μου είπαν ότι κοστίζει 200ευρώ. Ξέρετε πού αλλού μπορώ να την κάνω πιο οικονομικά;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Ria_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια ,εγώ τελικά αδιαθετησα σήμερα :grin: Και αύριο ραντεβού με το γιατρό για να με δει και να ξεκινήσουμε προετοιμασία έμβρυομεταφορας! 

Καλημέρα σου και καλή αρχή!! :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 55 λεπτά , Giouli36 είπε:

Καλημέρα και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!

Παίρνω το θάρρος και σχολιάζω την ανάρτηση σου γιατί εδώ στο forum γενικά λέγονται και θετικά και αρνητικά σχολια για γιατρούς και για κέντρα!!

Εμένα προσωπικά η εμπειρία μου με τον συγκεκριμένο γιατρό ήταν κάκιστη απ'ολες τις απόψεις!!Και δυστυχώς έκανα μαζί του 3 εξωσωματικες (διεγερσεις και εμβρυομεταφορες) και αρκετά χειρουργεία!(κάποια εκ των οποίων τζαμπα τα έκανα και άλλα χωρίς να εισακουστω στο τι θέλω να γινει). Ειλικρινά μακάρι να πήγαινα εξαρχής σε κάποιο κέντρο είτε Θεσσαλονίκη είτε Αθήνα!

Και για να μην παρεξηγηθώ ξέρω πως αυτός ο άνθρωπος έχει πολλές επιτυχίες ( ειλικρινά απορώ βέβαια) αλλά πλέον έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όταν ένα ζευγάρι δεν έχει σοβαρό πρόβλημα τότε θεωρώ ότι λόγω τύχης κάποια στιγμή θα πιάσει!Όταν  όμως υπάρχει πρόβλημα υπογονιμοτητας ο συγκεκριμένος γιατρός απλά δεν το έχει ( για να μην πω τίποτα χειροτερο).Πιστεύω δηλαδή ότι μπορεί να είναι (δεν ξερω) ένας από τους καλύτερους μαιευτηρες αλλά στο κομμάτι της εξωσωματικής είναι επιεικώς απαράδεκτος!Επίσης το συγκεκριμένο νοσοκομείο είναι αρχικά νοσοκομείο όχι κέντρο εξωσωματικής οπότε προφανώς και δεν θα υπάρχει η προσοχή αλλά και τα κατάλληλα μηχανήματα για τη γονιμοποίηση των εμβρύων!

Όπως και να'χει την προσωπική μου εμπειρία δε θα τη μοιραστώ γιατί δε θέλω να επηρεάσω καμία κοπέλα (οποία θέλει μπορεί να μου στείλει πμ)!Ευτυχώς για μένα πήγα στην Αθήνα σε έναν πολύ καλό γιατρό (για μενα) ο οποίος με βοήθησε και αυτή τη στιγμή κρατάω στην αγκαλιά τον ενός μηνός γιο μου τον οποίο συνέλαβα φυσιολογικά!!

Όπως και να'χει χαίρομαι πολύ που εσένα σε βοήθησε ο συγκεκριμένος γιατρός και κρατάς στην αγκαλιά το μωρακι σου!!Να σου ζήσει και να είναι γερό και τυχερό στη ζωή του!

Καλημέρα και εσύ να χαίρεσαι το δικό σου. Κάνεις πολύ καλά και λες την γνώμη σου. Θα σου πω που διαφωνώ και που συμφωνώ. Λοιπόν όχι δεν είναι κέντρο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν τον απαραίτητο εξοπλισμό η γνώσεις ίσα ίσα πολλά πράγματα τα ιδιωτικά κέντρα τα έχουν αντιγράψει να σου το πω έτσι από την συγκεκριμένη ομάδα. Ο γιατρός έχεις δίκιο είναι περίεργος άσχετο δεν θα τον έλεγα. Εγώ ίσως επειδή τον έχω παρά πολλά χρόνια με άκουγε πάντα τι ήθελα και τι δεν ήθελα και καμιά φορά αν χρειαζόταν τον "μάλωνα". Όπως έχω πει είναι πως θα σου κάτσει ο γιατρός. Εσύ έχεις τα δικιά του κόσμου όλου γιατί εμείς θα έπρεπε να ήμαστε η αρχή και το τέλος και εμάς θα έπρεπε να ακούνε. Οπότε δεν διαφωνώ σε αρκετά που λες για τον γιατρό! Αλλά διαφωνώ για την ομάδα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Χθες βράδυ έκανα ovitrelle κ αύριο πάω για ωοληψια.3 μόνο έχω βέβαια...αλλά τι να κάνουμε.

Το θέμα μου είναι ότι τώρα νιώθω κάτι πονακια όπως ακριβώς στην ωορρηξία.Υπαρχει περίπτωση λέτε να χάσω κ τα 3?

Καλημέρα κορίτσι μου. Κι εγω ειμαι σε διαδικασία διέγερσης. Δεν εχω πολλα ωάρια επίσης και εχω τους ίδιους πονους πριν την ovitrelle. Μαλλον μεθαύριο παω για ωοληψία. Ελπιζω να πηγε καλα η δική σου!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Effie99 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, μήπως κάποια από εσάς έχει κάνει την εξέταση για το εύθραυστο χρωμόσωμα Χ; Πού την κάνατε και πόσο σας κόστισε; Εγώ πήρα τηλ στο Genoma Lab και μου είπαν ότι κοστίζει 200ευρώ. Ξέρετε πού αλλού μπορώ να την κάνω πιο οικονομικά;

Καλημέρα! Εγώ αυτή την εξέταση την έκανα στη βιοιατρική στην Κηφισίας στους Αμπελόκηπους και κόστισε 180 ευρώ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...