Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

17 ώρες πρίν, argyrw@ είπε:

Εγώ θα σου δώσω μια συμβουλή να μην αφήσεις το χρόνο να περνάει λόγο μικρής ηλικίας στη πορεία δεν ξέρεις τι μπορεί να αντιμετωπίσεις το ίδιο έκανα κ εγώ ήμουν 25 χρόνων κ έλεγα εντάξει μωρέ μικρή είμαι ας το αφήσουμε λίγο είχαμε κ κατάψυξη σπέρμα κ είχα σιγουριά μόλις θυμήθηκα να πάρω μπρος μου είχε δημιουργηθεί αυτοάνοσο θυροειδης επίκτητη θρομβοφιλια που κ αυτό στα αυτοάνοσα ανηκει θέλω να πω ότι μόλις μπορέσετε ξεκινήστε.οσο για τις εξετάσεις σίγουρα θα χρειαστούν λοιμώδη σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος.

Μου φαίνεται πάρα πολύ σχετικό αυτό. Το να μπει ένα ζευγάρι στη διαδικασία να βάλει μπρος για παιδί δεν είναι απλή υπόθεση. Και ούτε έχει να κάνει με το όποτε μπορεί απλά, αλλά με το όποτε το θελήσει, που σημαίνει ότι τότε θα είναι έτοιμοι και οι δύο. Προσωπικά δε μετανιώνω καθόλου που ξεκινήσαμε προσπάθειες για παιδί στα 39 μου, κι ας μας έχει βγει δύσκολα ως τώρα (άσε που δεν ξέρουμε σίγουρα αν όντως θα μας ήταν πιο εύκολο μερικά χρόνια πριν). Γιατί πιο πριν κάποιος από τους δυο μας δεν ήταν έτοιμος, ή και οι δυο μας ενδεχομένως, ή οι συνθήκες δεν ήταν κατάλληλες. Ίσα ίσα που σε κάθε νέα προσπάθεια που κάνουμε σκέφτομαι πόσο πιο έτοιμη είμαι τώρα, πόσο περισσότερο συνειδητοποιημένη. Το φόβητρο του χρόνου θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να είναι το κίνητρο για μια τόσο ουσιαστική απόφαση. Φυσικά και υπάρχουν χρονικά πλαίσια και δε θα έπρεπε να αγνοούνται, αλλά όχι να είναι ο φόβος της ηλικίας το κυρίαρχο κίνητρο. Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου γνώμη για το θέμα. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 14 λεπτά , Mary1976 είπε:

Νομιζω ότι είμαστε στο ιδιο κέντρο αν θυμαμαι καλά. Είμαι στο Γέν...ις με τον Παν...... σε φυσικό μέτα την ωοληψία πήρα προγεστερόνη για κάποιες μέρες. και ανοίγει νωρίτερα. Εσυ με ποιον είσαι;

Ναι,ναι....Στο ιδιο κέντρο είμαστε...απλα εγω με τον αλλο γιατρό...Οποτε αφου πηρες προγεστερόνη,δεν ηταν φυσικος κυκλος...Εγω το εχω κανει σε εντελώς φυσικό, χωρίς να πάρω τίποτα...Και ειχε βρεθεί πως ανοίγει μια μερα νωρίτερα... Απλα σε αυτη τη φορά δεν θα το λαβουμε καθόλου υπόψιν το ερα που εχω κανει γιατι ο γιατρός που εχω τωρα μου ειπε πως το ερα σε φυσικό κύκλο είναι άχρηστο...

  • Μπερδεμένη/-ος 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, marina39 είπε:

Για αυτό τον λόγο τις προάλλες που ανέφερε καποια εδώ οπωσδήποτε προεμφυτευτικό είπα άστο κ προχώρα. Δεν εγγυάται ποτέ 100% ο προεμφυτευτικός και για μένα είναι πέταμα λεφτών. 

Είναι κατά 99% έγκυρος, απ' ότι μου είπε ο εμβρυολόγος. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι στην πορεία το έμβρυο αποκλείεται να βγάλει κάποιο σύνδρομο. Στη δική μου περίπτωση πάντως έχει τεράστιο νόημα. Γιατί έχω ταλαιπωρηθεί με 4 αποτυχημένες ετ και θα ήθελα να πάω με όσο καλύτερα ποσοστά επιτυχίας στην επόμενη, που μόνο με προεμφυτευτικό γίνεται. Αν δεν προέκυπτε κανένα καλό, τότε μάλλον θα προχωρούσαμε με δότρια, οπότε έχει νόημα να ξέρουμε τι γίνεται, από το να κάναμε άλλες 2-3 ετ με έμβρυα που είχαν χρωμοσωμικές, όπως αποδείχτηκε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, winspert said:

Ναι,ναι....Στο ιδιο κέντρο είμαστε...απλα εγω με τον αλλο γιατρό...Οποτε αφου πηρες προγεστερόνη,δεν ηταν φυσικος κυκλος...Εγω το εχω κανει σε εντελώς φυσικό, χωρίς να πάρω τίποτα...Και ειχε βρεθεί πως ανοίγει μια μερα νωρίτερα... Απλα σε αυτη τη φορά δεν θα το λαβουμε καθόλου υπόψιν το ερα που εχω κανει γιατι ο γιατρός που εχω τωρα μου ειπε πως το ερα σε φυσικό κύκλο είναι άχρηστο...

Δήλαδή ταλαιπωρηθηκες χωρίς να είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα. Πολύ κρίμα. Εγώ νόμιζα ότι το είχα κάνει σε φυσικο κυκλο γιατι το αποτελεσμα αναγράφει Cycle type: Natural mod προφανώς αναφέρεται σε κάτι άλλο. Με το γιατρό σου, κάνεις ωοηληψίες με φυσικούς κύκλους; Και μαζευεις εμβρυάκια 3ης μέρας ή τα αφήνεις να γίνουν βλαστοκύστες;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

η δικια μου ακομα γαλα δεν εχει μαθει να πινει. μονο δηλ σε παρασκευες η με τα δημητριακα της κτλ. ελπιζω να αρχισει να το πινει να χει τουλ μια παρηγορια. με την πανα, δυστυχως στους σταθμους θελουν να την ξεφορτωθουν οσο πιο συντομα. κι εμας μας το λενε παντου να την κοψει. εχω ακουσει παιδακια που το καταφερνουν κι απο ενος ετους, αλλα ειναι σπανιες εξαιρεσεις. εγω δεν την πιεζω καθολου επι του θεματος ακομα. αλλα και παλι εγω την βλεπω τοσο κολλημενη κι εξαρτημενη με μενα ακομα, που αδυνατω να με φανταστω και με νεογεννητο. ιδανικα θα θελα να συμβει αργοτερα, να μπορω να το απολαυσω εξ αρχης. αν δηλ ημασταν ενα ζευγαρι που θα ξερα οτι θα καναμε σεξ και θα εμενα εγκυος, θα ξεκινουσα προσπαθεια μετα τα 3μιση. τωρα ομως ξερω πως δεν θα μας κατσει ετσι, οποτε θα επισπευσω. οι περισσοτεροι γιατροι μου ειπαν ιδενικα να περασει 6μηνο απο τον αποθηλασμο, οποτε ετσι κι αλλιως εχω αυτο το διαστημα μπας και το βρουμε και με τον υπνο. η κορη μου κοιμηθηκε 3ωρο 23 μηνων. μεχρι τοτε ηταν ολη νυχτα στο βυζι. περιπτωσαρα…

 

Να τη χαίρεσαι την μπουμπουκένια σου! ❤️  Για την πάνα κάνεις πάρα πολύ καλά που δε την πιέζεις, γιατί πολλές φορές η πίεση έχει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα. Επιπλέον είναι πολύ σημαντικό στάδιο μετάβασης για ένα παιδί και είναι πραγματικά σημαντικό να αποφασίσει μόνο του πότε είναι έτοιμο να περάσει στο επόμενο στάδιο. Εννοείται ότι στους σταθμούς οι εργαζόμενοι θέλουν τη βόλεψη τους, όμως εσύ καλά κάνεις και κοιτάς το καλό του παιδιού σου κι αυτοί ας κάνουν απλά τη δουλειά τους! Εύχομαι να πάνε πολύ καλά οι προσπάθειες για το δεύτερο παιδάκι και να σας έρθει με το καλό την ιδανικότερη χρονική στιγμή για όλους! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Mary1976 είπε:

Δήλαδή ταλαιπωρηθηκες χωρίς να είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα. Πολύ κρίμα. Εγώ νόμιζα ότι το είχα κάνει σε φυσικο κυκλο γιατι το αποτελεσμα αναγράφει Cycle type: Natural mod προφανώς αναφέρεται σε κάτι άλλο. Με το γιατρό σου, κάνεις ωοηληψίες με φυσικούς κύκλους; Και μαζευεις εμβρυάκια 3ης μέρας ή τα αφήνεις να γίνουν βλαστοκύστες;

Ο τεχνητός κυκλος ειναι κανονικα σικλακουρ και απο την ωορρηξία και μετα προγεστερόνη...Τωρα εσυ αφου εκανες ωοληψια,πηρες μονο προγεστερόνη...Δεν ξερω ποση διαφορά εχει...Ναι κανω ωοληψιες σε φυσικό κύκλο και τα αφηνω για βλαστοκυστες


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Καλη δυναμη σε όλες! Είμαι 34 χρονών κ ξεκίνησα το πρωτοκολλο με ανταγωνιστή. Δεν ξέρω αν τα λέω κ σωστά. Είμαι στην 4η μέρα κ κανω gonal 175 κ το πρωι έκανα Οιστραδιολη Ε2 777. Είχα κάνει εξετάσεις πριν μήνες χωρις διέγερση κ είχα 3μερα  Ε2 30, ΑΜΗ 4.90, FSH 6.87, LH 12.50, PRL 14.50, PRG 0.24. Μου είπαν να συνεχίσω την ίδια δοσολογία για την gonal κ θα παω σε δυο μερες. Θα ήθελα τη γνώμη σας για την Ε2, δεν είναι πολυ ανεβασμένη? Επίσης επειδή θα κάνω προεμφυτευτικο λόγω παθολογικου καρυοτυπου, το αποτέλεσμα αξιοπιστίας του ελέγχου είναι 98-99% αρχικα μας είχαν πει. Βέβαια παιζει ρόλο κ η κάθε περιπτωση. Τελικά στην περιπτωση μας δεν μπορεί να εγγυηθουν με συγκεκριμένο ποσοστο. Γενικά όμως νομίζω καλύπτουν το 98-99%.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Equality είπε:

 Το φαντάζομαι...για αυτό ανησυχώ μήπως δεν είναι τόσο καλής ποιότητας. Το μάξιμουμ που μπορούν να μείνουν είναι 6 μέρες;

 

 Δεν με πειράζει τόσο ότι θα τα αφήσουν 6ης μέρας.Με πειράζει το ότι φοβάμαι μη δεν προχωρήσουν μέχρι αύριο. Και δεν ήταν και ξεκάθαρη πόσα έχουν μείνει συνολικά

Να έως έξι μερες τα αφηνουν.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Penaki είπε:

Καλησπέρα σας! Καλη δυναμη σε όλες! Είμαι 34 χρονών κ ξεκίνησα το πρωτοκολλο με ανταγωνιστή. Δεν ξέρω αν τα λέω κ σωστά. Είμαι στην 4η μέρα κ κανω gonal 175 κ το πρωι έκανα Οιστραδιολη Ε2 777. Είχα κάνει εξετάσεις πριν μήνες χωρις διέγερση κ είχα 3μερα  Ε2 30, ΑΜΗ 4.90, FSH 6.87, LH 12.50, PRL 14.50, PRG 0.24. Μου είπαν να συνεχίσω την ίδια δοσολογία για την gonal κ θα παω σε δυο μερες. Θα ήθελα τη γνώμη σας για την Ε2, δεν είναι πολυ ανεβασμένη? Επίσης επειδή θα κάνω προεμφυτευτικο λόγω παθολογικου καρυοτυπου, το αποτέλεσμα αξιοπιστίας του ελέγχου είναι 98-99% αρχικα μας είχαν πει. Βέβαια παιζει ρόλο κ η κάθε περιπτωση. Τελικά στην περιπτωση μας δεν μπορεί να εγγυηθουν με συγκεκριμένο ποσοστο. Γενικά όμως νομίζω καλύπτουν το 98-99%.

Καλη επιτυχία σου εύχομαι κοπέλα μου...Η οιστραδιόλη αυξάνεται αναλογα με τα ωοθηλακια που εχεις...Σε διεγερση θέλουμε υψηλή οιστραδιόλη γιατί σημαινει πως εχεις αρκετα...Βεβαια δεν θελουμε και υπερβολικά πολλα...Σε μπερδεψα,ε; Βεβαια εισαι και 4η μερα γραφεις που σημαινει πως εχεις κανει μονο δυο μερες ενεση. Και βασικα μου κανει εντύπωση που σε εστειλε 4η ημερα για οιστραδιόλη. Ας γράψουν και οι κοπελες που τα εχουν πιο προσφατα... Δεν ξερω μηπως αυτό δειχνει πως ανταποκρίνονται περισσότερο απ οτι πρέπει οι ωοθήκες σου...Ο γιατρός τι σου ειπε; Αξιολόγησε το αποτέλεσμα; Πες μας επισης σε ποιο κέντρο εισαι,με ποιο γιατρό και φυσικα για ποιο λόγο καταφυγατε σε εξωσωματική...Ετσι για να σε γνωρίσουμε καλυτερα...:D

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! Αποφάσισα να σας γράψω γιατί η ψυχολογία μου είναι πολύ άσχημη μετά από 2 αποτυχημένες εξωσωματικες και το χρόνο να με κυνηγάει στα 42 μου πλέον. Έχω να ελπίζω σε κάτι? Υπάρχει κάποια κοπέλα στην ηλικία μου να προσπαθεί? Έχω καλή ανταπόκριση στα φάρμακα όμως μου λένε ότι πολύ πιθανό η ποιότητα των εμβρύων να μην είναι καλή. 

Επίσης είμαι σε αναζήτηση κέντρου καθότι οι προσπάθειες έγιναν σε δημόσιο νοσοκομείο. Είμαι ανάμεσα στο Σφακιανουδη, το Μαστρομηνα και τον Κανακα. Έχει κάποια κοπέλα κάποια εμπειρία? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Bookthiefy είπε:

Κορίτσια πήγα στον γιατρό, Τετάρτη μπαίνω για ωοληψια. Σήμερα είδε αλλα 4 μικρά και τι μου λεει;;; θα πάμε Τετάρτη για ωοληψια να πάρουμε αυτά τα 5 που εχεις τωρα και θα ξαναμπείς την άλλη βδομάδα πάλι για ωοληψια να πάρουμε και τα άλλα 4!!! Δηλαδή μέσα σε 1 βδομάδα 2 ωοληψιες;;; με το ίδιο κοστος;; και τα φαρμακα;; αλλά τόσα λεφτά. Έξαλλη είμαι! Θα του πω την Τετάρτη αν μπορεί να τα πάρει και αυτά και με κάποιον τρόπο να τα ωριμάσουν στο εργαστήριο, εγώ πάντως 2η ωοληψια δεν κάνω. Δεν μπορώ οικονομικά και ψυχολογικά την διαδικασία. Πείτε μου το έχετε ξανακούσει αυτο;

Αυτά είναι πάρα πολύ ευχάριστα νέα!!! Ότι έχεις περισσότερα ωάρια και ότι είναι πρόθυμος ο γιατρός σου να τα πάρει όλα! Να ξέρεις ότι είναι προς τιμήν του γιατρού σου αυτό που σου είπε, άλλοι κάνουν μία φορά ωοληψία και παίρνουν ό,τι είναι ώριμο, τα υπόλοιπα πάνε στράφι. Για τη χρέωση δεν ξέρω πώς θα γίνει, λογικά θα χρεωθείς και 2η ωοληψία, αλλά όλο και κάτι καλύτερο θα σου κάνει, ειδικά αν το ζητήσεις. Όσο για τα φάρμακα δε νομίζω να πάρεις άλλα τόσα, το πολύ πολύ να πάρεις λίγα ακόμα. Μου φαίνεται ευκαιρία πάντως και θα είναι κρίμα να μην την αξιοποιήσετε. Αφού δυσκολεύεσαι οικονομικά όμως να του το πεις και θα βρείτε τον τρόπο, μπορεί να σου πει να τα δώσεις πιο μετά αν είναι. 

6 ώρες πρίν, Equality είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Περίμενα σήμερα ενημέρωση από το νοσοκομείο για βλαστοκύστες.Απο 7 τριών ημερών βάλαμε τα δύο και είχαν μείνει τα υπόλοιπα 5 για βλαστοκύστες. Οπότε περίμενα σήμερα να μου πουν πόσα έμειναν. Με παίρνει σήμερα η γραμματέας και μου λέει κάτι ακαταλαβίστικα!

 Οτι βαλαν τη μία βλαστοκύστη στην κατάψυξη χωρίς όμως να ξέρει αξιολόγηση κι άλλες δύο τις έχουν αφήσει για να πάνε για 6η μέρα και να μου απαντήσουν αύριο. Τη ρώτησα: αρα η μία έχει μείνει μόνο σίγουρα και οι άλλες δύο είναι υπο ερώτηματικό;

Και δεν κατάλαβα καν τι μου απάντησε μου είπε ότι το μόνο που ξέρει είναι ότι βάλανε τη μία σήμερα και για τις υπόλοιπες θα ξέρει αύριο. Ειναι σωστό που τις αφήνουν 6η μέρα? Κάτι μου λέει ότι θα με πάρει αύριο και θα μου πει ότι έμεινε μόνο ενα από τα πέντε συνολικά έμβρυα και έχω αρχίσει και αγχώνομαι. Εν τω μεταξύ παίρνουν και δεν λένε ακριβείς πληροφορίες λες και δεν ξέρουν ότι εμείς αγχωνόμαστε! Δεν έπρεπε να μου πει ακριβής αξιολόγηση;Μου λέει δεν έχω τίποτα μπροστά μου αυτή τη στιγμή το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει μπει μόνο μία για κατάψυξη! Μου έκανε την ψυχή περιβόλι πρωί-πρωί!

 

Ωχ βρε κορίτσι... Μα αν είναι δυνατόν να σε αφήνουν σε αυτή την αγωνία στην κατάσταση σου! Έχεις δίκιο που ταράζεσαι. Και δεν πρέπει κι όλας! Ουφ. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ πάντως είναι ότι έχετε σίγουρα μία βλαστοκύστη (που μένει να μάθετε την αξιολόγηση της) και άλλες δύο που τις άφησαν μία μέρα παραπάνω είτε για να αναπτυχθούν κι άλλο, είτε για να δούνε τους ρυθμούς που αναπτύσσονται. Μερικές φορές το κάνουν αυτό και μπορεί να είναι μια χαρά. Ουσιαστικά δίνουν μια ευκαιρία παραπάνω σε ορισμένα έμβρυα που δείχνουν ότι έχουν προοπτικές. Δε γίνεται να μιλήσεις εσύ απευθείας με το εμβρυολογικό? Για να μην παίζετε χαλασμένο τηλέφωνο και να έχεις σαφείς απαντήσεις. Εύχομαι αύριο να έχεις πολύ ευχάριστα νέα! Κατά τ' άλλα πώς αισθάνεσαι? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , winspert είπε:

Καλη επιτυχία σου εύχομαι κοπέλα μου...Η οιστραδιόλη αυξάνεται αναλογα με τα ωοθηλακια που εχεις...Σε διεγερση θέλουμε υψηλή οιστραδιόλη γιατί σημαινει πως εχεις αρκετα...Βεβαια δεν θελουμε και υπερβολικά πολλα...Σε μπερδεψα,ε; Βεβαια εισαι και 4η μερα γραφεις που σημαινει πως εχεις κανει μονο δυο μερες ενεση. Και βασικα μου κανει εντύπωση που σε εστειλε 4η ημερα για οιστραδιόλη. Ας γράψουν και οι κοπελες που τα εχουν πιο προσφατα... Δεν ξερω μηπως αυτό δειχνει πως ανταποκρίνονται περισσότερο απ οτι πρέπει οι ωοθήκες σου...Ο γιατρός τι σου ειπε; Αξιολόγησε το αποτέλεσμα; Πες μας επισης σε ποιο κέντρο εισαι,με ποιο γιατρό και φυσικα για ποιο λόγο καταφυγατε σε εξωσωματική...Ετσι για να σε γνωρίσουμε καλυτερα...:D

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση κ σου ευχομαι σύντομα να αποκτησετε το αδερφάκι στο παιδακι σας. Σας διαβάζω 1.5 χρόνο σχεδόν οπότε δεν με μπερδεψες, αντιθέτως με ηρεμησες. Είμαι στο καινούργιο κέντρο στον Μαστρ.. Κ παμε με εξωσωματική με προεμφυτευτικο γιατί το 2021 είχαμε 3 βιοχημικές αποβολές κ βρήκαμε ότι έχω παθολογικο καρυοτυπο, δλδ στα χρωμοσώματα μου. Με τον γιατρό δεν μίλησα κ δεν μου είπε κάτι η κοπέλα για το αποτέλεσμα απλά ότι συνεχίζω την ίδια δοσολογία. Απλά μου φάνηκε πολυ αυξημένο γιατί όντως 2 ενέσεις έχω κάνει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Συνήθως οταν τα αφηνουν να φτάσουν έκτη μερα δεν ειναι οπως θα τα ήθελαν την πεμπτη.

Στο φόρουμ ειμαστε οι περισσότερες καμένες γι αυτο αλλωστε μπαίνουμε να πουμε τον πονο μας. Το θεμα τακτική των κλινικών το αποκλείω γιατι με τις επιτυχίες οι γιατροι φτιάχνουν ονομα.

 Μακριά απο τον παπαρ στο Έλενα.

Η προλακτινη σου δεν ειναι καλη για ετ

Και τι κάνουμε για αυτό?μπορεί να έτυχε σε αυτό τον κύκλο την προηγούμενη φορά ήταν 25

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Equality είπε:

 Εδώ την προηγούμενη φορά Κατερίνα μου ειχαμε καταψυξει 3 βλαστοκύστες που δεν μας είχαν πει καν τι αξιολόγησης είναι.Είχα βάλει τις 2 και μου έδωσαν την αξιολόγηση αφού έγινε η εμβρυομεταφορά και για την 3η για πάρα πολύ καιρό δεν ήξερα τι είναι μέχρι που άλλαξα γιατρό και με ενημέρωσε εκείνος. Ηταν 4ΒΒ.Για κάποιο λόγο πρέπει να επιμένεις πολύ για να σε ενημερώσουν και βασικά πρέπει να είσαι έμπειρος.Στην αρχή επειδή ήταν η πρώτη μου φορά δεν είχα δώσει πολύ σημασία στο κομμάτι της αξιολόγησης.Εμπιστευόμουν το γιατρό. Τώρα θα επιμείνω περισσότερο...

Εχω την εντύπωση πως μου είπαν κοπέλες ότι την τελική αξιολόγηση στη δίνουν αφού γίνει η εμβρυομεταφορά γιατί πρέπει να αποψυχθούν τα έμβρυα και να δούν μήπως αναπτυχθούν κι άλλο. Δεν πρέπει όμως να γνωρίζεις την αξιολόγηση τους και τη στιγμή της κατάψυξης;

Τέλος πάντων θα κάνω υπομονή μέχρι αύριο! Για πείτε οι πιο έμπειρες... η 4ΒΒ που μου έχει μείνει από την προηγούμενη φορά είναι μάλλον κακη ε;

Πάρε τη Νικολέτα ένα τηλέφωνο που είναι ευγενική και πάντα πρόθυμη και πες της ότι θα ήθελες να έχεις αύριο μια σαφή ενημέρωση από το εμβρυολογικό και αν δε γίνεται να μιλήσεις απευθείας εσύ μαζί τους, πες της να πούνε σε εκείνη τις ποιότητες και να σου τις μεταφέρει. Μη μπλέκεις με τη γραμματέα, είναι μια γλάστρα που αν της ζητήσεις κάτι παραπάνω από αυτά που γράφει η "κασέτα" της δεν ξέρει να απαντήσει και τσαντίζεται κι όλας. Συγνώμη, αλλά είχα στο παρελθόν κι εγώ θέματα επικοινωνίας μαζί της... Όσο για το 4ΒΒ δε θεωρείται κακό, ή μέτριο ή καλό είναι. 

5 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Βλεπω οτι συζητάτε πολυ συγκεκριμενα πράγματα αυτη τη στιγμη, αλλα μ εχουν γεννηθεί πολλες αποριες με την εξωσωματικη. Διαβασα επανειλημμένα εδω στο φορουμ οτι με την πρωτη προσπάθεια σχεδον καμια δεν πετυχαίνει. Γιατι αυτο? Ειστε σίγουρες οτι δεν είναι "τακτικη" κλινικων αυτο??? Μπορειτε να μου το εξηγησετε??? Επισης εχει κανει καμια σας σε δημοσιο νοσοκομειο κ εχει πετυχει κ σε ποιο με ποιον γιατρο?? Ελπιζω καποια να μ απαντησει!

Καλώς την! Δεν είναι ότι σχεδόν καμία δεν πετυχαίνει. Απλώς υπάρχουν κάποια ποσοστά επιτυχίας, που "παίζουν" ανάλογα με την περίπτωση. Όμως 100% επιτυχία δεν υπάρχει. Η κολλητή μου πάντως πέτυχε με την πρώτη, οπότε δεν είναι απίθανο! Αυτό δε σημαίνει ότι είναι και το πιο πιθανό βέβαια. Από δημόσια νοσοκομεία και εξωσωματικές δεν έχω γνώσεις, όμως υπάρχουν κοπέλες εδώ μέσα που κάνουν τις διαδικασίες σε δημόσια και θα ξέρουν να σου απαντήσουν. 

5 ώρες πρίν, Bookthiefy είπε:

Θα πρέπει να το ρωτήσω και αυτό. Αν και δεν νομίζω να δεχτώ. Αν είναι να δώσω αλλα 1000 ευρώ για τα φάρμακα όπως έδωσα τωρα και άλλα τόσα για την ωοληψια δεν με συμφέρει. Καλύτερα να προσπαθήσω από την αρχή σε άλλο κύκλο να έχω πιθανότητες να πάρω και περισσότερα από 4.

Κανείς δεν μπορεί να στο εγγυηθεί ότι την επόμενη φορά θα πάρετε παραπάνω. Ούτε τώρα ήταν κάποιο λάθος του γιατρού σου αυτό, απλά κάποια είναι τώρα ώριμα και κάποια άλλα όχι. Συμβαίνει αυτό. Μπορεί να συμβεί και την επόμενη φορά και νομίζω ότι σε συμφέρει να τα πάρετε τώρα, σίγουρα θα είναι πιο οικονομικό 2 ωοληψίες στον ίδιο κύκλο, παρά σε δύο διαφορετικούς. Και αποκλείεται να δώσεις άλλα 1000€ για φάρμακα, δε θα πάρεις άλλα τόσα. Επίσης δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις εδώ μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα που να χαρίζει φάρμακα που της περίσσεψαν, συνηθίζεται! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Pepi123 said:

Και τι κάνουμε για αυτό?μπορεί να έτυχε σε αυτό τον κύκλο την προηγούμενη φορά ήταν 25

Εγώ πριν την ετ είχα 22,7 και προχώρησα κανονικά. Νομίζω πως δεν είναι πρόβλημα η λίγο αυξημένη. Ίσως χρειαστεί να την επαναλάβεις. Σου είχαν πει ότι πρέπει να την κανείς πρωί, νηστική και ήρεμη, περίπου 2 ώρες αφού ξυπνήσεις?

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...