Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , Vera87 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα..έχω κάνει 2 εξωσωματικές..μια με ανταγωνιστές και μια με μακρύ..και στις 2 είχα ανταπόκριση..το πρόβλημα είναι ανδρική υπογονιμότητα..αποφασισαμε να πάμε για τρίτη εξωσωματική και λέω να πω στο γιατρό να κάνω ανταγωνιστές γιατί δεν ταλαιπωρήθηκα τόσο...έκανα διαφορετικά σχήματα γιατί την  πρώτη την έκανα σε δημόσιο και τη δεύτερη σε ιδιωτικό...και ότι μου πρότειναν έκανα...εσάς ποια είναι η γνώμη σας?ποιο πρωτόκολλο θεωρεί ται καλύτερο?

 Και εμείς στην ίδια φάση είμαστε. Έχουμε κάνει μία προσπάθεια με το βραχύ πρωτόκολλο ανταγωνιστή και τώρα μόλις βγήκα από μία προσπάθεια με μακρύ πρωτόκολλο αγωνιστή.Το πρόβλημά μας είναι ο ανδρικός παράγοντας. Ο γιατρός επέμενε ότι ήθελε να αλλάξουμε αυτή τη φορά πρωτόκολλο γιατί ενδείκνυται σε περιπτώσεις υπόνοιας ενδομητρίωσης και για να βγουν πιο ποιοτικά τα ωάρια. Είμαι ακόμα στην αναμονή του αποτελέσματος ετ.Πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι το μακρύ πρωτόκολλο με κούρασε πιο πολύ-κοντεύω ένα μήνα με ορμόνες- και εντέλει το αποτέλεσμα ήταν πάνω-κάτω το ίδιο μη σου πω ότι έβγαλα και λιγότερα ωάρια. Απλώς την ποιότητά τους θα την κρινω εκ του αποτελέσματος.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Eternity είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! Αποφάσισα να σας γράψω γιατί η ψυχολογία μου είναι πολύ άσχημη μετά από 2 αποτυχημένες εξωσωματικες και το χρόνο να με κυνηγάει στα 42 μου πλέον. Έχω να ελπίζω σε κάτι? Υπάρχει κάποια κοπέλα στην ηλικία μου να προσπαθεί? Έχω καλή ανταπόκριση στα φάρμακα όμως μου λένε ότι πολύ πιθανό η ποιότητα των εμβρύων να μην είναι καλή. 

Επίσης είμαι σε αναζήτηση κέντρου καθότι οι προσπάθειες έγιναν σε δημόσιο νοσοκομείο. Είμαι ανάμεσα στο Σφακιανουδη, το Μαστρομηνα και τον Κανακα. Έχει κάποια κοπέλα κάποια εμπειρία? 

Παρούσα, ετών 42 και σε προσπάθειες επίσης!!! Υπάρχουν κι άλλες κοπέλες, είμαστε πολλές! Αφού ανταποκρίνεσαι αυτό είναι καλό δείγμα! Σημαίνει ότι ανάμεσα στα πολλά ωάρια που ακόμα έχουμε, υπάρχουν και καλά! Εμένα αυτό μου είπαν. Βέβαια έχω ήδη στο βιογραφικό μου 4 αποτυχημένες εξωσωματικές, 3 σπερματεγχύσεις και νωρίτερα (στα 39 μου) 1 χρόνο με ελεύθερες επαφές χωρίς αποτέλεσμα. Τα τελευταία βήματα που κάναμε μετά την πρόσφατη αποτυχία ήταν προεμφυτευτικός έλεγχος εμβρύων, βιοψία ενδομητρίου και ΕΡΑ test, όπου μας έδειξε ελάχιστα μετατοπισμενο το παράθυρο εμφύτευσης. Η πιο σημαντική εξέταση όμως ήταν ο προεμφυτευτικός έλεγχος των εμβρύων μας, που από τα 6 ήταν υγιες μόλις το 1. Οπότε από αυτό καταλαβαίνεις τα στατιστικά, τουλάχιστον για εμένα. Μπορεί να έχουμε την ίδια ηλικία, αλλά εσύ να έχεις καλύτερα ποσοστά, σου το εύχομαι. Για μένα αυτή η εξέταση μου άνοιξε τα μάτια. Κατάλαβα πόσο δύσκολο είναι να τα καταφέρουμε με δικό μου γενετικό υλικό. Η σκέψη που κάνω είναι να προχωρήσουμε με το δυνατό μας εμβρυάκι και αν για κάποιο λόγο δεν προχωρήσει, νομίζω ότι το επόμενο βήμα για εμάς θα είναι η δότρια ωαρίων. Δεν ξέρω αν σε βοηθούν αυτά που σου λέω, είναι όμως η εμπειρία μου. Προσπάθησε να μη χάνεις το κουράγιο σου και  να έχεις πίστη σε εσάς και στα εμβρυάκια σας! Ελπίζω να πάνε τα πράγματα πολύ καλά για εσένα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , happiness79 είπε:

Πολύ υψηλή η οιστραδιόλη σου! Πόσα ωοθηλάκια είδατε στον υπέρηχο? Λογικά έχεις πολλά! Καλό μου ακούγεται! Καλή επιτυχία να έχεις! 

Υπερηχο έκανα πριν ξεκινήσω τη διέγερση κ θα κάνω την 6η μέρα. Μακάρι να έχουμε αρκετά για τον προεμφυτευτικο. Ελπιζω στα καλυτερα για όλες μας!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pepi123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σήμερα δεύτερη μέρα περιόδου έκανα εξετάσεις fsh 4,55 lh 1,54 e2 51.19  και. Prl 27,40  πως της βλέπετε???η προλακτίνη είναι πιο έντονα γραμμένη.γνωριζει κάποια κοπέλα?ευχαριστω

πως εκανες τις εξετασεις? ωρα? κλπ? Η προλακτινη εχει συγκεκριμένο τροπο που πρεπει να γινεται.

Την πάτησα πριν ενα μηνα λόγω αυτου. Σε ρώητσαν απο το κεντρο πως την εκανες? σε ποιο κέντρο εισαι?γτ εμενα με ρωτησαν και ειχαν δικιο

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου. Επειδή με κάλυψαν σε όλα οι κοπέλες που ήδη σου έχουν απαντήσει θέλω να σου πω συμφωνώ μαζί τους σε όλα. Αυτό που θα προσθεσω είναι ότι εξαρτώνται παρα πολλα από την ηλικία σου κ ποσο βιάζεσαι. Είχα προσωπική εμπειρία προσπάθειας στο Ελενα, ευχαρίστως ότι χρειάζεσαι να σου απαντήσω κ σε πμ. Μην ανησυχείς, όλες ρωτώντας ξεκινήσαμε. 

Ευχαριστω ολες τις κοπελες που μ απαντατε! Κ χαιρομαι για οσες αναφερεται οτι ειστε εγκυμονουσες!Με το καλο τα μωρακια σας! Επισης δεν ηθελα σε καμια περίπτωση να προσβάλω κανεναν με αυτα που ρωτησα. Κ εννοειται καταλαβαινω οτι οι γιατροι δεν ειναι θεοι το ξερω απο πρωτο χερι και δεν μπορουν να σου πουν για 100 % επιτυχια σε οποια προσπαθεια εξωσωματικης. 

@Iraki2022 η ηλικια μου ειναι 29 κ του συντροφου μ 34. Κ γενικα βιαζομαι λογω κ αλλου προβληματος υγειας που εχω δυστυχως, διοτι καθυστερω την καινουργια μ θεραπεια κατα την οποια δεν επιτρεπεται να μεινω εγκυος. Μ εχουν μαζευτεί πολλα η αληθεια ειναι κ ολα επισης στοιχίζουν οταν βιαζεσαι! Η τουλαχιστον πεφτουν μαζεμενα. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, *Μυρτώ είπε:

Καλησπέρα!!! Εγώ πέτυχα με την πρώτη προσπάθεια στα 34.Και ξέρω κι άλλες 2 περιπτώσεις που τα κατάφεραν με την πρώτη, η μια μάλιστα με δίδυμα! Ξαναδοκιμάσαμε στα 38 πάλι εξωσωματική για αδερφάκι, με πάνω κάτω τα ίδια ιατρικά δεδομένα, με βασική διαφορά τα +4χρόνια! Αποτέλεσμα: τώρα μπαίνω σιγά σιγά στον 7ο μήνα εγκυμοσύνης, αφού όμως πρώτα απέβαλα 3 έμβρυα (2 εκ των οποίων παθολογικά μετά από έλεγχο)! Άρα, εμείς επιβεβαιώνουμε τα στατιστικά που θέλουν το 1 από τα 3 έμβρυα είναι υγιές στις ηλικίες 35-40! 

Νομίζω ότι το πρόβλημα του ζευγαριού παίζει πολύ βασικό ρόλο, όπως δυστυχώς και η ηλικία έχει πολύ μεγάλη σημασία! Δεν πιστεύω ότι σοβαρά και μεγάλα κέντρα θα "έπαιζαν" με τη φήμη τους! Πιο κερδοφόρα είναι η καλή φήμη, δλδ να φημίζεται ότι ο άλλος πέτυχε εύκολα και με την πρώτη! Δεν μιλάω για λάθη γιατρών κλπ κλπ, που γίνονται και είναι πολύ σοβαρά ή για αδιάφορα κάποιων, αλλά για τακτική τύπου 1-2 εξωσωματικές παραπάνω για επιπλέον χρήματα! 

Συγχαρητήρια!!Οι κοποι σου ανταμοιφθηκαν!!Καλη λευτεριά δεν λενε? Χαχαα Να χαίρεσαι τα παιδιακια σ κ καλο υπολοιπο εγκυμοσύνης!Ευχαριστω για αυτα που γραφεις!Καθησυχάζομαι καπως γιατι με αγχωσαν καποιες γνωστες μ οσον αφορά τις κλινικες κ καμια φορα τα χανεις δεν ξερεις τι να σκεφτεις ειδικα οταν δεν εχεις ιδεα για όλα αυτα κ θα πληρωσεις κ τοσα.Ηθελα να ακουσω εμπειριες κ ευχαριστώ τα κοριτσια που απαντατε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Maria.28 είπε:

Συγχαρητήρια!!Οι κοποι σου ανταμοιφθηκαν!!Καλη λευτεριά δεν λενε? Χαχαα Να χαίρεσαι τα παιδιακια σ κ καλο υπολοιπο εγκυμοσύνης!Ευχαριστω για αυτα που γραφεις!Καθησυχάζομαι καπως γιατι με αγχωσαν καποιες γνωστες μ οσον αφορά τις κλινικες κ καμια φορα τα χανεις δεν ξερεις τι να σκεφτεις ειδικα οταν δεν εχεις ιδεα για όλα αυτα κ θα πληρωσεις κ τοσα.Ηθελα να ακουσω εμπειριες κ ευχαριστώ τα κοριτσια που απαντατε! 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Κι εσείς με το καλό να ξεκινήσετε, όποτε είστε έτοιμοι κι όλα να πάνε τέλεια!!! Τώρα τα βλέπεις όλα βουνό, αλλά σιγά σιγά θα βρεις την άκρη! Ψυχραιμία και θετική σκέψη! Κι εννοείται ότι εδώ θα διαβάσεις άπειρες εμπειρίες και πολλές πληροφορίες! Εγώ μια συμβουλή έχω: να έχεις θετική σκέψη, όλα είναι πιθανά και όλα είναι θέμα πιθανοτήτων! Μακάρι να είστε από τα υπερτυχερά ζευγάρια :x

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Bookthiefy είπε:

Περιμένω αποτελέσματα του pcr, μου είπαν αν είναι θετικό θα με πάρουν το απόγευμα, μέχρι στιγμής δεν με έχουν πάρει. 

 

Ωχ θέλει από την αρχή συμβολαιογραφικη πραξη; ναι σίγουρα θα το ψάξω να γλυτώσουμε από όπου μπορούμε. Μόλις τελειώσω με την ωοληψία, θα κάνω μια συζήτηση και με τον γιατρό μου.

Δεν μου είπε ξεχωριστά τιμές αλλά συνολικά. Η διαδικασία μου είπε 2000€ και τα φάρμακα μου βγήκαν αλλά 1000€ γιατι έπαιρνα μεγάλη δόση για πολλές μέρες. Αυτό φοβάμαι και τώρα γιατί μου ανέφερε για φάρμακα και έχω την εντύπωση ότι εννοούσε ότι θα συνεχίσω την puregon 300

Συμβολαιογραφική πράξη θέλει επειδή δεν είστε παντρεμένοι και θα ενώστε τα γενετικά σας υλικά! 

Ρώτησε στο φόρουμ μήπως χαρίζει κάποια κοπέλα puregon, αλλιώς δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις και στο κέντρο μήπως έχουν από πουθενά περίσσευμα. 

Όλα καλά με το pcr? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Να τη χαίρεσαι την μπουμπουκένια σου! ❤️  Για την πάνα κάνεις πάρα πολύ καλά που δε την πιέζεις, γιατί πολλές φορές η πίεση έχει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα. Επιπλέον είναι πολύ σημαντικό στάδιο μετάβασης για ένα παιδί και είναι πραγματικά σημαντικό να αποφασίσει μόνο του πότε είναι έτοιμο να περάσει στο επόμενο στάδιο. Εννοείται ότι στους σταθμούς οι εργαζόμενοι θέλουν τη βόλεψη τους, όμως εσύ καλά κάνεις και κοιτάς το καλό του παιδιού σου κι αυτοί ας κάνουν απλά τη δουλειά τους! Εύχομαι να πάνε πολύ καλά οι προσπάθειες για το δεύτερο παιδάκι και να σας έρθει με το καλό την ιδανικότερη χρονική στιγμή για όλους! 

σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για τις ευχες μου… κι ανταποδιδω συντομα να τα ζησεις ολα κ εσυ με το η τα παιδακια σου… αυτη τη λογικη εχω κ γω με την πανα. να το κανει οταν νιωσει ετοιμη.. μακαρι ρε κοριτσι μου να ρθει και το αδερφακι αν και δεν σου κρυβω οτι με τοσες ηττες που φαγαμε 6χρ μεχρι να αποκτησουμε την κορη μας, αγχωνομαι πολυ και για τωρα… 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, winspert είπε:

Δεν την εκανα και τοσο πρωι...Θα πηγα κατα τις 10 περίπου...αντε 10:30... Αγορακι εχω...και μου εχει βγαλει την πιστη:lol:

Δεν ξερω τι να πω...

Χαχαχα!! Να σου ζήσει το αγοράκι σου το ζωηρό τότε! ❤️ Πώς μπερδεύτηκα έτσι, μπορεί να "βλέπω μπροστά" το φύλο του δεύτερου παιδιού σου πια, τι να πω!! Με το καλό!!! 

2 ώρες πρίν, Bookthiefy είπε:

@happiness79 Η όλη διαδικασία μου φαντάζει βουνό, δεν ξέρω γιατί και πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ την δύναμη σας που προσπαθείτε πολλές φορές. Μπράβο σας κορίτσια. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέτε και να μην δώσω τα ίδια χρήματα για τα φάρμακα, αλλά ενώ στην αρχή μου είπε 2 900 πουρεγκον φτάσαμε στις 4 900.. Πιθανότατα λόγω κακής ανταπόκρισης. Ίσως έφταιγε και ο κοβιντ. Η το γεγονός ότι με υψηλή FSH μου είπε προχωράμε κανονικά.

Αχ κορίτσι μου... Είναι βουνό. Αλλά όταν κάνεις ξανά και ξανά, μπαίνει στον αυτόματο, γιατί μόνο έτσι βγαίνει. Θυμάμαι πολύ καθαρά όταν το σκέφτηκα αυτό, ότι πρέπει να το πάρω αλλιώς και να το βάλω απλά στην καθημερινότητα μου σαν το μαγείρεμα, για να μπορέσω να την παλέψω. Κι έτσι έγινε. Ελπίζω να βγάλεις άκρη με τα υπόλοιπα φάρμακα!

2 ώρες πρίν, Bookthiefy είπε:

Όχι μόνο η ωοληψία, η όλη διαδικασία της κατάψυξης. Φαντάζομαι θα συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή του γιατρού κλπ κλπ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ PCR ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΌ!!!! ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΎΩ!!! ΣΤΙΣ 8 ΜΕΡΕΣ!!

Μπράβοοοοοοοοοο!!!!!!! Ο τολμών νικά!!! 

2 ώρες πρίν, Equality είπε:

 Δυστυχώς με τη Νικολέτα όλο αυτό το διάστημα δεν έχω πολλά-πολλά... ζητημα να την έχω δει 1-2 φορές. Όταν λες τη γραμματέα του σίγουρα εννοούμε την ίδια; Την Ι...α? Είναι όντως λίγο απότομη και λιγομίλητη. Με αυτή μιλάω κάθε φορά.Οπότε δεν μπορώ ξαφνικά να πάρω τη Νικολέτα. Καλά είμαι, ήμουν καλύτερα χθές βέβαια.Από το πρωί που μου είπε αυτά με έχει βάλει σε μία διαδικασία αναμονης. Αντε αύριο το πρωί θα έχω μάθει!

Νόμιζα ότι εννοούσες τη γραμματέα που έχει στο ιατρείο του, μια μελαχρινή ψηλή κοπέλα που δεν ξέρω πώς τη λένε, αλλά εσύ μάλλον λες τη μαία, γιατί έτσι τη λένε, μια καστανόξανθη. Αυτή είναι λίγο απότομη αλλά μου φαίνεται έξυπνη και ικανή. Η Νικολέτα είναι σκέτη γλύκα! Αλλά και με την Ι....α θα βγάλεις άκρη θεωρώ αν επιμείνεις. Εγώ μπορεί να έπαιρνα και τον ίδιο το γιατρό αν ήμουν στη θέση σου βέβαια, γιατί θυμώνω όταν με βάζουν σε θέση αναμονής και δε το δέχομαι εύκολα. Ελπίζω να έχεις καλά νέα αύριο! 

πρίν από 24 λεπτά , Pagotoula είπε:

σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για τις ευχες μου… κι ανταποδιδω συντομα να τα ζησεις ολα κ εσυ με το η τα παιδακια σου… αυτη τη λογικη εχω κ γω με την πανα. να το κανει οταν νιωσει ετοιμη.. μακαρι ρε κοριτσι μου να ρθει και το αδερφακι αν και δεν σου κρυβω οτι με τοσες ηττες που φαγαμε 6χρ μεχρι να αποκτησουμε την κορη μας, αγχωνομαι πολυ και για τωρα… 

Ο,τι και να γίνει έχεις την κορούλα σου! ❤️ Πιστεύω ότι από μόνη της η μικρή θα σε βοηθήσει να πας με λιγότερο άγχος αυτή τη φορά και γι' αυτό νομίζω ότι οι πιθανότητες ειναι με το μέρος σας! Όλα καλά θα πάνε! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Παρούσα, ετών 42 και σε προσπάθειες επίσης!!! Υπάρχουν κι άλλες κοπέλες, είμαστε πολλές! Αφού ανταποκρίνεσαι αυτό είναι καλό δείγμα! Σημαίνει ότι ανάμεσα στα πολλά ωάρια που ακόμα έχουμε, υπάρχουν και καλά! Εμένα αυτό μου είπαν. Βέβαια έχω ήδη στο βιογραφικό μου 4 αποτυχημένες εξωσωματικές, 3 σπερματεγχύσεις και νωρίτερα (στα 39 μου) 1 χρόνο με ελεύθερες επαφές χωρίς αποτέλεσμα. Τα τελευταία βήματα που κάναμε μετά την πρόσφατη αποτυχία ήταν προεμφυτευτικός έλεγχος εμβρύων, βιοψία ενδομητρίου και ΕΡΑ test, όπου μας έδειξε ελάχιστα μετατοπισμενο το παράθυρο εμφύτευσης. Η πιο σημαντική εξέταση όμως ήταν ο προεμφυτευτικός έλεγχος των εμβρύων μας, που από τα 6 ήταν υγιες μόλις το 1. Οπότε από αυτό καταλαβαίνεις τα στατιστικά, τουλάχιστον για εμένα. Μπορεί να έχουμε την ίδια ηλικία, αλλά εσύ να έχεις καλύτερα ποσοστά, σου το εύχομαι. Για μένα αυτή η εξέταση μου άνοιξε τα μάτια. Κατάλαβα πόσο δύσκολο είναι να τα καταφέρουμε με δικό μου γενετικό υλικό. Η σκέψη που κάνω είναι να προχωρήσουμε με το δυνατό μας εμβρυάκι και αν για κάποιο λόγο δεν προχωρήσει, νομίζω ότι το επόμενο βήμα για εμάς θα είναι η δότρια ωαρίων. Δεν ξέρω αν σε βοηθούν αυτά που σου λέω, είναι όμως η εμπειρία μου. Προσπάθησε να μη χάνεις το κουράγιο σου και  να έχεις πίστη σε εσάς και στα εμβρυάκια σας! Ελπίζω να πάνε τα πράγματα πολύ καλά για εσένα! 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις ευχές σου! Σου εύχομαι το δυνατό εμβρυακι να είναι και αυτό που θα κρατήσεις στην αγκαλιά σου! 

Ένα μικρό ιστορικό μου... Προσπάθειες για σύλληψη από 33 χρόνων χωρίς κάποιο πρόβλημα, ανεξήγητη υπογονιμοτητα και πολύ άγχος. Έπειτα 4 σπερματεγχυσεις χωρίς αποτέλεσμα. Αποφασίζουμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική και λίγο καιρό πριν την προσπάθεια μένω μόνη μου έγκυος αλλά δυστυχώς η κύηση ήταν αν εμβρυική. Ακολουθεί αποξέση και 2 μήνες μετά ξανά έγκυος, ξανά αποβολη. Μέσα σε 1 χρόνο είχα 4 αποβολές. Ακολούθησαν πολλές εξετάσεις και γνώμες και από άλλους γιατρούς. Βρέθηκε αντίσταση στην ινσουλίνη, μια μετάλλαξη στη θρομβοφιλια (όχι ότι είχα θέμα θρομβοφιλιας αλλά θα έπρεπε να κάνω ενέσεις ηπαρινης) και υποθυροειδισμος που το γνώριζα και το είχα ρυθμισμένο. Ένα χρόνο μετά την 1η αποβολη μένω έγκυος και στα 37 μου αποκτώ το γιο μου. Αντί να βιαστώ για 2ο παιδί, θηλάζω το γιο μου επί 2,5 χρόνια με την ψευδαίσθηση ότι μπορώ να μείνω και έτσι. Μετά ακολουθεί 1 χρόνος χαμένος λόγω ενός χειρουργείου. Καταληγω στα 40 μου χρόνια να μου λέει ο γιατρός να προσπαθήσουμε μόνοι μας επειδή στην ουσία δεν έχουμε κάνει πολλές προσπάθειες. Ήρθε και ο κορονοιος, ο μικρός αρρωσταινε συχνά από τον παιδικό και μέχρι να βρεθούμε στα ίσα μας έγινα 42...Και τώρα ξαφνικά να μου λέει ο γιατρός ότι φταίει η ηλικία μου γιατί δε δίνει ποιοτικά έμβρυα. Έκανα 1 εξωσωματική με φάρμακα, puregon των 250 για 6 ημέρες, έβγαλα 7 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 4 και προχώρησαν τα 2 σε έμβρυα 2 ημερών, δεν τα άφησαν περισσότερο. Καπάκι τον άλλο μήνα έκανα σε φυσικό κύκλο και έβαλα 1 έμβρυο 3 ημερών ΑΑΑ. Μένω επαρχία και οι προσπάθειες έχουν γίνει στο πανεπιστήμιακο νοσοκομείο Ιωαννίνων. Είναι πολύ δύσκολο να πάω Αθήνα και λόγω οικονομικών αλλά και λόγω του παιδιού. Δεν ξέρω αν πρέπει να τα παρατήσω ενώ το θέλω τόσο πολύ. Τα δανεικά θα τα σκεφτόμουν αν δεν υπήρχε το παιδί. Είμαι πολύ προβληματισμενη και ακόμη περισσότερο στεναχωρημενη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , happiness79 είπε:

Η Νικολέτα είναι σκέτη γλύκα! Αλλά και με την Ι....α θα βγάλεις άκρη θεωρώ αν επιμείνεις. Εγώ μπορεί να έπαιρνα και τον ίδιο το γιατρό αν ήμουν στη θέση σου βέβαια, γιατί θυμώνω όταν με βάζουν σε θέση αναμονής και δε το δέχομαι εύκολα. Ελπίζω να έχεις καλά νέα αύριο! 

Ναι,μια χαρα ειναι...απανταει,απλα ειναι λιγομιλητη.Δεν ηξερα οτι ειναι μαια του γιατι εχει ανακατευτει μονο στο διαδικαστικο.Προχτες στην ετ εμφανιστηκε μια αλλη κοπελα.Στο ιατρειο του δεν εχω παει ποτε.Αρχικα ξεκινησα με μια κοπελα,τη Μαρια την οποια δε βλεπω τωρα.Γενικα δε μου χουν δωσει το θαρρος να παιρνω το γιατρο κ δεν ειχα καν το κινητο του.Απο σποντα το βρηκα.Δεν ξερω αν ο συγκεκριμενος γιατρος λειτουργει ετσι γενικως ή απλα επειδη εγω δεν ειμαι πολυ του να πιεζω.Αν χτυπα ξυλο παντως αυριο κατι μου ξυνισει θα τον παρω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@happiness79 Είναι λυπηρό που πολλές γυναίκες ενσωματώνουν στην καθημερινότητα τους την χορήγηση ενέσεων, το άγχος, την ταλαιπωρία, την κριτική από άλλους συν αλλα τόσα, για να καταφέρουν να κάνουν ένα παιδάκι, την στιγμή που σε άλλες δόθηκε τόσο απλόχερα το δώρο της μητρότητας και πανε και σκοτώνουν τα παιδιά τους. Έχω γίνει έξαλλη!!!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , happiness79 είπε:

Χαχαχα!! Να σου ζήσει το αγοράκι σου το ζωηρό τότε! ❤️ Πώς μπερδεύτηκα έτσι, μπορεί να "βλέπω μπροστά" το φύλο του δεύτερου παιδιού σου πια, τι να πω!! Με το καλό!!! 

Χαχαχα,λες;;;; Μακάρι....Σε ευχαριστω πολυ!!!!

  • Μου αρέσει 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Equality είπε:

Ναι,μια χαρα ειναι...απανταει,απλα ειναι λιγομιλητη.Δεν ηξερα οτι ειναι μαια του γιατι εχει ανακατευτει μονο στο διαδικαστικο.Προχτες στην ετ εμφανιστηκε μια αλλη κοπελα.Στο ιατρειο του δεν εχω παει ποτε.Αρχικα ξεκινησα με μια κοπελα,τη Μαρια την οποια δε βλεπω τωρα.Γενικα δε μου χουν δωσει το θαρρος να παιρνω το γιατρο κ δεν ειχα καν το κινητο του.Απο σποντα το βρηκα.Δεν ξερω αν ο συγκεκριμενος γιατρος λειτουργει ετσι γενικως ή απλα επειδη εγω δεν ειμαι πολυ του να πιεζω.Αν χτυπα ξυλο παντως αυριο κατι μου ξυνισει θα τον παρω

Σε ποιον γιατρό εισαι; γενικά θεωρώ πως πρέπει ο γιατρός να δίνει από μόνος του το ελεύθερο σε κάθε κοπέλα να τον πάρει αν χρειαστεί κάτι. Εμένα από την 1η στιγμή μου έδωσε το κινητό του όπως και η μαία του, η οποία μάλιστα με πήρε τηλέφωνο πριν λίγο να μου υπενθυμίσει να κάνω την οβιτρελε! Θέλω να καταλήξω στο ότι πρέπει να επιδιώκουμε επικοινωνία με τον γιατρό μας άλλωστε τόσα λεφτά θα πάρει 1ον και 2ον αυτή είναι και η δουλειά του πέρα από το πρακτικό κομμάτι. 

πρίν από 22 λεπτά , Eternity είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις ευχές σου! Σου εύχομαι το δυνατό εμβρυακι να είναι και αυτό που θα κρατήσεις στην αγκαλιά σου! 

Ένα μικρό ιστορικό μου... Προσπάθειες για σύλληψη από 33 χρόνων χωρίς κάποιο πρόβλημα, ανεξήγητη υπογονιμοτητα και πολύ άγχος. Έπειτα 4 σπερματεγχυσεις χωρίς αποτέλεσμα. Αποφασίζουμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική και λίγο καιρό πριν την προσπάθεια μένω μόνη μου έγκυος αλλά δυστυχώς η κύηση ήταν αν εμβρυική. Ακολουθεί αποξέση και 2 μήνες μετά ξανά έγκυος, ξανά αποβολη. Μέσα σε 1 χρόνο είχα 4 αποβολές. Ακολούθησαν πολλές εξετάσεις και γνώμες και από άλλους γιατρούς. Βρέθηκε αντίσταση στην ινσουλίνη, μια μετάλλαξη στη θρομβοφιλια (όχι ότι είχα θέμα θρομβοφιλιας αλλά θα έπρεπε να κάνω ενέσεις ηπαρινης) και υποθυροειδισμος που το γνώριζα και το είχα ρυθμισμένο. Ένα χρόνο μετά την 1η αποβολη μένω έγκυος και στα 37 μου αποκτώ το γιο μου. Αντί να βιαστώ για 2ο παιδί, θηλάζω το γιο μου επί 2,5 χρόνια με την ψευδαίσθηση ότι μπορώ να μείνω και έτσι. Μετά ακολουθεί 1 χρόνος χαμένος λόγω ενός χειρουργείου. Καταληγω στα 40 μου χρόνια να μου λέει ο γιατρός να προσπαθήσουμε μόνοι μας επειδή στην ουσία δεν έχουμε κάνει πολλές προσπάθειες. Ήρθε και ο κορονοιος, ο μικρός αρρωσταινε συχνά από τον παιδικό και μέχρι να βρεθούμε στα ίσα μας έγινα 42...Και τώρα ξαφνικά να μου λέει ο γιατρός ότι φταίει η ηλικία μου γιατί δε δίνει ποιοτικά έμβρυα. Έκανα 1 εξωσωματική με φάρμακα, puregon των 250 για 6 ημέρες, έβγαλα 7 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 4 και προχώρησαν τα 2 σε έμβρυα 2 ημερών, δεν τα άφησαν περισσότερο. Καπάκι τον άλλο μήνα έκανα σε φυσικό κύκλο και έβαλα 1 έμβρυο 3 ημερών ΑΑΑ. Μένω επαρχία και οι προσπάθειες έχουν γίνει στο πανεπιστήμιακο νοσοκομείο Ιωαννίνων. Είναι πολύ δύσκολο να πάω Αθήνα και λόγω οικονομικών αλλά και λόγω του παιδιού. Δεν ξέρω αν πρέπει να τα παρατήσω ενώ το θέλω τόσο πολύ. Τα δανεικά θα τα σκεφτόμουν αν δεν υπήρχε το παιδί. Είμαι πολύ προβληματισμενη και ακόμη περισσότερο στεναχωρημενη 

Κοριτσι μου συγνώμη που επεμβαίνω αλλα μην σε παίρνει από κάτω! Γυναίκες που έχουν ήδη καταφέρει να κάνουν παιδί, στην προσπάθεια για 2ο θεωρούνται σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με μια γυναίκα που δεν έχει κάνει καθόλου. Το διάβασα σε ένα συνέδριο που έγινε πρόσφατα. Έλεγε ότι θεωρείται πως "έχουν ήδη αποδείξει την γονιμότητα τους" και εκτός από αυτό θα σου πω εγώ που είμαι 23 ότι έχεις πολύ καλύτερη ανταπόκριση στα φάρμακα από ότι εγώ. Και αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί μπορεί τα στατιστικά να πέφτουν όσο μεγαλώνεις, αλλά όταν έχεις μια ποσότητα, σίγουρα θα πετύχεις το 1 το καλό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...