Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , LeneL είπε:

      Είναι μεγάλο το κόστος να νοσηλευτεις τόσες μέρες όντως, αλλά αν σε παίρνει κάτσε όσο πιο πολύ μπορείς για να αποφύγεις αν γίνεται τη θερμοκοιτίδα.. όχι ότι θα γίνει κάτι αν χρειαστεί, αλλά και το άγχος τότε θα είναι τεράστιο και το κόστος... Εμάς 4 μέρες μπήκε η μικρή και δε θέλω να σου πω πόσο πήγε. Το λιγότερο φυσικά είναι το κόστος, απλά το λέω έτσι γιατί ξέραμε και τότε ότι μπήκε σχεδόν προληπτικά και πλέον έχει περάσει καιρός. Με το καλό!

      34 θα το πάμε ! το αποφασίσαμε !

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 59 λεπτά , Marina21 είπε:

Για την υπερπλασια το έχεις κοιτάξει. Και εμενα μ έλεγαν πως μαλλον έχω, πηγα σ εναν αξιόλογο γιατρό στον ευαγγελισμό και μ ειπε πως τελικα δεν εχω. 

Έκανα καμπύλη synachten για να δούμε και μου είπε πως η αντίδραση στο φάρμακο δεν είναι τόσο καλή αλλά δεν είναι και τόσο κακή ώστε να πάρω αγωγή 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα! Βλεπω οτι συζητάτε πολυ συγκεκριμενα πράγματα αυτη τη στιγμη, αλλα μ εχουν γεννηθεί πολλες αποριες με την εξωσωματικη. Διαβασα επανειλημμένα εδω στο φορουμ οτι με την πρωτη προσπάθεια σχεδον καμια δεν πετυχαίνει. Γιατι αυτο? Ειστε σίγουρες οτι δεν είναι "τακτικη" κλινικων αυτο??? Μπορειτε να μου το εξηγησετε??? Επισης εχει κανει καμια σας σε δημοσιο νοσοκομειο κ εχει πετυχει κ σε ποιο με ποιον γιατρο?? Ελπιζω καποια να μ απαντησει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Zenia82 είπε:

Θα ρωτήσεις ποιο είναι το επιπλέον κόστος για την δεύτερη ωοληψια. Ζητώντας να σου κάνουν ότι καλύτερο.  Δεν πιστεύω ότι θα είναι ακριβώς το ίδιο κόστος.

Θα πρέπει να το ρωτήσω και αυτό. Αν και δεν νομίζω να δεχτώ. Αν είναι να δώσω αλλα 1000 ευρώ για τα φάρμακα όπως έδωσα τωρα και άλλα τόσα για την ωοληψια δεν με συμφέρει. Καλύτερα να προσπαθήσω από την αρχή σε άλλο κύκλο να έχω πιθανότητες να πάρω και περισσότερα από 4.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Bookthiefy είπε:

Έκανα καμπύλη synachten για να δούμε και μου είπε πως η αντίδραση στο φάρμακο δεν είναι τόσο καλή αλλά δεν είναι και τόσο κακή ώστε να πάρω αγωγή 

Ναι και εγω ειχα κανει 2 φορες. Αλλα πηγα σ εκεινον και τις αξολογησε μαζι με καποιες αλλεε εξετάσεις και ευτυχώς ηρεμησα. Γιατι μ έλεγαν πως εχω πιθανή υπερπλασια επινεφριδιων

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Maria.28 said:

Κοριτσια καλησπερα! Βλεπω οτι συζητάτε πολυ συγκεκριμενα πράγματα αυτη τη στιγμη, αλλα μ εχουν γεννηθεί πολλες αποριες με την εξωσωματικη. Διαβασα επανειλημμένα εδω στο φορουμ οτι με την πρωτη προσπάθεια σχεδον καμια δεν πετυχαίνει. Γιατι αυτο? Ειστε σίγουρες οτι δεν είναι "τακτικη" κλινικων αυτο??? Μπορειτε να μου το εξηγησετε??? Επισης εχει κανει καμια σας σε δημοσιο νοσοκομειο κ εχει πετυχει κ σε ποιο με ποιον γιατρο?? Ελπιζω καποια να μ απαντησει!

Καλησπέρα κοπέλα μου! Κοίτα, όλες λίγο πολύ το έχουμε σκεφτεί αυτό με την "τακτική" που λες παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι έχει κάποια από εμάς μία σαφή απάντηση να σου δώσει. Πάντως σίγουρα υπάρχουν κοπέλες που έχουν πετύχει με την 1η. Επίσης είναι πιθανόν, αφού τα κατάφεραν εύκολα, να μην χρειάστηκε ποτέ να μπουν εδώ να λύσουν απορίες και γι αυτό να μην έχουμε πολλές περιπτώσεις στο φόρουμ. Εγώ έχω δύο γνωστές που πέτυχαν με την 1η δίδυμα αλλά η μία ήταν πριν από 20 χρόνια και η άλλη πριν 10. Παίζουν πολλά ρόλο, η ηλικία, το σπέρμα, ενδομητρίωση, μικρόβια και άλλες διάφορες παθήσεις που όσο πιο πολλά από αυτά τα θέματα υπάρχουν τόσο μειώνονται οι πιθανότητες.  Κανείς δεν πάει με 100% να ξέρει σίγουρα ότι θα πετύχει με την 1η 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , Maria.28 είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Βλεπω οτι συζητάτε πολυ συγκεκριμενα πράγματα αυτη τη στιγμη, αλλα μ εχουν γεννηθεί πολλες αποριες με την εξωσωματικη. Διαβασα επανειλημμένα εδω στο φορουμ οτι με την πρωτη προσπάθεια σχεδον καμια δεν πετυχαίνει. Γιατι αυτο? Ειστε σίγουρες οτι δεν είναι "τακτικη" κλινικων αυτο??? Μπορειτε να μου το εξηγησετε??? Επισης εχει κανει καμια σας σε δημοσιο νοσοκομειο κ εχει πετυχει κ σε ποιο με ποιον γιατρο?? Ελπιζω καποια να μ απαντησει!

Πώς ορίζεις την προσπάθεια; Εγώ πέτυχα με τη 2η εμβρυομεταφορά με έμβρυα που προέκυψαν από τη μοναδική διέγερση που έχω κάνει. Θυμάμαι κοπέλα που έγραφε εδώ παλιά που έμεινε σε δίδυμα, αν δεν κάνω λάθος, με την 1η εμβρυομεταφορά, κι επίσης ξάδερφος του άντρα μου έκανε δίδυμα με την πρώτη εμβρυομεταφορά. Όμως ναι, αυτό δεν είναι το σύνηθες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Maria.28 είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Βλεπω οτι συζητάτε πολυ συγκεκριμενα πράγματα αυτη τη στιγμη, αλλα μ εχουν γεννηθεί πολλες αποριες με την εξωσωματικη. Διαβασα επανειλημμένα εδω στο φορουμ οτι με την πρωτη προσπάθεια σχεδον καμια δεν πετυχαίνει. Γιατι αυτο? Ειστε σίγουρες οτι δεν είναι "τακτικη" κλινικων αυτο??? Μπορειτε να μου το εξηγησετε??? Επισης εχει κανει καμια σας σε δημοσιο νοσοκομειο κ εχει πετυχει κ σε ποιο με ποιον γιατρο?? Ελπιζω καποια να μ απαντησει!

Εγώ έχω ακούσει πολλές που έχουν πετύχει με την πρώτη προσπάθεια αλλά παίζει ρόλο κ το πρόβλημα που υπάρχει κ η ηλικία. Επίσης συνήθως η διερεύνηση των προβλημάτων γίνεται σταδιακα δηλαδη δεν γίνετε με την πρώτη να διερευνήσεις όλα τα θέματα πας λιγο με αποκλεισμό δοκιμή κ αποκλεισμό.  Μια γυναίκα πχ πολυ νεα με πρόβλημα μικρο στον αντρικό παράγοντα εχει πολλες πιθανότητες για επιτυχία με την πρώτη. Ένα ζευγάρι με αγνωστου αιτίας υπογονημοτητα πολυ πιθανο να αργήσει να βρει τον λόγο παει με αποκλεισμό σιγα σιγα . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Troia είπε:

Πώς ορίζεις την προσπάθεια; Εγώ πέτυχα με τη 2η εμβρυομεταφορά με έμβρυα που προέκυψαν από τη μοναδική διέγερση που έχω κάνει. Θυμάμαι κοπέλα που έγραφε εδώ παλιά που έμεινε σε δίδυμα, αν δεν κάνω λάθος, με την 1η εμβρυομεταφορά, κι επίσης ξάδερφος του άντρα μου έκανε δίδυμα με την πρώτη εμβρυομεταφορά. Όμως ναι, αυτό δεν είναι το σύνηθες.

Καλησπέρα κορίτσια σήμερα δεύτερη μέρα περιόδου έκανα εξετάσεις fsh 4,55 lh 1,54 e2 51.19  και. Prl 27,40  πως της βλέπετε???η προλακτίνη είναι πιο έντονα γραμμένη.γνωριζει κάποια κοπέλα?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Maria.28 said:

Κοριτσια καλησπερα! Βλεπω οτι συζητάτε πολυ συγκεκριμενα πράγματα αυτη τη στιγμη, αλλα μ εχουν γεννηθεί πολλες αποριες με την εξωσωματικη. Διαβασα επανειλημμένα εδω στο φορουμ οτι με την πρωτη προσπάθεια σχεδον καμια δεν πετυχαίνει. Γιατι αυτο? Ειστε σίγουρες οτι δεν είναι "τακτικη" κλινικων αυτο??? Μπορειτε να μου το εξηγησετε??? Επισης εχει κανει καμια σας σε δημοσιο νοσοκομειο κ εχει πετυχει κ σε ποιο με ποιον γιατρο?? Ελπιζω καποια να μ απαντησει!

Πριν κάνουμε την εξωσωματική μας, το σκεφτόμουν και εγώ πάρα πολύ αυτό. Μάλιστα, βάζαμε στην άκρη χρήματα ώστε να μας καλύψουν για - τουλάχιστον - 1 φουλ εξωσωματική (ωοληψία και εμβρυομεταφορά) και ακόμη μια εμβρυομεταφορά.

Και η αλήθεια είναι οτι στην δική μου κλινικη , οι ιατροί (πατέρας και γιος) ήταν αρκετά τυπικοί , εώς και ψυχροί, αλλα πολύ ξηγημένοι. Σκέφτηκα οτι αυτό θα παίξει. Αλλωστε, λόγω ανεξήγητης, δεν είχαμε ιδέα τι μπορεί να εφταιγε. Ολα πήγαν κατ'ευχην, και πετύχαμε με την πρώτη. Οχι με την πρώτη σε αυτούς , με την πρώτη γενικά. Και πρώτη ωοληψία, και πρώτη εμβρυομεταφορά. Οπότε, ναι , παίζει αυτό παρα πολύ. Μιλώντας με μια φίλη μου, μου είπε, πολύ σωστά, οτι ειδικά μεγάλα και γνωστά κέντρα, δεν ρισκάρουν τα ποσοστά επιτυχίας τους.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Καταλαβαινω αυτο που λετε για τους διάφορους παράγοντες κ προβληματα που μπορει να μην φαινονται εξ αρχης. Εγω πρεπει να κανω λαπαροσκοπη κ μαλλον αφαιρεση των υδροσαλπιγγων που εχω. Κ υστεροσκοπηση μ ειπαν να κανω. Εχουμε κ ενα μετριο προβλημα στο σπερμα. Κ θελω να ψαξω απο τωρα καποιον γιατρο που ασχολείται με εξωσωματικη να με καθοδηγήσει σωστα κ φοβαμαι πολυ για το αν κανω σωστη επιλογη κ επισης δεν ξερω με ποιο κριτήριο να επιλεξω ποιον κ που...Ειμαι κ σε δίλημμα για δημοσιο κ ιδιωτικό.. Γι αυτο κ καποια στιγμη θα σας χρειαστω για τις εμπειρίες σας με γιατρους γιατι νιωθω οτι λειτουργώ στα τυφλα τελειως κ ειναι αγχωτικό πολυ το ξερετε... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 minutes ago, Maria.28 said:

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Καταλαβαινω αυτο που λετε για τους διάφορους παράγοντες κ προβληματα που μπορει να μην φαινονται εξ αρχης. Εγω πρεπει να κανω λαπαροσκοπη κ μαλλον αφαιρεση των υδροσαλπιγγων που εχω. Κ υστεροσκοπηση μ ειπαν να κανω. Εχουμε κ ενα μετριο προβλημα στο σπερμα. Κ θελω να ψαξω απο τωρα καποιον γιατρο που ασχολείται με εξωσωματικη να με καθοδηγήσει σωστα κ φοβαμαι πολυ για το αν κανω σωστη επιλογη κ επισης δεν ξερω με ποιο κριτήριο να επιλεξω ποιον κ που...Ειμαι κ σε δίλημμα για δημοσιο κ ιδιωτικό.. Γι αυτο κ καποια στιγμη θα σας χρειαστω για τις εμπειρίες σας με γιατρους γιατι νιωθω οτι λειτουργώ στα τυφλα τελειως κ ειναι αγχωτικό πολυ το ξερετε... 

Καλησπέρα κοπέλα μου. Επειδή με κάλυψαν σε όλα οι κοπέλες που ήδη σου έχουν απαντήσει θέλω να σου πω συμφωνώ μαζί τους σε όλα. Αυτό που θα προσθεσω είναι ότι εξαρτώνται παρα πολλα από την ηλικία σου κ ποσο βιάζεσαι. Είχα προσωπική εμπειρία προσπάθειας στο Ελενα, ευχαρίστως ότι χρειάζεσαι να σου απαντήσω κ σε πμ. Μην ανησυχείς, όλες ρωτώντας ξεκινήσαμε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, winspert είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσακι μου... Οι υπερηχοι ήταν μια χαρά...μου το ειπαν την ωρα που μου έκαναν την εξέταση...Για τις αιματολογικές μου ειχαν πει πως μονο αν βρεθεί κάποια τιμη παθολογικη θα με ενημερώσουν...οποτε προφανώς ήταν ολα καλα...

nai kai mena αυτα μου ειπαν που εκανα για την προεκλαμψια στο Γεν..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Βλεπω οτι συζητάτε πολυ συγκεκριμενα πράγματα αυτη τη στιγμη, αλλα μ εχουν γεννηθεί πολλες αποριες με την εξωσωματικη. Διαβασα επανειλημμένα εδω στο φορουμ οτι με την πρωτη προσπάθεια σχεδον καμια δεν πετυχαίνει. Γιατι αυτο? Ειστε σίγουρες οτι δεν είναι "τακτικη" κλινικων αυτο??? Μπορειτε να μου το εξηγησετε??? Επισης εχει κανει καμια σας σε δημοσιο νοσοκομειο κ εχει πετυχει κ σε ποιο με ποιον γιατρο?? Ελπιζω καποια να μ απαντησει!

Καλησπέρα!!! Εγώ πέτυχα με την πρώτη προσπάθεια στα 34.Και ξέρω κι άλλες 2 περιπτώσεις που τα κατάφεραν με την πρώτη, η μια μάλιστα με δίδυμα! Ξαναδοκιμάσαμε στα 38 πάλι εξωσωματική για αδερφάκι, με πάνω κάτω τα ίδια ιατρικά δεδομένα, με βασική διαφορά τα +4χρόνια! Αποτέλεσμα: τώρα μπαίνω σιγά σιγά στον 7ο μήνα εγκυμοσύνης, αφού όμως πρώτα απέβαλα 3 έμβρυα (2 εκ των οποίων παθολογικά μετά από έλεγχο)! Άρα, εμείς επιβεβαιώνουμε τα στατιστικά που θέλουν το 1 από τα 3 έμβρυα είναι υγιές στις ηλικίες 35-40! 

Νομίζω ότι το πρόβλημα του ζευγαριού παίζει πολύ βασικό ρόλο, όπως δυστυχώς και η ηλικία έχει πολύ μεγάλη σημασία! Δεν πιστεύω ότι σοβαρά και μεγάλα κέντρα θα "έπαιζαν" με τη φήμη τους! Πιο κερδοφόρα είναι η καλή φήμη, δλδ να φημίζεται ότι ο άλλος πέτυχε εύκολα και με την πρώτη! Δεν μιλάω για λάθη γιατρών κλπ κλπ, που γίνονται και είναι πολύ σοβαρά ή για αδιάφορα κάποιων, αλλά για τακτική τύπου 1-2 εξωσωματικές παραπάνω για επιπλέον χρήματα! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

Επισης λενε οτι βοηθαει πολυ στην φυσικη συλληψη γιατι καθαριζει το περασμα, οποτε αν το κανεις 14η μερα, δεδομενου οτι 48 ωρες δεν πρεπει να εχεις απαφη χανεις τον μηνα σου

Έχουμε φυσική αντισύλληψη εμείς! Είναι για το μόνο που δεν ανησυχώ. Αφού δείχνει όσα πρέπει να δείξει και την 14η ημέρα, θα πάω να τελειώνω με αυτήν! 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μίλησα και με τον ακτινολόγο και με περιμένει. 
 

Καλή επιτυχία σε όποια φάση και αν είστε!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Equality είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Περίμενα σήμερα ενημέρωση από το νοσοκομείο για βλαστοκύστες.Απο 7 τριών ημερών βάλαμε τα δύο και είχαν μείνει τα υπόλοιπα 5 για βλαστοκύστες. Οπότε περίμενα σήμερα να μου πουν πόσα έμειναν. Με παίρνει σήμερα η γραμματέας και μου λέει κάτι ακαταλαβίστικα!

 Οτι βαλαν τη μία βλαστοκύστη στην κατάψυξη χωρίς όμως να ξέρει αξιολόγηση κι άλλες δύο τις έχουν αφήσει για να πάνε για 6η μέρα και να μου απαντήσουν αύριο. Τη ρώτησα: αρα η μία έχει μείνει μόνο σίγουρα και οι άλλες δύο είναι υπο ερώτηματικό;

Και δεν κατάλαβα καν τι μου απάντησε μου είπε ότι το μόνο που ξέρει είναι ότι βάλανε τη μία σήμερα και για τις υπόλοιπες θα ξέρει αύριο. Ειναι σωστό που τις αφήνουν 6η μέρα? Κάτι μου λέει ότι θα με πάρει αύριο και θα μου πει ότι έμεινε μόνο ενα από τα πέντε συνολικά έμβρυα και έχω αρχίσει και αγχώνομαι. Εν τω μεταξύ παίρνουν και δεν λένε ακριβείς πληροφορίες λες και δεν ξέρουν ότι εμείς αγχωνόμαστε! Δεν έπρεπε να μου πει ακριβής αξιολόγηση;Μου λέει δεν έχω τίποτα μπροστά μου αυτή τη στιγμή το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει μπει μόνο μία για κατάψυξη! Μου έκανε την ψυχή περιβόλι πρωί-πρωί!

 

Συνήθως οταν τα αφηνουν να φτάσουν έκτη μερα δεν ειναι οπως θα τα ήθελαν την πεμπτη.

2 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Βλεπω οτι συζητάτε πολυ συγκεκριμενα πράγματα αυτη τη στιγμη, αλλα μ εχουν γεννηθεί πολλες αποριες με την εξωσωματικη. Διαβασα επανειλημμένα εδω στο φορουμ οτι με την πρωτη προσπάθεια σχεδον καμια δεν πετυχαίνει. Γιατι αυτο? Ειστε σίγουρες οτι δεν είναι "τακτικη" κλινικων αυτο??? Μπορειτε να μου το εξηγησετε??? Επισης εχει κανει καμια σας σε δημοσιο νοσοκομειο κ εχει πετυχει κ σε ποιο με ποιον γιατρο?? Ελπιζω καποια να μ απαντησει!

Στο φόρουμ ειμαστε οι περισσότερες καμένες γι αυτο αλλωστε μπαίνουμε να πουμε τον πονο μας. Το θεμα τακτική των κλινικών το αποκλείω γιατι με τις επιτυχίες οι γιατροι φτιάχνουν ονομα.

 Μακριά απο τον παπαρ στο Έλενα.

1 ώρα πρίν, Pepi123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σήμερα δεύτερη μέρα περιόδου έκανα εξετάσεις fsh 4,55 lh 1,54 e2 51.19  και. Prl 27,40  πως της βλέπετε???η προλακτίνη είναι πιο έντονα γραμμένη.γνωριζει κάποια κοπέλα?ευχαριστω

Η προλακτινη σου δεν ειναι καλη για ετ

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...