Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

10 hours ago, Eternity said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις ευχές σου! Σου εύχομαι το δυνατό εμβρυακι να είναι και αυτό που θα κρατήσεις στην αγκαλιά σου! 

Ένα μικρό ιστορικό μου... Προσπάθειες για σύλληψη από 33 χρόνων χωρίς κάποιο πρόβλημα, ανεξήγητη υπογονιμοτητα και πολύ άγχος. Έπειτα 4 σπερματεγχυσεις χωρίς αποτέλεσμα. Αποφασίζουμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική και λίγο καιρό πριν την προσπάθεια μένω μόνη μου έγκυος αλλά δυστυχώς η κύηση ήταν αν εμβρυική. Ακολουθεί αποξέση και 2 μήνες μετά ξανά έγκυος, ξανά αποβολη. Μέσα σε 1 χρόνο είχα 4 αποβολές. Ακολούθησαν πολλές εξετάσεις και γνώμες και από άλλους γιατρούς. Βρέθηκε αντίσταση στην ινσουλίνη, μια μετάλλαξη στη θρομβοφιλια (όχι ότι είχα θέμα θρομβοφιλιας αλλά θα έπρεπε να κάνω ενέσεις ηπαρινης) και υποθυροειδισμος που το γνώριζα και το είχα ρυθμισμένο. Ένα χρόνο μετά την 1η αποβολη μένω έγκυος και στα 37 μου αποκτώ το γιο μου. Αντί να βιαστώ για 2ο παιδί, θηλάζω το γιο μου επί 2,5 χρόνια με την ψευδαίσθηση ότι μπορώ να μείνω και έτσι. Μετά ακολουθεί 1 χρόνος χαμένος λόγω ενός χειρουργείου. Καταληγω στα 40 μου χρόνια να μου λέει ο γιατρός να προσπαθήσουμε μόνοι μας επειδή στην ουσία δεν έχουμε κάνει πολλές προσπάθειες. Ήρθε και ο κορονοιος, ο μικρός αρρωσταινε συχνά από τον παιδικό και μέχρι να βρεθούμε στα ίσα μας έγινα 42...Και τώρα ξαφνικά να μου λέει ο γιατρός ότι φταίει η ηλικία μου γιατί δε δίνει ποιοτικά έμβρυα. Έκανα 1 εξωσωματική με φάρμακα, puregon των 250 για 6 ημέρες, έβγαλα 7 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 4 και προχώρησαν τα 2 σε έμβρυα 2 ημερών, δεν τα άφησαν περισσότερο. Καπάκι τον άλλο μήνα έκανα σε φυσικό κύκλο και έβαλα 1 έμβρυο 3 ημερών ΑΑΑ. Μένω επαρχία και οι προσπάθειες έχουν γίνει στο πανεπιστήμιακο νοσοκομείο Ιωαννίνων. Είναι πολύ δύσκολο να πάω Αθήνα και λόγω οικονομικών αλλά και λόγω του παιδιού. Δεν ξέρω αν πρέπει να τα παρατήσω ενώ το θέλω τόσο πολύ. Τα δανεικά θα τα σκεφτόμουν αν δεν υπήρχε το παιδί. Είμαι πολύ προβληματισμενη και ακόμη περισσότερο στεναχωρημενη 

Γεια σου @Eternity. Αποφάσισα να σου γράψω, αν και δεν είμαι από τα ενεργά μέλη, παρόλο που μπαίνω και διαβάζω κάθε μέρα, καθώς η ιστορία σου μοιάζει αρκετά με τη δική μου. Βέβαια εγώ είχα ευτυχή κατάληξη πολύ εύκολα κι αυτός είναι κι ο λόγος που δε γράφω. Από σεβασμό κυρίως στις κοπέλες που προσπαθούν και παλεύουν με τις αποτυχίες.

Το δικό μου ιστορικό. Έμεινα έγκυος φυσιολογικά στα 33 στο δεύτερο μήνα προσπαθειών και στα 34 γέννησα το πρώτο μου παιδί. Το γεγονός ότι έγινε τόσο εύκολα και ότι οι συνθήκες στην καθημερινότητα μας είναι πολύ δύσκολες (μένουμε με τον άντρα μου σε μέρος μακρυά από τον τόπο καταγωγής μας, άρα βοήθεια με το παιδί μηδέν, ενώ κάνουμε μια παρά πολύ απαιτητική δουλειά που απαιτεί πολλές ώρες και από τους δυο μας) μας έκανε να αναβάλλουμε την απόκτηση δεύτερου. Στα 38,5 αποφασίζουμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες και κανονίζω από μόνη μου να κάνουμε σπερματέγχυση κατευθείαν ως πρώτη προσπάθεια, καθώς θεωρούσα ότι θα έχω περισσότερα ποσοστά επιτυχίας, με δεδομένο ότι πέτυχα και τόσο εύκολα τη φυσιολογική σύλληψη. Οι 2 διαφορετικοί γυναικολόγοι που είχα δει εν τω μεταξυ, μου πρότειναν να κάνω προσπάθειες φυσιολογικά και ότι δεν υπήρχε λόγος βιασύνης… Η σφαλιάρα της αποτυχίας της σπερματέγχυσης όμως σε συνδιασμό με τις ιστορίες πολλών κοριτσιών εδώ στο forum που ήταν στην ηλικία μου και δυσκολεύονταν και με εξωσωματική, με έκαναν να στραφώ κατευθείαν στο να αρχίσω να το ψάχνω για εξωσωματική.

Λόγω του ότι είμαι σε επαρχία και δεν μπορούσα να πηγαινοέρχομαι εύκολα για ραντεβού με γιατρούς στην Αθήνα, έστειλα ένα email στον Τσιρ. του Α..σω με τις ορμονολογικές μου και μου απάντησε αμέσως ότι λόγω ηλικίας προτείνει εξωσωματική, παρόλο που οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές. Χωρίς να το ψάξω με άλλους γιατρούς αποφάσισα να τον εμπιστευτώ λόγω και προηγούμενων εμπειριών από άλλες κοπέλες στο forum μαζί του, αν και έχει τη φήμη ότι είναι λίγο απότομος. Εγώ βέβαια είχα αποφασίσει ότι θέλω ένα γιατρό που δε χαϊδεύει αυτιά. Το κέντρο που έκανα τη σπερματέγχυση για παράδειγμα, το Ευγ…α δεν το συνιστώ καθόλου. Πέρα από το ότι μου φάνηκε super market (όπως και αλλά φαντάζομαι) χωρίς εξατομικευμένη προσέγγιση, εγώ προσωπικά δεν μπορώ όλη αυτή τη γλίτσα από αυτές που δουλεύουν εκεί ως μαίες, γραμματεία κτλ. 

Παρόλα αυτά είπαμε με τον άντρα μου να προσπαθήσουμε μερικούς μήνες, καθώς ουσιαστικά δεν είχαμε κάνει καμία προσπάθεια φυσιολογικά μέχρι τότε. Αφού στους 4 μήνες δεν είχα θετικό τεστ εγκυμοσύνης, πήγα κατευθείαν Αθήνα για υπέρηχο από τον Τσιρ. τη δεύτερη μέρα περιόδου της τελευταίας αποτυχημένης προσπάθειας και πήρα και το προτεινόμενο πρωτόκολλο διέγερσης με βάση τις ορμονολογικές μου. Εδώ να σημειώσω ότι στα 39 μου σχεδόν έμαθα ότι έχω πολυκυστικές (ο Τσιρ. τις ονόμασε πολυθηλακικές) λόγω υψηλής AMH για την ηλικία μου, χωρίς να έχω ποτέ θέμα με την περίοδο. Το να έχεις πολλά ωοθυλάκια είναι βέβαια καλό, αλλά συνήθως συνοδεύεται από αντίσταση στην ινσουλίνη (είδα ότι έχεις κι εσύ, αν δεν κάνω λάθος) ενώ επηρεάζει και την ποιότητα των ωαρίων. Μιλώντας λοιπόν με ενδοκρινολόγο και διαβάζοντας και πολλά άρθρα online, ξεκίνησα Glucophage και μυοινοσιτόλη το τελευταίο δίμηνο πριν τη διέγερση, ενώ έπαιρνα ήδη από μόνη μου Q10 και πολυβιταμίνες για 4 μήνες. 

Μου πήραν 13 ωάρια (12 από την αριστερή ωοθήκη και 1 από τη δεξιά, η οποία είχε χειρουργηθεί πριν 10 χρόνια για αφαίρεση κύστης και μαζί με την κύστη αφαιρέθηκε και πολύς ωοθηκικός ιστός) και καταλήξαμε με 7 βλαστόκύστες -οι 5 με χαράκτηρισμο ΑΑ και οι 2 με χαρακτηρισμό ΑΒ. Λόγω υψηλής προγεστερόνης την ημέρα της ωολοψίας μου είπε ο γιατρός ότι ιδανικά θα έπρεπε να κάνω την έμβρυομεταφορά τον επόμενο μήνα για να είμαστε πιο σίγουροι για το παράθυρο εμφύτευσης, αλλά μπορούσα να δοκιμάσω και τον ίδιο μήνα καθώς είχα αρκετές βλαστοκύστες. Αρνήθηκα κι αποφάσισα να πάμε με τις καλύτερες συνθήκες τον επόμενο μήνα. Έβαλα μια βλαστοκύστη 4ΑΑ (ήθελα να αποφύγω τη δίδυμη κύηση) και τώρα είμαι στον έβδομο μήνα εγκυμοσύνης με την πρώτη εμβρυομεταφορά. 

Το συμπέρασμα μου από τη δίκη μου μικρή και σχετικά εύκολη εμπειρία είναι ότι εφόσον αποφασίσουμε συνειδητά ότι θελουμε παιδί είναι καλό να μην αφήνουμε το χρόνο να περνάει, αλλά να το ψάχνουμε και να κινούμαστε το συντομότερο δυνατόν, χωρίς να επαναπαυόμαστε. Πρέπει καλώς ή κακώς να παίρνουμε και δεύτερες και τρίτες γνώμες γιατρών αλλά και να ενημερωνόμαστε και μόνες μας. Αυτό το φόρουμ είναι ένας πολύ καλός τρόπος ενημέρωσης.

Όσον αφορά τη δίκη σου περίπτωση @Eternity κι εφόσον δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση να σκέφτεσαι τι θα μπορούσε να είχε γίνει αν είχες ξεκινήσει τις προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι νωρίτερα, έχω να σχολιάσω τα εξής σχετικά με τις εξωσωματικές σου. Ρώτησες το γιατρό σου γιατί έβαλαν έμβρυα 2 ημερών, ενώ συνήθως βάζουν 3 ημερών ή βλαστοκύστες; Πώς έγινε η γονιμοποίηση και από τα 7 ωάρια γονιμοποιήθηκαν τα 4; Ήταν κλασική IVF ή μικρόγονιμοποίηση; Εμένα μου έκαναν μικρογονιμοποίηση, αν και το σπέρμα του άντρα μου δεν έχει θέμα (ούτε και του δικού σου είμαι σίγουρη αφού έδωσε φυσιολογική σύλληψη) και από τα 13 ωάρια γονιμοποιήθηκαν τα 12. Στη δεύτερη εξωσωματική γιατί αποφασίσατε να πάτε σε φυσικό κύκλο ενώ είχες καλή ανταπόκριση στα φάρμακα; Μήπως δεν ήθελες να πάρεις κι άλλες ορμόνες; Επίσης 3 ημερών και χαρακτηρισμό ΑΑΑ πρώτη φορά βλεπω. Στα έμβρυα 3 ημερών λένε για αριθμό διαιρέσεων π.χ. 8-10 και μόνο στις βλαστοκύστες δίνουν χαρακτηρισμό π.χ. 5ΑΑ, 4ΑΒ κτλ. Εγώ σου προτείνω να μην τα παρατήσεις εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές και καλή ανταπόκριση στα φάρμακα. Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά ψάξτο για κέντρο Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Κι εγώ επαρχία μένω και πήγα Αθήνα μόνο 3 φορές (2η μετά κύκλου, ωοληψία και εμβρυομεταφορά) ενώ η παρακολούθηση των υπερήχων και οι ορμονολογικές γινόταν στο μέρος κατοικίας μου. Σίγουρα το κόστος είναι μεγάλο θέμα αλλά δες αν μπορείς να το διαπραγματευτείς με κάποιες δόσεις ίσως. Επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις κι εσύ κάποια συμπληρώματα που βοηθούν στην ποιότητα των ωαρίων. Εμένα θεωρώ ότι με βοήθησαν.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σένα και σε όλες κοπέλες!

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!Τελικά ακούσα αυτό που δεν ήθελα να ακούσω! Με πήρανε σήμερα και μου είπανε ότι από τα 5 έμβρυα έχει μείνει μόνο μία βλαστοκύστη. Κλασικά δεν μου δώσαν αξιολόγηση, τους είπα να ρωτήσουν και να με πάρουν να μου πουν. Να ξέρω τουλάχιστον τι ποιότητας είναι.

Δεν ξέρω τώρα πώς να αντιδράσω από δω και πέρα, να πάρω ένα τηλέφωνο το γιατρό;Σκέφτομαι διάφορα μέσα στο κεφάλι μου... έχω αρχίσει και σκέφτομαι αρνητικά και για αυτά που που μου χουν κάνει ήδη εμβρυομεταφορά. Θέλω να τον ρωτήσω γιατί δεν μας άφησαν να προχωρήσουμε σε βιοψία όρχεων. Ισως τελικά να μην ανταποκρίθηκα εγώ τοσο σωστά σε αυτό το πρωτόκολλο; Να μην ήταν τόσο ποιοτικά τα δικά μου ωάρια; Γιατί η εμβρυολόγος μας είπε ότι το σπέρμα δεν είναι τόσο κακό.Δεν ξέρω τι να πω... από 13 πάντως που πήραμε γονιμοποιήθηκαν 7 την πρώτη μέρα και αυτά τα 7 παρέμειναν μέχρι και την 3η ημέρα. Εσείς μου έχετε πει ότι μέχρι εκεί δείχνουν τα ωάρια τη δυναμική τους κ από κει και πέρα δείχνουν τα σπερματοζωάρια.

Βάλαμε τα 2 τριών ημερών και από τα υπόλοιπα 5 που έμειναν έγινε μόνο μία βλαστοκύστη. Χάλια ποσοστό! Την προηγούμενη φορά είχαν μείνει 5 τριών ημερών εξαρχής και βγήκαν 3 βλαστοκύστες τουλάχιστον! Τι δυναμική να έχουν αυτά που μου χει κάνει εμβρυομεταφορά;Εχω αρχίσει και απογοητεύομαι

 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Equality είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Τελικά ακούσα αυτό που δεν ήθελα να ακούσω! Με πήρανε σήμερα και μου είπανε ότι από τα 5 έμβρυα έχει μείνει μόνο μία βλαστοκύστη. Κλασικά δεν μου δώσαν αξιολόγηση, τους είπα να ρωτήσουν και να με πάρουν να μου πουν. Να ξέρω τουλάχιστον τι ποιότητας είναι. Δεν ξέρω τώρα πώς να αντιδράσω από δω και πέρα, να πάρω ένα τηλέφωνο το γιατρό;Σκέφτομαι διάφορα μέσα στο κεφάλι μου... έχω αρχίσει και σκέφτομαι αρνητικά και για αυτά που που μου χουν κάνει ήδη εμβρυομεταφορά. Θέλω να τον ρωτήσω γιατί δεν μας άφησαν να προχωρήσουμε σε βιοψία όρχεων. Ισως τελικά να μην ανταποκρίθηκα εγώ τοσο σωστά σε αυτό το πρωτόκολλο; Να μην ήταν τόσο ποιοτικά τα δικά μου ωάρια; Γιατί η εμβρυολόγος μας είπε ότι το σπέρμα δεν είναι τόσο κακό.Δεν ξέρω τι να πω... από 13 πάντως που πήραμε γονιμοποιήθηκαν 7 την πρώτη μέρα και αυτά τα 7 παρέμειναν μέχρι και την 3η ημέρα. Εσείς μου έχετε πει ότι μέχρι εκεί δείχνουν τα ωάρια τη δυναμική τους κ από κει και πέρα δείχνουν τα σπερματοζωάρια. Βάλαμε τα 2 τριών ημερών και από τα υπόλοιπα 5 που έμειναν έγινε μόνο μία βλαστοκύστη. Χάλια ποσοστό! Την προηγούμενη φορά είχαν μείνει 5 τριών ημερών εξαρχής και βγήκαν 3 βλαστοκύστες τουλάχιστον! Τι δυναμική να έχουν αυτά που μου χει κάνει εμβρυομεταφορά;Εχω αρχίσει και απογοητεύομαι

 

καλημερα, αρα τωρα εισαι σε αναμονή για χοριακή σωστά? μη στεναχωριέσαι κάνε λίγο υπομονή ισως η βλαστοκυστούλα να χρειαστεί για το 2ο παιδακι σας ... τι ηλικίες έχετε? το σπέρμα το έχετε δει?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Equality είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Τελικά ακούσα αυτό που δεν ήθελα να ακούσω! Με πήρανε σήμερα και μου είπανε ότι από τα 5 έμβρυα έχει μείνει μόνο μία βλαστοκύστη. Κλασικά δεν μου δώσαν αξιολόγηση, τους είπα να ρωτήσουν και να με πάρουν να μου πουν. Να ξέρω τουλάχιστον τι ποιότητας είναι. Δεν ξέρω τώρα πώς να αντιδράσω από δω και πέρα, να πάρω ένα τηλέφωνο το γιατρό;Σκέφτομαι διάφορα μέσα στο κεφάλι μου... έχω αρχίσει και σκέφτομαι αρνητικά και για αυτά που που μου χουν κάνει ήδη εμβρυομεταφορά. Θέλω να τον ρωτήσω γιατί δεν μας άφησαν να προχωρήσουμε σε βιοψία όρχεων. Ισως τελικά να μην ανταποκρίθηκα εγώ τοσο σωστά σε αυτό το πρωτόκολλο; Να μην ήταν τόσο ποιοτικά τα δικά μου ωάρια; Γιατί η εμβρυολόγος μας είπε ότι το σπέρμα δεν είναι τόσο κακό.Δεν ξέρω τι να πω... από 13 πάντως που πήραμε γονιμοποιήθηκαν 7 την πρώτη μέρα και αυτά τα 7 παρέμειναν μέχρι και την 3η ημέρα. Εσείς μου έχετε πει ότι μέχρι εκεί δείχνουν τα ωάρια τη δυναμική τους κ από κει και πέρα δείχνουν τα σπερματοζωάρια. Βάλαμε τα 2 τριών ημερών και από τα υπόλοιπα 5 που έμειναν έγινε μόνο μία βλαστοκύστη. Χάλια ποσοστό! Την προηγούμενη φορά είχαν μείνει 5 τριών ημερών εξαρχής και βγήκαν 3 βλαστοκύστες τουλάχιστον! Τι δυναμική να έχουν αυτά που μου χει κάνει εμβρυομεταφορά;Εχω αρχίσει και απογοητεύομαι

 

Κορίτσι να πάρεις το γιατρό σου ένα τηλέφωνο και να κλείσετε ένα ραντεβού να συζητήσετε και να λύσεις όλες αυτές τις απορίες που εύλογα έχεις. Ο πιο σημαντικός του ρόλος είναι να σε κάνει να αισθάνεσαι ασφάλεια μαζί και να μην έχεις όλες αυτές τις απορίες να σε βασανίζουν. Πρέπει μα είναι όλα ξεκάθαρα για εσένα και να είσαι ήρεμη και να έχεις πίστη σε αυτό που ήδη συμβαίνει!
Δινουμε το σώμα μας σε αυτή τη διαδικασια για το μεγαλύτερο θαύμα της ζωής, πρέπει ο γιατρός μας να είναι εκεί να μας δίνει ασφάλεια για να το κάνουμε με όλη μας την ψυχή και όχι να βασανιζόμαστε με απορίες.

Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά γεμάτη ζεστασιά για αυτά που έκανες μεταφορά αλλά και εσένα. Προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι ήρεμη και θετική 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


ακολουθεί σεντόνι!!!
εμείς πήγαμε στον ασβέ... πολύ καλός τον ειδα και γω πρωτη φορα και πολύ ψηλος 2Μ
Μας ειπε να Συνεχίσει το coq10 
Παίρνει ήδη άλλο ένα συμπλήρωμα για το λίπος στο συκώτι με γαϊδουράγκαθο τ πρότεινε κ εκείνος ένα εναλλακτικό που βοηθάει και στο σπέρμα
Τεστοστερόνη απαγορεύεται να πάρει(μας το προτεινε ο ενδοκρινολόγος ) !!!! γιατι μετά θα έχουμε 0 σπερματοζωαρια, ειναι μέσα στα όρια αλλα χαμηλά
Για διέγερση μας ειπε απο Σεπτέμβρη να χασούμε  κ κιλά όσο γίνεται, θέλουμε το σπέρμα να είναι στα καλυτερά του
σημαντικό να μην ξαναρρωστήσει, κ επίσης ο χρόνος που περνάει ειναι εις βάρος των ωαρίων
Φυσικούς μπορούμε να κάνουμε θα έχει περάσει και 3 μηνο απο τον κοβιντ επηρεάζει πολύ ο πυρετός το σπέρμα πάει στα ταρταρα
ο άντρας μου Παίρνει κ ένα χάπι για την πίεση να μιλήσουμε με τον καρδιολόγο έγραψε έκθεση μήπως το αλλάξουμε 
γιατι επηρεάζει...του εγραψε κ τις ορμονολογικές 
οσο αφορά την παλλίνδομη
Ρωτήσαμε για την ποιότητα ειπε κανείς δεν ξέρει αν φταίει το σπερμα η τα ωάρια 
Σίγουρα βάρος κ ηλικία επηρεάζουν , ήξερε και το γυναικολόγο μου
Είπε ο καλύτερος γιατρός είναι αυτός π θα καταφέρει να αποκτήσετε ένα παιδάκι 

αν μετά τους φυσικούς και τη διέγερση δεν έχουμε αποτελέσματα μετά συζητάμε για δωρεά 

κάτι που μου φάνηκε περίεργο
Το καλοκαίρι του 2021 είχε 4εκ ανα ml(λυμπερ εργαστηριο)
Τωρα το Γενάρη το γέν στην ετ τ έβγαλε 40 εκ ανα ml Σοκ 

Βασικά το έλεγε 40 χ 10 εις την 6 
Έκανε υπολογισμούς 40 εκ λέει είναι 
Τούρμπο !!! δεν το έχουμε ξαναδει αυτό το νουμερο εδω και 4 χρόνια....
Αλλά μωρέ δεν τα εμπιστεύομαι κ πολύ τα εργαστηρίου των κέντρων
Αυτά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 hours ago, Chris_V said:

Iraki2022 έχω ραντεβού στο Έλενα εδώ την Τετάρτη, οποιαδήποτε θα ήταν πολυ Χρήσιμη.

εχω ξεκινήσει να συζητάω με

καποιον ιδιώτη, έκανα και μια σπερματέγχυση ήδη, θα ήθελα όμως να δω κι δημόσιο πριν ξεκινήσω προσπάθεια με εξωσωματική 

Καλημέρα Chris_V@ , δεν ξέρω με ποιον έχεις ραντεβου, ίσως πετυχεις καποιον καλό, όμως εγώ έχω να σου πω ότι σε μένα αυτά που "έτυχαν" μπορεί σε σενα να μην "τυχουν". Εγώ πηγα με έτοιμα κατεψυγμένα ωάρια παλαιοτερης ωοληψιας τα οποία θα γονιμοποιουσαμε. Έγινε κ μια μάχη πως γιατί να μην παρουμε καινουργια ωάρια ενώ τα παλαιοτερα τα έχουμε σε περιπτωση που δεν θα υπαρχουν πια δικά μου??? Επεμεναν με τα παλαιοτερα. Μα λέω χάνω μήνες ωορρηξίας..και δεν είμαι μικρή... 

Ξεκίνησα διαδικασίες ελέγχου ενδομητρίου και αφου μου ειπαν να ξεκινήσω Cycklacur 2*2*2. Και είχα 10η μέρα περιοδου ενδομήτριο 9,2 και ήταν Παρασκευή. Μου λένε ελα Δευτέρα 13η μέρα κ είχα ενδομήτριο 8,9 και είπαν δεν πρεπει να πεφτει αλλά να είναι προς τα πανω, όποτε μου ακύρωσαν την ετ είπαν σταματάς τα Cycklacur τα λευκά χωρίς να μου πουν να παρω καφε. Μετα εκανα 1,5 μήνα να έρθει περιοδος, τρελάθηκα ότι έφτασα στην εμμηνοπαυση. Δράμα, κλαμα, στα πατωματα εγώ. Παίρνω τηλέφωνο να τους το πω κ λέγανε να κάνω τεστ εγκυμοσύνης! Ότι να ναι. Όμως έφταιγε η επιδραση των Cycklacur λευκά. Μετά έρχεται η περιοδος επιτέλους κ λένε α τώρα Χριστουγεννα δεν κάνουμε τίποτα παμε για τον άλλο μήνα. Χάνω και 1 μήνα έτσι. Πολυ δράμα. Πάω Ιανουαριο, παλι με Cycklacur λευκά κ 9η μέρα περιοδου είχα ενδομήτριο 7. Με διώχνουν. 

Τελικά να μη στα πολυλογω έκανα ετ το Μάρτιο, μετά από prp ενδομητρίου, οπότε κ το ενδομήτριο έφτασε 8,7 την 11η μέρα κ λένε ελα για ετ. Κάνουν ετ χωρίς να ελέγξουν ορμόνες χωρίς τιποτα. Δεν ξέρω αν πρεπει η όχι, αλλά λέω εγώ τώρα. Ρωτάω δε θα ξαναδουμε ενδομήτριο μήπως έπεσε? Οχι λένε δε χρειάζεται. (Μα τότε γιατί δεν το κάναμε από τον περασμενη φορά που ήταν 9,2?????? Λέω εγώ τώρα αλλά ποσο να επιμένεις που πας και σε αντιμετωπίζουν ως ασχετο κ ότι μονίμως βιάζονται κ δεν έχουν χρόνο για εξηγησεις). Μου λένε ότι σου δίνουμε έτσι κι αλλιώς prolutex κ vasclor όποτε υποστηρίζονται όλα από αυτά τα φάρμακα. Μπορεί να είχαν δίκιο κ να ήταν μια τυχαία αποτυχία. Δεν μπορώ να κρίνω το ιατρικό κομμάτι. Μετά λέω ποτε ξεκινάμε την επόμενη διαδικασία, τι προτεινουν κτλ κ λένε α τώρα θα πεσουμε πανω στο Πάσχα, τι βιάζεσαι? 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, silvy22 είπε:

καλημερα, αρα τωρα εισαι σε αναμονή για χοριακή σωστά? μη στεναχωριέσαι κάνε λίγο υπομονή ισως η βλαστοκυστούλα να χρειαστεί για το 2ο παιδακι σας ... τι ηλικίες έχετε? το σπέρμα το έχετε δει?

Ναι είμαι σε αναμονή χοριακής για 2 έμβρυα τριών ημερών. Ναι,το πρόβλημά μας είναι το σπέρμα.Για να τα πω συνοπτικά επειδή το έχω αναφέρει πολλές φορές εδώ έχουμε πάει σε πολλούς ανδρολόγους, έχει ολιγασθενοτερατοσπερμια και χαμηλή κινητικότητα. Μας είχαν προτείνει να προχωρήσει σε βιοψία όρχεων μήπως βρεθεί κάποια καλή σπερματιδα όμως ενώ έδωσε σπέρμα για την προσπάθεια ήρθε η εμβρυολόγος και είπε ότι το σπέρμα έχει βελτιωθεί αρκετά και είναι πάνω και από μέτριο οπότε δεν προχωρήσαμε σε βιοψία. Τώρα εμένα αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι αν κάναμε σωστά.

 

πρίν από 50 λεπτά , silvy22 είπε:

εμείς πήγαμε στον ασβέ... πολύ καλός τον ειδα και γω πρωτη φορα και πολύ ψηλος 2Μ
Μας ειπε να Συνεχίσει το coq10 
Παίρνει ήδη άλλο ένα συμπλήρωμα για το λίπος στο συκώτι με γαϊδουράγκαθο τ πρότεινε κ εκείνος ένα εναλλακτικό που βοηθάει και στο σπέρμα
Τεστοστερόνη απαγορεύεται να πάρει(μας το προτεινε ο ενδοκρινολόγος ) !!!! γιατι μετά θα έχουμε 0 σπερματοζωαρια, ειναι μέσα στα όρια αλλα χαμηλά

 Εχουμε πάει στο συγκεκριμένο γιατρό.Συνήθως προτείνει Co Q10. Εμείς που είχαμε ανάλογο πρόβλημα με την τεστοστερόνη μας είπαν ακριβώς το ίδιο ,ότι δεν επιτρέπεται να χορηγηθεί απευθείας τεστοστερόνη γιατί τεμπελιάζει ο όρχις. Ομως μας έδωσαν μία ορμόνη(serpafar) η οποία δρα έμμεσα και όντως μας βοήθησε πιστεύω.

 

πρίν από 59 λεπτά , Chris_V είπε:

Κορίτσι να πάρεις το γιατρό σου ένα τηλέφωνο και να κλείσετε ένα ραντεβού να συζητήσετε και να λύσεις όλες αυτές τις απορίες που εύλογα έχεις. Ο πιο σημαντικός του ρόλος είναι να σε κάνει να αισθάνεσαι ασφάλεια μαζί και να μην έχεις όλες αυτές τις απορίες να σε βασανίζουν. Πρέπει μα είναι όλα ξεκάθαρα για εσένα και να είσαι ήρεμη και να έχεις πίστη σε αυτό που ήδη συμβαίνει!
Δινουμε το σώμα μας σε αυτή τη διαδικασια για το μεγαλύτερο θαύμα της ζωής, πρέπει ο γιατρός μας να είναι εκεί να μας δίνει ασφάλεια για να το κάνουμε με όλη μας την ψυχή και όχι να βασανιζόμαστε με απορίες.

Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά γεμάτη ζεστασιά για αυτά που έκανες μεταφορά αλλά και εσένα. Προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι ήρεμη και θετική 

Ευχαριστώ κορίτσι μου για τα καλά σου λόγια...προσπαθώ! Από το γιατρό μου σε γενικές γραμμές νιώθω ικανοποιημένη, δεν είναι ότι έχω κάποιο παράπονο. Ολα είναι θέμα πιθανοτήτων απλά αυτή τη στιγμή μάλλον οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Pagotoula είπε:

καλημερα σε ολες!!! ορμονολογικες εξετασεις σε ποιες μερες του κυκλου μπορω να κανω;; απο 2η η 3η;; και ποια μετραμε πρωτη μερα; εχω μπερδευτει

 Καλημέρα!2η ή 3ή δεν παίζει ρόλο και 1η πάντα μετράς την ημέρα που ξεκινάει η περίοδος δηλ που βλέπεις το πρώτο αίμα εκτός και αυτό γίνει το βράδυ οπότε σαν πρώτη μέρα μετράς την επόμενη

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Texas είπε:

Συγνώμη αλλά εδώ δεν μιλάμε για πορτοκάλια μιλάμε για μωρά για έμβρυα  , ήθελα να σας πω πως δυστυχώς πρέπει να εχουνε τα μάτια μας 14 σε όλη την διαδικασία γιατί βλέπω σε όλα τα κέντρα γίνονται παραλήψεις.

ετ άριστων 5ης μέρας  και γιατρός και συντονίστρια τα έκαναν σαλάτα , ο ζήλος της ακατονόμαστης  να κάνει "καλά" την δουλειά της και προκειμένου να βάλει την ίδια μέρα πολλές ετ και να πάρει τα εύσημα της καλής οργάνωσης υποθέτω , την έκανε να μου δώσει 7 μέρες προγεστερονη και να κάνω 8η μέρα ετ ενώ την έλεγα πως μου φαίνεται αργά αυτή επέμενε πως ήταν μια χαρά ! 7 μέρες προγεστερονη είναι απαγορευτική και το ξέρουν και οι πέτρες,έζησα δυο εβδομάδες αγωνίας με σίγουρη αποτυχία καθώς δεν υπήρχε καμία πιθανότητα εμφύτευσης και το παράθυρο είχε χαθεί προ πολλού ! Εξοργισμένη και συγκεντρώνοντας όλα τα αποδεικτικά στοιχεία πήγα στο κέντρο μαζί με τις δημοσιευμένες έρευνες του ίδιου του γιατρού και τους έκανα άνω κάτω , αφού προσπάθησαν να με μπερδέψουν και να κάνουν ότι μπορούν για να μην παραδεχτούν το λάθος τους δεν το κατάφεραν. Παραδέχτηκαν τελικά το λάθος προς μεγάλη μου έκπληξη με πρόφαση πως δεν έγινε με δόλο !!! Άκου να δεις … μόνο η σιχαμένη που πατάει επι πτωμάτων δεν μου ζήτησε συγνώμη και μέχρι τελευταία στιγμή προσπαθούσε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα . 

ότι κάνουμε πρέπει να το διπλό τσεκάρουμε αν δεν το είχα ψάξει θα το απέδιδαν στην τύχη όπως και προσπάθησαν και δεν θα είχα πάρει χαμπάρι τι έγινε  , μακάρι Θεέ μου να μην το έχουν κάνει και σε άλλες και αναφέρομαι σε όλα τα κέντρα ανεξαιρέτως που ελάχιστα διαφέρουν στον τρόπο λειτουργίας τους 

Αποζημιώθηκα και δεν θεωρώ πως δεν ειναι καλός είναι από τους καλύτερους και εκεί θα κάνω την επόμενη μου ετ με έφερε κοντά του αυτό Ταρακουνήθηκε και μου φέρθηκε πολυ καλά επιτέλους είδα έναν άνθρωπο μπροστά μου είδα τον  γιατρο μου εστω και μετά απο αυτή την άσχημη εμπειρία  και νιώθω καλύτερα απο ποτε μαζί του  αλλα να που χάθηκε η μπάλα ..την άλλη ούτε να την δω μπροστά μου δεν θέλω που προσπαθούσε να θολώσει τα νερά και με τοοοοση εμπειρία δεν πρόειδοποιησε τον γιατρό για αυτό που οργάνωνε  ή έστω που πήγαινε να γίνει να πει ένα γιατρέ είστε σίγουρος μήπως έγινε κάποιο λάθος ; Γιατί εκείνη την στιγμή δεν ήταν εκεί ο γιατρος είχε αναλάβει η ίδια ιατρικά καθήκοντα βλέπετε … ναι τον ρώτησε αλλα εκείνη την ώρα ήξερε ο γιατρος τι απαντούσε ; Η ερώτηση ήταν η εξής τάδε μέρα είναι καλά να κάνουμε ετ ; Τι πως ποτε γιατί ; Κανένα στοιχείο μια ξεπέτα ! Έχει και αυτή μεγάλη ευθύνη ως συντονίστρια ! προσοχή κορίτσια να ρωτάτε για πιο λόγο γίνονται όσα γίνονται όσο τους αφήνουνε παίρνουν αέρα και ξεχνάνε πως έχουν επάγγελμα ευθύνης άντε γιατι στεγνη επιχείρηση έχει γίνει μου φαίνεται λες και πουλάνε πόμολα και αν δεν ταιριάξει θα βάλουμε άλλο 

Έχω σοκαριστεί.....αυτό το θέμα με την προγεστερόνη να σου πω την αλήθεια δεν το ήξερα κ ούτε θα το έψαχνα ίσως μόνο να μου έμπαινε αμφιβολια με την ημέρα εμβρυομεταφορας ως προς το παράθυρο εμφύτευσης θέλω να πω πως κάτι ανάλογο αν μου συνέβαινε σαν το χαιβανι θα πίστευα ότι δεν πέτυχε κ ότι φταίει ο οργανισμός μου η τύχη. Ελπίζω και εύχομαι να είναι η τυχερή σου φορά η επομενη αλλά δεν βλέπω αθώο το γιατρό στην προκειμένη περίπτωση κ όλο να το έχει χρεωθεί η συντονίστρια ποιος ήρθε κ έκανα την έμβρυο μεταφορά η συντονίστρια; πως πας χωρίς να δεις τα δεδομένα της καθεμιάς μας απλά μπαίνεις σε ένα χειρουργείο σου δίνουν έμβρυα κ συ βάζεις απαράδεκτος για μένα πρώτα ο γιατρός κ μετά η συντονίστρια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 22 λεπτά , Equality είπε:

Ναι είμαι σε αναμονή χοριακής για 2 έμβρυα τριών ημερών. Ναι,το πρόβλημά μας είναι το σπέρμα.Για να τα πω συνοπτικά επειδή το έχω αναφέρει πολλές φορές εδώ έχουμε πάει σε πολλούς ανδρολόγους, έχει ολιγασθενοτερατοσπερμια και χαμηλή κινητικότητα. Μας είχαν προτείνει να προχωρήσει σε βιοψία όρχεων μήπως βρεθεί κάποια καλή σπερματιδα όμως ενώ έδωσε σπέρμα για την προσπάθεια ήρθε η εμβρυολόγος και είπε ότι το σπέρμα έχει βελτιωθεί αρκετά και είναι πάνω και από μέτριο οπότε δεν προχωρήσαμε σε βιοψία. Τώρα εμένα αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι αν κάναμε σωστά.

 

 Εχουμε πάει στο συγκεκριμένο γιατρό.Συνήθως προτείνει Co Q10. Εμείς που είχαμε ανάλογο πρόβλημα με την τεστοστερόνη μας είπαν ακριβώς το ίδιο ,ότι δεν επιτρέπεται να χορηγηθεί απευθείας τεστοστερόνη γιατί τεμπελιάζει ο όρχις. Ομως μας έδωσαν μία ορμόνη(serpafar) η οποία δρα έμμεσα και όντως μας βοήθησε πιστεύω.

 

Ευχαριστώ κορίτσι μου για τα καλά σου λόγια...προσπαθώ! Από το γιατρό μου σε γενικές γραμμές νιώθω ικανοποιημένη, δεν είναι ότι έχω κάποιο παράπονο. Ολα είναι θέμα πιθανοτήτων απλά αυτή τη στιγμή μάλλον οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας!

εχω διαβάσει την ιστορία σας
το σερπαφαρ ο ουρολόγος το έδωσε?
καλα αποτελέσματα να έχεις...
ποσα σπερμ ειχατε ανα ml?
σε τι ηλικίες είστε?
σιγουραπρεπει να μιλήσετε μα το γιατρό αλλα δεν λενε κ πολλά
συνηθως τα ριχνουν στην ποιοτητα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Καλημέρα Chris_V@ , δεν ξέρω με ποιον έχεις ραντεβου, ίσως πετυχεις καποιον καλό, όμως εγώ έχω να σου πω ότι σε μένα αυτά που "έτυχαν" μπορεί σε σενα να μην "τυχουν". Εγώ πηγα με έτοιμα κατεψυγμένα ωάρια παλαιοτερης ωοληψιας τα οποία θα γονιμοποιουσαμε. Έγινε κ μια μάχη πως γιατί να μην παρουμε καινουργια ωάρια ενώ τα παλαιοτερα τα έχουμε σε περιπτωση που δεν θα υπαρχουν πια δικά μου??? Επεμεναν με τα παλαιοτερα. Μα λέω χάνω μήνες ωορρηξίας..και δεν είμαι μικρή... 

Ξεκίνησα διαδικασίες ελέγχου ενδομητρίου και αφου μου ειπαν να ξεκινήσω Cycklacur 2*2*2. Και είχα 10η μέρα περιοδου ενδομήτριο 9,2 και ήταν Παρασκευή. Μου λένε ελα Δευτέρα 13η μέρα κ είχα ενδομήτριο 8,9 και είπαν δεν πρεπει να πεφτει αλλά να είναι προς τα πανω, όποτε μου ακύρωσαν την ετ είπαν σταματάς τα Cycklacur τα λευκά χωρίς να μου πουν να παρω καφε. Μετα εκανα 1,5 μήνα να έρθει περιοδος, τρελάθηκα ότι έφτασα στην εμμηνοπαυση. Δράμα, κλαμα, στα πατωματα εγώ. Παίρνω τηλέφωνο να τους το πω κ λέγανε να κάνω τεστ εγκυμοσύνης! Ότι να ναι. Όμως έφταιγε η επιδραση των Cycklacur λευκά. Μετά έρχεται η περιοδος επιτέλους κ λένε α τώρα Χριστουγεννα δεν κάνουμε τίποτα παμε για τον άλλο μήνα. Χάνω και 1 μήνα έτσι. Πολυ δράμα. Πάω Ιανουαριο, παλι με Cycklacur λευκά κ 9η μέρα περιοδου είχα ενδομήτριο 7. Με διώχνουν. 

Τελικά να μη στα πολυλογω έκανα ετ το Μάρτιο, μετά από prp ενδομητρίου, οπότε κ το ενδομήτριο έφτασε 8,7 την 11η μέρα κ λένε ελα για ετ. Κάνουν ετ χωρίς να ελέγξουν ορμόνες χωρίς τιποτα. Δεν ξέρω αν πρεπει η όχι, αλλά λέω εγώ τώρα. Ρωτάω δε θα ξαναδουμε ενδομήτριο μήπως έπεσε? Οχι λένε δε χρειάζεται. (Μα τότε γιατί δεν το κάναμε από τον περασμενη φορά που ήταν 9,2?????? Λέω εγώ τώρα αλλά ποσο να επιμένεις που πας και σε αντιμετωπίζουν ως ασχετο κ ότι μονίμως βιάζονται κ δεν έχουν χρόνο για εξηγησεις). Μου λένε ότι σου δίνουμε έτσι κι αλλιώς prolutex κ vasclor όποτε υποστηρίζονται όλα από αυτά τα φάρμακα. Μπορεί να είχαν δίκιο κ να ήταν μια τυχαία αποτυχία. Δεν μπορώ να κρίνω το ιατρικό κομμάτι. Μετά λέω ποτε ξεκινάμε την επόμενη διαδικασία, τι προτεινουν κτλ κ λένε α τώρα θα πεσουμε πανω στο Πάσχα, τι βιάζεσαι? 

Σε ευχαριστώ. Με τον Γαβ.  έχω. 2η γνώμη θέλω βέβαια για να μου φύγει η ιδέα….Τον είχες συμβουλευτει; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , silvy22 είπε:

εχω διαβάσει την ιστορία σας
το σερπαφαρ ο ουρολόγος το έδωσε?
καλα αποτελέσματα να έχεις...
ποσα σπερμ ειχατε ανα ml?
σε τι ηλικίες είστε?
σιγουραπρεπει να μιλήσετε μα το γιατρό αλλα δεν λενε κ πολλά
συνηθως τα ριχνουν στην ποιοτητα...

Ναι ο ουρολόγος του μητέρα το έδωσε. Και υπάρχει και άλλη κοπέλα εδώ μέσα που της το δωσε ο Μακαρούνης.Δε θυμαμαι τα σπερμ ανα ml. Πάντως και στο τελευταίο σπερμοδιάγραμμα ολιγοσπερμία είχε. εγώ είμαι 40+ και εκείνος είναι 40-

Μου δώσαν αξιολόγηση για αυτό που έμεινε.Είναι 4ΒΑ και έχω κι άλλο ενα απο την προηγούμενη προσπάθεια 4ΒΒ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Chris_V said:

Σε ευχαριστώ. Με τον Γαβ.  έχω. 2η γνώμη θέλω βέβαια για να μου φύγει η ιδέα….

Είναι όνομα εκεί. Δεν είναι κακό να προσπαθησεις έστω μια φορά να δεις πως σου κολλάει ένας άνθρωπος. Απο κοντα δεν τον έχω δει όμως. Με συστήσαμε σε άλλο από την αρχή όποτε πηγα εκει. 

Επίσης έχουν το εξής καλό. Γράφουν ολες τις εξετάσεις, συνταγογραφουν τα παντα, είναι οργανωμένοι κ τυπικοί. Απαντάνε στα τηλέφωνα κτλ. Όμως επικοινωνία για κάτι έκτακτο η γραμματεία της μονάδας δεν ξέρει ποτε τιποτα. Άρα για όλα μιλάς απευθείας με το γιατρό κ κανένα άλλο που σημαίνει ότι αν δεν μπορεί θα πρεπει να περιμενεις ίσως κ αργά το απόγευμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Equality είπε:

 Ναι ο ουρολόγος του μητέρα το έδωσε.Δε θυμαμαι τα σπερμ ανα ml. Πάντως και στο τελευταίο σπερμοδιάγραμμα ολιγοσπερμία είχε. εγώ είμαι 40+ και εκείνος είναι 40-

δεν ειναι απαγορευτικη η ηλικία σας καλή επιτυχία να ευχηθώ και παλι... αρα με το σερπαφαρ ειδατε διαφορά ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...