Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , Mary1976 είπε:

Συνήθως ναι, το προτείνουν σε περιπτώσεις επαναλαμβανόμενων ΕΤ χωρίς επιτυχία εμφύτευσης. Εγώ προσώπικα είμαι στο σταδιο που μαζεύω εμβρυα (δεν εχω κανει ΕΤ) και λόγω ηλικίας (πατήμενα 45) ζήτησα από μόνη μου στον γιατρό μου να το κάνω γιατί δεν έχω ηλικιακα και πολλά περιθωρια να κάνω πολλές ΕΤ μιας μου με πολύ δυσκολία μαζευω εμβρυα. Μου ανεφερε ότι συνήθως το κάνουν μετα από αποτυχίες αλλά δεν με απετρεψε από το να το κάνω....και ευτυχώς γιατι βρέθηκε ότι έχω μετατοπισμένο παράθυρο εμφύτευσης. Εγώ προσώπικα θα το πρότεινα αν υπάρχει η οικονομικη δυνατότητα.  

Μαζεύεις καλά ωάρια;;;εγώ δυσκολεύομαι....στα 43+

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , argyrw@ είπε:

Εγώ θα σου δώσω μια συμβουλή να μην αφήσεις το χρόνο να περνάει λόγο μικρής ηλικίας στη πορεία δεν ξέρεις τι μπορεί να αντιμετωπίσεις το ίδιο έκανα κ εγώ ήμουν 25 χρόνων κ έλεγα εντάξει μωρέ μικρή είμαι ας το αφήσουμε λίγο είχαμε κ κατάψυξη σπέρμα κ είχα σιγουριά μόλις θυμήθηκα να πάρω μπρος μου είχε δημιουργηθεί αυτοάνοσο θυροειδης επίκτητη θρομβοφιλια που κ αυτό στα αυτοάνοσα ανηκει θέλω να πω ότι μόλις μπορέσετε ξεκινήστε.οσο για τις εξετάσεις σίγουρα θα χρειαστούν λοιμώδη σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος.

Καταλαβαίνω την πρόθεση σου κορίτσι μου και σε ευχαριστώ που μου είπες για την εμπειρία σου. Όσον αφορά τα θέματα υγείας και εγώ έχω ήδη υποθυροειδισμο, αντίσταση στην ινσουλίνη και πιθανή υπερπλασια των επινεφριδιων γ αυτο και έχω ΠΩΑ. Απλά θα ήθελα να φέρω στον κόσμο ένα παιδί όταν το περιβάλλον θα είναι πιο ιδανικό. Δεν νομίζω να αργήσει αυτό. Τώρα παίρνω το πτυχίο μου και θα αρχίσω να δουλεύω, θα ήθελα να έχω δικό μου εισόδημα 100% και μετά να πω ότι ξεκινάω προσπάθειες. Γ αυτό τον λόγο κανω κατάψυξη ωαρίων και θα κάνουμε και εμβρύων. 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Bookthiefy είπε:

Νόμιζα ότι η επιτροπή είναι μόνο αν κάνεις ολοκληρωμένη εξωσωματικη; Ποσο κοστίζει περίπου το σπερμοδιαγραμμα; να φανταστώ πας σε ένα χώρο και δίνεις εκεί το δείγμα δεν το φέρνεις από το σπίτι 

Η επιτροπη ειναι για να σου δωσει την εγκριση για τα φαρμακα.

Σπερμοδιαγραμνα γραφεται αλλα στα μεγαλα εξειδικευμενα κεντρα δεν δεχονται συνταγη.Κοστιζει 60-70€ κ αν ειναι κοντα σας μπορει να παει το δειγμα απο το σπιτι,αλλιως εχουν χωρο κι εκει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Equality είπε:

Η επιτροπη ειναι για να σου δωσει την εγκριση για τα φαρμακα.

Σπερμοδιαγραμνα γραφεται αλλα στα μεγαλα εξειδικευμενα κεντρα δεν δεχονται συνταγη.Κοστιζει 60-70€ κ αν ειναι κοντα σας μπορει να παει το δειγμα απο το σπιτι,αλλιως εχουν χωρο κι εκει

Τέλεια! Θα το ψάξω για την επιτροπή. Νομίζω ουρολόγος είναι η ειδικότητα που πρέπει να παει; Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Καντι είπε:

Δυστυχώς όχι. Αγχώνομαι για την ηλικία μου σε λίγες μερες σβήνω 41 κεράκια.

Με το καλό να ξεκινήσεις τους φυσικούς όλα θα πάνε καλά έχεις μάθει κ τις διαδικασίες απ έξω ;-)

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Chris_V είπε:

Καλησπέρα! Από τον κύκλο σου εξαρτάται. Σε γενικές γραμμές μόλις καθαρίσεις από την περίοδο μπορείς να πας. Και εν ξέρεις καλά τον κύκλο σου κλείσε ραντεβού νωρίς, δεν βρίσκεις εύκολα τελευταία στιγμή.

Εγώ με κύκλο 25 ημερών έκανα την 6η μέρα για να μη χάσω την ωορρηξία του μήνα.

αντιβιωση από την προηγούμενη μέρα, απαγορεύονται οι ελεύθερες επαφές πριν και 1 ώρα πριν το παυσίπονο που παίρνεις όταν αδιαθετείς. 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν υπάρχει δηλαδή φόβος να μην δείξει κάτι ή να κινδυνέψω, αν την κάνω 14η ημέρα του κύκλου. Απλώς θέλουν να αποκλείσουν το ενδεχόμενο να έχει γίνει σύλληψη; 
Θα μάθω … 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Bookthiefy said:

Τέλεια! Θα το ψάξω για την επιτροπή. Νομίζω ουρολόγος είναι η ειδικότητα που πρέπει να παει; Σε ευχαριστώ πολύ!

Ναι, ουρολόγος - ανδρολόγος. Στο locus medicus που ειναι ο Μακαρ νομίζω δεχονται συνταγη για σπερμοδιαγραμμα. Για την επιτροπή θα χρειαστεί 2 σπερμοδιαγράμματα σε χρόνο μεταξύ τους όχι μικρότερο από 75 μέρες 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, MarialenaG. said:

Μαζεύεις καλά ωάρια;;;εγώ δυσκολεύομαι....στα 43+

Με πολύ δυσκολία έχω 2 εμβρυα τριών ημερών (8 και 10 διαιρεσεων αντίστοιχα) μετά από 8 ωοληψιες και συνολο 16 ωαρίων. Αλλά μετά την τελευταια ωοληψία (σε δευτερη φαση φυσικου κυκλου)  που βρεθηκε καλο ωάριο και εγινε το 2ο εμβρυάκι, μου ειπε ο γιατρός μου στον επομενο κυκλό να κανω διεγερση και να κάνω 2 Ovitrelle. Νομιζω ότι κατι είδε ο γιατρος γιατί με πηρε αργα το βραδυ ο ιδιος τηλεφωνο, κατι που δεν ειχε ξανακάνει μιας και είναι ένα από τα πρωτα ονοματα στον χωρο και μιλαω κυριως με τους συντονιστες-βοηθούς του. Μου έκανε εντυπώση ότι σε καποιες διεγερσεις είχα ικανοποιητικο αριθμό ωαρίων για την ηλικια μου (πχ 6 ) και κανενα καταλληλο για γονιμοποίηση και το μεγεθος ήταν απο 15 χιλιοστα εως 18 .Στην τελευταία ωοληψία που ειχα ενα μοναδικο ωάριο 2 ημερες πριν την ωοληψία στον υπερηχο είδαμε οτι ηταν 22χιλιοστα. Δεν έκανα cetrotide (που εκτός το ότι συγκρατεί την LH αν έχω καταλαβει σωστά συγκρατεί και λίγο την ανάπτυξη των ωοθυλακίων) και έγινε το θαύμα.....ίσως στις προηγούμενες ωοληψίες τα ωαρια που μου επερναν να ήταν ανωριμα για γονιμοποίηση και για αυτο να θέλει να κάνω 2 ovitrelle. 

Επίσης εχω αρχίσει και διάφορα συμπλήρωματα και βιταμινες που υποτιθεται ότι βοηθάνε στην ποιότητα. Βιταμίνη D (έχω έλλειψη), Ε, Q10, Μυοινοσιτολη, Φολικο οξυ και από εχθες αρχισα και διατροφή με διαιτολόγο για να χασω καποια κιλά και γενικά να τρώω πιο υγιεινα.

Τέλος στον επόμενο κυκλό μαζί με την ωοληψία θα κάνω και prp ωοθηκών. 

Βασικά η υποθεση χρειάζεται γερα νευρά,  γερή τσέπη και έναν σύντροφο όλο κατανόηση. Για μένα ήταν πολύ δύσκολο από το Σεπτέμβριο που είχα το πρώτο έμβρυο να περάσουν 6 μήνες για να έχω ένα δεύτερο. Ολους αυτούς τους μήνες είχα μεγάλη απογοητευση και στεναχωρια μέτα από καθε απότυχια αλλα και τεραστια ανακούφιση και χαρά όταν αποκτησαμε το δευτερο εμβρύακι.

 

Ελπίζω τα πράγματα να είναι πιο καλά με την ποιότητα των δικών σου ωαρίων, εξάλλου εχει τεράστια διαφορά το 43+ με το 45+

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Visit a vis said:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν υπάρχει δηλαδή φόβος να μην δείξει κάτι ή να κινδυνέψω, αν την κάνω 14η ημέρα του κύκλου. Απλώς θέλουν να αποκλείσουν το ενδεχόμενο να έχει γίνει σύλληψη; 
Θα μάθω … 

Σου παραθέτω ένα άρθρο που βρήκα

Η καταλληλότερη χρονική στιγμή για να πραγματοποιηθεί η σαλπιγγογραφία είναι μετά το τέλος της περιόδου, στην πρώτη φάση του κύκλου της γυναίκας μεταξύ 7ης και 13ης ημέρας και πριν την ωοθυλακιορρηξία.(κατά το πρώτο μισό του κύκλου, πριν την ωορρηξία, ώστε να αποφευχθεί οποιαδήποτε πιθανότητα εγκυμοσύνης.) 

Είναι καίριας σημασίας η γυναίκα να βεβαιωθεί πριν την εξέταση ότι δεν είναι έγκυος. Για τον λόγο αυτό συνίσταται πλήρης αποχή από ελεύθερη επαφή για 10 ημέρες από την αρχή της περιόδου μέχρι την εξέταση ή ακόμα και πραγματοποίηση ενός τεστ εγκυμοσύνης, καθώς Το σκιαγραφικό μπορεί να προκαλέσει αποκόλληση του εμβρύου από το ενδομήτριο. 

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Bookthiefy είπε:

Καταλαβαίνω την πρόθεση σου κορίτσι μου και σε ευχαριστώ που μου είπες για την εμπειρία σου. Όσον αφορά τα θέματα υγείας και εγώ έχω ήδη υποθυροειδισμο, αντίσταση στην ινσουλίνη και πιθανή υπερπλασια των επινεφριδιων γ αυτο και έχω ΠΩΑ. Απλά θα ήθελα να φέρω στον κόσμο ένα παιδί όταν το περιβάλλον θα είναι πιο ιδανικό. Δεν νομίζω να αργήσει αυτό. Τώρα παίρνω το πτυχίο μου και θα αρχίσω να δουλεύω, θα ήθελα να έχω δικό μου εισόδημα 100% και μετά να πω ότι ξεκινάω προσπάθειες. Γ αυτό τον λόγο κανω κατάψυξη ωαρίων και θα κάνουμε και εμβρύων. 

πρίν από 14 λεπτά , argyrw@ είπε:
2 ώρες πρίν, Bookthiefy είπε:

Καταλαβαίνω την πρόθεση σου κορίτσι μου και σε ευχαριστώ που μου είπες για την εμπειρία σου. Όσον αφορά τα θέματα υγείας και εγώ έχω ήδη υποθυροειδισμο, αντίσταση στην ινσουλίνη και πιθανή υπερπλασια των επινεφριδιων γ αυτο και έχω ΠΩΑ. Απλά θα ήθελα να φέρω στον κόσμο ένα παιδί όταν το περιβάλλον θα είναι πιο ιδανικό. Δεν νομίζω να αργήσει αυτό. Τώρα παίρνω το πτυχίο μου και θα αρχίσω να δουλεύω, θα ήθελα να έχω δικό μου εισόδημα 100% και μετά να πω ότι ξεκινάω προσπάθειες. Γ αυτό τον λόγο κανω κατάψυξη ωαρίων και θα κάνουμε και εμβρύων. 

Read more  

Εσύ ξέρεις κορίτσι μου καλύτερα την χρονική στιγμή κ πως θα οργανώσεις την ζωή σου μέχρι να γίνεις μανούλα απλά έτσι επειδή κ εμένα μου έλεγε η γυναικολόγος μου έχεις την καλύτερη ηλικία τώρα που είσαι μικρή κ μετά μου δημιουργήθηκαν θέματα ήθελα να το έχεις στην άκρη του μυαλού σου να μην το αφήσεις τόσο πολύ όσο εγώ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 hours ago, Bookthiefy said:

Ήταν 15 ... αλλά ο γιατρός μου είπε να προχωρήσουμε. Όντως δεν είχα την καλύτερη δυνατή ανταπόκριση παρότι πήρα πολλές μονάδες φαρμάκων. Σε επόμενη διέγερση θα του προτείνω αυτό που είπες και εσύ να περιμένω να δω καλή FSH. Δεν νομίζω ότι με συμφέρον οι φυσικοί.  

Εχεις τσεκάρει ενδομητρίωση, ορμονικά (ειδικά τεστοστερόνη), πολυκυστικές; 

14 hours ago, happiness79 said:

Μάλιστα, κατάλαβα. Δεν ήξερα ότι στον προεμφυτευτικό δίνουν ποσοστά κατά πόσο τα έμβρυα είναι υγιή, νόμιζα ότι ή είναι ή δεν είναι. Τώρα μου έκανες την καρδιά περιβόλι... Γιατί ήταν να κάνω το ραντεβού με το γιατρό να μου πει αναλυτικά τα αποτελέσματα του προεμφυτευτικού την Τρίτη που μας πέρασε, που όμως βγήκα θετική στον κόβιντ και το ραντεβού αναβλήθηκε. Και είχα χαρεί νομίζοντας ότι το εμβρυάκι μας είναι υγιές κατά 99%, γιατί τόσο έγκυρο μου είχαν πει ότι είναι το αποτέλεσμα. Δεν ήξερα ότι υπάρχει διαβάθμιση όμως. Ουφ. Ναι, στη θέση σου κι εγώ θα προχωρούσα με τα δύο έμβρυα, το 93% είναι εξαιρετικά υψηλό ποσοστό και έχουν και πολύ καλή μορφολογία, άρα καλά ποσοστά επιτυχίας! Εύχομαι στον επόμενο κύκλο που θα τα μεταφέρετε να κάνουν το θαύμα τους! 

Για αυτό τον λόγο τις προάλλες που ανέφερε καποια εδώ οπωσδήποτε προεμφυτευτικό είπα άστο κ προχώρα. Δεν εγγυάται ποτέ 100% ο προεμφυτευτικός και για μένα είναι πέταμα λεφτών. 

6 hours ago, Καντι said:

Δυστυχώς όχι. Αγχώνομαι για την ηλικία μου σε λίγες μερες σβήνω 41 κεράκια.

Μην αγχώνεσαι Κάντι. Εφόσον έκανες παιδί τώρα θα κάνεις δευτερο πολύ πιο εύκολα. 

10 hours ago, JJAA said:

Καλησπέρα κορίτσια σας παρακολουθώ καιρό και χαίρομαι με τις χαρές σας και λυπάμαι με τις λύπες σας...εμείς μετά από 5 ετ χωρίς εμφύτευση σταματήσαμε το ταξίδι τις εξωσωματικής...εγώ ετών 42 και σπέρμα από βιοψία όρχεων λόγω αζωοσπερμιας...το επόμενο βήμα θα ήταν δωρεά ωαρίων αλλά δεν θα συνεχίσουμε...ούτε οικονομικά μπορούμε ούτε ψυχικά άλλη πίεση... περιμένουμε από τον Θεό ένα θαύμα αν είναι το θέλημα Του...αλλιώς θα συνεχίσουμε την ζωή μας χωρίς παιδιά ..είμαστε 20 χρόνια παντρεμένοι...θα συνεχίσω να σας διαβάζω και να εύχομαι τα καλύτερα για όλες σας...κάθε θετική χοριακη είναι μια νίκη για όλες μας...

 

Καλημέρα! Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη απόφαση είναι αυτή όμως σκέψου οτι μπορείς να υιοθετήσεις ένα παιδί αλλά κυρίως σκέψου ότι το παιδί δεν είναι αυτοσκοπός. Είναι μέρος της ζωής μας αλλά υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που κάνουν την ζωή μας καταπληκτική. Το πιο βασικό είναι το να εχεις βρεί τον άνθρωπο σου. Και να πορεύεστε μαζί και να περνάτε καλά οι δυό σας!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ναι, ουρολόγος - ανδρολόγος. Στο locus medicus που ειναι ο Μακαρ νομίζω δεχονται συνταγη για σπερμοδιαγραμμα. Για την επιτροπή θα χρειαστεί 2 σπερμοδιαγράμματα σε χρόνο μεταξύ τους όχι μικρότερο από 75 μέρες 

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το πω και στον γιατρό μου σήμερα και θα ψαχτουμε να κλείσουμε ραντεβού. 

4 ώρες πρίν, argyrw@ είπε:

Εσύ ξέρεις κορίτσι μου καλύτερα την χρονική στιγμή κ πως θα οργανώσεις την ζωή σου μέχρι να γίνεις μανούλα απλά έτσι επειδή κ εμένα μου έλεγε η γυναικολόγος μου έχεις την καλύτερη ηλικία τώρα που είσαι μικρή κ μετά μου δημιουργήθηκαν θέματα ήθελα να το έχεις στην άκρη του μυαλού σου να μην το αφήσεις τόσο πολύ όσο εγώ.

Το έχω σίγουρα υποψιν ! Εσύ κορίτσι μου πόσο χρονών είσαι τωρα αν επιτρέπεται;

πρίν από 33 λεπτά , marina39 είπε:

Εχεις τσεκάρει ενδομητρίωση, ορμονικά (ειδικά τεστοστερόνη), πολυκυστικές; 

Για αυτό τον λόγο τις προάλλες που ανέφερε καποια εδώ οπωσδήποτε προεμφυτευτικό είπα άστο κ προχώρα. Δεν εγγυάται ποτέ 100% ο προεμφυτευτικός και για μένα είναι πέταμα λεφτών. 

Μην αγχώνεσαι Κάντι. Εφόσον έκανες παιδί τώρα θα κάνεις δευτερο πολύ πιο εύκολα. 

Καλημέρα! Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη απόφαση είναι αυτή όμως σκέψου οτι μπορείς να υιοθετήσεις ένα παιδί αλλά κυρίως σκέψου ότι το παιδί δεν είναι αυτοσκοπός. Είναι μέρος της ζωής μας αλλά υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που κάνουν την ζωή μας καταπληκτική. Το πιο βασικό είναι το να εχεις βρεί τον άνθρωπο σου. Και να πορεύεστε μαζί και να περνάτε καλά οι δυό σας!! 

Ενδομητριωση όχι δεν έχω τσεκάρει, δεν ξέρω και πόσο σιωπηλή πάθηση θεωρείται πάντως κάποια από τα συμπτώματα που είναι έντονοι πόνοι, και πολύ αίμα στην περίοδο δεν τα έχω. Από ορμονικα έχω ένα κάρο ασε χαχαχα έχω υποθυροειδισμο, αντίσταση στην ινσουλίνη και αυξημενη 17-oh προγεστερονη μαζί με τα ανδρογόνα μου γιατί πάει προς υπερπλασια των επινεφριδιων αλλα δεν παίρνω αγωγή ακόμα. Μακάρι να είχα πολυκυστικες δεν θα έμπαινα και νωρίτερα στην εμμηνόπαυση αλλα δυστυχώς έχω ΠΩΑ.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν υπάρχει δηλαδή φόβος να μην δείξει κάτι ή να κινδυνέψω, αν την κάνω 14η ημέρα του κύκλου. Απλώς θέλουν να αποκλείσουν το ενδεχόμενο να έχει γίνει σύλληψη; 
Θα μάθω … 

Επίσης επειδή έχει ακτινοβόλια η σαλπιγγογραφια σ εκείνο τον κύκλο απαγορεύονται οι επαφές 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Θα κοιμηθείς σύντομα σερί στο υπογράφω! Νομιζω ενα μήνα αφου αποθηλασα άρχισε να κοιμάται σερί. Μου ειπε ο παιδίατρος να ξυπνάει στην διάρκεια της νύχτας να μην του φτιάχνω πάνω απο 100 ml ώστε να καταλάβει οτι δεν αξίζει να ξυπνάει γι αυτο.επισης να μην του φτιάχνω γάλα αν δεν περασει τετραωρο απο το τελευταίο γεύμα. Μπορει να ξυπνάει ακομα πχ δυο βραδια την εβδομαδα στην μέση της νύχτας αλλα με αγκαλίτσα και λιγο κούνημα ξανακοιμαται. Εγω πάλι νομιζω οτι μεγάλωσε πολυ και δεν ειναι μωρο. Καλα περιττό να σου πω οτι μας ρώτησαν αν εχει βγαλει την πάνα σε παιδικό που ρωτήσαμε και έμεινα!

 Οσον αφορα τις δυσκολίες της  εγκυμοσύνης δεν τις βίωσα οποτε δεν το εχω και καθόλου στο μυαλό μου. Αλλα εχεις δίκιο που το σκέφτεσαι.

η δικια μου ακομα γαλα δεν εχει μαθει να πινει. μονο δηλ σε παρασκευες η με τα δημητριακα της κτλ. ελπιζω να αρχισει να το πινει να χει τουλ μια παρηγορια. με την πανα, δυστυχως στους σταθμους θελουν να την ξεφορτωθουν οσο πιο συντομα. κι εμας μας το λενε παντου να την κοψει. εχω ακουσει παιδακια που το καταφερνουν κι απο ενος ετους, αλλα ειναι σπανιες εξαιρεσεις. εγω δεν την πιεζω καθολου επι του θεματος ακομα. αλλα και παλι εγω την βλεπω τοσο κολλημενη κι εξαρτημενη με μενα ακομα, που αδυνατω να με φανταστω και με νεογεννητο. ιδανικα θα θελα να συμβει αργοτερα, να μπορω να το απολαυσω εξ αρχης. αν δηλ ημασταν ενα ζευγαρι που θα ξερα οτι θα καναμε σεξ και θα εμενα εγκυος, θα ξεκινουσα προσπαθεια μετα τα 3μιση. τωρα ομως ξερω πως δεν θα μας κατσει ετσι, οποτε θα επισπευσω. οι περισσοτεροι γιατροι μου ειπαν ιδενικα να περασει 6μηνο απο τον αποθηλασμο, οποτε ετσι κι αλλιως εχω αυτο το διαστημα μπας και το βρουμε και με τον υπνο. η κορη μου κοιμηθηκε 3ωρο 23 μηνων. μεχρι τοτε ηταν ολη νυχτα στο βυζι. περιπτωσαρα…

10 ώρες πρίν, argyrw@ είπε:

Εγώ θα σου δώσω μια συμβουλή να μην αφήσεις το χρόνο να περνάει λόγο μικρής ηλικίας στη πορεία δεν ξέρεις τι μπορεί να αντιμετωπίσεις το ίδιο έκανα κ εγώ ήμουν 25 χρόνων κ έλεγα εντάξει μωρέ μικρή είμαι ας το αφήσουμε λίγο είχαμε κ κατάψυξη σπέρμα κ είχα σιγουριά μόλις θυμήθηκα να πάρω μπρος μου είχε δημιουργηθεί αυτοάνοσο θυροειδης επίκτητη θρομβοφιλια που κ αυτό στα αυτοάνοσα ανηκει θέλω να πω ότι μόλις μπορέσετε ξεκινήστε.οσο για τις εξετάσεις σίγουρα θα χρειαστούν λοιμώδη σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος.

θα συμφωνησω μαζι σου. κι εγω ξεκινησα προσπαθειες στα 25 κι ολοι μου λεγανε μικρη εισαι ακομα κλπ κλπ…. και τελικα εφτασα να κανω παιδι 6χρονια μετα… αν δηλ το χα αφησει κι αλλο, μπορει και να μην ειχα ακομα…! δεν ξερεις καμια φορα πως τα φερνει η ζωη…

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγα στον γιατρό, Τετάρτη μπαίνω για ωοληψια. Σήμερα είδε αλλα 4 μικρά και τι μου λεει;;; θα πάμε Τετάρτη για ωοληψια να πάρουμε αυτά τα 5 που εχεις τωρα και θα ξαναμπείς την άλλη βδομάδα πάλι για ωοληψια να πάρουμε και τα άλλα 4!!! Δηλαδή μέσα σε 1 βδομάδα 2 ωοληψιες;;; με το ίδιο κοστος;; και τα φαρμακα;; αλλά τόσα λεφτά. Έξαλλη είμαι! Θα του πω την Τετάρτη αν μπορεί να τα πάρει και αυτά και με κάποιον τρόπο να τα ωριμάσουν στο εργαστήριο, εγώ πάντως 2η ωοληψια δεν κάνω. Δεν μπορώ οικονομικά και ψυχολογικά την διαδικασία. Πείτε μου το έχετε ξανακούσει αυτο;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...