Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 hour ago, Mary1976 said:

Νομιζω ότι είμαστε στο ιδιο κέντρο αν θυμαμαι καλά. Είμαι στο Γέν...ις με τον Παν...... σε φυσικό μέτα την ωοληψία πήρα προγεστερόνη για κάποιες μέρες. και ανοίγει νωρίτερα. Εσυ με ποιον είσαι;

Καλησπέρα. Επειδή κι εγώ είμαι στο ίδιο κέντρο, μήπως μπορείς να μου πεις τι εννοείς πηρες προγεστερονη μετά την ωοληψια? Εμένα μόνο αντιβίωση μου έδωσαν. (Με φυσικό κι εγώ). Εκτός αν κάνετε άμεσα ετ όποτε κάτι τέτοιο θα έχει λογική νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα..έχω κάνει 2 εξωσωματικές..μια με ανταγωνιστές και μια με μακρύ..και στις 2 είχα ανταπόκριση..το πρόβλημα είναι ανδρική υπογονιμότητα..αποφασισαμε να πάμε για τρίτη εξωσωματική και λέω να πω στο γιατρό να κάνω ανταγωνιστές γιατί δεν ταλαιπωρήθηκα τόσο...έκανα διαφορετικά σχήματα γιατί την  πρώτη την έκανα σε δημόσιο και τη δεύτερη σε ιδιωτικό...και ότι μου πρότειναν έκανα...εσάς ποια είναι η γνώμη σας?ποιο πρωτόκολλο θεωρεί ται καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, winspert είπε:

@Equality, κοριτσάκι μου,εμενα το παιδάκι μου ηταν μια βλαστοκυστη 6ης μερας...Και τωρα είναι 2,5 χρονων!!!

Να σου ζήσει το γλυκό σου κοριτσάκι!!! ❤️

Ήθελα να σε ρωτήσω, επειδή θυμάμαι πόσο καλή βγήκε η προλακτίνη σου, την έκανες πρωί, θυμάσαι? Γιατί εμένα μου είπαν να πάω οπωσδήποτε 2-3 ώρες μετά το ξύπνημα και ό,τι ώρα της ημέρας θέλω, γιατί λέει αν πάω πολύ πρωί τότε θα βγει ανεβασμένη. 

2 ώρες πρίν, Makelen είπε:

Ρε κοριτσια... μην λετε οτι δεν πιανει η εξωσωματικη με την πρωτη. Εννοειται οτι πιανεις με την πρωτη σου φορα! Να.. εγω οπου να ναι θα κανω την πρωτη μου ετ και θα πιασω κατευθειαν.. και μαλιστα διδυμα! Σας το λεω να το ξερετε!!!!!!! χαχαχ

Μ' αρέσεις!!! Τράβα μπρος και ποιος σε πιάνει!!! 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Iraki2022 said:

Καλησπέρα. Επειδή κι εγώ είμαι στο ίδιο κέντρο, μήπως μπορείς να μου πεις τι εννοείς πηρες προγεστερονη μετά την ωοληψια? Εμένα μόνο αντιβίωση μου έδωσαν. (Με φυσικό κι εγώ). Εκτός αν κάνετε άμεσα ετ όποτε κάτι τέτοιο θα έχει λογική νομίζω. 

Καλησπέρα ορθώς πήρες αντιβιώση μετά ην ωοληψια. Εγω πήρα προγεστερονη γιατι έκανα μια εξεταση που ονομάζεται Era Map ή Era Test και σου δείχνει αν εχεις μετατοπισμενο παραθυρο εμφύτευσης.Σε ορισμένες περιπτώσεις γυναικών το «παράθυρο εμφύτευσης» μπορεί να διαφέρει με αποτέλεσμα να μην επιτυγχάνεται εμφύτευση του εμβρύου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Μήπως να ρωτήσεις αν μπορείς να πας, σε περίπτωση που βγει θετικό το pcr και αφού έχεις αρνητικό rapid?  Δε χάνεις τίποτα!!! 

Περιμένω αποτελέσματα του pcr, μου είπαν αν είναι θετικό θα με πάρουν το απόγευμα, μέχρι στιγμής δεν με έχουν πάρει. 

 

1 ώρα πρίν, happiness79 είπε:

Εγώ στο είχα πει και μάλιστα ήμουν πολύ διστακτική επειδή ήταν κάπως λεπτό το ζήτημα, αλλά το έκανα γιατί είχα βρεθεί στη θέση σου πριν μερικά χρόνια και αν το ήξερα αυτό τότε, πολύ πιθανό τώρα να είχαμε ήδη παιδί! Τι ωραία νέα!!! Χαίρομαι πάρα πολύ γι' αυτή την έκβαση!!! Θα σας ζητήσουν να κάνετε συμβολαιογράφικη πράξη πρώτα κι επειδή έχει λίγη γραφειοκρατία, ρώτησε καλύτερα στο κέντρο να σου πούνε τι χρειάζεται, για να έχετε λίγο χρόνο να συγκεντρώσετε ότι χρειάζεται! Μπορεί πχ να ψάξετε και να βρείτε πιο οικονομικό συμβολαιογράφο από αυτόν που σας παρέχει το κέντρο. 

Ωχ θέλει από την αρχή συμβολαιογραφικη πραξη; ναι σίγουρα θα το ψάξω να γλυτώσουμε από όπου μπορούμε. Μόλις τελειώσω με την ωοληψία, θα κάνω μια συζήτηση και με τον γιατρό μου.

1 ώρα πρίν, KoraliaP είπε:

Εγώ το έκανα 2 φορές σε φυσικούς (και πήραμε ωραία ώριμα ωαριάκια) και φίλη μου σε κύκλο διέγερσης. Το καταλαβαίνω κορίτσι μου το οικονομικό που αναφέρεις.. σε μένα ήταν 400€ η ωοληψία. Πόσο σου έχουν πει εσένα; 

Νομίζω όμως πως αν το συγκρίνεις με έναν κύκλο ξανά διέγερσης και ωοληψιας δεν είναι ακριβός. Εσύ βέβαια κρίνεις τι είναι καλύτερο για σένα, δεν το συζητώ

Δεν μου είπε ξεχωριστά τιμές αλλά συνολικά. Η διαδικασία μου είπε 2000€ και τα φάρμακα μου βγήκαν αλλά 1000€ γιατι έπαιρνα μεγάλη δόση για πολλές μέρες. Αυτό φοβάμαι και τώρα γιατί μου ανέφερε για φάρμακα και έχω την εντύπωση ότι εννοούσε ότι θα συνεχίσω την puregon 300

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, winspert είπε:

Ναι,ναι....Στο ιδιο κέντρο είμαστε...απλα εγω με τον αλλο γιατρό...Οποτε αφου πηρες προγεστερόνη,δεν ηταν φυσικος κυκλος...Εγω το εχω κανει σε εντελώς φυσικό, χωρίς να πάρω τίποτα...Και ειχε βρεθεί πως ανοίγει μια μερα νωρίτερα... Απλα σε αυτη τη φορά δεν θα το λαβουμε καθόλου υπόψιν το ερα που εχω κανει γιατι ο γιατρός που εχω τωρα μου ειπε πως το ερα σε φυσικό κύκλο είναι άχρηστο...

Και γιατί σου το έκαναν σε φυσικό κύκλο τότε??? Δηλαδή έλεος πια με τα λάθη τους!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , happiness79 είπε:

Να σου ζήσει το γλυκό σου κοριτσάκι!!! ❤️

Ήθελα να σε ρωτήσω, επειδή θυμάμαι πόσο καλή βγήκε η προλακτίνη σου, την έκανες πρωί, θυμάσαι? Γιατί εμένα μου είπαν να πάω οπωσδήποτε 2-3 ώρες μετά το ξύπνημα και ό,τι ώρα της ημέρας θέλω, γιατί λέει αν πάω πολύ πρωί τότε θα βγει ανεβασμένη. 

Δεν την εκανα και τοσο πρωι...Θα πηγα κατα τις 10 περίπου...αντε 10:30... Αγορακι εχω...και μου εχει βγαλει την πιστη:lol:

πρίν από 7 λεπτά , happiness79 είπε:

Και γιατί σου το έκαναν σε φυσικό κύκλο τότε??? Δηλαδή έλεος πια με τα λάθη τους!!! 

Δεν ξερω τι να πω...


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Bookthiefy είπε:

Περιμένω αποτελέσματα του pcr, μου είπαν αν είναι θετικό θα με πάρουν το απόγευμα, μέχρι στιγμής δεν με έχουν πάρει. 

 

Ωχ θέλει από την αρχή συμβολαιογραφικη πραξη; ναι σίγουρα θα το ψάξω να γλυτώσουμε από όπου μπορούμε. Μόλις τελειώσω με την ωοληψία, θα κάνω μια συζήτηση και με τον γιατρό μου.

Δεν μου είπε ξεχωριστά τιμές αλλά συνολικά. Η διαδικασία μου είπε 2000€ και τα φάρμακα μου βγήκαν αλλά 1000€ γιατι έπαιρνα μεγάλη δόση για πολλές μέρες. Αυτό φοβάμαι και τώρα γιατί μου ανέφερε για φάρμακα και έχω την εντύπωση ότι εννοούσε ότι θα συνεχίσω την puregon 300

2.000 μια ωοληψια? 

Link to comment
Share on other sites

@happiness79 Η όλη διαδικασία μου φαντάζει βουνό, δεν ξέρω γιατί και πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ την δύναμη σας που προσπαθείτε πολλές φορές. Μπράβο σας κορίτσια. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέτε και να μην δώσω τα ίδια χρήματα για τα φάρμακα, αλλά ενώ στην αρχή μου είπε 2 900 πουρεγκον φτάσαμε στις 4 900.. Πιθανότατα λόγω κακής ανταπόκρισης. Ίσως έφταιγε και ο κοβιντ. Η το γεγονός ότι με υψηλή FSH μου είπε προχωράμε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Penaki είπε:

Καλησπέρα σας! Καλη δυναμη σε όλες! Είμαι 34 χρονών κ ξεκίνησα το πρωτοκολλο με ανταγωνιστή. Δεν ξέρω αν τα λέω κ σωστά. Είμαι στην 4η μέρα κ κανω gonal 175 κ το πρωι έκανα Οιστραδιολη Ε2 777. Είχα κάνει εξετάσεις πριν μήνες χωρις διέγερση κ είχα 3μερα  Ε2 30, ΑΜΗ 4.90, FSH 6.87, LH 12.50, PRL 14.50, PRG 0.24. Μου είπαν να συνεχίσω την ίδια δοσολογία για την gonal κ θα παω σε δυο μερες. Θα ήθελα τη γνώμη σας για την Ε2, δεν είναι πολυ ανεβασμένη? Επίσης επειδή θα κάνω προεμφυτευτικο λόγω παθολογικου καρυοτυπου, το αποτέλεσμα αξιοπιστίας του ελέγχου είναι 98-99% αρχικα μας είχαν πει. Βέβαια παιζει ρόλο κ η κάθε περιπτωση. Τελικά στην περιπτωση μας δεν μπορεί να εγγυηθουν με συγκεκριμένο ποσοστο. Γενικά όμως νομίζω καλύπτουν το 98-99%.

Πολύ υψηλή η οιστραδιόλη σου! Πόσα ωοθηλάκια είδατε στον υπέρηχο? Λογικά έχεις πολλά! Καλό μου ακούγεται! Καλή επιτυχία να έχεις! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 37 λεπτά , happiness79 είπε:

Πάρε τη Νικολέτα ένα τηλέφωνο που είναι ευγενική και πάντα πρόθυμη και πες της ότι θα ήθελες να έχεις αύριο μια σαφή ενημέρωση από το εμβρυολογικό και αν δε γίνεται να μιλήσεις απευθείας εσύ μαζί τους, πες της να πούνε σε εκείνη τις ποιότητες και να σου τις μεταφέρει. Μη μπλέκεις με τη γραμματέα, είναι μια γλάστρα που αν της ζητήσεις κάτι παραπάνω από αυτά που γράφει η "κασέτα" της δεν ξέρει να απαντήσει και τσαντίζεται κι όλας. Συγνώμη, αλλά είχα στο παρελθόν κι εγώ θέματα επικοινωνίας μαζί της... Όσο για το 4ΒΒ δε θεωρείται κακό, ή μέτριο ή καλό είναι. 

 Δυστυχώς με τη Νικολέτα όλο αυτό το διάστημα δεν έχω πολλά-πολλά... ζητημα να την έχω δει 1-2 φορές. Όταν λες τη γραμματέα του σίγουρα εννοούμε την ίδια; Την Ι...α? Είναι όντως λίγο απότομη και λιγομίλητη. Με αυτή μιλάω κάθε φορά.Οπότε δεν μπορώ ξαφνικά να πάρω τη Νικολέτα. Καλά είμαι, ήμουν καλύτερα χθές βέβαια.Από το πρωί που μου είπε αυτά με έχει βάλει σε μία διαδικασία αναμονης. Αντε αύριο το πρωί θα έχω μάθει!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eternity είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! Αποφάσισα να σας γράψω γιατί η ψυχολογία μου είναι πολύ άσχημη μετά από 2 αποτυχημένες εξωσωματικες και το χρόνο να με κυνηγάει στα 42 μου πλέον. Έχω να ελπίζω σε κάτι? Υπάρχει κάποια κοπέλα στην ηλικία μου να προσπαθεί? Έχω καλή ανταπόκριση στα φάρμακα όμως μου λένε ότι πολύ πιθανό η ποιότητα των εμβρύων να μην είναι καλή. 

Επίσης είμαι σε αναζήτηση κέντρου καθότι οι προσπάθειες έγιναν σε δημόσιο νοσοκομείο. Είμαι ανάμεσα στο Σφακιανουδη, το Μαστρομηνα και τον Κανακα. Έχει κάποια κοπέλα κάποια εμπειρία? 

Καλησπερα!! Σου έχω στείλει pm. Για να σου απαντήσουν και άλλες κοπέλες καλό θα ήταν να μας πεις ένα πολύ σύντομο ιστορικό σου, αν υπήρχε άλλος λόγος που καταφυγατε σε εξωσωματικη (πέραν τους προφανούς που είναι η ηλικία μας), τι αποτέλεσμα είχαν οι πρώτες εξωσωματικες (έκανες διέγερση και στις 2 με βραχυ? Όταν λες ότι είχες καλή ανταπόκριση, πόσα ωαρια καταφεραν να γονιμοποιηθουν και πόσα κατέληξαν σε βλαστοκυστες εφόσον τα αφήσατε να προωρησουνχ? Ενδιαφέρεσαι για φυσικούς κύκλους?) και για ποιο λόγο δεν προχώρησε. Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις, καλό είναι να δεις τουλάχιστον 2 γιατρούς πριν καταλήξεις, είναι σημαντικό να εμπιστευτείς το γιατρό σου και να είσαι σίγουρη για την επιλογή σου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παρατήρησα μια περίεργη συμπεριφορά όσον αφορά τις εξετάσεις. Όλες τις έκανα εξωτερικά εκτός από το καρδιογραφημα, που όταν ρώτησα μου είπε ότι δεν μπορείς να το κάνεις έξω, εδώ θα το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...