Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

8 minutes ago, Bookthiefy said:

Κορίτσια πήγα στον γιατρό, Τετάρτη μπαίνω για ωοληψια. Σήμερα είδε αλλα 4 μικρά και τι μου λεει;;; θα πάμε Τετάρτη για ωοληψια να πάρουμε αυτά τα 5 που εχεις τωρα και θα ξαναμπείς την άλλη βδομάδα πάλι για ωοληψια να πάρουμε και τα άλλα 4!!! Δηλαδή μέσα σε 1 βδομάδα 2 ωοληψιες;;; με το ίδιο κοστος;; και τα φαρμακα;; αλλά τόσα λεφτά. Έξαλλη είμαι! Θα του πω την Τετάρτη αν μπορεί να τα πάρει και αυτά και με κάποιον τρόπο να τα ωριμάσουν στο εργαστήριο, εγώ πάντως 2η ωοληψια δεν κάνω. Δεν μπορώ οικονομικά και ψυχολογικά την διαδικασία. Πείτε μου το έχετε ξανακούσει αυτο;

Μια εβδομάδα μετά από κάθε ωολήψια, πηγαινα για υπερηχο γιατί είχα πάντα ενα ακόμα μικρό ωοθυλάκιο (που δεν ώριμο κατά την πρώτη ωοληψία) ώστε να δει ο γιατρός αν μεγαλώσε αρκετά ώστε να το πάρουμε και αυτό. Μία φορά και εγώ έκανα 2 ωοληψιες σε 8 μέρες. Φάρμακα διεγερσης δεν παίρνεις, εγω χρειάστηκα απλά Ovitrelle.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Mary1976 είπε:

Μια εβδομάδα μετά από κάθε ωολήψια, πηγαινα για υπερηχο γιατί είχα πάντα ενα ακόμα μικρό ωοθυλάκιο (που δεν ώριμο κατά την πρώτη ωοληψία) ώστε να δει ο γιατρός αν μεγαλώσε αρκετά ώστε να το πάρουμε και αυτό. Μία φορά και εγώ έκανα 2 ωοληψιες σε 8 μέρες. Φάρμακα διεγερσης δεν παίρνεις, εγω χρειάστηκα απλά Ovitrelle.  

Μακαρι να είναι έτσι αλλά αν άκουσα καλά μου είπε θα συνεχίσω τα φάρμακα... θα μάθω περισσότερα την Τετάρτη αλλα αν το ποσό είναι το ίδιο δεν θα μπορέσω να συνεχίσω..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν υπάρχει δηλαδή φόβος να μην δείξει κάτι ή να κινδυνέψω, αν την κάνω 14η ημέρα του κύκλου. Απλώς θέλουν να αποκλείσουν το ενδεχόμενο να έχει γίνει σύλληψη; 
Θα μάθω … 

Επισης λενε οτι βοηθαει πολυ στην φυσικη συλληψη γιατι καθαριζει το περασμα, οποτε αν το κανεις 14η μερα, δεδομενου οτι 48 ωρες δεν πρεπει να εχεις απαφη χανεις τον μηνα σου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Bookthiefy είπε:

Μακαρι να είναι έτσι αλλά αν άκουσα καλά μου είπε θα συνεχίσω τα φάρμακα... θα μάθω περισσότερα την Τετάρτη αλλα αν το ποσό είναι το ίδιο δεν θα μπορέσω να συνεχίσω..

Ναι συμβαίνει, κι εγώ το έχω κάνει. Υπερ σου είναι αυτό για να συλλέξεις όσα περισσότερα μπορείς απ τη διέγερση. Επίσης είναι λογικό να σου συμβαίνει, δεν αυξάνονται όλα τα ωάρια με τον ίδιο ρυθμό. 

Επίσης Απ όσο γνωρίζω δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες, να τα πάρουν ανώριμα και να τα ωριμάσουν.. Γι αυτό και υπάρχει η πρόταση της 2ης ωοληψίας σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , KoraliaP είπε:

Ναι συμβαίνει, κι εγώ το έχω κάνει. Υπερ σου είναι αυτό για να συλλέξεις όσα περισσότερα μπορείς απ τη διέγερση. Επίσης είναι λογικό να σου συμβαίνει, δεν αυξάνονται όλα τα ωάρια με τον ίδιο ρυθμό. 

Επίσης Απ όσο γνωρίζω δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες, να τα πάρουν ανώριμα και να τα ωριμάσουν.. Γι αυτό και υπάρχει η πρόταση της 2ης ωοληψίας σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. 

Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι το οικονομικό.. φαντάζομαι χρεώνεσαι ξανά την ωοληψία; εσυ έκανες διέγερση και χρειάστηκε να το ξανακάνεις η σε φυσικο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!Περίμενα σήμερα ενημέρωση από το νοσοκομείο για βλαστοκύστες.Απο 7 τριών ημερών βάλαμε τα δύο και είχαν μείνει τα υπόλοιπα 5 για βλαστοκύστες. Οπότε περίμενα σήμερα να μου πουν πόσα έμειναν. Με παίρνει σήμερα η γραμματέας και μου λέει κάτι ακαταλαβίστικα!

 Οτι βαλαν τη μία βλαστοκύστη στην κατάψυξη χωρίς όμως να ξέρει αξιολόγηση κι άλλες δύο τις έχουν αφήσει για να πάνε για 6η μέρα και να μου απαντήσουν αύριο. Τη ρώτησα: αρα η μία έχει μείνει μόνο σίγουρα και οι άλλες δύο είναι υπο ερώτηματικό;

Και δεν κατάλαβα καν τι μου απάντησε μου είπε ότι το μόνο που ξέρει είναι ότι βάλανε τη μία σήμερα και για τις υπόλοιπες θα ξέρει αύριο. Ειναι σωστό που τις αφήνουν 6η μέρα? Κάτι μου λέει ότι θα με πάρει αύριο και θα μου πει ότι έμεινε μόνο ενα από τα πέντε συνολικά έμβρυα και έχω αρχίσει και αγχώνομαι. Εν τω μεταξύ παίρνουν και δεν λένε ακριβείς πληροφορίες λες και δεν ξέρουν ότι εμείς αγχωνόμαστε! Δεν έπρεπε να μου πει ακριβής αξιολόγηση;Μου λέει δεν έχω τίποτα μπροστά μου αυτή τη στιγμή το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει μπει μόνο μία για κατάψυξη! Μου έκανε την ψυχή περιβόλι πρωί-πρωί!

 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Bookthiefy said:

Μακαρι να είναι έτσι αλλά αν άκουσα καλά μου είπε θα συνεχίσω τα φάρμακα... θα μάθω περισσότερα την Τετάρτη αλλα αν το ποσό είναι το ίδιο δεν θα μπορέσω να συνεχίσω..

Καθε περιπτωση σίγουρα είναι διαφορετική, εγω κάθε φορά είχα μόνο ένα ωοθυλακιο σε δευτερη φαση του κύκλου, ίσως για αυτό δεν μου έδωσε φαρμακα. Σου εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα, να γονιμοποιηθούν και να προχωρήσουνε όλα τα ωαριακια σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Equality said:

Καλημέρα κορίτσια!Περίμενα σήμερα ενημέρωση από το νοσοκομείο για βλαστοκύστες.Απο 7 τριών ημερών βάλαμε τα δύο και είχαν μείνει τα υπόλοιπα 5 για βλαστοκύστες. Οπότε περίμενα σήμερα να μου πουν πόσα έμειναν. Με παίρνει σήμερα η γραμματέας και μου λέει κάτι ακαταλαβίστικα!

 Οτι βαλαν τη μία βλαστοκύστη στην κατάψυξη χωρίς όμως να ξέρει αξιολόγηση κι άλλες δύο τις έχουν αφήσει για να πάνε για 6η μέρα και να μου απαντήσουν αύριο. Τη ρώτησα: αρα η μία έχει μείνει μόνο σίγουρα και οι άλλες δύο είναι υπο ερώτηματικό;

Και δεν κατάλαβα καν τι μου απάντησε μου είπε ότι το μόνο που ξέρει είναι ότι βάλανε τη μία σήμερα και για τις υπόλοιπες θα ξέρει αύριο. Ειναι σωστό που τις αφήνουν 6η μέρα? Κάτι μου λέει ότι θα με πάρει αύριο και θα μου πει ότι έμεινε μόνο ενα από τα πέντε συνολικά έμβρυα και έχω αρχίσει και αγχώνομαι. Εν τω μεταξύ παίρνουν και δεν λένε ακριβείς πληροφορίες λες και δεν ξέρουν ότι εμείς αγχωνόμαστε! Δεν έπρεπε να μου πει ακριβής αξιολόγηση;Μου λέει δεν έχω τίποτα μπροστά μου αυτή τη στιγμή το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει μπει μόνο μία για κατάψυξη! Μου έκανε την ψυχή περιβόλι πρωί-πρωί!

 

Καλημέρα! Λογικά έχουν αφήσει τις 2 για 6η μέρα γιατί θα ήταν ίσως λίγο ανώριμες. Μπορεί να ήταν πχ 1 ή 2ΑΑ. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα τις χάσεις. Παρόλα αυτά δεν καταλαβαίνω γιατί σε παίρνει τηλ ενώ δεν ξέρει τίποτα; Γιατί δεν κάνεις εσύ ενα τηλ στο εμβρυολογικό τώρα να ρωτήσεις;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Καλημέρα! Λογικά έχουν αφήσει τις 2 για 6η μέρα γιατί θα ήταν ίσως λίγο ανώριμες. Μπορεί να ήταν πχ 1 ή 2ΑΑ. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα τις χάσεις. Παρόλα αυτά δεν καταλαβαίνω γιατί σε παίρνει τηλ ενώ δεν ξέρει τίποτα; Γιατί δεν κάνεις εσύ ενα τηλ στο εμβρυολογικό τώρα να ρωτήσεις;

 Γιατί στο ΜΗΤΕΡΑ δεν σου δίνουν τη δυνατότητα να μιλήσεις απευθείας με το έμβρυολογικό

  • Μπερδεμένη/-ος 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Equality said:

 Γιατί στο ΜΗΤΕΡΑ δεν σου δίνουν τη δυνατότητα να μιλήσεις απευθείας με το έμβρυολογικό

Άλλο πάλι και τούτο. Ωραία, πάρε στην κοπέλα που σε πήρε τότε και πες της να επικοινωνήσει εκείνη και να μάθει μία σωστή πληροφορία. Ήμαρτον. Και να σου πει και βαθμολογία της μίας που είναι στην κατάψυξη. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Άλλο πάλι και τούτο. Ωραία, πάρε στην κοπέλα που σε πήρε τότε και πες της να επικοινωνήσει εκείνη και να μάθει μία σωστή πληροφορία. Ήμαρτον. Και να σου πει και βαθμολογία της μίας που είναι στην κατάψυξη. 

 Εδώ την προηγούμενη φορά Κατερίνα μου ειχαμε καταψυξει 3 βλαστοκύστες που δεν μας είχαν πει καν τι αξιολόγησης είναι.Είχα βάλει τις 2 και μου έδωσαν την αξιολόγηση αφού έγινε η εμβρυομεταφορά και για την 3η για πάρα πολύ καιρό δεν ήξερα τι είναι μέχρι που άλλαξα γιατρό και με ενημέρωσε εκείνος. Ηταν 4ΒΒ.Για κάποιο λόγο πρέπει να επιμένεις πολύ για να σε ενημερώσουν και βασικά πρέπει να είσαι έμπειρος.Στην αρχή επειδή ήταν η πρώτη μου φορά δεν είχα δώσει πολύ σημασία στο κομμάτι της αξιολόγησης.Εμπιστευόμουν το γιατρό. Τώρα θα επιμείνω περισσότερο...

Εχω την εντύπωση πως μου είπαν κοπέλες ότι την τελική αξιολόγηση στη δίνουν αφού γίνει η εμβρυομεταφορά γιατί πρέπει να αποψυχθούν τα έμβρυα και να δούν μήπως αναπτυχθούν κι άλλο. Δεν πρέπει όμως να γνωρίζεις την αξιολόγηση τους και τη στιγμή της κατάψυξης;

Τέλος πάντων θα κάνω υπομονή μέχρι αύριο! Για πείτε οι πιο έμπειρες... η 4ΒΒ που μου έχει μείνει από την προηγούμενη φορά είναι μάλλον κακη ε;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Equality said:

 Εδώ την προηγούμενη φορά Κατερίνα μου ειχαμε καταψυξει 3 βλαστοκύστες που δεν μας είχαν πει καν τι αξιολόγησης είναι.Είχα βάλει τις 2 και μου έδωσαν την αξιολόγηση αφού έγινε η εμβρυομεταφορά και για την 3η για πάρα πολύ καιρό δεν ήξερα τι είναι μέχρι που άλλαξα γιατρό και με ενημέρωσε εκείνος. Είναι 4ΒΒ.Για κάποιο λόγο πρέπει να επιμένεις πολύ για να σε ενημερώσουν και βασικά πρέπει να είσαι έμπειρος.Στην αρχή επειδή ήταν η πρώτη μου φορά δεν είχα δώσει πολύ σημασία στο κομμάτι της αξιολόγησης.Εμπιστευόμουν το γιατρό. Τώρα θα επιμείνω περισσότερο...

Εχω την εντύπωση πως μου είπαν κοπέλες ότι την τελική αξιολόγηση στη δίνουν αφού γίνει η εμβρυομεταφορά γιατί πρέπει να αποψυχθούν τα έμβρυα και να δούν μήπως αναπτυχθούν κι άλλο. Δεν πρέπει όμως να γνωρίζεις την αξιολόγηση τους και τη στιγμή της κατάψυξης;

Τέλος πάντων θα κάνω υπομονή μέχρι αύριο! Για πείτε οι πιο έμπειρες... η 4ΒΒ που μου έχει μείνει από την προηγούμενη φορά είναι μάλλον κακη ε;

Το να σου πουν αξιολόγηση μετα την ετ δεν έχει καμία λογική. Αποκλείεται να μην ξέρουν νωρίτερα γιατί υποτίθεται ότι γίνεται και επιλογή από εκείνους για να βάλεις τις καλύτερες. Η 4ΒΒ πάντως νομίζω είναι μέτρια προς καλή. Σίγουρα οχι κακή

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mary1976 είπε:

Καθε περιπτωση σίγουρα είναι διαφορετική, εγω κάθε φορά είχα μόνο ένα ωοθυλακιο σε δευτερη φαση του κύκλου, ίσως για αυτό δεν μου έδωσε φαρμακα. Σου εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα, να γονιμοποιηθούν και να προχωρήσουνε όλα τα ωαριακια σου.

Σε ευχαριστώ πολύ! Εγώ έχω 4 οπότε δεν νομίζω να μπορέσουν να ωριμάσουν χωρίς φάρμακα..

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Bookthiefy είπε:

Καταλαβαίνω την πρόθεση σου κορίτσι μου και σε ευχαριστώ που μου είπες για την εμπειρία σου. Όσον αφορά τα θέματα υγείας και εγώ έχω ήδη υποθυροειδισμο, αντίσταση στην ινσουλίνη και πιθανή υπερπλασια των επινεφριδιων γ αυτο και έχω ΠΩΑ. Απλά θα ήθελα να φέρω στον κόσμο ένα παιδί όταν το περιβάλλον θα είναι πιο ιδανικό. Δεν νομίζω να αργήσει αυτό. Τώρα παίρνω το πτυχίο μου και θα αρχίσω να δουλεύω, θα ήθελα να έχω δικό μου εισόδημα 100% και μετά να πω ότι ξεκινάω προσπάθειες. Γ αυτό τον λόγο κανω κατάψυξη ωαρίων και θα κάνουμε και εμβρύων. 

 

Για την υπερπλασια το έχεις κοιτάξει. Και εμενα μ έλεγαν πως μαλλον έχω, πηγα σ εναν αξιόλογο γιατρό στον ευαγγελισμό και μ ειπε πως τελικα δεν εχω. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Bookthiefy είπε:

Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι το οικονομικό.. φαντάζομαι χρεώνεσαι ξανά την ωοληψία; εσυ έκανες διέγερση και χρειάστηκε να το ξανακάνεις η σε φυσικο;

Θα ρωτήσεις ποιο είναι το επιπλέον κόστος για την δεύτερη ωοληψια. Ζητώντας να σου κάνουν ότι καλύτερο.  Δεν πιστεύω ότι θα είναι ακριβώς το ίδιο κόστος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...