Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • καλημεραα κορίτσια ! μ κάνανε πάλι ντοπλερ , άψογο ήταν! αύριο μπαίνω 33 εβδομάδων και το μωράκι είναι σχεδόν 2 κιλά! ο τράχηλος σταθερός στα 1.9-2 απλώς είπε ο γιατρός αν βγάλω τον όρο θα γεννήσω ! ο εμβρυολογος είπε αν αντέξω 10 ημέρες θα είναι το ιδανικό ! τι λύσεις εχω δεν ξέρω γιατί για μ@@@ 10 ημέρες παραπάει. 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 30/3/2022 at 4:40 ΜΜ, MarialenaG. είπε:

Εγώ πάω στο embryolab Θεσσαλονίκη,καλή επιτυχία σου εύχομαι και από τον Νοέμβριο δεν έχουμε βρει ούτε ένα καλό ωάριο,κ σκέφτομαι για δανεικά το καλοκαίρι.

Να σε ρωτήσω κάτι;

Όταν λες ότι δεν βρήκατε κανένα καλό έμβρυο, εννοείς ότι τα στέλνατε για προεμφυτευτικό έλεγχο (PGT) και δεν ερχόταν κανένα υγιές πίσω;

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Φυσικά και οι κανόνες είναι κανόνες αλλά όταν μιλάμε για θέματα υγείας θα έπρεπε να εξετάζεται και ατομικά η κάθε περίπτωση όποτε χρειάζεται. Δηλαδή ο γιατρός δεν έχει πρόβλημα να σε δει αύριο από κοντά, να σε βάλει στο κρεβάτι υπερήχων και να σε εξετάσει αλλά υπάρχει πρόβλημα να κάνει τα ίδια πράγματα 3-4 μέρες μετά προσθέτοντας και μία βελόνα παρακέντησης. Βλέπεις το παράλογο της όλης κατάστασης? Το μοριακό λένε ότι μπορεί να δείχνει θετικό για 40 μέρες. Με αυτό το σκεπτικό θα μπορούσες να βγεις θετική ακόμα και στον επόμενο κύκλο. 

Η διαφορά είναι ότι μεθαύριο θα τη βάλει στο χειρουργείο και εκεί όταν δίνουν μέθη αφαιρούν τη μάσκα και μετά από πολύ λίγα λεπτά μπαίνει η επόμενη κοπέλα, οπότε γι' αυτό δεν μπορούν να ρισκάρουν και ζητάνε pcr. Η μάσκα επίσης μένει κατεβασμένη και στο χώρο της ανάναψης, όπου η κάθε κοπέλα μένει και περισσότερη ώρα και έχει 2 κρεβάτια ανά δωμάτιο. Εύχομαι να βγει αρνητικό το pcr σου @Bookthiefy και να πάνε όλα καλά! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Maria.28 said:

Κοριτσια καλησπερα! Βλεπω οτι συζητάτε πολυ συγκεκριμενα πράγματα αυτη τη στιγμη, αλλα μ εχουν γεννηθεί πολλες αποριες με την εξωσωματικη. Διαβασα επανειλημμένα εδω στο φορουμ οτι με την πρωτη προσπάθεια σχεδον καμια δεν πετυχαίνει. Γιατι αυτο? Ειστε σίγουρες οτι δεν είναι "τακτικη" κλινικων αυτο??? Μπορειτε να μου το εξηγησετε??? Επισης εχει κανει καμια σας σε δημοσιο νοσοκομειο κ εχει πετυχει κ σε ποιο με ποιον γιατρο?? Ελπιζω καποια να μ απαντησει!

Τις περισσότερες φορές υπάρχει κάποια αιτία που μία γυναικά δεν μένει έγκυος φυσιολογικά. Και αυτή η αιτία δεν είναι πολύ εύκολο μερικές φορές να βρεθεί. Χρειάζονται αρκέτες εξετασεις για να αποκλείσεις τις περίσσοτερες αιτίες και οι γιατροι δεν σου λένε με την πρωτη εξωσωματική να τις κάνεις γιατί κάποιες είναι ιδιαιτερα ακριβες και δεν ξέρουν και αν υπάρχει και λόγος να γίνουν εφόσον δεν υπάρχει ήδη μία αποτυχία. Π.χ. εγώ ζήτησα απο τον γιατρο να κανω ERA Test πριν την ΕΤ, ο γιατρός δεν μου την είχε ανέφερει να την κάνω και βρεθηκα με μετατοπισμενο παράθυρο εμφυτευσης που σημαινει ότι δεν θα πετυχαινα εμφύτευση . Επίσης και το ngs το έκανα μετα από αφαιρεση πολύποδα που στην βιοψία του βρέθηκε ήπια φλεγμονη στην μήτρα. 

Εν ολίγοις νομίζω ότι στην πρώτη ΕΤ πανε λίγο διερευνητικα, παρόλα αυτα κάποιες κοπέλες έχουν πετύχει με την πρώτη.  

41 minutes ago, Makelen said:

Ρε κοριτσια... μην λετε οτι δεν πιανει η εξωσωματικη με την πρωτη. Εννοειται οτι πιανεις με την πρωτη σου φορα! Να.. εγω οπου να ναι θα κανω την πρωτη μου ετ και θα πιασω κατευθειαν.. και μαλιστα διδυμα! Σας το λεω να το ξερετε!!!!!!! χαχαχ

Δικιά μου και εσυ, έτσι; Η ελπίδα πεθαίνει τελευταια. Καλή επιτυχια να έχεις.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Bookthiefy είπε:

Ποσο θα ήθελα αυτή τη στιγμή να είμαι εκεί που είσαι δεν λέγεται!! Δεν ξέρω τι να τους πω και πως να το χειριστώ αλήθεια. Θα δείξει για το μοριακό, και εγώ το φοβάμαι. Σε ευχαριστώ πολύ! 

Μήπως να ρωτήσεις αν μπορείς να πας, σε περίπτωση που βγει θετικό το pcr και αφού έχεις αρνητικό rapid?  Δε χάνεις τίποτα!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Mary1976 είπε:

Τις περισσότερες φορές υπάρχει κάποια αιτία που μία γυναικά δεν μένει έγκυος φυσιολογικά. Και αυτή η αιτία δεν είναι πολύ εύκολο μερικές φορές να βρεθεί. Χρειάζονται αρκέτες εξετασεις για να αποκλείσεις τις περίσσοτερες αιτίες και οι γιατροι δεν σου λένε με την πρωτη εξωσωματική να τις κάνεις γιατί κάποιες είναι ιδιαιτερα ακριβες και δεν ξέρουν και αν υπάρχει και λόγος να γίνουν εφόσον δεν υπάρχει ήδη μία αποτυχία. Π.χ. εγώ ζήτησα απο τον γιατρο να κανω ERA Test πριν την ΕΤ, ο γιατρός δεν μου την είχε ανέφερει να την κάνω και βρεθηκα με μετατοπισμενο παράθυρο εμφυτευσης που σημαινει ότι δεν θα πετυχαινα εμφύτευση . Επίσης και το ngs το έκανα μετα από αφαιρεση πολύποδα που στην βιοψία του βρέθηκε ήπια φλεγμονη στην μήτρα. 

Εν ολίγοις νομίζω ότι στην πρώτη ΕΤ πανε λίγο διερευνητικα, παρόλα αυτα κάποιες κοπέλες έχουν πετύχει με την πρώτη.  

Για πες μου λίγο σε παρακαλω...σε ποιο γιατρό εισαι; Επισης,εκανες το ερα σε φυσικό ή τεχνητό κύκλο; Και ανοίγει νωρίτερα ή αργότερα;


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Bookthiefy είπε:

Επίσης έχω καλά νέα! Θυμάμαι που όταν είχα πρωτογραψει εδώ για την κατάσταση μου είχατε πει μερικά κορίτσια εφόσον έχω σύντοφο και είμαστε πολλά χρόνια μαζί να συζητήσουμε να κάνουμε κατάψυξη εμβρύων. Άνοιξα την κουβέντα χτες και μου είπε να το κάνουμε ακόμα και σε αυτή την προσπάθεια, και ότι έπρεπε να του το έχω πει κλπ. Θα κάνω τώρα την κατάψυξη ωαρίων και στην επόμενη προσπάθεια λέμε να το κάνουμε έτσι αλλά χωρίς ετ γιατι δεν θελω ακόμη εγκυμοσύνη λόγω και της ηλικίας μου αλλά και οικονομικών. Μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει τι χρειάζεται να γίνει από εξετάσεις ίσως και γενικά την διαδικασία για να δώσει σπερμα; ο σύντροφος μου είναι 25.

Εγώ στο είχα πει και μάλιστα ήμουν πολύ διστακτική επειδή ήταν κάπως λεπτό το ζήτημα, αλλά το έκανα γιατί είχα βρεθεί στη θέση σου πριν μερικά χρόνια και αν το ήξερα αυτό τότε, πολύ πιθανό τώρα να είχαμε ήδη παιδί! Τι ωραία νέα!!! Χαίρομαι πάρα πολύ γι' αυτή την έκβαση!!! Θα σας ζητήσουν να κάνετε συμβολαιογράφικη πράξη πρώτα κι επειδή έχει λίγη γραφειοκρατία, ρώτησε καλύτερα στο κέντρο να σου πούνε τι χρειάζεται, για να έχετε λίγο χρόνο να συγκεντρώσετε ότι χρειάζεται! Μπορεί πχ να ψάξετε και να βρείτε πιο οικονομικό συμβολαιογράφο από αυτόν που σας παρέχει το κέντρο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Bookthiefy είπε:

Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι το οικονομικό.. φαντάζομαι χρεώνεσαι ξανά την ωοληψία; εσυ έκανες διέγερση και χρειάστηκε να το ξανακάνεις η σε φυσικο;

Εγώ το έκανα 2 φορές σε φυσικούς (και πήραμε ωραία ώριμα ωαριάκια) και φίλη μου σε κύκλο διέγερσης. Το καταλαβαίνω κορίτσι μου το οικονομικό που αναφέρεις.. σε μένα ήταν 400€ η ωοληψία. Πόσο σου έχουν πει εσένα; 

Νομίζω όμως πως αν το συγκρίνεις με έναν κύκλο ξανά διέγερσης και ωοληψιας δεν είναι ακριβός. Εσύ βέβαια κρίνεις τι είναι καλύτερο για σένα, δεν το συζητώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 minutes ago, winspert said:

Για πες μου λίγο σε παρακαλω...σε ποιο γιατρό εισαι; Επισης,εκανες το ερα σε φυσικό ή τεχνητό κύκλο; Και ανοίγει νωρίτερα ή αργότερα;

Νομιζω ότι είμαστε στο ιδιο κέντρο αν θυμαμαι καλά. Είμαι στο Γέν...ις με τον Παν...... σε φυσικό μέτα την ωοληψία πήρα προγεστερόνη για κάποιες μέρες. και ανοίγει νωρίτερα. Εσυ με ποιον είσαι;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Συνήθως ναι, το προτείνουν σε περιπτώσεις επαναλαμβανόμενων ΕΤ χωρίς επιτυχία εμφύτευσης. Εγώ προσώπικα είμαι στο σταδιο που μαζεύω εμβρυα (δεν εχω κανει ΕΤ) και λόγω ηλικίας (πατήμενα 45) ζήτησα από μόνη μου στον γιατρό μου να το κάνω γιατί δεν έχω ηλικιακα και πολλά περιθωρια να κάνω πολλές ΕΤ μιας μου με πολύ δυσκολία μαζευω εμβρυα. Μου ανεφερε ότι συνήθως το κάνουν μετα από αποτυχίες αλλά δεν με απετρεψε από το να το κάνω....και ευτυχώς γιατι βρέθηκε ότι έχω μετατοπισμένο παράθυρο εμφύτευσης. Εγώ προσώπικα θα το πρότεινα αν υπάρχει η οικονομικη δυνατότητα.  

Πάλι καλά που το έκανες λοιπόν!!! Πόσο μετατοπισμένο είναι το παράθυρο εμφύτευσης σου? Εμένα μου είπαν κατά μισή μέρα, δηλαδή ότι θα πρέπει να παίρνω μισή μέρα παραπάνω προγεστερόνη πριν την ετ. Παρ' όλα αυτά είχα μία φορά εμφύτευση, οπότε μάλλον δεν ήταν και τόσο απόλυτα καθοριστικό. Καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Καντι είπε:

Συνήθως οταν τα αφηνουν να φτάσουν έκτη μερα δεν ειναι οπως θα τα ήθελαν την πεμπτη.

 Το φαντάζομαι...για αυτό ανησυχώ μήπως δεν είναι τόσο καλής ποιότητας. Το μάξιμουμ που μπορούν να μείνουν είναι 6 μέρες;

 

πρίν από 59 λεπτά , winspert είπε:

@Equality, κοριτσάκι μου,εμενα το παιδάκι μου ηταν μια βλαστοκυστη 6ης μερας...Και τωρα είναι 2,5 χρονων!!!

 Δεν με πειράζει τόσο ότι θα τα αφήσουν 6ης μέρας.Με πειράζει το ότι φοβάμαι μη δεν προχωρήσουν μέχρι αύριο. Και δεν ήταν και ξεκάθαρη πόσα έχουν μείνει συνολικά

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, happiness79 said:

Πάλι καλά που το έκανες λοιπόν!!! Πόσο μετατοπισμένο είναι το παράθυρο εμφύτευσης σου? Εμένα μου είπαν κατά μισή μέρα, δηλαδή ότι θα πρέπει να παίρνω μισή μέρα παραπάνω προγεστερόνη πριν την ετ. Παρ' όλα αυτά είχα μία φορά εμφύτευση, οπότε μάλλον δεν ήταν και τόσο απόλυτα καθοριστικό. Καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ....Δε ξέρω ακριβώς να σου πω. Το αποτελεσμα αναγράφει pre receptive hCG+6.5

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, happiness79 said:

Η διαφορά είναι ότι μεθαύριο θα τη βάλει στο χειρουργείο και εκεί όταν δίνουν μέθη αφαιρούν τη μάσκα και μετά από πολύ λίγα λεπτά μπαίνει η επόμενη κοπέλα, οπότε γι' αυτό δεν μπορούν να ρισκάρουν και ζητάνε pcr. Η μάσκα επίσης μένει κατεβασμένη και στο χώρο της ανάναψης, όπου η κάθε κοπέλα μένει και περισσότερη ώρα και έχει 2 κρεβάτια ανά δωμάτιο. Εύχομαι να βγει αρνητικό το pcr σου @Bookthiefy και να πάνε όλα καλά! 

Μα κορίτσι μου εγώ δεν είπα να πάει άρρωστη. Στην ωοληψία της θα έχουν περάσει σχεδόν 10 μέρες από τα πρώτα της συμπτώματα και επίσης είπα ότι σήμερα την είδε ο γιατρός της που θα μπορούσε κάλλιστα να κολλήσει και να μεταδώσει αργότερα σε άλλη ασθενή. Εκεί είναι το παράλογο, όχι στο να προστατέψει τους υπολοίπους. Προς Θεού

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...