Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Μάλιστα, πάνω κάτω τα ίδια μας έχει πει και μας ο ανδρολόγος οπότε δεν νομίζω ότι παραλείψατε κάποια σοβαρή πληροφορία. Ο δικός μου έχει 30% κατακερματισμό. Του έχει δώσει τις brudy fertil, serpafar, filicine, Q10 και παίρνει και βιταμίνη C, D και ψευδάργυρο. Κιλά δεν έχει καθόλου παραπανήσια και διατροφή έκανε ανέκαθεν καλή με πολλή πρωτείνη κτλ γιατί γυμνάζεται κατά καιρούς αλλά κάνει καθιστική ζωή λόγω δουλειάς και έχουμε ξεκινήσει τώρα περπάτημα/τρεξιμο. Επίσης η συχνή εκσπερμάτιση πολύ σημαντική, καλά στα είπε. Πότε έχετε επαναληπτική εξέταση εσείς?  

Ααα μάλιστα κατάλαβα ,ωραία ναι απ' όσο καταλαβαίνω τα ίδια μας είπες και εμάς καλό αυτό . Εμένα η δουλειά του είναι έξω με μηχανάκι αλλά είχε λίγο περπάτημα απλά μας είπε περισσότερο όσο γίνεται και εχούμε ξεκινήσει κ εμείς και πηγαίνουμε μαζί. 

Το είχε κάνει Ιανουαρίο αλλά τη θεραπεία τη ξεκινήσαμε αρχές Μαρτίου ,οπότε τώρα θα πάμε αρχές Ιουνίου για επανεξέταση. Εσείς καιρό κάνετε θεραπεία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια ακούστε και το άλλο κουλό!

Μου είπανε από το ΜΗΤΕΡΑ τη χρέωση για τη 1 βλαστοκύστη που μου έμεινε. Είναι 200€ για ένα έτος. Στην προηγούμενη προσπάθεια μου πριν 6 μήνες για μία πάλι βλαστοκυστη μου είχαν πάρει 370€.

Ρώτησα τα κόστη και μου είπανε μέχρι 2 έμβρυα είναι 200€. 3-4 έμβρυα 300€ και πάνω από 5 έμβρυα 450€. Το ετήσιο κόστος ανανέωσης είναι 150€ για όλες τις καταψύξεις. 

Δεν έχω καταλάβει γιατί την προηγούμενη φορά μου πήραν 170€ παραπάνω για μία πάλι βλαστοκύστη που είχα! Ο,τι θέλουν παίρνουν τελικά; Εχει κάποια άλλη κοπέλα εμπειρία στο ΜΗΤΕΡΑ σε κατάψυξη; Μήπως την πρώτη φορά που καταψυχεις υπάρχουν κάποια άλλα έξτρα έξοδα; Αν και έχω καταλάβει ότι κάθε κατάψυξη χρεώνεται ξεχωριστά.Δεν έχει να κάνει αν είναι η πρώτη ή δεύτερη ή τρίτη φορά!

Το μόνο που ίσως μου πηγαίνει στο μυαλό είναι ότι την προηγούμενη φορά είχα κάνει την εμβρυομεταφορά στον επόμενο κύκλο,οπότε τις 2 βλαστοκύστες που έβαλα τις είχαν κρατήσει ένα μήνα. Μήπως η χρέωση αυτή ήταν για αυτό τον ένα μήνα; Αλλά 170€ επιπλέον για ένα μόνο μήνα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , KoraliaP είπε:

@Natassou85 Καλή σου μέρα. Εγώ έπαιρνα 1000mg x2 Glycofren της Unipharma (γενόσημο του Glucophage), προ ωοληψιών, κατά τη διάρκεια ωοληψιων/εμβρυομεταφορων και το διέκοψα στον 3ο μήνα κύησης. Δεν διέκοψα καθόλου κατα τη διάρκεια των διαδικασιών εξωσωνατικής. Ήμουν σε επικοινωνία με 2 ενδοκρινολόγους και τον γιατρό μου και δεν μου πρότειναν διακοπή, ίσα ίσα. 

Σε κάθε περίπτωση βέβαια θα σου έλεγα να μιλήσεις με τον ενδοκρινολόγο σου. 

Δηλαδη το επινες απο την αρχη συνεχομενα μεχρι κ τον 3ο μηνα χωρις διακοπη ..; Σε ευχαριστω πολυ ❤️

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Natassou85 είπε:

Δηλαδη το επινες απο την αρχη συνεχομενα μεχρι κ τον 3ο μηνα χωρις διακοπη ..; Σε ευχαριστω πολυ ❤️

και εμένα η ενδοκρινολόγος μου είπε θα το σταματήσουμε 11w6d
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Κορίτσια ξεκίνησα τελικά την διέγερση με 250 puregon. Στον υπερηχο ειδε σύνολο περίπου 14 ωοθηλακια . Μου είπε ότι είναι ιδανικός αριθμός,  απλά αναρωτιέμαι αν είναι εντάξει γιατί και σε απλους υπέροχους, τόσους έβρισκαν... δεν θα έπρεπε με τη φαρμακευτική αγωγή να αυξηθούν;

Καλημέρα κ καλή επιτυχία ευχομαι! Κ εγώ είχα την ίδια απορία προχθές κ μου εξήγησε μια κοπέλα εδώ ότι δεν αυξάνονται. Το ίδιο πιστευα κ εγώ. Απλά είπε ότι στον επόμενο υπέρηχο ή την ωοληψια ίσως φανουν περισσοτερα που τώρα είναι μικρά κ δεν φαίνονται. Ο γιατρός είδε 10+ σε μένα. Είναι η πρωτη σου φορά? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Natassou85 είπε:

Εχεις πολυκυστικες κ συ κοριτσι μ;; Ειδες διαφορα;

Αντίσταση στην ινσουλίνη έχω, παραπανίσια κιλά, πολυκυστικές μου είπε ο γιατρός δεν έχω
αλλος γυναικολόγος παλιότερα μου είπε οτι ειμαι ξεκάθαρο παράδειγμα πολυκυστικών τι να σου πω....
με το γκλουκο πάω πολύ καλά με τα γευματά μου και την πείνα...
και με τα ωαριάκια καλά πάμε σχετικά...

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ksvolimi said:

Καλημερα κοριτσια, ερωτηση για σπερμοδιαγραμμα και κατακερματισμό λυμπεροπουλο η καπου αλλου;

Εμείς είχαμε πάει στον locus medicus που ειναι και ο Μακαρ. Για τον Λυμπερόπουλο έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά με όλες τις εξετάσεις που έπρεπε να κάνουμε έβγαινε κοντά στα 400€ τα οποία δεν μπορούσα να διαθέσω 

2 hours ago, Ria_ said:

Ααα μάλιστα κατάλαβα ,ωραία ναι απ' όσο καταλαβαίνω τα ίδια μας είπες και εμάς καλό αυτό . Εμένα η δουλειά του είναι έξω με μηχανάκι αλλά είχε λίγο περπάτημα απλά μας είπε περισσότερο όσο γίνεται και εχούμε ξεκινήσει κ εμείς και πηγαίνουμε μαζί. 

Το είχε κάνει Ιανουαρίο αλλά τη θεραπεία τη ξεκινήσαμε αρχές Μαρτίου ,οπότε τώρα θα πάμε αρχές Ιουνίου για επανεξέταση. Εσείς καιρό κάνετε θεραπεία?

Πριν από 15 μέρες περίπου ξεκίνησε. Τέλη Ιουνίου θα κάνει επανεξέταση 

11 minutes ago, silvy22 said:

Αντίσταση στην ινσουλίνη έχω, παραπανίσια κιλά, πολυκυστικές μου είπε ο γιατρός δεν έχω
αλλος γυναικολόγος παλιότερα μου είπε οτι ειμαι ξεκάθαρο παράδειγμα πολυκυστικών τι να σου πω....
με το γκλουκο πάω πολύ καλά με τα γευματά μου και την πείνα...
και με τα ωαριάκια καλά πάμε σχετικά...

Μπορεί να έχεις ΣΠΩ αλλά όχι πολυκυστική εικόνα ωοθηκών 

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Εμείς είχαμε πάει στον locus medicus που ειναι και ο Μακαρ. Για τον Λυμπερόπουλο έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά με όλες τις εξετάσεις που έπρεπε να κάνουμε έβγαινε κοντά στα 400€ τα οποία δεν μπορούσα να διαθέσω 

Πριν από 15 μέρες περίπου ξεκίνησε. Τέλη Ιουνίου θα κάνει επανεξέταση 

Μπορεί να έχεις ΣΠΩ αλλά όχι πολυκυστική εικόνα ωοθηκών 

Κατερινακι εσενα τι σ ειπαν για τις πολυκυστικες κ το glucophage γτ ειδα το ξεκινησες ..θα το πινεις μεχρι την ωοληψια η και μετα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Natassou85 είπε:

Δηλαδη το επινες απο την αρχη συνεχομενα μεχρι κ τον 3ο μηνα χωρις διακοπη ..; Σε ευχαριστω πολυ ❤️

@Natassou85 ναι ναι χωρίς διακοπή για κανένα λόγο. Είχα κάνει καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης προ ωοληψιών και είχε βγει κάπως παθολογική με υπογλυκαιμίες οποτε γι αυτο μου το πρότειναν. Δυσκολεύτηκα στην αρχη να το συνηθίσω λόγω παρενεργειών αλλά τα κατάφερα όταν αύξανα πολύ πολύ σταδιακά (500, μετα 1000, προχωρησα σε 1500 και τέλος 2000). Και τώρα που είμαι 5ο μήνα πάλι παθολογική είναι η καμπύλη με υπογλυκαιμίες αλλά μου είπαν να το παλευω με συχνα γεύματα ανα 2-3 ώρες.

Εσένα γιατί στο πρότειναν; ο ενδοκρινολόγος; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Εμείς είχαμε πάει στον locus medicus που ειναι και ο Μακαρ. Για τον Λυμπερόπουλο έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά με όλες τις εξετάσεις που έπρεπε να κάνουμε έβγαινε κοντά στα 400€ τα οποία δεν μπορούσα να διαθέσω

OK για το Μακαρούνη, αλλά το μαγαζί του Τσιλιβάκου εγώ δεν το εμπιστεύομαι...Εξαιτίας του ο άντρας μου φορτώθηκε άδικα πάρα πολλή αντιβίωση. Βέβαια τότε κάναμε το λάθος και βλέπαμε μόνο τον Τσιλιβάκο κι όχι εξειδικευμένο ουρολόγο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , KoraliaP είπε:

@Natassou85 ναι ναι χωρίς διακοπή για κανένα λόγο. Είχα κάνει καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης προ ωοληψιών και είχε βγει κάπως παθολογική με υπογλυκαιμίες οποτε γι αυτο μου το πρότειναν. Δυσκολεύτηκα στην αρχη να το συνηθίσω λόγω παρενεργειών αλλά τα κατάφερα όταν αύξανα πολύ πολύ σταδιακά (500, μετα 1000, προχωρησα σε 1500 και τέλος 2000). Και τώρα που είμαι 5ο μήνα πάλι παθολογική είναι η καμπύλη με υπογλυκαιμίες αλλά μου είπαν να το παλευω με συχνα γεύματα ανα 2-3 ώρες.

Εσένα γιατί στο πρότειναν; ο ενδοκρινολόγος; 

Εχω πολυκυστικες κ ενω βγαζω πολλα ωαρια χανω πολλα που δε γονιμοποιουνται κ μ πε ο γυναικολογος οτι θα με βοηθησει το σκευασμα αυτο .. τωρα τι να πω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Equality είπε:

Κορίτσια ακούστε και το άλλο κουλό!

Μου είπανε από το ΜΗΤΕΡΑ τη χρέωση για τη 1 βλαστοκύστη που μου έμεινε. Είναι 200€ για ένα έτος. Στην προηγούμενη προσπάθεια μου πριν 6 μήνες για μία πάλι βλαστοκυστη μου είχαν πάρει 370€.

Ρώτησα τα κόστη και μου είπανε μέχρι 2 έμβρυα είναι 200€. 3-4 έμβρυα 300€ και πάνω από 5 έμβρυα 450€. Το ετήσιο κόστος ανανέωσης είναι 150€ για όλες τις καταψύξεις.  

Δεν έχω καταλάβει γιατί την προηγούμενη φορά μου πήραν 170€ παραπάνω για μία πάλι βλαστοκύστη που είχα! Ο,τι θέλουν παίρνουν τελικά; Εχει κάποια άλλη κοπέλα εμπειρία στο ΜΗΤΕΡΑ σε κατάψυξη; Μήπως την πρώτη φορά που καταψυχεις υπάρχουν κάποια άλλα έξτρα έξοδα; Αν και έχω καταλάβει ότι κάθε κατάψυξη χρεώνεται ξεχωριστά.Δεν έχει να κάνει αν είναι η πρώτη ή δεύτερη ή τρίτη φορά!

Το μόνο που ίσως μου πηγαίνει στο μυαλό είναι ότι την προηγούμενη φορά είχα κάνει την εμβρυομεταφορά στον επόμενο κύκλο,οπότε τις 2 βλαστοκύστες που έβαλα τις είχαν κρατήσει ένα μήνα. Μήπως η χρέωση αυτή ήταν για αυτό τον ένα μήνα; Αλλά 170€ επιπλέον για ένα μόνο μήνα;

Το Ιασώ είναι ακόμα πιο ακριβό...

2 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Ααα μάλιστα κατάλαβα ,ωραία ναι απ' όσο καταλαβαίνω τα ίδια μας είπες και εμάς καλό αυτό . Εμένα η δουλειά του είναι έξω με μηχανάκι αλλά είχε λίγο περπάτημα απλά μας είπε περισσότερο όσο γίνεται και εχούμε ξεκινήσει κ εμείς και πηγαίνουμε μαζί. 

Το είχε κάνει Ιανουαρίο αλλά τη θεραπεία τη ξεκινήσαμε αρχές Μαρτίου ,οπότε τώρα θα πάμε αρχές Ιουνίου για επανεξέταση. Εσείς καιρό κάνετε θεραπεία?

Περπάτημα και λίγο τρεξιματάκι. Το μηχανάκι δεν είναι και ό,τι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...