Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet said:

      Είπε ότι θέλει να αποκλείσει ακόμα και αυτη την μικρη πιθανότητα,γι αυτό και πρέπει να κάνω αύριο πάλι χοριακη.Δεν έκανε διάγνωση.Απλα υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο δυστυχώς..Μακαρι να πάω και να έχει μηδενιστεί,έχω κουραστεί..

      Έλα Παναγία μου … πως τώρα είπε για εξωμητριο δεν το καταλαβαινω χωρίς υπέρηχο … και δεν είναι και κάτι απλο υο εξωμητριο … έχεις αίμα ; Έχεις πόνους ; Γιατί αυτο διαβάζω τώρα για εξωμήτρια κύηση . 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Εμείς είχαμε πάει στον locus medicus που ειναι και ο Μακαρ. Για τον Λυμπερόπουλο έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά με όλες τις εξετάσεις που έπρεπε να κάνουμε έβγαινε κοντά στα 400€ τα οποία δεν μπορούσα να διαθέσω 

Πριν από 15 μέρες περίπου ξεκίνησε. Τέλη Ιουνίου θα κάνει επανεξέταση 

Μπορεί να έχεις ΣΠΩ αλλά όχι πολυκυστική εικόνα ωοθηκών 

Ωραία μια χαρά , καλή επιτυχία ! 

Μίλησα τώρα με το γυναικολόγο μου αλλά δε ξέρω γιατί προβληματίστηκα βέβαια εκείνος μου είπε ότι είναι καλό να το κάνουμε για να υπάρχει μια σωστή ροή όταν έρθει η ώρα της εξωσωματικής να υπάρχει περίοδος.  Έχω πολυκυστικες και δεν έχω σταθερή περίοδο το τελευταίο 1.5 χρόνο . Και μου είπε ότι είναι καλό να ξεκινήσω αντισυλληπτικά για να τη στρώσουμε . Δεν έχω κάτι με τα αντισυλληπτικά αλλά δε ξέρω και γιατί μου φάνηκε και κάπως... 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Η εμβρυολογος μας πρότεινε βιταμίνες περνει της spermotred και μια πολυβιταμινη που έχει και q10 μεσα, διατροφή κυρίως πρωτεϊνική χωρίς πολλούς υδατάνθρακες και κυρίως προϊόντα ολικής ,όχι πολύ ζαχαρη, αλατι και τέτοια . Πολλά φρούτα και σαλάτες και περπάτημα ή άσκηση όσο γίνεται . Βασιλικό πολτό μας είπε ότι είναι καλό και γενικά να επιλέγει τροφές που φημίζονται για της αντιοξειδωτικες τους ιδιότητες. Και συχνή εκσπερμάτωσει κάθε 2 μέρες. Για την ακρίβεια μας περιέγραψε ότι ο κατακερματισμός είναι σα να αρχίσει να σου δείχνει το σπέρμα ότι κάτι δε πάει καλά όπως με το αίμα και ότι όσο δεν εκσπερμάτωνεις συχνά είναι σα να του δίνεις μήνυμα οτι δε το χρειαζεσαι και μπενει σε μια και καλά κατάσταση γήρανσης ότι μεγάλωσες και δε το χρειάζεσαι να στο πω απλά . Θα δούμε στην επανάληψη τη κάνανε ,ήδη με της διατροφή που κάνουμε μαζί πια έχουμε χάσει από περίπου 10 κιλά ο καθένας μας 

 

Σωστά σας τα είπε, αλλά αν είχε π.χ. κιρσοκήλη, η εμβρυολόγος θα τον χειρουργούσε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Εμείς είχαμε πάει στον locus medicus που ειναι και ο Μακαρ. Για τον Λυμπερόπουλο έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά με όλες τις εξετάσεις που έπρεπε να κάνουμε έβγαινε κοντά στα 400€ τα οποία δεν μπορούσα να διαθέσω 

Πριν από 15 μέρες περίπου ξεκίνησε. Τέλη Ιουνίου θα κάνει επανεξέταση 

Μπορεί να έχεις ΣΠΩ αλλά όχι πολυκυστική εικόνα ωοθηκών 

ο αλλος γιατρος απο τον υπερυχο ειδε οτι εχω πολυκυστικες
ο τωρινός μ λεει οτι ειναι πλουσιες οι ωοθηκες εχουν καταβολές
αλλα δεν εχω πολυκυστικες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Troia είπε:

Το Ιασώ είναι ακόμα πιο ακριβό...

Δεν λεω αν ειναι ακριβο...Αν και ειχα την αισθηση οτι το Μητερα ειναι γενικα πιο ακριβο στα παντα απο Ιασω και Ρεα.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι χωρις λογο μου ειχαν παρει πολλα περισσοτερα λεφτα την προηγουμενη φορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Marjie είπε:

 

Εγω τωρα μολις το ανακαλυψα τυχαια φυσικα για την ατροφικη γαστριτιδα.. Εχω και εγω χασιμοτο επισης! Προσφατα το ανακαλυψα και αυτο.. Οπως και κανα δυο αλλα αυτοανοσα.. Εχω και αναιμια και ελλειψη β12!  Και τι κανουμε για αυτο;; 

Για όλα αυτά ρώτα την Οικονομοπούλου. Νομίζω πας κι εσύ στο τμ. αποβολών του Έλενα, σωστά; Και αν ήταν ακόμα η Τσεκούρα εκεί θα σου έλεγε και τι διατροφή να ακολουθήσεις, αλλά νομίζω η Οικονομοπούλου δεν ασχολείται με αυτά...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Troia είπε:

Σωστά σας τα είπε, αλλά αν είχε π.χ. κιρσοκήλη, η εμβρυολόγος θα τον χειρουργούσε;

Καλά σαφώς και όχι αλλά στη δεδομένη στιγμή που έγινε και λογω το ότι δε το περιμέναμε και του ήρθε και εκείνου πολύ ξαφνικό δεν ήθελα να το πιέσω.  

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Ria_ είπε:

Καλά σαφώς και όχι αλλά στη δεδομένη στιγμή που έγινε και λογω το ότι δε το περιμέναμε και του ήρθε και εκείνου πολύ ξαφνικό δεν ήθελα να το πιέσω.  

 

Και ξέρω πώς είναι οι άντρες σε αυτό το θέμα, γιατί τα έχω περάσει, οπότε καλά έκανες. Όποτε βρεις ευκαιρία, φέρε του το με τρόπο, γιατί είναι σημαντικό να κάνει έναν έλεγχο και από εκεί. Σημαντικό το lifestyle και οι βιταμίνες, αλλά μπορεί να υπάρχει κάτι πέρα από αυτά...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Troia είπε:

Και ξέρω πώς είναι οι άντρες σε αυτό το θέμα, γιατί τα έχω περάσει, οπότε καλά έκανες. Όποτε βρεις ευκαιρία, φέρε του το με τρόπο, γιατί είναι σημαντικό να κάνει έναν έλεγχο και από εκεί. Σημαντικό το lifestyle και οι βιταμίνες, αλλά μπορεί να υπάρχει κάτι πέρα από αυτά...

Σε ευχαριστώ πολύ!!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, martha13 είπε:

εγω εκανα 5 μερες μετα την ωορηξια γιατι ειχα βαστοκυστες 5 ημερων

και εγω ειμαι 43 και εκανα εμβρυομεταφορα τη Δευτερα

Καλά ναι.λογικο.. και εγώ 5ης μέρας έχω... δεν εννοώ αυτό ομως.. ποια μέρα του κύκλου έγινε η εμβρυομεταφορα? 14η?16η? Και επίσης ήταν σε φυσικό κύκλο? Γτ εγώ θα τα βάλω σε κύκλο ''τεχνητο''.. 

Κορίτσια να ρωτήσω και κάτι άλλο.. όταν ρυθμίζουμε εμείς τον κύκλο για την εμβρυομεταφορα..περιμένουμε να δούμε ένα καλό ενδομήτριο και μετά κάνουμε την εμβρυομεταφορα?? Τι άλλο παίζει ρόλο για να γίνει η εμβρυομεταφορα?? Προς το παρόν μου χει δώσει cyclacour.. και υπέρηχο 7η μέρα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


36 minutes ago, Natassou85 said:

Κατερινακι εσενα τι σ ειπαν για τις πολυκυστικες κ το glucophage γτ ειδα το ξεκινησες ..θα το πινεις μεχρι την ωοληψια η και μετα;

Νομίζω μέχρι και την χοριακή και βλέπουμε. Δεν θυμάμαι και καλά. Εγώ αν τα καταφέρω πάντως δεν θα ήθελα να το συνεχίσω μετά.  

34 minutes ago, KoraliaP said:

@Natassou85 ναι ναι χωρίς διακοπή για κανένα λόγο. Είχα κάνει καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης προ ωοληψιών και είχε βγει κάπως παθολογική με υπογλυκαιμίες οποτε γι αυτο μου το πρότειναν. Δυσκολεύτηκα στην αρχη να το συνηθίσω λόγω παρενεργειών αλλά τα κατάφερα όταν αύξανα πολύ πολύ σταδιακά (500, μετα 1000, προχωρησα σε 1500 και τέλος 2000). Και τώρα που είμαι 5ο μήνα πάλι παθολογική είναι η καμπύλη με υπογλυκαιμίες αλλά μου είπαν να το παλευω με συχνα γεύματα ανα 2-3 ώρες.

Εσένα γιατί στο πρότειναν; ο ενδοκρινολόγος; 

Άμα είναι να βγαίνει πάλι παθολογική η καμπύλη τότε γιατί το παίρνουμε? τι προσφέρει? 

33 minutes ago, Troia said:

OK για το Μακαρούνη, αλλά το μαγαζί του Τσιλιβάκου εγώ δεν το εμπιστεύομαι...Εξαιτίας του ο άντρας μου φορτώθηκε άδικα πάρα πολλή αντιβίωση. Βέβαια τότε κάναμε το λάθος και βλέπαμε μόνο τον Τσιλιβάκο κι όχι εξειδικευμένο ουρολόγο...

Φορτώθηκε άδικα τις αντιβιώσεις λόγω λάθος αποτελεσμάτων του εργαστηρίου ή λόγω κακής εκτίμησης του Τσιλιβ? Παίζει ρόλο αυτό. Γιατί εγώ σαν εργαστήριο το πρότεινα 

28 minutes ago, Ria_ said:

Ωραία μια χαρά , καλή επιτυχία ! 

Μίλησα τώρα με το γυναικολόγο μου αλλά δε ξέρω γιατί προβληματίστηκα βέβαια εκείνος μου είπε ότι είναι καλό να το κάνουμε για να υπάρχει μια σωστή ροή όταν έρθει η ώρα της εξωσωματικής να υπάρχει περίοδος.  Έχω πολυκυστικες και δεν έχω σταθερή περίοδο το τελευταίο 1.5 χρόνο . Και μου είπε ότι είναι καλό να ξεκινήσω αντισυλληπτικά για να τη στρώσουμε . Δεν έχω κάτι με τα αντισυλληπτικά αλλά δε ξέρω και γιατί μου φάνηκε και κάπως... 

Εγώ έχω κάνει αυτού του είδους την θεραπεία αλλά αντί για αντισυλληπτικά έπαιρνα cyclacur. Υποτίθεται είναι για να "ξεκουραστούν" οι ωοθήκες. Σε μένα δεν άλλαξε τίποτα απολύτως. Τσάμπα είχα φορτωθεί 4 μήνες τόση ορμόνη και με είχαν κάνει χάλια ψυχολογικά. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Νομίζω μέχρι και την χοριακή και βλέπουμε. Δεν θυμάμαι και καλά. Εγώ αν τα καταφέρω πάντως δεν θα ήθελα να το συνεχίσω μετά.  

Άμα είναι να βγαίνει πάλι παθολογική η καμπύλη τότε γιατί το παίρνουμε? τι προσφέρει? 

Φορτώθηκε άδικα τις αντιβιώσεις λόγω λάθος αποτελεσμάτων του εργαστηρίου ή λόγω κακής εκτίμησης του Τσιλιβ? Παίζει ρόλο αυτό. Γιατί εγώ σαν εργαστήριο το πρότεινα 

Εγώ έχω κάνει αυτού του είδους την θεραπεία αλλά αντί για αντισυλληπτικά έπαιρνα cyclacur. Υποτίθεται είναι για να "ξεκουραστούν" οι ωοθήκες. Σε μένα δεν άλλαξε τίποτα απολύτως. Τσάμπα είχα φορτωθεί 4 μήνες τόση ορμόνη και με είχαν κάνει χάλια ψυχολογικά. 

Ααα μαλιστα .. ποσο καιρο το παιρνεις τωρα κ σε τι δοση;; Σε ευχαριστω κοριτσι μ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Lilian 28 είπε:

Καλά ναι.λογικο.. και εγώ 5ης μέρας έχω... δεν εννοώ αυτό ομως.. ποια μέρα του κύκλου έγινε η εμβρυομεταφορα? 14η?16η? Και επίσης ήταν σε φυσικό κύκλο? Γτ εγώ θα τα βάλω σε κύκλο ''τεχνητο''.. 

Κορίτσια να ρωτήσω και κάτι άλλο.. όταν ρυθμίζουμε εμείς τον κύκλο για την εμβρυομεταφορα..περιμένουμε να δούμε ένα καλό ενδομήτριο και μετά κάνουμε την εμβρυομεταφορα?? Τι άλλο παίζει ρόλο για να γίνει η εμβρυομεταφορα?? Προς το παρόν μου χει δώσει cyclacour.. και υπέρηχο 7η μέρα! 

εκανα 17η μερα του κυκλου ,και εγω μονο cyclacour επαιρνα και ειχα  τελειο ενδομητριο και πολυ καλες ορμονες

πρίν από 5 λεπτά , martha13 είπε:

εκανα 17η μερα του κυκλου ,και εγω μονο cyclacour επαιρνα και ειχα  τελειο ενδομητριο και πολυ καλες ορμονες

φανταζομαι βοηθησε το cyclacour 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Natassou85 είπε:

Εχω πολυκυστικες κ ενω βγαζω πολλα ωαρια χανω πολλα που δε γονιμοποιουνται κ μ πε ο γυναικολογος οτι θα με βοηθησει το σκευασμα αυτο .. τωρα τι να πω

@Natassou85 αν στο πρότεινε ο γυναικολόγος σου, γιατί ανησυχείς; τι σε προβληματίζει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...