Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι η γιατρός δίνει στην γυναίκα μου σαλοσπιρ 100 mg η κουμπάρα μου μου λέει ότι σε μια από τις εγκυμοσύνες είχε θρομβοφιλια και το βρήκε από εξετάσεις. Το είπα στην γιατρό και μου λέει όχι όχι δεν υπάρχει λόγος και απλά της έγραψε εξετάσεις αίματος τα συχνά γενική αίματος ούρων και κάτι άλλα . Κα μετά από τόσα χρόνια ήρθε ένα μωρό δεν θα έπρεπε να κάνει ξανά και για θρομβοφιλια είχε κάνει αλλά πριν 2 χρόνια. Διαβάζω για την αποκόλληση και λέει ότι μπορεί να γίνει από μικρόβια από θρομβοφιλια. Δεν ξέρω αλήθεια. Της είπε την άλλη φορά να κάνει και τέστ Παπ μπορεί να κάνει έγκυος τέστ Παπ;;; Υπάρχει κίνδυνος;;;

      Κάτι δε. Μου πάει καλά με την αποκόλληση γιατί να γίνει αφού δύο εβδομάδες δεν είχαμε σχολείο την έβγαλε στο κρεβάτι όλα εγώ τα κάνω μέχρι και φαγητό στο κρεβάτι αποκόλληση δεν ξέρω φοβάμαι μην υπάρχει κάτι άλλο συγνώμη κορίτσια απλά το συζητάμε και έχουμε λίγο άγχος μέχρι τς 30 Μαίου που έχουμε ραντεβού 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Angot είπε:

Και γω το διάβασα αυτό από άλλο site, μαζί με ηλικία κλπ. Επίσης διάβασα ότι όταν ακούς καρδιά μειώνεται αρκετά η περίπτωση παλινδρομης, και όταν περνάς την 8η βδομάδα ακόμα περισσότερο! Δεν ξέρω αν ισχύει! 

Ισχυει ισχυει. Οταν ακους καρδια πεφτει δραματικα το ποσοστο αποβολης. Το λεει και ο κυριουλης του eleytheia σε βιντεο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , Angot είπε:

Και γω το διάβασα αυτό από άλλο site, μαζί με ηλικία κλπ. Επίσης διάβασα ότι όταν ακούς καρδιά μειώνεται αρκετά η περίπτωση παλινδρομης, και όταν περνάς την 8η βδομάδα ακόμα περισσότερο! Δεν ξέρω αν ισχύει! 

έτσι λένε αλλά εγώ μια χαρά είχα ακούσει καρδιά πέρσι κ την επόμενη βδομάδα… 

Λένε αν περάσεις την 8η, αυτό έχει όντως νόημα, συνήθως χάνονται μέχρι την 8η, μετά πας πιο σίγουρα αλλά μέχρι τη 12η πρέπει να χεις το νου σου..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , happiness79 είπε:

Αυτό πώς μου ξέφυγε? Τώρα το είδα! 10 μέρες διαφορά έχουμε, εσύ 1/11 κι εγώ 10/11! Και δε μου λες τώρα, πώς θα τα πάμε καλά με τους Αιγόκερους, Σκορπίνες πράμα? Πφφφφφφ...... 

Εμείς το έχουμε αντίστροφα. Αιγόκερως η μαμά και σκορπιός η κόρη. Προς το παρόν τα πάμε μια χαρά. Παίζει ρόλο και ο ωροσκόπος, βέβαια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Troia είπε:

Εμείς το έχουμε αντίστροφα. Αιγόκερως η μαμά και σκορπιός η κόρη. Προς το παρόν τα πάμε μια χαρά. Παίζει ρόλο και ο ωροσκόπος, βέβαια.

Λες να κάνω κόρη???

πρίν από 15 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Αχχ να γιατί αγχώνομαι που δεν έχω συμπτώματα.. 

Μα δεν γράφει πουθενά το αντίστροφο!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Λοιπον εκτός από τους πόνους τους κλασικούς , ένιωθα και ενα σφίξιμο σε όλη τη κοιλια και μετα χαλαρώνε. Περίπου 2 φορες την ημερα το ένιωθα! Από το στομαχι ως κάτω, ίσως είναι αυτό που εννοείς. Το είπα στον κελλ και είπε είναι η το έντερο ή το στομαχι. Δεν έχει να κάνει καθόλου με μήτρα! Και ενα άλλο συμπτωμα που έχω είναι ότι το δεξί μ πατουσάκι ξαφνικα φλέγεται, είπε ότι είναι από το ισχυο, με επιασε νωρις και όλο και θα χειροτερεύει. Τπτ ανησυχητικο, απλά θα έχω πονους σαν τις γιαγιάδες 

Είμαι 7w+4d  και ΠΗΤ 1-2 /1/2023 θα κανω ρεβεγιόν!

Το άλλο Σάββατο θα πάω στον Μητ. Να με δει. Βασικά να δω εγώ το μωρο μ πρώτα ο Θεός , και μέσα Ιουνίου νομίζω μ εχει βαλει για αυχενική και κυστικη ινωση  να κανω! 

Α επίσης β επιπέδου έχω την ημερ ατων γενεθλίων μ!  1 Νοεμβριου

Για κυστική ίνωση δωρεάν με παραπεμπτικό στο Λαικό. Αν σου πει κάτι ο Κελλάρης, πες του ότι εξετάζουν το 90-92% των μεταλλάξεων. Όμως επειδή αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν ραντεβού, πάρε τους τηλ. και πες του ότι είσαι έγκυος για να σου κανονίσουν να πας να εξεταστείς.

πρίν από 3 λεπτά , happiness79 είπε:

Λες να κάνω κόρη???

Μπορεί. Πού ξέρεις; Αυτό θα αργήσεις λίγο να το μάθεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Troia είπε:

Για κυστική ίνωση δωρεάν με παραπεμπτικό στο Λαικό. Αν σου πει κάτι ο Κελλάρης, πες του ότι εξετάζουν το 90-92% των μεταλλάξεων. Όμως επειδή αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν ραντεβού, πάρε τους τηλ. και πες του ότι είσαι έγκυος για να σου κανονίσουν να πας να εξεταστείς.

Μπορεί. Πού ξέρεις; Αυτό θα αργήσεις λίγο να το μάθεις...

Μ' αρέσει που μου απαντάς σοβαρά!!! Χαχαχα! Εδώ έχω βάλει όλους να κάνουν μαντεψιά, μόνο ο άντρας μου αρνείται, το κορίτσι υπερτερεί κατά μερικούς ψήφους! Ο καλύτερος με διαφορά είναι ο βαφτισιμιός μου που μόλις έκλεισε τα 6 και τον έβαλα να μαντέψει το φύλο του μωρού, με κοίταξε προσεκτικά, το σκέφτηκε και είπε "θα κάνεις κορίτσι γιατί κι εσύ είσαι κορίτσι!" ο γλυκούλης μου!!! ❤

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot είπε:

 

Δεν έκανα οχι,δεν μ τη ζήτησε! θα κάνω όταν πάω την επόμενη φορά ομως! Δεν έχω πάντως από κάπου κληρονομικότητα απ όσο έχω ψάξει. Ούτε ο άντρας μ! 

Κάτσε, πού το ξέρεις ότι δεν έχεις κληρονομικότητα; Εννοείς ότι δεν έχετε συγγενείς που νοσούν;;; Αυτό από μόνο του δε λέει κάτι και δε νομίζω οι γονείς και των 2 σας να έχουν εξεταστεί, γιατί στην εποχή που ήταν έγκυες οι μαμάδες μας δεν υπήρχε σαν εξέταση. Μπορεί να είστε φορείς εσύ ή ο άντρας σου και να είστε υγιέστατοι, αυτό όμως θα το ανακαλύψετε μόνο αν εξεταστείτε. Για να νοσήσει ένα παιδί πρέπει να είναι φορείς και οι 2 γονείς και πάλι η πιθανότητα είναι μόνο 25%. Πρώτα εξετάζεται η γυναίκα και αν βρεθεί ότι είναι φορέας, εξετάζεται και ο άντρας και κάνει πιο πλήρη έλεγχο. Αν είναι και οι 2 φορείς, γίνεται αμνιοπαρακέντηση ή λήψη τροφοβλάστης.

πρίν από 4 λεπτά , happiness79 είπε:

Μ' αρέσει που μου απαντάς σοβαρά!!! Χαχαχα! Εδώ έχω βάλει όλους να κάνουν μαντεψιά, μόνο ο άντρας μου αρνείται, το κορίτσι υπερτερεί κατά μερικούς ψήφους! Ο καλύτερος με διαφορά είναι ο βαφτισιμιός μου που μόλις έκλεισε τα 6 και τον έβαλα να μαντέψει το φύλο του μωρού, με κοίταξε προσεκτικά, το σκέφτηκε και είπε "θα κάνεις κορίτσι γιατί κι εσύ είσαι κορίτσι!" ο γλυκούλης μου!!! ❤

Μα είμαι Αιγόκερως...Εμείς μόνο σοβαρά μιλάμε...:P

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , happiness79 είπε:

Λες να κάνω κόρη???

Μα δεν γράφει πουθενά το αντίστροφο!

δεν το γράφει αλλά αν έχεις συμπτώματα είσαι πιο σίγουρη ότι ζει το έμβρυο κ έχει δυναμική. Τώρα έτσι είμαι στα τυφλά κ περιμένω να μου πει ο γιατρός αν ζει ή δεν ζει :(

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Makelen είπε:

Σιγουρα ολες βιωνουμε τα σταδια της εγκυμοσυνης διαφορετικά. Και φυσικα αλλα συμπτωματα και αλλα 'προβληματακια' μπορει να εχει η καθεμια μας. Ας προσπαθησουμε να ειμαστε ηρεμες και αισιοδοξες οσο γινεται, γιατι αυτη η περιοδος της ζωης μας, σιγουρα ειναι μοναδική και καλο θα ηταν να τη ζησουμε οσο καλυτερα μπορουμε. Ειδικα οσες ειμαστε μεγαλες και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχουμε αλλες εγκυμοσυνες στο μελλον. Ευχομαι να πανε ολα καλά για όλες μας και να εχουμε ευτυχή καταληξη. Θα ηθελα πολυ να σας γνωρισω καποια στιγμη κι απο κοντα..❤❤ 

Με τόσα έμβρυα στην κατάψυξη αμφιβάλεις ότι θα έχεις κι άλλη εγκυμοσύνη στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , Troia είπε:

Κάτσε, πού το ξέρεις ότι δεν έχεις κληρονομικότητα; Εννοείς ότι δεν έχετε συγγενείς που νοσούν;;; Αυτό από μόνο του δε λέει κάτι και δε νομίζω οι γονείς και των 2 σας να έχουν εξεταστεί, γιατί στην εποχή που ήταν έγκυες οι μαμάδες μας δεν υπήρχε σαν εξέταση. Μπορεί να είστε φορείς εσύ ή ο άντρας σου και να είστε υγιέστατοι, αυτό όμως θα το ανακαλύψετε μόνο αν εξεταστείτε. Για να νοσήσει ένα παιδί πρέπει να είναι φορείς και οι 2 γονείς και πάλι η πιθανότητα είναι μόνο 25%. Πρώτα εξετάζεται η γυναίκα και αν βρεθεί ότι είναι φορέας, εξετάζεται και ο άντρας και κάνει πιο πλήρη έλεγχο. Αν είναι και οι 2 φορείς, γίνεται αμνιοπαρακέντηση ή λήψη τροφοβλάστης.

Το λέω γτ εμενα είχαν και οι 2 στίγμα και κάνανε τρομερα πολλές εξετάσεις. Οποτε αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, έστω και άσχετο με το στίγμα. Πιστεύω θα το έβλεπαν. Anyway δεν ξέρω κ ολας, εμπιστεύομαι τον γιατρό, και μ ειπε να την κάνω τώρα. Άρα κάτι θα ξέρει! Μη έτσι κ αλλιώς λένε μέχρι 12η εβδομάδα μπορούν να το τσεκάρουν στην εξεταση! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , happiness79 είπε:

Αχ πρέπει να αρχίσω να το συνηθίζω :D

Είπαμε, παίζει ρόλο και ο ωροσκόπος...Πάντως (πάλι σοβαρεύω την κουβέντα) ο αντίθετος συνδυασμός είναι πιο δύσκολος. Δηλ. εγώ από τη φύση μου είμαι της τάξης και της πειθαρχίας και φοβάμαι ότι η κόρη μου δεν θα πολυσυμπαθεί τα όρια και τα πρέπει. Και νομίζω σε αυτό το κομμάτι θα δυσκολευτώ, θα είναι δύσκολο να της βάλω όρια, που χρειάζονται για το καλό όλων των παιδιών, αλλά χωρίς να νιώθει ότι την καταπιέζω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

δεν το γράφει αλλά αν έχεις συμπτώματα είσαι πιο σίγουρη ότι ζει το έμβρυο κ έχει δυναμική. Τώρα έτσι είμαι στα τυφλά κ περιμένω να μου πει ο γιατρός αν ζει ή δεν ζει :(

Αγάπη μου, όλες στα τυφλά είμαστε. Μπορεί κάτι να μην πηγαίνει καλά και να υπάρχουν ακόμα συμπτώματα. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, μόνο υπομονή και όσο γίνεται θετική σκέψη. Όσο κι αν ανησυχήσεις δε θα αλλάξει τίποτα, κι εγώ που χαίρομαι το ίδιο (εννοείται ότι έχω και αγωνίες). Οτι είναι να γίνει θα γίνει. Ας προσπαθήσουμε να πορευτούμε με πίστη ❤

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

έτσι λένε αλλά εγώ μια χαρά είχα ακούσει καρδιά πέρσι κ την επόμενη βδομάδα… 

Λένε αν περάσεις την 8η, αυτό έχει όντως νόημα, συνήθως χάνονται μέχρι την 8η, μετά πας πιο σίγουρα αλλά μέχρι τη 12η πρέπει να χεις το νου σου..

Και γω ειχα πρόσφατα γνωστή που άκουσε καρδούλα 8 εβδομάδων. Και μετά πήγε 10 και δεν άκουσε τπτ. Με τις πιθανότητες παίζεις. Ελπίζεις να μην εισια σε αυτό το ποσοστό που δεν πηγαίνει καλά! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Angot είπε:

Το λέω γτ εμενα είχαν και οι 2 στίγμα και κάνανε τρομερα πολλές εξετάσεις. Οποτε αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, έστω και άσχετο με το στίγμα. Πιστεύω θα το έβλεπαν. Anyway δεν ξέρω κ ολας, εμπιστεύομαι τον γιατρό, και μ ειπε να την κάνω τώρα. Άρα κάτι θα ξέρει! Μη έτσι κ αλλιώς λένε μέχρι 12η εβδομάδα μπορούν να το τσεκάρουν στην εξεταση! 

Όχι, η κυστική ίνωση είναι άλλη ιστορία. Το στίγμα το έψαχναν από τότε, η κυστική ίνωση μπήκε στο πακέτο του προγεννητικού ελέγχου από το 2006 και μετά και πάλι η νύφη μου π.χ. που έμεινε για πρώτη φορά έγκυος το 2012 δεν την έκανε ποτέ, δεν της τη ζήτησε ο γιατρός της. Και τελικά αποδείχτηκε ότι τη μετάλλαξη την έχουμε στην οικογένειά μας. Εγώ είμαι φορέας και το έμαθα λίγο πριν μείνω έγκυος. Οπότε η μετάλλαξη υπάρχει στην οικογένειά μου και τόσα χρόνια δεν το ξέραμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...