Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

       

       

      Καλημέρα κορίτσια!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατανόηση!

      Πήρε ο άντρας μου χθες κ τους δύο τηλ, με τον γιατρό δεν μίλησε πολύ,μου ξαναεστειλε μηνύματα,με την μαία μίλησα κ εγώ.Απλα προσπάθησαν να κατευνάσουν τα πράγματα.

      Αθήνα είμαι αν έχετε κάποιον γιατρό να προτείνετε...Ξαναλέω τον εμπιστεύομαι τυφλά αλλα δεν ξέρω πως θα τους αντικρυσω ξανά.Ειμαι 3 χρόνια μαζί του,εκείνος με βοήθησε να έχω τα δίδυμακια στην κοιλίτσα μου...πολλά περίεργα κ διαφορετικά συναισθήματα.Αχ τι σου κάνουν οι ορμόνες 😳

      @Lila ki συγχαρητήρια ♥️Όλα θα πάνε καλά αυτή την φορά!Θα κάνεις χοριακη?

      Καλή Ανάσταση να έχουμε!Του χρόνου όλες αγκαλιά με τα θαύματα μας♥️

      Στο είπα και πιο πάνω να κάνεις αυτό που σε στρεσαρει λιγότερο.🥰 Αν θες να συνεχίσεις μαζί του να το κάνεις! Μια χαρά θα τους αντικρίσεις, δεν έκανες και κάτι κακο! Άγχος είχες για τα μωρά... το ίδιο με σένα θα ένιωθα και θα έκανα! 

      3 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Μπράβο που δε θα κάνεις χοριακη!! Εγώ αν είχε ανοιχτά μικροβιολογικα θα έκανα και σήμερα. 😁 Εχω τοσο αγχος για την Τετάρτη. 

      Αρα πας σε γιατρο τώρα ξανά την 7η εβδομάδα? Τώρα είμαστε στη 4η και κάτι σωστά? Φάρμακα σου έδωσαν κάτι έξτρα? Έχεις ενοχλήσεις? Εμένα με έπιασαν πονακια χαμηλά σαν πόνοι περιόδου μου έδωσαν μαγνήσιο. Συνεχίζω τα φάρμακα που έπαιρνα.

Outrogestan 100mg


Dimitra97

Recommended Posts

Από όσο ξέρω από τον γυναικολόγο μου τα χάπια αυτά έχουν παρενέργειες ζαλάδες και υπνηλία απλά ανάλογα τον οργανισμό αλλάζει το ποσοστό επίδρασης τους.. είχα και εγωΤα ίδια συμπτώματα..  Όταν τα άλλαξα με ενέσεις προγεστερόνης δεν αντιμετώπιζα τέτοια θέματα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

πρίν από 7 λεπτά , enjoy είπε:

Από όσο ξέρω από τον γυναικολόγο μου τα χάπια αυτά έχουν παρενέργειες ζαλάδες και υπνηλία απλά ανάλογα τον οργανισμό αλλάζει το ποσοστό επίδρασης τους.. είχα και εγωΤα ίδια συμπτώματα..  Όταν τα άλλαξα με ενέσεις προγεστερόνης δεν αντιμετώπιζα τέτοια θέματα...

Εμένα με ενόχλησαν αρκετά  μαλον και περνώ και τα μικρά χάπια 100mg ...θα δείξει τώρα τα σταμάτησα για τρεις μέρες θα δω τι θα μ πει και την Δευτέρα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Dimitra97 είπε:

Εμένα με ενόχλησαν αρκετά  μαλον και περνώ και τα μικρά χάπια 100mg ...θα δείξει τώρα τα σταμάτησα για τρεις μέρες θα δω τι θα μ πει και την Δευτέρα..

Ναι ναι να ξέρεις δεν είσαι η μονη εγώ φαντάσου όταν τα έπαιρνα ζαλιζονουν τόσο που πήγαινα τουαλετα με κάποιον ούτε μεθυσμένη να ήμουν θολώνα... Και όπως λέει η φίλη μας πιο πάνω μπορεί να κοιμόμουν 12ωρες.. ξυπνούσα έπινα το χάπι και στο 10λεπτο ξανακοιμομουν για 2-3ωρο... Και μου έλεγε η γυναικολόγος μου ότι είναι από τα χάπια και να μην ανησυχώ λίγο υπομονή να βγει το 3μηνο επειδή ήμουν ξάπλα λόγω αιμορραγιας τη Παλεψα.. άλλα άμα χρειαζόταν να σηκωθώ να κάνω δουλειές σίγουρα θα τα είχα σταματήσει... Όταν πήρα ενέσεις ήταν όλα φυσιολογικά.. 

Εύχομαι το μωράκι σου αυτήν τη  φορά να το κρατήσεις Αγκαλίτσα!! Και εγώ  είμαι σε εγκυμοσύνη μετά από παλλινδρομη!! Και ανυπομονώ να το ρουφήξω τα Μαγούλα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , enjoy είπε:

Ναι ναι να ξέρεις δεν είσαι η μονη εγώ φαντάσου όταν τα έπαιρνα ζαλιζονουν τόσο που πήγαινα τουαλετα με κάποιον ούτε μεθυσμένη να ήμουν θολώνα... Και όπως λέει η φίλη μας πιο πάνω μπορεί να κοιμόμουν 12ωρες.. ξυπνούσα έπινα το χάπι και στο 10λεπτο ξανακοιμομουν για 2-3ωρο... Και μου έλεγε η γυναικολόγος μου ότι είναι από τα χάπια και να μην ανησυχώ λίγο υπομονή να βγει το 3μηνο επειδή ήμουν ξάπλα λόγω αιμορραγιας τη Παλεψα.. άλλα άμα χρειαζόταν να σηκωθώ να κάνω δουλειές σίγουρα θα τα είχα σταματήσει... Όταν πήρα ενέσεις ήταν όλα φυσιολογικά.. 

Εκτός από ζαλαδα είχες τάση προς εμετό γτ εχω πολύ το πρωί ιδικά σήμερα δεν μπορούσα ούτε να φάω κάτι ήμουν πολύ χάλια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Dimitra97 είπε:

Όλη μέρα ξάπλα κάθομαι προληπτικά χωρίς μ το πει ο γιατρος   γτ εχω φοβηθεί πολύ π απεβαλα τον Δεκέμβριο ήταν τυχαίο γεγονός μ είχε πει ο γιατρος  αλλά προσέχω πολύ ούτε σκιβω ούτε απότομες κινήσεις τίποτα ..τωρα τα σταμάτησα τα ουτρογκεσταν  γ τρεις μέρες π μ ειπε ο γιατρος.....ενοητε όταν έχει να  κάνει για τα μωράκια μας κάνουμε τα πάντα και εγώ άμα μ πει ο γιατρος ξάπλα μέχρι να γενησω δεν με νοιάζει καθόλου το μόνο π σκέφτομαι είναι να πάρω το μωράκι μ στην αγκαλίτσα μ  και να είναι καλά.  Εσύ πόσο εβδομαδων είσαι;

Εγώ είμαι 26w..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Dimitra97 είπε:

Κοριτσάκι μ με το καλό το μωράκι σου 

Και εσύ και όλα θα πάνε καλά με τις οδηγίες του γιατρού σου.. καί θα σου δώσω και μια συμβουλή που δεν την τηρώ πολύ αλλά παίζει απόλυτη σημασία..να μην αγχώνεσαι όσο και αν ακούγεται παράλογο το μόνο που καταφέρνεις είναι να κάνεις κακές σκέψεις και να αγχώνεται και το μωράκι σού... ηρεμία και πίστη και όλα θα πάνε σούπερ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Lilak90 είπε:

Και εσύ και όλα θα πάνε καλά με τις οδηγίες του γιατρού σου.. καί θα σου δώσω και μια συμβουλή που δεν την τηρώ πολύ αλλά παίζει απόλυτη σημασία..να μην αγχώνεσαι όσο και αν ακούγεται παράλογο το μόνο που καταφέρνεις είναι να κάνεις κακές σκέψεις και να αγχώνεται και το μωράκι σού... ηρεμία και πίστη και όλα θα πάνε σούπερ

Έχεις απόλυτο δίκιο σε ευχαριστώ πολυ  γλυκιά μ να σαι καλά ❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Εκτός από ζαλαδα είχες τάση προς εμετό γτ εχω πολύ το πρωί ιδικά σήμερα δεν μπορούσα ούτε να φάω κάτι ήμουν πολύ χάλια...

Ψέμματα δεν θα σου πω πραγματικά δεν θυμάμαι αν.ειχα η όχι λόγω χαπιών..  Εγώ γενικά είχα στις 2πρωτες εγκυμοσύνες μου 8με12εβδομαδα αναγουλες έτσι και αλλιώς άλλα χωρίς εμετό..  δεν θυμάμαι και δεν θα μπορούσα να προσδιορίσω αν έφταιγαν σε μένα τα χάπια τότε...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , enjoy είπε:

Ψέμματα δεν θα σου πω πραγματικά δεν θυμάμαι αν.ειχα η όχι λόγω χαπιών..  Εγώ γενικά είχα στις 2πρωτες εγκυμοσύνες μου 8με12εβδομαδα αναγουλες έτσι και αλλιώς άλλα χωρίς εμετό..  δεν θυμάμαι και δεν θα μπορούσα να προσδιορίσω αν έφταιγαν σε μένα τα χάπια τότε...

Κατάλαβα  κορίτσι μ .....θα δω αύριο π δεν θ πάρω ουτρογκεσταν  Ν δω πως θα ξυπνήσω με ναυτία  πάλι η  θα είμαι  οκ θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια  καλησπέρα από τι κατάλαβα τελικά είναι από τα ουτρογκεσταν  η ναυτία και το γαστρεντερικό πρόβλημα π είχα  σήμερα που δεν πήρα είμαι μια χαρά δεν έχω κανένα θέμα ούτε ναυτία ούτε ζαλάδα ούτε τίποτα.....

Ο γιατρός μ είπε ότι αν με πειράζουν τόσο θα Μ τα σταματήσει αλλά εγώ δεν θέλω ρε γμτ να τα σταματήσω κ λόγω της αποβολής π είχα ....έχω διαβάσει ότι βοηθάνε αυτά τα χάπια γτ με πειράζουν τόσο όμως  δεν ξερω και περνώ και λίγα mg  ....θα του πω να τα πάρω κολπικά μηπως δεν  με επιραζουν τόσο ελπίζω  να Μ πει να τα περνώ έτσι ....

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Κορίτσια  καλησπέρα από τι κατάλαβα τελικά είναι από τα ουτρογκεσταν  η ναυτία και το γαστρεντερικό πρόβλημα π είχα  σήμερα που δεν πήρα είμαι μια χαρά δεν έχω κανένα θέμα ούτε ναυτία ούτε ζαλάδα ούτε τίποτα.....

Ο γιατρός μ είπε ότι αν με πειράζουν τόσο θα Μ τα σταματήσει αλλά εγώ δεν θέλω ρε γμτ να τα σταματήσω κ λόγω της αποβολής π είχα ....έχω διαβάσει ότι βοηθάνε αυτά τα χάπια γτ με πειράζουν τόσο όμως  δεν ξερω και περνώ και λίγα mg  ....θα του πω να τα πάρω κολπικά μηπως δεν  με επιραζουν τόσο ελπίζω  να Μ πει να τα περνώ έτσι ....

Κοίτα εγώ γιατρός δεν είμαι αυτό που ξέρω όμως είναι ότι αν υπάρχει προηγούμενη αποβολή τα utrogestan τα δίνουν όλοι γτ βοηθάνε πολύ να είναι ήρεμη η μήτρα.. στην τελική φυσική προγεστερόνη είναι την παράγει και το σώμα μας.. τώρα γτ σου λέει να μήν τα ξανά πάρεις και όχι να τα παίρνεις κολπικά δεν ξέρω... όμως όταν πας κάνε τού συζήτηση για να καταλάβεις και εσύ τον λόγο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Lilak90 είπε:

Κοίτα εγώ γιατρός δεν είμαι αυτό που ξέρω όμως είναι ότι αν υπάρχει προηγούμενη αποβολή τα utrogestan τα δίνουν όλοι γτ βοηθάνε πολύ να είναι ήρεμη η μήτρα.. στην τελική φυσική προγεστερόνη είναι την παράγει και το σώμα μας.. τώρα γτ σου λέει να μήν τα ξανά πάρεις και όχι να τα παίρνεις κολπικά δεν ξέρω... όμως όταν πας κάνε τού συζήτηση για να καταλάβεις και εσύ τον λόγο...

@Dimitra97 καλησπέρα Δήμητρα. Πριν από 4 χρόνια είχα παλινδρομη κύηση στις 8 εβδομάδες και 2 ημερες. Είχα ήδη μια κόρη 8 ετών τότε. Περισυ τον Μάιο έμεινα ξανά έγκυος και ο γιατρός μου, μου ξεκίνησε αμέσως αντιπηκτικες ενέσεις και utrogestan για το 1ο τρίμηνο, για να θωρακισουμε την κύηση. Τα utrogestan τα έβαζα κολπικά, 3 την ημέρα και όταν τον ρώτησα για να παίρνω το μεσημεριανό τουλάχιστον από το στόμα, επειδή στη δουλειά δεν βόλευε να το βάζω κολπικά, μου το απέκλεισε επειδή θα μου προκαλούσε ναυτία. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί ο γιατρός σου δεν σε αφήνει να το βάλεις κολπικά. Όταν σου εξηγήσει το γιατί, ενημέρωσε μας αν θες. Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Lilak90 είπε:

Κοίτα εγώ γιατρός δεν είμαι αυτό που ξέρω όμως είναι ότι αν υπάρχει προηγούμενη αποβολή τα utrogestan τα δίνουν όλοι γτ βοηθάνε πολύ να είναι ήρεμη η μήτρα.. στην τελική φυσική προγεστερόνη είναι την παράγει και το σώμα μας.. τώρα γτ σου λέει να μήν τα ξανά πάρεις και όχι να τα παίρνεις κολπικά δεν ξέρω... όμως όταν πας κάνε τού συζήτηση για να καταλάβεις και εσύ τον λόγο...

Επίδη μένω σε νησί δεν μπορώ να πάω στο γυναικολόγο είναι μακριά και μυλάμε τηλεφωνικά αλλά θα του το πω...θα πηγαίνω μια φορά το μήνα π θα με βλέπει  ....θα του πω ότι και χάλια να με κάνουν από την ναυτία  τα χάπια θέλω να τα συνεχίσω δεν πειράζει θα κάνω υπομονή .... Συγκεκριμένα μ είπε ότι δεν περαζει και να τα σταματήσω...φαντάζομαι για να Μ είπε έτσι εκείνος ξέρει καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Dimitra97 είπε:

Επίδη μένω σε νησί δεν μπορώ να πάω στο γυναικολόγο είναι μακριά και μυλάμε τηλεφωνικά αλλά θα του το πω...θα πηγαίνω μια φορά το μήνα π θα με βλέπει  ....θα του πω ότι και χάλια να με κάνουν από την ναυτία  τα χάπια θέλω να τα συνεχίσω δεν πειράζει θα κάνω υπομονή .... Συγκεκριμένα μ είπε ότι δεν περαζει και να τα σταματήσω...φαντάζομαι για να Μ είπε έτσι εκείνος ξέρει καλύτερα 

Έχεις κάνει τις πρώτες αιματολογικες εξετάσεις; θύμισε μου αν θες ποσών χρόνων είσαι και σε ποια εβδομάδα κύησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...