Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

Outrogestan 100mg


Dimitra97

Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , tetakom είπε:

Έχεις κάνει τις πρώτες αιματολογικες εξετάσεις; θύμισε μου αν θες ποσών χρόνων είσαι και σε ποια εβδομάδα κύησης.

Ειμαι 24 σχεδόν η παλινδομη π είχα ήταν τυχαίο γεγονός έκανα όλες τις εξετάσεις π Μ είπε ο γιατρός και βγήκανε καθαρές .......τώρα σε αυτή την εγγυμοσινη όχι δεν έχω κάνει αιματολογικές είμαι 4 εβδομάδων και δύο ημερών είναι η τρίτη ημέρα της καθυστερήσης μ απλά εγώ το έμαθα νοριτερα γτ έκανα το τεστ ....λογικά τις εξετάσεις θα τις κάνω σε  ένα μήνα περίπου π θα πάω στο γυναικολόγο μ  ...η παλινδρόμη συνεβει συγκεκριμένα 17 Δεκεμβρίου κ μ ήρθε η πρώτη περίοδος μετά από 26 ημέρες κάναμε αμέσως προσπάθειες αφού μας έδωσε το οκ ο γιατρός ...

πρίν από 17 λεπτά , tetakom είπε:

@Dimitra97 καλησπέρα Δήμητρα. Πριν από 4 χρόνια είχα παλινδρομη κύηση στις 8 εβδομάδες και 2 ημερες. Είχα ήδη μια κόρη 8 ετών τότε. Περισυ τον Μάιο έμεινα ξανά έγκυος και ο γιατρός μου, μου ξεκίνησε αμέσως αντιπηκτικες ενέσεις και utrogestan για το 1ο τρίμηνο, για να θωρακισουμε την κύηση. Τα utrogestan τα έβαζα κολπικά, 3 την ημέρα και όταν τον ρώτησα για να παίρνω το μεσημεριανό τουλάχιστον από το στόμα, επειδή στη δουλειά δεν βόλευε να το βάζω κολπικά, μου το απέκλεισε επειδή θα μου προκαλούσε ναυτία. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί ο γιατρός σου δεν σε αφήνει να το βάλεις κολπικά. Όταν σου εξηγήσει το γιατί, ενημέρωσε μας αν θες. Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια! 

Την Δευτέρα π θα μηλησω μαζί του θα τον ρωτήσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

πρίν από 9 λεπτά , Dimitra97 είπε:

Ειμαι 24 σχεδόν η παλινδομη π είχα ήταν τυχαίο γεγονός έκανα όλες τις εξετάσεις π Μ είπε ο γιατρός και βγήκανε καθαρές .......τώρα σε αυτή την εγγυμοσινη όχι δεν έχω κάνει αιματολογικές είμαι 4 εβδομάδων και δύο ημερών είναι η τρίτη ημέρα της καθυστερήσης μ απλά εγώ το έμαθα νοριτερα γτ έκανα το τεστ ....λογικά τις εξετάσεις θα τις κάνω σε  ένα μήνα περίπου π θα πάω στο γυναικολόγο μ  ...η παλινδρόμη συνεβει συγκεκριμένα 17 Δεκεμβρίου κ μ ήρθε η πρώτη περίοδος μετά από 26 ημέρες κάναμε αμέσως προσπάθειες αφού μας έδωσε το οκ ο γιατρός ...

Την Δευτέρα π θα μηλησω μαζί του θα τον ρωτήσω...

Κι εμένα η παλινδρομη, τυχαίο γεγονός ηταν. Τι να σου πω βρε κορίτσι κάθε γιατρός έχει τα δικά του. Το θέμα είναι να νιώθεις ασφαλείς μαζί του, οπότε θα τον ακούς πίστα. Όσο για την ξάπλα θα σου πρότεινα να μη το κάνεις αν δεν συντρέχει λόγος. Δεν είσαι άρρωστη καρδούλα μου. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και να είσαι προσεκτική. Εμπειρικά θα σου πω ότι και σε γυάλα να μπούμε, όλα θα εξελιχθούν όπως είναι να εξελιχθούν. Πχ στην κόρη μου που είναι 13 ετών, δεν περίμενα ότι ήμουν έγκυος (έπαιρνα αντισυλληπτικα τότε) και έκανα ότι μπορείς να φανταστείς. Σήκωνα βαρη, ξενυχτουσα.... Στην τελευταία εγκυμοσύνη δούλευα από το σπίτι και δεν με αφηναν να σηκώνω ούτε καρφίτσα, παρόλο που όλα ήταν τέλεια. Παρόλα αυτά δυστυχώς δεν εξελίχθηκαν καλά τα πράγματα. Γι αυτό σου λέω, απόλαυσε το με πρόσοχη πάντα. Θα περιμένουμε νέα σου. <3

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , tetakom είπε:

Κι εμένα η παλινδρομη, τυχαίο γεγονός ηταν. Τι να σου πω βρε κορίτσι κάθε γιατρός έχει τα δικά του. Το θέμα είναι να νιώθεις ασφαλείς μαζί του, οπότε θα τον ακούς πίστα. Όσο για την ξάπλα θα σου πρότεινα να μη το κάνεις αν δεν συντρέχει λόγος. Δεν είσαι άρρωστη καρδούλα μου. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και να είσαι προσεκτική. Εμπειρικά θα σου πω ότι και σε γυάλα να μπούμε, όλα θα εξελιχθούν όπως είναι να εξελιχθούν. Πχ στην κόρη μου που είναι 13 ετών, δεν περίμενα ότι ήμουν έγκυος (έπαιρνα αντισυλληπτικα τότε) και έκανα ότι μπορείς να φανταστείς. Σήκωνα βαρη, ξενυχτουσα.... Στην τελευταία εγκυμοσύνη δούλευα από το σπίτι και δεν με αφηναν να σηκώνω ούτε καρφίτσα, παρόλο που όλα ήταν τέλεια. Παρόλα αυτά δυστυχώς δεν εξελίχθηκαν καλά τα πράγματα. Γι αυτό σου λέω, απόλαυσε το με πρόσοχη πάντα. Θα περιμένουμε νέα σου. <3

 

 Το κάνω προλοπτικα έχω πάρει πολύ φόβο δεν θέλω να ξανά συμβεί κατι τέτοιο γι'αυτό κάθομαι ξάπλα ο γιατρός δεν Μ το είπε από μόνη μ το κάνω....είναι δύσκολο να την απολαύσω θέλω τόσο πολύ αλλά μ είναι δύσκολο :( τρέμω μόνο κ μόνο στην ιδέα μην ξανασυμβεί.....μακάρι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά .... Ήταν η πρώτη φορά π είχα μηνει έγγυος και είχα φρικαρει τελιος όταν συνεβει αυτό και τώρα στην δεύτερη είμαι υπερβολική το ξέρω αλλά έχω τρομαξει τόσο πολύ με την αποβολή και φοβάμαι κάθε μέρα μην συμβεί το οτιδήποτε ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Dimitra97 είπε:

 Το κάνω προλοπτικα έχω πάρει πολύ φόβο δεν θέλω να ξανά συμβεί κατι τέτοιο γι'αυτό κάθομαι ξάπλα ο γιατρός δεν Μ το είπε από μόνη μ το κάνω....είναι δύσκολο να την απολαύσω θέλω τόσο πολύ αλλά μ είναι δύσκολο :( τρέμω μόνο κ μόνο στην ιδέα μην ξανασυμβεί.....μακάρι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά .... Ήταν η πρώτη φορά π είχα μηνει έγγυος και είχα φρικαρει τελιος όταν συνεβει αυτό και τώρα στην δεύτερη είμαι υπερβολική το ξέρω αλλά έχω τρομαξει τόσο πολύ με την αποβολή και φοβάμαι κάθε μέρα μην συμβεί το οτιδήποτε ...

Είναι λογικό να φοβάσαι και το καταλαβαίνω. Το έχω περάσει κι εγώ. Προσπάθησε όμως να το χαρείς γιατί είναι μια πολύ όμορφη και μοναδική περίοδος στη ζωή μας. Σε φιλώ και σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα τέλεια! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , tetakom είπε:

Είναι λογικό να φοβάσαι και το καταλαβαίνω. Το έχω περάσει κι εγώ. Προσπάθησε όμως να το χαρείς γιατί είναι μια πολύ όμορφη και μοναδική περίοδος στη ζωή μας. Σε φιλώ και σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα τέλεια! 

Να σαι καλά κοπέλα μ ευχαριστώ πολύ όταν μηλησω με το γιατρό μ την Δευτέρα θα σας πω.. καλό βράδυ ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Να σαι καλά κοπέλα μ ευχαριστώ πολύ όταν μηλησω με το γιατρό μ την Δευτέρα θα σας πω.. καλό βράδυ ❤️

Πες του γιατρου Μήπως να κανεις μια εξεταση αιματος προγεστερονης να δεις που βρισκεσαι!;και εννοειται  κολπικα οπως πολλοι γιατροι δινουν ή αλλιως ενεση προγεστερονης;!.το 1ο τριμηνο ειναι το κρισιμο..εγω στη κυηση μετραγα καθε βδομαδα prg με εξ αιματος  (βεβαια εγω με εξωσωματικη )και επαιρνα κ 3 κολπο 3 στομα τη μερα.στην αυχενικη 11η τα εκοψα ολα γιατι αναλαμβανει ο πλακουντας κ δεν εχουμε προβλημα..αλλα  εχω ακουσει κ περιπτωσεις με φυσικη συλληψη που μπορει η γυναικα να εχει ελλειψη κ να χρειαζεται εξτρα στηριξη με ουτρο.!αναμενουμε τι θα σου πει!να πανε ολα καλά ξεκουραση κ ηρεμια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια  καλησπέρα τι κάνετε .....

τελικά τα ουτρογκεσταν με πείραζαν γτ τα επερνα με άδειο στομάχι μηλησα και με τον γιατρό μ και Μ είπε γι'αυτό με πείραξαν τόσο πολύ σήμερα π τα πήρα μετά το πρωινό δεν είχα κανένα πρόβλημα οπότε όλα μια χαρά τώρα τα συνεχίζω κανονικά και περιμένω μέχρι να περάσουν οι εβδομάδες να πάω για το πρωτο μ υπέριχο...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...