Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Εγώ της γρίπης κάνω κάθε χρόνο λόγω δουλειάς και κάνω και στο παιδί, έχω δει τρελή διαφορά μέσα στα χρόνια. Από παιδί, έφηβη και νεαρή ενήλικας που αρρώσταινα συνέχεια και βαριά, πλέον ζω σαν κανονικός άνθρωπος, με 1-2 ιωσούλες το χρόνο.

Την τρίτη δόση του εμβολίου την έκανα 8 εβδομάδων και δεν αμφέβαλα στιγμή. Περάσαμε και κορωνοϊό 8 εβδομάδες μετά, στο peak των αντισωμάτων μας, και δεν καταλάβαμε τίποτα παραπάνω από μια απλή ίωση. 

Γενικά εγώ είμαι πολύ υπέρ των εμβολίων, σαν άνθρωπος και σαν επαγγελματίας. Δεν κάνω όμως την αντίστοιχη κουβέντα, γιατί ξέρω ότι δεν οδηγεί πουθενά. Δέχομαι την ατομική ελευθερία και αυτοδιάθεση. 

Αυτό όμως που δεν δέχομαι με τίποτα είναι ένας γυναικολόγος να μην ενημερώνει την έγκυο για το προτεινόμενο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών που, πώς να το κάνουμε δηλαδή, περιλαμβάνει και τα τρία προαναφερθέντα εμβόλια. Προσοχή, να ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ, όχι να ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ. Δέχομαι ακόμη και να πει την προσωπική του άποψη, αν δεν συμφωνεί με κάποιο. Άνθρωπος είναι. Αλλά αυτή η συζήτηση δε μπορεί να μη γίνεται ποτέ. Δε μπορούμε δηλαδή να μιλάμε με το γυναικολόγο μας για μαλλιά, νύχια, κρέμες και αντιηλιακα και να μη μιλάμε για εμβόλια...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εγώ δεν την έκανα τη Τρίτη δόση. Φοβήθηκα. Κι ούτε θα την κάνω. Όσο για τα εμβόλια τα άλλα ούτε της γρίπης μου είπε κανείς να κάνω.

Αν δεν κανω λαθος το εμβολιο της γριπης γινεται περιπου Οκτωβριο για να σε καλυπτει ετσι δεν ειναι; μηπως μας το πουν αργότερα δηλαδη; στο πρωτο παιδακι γεννησα Σεπτέμβριο και αρχες Νοεμβρη εκανα της γριπης με συσταση του παιδιατρου! 

1 ώρα πρίν, ArtemisΚ είπε:

Εμένα μου έχει πει να την κανω αλλά να σου πω την αλήθεια ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω, είναι να την κάνω τέλη Αυγούστου. 

Εμενα μου ειχε πει να το κανω αλλα μετα την αυχενικη να περασει δηλαδη το πρωτο τριμηνο! Αν το κανω θα το κανω προς Σεπτεμβριο για να εχω καποιο ατομο να με βοηθησει εκεινες τις μερες με τον μικρο μου!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , nairobi είπε:

Αν δεν κανω λαθος το εμβολιο της γριπης γινεται περιπου Οκτωβριο για να σε καλυπτει ετσι δεν ειναι; μηπως μας το πουν αργότερα δηλαδη; στο πρωτο παιδακι γεννησα Σεπτέμβριο και αρχες Νοεμβρη εκανα της γριπης με συσταση του παιδιατρου! 

Σωστά, η περίοδος της γρίπης ξεκινάει το φθινόπωρο (Σεπτέμβριο-Οκτώβριο) και ολοκληρώνεται την άνοιξη (κοντά στον Απρίλιο). Φυσικά, περιστατικά υπάρχουν όλο το χρόνο, αλλά τα περισσότερα το παραπάνω διάστημα, οπότε εμβολιαζόμαστε ανάλογα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εγώ δεν την έκανα τη Τρίτη δόση. Φοβήθηκα. Κι ούτε θα την κάνω. Όσο για τα εμβόλια τα άλλα ούτε της γρίπης μου είπε κανείς να κάνω.

Κι εγω τα ίδια. Δεν εκανα ακόμα την τρίτη δοση, αν κι ο γιατρος μου λεει πως δεν επηρεαζει κατι, εχω ακόμα ενδοιασμους. Για αυτο της γριπης δεν ανεφερε κατι ποτέ, ουτε τωρα, ουτε και στην προηγούμενη εγκυμοσυνη.

Εν τω μεταξυ κοριτσια σημερα πηγα για τις καθιερωμενες μηνιαίες εξετασεις αιματος και για πρωτη φορά, ημουν σαν ζόμπι ολη μέρα! Σερνόμουν απο καναπέ σε καναπέ! Λες και εδωσα ενα λίτρο αίμα! Σας έχει συμβεί; Να διαρκέσει η αδυναμία τόσες ώρες;


dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Melie είπε:

Εγώ της γρίπης κάνω κάθε χρόνο λόγω δουλειάς και κάνω και στο παιδί, έχω δει τρελή διαφορά μέσα στα χρόνια. Από παιδί, έφηβη και νεαρή ενήλικας που αρρώσταινα συνέχεια και βαριά, πλέον ζω σαν κανονικός άνθρωπος, με 1-2 ιωσούλες το χρόνο.

Την τρίτη δόση του εμβολίου την έκανα 8 εβδομάδων και δεν αμφέβαλα στιγμή. Περάσαμε και κορωνοϊό 8 εβδομάδες μετά, στο peak των αντισωμάτων μας, και δεν καταλάβαμε τίποτα παραπάνω από μια απλή ίωση. 

Γενικά εγώ είμαι πολύ υπέρ των εμβολίων, σαν άνθρωπος και σαν επαγγελματίας. Δεν κάνω όμως την αντίστοιχη κουβέντα, γιατί ξέρω ότι δεν οδηγεί πουθενά. Δέχομαι την ατομική ελευθερία και αυτοδιάθεση. 

Αυτό όμως που δεν δέχομαι με τίποτα είναι ένας γυναικολόγος να μην ενημερώνει την έγκυο για το προτεινόμενο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών που, πώς να το κάνουμε δηλαδή, περιλαμβάνει και τα τρία προαναφερθέντα εμβόλια. Προσοχή, να ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ, όχι να ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ. Δέχομαι ακόμη και να πει την προσωπική του άποψη, αν δεν συμφωνεί με κάποιο. Άνθρωπος είναι. Αλλά αυτή η συζήτηση δε μπορεί να μη γίνεται ποτέ. Δε μπορούμε δηλαδή να μιλάμε με το γυναικολόγο μας για μαλλιά, νύχια, κρέμες και αντιηλιακα και να μη μιλάμε για εμβόλια...

Ναι δεν το καταλαβαινω αυτο γιατι ο ενας ειναι απολυτος οτι πρεπει να γινει και ο αλλος δεν το αναφερει καν!! Και δεν ειναι η μοναδικη περιπτωση σε πολλα θεματα μας μπερδευουν! Περιμενω τον επομενο υπερηχο να τη ρωτησω για του κοκκυτη αν και στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα αλλο γιατρό! Εστω γι αυτη την φορα να ακουσω τη γνωμη της, γιατι δεν μου το ανεφερε καν! Και για του κορονοιου εγω τη ρωτησα φυσικα! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Melie είπε:

Σωστά, η περίοδος της γρίπης ξεκινάει το φθινόπωρο (Σεπτέμβριο-Οκτώβριο) και ολοκληρώνεται την άνοιξη (κοντά στον Απρίλιο). Φυσικά, περιστατικά υπάρχουν όλο το χρόνο, αλλά τα περισσότερα το παραπάνω διάστημα, οπότε εμβολιαζόμαστε ανάλογα.

Εμένα μου είπε οπωσδήποτε να το κάνω, δουλεύω και με παιδιά, ήθελα να το κάνω και πιο πριν αλλά με τις 2 δόσεις του εμβολίου του κορονοιου έμπλεξα. Το έκανα μέσα Μάρτη της γρίπης,λίγο αργά βέβαια αλλά αφού μου το είπε ο γιατρός μου.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Ναι δεν το καταλαβαινω αυτο γιατι ο ενας ειναι απολυτος οτι πρεπει να γινει και ο αλλος δεν το αναφερει καν!! Και δεν ειναι η μοναδικη περιπτωση σε πολλα θεματα μας μπερδευουν! Περιμενω τον επομενο υπερηχο να τη ρωτησω για του κοκκυτη αν και στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα αλλο γιατρό! Εστω γι αυτη την φορα να ακουσω τη γνωμη της, γιατι δεν μου το ανεφερε καν! Και για του κορονοιου εγω τη ρωτησα φυσικα! 

Του covid είχα προλάβει να κάνω την 3η δόση  3 μήνες πριν μείνω έγκυος.. για του κοκκυτη θα τον ρωτήσω και εγώ στο επόμενο ραντεβού 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η αλήθεια είναι ότι του κοκκυτη που αν δεν κάνω λάθος κυκλοφορεί σαν τετραπλό εμβολιο στην Ελλάδα το είχα κάνει αφού γέννησα το πρώτο παιδί μου, δηλαδή πριν 1μιση χρόνο κ νομίζω πως κρατάει για μια δεκαετία μέχρι να κάνεις το επόμενο επαναληπτικό οπότε πιστεύω δε χρειάζεται να το ξανακάνω..  θα ρωτήσω όμως κ τη γιατρό μ γιατί ούτε σε εμένα ανέφερε κάτι για τα εμβόλια..  θα ρωτήσω κ για τη γρίπη αν κ τώρα δν είναι περίοδος που κάνουν αποσο ξέρω..  τωρα για του κοβιντ είχα κάνει την Τρίτη δόση ένα δίμηνο περίπου πριν μείνω εγκυος.. λέτε να κάνετε κ 4η δόση αν χρειαστεί κατά τον Σεπτέμβρη??

Update μόλις διάβασα ότι σε κάθε εγκυμοσύνη χρειάζεται να γίνεται το εμβόλιο του κοκκυτη ανεξαρτήτως προηγούμενου εμβολιασμού..  πφφ κ όσο υπέρ είμαι άλλο τόσο δεν τα μπορώ κατά τη διάρκεια της κυησης.. να δούμε τι θα πει κ η γιατρός μ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν υπάρχει όσο χθες ρωτούσα για το εμβόλιο! Βγήκε ο άντρας μ θετικός στον κοβιντ, κόλλησε από έναν συνάδελφο του αποτι φαίνεται.. κ τρέμω στην ιδέα ότι το πιθανότερο είναι να έχω κολλήσει κ εγώ μιας κ αυτες τις μέρες ήμασταν όλη την ώρα μαζί..  κ έχω κ το μωρο μην έχει κολλήσει κ αυτό..  μέχρι στιγμής εγω κ το μωρο είμαστε αρνητικοί.. 

Το έχει περάσει καμία σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , Irini__ είπε:

Κορίτσια δεν υπάρχει όσο χθες ρωτούσα για το εμβόλιο! Βγήκε ο άντρας μ θετικός στον κοβιντ, κόλλησε από έναν συνάδελφο του αποτι φαίνεται.. κ τρέμω στην ιδέα ότι το πιθανότερο είναι να έχω κολλήσει κ εγώ μιας κ αυτες τις μέρες ήμασταν όλη την ώρα μαζί..  κ έχω κ το μωρο μην έχει κολλήσει κ αυτό..  μέχρι στιγμής εγω κ το μωρο είμαστε αρνητικοί.. 

Το έχει περάσει καμία σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης??

Εμάς κόλλησε η μικρή μας από το νηπιαγωγείο πριν 1 μιση μήνα.. και ευτυχώς δεν κολλήσαμε όμως φορούσαμε μάσκες ffp2 24 ώρες το 24ωρο και οι τρεις.. και εγώ ειδικά εξορία στο ίδιο σπίτι ναι μεν αλλά σε άλλο δωμάτιο . Και να συμπληρώσω πως είμαστε 3πλα εμβολιασμενοι και οι 2. Η μικρή δεν ήταν εμβολιασμενη λόγω ηλικίας.. δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Irini__ said:

Κορίτσια δεν υπάρχει όσο χθες ρωτούσα για το εμβόλιο! Βγήκε ο άντρας μ θετικός στον κοβιντ, κόλλησε από έναν συνάδελφο του αποτι φαίνεται.. κ τρέμω στην ιδέα ότι το πιθανότερο είναι να έχω κολλήσει κ εγώ μιας κ αυτες τις μέρες ήμασταν όλη την ώρα μαζί..  κ έχω κ το μωρο μην έχει κολλήσει κ αυτό..  μέχρι στιγμής εγω κ το μωρο είμαστε αρνητικοί.. 

Το έχει περάσει καμία σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης??

Κόλλησα πριν περίπου 2-2μιση εβδομάδες. Είμαι βέβαια 3πλο εμβολιασμένη.

Μπορώ να πω οτι το πέρασα πιο ελαφριά απο όσους κολλήσανε . Βήχα και μπούκωμα. Ο άντρας μου είχε και πυρετό, κούραση, πονοκέφαλο, και τα πεθερικά πιο βαριά λίγο, αλλα όχι επικινδυνα.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Κορίτσια δεν υπάρχει όσο χθες ρωτούσα για το εμβόλιο! Βγήκε ο άντρας μ θετικός στον κοβιντ, κόλλησε από έναν συνάδελφο του αποτι φαίνεται.. κ τρέμω στην ιδέα ότι το πιθανότερο είναι να έχω κολλήσει κ εγώ μιας κ αυτες τις μέρες ήμασταν όλη την ώρα μαζί..  κ έχω κ το μωρο μην έχει κολλήσει κ αυτό..  μέχρι στιγμής εγω κ το μωρο είμαστε αρνητικοί.. 

Το έχει περάσει καμία σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης??

Και εγώ είχα τον άντρα μου πριν 2 εβδομάδες αλλά εγώ παραδόξως δεν κόλλησα ,βέβαια  είχαμε κολλήσει πάλι τον Φεβρουάριο και οι 2. Έχω τώρα και συνάδελφο με κοβιντ και από χτες και μένα με πονάει ο λαιμός και εχω,μια αδυναμια και ενα 37 ,βέβαια βγαίνει αρνητικό το τεστ αλλά αυτά χρειάζονται σίγουρα 3-5 μέρες να δείξουν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..  να δούμε γτ ήδη απτό πρωί με ενοχλεί κάπως ο λαιμός.. κ εγώ τριπλά εμβολιασμενη αλλά τελικά δεν πρέπει να παίζει κ πολύ ρόλο..  τουλάχιστον να μην ειναι έντονα τα συμπτώματα.. αγχώνομαι κ για τη μικρή μου μην έχει κολλήσει, αχ..:cry:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Irini__ είπε:

Κατάλαβα..  να δούμε γτ ήδη απτό πρωί με ενοχλεί κάπως ο λαιμός.. κ εγώ τριπλά εμβολιασμενη αλλά τελικά δεν πρέπει να παίζει κ πολύ ρόλο..  τουλάχιστον να μην ειναι έντονα τα συμπτώματα.. αγχώνομαι κ για τη μικρή μου μην έχει κολλήσει, αχ..:cry:

Μην φοβάσαι. Και εγω κολλησα με ήπια συμπτώματα 10 ημερων.στο έμβρυο δεν περνάει ο ιός το σταματαει ο πλακούντας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...