Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Μην ανησυχείς που δεν την ακούς!εγώ έχω οπίσθιο,και φαντάσου την κατάλαβα λίγο,στην 19η εβδομάδα το κεφάλι της μάλλον,που,με πίεζε κάτω  και τώρα που είμαι 20+4 ακόμα δεν την καταλαβαίνω συνέχεια μόνο το βράδυ μερικές φορές. Ετυχε την Παρασκευή να την νιώσει και ο άντρας μου και ήταν φανταστικό. Επίσης δεν ένιωσα πεταλούδες και τέτοια που λένε,  νιωθω κανονική κλωτσιτσα.

Περιμένω κι εγώ πως και πως!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Konie είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια, 

Ελπίζω να είστε καλά!! Εμείς σήμερα κάναμε την β επιπέδου και ευτυχώς όλα καλά με την μπεμπα. Έχει αγοράσει καμία καρότσι μέχρι στιγμής; Είμαστε σε σκέψεις σχετικά με το τι να πάρουμε. Σκεφτόμαστε κάτι σε 3 σε 1 μάλλον, ελαφρύ αλλά ταυτόχρονα στιβαρό που να μην ξεπερνά τα 750€. 

Έχει καμία εμπειρία ή πρόταση καμία; 

@Konie εψαχνα κι εγω καροτσι 3 σε 1 και ειδα τοσα πολλα που ζαλιστηκα! Ολο και κατι δεν μου αρεσε ομως. Το ενα δεν αλλαζε προσανατολισμο, το άλλο δεν ειχε μεγαλο αποθηκευτικο χώρο, άλλα ήταν θεόβαρα και γενικα πολυ ακριβα για αυτο που υποσχονταν. Καποιοι μου ελεγαν αξιζει να δωσεις ενα μεγαλο ποσο για καροτσι γνωστης μάρκας, αλλοι μην πεταξεις εκει ολα τα λεφτα σου, παρε κατι αλλο στο μωρο γιατι μπορει και να μην καθησει ποτε! Ψαχνοντας βρηκα μια βιοτεχνια στο Περιστερι που κατασκευαζει καροτσια βολικα και για το μωρο αλλα και για τους φροντιστες του! Το ευχαριστηθηκαμε το υπερχρησιμοποιησαμε και τωρα θα βαλουμε και το δευτερο μπεμπακι μας εκει αφου δεν εχει παθει το παραμικρο! Αν δεν βρεις κατι που να σου αρεσει αλλού, ρίξε μια ματιά στο site  "mother baby".  Εμεις πηραμε το JENIUS, αλλα εχει κι αλλα μοντελα να δεις!  Οι τιμες ειναι εξαιρετικες!

Με το καλό να αγκαλιασεις την μπεμπα σου!

  • Ευχαριστώ 1

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Despoina31 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Και εγώ έχω θέμα στον ύπνο, κλωτσάει η μικρή συνέχεια κ με ξυπνάει..

Επίσης απο χτες εχω ενα πονο δεξια στον αφαλο, σαν σουβλια. Πονάει κ οταν το αγγιζω. Αυριο εχω ραντεβου στο γιατρο να δουμε τι ειναι.

Πηγές στον γιατρό τι σου είπε για την σουβλιά;

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2022 at 8:43 ΜΜ, Laky είπε:

Ναι πρόσθιο πλακούντα έχω. Αλλά είμαι 20 εβδομάδων.

Με πρόσθιο υψηλό πλακούντα-στην πρώτη μου εγκυμοσύνη- ένιωσα το μωρό την 24η/25η εβδομάδα τρώγοντας πίτσα!Μην ανησυχείς,μπροστά σου είναι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Καλημέρα. Έκανα σήμερα την β επιπέδου. Όλα καλά. Ο μπεμπαρος 481γρ και πλέον πιάνει σχεδόν όλη τη κοιλιά! 

Τέλεια νέα!!με το καλό προχωράμε στις επόμενες εξετάσεις..τι έχει σειρά μετά;κ εγώ το απόγευμα είχα αρχικά για την Β επιπέδου αλλά μου το μετέφεραν Παρασκευή μεσημέρι ..

Την καμπύλη σε ποια εβδομάδα την κάνουμε;έχει κάνει κάποια;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Nantiaki al said:

Πηγές στον γιατρό τι σου είπε για την σουβλιά;

Ναιι πηγα, μου είπε ότι είναι μυικό και να μη δίνω σημασία. Γενικώς να ανησυχησω μόνο εαν έχω πόνους όπως της περιόδου και πιο έντονους οι οποίοι έχουν διάρκεια

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Τέλεια νέα!!με το καλό προχωράμε στις επόμενες εξετάσεις..τι έχει σειρά μετά;κ εγώ το απόγευμα είχα αρχικά για την Β επιπέδου αλλά μου το μετέφεραν Παρασκευή μεσημέρι ..

Την καμπύλη σε ποια εβδομάδα την κάνουμε;έχει κάνει κάποια;

Νομίζω 24η-28η βδομάδα την κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Matina87 said:

Τέλεια νέα!!με το καλό προχωράμε στις επόμενες εξετάσεις..τι έχει σειρά μετά;κ εγώ το απόγευμα είχα αρχικά για την Β επιπέδου αλλά μου το μετέφεραν Παρασκευή μεσημέρι ..

Την καμπύλη σε ποια εβδομάδα την κάνουμε;έχει κάνει κάποια;

Καλημέρα! Εμένα ακόμα δεν μου την έχει γράψει (23+2) φαντάζομαι στο επόμενο ραντεβού τέλος ιουλιου.

Αχ κορίτσια χτες στεναχωρηθηκα! Έχω πάρει 9 κιλά και μου την είπε πάλι ο γιατρός! Εντωμεταξύ κ η μικρή βγήκε 630γρ, και είναι πιο πάνω στις καμπύλες μου είπε. Μου λέει μην κάνεις δίαιτα, αλλά πρόσεχε τι τρως. Επίσης μου είπε ότι πολλές φορές οι κοπέλες που βάζουν απότομα κιλά στην εγκυμοσύνη εμφανίζουν κ διαβήτη κύησης μετά.. με έχει πάρει από κάτω από εχτές, γιατί πραγματικά δεν τρώω κάτι τρομερό απο φαγητό, ούτε μεγάλες ποσότητες, και τα γλυκα τα έχω περιορίσει, και δεν μου φαινεται στο υπολοιπο σωμα οτι εχω παχυνει.. και μετά ανεβαίνω ζυγαριά και παθαίνω σοκ
Τουλάχιστον κατά τα άλλα η μικρή μου είναι καλά, αν και πάλι δεν είδαμε το προσωπάκι της γιατί είχε γυρισμένη πλάτη :lol:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Τέλεια νέα!!με το καλό προχωράμε στις επόμενες εξετάσεις..τι έχει σειρά μετά;κ εγώ το απόγευμα είχα αρχικά για την Β επιπέδου αλλά μου το μετέφεραν Παρασκευή μεσημέρι ..

Την καμπύλη σε ποια εβδομάδα την κάνουμε;έχει κάνει κάποια;

Η καμπύλη ζαχάρου δεν είναι απαραίτητη εξέταση. Πχ στην κόρη μου δεν είχα κάνει καθόλου γιατί ήμουν εντός φυσιολογικων κιλών, δεν είχα ιστορικό κτλ. Όσες την κάνουν, την κάνουν στον 7ο μήνα, δηλαδή μετά την 24η-25η εβδομάδα. 

Η επόμενη εξέταση είναι το dopler που γίνεται από την 28η εβδομάδα και μετά 

πρίν από 23 λεπτά , Despoina31 είπε:

Καλημέρα! Εμένα ακόμα δεν μου την έχει γράψει (23+2) φαντάζομαι στο επόμενο ραντεβού τέλος ιουλιου.

Αχ κορίτσια χτες στεναχωρηθηκα! Έχω πάρει 9 κιλά και μου την είπε πάλι ο γιατρός! Εντωμεταξύ κ η μικρή βγήκε 630γρ, και είναι πιο πάνω στις καμπύλες μου είπε. Μου λέει μην κάνεις δίαιτα, αλλά πρόσεχε τι τρως. Επίσης μου είπε ότι πολλές φορές οι κοπέλες που βάζουν απότομα κιλά στην εγκυμοσύνη εμφανίζουν κ διαβήτη κύησης μετά.. με έχει πάρει από κάτω από εχτές, γιατί πραγματικά δεν τρώω κάτι τρομερό απο φαγητό, ούτε μεγάλες ποσότητες, και τα γλυκα τα έχω περιορίσει, και δεν μου φαινεται στο υπολοιπο σωμα οτι εχω παχυνει.. και μετά ανεβαίνω ζυγαριά και παθαίνω σοκ
Τουλάχιστον κατά τα άλλα η μικρή μου είναι καλά, αν και πάλι δεν είδαμε το προσωπάκι της γιατί είχε γυρισμένη πλάτη :lol:

Μεγαλοκοπελα!  

Και εγώ 22 ακριβώς σήμερα και είμαι +7 κιλά αλλά δεν μου λέει κανένας γιατρός τίποτα. Εγώ νιώθω άσχημα γιατί τα πήρα στον ποπό που φούσκωσε και κρατάει ισορροπία με την κοιλιά! Αλλά κατά τα άλλα μου λένε πως έτσι και αλλιώς ήμουν αδύνατη οπότε δεν μας πειράζει. Νομίζω αν κάνεις ισορροπημένη διατροφή και δεν έχεις αλλά προβλήματα υγείας, δεν πειράζει 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Despoina31 είπε:

Καλημέρα! Εμένα ακόμα δεν μου την έχει γράψει (23+2) φαντάζομαι στο επόμενο ραντεβού τέλος ιουλιου.

Αχ κορίτσια χτες στεναχωρηθηκα! Έχω πάρει 9 κιλά και μου την είπε πάλι ο γιατρός! Εντωμεταξύ κ η μικρή βγήκε 630γρ, και είναι πιο πάνω στις καμπύλες μου είπε. Μου λέει μην κάνεις δίαιτα, αλλά πρόσεχε τι τρως. Επίσης μου είπε ότι πολλές φορές οι κοπέλες που βάζουν απότομα κιλά στην εγκυμοσύνη εμφανίζουν κ διαβήτη κύησης μετά.. με έχει πάρει από κάτω από εχτές, γιατί πραγματικά δεν τρώω κάτι τρομερό απο φαγητό, ούτε μεγάλες ποσότητες, και τα γλυκα τα έχω περιορίσει, και δεν μου φαινεται στο υπολοιπο σωμα οτι εχω παχυνει.. και μετά ανεβαίνω ζυγαριά και παθαίνω σοκ
Τουλάχιστον κατά τα άλλα η μικρή μου είναι καλά, αν και πάλι δεν είδαμε το προσωπάκι της γιατί είχε γυρισμένη πλάτη :lol:

Καλησπέρα κ από μένα κορίτσια!!και εγώ συν 7 κιλά είμαι πλέον 23+1 σήμερα αγχωνομαι λίγο γιατί ακόμη 5 μου επιτρέπει ο γιατρός κ βλέπω να  ξεφεύγω ..ξεκίνησα 78 κ δεν έχω καθόλου περιθώριο είχα κ το σάκχαρο νηστείας λίγο ανεβασμένο στην αρχή ..απλά επίπεδη ζυγίζομαι τακτικά παρατήρησα πως ενώ είμαι σταθερή 2-3 εβδομάδες στα κιλά μετά ξαφνικά σε 4-5 μέρες ανεβαίνει η ζυγαριά 1-2 κιλά .. μπαίνουν μαζεμένα δλδ..η αλήθεια είναι ότι δεν προσέχω όπως πριν μείνω έγκυος που έκανα διατροφή..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Η καμπύλη ζαχάρου δεν είναι απαραίτητη εξέταση. Πχ στην κόρη μου δεν είχα κάνει καθόλου γιατί ήμουν εντός φυσιολογικων κιλών, δεν είχα ιστορικό κτλ. Όσες την κάνουν, την κάνουν στον 7ο μήνα, δηλαδή μετά την 24η-25η εβδομάδα. 

Χμ... Συγνώμη που πετάγομαι, αλλά δε συμφωνώ ότι η καμπύλη ζαχάρου δεν είναι απαραίτητη εξέταση. Πέρα από την επαγγελματική μου γνώμη, έχω και την προσωπική μου εμπειρία. Εγώ είμαι 33 εβδομαδων, δεν έχω βάλει ιδιαίτερα κιλά (8), δεν έχω ιστορικό από την προηγούμενη εγκυμοσύνη, κανένα οικογενειακό ιστορικό, κι όμως η καμπύλη ζαχάρου αποκάλυψε πρόβλημα που δεν είχε φανεί στις τυχαίες μηνιαίες μετρήσεις σακχάρου.

Μας υποψίασε, μας έβαλε στη διαδικασία να μετρηθούμε με μηχανάκι, φάνηκε ότι ήμουν αρρύθμιστη και τώρα παίρνω ινσουλίνη και είμαι οκ κι εγώ και το μωρό. Αν δεν την είχα κάνει, θα είχα αδιάγνωστο διαβήτη κύησης και το μωρό θα υπέφερε από τις συνέπειες.

Ίσως να μην χρειάζεται αν όλες μετριόμαστε με μηχανάκι. Γιατί όμως ένα σωρό υγιείς γυναίκες να μπουν σε αυτή τη διαδικασία; Οποιαδήποτε ιατρική εξέταση και να κάνεις, δεν είναι διαγνωστική από μόνη της. Αλλά η δουλειά της είναι ακριβώς αυτή, να σε βάζει να το ψάχνεις περαιτέρω (και μακάρι να μη βρεις τίποτα).

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια εγω εδω που μενω μονο μια εξεταση αιματος εχω κανει στην αρχη και τιποτα αλλο ουτε ουρων ουτε τιποτα..της το ειπα για την εξεταση ουρων μου λεει δν χρειαζεται..τι στο καλο το συστημα τους εδω..παντως οταν ερθω για διακοπες θα κανω εξετασεις ουρων απο μονη μου γιατι εδω ειναι αστα βραστα..εσεις καθε μηνα κανετε εξετασεις;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , elena93 είπε:

Ρε κοριτσια εγω εδω που μενω μονο μια εξεταση αιματος εχω κανει στην αρχη και τιποτα αλλο ουτε ουρων ουτε τιποτα..της το ειπα για την εξεταση ουρων μου λεει δν χρειαζεται..τι στο καλο το συστημα τους εδω..παντως οταν ερθω για διακοπες θα κανω εξετασεις ουρων απο μονη μου γιατι εδω ειναι αστα βραστα..εσεις καθε μηνα κανετε εξετασεις;

Ναι κάθε μήνα. Αλλά στην Ελλάδα απ' όσο γνωρίζω είναι και λίγο υπερβολικόι οι γιατροί. Όταν έρθεις κάνε με το καλό ένα πλήρες έλεγχο και μην αγχώνεσαι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Η καμπύλη ζαχάρου δεν είναι απαραίτητη εξέταση. Πχ στην κόρη μου δεν είχα κάνει καθόλου γιατί ήμουν εντός φυσιολογικων κιλών, δεν είχα ιστορικό κτλ. Όσες την κάνουν, την κάνουν στον 7ο μήνα, δηλαδή μετά την 24η-25η εβδομάδα. 

Η επόμενη εξέταση είναι το dopler που γίνεται από την 28η εβδομάδα και μετά 

Μεγαλοκοπελα!  

Και εγώ 22 ακριβώς σήμερα και είμαι +7 κιλά αλλά δεν μου λέει κανένας γιατρός τίποτα. Εγώ νιώθω άσχημα γιατί τα πήρα στον ποπό που φούσκωσε και κρατάει ισορροπία με την κοιλιά! Αλλά κατά τα άλλα μου λένε πως έτσι και αλλιώς ήμουν αδύνατη οπότε δεν μας πειράζει. Νομίζω αν κάνεις ισορροπημένη διατροφή και δεν έχεις αλλά προβλήματα υγείας, δεν πειράζει 

Και όμως,η καμπύλη ζαχάρου είναι απαραίτητη εξέταση για τις εγκύους,γι αυτό και είναι σπάνιο το να μην τη ζητήσει έναν γυναικολόγος. Επίσης,ο σακχαρώδης διαβήτης εγκυμοσύνης μπορεί να  εμφανιστει και στις εγκύους οι οποίες δεν έχουν περιττά κιλά,αλλά ούτε και ιστορικό . Είναι μια βασική εξέταση η οποία γίνεται συνήθως μετά τη β επιπέδου και αν μια γυναίκα έχει αμφιβολίες,καλό θα ήταν να το συζητήσει με τον γιατρό της και να την βοηθήσει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...