Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Rainbee είπε:

Κορίτσια για τα σαλάμια αυτά που απαγορεύονται είναι αυτά που είναι καπνιστά αντί για βραστα η ψητά. Κι αυτό γιατί με το απλό κάπνισμα συνεχίζει να υπάρχει ο κίνδυνος λιστεριας. Εγώ βέβαια δεν έχω ακούσει ποτε κανέναν να έπαθε λιστερια από σαλάμι και γενικώς δηλαδή όποτε τα έτρωγα κανονικότατα στο πρώτο τρίμηνο γιατί το μόνο που μου ήταν δυνατόν να φάω ήταν τοστ και αν δεν έβαζα κι ένα αλλαντικό μέσα τότε ούτε και τοστ. Τώρα που τρώω τα πάντα, λιμπίζομαι παρά πολύ καπνιστό σολωμο αλλά προσπαθώ να τρώω σπάνια γιατί λεω τώρα οκ δεν έχεις δικαιολογία για να μην το προσεχείς. 

Με τα κρέατα που δε θέλετε τι αιματοκρίτη έχετε κορίτσια? Παίρνετε σίδηρο μήπως γι αυτό? Εγώ εχω αποκτήσει μεγάλη λατρεία στο κρέας αν δεν έχει το φαγητό δηλαδή δεν καταλαβαίνω να έφαγα. Και μια απέχθεια σε κάθε λαχανικό. Όποτε σκεφτόμουν ότι να δεις έπεσε ο αιματοκρίτης μου δεν εξηγείται τέτοια αγάπη. Και για να μου τον μετρήσουν η θα πρέπει να πω ψέμματα ότι εχω συμπτώματα αναιμίας η να περιμένω τις 26 εβδομάδες. Γιατί απ τις 8 εβδομάδες που γίνεται η πρώτη αιματολογική μετά γίνετε στις 26 για όνομα του θεού.

Επίσης για ασβέστιο τι σας έχουν πει? Θα πάρετε συμπλήρωμα η παίρνετε ήδη?

Β επιπέδου εδώ κάνουν 18-23+6 εβδομάδες δεν ξέρω γιατί τόσο μεγάλη διαφορά από Ελλάδα πάλι. Εγώ στις 19+3 πήγα ελπιζω να τα είδαν σωστα τι να πω.

Επίσης το άλλο έχετε αρχίσει να κάνετε ασκήσεις κεγκελ? Η μασάζ περινεου? Τα χετε ακούσει? Θα τα κάνετε ?

Καλησπέρα κορίτσια!ο αιματοκρίτης μου είναι 39.5 ξεκίνησα με 43 ..προς το παρόν δεν παίρνω ούτε ασβέστιο ούτε μαγνήσιο ούτε σίδηρο...μόνο τις iofolen και d3 ..για μαγνήσιο επειδή έπαθα μερικές φορές κράμπες στα πόδια μου είπε ο γιατρός να τρώω κάθε μέρα μια μπανάνα, ένα ακτινίδιο κ λίγες σταφίδες κ αν δεν μου φτάνουν να τον ενημερώσω να μου δώσει μαγνήσιο αλλά είμαι καλά με αυτά προς το παρόν. .τις ασκήσεις αυτές τις έχω ακουστα αλλά δεν μου έχει πει κάτι ο γιατρός..για το μασάζ ούτε που το είχα ακούσει.  Η καμπύλη σακχάρου πότε γίνεται γνωρίζετε;εγώ τώρα θα πάω για Β επιπέδου 6 Ιουλίου και μετά 9 Αυγούστου στον γιατρό μου δεν μου είπε κάτι για καμπύλη ακόμη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!ο αιματοκρίτης μου είναι 39.5 ξεκίνησα με 43 ..προς το παρόν δεν παίρνω ούτε ασβέστιο ούτε μαγνήσιο ούτε σίδηρο...μόνο τις iofolen και d3 ..για μαγνήσιο επειδή έπαθα μερικές φορές κράμπες στα πόδια μου είπε ο γιατρός να τρώω κάθε μέρα μια μπανάνα, ένα ακτινίδιο κ λίγες σταφίδες κ αν δεν μου φτάνουν να τον ενημερώσω να μου δώσει μαγνήσιο αλλά είμαι καλά με αυτά προς το παρόν. .τις ασκήσεις αυτές τις έχω ακουστα αλλά δεν μου έχει πει κάτι ο γιατρός..για το μασάζ ούτε που το είχα ακούσει.  Η καμπύλη σακχάρου πότε γίνεται γνωρίζετε;εγώ τώρα θα πάω για Β επιπέδου 6 Ιουλίου και μετά 9 Αυγούστου στον γιατρό μου δεν μου είπε κάτι για καμπύλη ακόμη..

Περιπου τον 7ο μηνα γινεται η καμπύλη!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γυναικολόγος πάντως μου είχε πει και καπνιστά μπορώ να φάω. Το κακό με μένα είναι ότι παρατρωω γενικώς. Έχω βάλει 8 κιλά και όπως το βλέπω τις επόμενες ημέρες θα δω φτάσει και τα 10. Καμιά σας δεν έχει βάλει τόσα πολλά. Δε μπορώ να καταλάβω με τι ταχύτητα τα παίρνω. 

Πάντως ταχυκαρδία με δύσπνοια έχω κι εγώ αρκετές φορές. Όχι βέβαια συνέχεια αυτό που περιγράφεις εσύ αλλά έχω. Ο γιατρός μου όμως όταν του το είπα μου είπε πως είναι φυσιολογικές οι ταχυκαρδίες. 

Όσο για το σίδηρο κι εγώ ξεκίνησα με 39 κι έχω τώρα 35. Παίρνω όμως δύο την ημέρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Laky είπε:

Εμένα ο γυναικολόγος πάντως μου είχε πει και καπνιστά μπορώ να φάω. Το κακό με μένα είναι ότι παρατρωω γενικώς. Έχω βάλει 8 κιλά και όπως το βλέπω τις επόμενες ημέρες θα δω φτάσει και τα 10. Καμιά σας δεν έχει βάλει τόσα πολλά. Δε μπορώ να καταλάβω με τι ταχύτητα τα παίρνω. 

Πάντως ταχυκαρδία με δύσπνοια έχω κι εγώ αρκετές φορές. Όχι βέβαια συνέχεια αυτό που περιγράφεις εσύ αλλά έχω. Ο γιατρός μου όμως όταν του το είπα μου είπε πως είναι φυσιολογικές οι ταχυκαρδίες. 

Όσο για το σίδηρο κι εγώ ξεκίνησα με 39 κι έχω τώρα 35. Παίρνω όμως δύο την ημέρα.

Από τον Σεπτέμβριο που ξεκίνησα την διαδικασία της εξωσωματικής,έχω πάρει 17 κιλά. Και σκέψου πως τους πρώτους 3μηνες της εγκυμοσύνης  έκανα εμετούς πάνω από δέκα φορές τη μέρα. Παρόλα αυτά πηρα πολλά κιλά λόγω κατακράτησης υγρών όπως μου είπαν οι γιατροί. Δεν είσαι μόνη,είμαστε πολλές που έχουμε παχύνει. Θέλω να πιστεύω πως θα τα χάσουμε μετά τη γέννα ❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Εμένα ο γυναικολόγος πάντως μου είχε πει και καπνιστά μπορώ να φάω. Το κακό με μένα είναι ότι παρατρωω γενικώς. Έχω βάλει 8 κιλά και όπως το βλέπω τις επόμενες ημέρες θα δω φτάσει και τα 10. Καμιά σας δεν έχει βάλει τόσα πολλά. Δε μπορώ να καταλάβω με τι ταχύτητα τα παίρνω. 

Πάντως ταχυκαρδία με δύσπνοια έχω κι εγώ αρκετές φορές. Όχι βέβαια συνέχεια αυτό που περιγράφεις εσύ αλλά έχω. Ο γιατρός μου όμως όταν του το είπα μου είπε πως είναι φυσιολογικές οι ταχυκαρδίες. 

Όσο για το σίδηρο κι εγώ ξεκίνησα με 39 κι έχω τώρα 35. Παίρνω όμως δύο την ημέρα.

Για τα κιλά που λες, εγώ είμαι +6. Κατάφερα να το ελέγξω με καθημερινό περπάτημα 35-40'. Δοκίμασε το και εσύ μήπως και σε βοηθήσει να σταματήσεις την άνοδο για κάποιο διάστημα, όχι να χάσεις 

  • Ευχαριστώ 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά ναι. Δεν ελπίζω στο να χάσω. Τουλάχιστον ναη γίνω τέρας. Κι εγώ με εξωσωματική έμεινα έγκυος αλλά δε μπορώ να πω ότι δε τρώω και να το ρίξω εκεί... 3 κιλά νομίζω έχω πάρει μόνο στο στήθος. Έχω αλλάξει τρία νούμερα. Και συνεχίζει να πονάει φρικτά. Σας ευχαριστώ όμως κορίτσια για τα ενθαρρυντικά σας λόγια. Απλά ήμουν πάντα αρκετά αδύνατη και τώρα δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου. Και λέω που να Φτάσω και στον 8ο!!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εμένα ο γυναικολόγος πάντως μου είχε πει και καπνιστά μπορώ να φάω. Το κακό με μένα είναι ότι παρατρωω γενικώς. Έχω βάλει 8 κιλά και όπως το βλέπω τις επόμενες ημέρες θα δω φτάσει και τα 10. Καμιά σας δεν έχει βάλει τόσα πολλά. Δε μπορώ να καταλάβω με τι ταχύτητα τα παίρνω. 

Πάντως ταχυκαρδία με δύσπνοια έχω κι εγώ αρκετές φορές. Όχι βέβαια συνέχεια αυτό που περιγράφεις εσύ αλλά έχω. Ο γιατρός μου όμως όταν του το είπα μου είπε πως είναι φυσιολογικές οι ταχυκαρδίες. 

Όσο για το σίδηρο κι εγώ ξεκίνησα με 39 κι έχω τώρα 35. Παίρνω όμως δύο την ημέρα.

Και εγώ περίπου τόσα έχω πάρει.. από ποσότητα φαγητού δεν τρώω κάτι ιδιαίτερα παραπάνω σε ποσότητα, απλά λόγω των συσπάσεων και της μικρής αιμορραγίας που είχα έχω κόψει ακόμα και το περπάτημα από το φόβο μου.. ε δεν θέλει και πολύ να τα βάλω μετά :-D

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια αυτό με τα κιλά πρόβλημα.. εγώ γενικά είχα και από πριν και δεν έχω κανένα περιθώριο και τελευταία βάζω πολύ εύκολα είμαι +6.. πλέον κάθε βδομάδα σχεδόν  συν ένα ..θα αρχίσω να προσέχω πολύ γιατί κάπου το χάνω δεν εξηγείται.. άλλα 6 μου έχει δώσει περιθώριο ο γιατρός σκέφτομαι μήπως πάω σε διατροφολόγο..

Link to comment
Share on other sites

Καλά εμένα με βλέπω τα 20 να τα φτάνω με μεγάλη άνεση αφού τώρα κοντεύω τα 10!! Δε ξέρω... Με μεγάλη ταχύτητα βλέπω ότι μπαίνουν κι άρχισα να απελπίζομαι. Αλλά να κόψω και τη μάσα δε λέω... Μια χαρά καταπίνω το ένα μετά το άλλο...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εμένα ο γυναικολόγος πάντως μου είχε πει και καπνιστά μπορώ να φάω. Το κακό με μένα είναι ότι παρατρωω γενικώς. Έχω βάλει 8 κιλά και όπως το βλέπω τις επόμενες ημέρες θα δω φτάσει και τα 10. Καμιά σας δεν έχει βάλει τόσα πολλά. Δε μπορώ να καταλάβω με τι ταχύτητα τα παίρνω. 

Πάντως ταχυκαρδία με δύσπνοια έχω κι εγώ αρκετές φορές. Όχι βέβαια συνέχεια αυτό που περιγράφεις εσύ αλλά έχω. Ο γιατρός μου όμως όταν του το είπα μου είπε πως είναι φυσιολογικές οι ταχυκαρδίες. 

Όσο για το σίδηρο κι εγώ ξεκίνησα με 39 κι έχω τώρα 35. Παίρνω όμως δύο την ημέρα.

 

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλά ναι. Δεν ελπίζω στο να χάσω. Τουλάχιστον ναη γίνω τέρας. Κι εγώ με εξωσωματική έμεινα έγκυος αλλά δε μπορώ να πω ότι δε τρώω και να το ρίξω εκεί... 3 κιλά νομίζω έχω πάρει μόνο στο στήθος. Έχω αλλάξει τρία νούμερα. Και συνεχίζει να πονάει φρικτά. Σας ευχαριστώ όμως κορίτσια για τα ενθαρρυντικά σας λόγια. Απλά ήμουν πάντα αρκετά αδύνατη και τώρα δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου. Και λέω που να Φτάσω και στον 8ο!!!!

Λοιπον κοριτσια κανω αποκαλυψη κιλων! Πρωτη εγκυμοσυνη ξεκιναω 81 κιλα υψος 1.72  μεχρι τον εκτο καταφερνω να παρω 12 κιλα! Κανω σακχαρο κυησης και ξεκιναω διατροφη και χάνω κιλα! Φτανω να γεννησω με 7 κιλα συν δηλαδη 88! Γενναω και τις επομενες μερες ζυγιζομαι 80 κιλα! 

Και μετα ξεκινάει το παρτυ! Θηλασμος καραντινα ντελιβερι και φαγητο μεταμεσονυχτιο!! Φτανω 96 κιλα σε ενα χρονο! Μενω έγκυος  και τωρα ειμαι 98 κιλα! Πηρα μονο 2 αν και τρωω γιατι καιω πολλα επειδή με εχει στο τρεξιμο ο μικρος! Δεν καθομαι λεπτο ειλικρινά κανει ολο ζημοες κ ειμαι ορθια να τον προλαβω! Αλλα και δεν εχω περιθωρια οπως βλεπετε! Πρεπει να βαλω μαξ 7-8 κιλα! Αλλα ξερω ηδη οτι θα κανω διατροφη συντομα εχω πολλες πιθανοτητες για διαβητη παλι και εχω και προδιαθεση για ζαχαρο! 

Ο στοχος μου ειναι το μετα! Πρεπει να βαλω σε μια σειρα τον εαυτο μου και να χασω 25-30 κιλα!!! Και θα το κανω! Εχω χασει 16 κιλα στο παρελθον σε ενα 4μηνο! Ελπιζω το επομενο καλοκαιρι να ειμαι αρκετα κιλα κατω! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, nairobi είπε:

 

Λοιπον κοριτσια κανω αποκαλυψη κιλων! Πρωτη εγκυμοσυνη ξεκιναω 81 κιλα υψος 1.72  μεχρι τον εκτο καταφερνω να παρω 12 κιλα! Κανω σακχαρο κυησης και ξεκιναω διατροφη και χάνω κιλα! Φτανω να γεννησω με 7 κιλα συν δηλαδη 88! Γενναω και τις επομενες μερες ζυγιζομαι 80 κιλα! 

Και μετα ξεκινάει το παρτυ! Θηλασμος καραντινα ντελιβερι και φαγητο μεταμεσονυχτιο!! Φτανω 96 κιλα σε ενα χρονο! Μενω έγκυος  και τωρα ειμαι 98 κιλα! Πηρα μονο 2 αν και τρωω γιατι καιω πολλα επειδή με εχει στο τρεξιμο ο μικρος! Δεν καθομαι λεπτο ειλικρινά κανει ολο ζημοες κ ειμαι ορθια να τον προλαβω! Αλλα και δεν εχω περιθωρια οπως βλεπετε! Πρεπει να βαλω μαξ 7-8 κιλα! Αλλα ξερω ηδη οτι θα κανω διατροφη συντομα εχω πολλες πιθανοτητες για διαβητη παλι και εχω και προδιαθεση για ζαχαρο! 

Ο στοχος μου ειναι το μετα! Πρεπει να βαλω σε μια σειρα τον εαυτο μου και να χασω 25-30 κιλα!!! Και θα το κανω! Εχω χασει 16 κιλα στο παρελθον σε ενα 4μηνο! Ελπιζω το επομενο καλοκαιρι να ειμαι αρκετα κιλα κατω! 

Αν επιτρέπεται, τι διατροφή κάνεις ; Είχα ζητήσει στις αρχές και εγώ από μια διατροφολόγο αλλά δεν ένιωσα καμία διαφορά. Δηλαδή οκ μου είχε απαγορέψει τα γλυκά (προφανώς) και υδατάνθρακες τύπου κριτσινια κτλ περιορισμένα. Επίσης μου έβαζε προϊόντα με χαμηλά λιπαρά όπως γιαούρτι με 2% αλλά αυτά δεν μου αρέσουν. Τα θεωρώ αγευστα.. Οπότε αυτό που κάνω εγώ είναι γενικά να τρώω υγιεινά χωρίς να έχω μειώσει ποσότητες από τις αρχές της εγκυμοσύνης και να βγαίνω καθημερινά για περπάτημα. Υπάρχει κάτι άλλο; 

Χθες πήγαμε σε μια ιδιώτη γιατρό που την έχω για μια ώρα ανάγκης και είδαμε τον μπέμπη. Είναι 337γρ στις 19+5 εβδομάδες. Όλα καλά κατά τα άλλα 

  • Μου αρέσει 3

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Αν επιτρέπεται, τι διατροφή κάνεις ; Είχα ζητήσει στις αρχές και εγώ από μια διατροφολόγο αλλά δεν ένιωσα καμία διαφορά. Δηλαδή οκ μου είχε απαγορέψει τα γλυκά (προφανώς) και υδατάνθρακες τύπου κριτσινια κτλ περιορισμένα. Επίσης μου έβαζε προϊόντα με χαμηλά λιπαρά όπως γιαούρτι με 2% αλλά αυτά δεν μου αρέσουν. Τα θεωρώ αγευστα.. Οπότε αυτό που κάνω εγώ είναι γενικά να τρώω υγιεινά χωρίς να έχω μειώσει ποσότητες από τις αρχές της εγκυμοσύνης και να βγαίνω καθημερινά για περπάτημα. Υπάρχει κάτι άλλο; 

Χθες πήγαμε σε μια ιδιώτη γιατρό που την έχω για μια ώρα ανάγκης και είδαμε τον μπέμπη. Είναι 337γρ στις 19+5 εβδομάδες. Όλα καλά κατά τα άλλα 

Καλημέρα!

Και μεις χτες πήγαμε στον γυναικολόγο!είμαι 18+5 και  270 γραμμάρια το κοριτσάκι μας χτες! Μου μέτρησε και τον τράχηλο πάλι και είναι 29,5 mm βέβαια δεν μου είπε τίποτα γι αυτό αλλά εγώ λίγο φοβήθηκα μετά που το είδα.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marianthi27 είπε:

Αν επιτρέπεται, τι διατροφή κάνεις ; Είχα ζητήσει στις αρχές και εγώ από μια διατροφολόγο αλλά δεν ένιωσα καμία διαφορά. Δηλαδή οκ μου είχε απαγορέψει τα γλυκά (προφανώς) και υδατάνθρακες τύπου κριτσινια κτλ περιορισμένα. Επίσης μου έβαζε προϊόντα με χαμηλά λιπαρά όπως γιαούρτι με 2% αλλά αυτά δεν μου αρέσουν. Τα θεωρώ αγευστα.. Οπότε αυτό που κάνω εγώ είναι γενικά να τρώω υγιεινά χωρίς να έχω μειώσει ποσότητες από τις αρχές της εγκυμοσύνης και να βγαίνω καθημερινά για περπάτημα. Υπάρχει κάτι άλλο; 

Χθες πήγαμε σε μια ιδιώτη γιατρό που την έχω για μια ώρα ανάγκης και είδαμε τον μπέμπη. Είναι 337γρ στις 19+5 εβδομάδες. Όλα καλά κατά τα άλλα 

Η διατροφη που εκανα για τον διαβητη κυησης ειχε περισσοτερο πρωτεινη λιγοτερα αλευρα και οτιδηποτε επιτρεποταν εννοειται ολικης και 3 φρουτα! Συγκεκριμενα γραμμαρια ολα οποτε τα μετρουσα και οτι εβλεπα οτι με ανεβαζει ζαχαρο το μειωνα! 

Η αλλη η διατροφη που εκανα παλιοτερα και εχασα 16 κιλα ουσιαστικα ειχε πρωινο γαλα με 6κουτ δημητριακα ή κουλουρι ή κασερι με μια φετα ψωμι ενδιαμεσο χυμο, ή φρουτο ή γιαουρτι 2% μεσημεριανο τα φαγητα που μου αρεσουν ομως μεριδες οπως πχ 1μιση κουπα ,τυρι σπιρτοκουτο και αφθονη σαλατα οτι θέλω και 2 κουτ σουπας λαδι! Ενδιαμεσο τα ιδια! Βραδυνο ή το μεσημεριανο ή πατατοσαλατα με καροτο αγγουρι μουσταρδα (τελειο) ή δημητριακα ή σαλατα με κρεας! Μου επετρεπε 2-3 φορες κάποιο ενδιαμεσο να ειναι ζελε ή ενα μαρς ή σοκολατα ροφημα ή τελος παντων κατι απο αυτα που μου αρεσει και επισης 1 γευμα τη βδομαδα ηταν μπεργκερ ή κρεπα ή πιτσα! Δεν ενιωθα οτι στερουμουν! Αλλα ζυγιζα τα παντα!! Αυτην θα ξανακανω με το καλο οταν γεννησω! 

Τελεια τα πάει το μικρακι μπραβο!!!! 

  • Ευχαριστώ 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , elena93 είπε:

Πως ειστε; Εχετε χρησημοποιηση καραμελες strepsils για τον λαιμο στην εγκυμοσυνη; Γιατι εχω φοβερο πονολαιμο..

Καλημέρα!!όχι δεν έχω χρησιμοποιήσει γενικά καραμέλες είχα κάνει όμως γαργαρες με φασκόμηλο και σόδα φαγητού..βράζεις πρώτα το νερό το σβήνεις κ μετά βάζεις το φασκόμηλο το αφήνεις για 7-8 λεπτά κ το σουρωνεις μετά βάζεις ένα κ.γ σόδα φαγητού κάνεις γαργαρες και το φτύνεις..είχα τότε κ εγώ τρομερό πονόλαιμο και πύον στις αμυγδαλές είχα πάρει κ αντιβίωση αναγκαστικά αλλα οι γαργαρες με βοηθάνε πολύ..μόλις νιώθω πλέον ότι με ενοχλεί λίγο ο λαιμός κάνω κατευθείαν ..Περαστικά σου κορίτσι μου!!αν δεν έχεις φασκόμηλο βοηθάει κ η σκέτη σόδα φαγητού σε χλιαρό νερό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...