Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Αρκετοί γιατροί δεν την ζητούν τη συγκεκριμένη εξέταση. Δεν είναι σπάνιο. Εγώ πάντως μόλις ζυγιστηκα και μάλλον έχω βάλει τα περισσότερα. 11 μέχρι τώρα!!! Το μόνο καλό είναι ότι ξεκίνησα αρκετά αδύνατη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια! Χάθηκα κ γω λιγάκι... Είχα δύσκολη περίοδο.... Έχασα τη μαμά μου... .. Σε όλο αυτό να προσθέσω κ την β επιπέδου χτες όπου ευτυχως το μωράκι το βρήκαν μια χαρά αλλά τον τράχηλο μου στα 16mm οπότε από βδομάδα μπαίνω για περιδεση! 

On 6/7/2022 at 2:03 ΜΜ, Matina87 είπε:

Τέλεια νέα!!με το καλό προχωράμε στις επόμενες εξετάσεις..τι έχει σειρά μετά;κ εγώ το απόγευμα είχα αρχικά για την Β επιπέδου αλλά μου το μετέφεραν Παρασκευή μεσημέρι ..

Την καμπύλη σε ποια εβδομάδα την κάνουμε;έχει κάνει κάποια;

Έκανα καμπύλη εγω επειδή η μικρή φαίνεται μεγαλύτερη κατά 2 βδομάδες από την πραγματική ηλικία... Εύκολο ειναι δνε είναι κάτι απλά πας νηστική κ κάθεσαι εκεί 2 ώρες, σου δίνουν να πιεις κ ένα γλυκό υγρό (μόνο αυτό με χάλασε εμένα) 

18 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Ρε κοριτσια εγω εδω που μενω μονο μια εξεταση αιματος εχω κανει στην αρχη και τιποτα αλλο ουτε ουρων ουτε τιποτα..της το ειπα για την εξεταση ουρων μου λεει δν χρειαζεται..τι στο καλο το συστημα τους εδω..παντως οταν ερθω για διακοπες θα κανω εξετασεις ουρων απο μονη μου γιατι εδω ειναι αστα βραστα..εσεις καθε μηνα κανετε εξετασεις;

Όχι καθε μήνα εμένα, κάθε 2 σχεδόν κάνουμε αιματολογικες εμείς (Θεσσαλονίκη είμαι) 

  • Λυπημένη/-ος 5
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2022 at 1:54 ΜΜ, Melie είπε:

Χμ... Συγνώμη που πετάγομαι, αλλά δε συμφωνώ ότι η καμπύλη ζαχάρου δεν είναι απαραίτητη εξέταση. Πέρα από την επαγγελματική μου γνώμη, έχω και την προσωπική μου εμπειρία. Εγώ είμαι 33 εβδομαδων, δεν έχω βάλει ιδιαίτερα κιλά (8), δεν έχω ιστορικό από την προηγούμενη εγκυμοσύνη, κανένα οικογενειακό ιστορικό, κι όμως η καμπύλη ζαχάρου αποκάλυψε πρόβλημα που δεν είχε φανεί στις τυχαίες μηνιαίες μετρήσεις σακχάρου.

Μας υποψίασε, μας έβαλε στη διαδικασία να μετρηθούμε με μηχανάκι, φάνηκε ότι ήμουν αρρύθμιστη και τώρα παίρνω ινσουλίνη και είμαι οκ κι εγώ και το μωρό. Αν δεν την είχα κάνει, θα είχα αδιάγνωστο διαβήτη κύησης και το μωρό θα υπέφερε από τις συνέπειες.

Ίσως να μην χρειάζεται αν όλες μετριόμαστε με μηχανάκι. Γιατί όμως ένα σωρό υγιείς γυναίκες να μπουν σε αυτή τη διαδικασία; Οποιαδήποτε ιατρική εξέταση και να κάνεις, δεν είναι διαγνωστική από μόνη της. Αλλά η δουλειά της είναι ακριβώς αυτή, να σε βάζει να το ψάχνεις περαιτέρω (και μακάρι να μη βρεις τίποτα).

Δεν υπάρχει πρόβλημα που δεν συμφωνείς. Φαντάζομαι όπως σε όλα τα θέματα, υπάρχουν γνώμες και γνώμες. Και ειδικά στην ιατρική πολλάκις έχει αποδειχθεί πως δεν υπάρχει μια καθολική και αλάνθαστη γνώμη. Έτσι λοιπόν εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι δεν την θεωρεί απαραίτητη την εξέταση, για αυτό και δεν την έκανα. Την κάνει σε συγκεκριμένες περιπτώσεις (δεν ξέρω ποιες, δεν μπήκα στην διαδικασία να μάθω) και όχι καθολικά σε όλες. Ενδεχομένως, να έπαιξε ρόλο ότι σε εκείνη την εγκυμοσύνη "τερμάτισα" με +8,5 κιλά. Που σημαίνει πως όταν ήμουν στον 7ο ίσως θα είχα λίγα κιλά, αν αυτό επηρεάζει με οποιονδήποτε τρόπο... Σε αυτή την εγκυμοσύνη, είμαι στον 6ο και είμαι ήδη +7 κιλά. Υποθέτω ότι αυτή την φορά θα χειριστούν διαφορετικά το θέμα του ζαχάρου

1 hour ago, Nj__ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χάθηκα κ γω λιγάκι... Είχα δύσκολη περίοδο.... Έχασα τη μαμά μου... .. Σε όλο αυτό να προσθέσω κ την β επιπέδου χτες όπου ευτυχως το μωράκι το βρήκαν μια χαρά αλλά τον τράχηλο μου στα 16mm οπότε από βδομάδα μπαίνω για περιδεση! 

Έκανα καμπύλη εγω επειδή η μικρή φαίνεται μεγαλύτερη κατά 2 βδομάδες από την πραγματική ηλικία... Εύκολο ειναι δνε είναι κάτι απλά πας νηστική κ κάθεσαι εκεί 2 ώρες, σου δίνουν να πιεις κ ένα γλυκό υγρό (μόνο αυτό με χάλασε εμένα) 

Όχι καθε μήνα εμένα, κάθε 2 σχεδόν κάνουμε αιματολογικες εμείς (Θεσσαλονίκη είμαι) 

Συλληπητήρια

20 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Και όμως,η καμπύλη ζαχάρου είναι απαραίτητη εξέταση για τις εγκύους,γι αυτό και είναι σπάνιο το να μην τη ζητήσει έναν γυναικολόγος. Επίσης,ο σακχαρώδης διαβήτης εγκυμοσύνης μπορεί να  εμφανιστει και στις εγκύους οι οποίες δεν έχουν περιττά κιλά,αλλά ούτε και ιστορικό . Είναι μια βασική εξέταση η οποία γίνεται συνήθως μετά τη β επιπέδου και αν μια γυναίκα έχει αμφιβολίες,καλό θα ήταν να το συζητήσει με τον γιατρό της και να την βοηθήσει

Όπως προείπα, υπάρχουν γνώμες και γνώμες. Ο δικός μου γιατρός κρίνει πως δεν είναι απαραίτητη 

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χάθηκα κ γω λιγάκι... Είχα δύσκολη περίοδο.... Έχασα τη μαμά μου... .. Σε όλο αυτό να προσθέσω κ την β επιπέδου χτες όπου ευτυχως το μωράκι το βρήκαν μια χαρά αλλά τον τράχηλο μου στα 16mm οπότε από βδομάδα μπαίνω για περιδεση! 

Έκανα καμπύλη εγω επειδή η μικρή φαίνεται μεγαλύτερη κατά 2 βδομάδες από την πραγματική ηλικία... Εύκολο ειναι δνε είναι κάτι απλά πας νηστική κ κάθεσαι εκεί 2 ώρες, σου δίνουν να πιεις κ ένα γλυκό υγρό (μόνο αυτό με χάλασε εμένα) 

Όχι καθε μήνα εμένα, κάθε 2 σχεδόν κάνουμε αιματολογικες εμείς (Θεσσαλονίκη είμαι) 

Καλό ταξίδι στη μανούλα σου και καλή δύναμη σε σας. 

Πρώτη φορά σου μέτρησαν τράχηλο; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χάθηκα κ γω λιγάκι... Είχα δύσκολη περίοδο.... Έχασα τη μαμά μου... .. Σε όλο αυτό να προσθέσω κ την β επιπέδου χτες όπου ευτυχως το μωράκι το βρήκαν μια χαρά αλλά τον τράχηλο μου στα 16mm οπότε από βδομάδα μπαίνω για περιδεση! 

Έκανα καμπύλη εγω επειδή η μικρή φαίνεται μεγαλύτερη κατά 2 βδομάδες από την πραγματική ηλικία... Εύκολο ειναι δνε είναι κάτι απλά πας νηστική κ κάθεσαι εκεί 2 ώρες, σου δίνουν να πιεις κ ένα γλυκό υγρό (μόνο αυτό με χάλασε εμένα) 

Όχι καθε μήνα εμένα, κάθε 2 σχεδόν κάνουμε αιματολογικες εμείς (Θεσσαλονίκη είμαι) 

Καλό παράδεισο στην μανούλα σου κορίτσι μου!!

Κάναμε κ εμείς σήμερα την Β επιπέδου ο μπεμπούλης μας είναι 600 γραμ όλα πολύ καλά μας είπε ο γιατρός. Τώρα επόμενο ραντεβού σε έναν μήνα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χάθηκα κ γω λιγάκι... Είχα δύσκολη περίοδο.... Έχασα τη μαμά μου... .. Σε όλο αυτό να προσθέσω κ την β επιπέδου χτες όπου ευτυχως το μωράκι το βρήκαν μια χαρά αλλά τον τράχηλο μου στα 16mm οπότε από βδομάδα μπαίνω για περιδεση! 

Έκανα καμπύλη εγω επειδή η μικρή φαίνεται μεγαλύτερη κατά 2 βδομάδες από την πραγματική ηλικία... Εύκολο ειναι δνε είναι κάτι απλά πας νηστική κ κάθεσαι εκεί 2 ώρες, σου δίνουν να πιεις κ ένα γλυκό υγρό (μόνο αυτό με χάλασε εμένα) 

Όχι καθε μήνα εμένα, κάθε 2 σχεδόν κάνουμε αιματολογικες εμείς (Θεσσαλονίκη είμαι) 

Συλληπητηρια κοριτσι μου λυπαμε πολυ

πρίν από 50 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλό παράδεισο στην μανούλα σου κορίτσι μου!!

Κάναμε κ εμείς σήμερα την Β επιπέδου ο μπεμπούλης μας είναι 600 γραμ όλα πολύ καλά μας είπε ο γιατρός. Τώρα επόμενο ραντεβού σε έναν μήνα..

Ποσο εβδομαδων ειστε και τα μικρα σας ειναι απο 600γραμμ και πανω; Εγω εκανα β'επιπεδου στις 20 εβδομαδες και η μικρη ηταν 337γραμμ η γιατρος μου ειπε ειναι πολυ καλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , elena93 είπε:

Συλληπητηρια κοριτσι μου λυπαμε πολυ

Ποσο εβδομαδων ειστε και τα μικρα σας ειναι απο 600γραμμ και πανω; Εγω εκανα β'επιπεδου στις 20 εβδομαδες και η μικρη ηταν 337γραμμ η γιατρος μου ειπε ειναι πολυ καλα

23+2 σήμερα κοπέλα μου..στις 20 ακριβώς ήταν 360..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλό ταξίδι στη μανούλα σου και καλή δύναμη σε σας. 

Πρώτη φορά σου μέτρησαν τράχηλο; 

Να σαι καλά κορίτσι μ! Όχι κ ο γυναικολόγος αν θυμάμαι καλα τον μετρούσε...λογικά αν είχε δει κάτι θα το έλεγε θεωρώ 

2 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλό παράδεισο στην μανούλα σου κορίτσι μου!!

Κάναμε κ εμείς σήμερα την Β επιπέδου ο μπεμπούλης μας είναι 600 γραμ όλα πολύ καλά μας είπε ο γιατρός. Τώρα επόμενο ραντεβού σε έναν μήνα..

Να σαι καλά κορίτσι μ!  Εμάς 580 η μικρή (22w 4d)

2 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Συλληπητηρια κοριτσι μου λυπαμε πολυ

Ποσο εβδομαδων ειστε και τα μικρα σας ειναι απο 600γραμμ και πανω; Εγω εκανα β'επιπεδου στις 20 εβδομαδες και η μικρη ηταν 337γραμμ η γιατρος μου ειπε ειναι πολυ καλα

Να σαι καλά κορίτσι μ :-|

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Χτες ειχα υπερηχο η μικρη μου τα παει πολυ καλα 270 γραμμαρια περιπου 25 εκατοστα με τα ποδαρακια! Ειμαι 19 εβδομαδων ακριβως! 

Οσο για την καμπυλη σακχάρου φυσικα και είναι μια πολυ σημαντικη εξεταση και δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να μας διχαζουν και σε αυτο! Τοσες και τοσες εξετασεις κανουμε αυτη θα μας πειραξει; και φυσικα μπορει να παρουσιασουν διαβητη εγκυες απο 50 μεχρι και 120 κιλα(+ βαλε) ! Διαβαστε για τις επιπλοκες που μπορεί να προκαλεσει ο αδιαγνωστος διαβήτης και η μη αντιμετώπιση του! 

Εγω ειχα στην προηγουμεμη κυηση και θα κανω την εξεταση αμεσως μετα απο τη β επιπεδου παλι! Η οποια ειναι τελος Ιουλιου!! 

Εξετασεις οντως περιπου ανα διμηνο κανω εκτος κι αν εχω καποιο ανησυχητικό συμπτωμα που πρεπει να ψαξουμε οπως πχ οτι δεν κατουραω πολυ τελευταία και μου εγραψε εξετασεις για τα νεφρα! Κιλα πηρα 5 τα τελευταία δυο μεσα σε μια βδομαδα αποτομα κι εγω! 

9 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χάθηκα κ γω λιγάκι... Είχα δύσκολη περίοδο.... Έχασα τη μαμά μου... .. Σε όλο αυτό να προσθέσω κ την β επιπέδου χτες όπου ευτυχως το μωράκι το βρήκαν μια χαρά αλλά τον τράχηλο μου στα 16mm οπότε από βδομάδα μπαίνω για περιδεση! 

Έκανα καμπύλη εγω επειδή η μικρή φαίνεται μεγαλύτερη κατά 2 βδομάδες από την πραγματική ηλικία... Εύκολο ειναι δνε είναι κάτι απλά πας νηστική κ κάθεσαι εκεί 2 ώρες, σου δίνουν να πιεις κ ένα γλυκό υγρό (μόνο αυτό με χάλασε εμένα) 

Όχι καθε μήνα εμένα, κάθε 2 σχεδόν κάνουμε αιματολογικες εμείς (Θεσσαλονίκη είμαι) 

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου!  Ο Θεός να σου δίνει δύναμη να βλέπεις μονό τα θετικά στη ζωή σου και με το καλό να γεννήσεις το παιδάκι σου!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια τι κάνετε;

Δυστυχως ουτε κι εγω την γλιτωσα και κολλησα covid. Το περναω πολυ ελαφρια, οποτε δεν με απασχολει ιδιαίτερα. Αυτο που με ανησυχει ειναι που μαλλον κολλησε κι η μικρη μου 2 χρονων, σημερα ανεβασε πυρετο. Υπάρχει κάποια που να το βιωσε αυτο; Τι κανατε; Πηγατε νοσοκομειο για νοσηλεια; Δεν βρισκω την παιδιατρο στο τηλεφωνο κι εχω αρχισει να αγχωνομαι.:?


dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 57 λεπτά , Ελλάκι είπε:

Γεια σας κοριτσια τι κάνετε;

Δυστυχως ουτε κι εγω την γλιτωσα και κολλησα covid. Το περναω πολυ ελαφρια, οποτε δεν με απασχολει ιδιαίτερα. Αυτο που με ανησυχει ειναι που μαλλον κολλησε κι η μικρη μου 2 χρονων, σημερα ανεβασε πυρετο. Υπάρχει κάποια που να το βιωσε αυτο; Τι κανατε; Πηγατε νοσοκομειο για νοσηλεια; Δεν βρισκω την παιδιατρο στο τηλεφωνο κι εχω αρχισει να αγχωνομαι.:?

Καλησπέρα κορίτσι μου,είμαι από τις Μανουλες Δεκεμβρίου. Λοιπόν το περάσαμε πριν δύο εβδομάδες. Εγώ βαριά ο μικρός μου 16 μηνών έκανε πυρετό μέχρι 39.5 αλλά κράτησε μόνο 1μιση μέρα. Έδινα ντεπόν.  Δύο μέρες δεν πολύ έτρωγε αλλά αυτό ήταν μόνο. Μετά όλα καλά σαν να μην είχε τίποτα.

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

Γεια σας κοριτσια τι κάνετε;

Δυστυχως ουτε κι εγω την γλιτωσα και κολλησα covid. Το περναω πολυ ελαφρια, οποτε δεν με απασχολει ιδιαίτερα. Αυτο που με ανησυχει ειναι που μαλλον κολλησε κι η μικρη μου 2 χρονων, σημερα ανεβασε πυρετο. Υπάρχει κάποια που να το βιωσε αυτο; Τι κανατε; Πηγατε νοσοκομειο για νοσηλεια; Δεν βρισκω την παιδιατρο στο τηλεφωνο κι εχω αρχισει να αγχωνομαι.:?

Κορίτσι μου περαστικά να είναι! Εγώ μετά από 10 μέρες είμαι αρνητική, δεν είχα ιδιαίτερα συμπτώματα αλλά ο βηχας συνεχίζεται, ελπίζω μόνο να μη μου μείνει κανένα κουσούρι από αυτά του long covid δε θα το αντέξω! Η μικρή μου 21 μηνων είχε 2 περίπου μέρες υψηλό πυρετό και τίποτα άλλο..  όμως 11η μέρα και συνεχίζει να είναι θετική.. δε χρειάστηκε νοσηλεία ευτυχώς κ το είχα κ εγώ άγχος γτ δέχονται μόνο σε νοσοκομεία π δέχονται κοβιντ ούτε ιδιωτικα ούτε πουθενά αλλού..  της έδινα μόνο αντιπυρετικα όπως μ είπε ο γιατρός, depon εναλλάξ με algofren.. ανέβαινε σχετικά γρήγορα βέβαια ο πυρετος αυτό με είχε αγχώσει, αλλά όλα καλά..  βρήκες την παιδίατρο?

πρίν από 18 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια όλες εσείς που κολλήσατε είστε εμβολιασμενες με τρεις δόσεις; Γιατί εγώ δεν την έκανα την τρίτη. Επίσης τι περνάτε;

Ναι ναι τριπλά εμβολιασμενη είμαι.. καραμέλες για τον λαιμό, ένα αντιβηχικο φυτικό κ γαργαρες..

Γνώμη μου να κάνεις το εμβόλιο..  γτ αν τύχει σε κάποιον βαριά κ ειδικά στην κατάσταση της εγκυμοσύνης δν είναι κ ότι πιο εύκολο..  άλλωστε πέρασε κ το πρώτο τρίμηνο..  η αλήθεια είναι ότι δεν ημουν υπέρ των εμβολίων στην κύηση αλλά αφού το πέρασα έλεγα πάλι καλά π είμαι τριπλά αλλιώς τι θα γινόταν..  κ αν χρειαστεί κ τετάρτη δόση θα την κάνω.. 

1 ώρα πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου,είμαι από τις Μανουλες Δεκεμβρίου. Λοιπόν το περάσαμε πριν δύο εβδομάδες. Εγώ βαριά ο μικρός μου 16 μηνών έκανε πυρετό μέχρι 39.5 αλλά κράτησε μόνο 1μιση μέρα. Έδινα ντεπόν.  Δύο μέρες δεν πολύ έτρωγε αλλά αυτό ήταν μόνο. Μετά όλα καλά σαν να μην είχε τίποτα.

Σε πόσες μέρες ήσουν αρνητική εσύ κ ο μικρός σου κορίτσι μ? Πλέον όλα καλά δεν έχεις κάποιο σύμπτωμα?

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

Γεια σας κοριτσια τι κάνετε;

Δυστυχως ουτε κι εγω την γλιτωσα και κολλησα covid. Το περναω πολυ ελαφρια, οποτε δεν με απασχολει ιδιαίτερα. Αυτο που με ανησυχει ειναι που μαλλον κολλησε κι η μικρη μου 2 χρονων, σημερα ανεβασε πυρετο. Υπάρχει κάποια που να το βιωσε αυτο; Τι κανατε; Πηγατε νοσοκομειο για νοσηλεια; Δεν βρισκω την παιδιατρο στο τηλεφωνο κι εχω αρχισει να αγχωνομαι.:?

Κολλήσαμε κ εμείς όταν ήμουν 3μηνων ο μικρός μου μας το έφερε 3.5χρονων έκανε μόνο δυο μέρες πυρετό του άλλο ούτε μυξα ούτε βήχα παρακολουθείς τι συμπτώματα έχει κ προσπάθησε να βρεις την παιδίατρο .για πιο λόγο να πας το παιδί για νοσηλεία αν δν έχει κάτι άλλο όχι βέβαια απλά να είσαι σε επικοινωνία με τον γιατρό για να σε καθοδηγήσει. Εμένα το μόνο αρνητικό ήταν ότι μετά για ένα μήνα αρρώσταινε συνέχεια γτ είχε πέσει το ανοσοποιητικό του.περαστικα σας κ όλα καλά θα πάνε!!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου,είμαι από τις Μανουλες Δεκεμβρίου. Λοιπόν το περάσαμε πριν δύο εβδομάδες. Εγώ βαριά ο μικρός μου 16 μηνών έκανε πυρετό μέχρι 39.5 αλλά κράτησε μόνο 1μιση μέρα. Έδινα ντεπόν.  Δύο μέρες δεν πολύ έτρωγε αλλά αυτό ήταν μόνο. Μετά όλα καλά σαν να μην είχε τίποτα.

@Hope.2019 Αυτο ειναι ενα πολυ καλο σεναριο! Μακαρι να το περασουμε ετσι κι εμεις και να εχουμε την ίδια εξελιξη! Περαστικά σας!

 

πρίν από 24 λεπτά , Irini__ είπε:

Κορίτσι μου περαστικά να είναι! Εγώ μετά από 10 μέρες είμαι αρνητική, δεν είχα ιδιαίτερα συμπτώματα αλλά ο βηχας συνεχίζεται, ελπίζω μόνο να μη μου μείνει κανένα κουσούρι από αυτά του long covid δε θα το αντέξω! Η μικρή μου 21 μηνων είχε 2 περίπου μέρες υψηλό πυρετό και τίποτα άλλο..  όμως 11η μέρα και συνεχίζει να είναι θετική.. δε χρειάστηκε νοσηλεία ευτυχώς κ το είχα κ εγώ άγχος γτ δέχονται μόνο σε νοσοκομεία π δέχονται κοβιντ ούτε ιδιωτικα ούτε πουθενά αλλού..  της έδινα μόνο αντιπυρετικα όπως μ είπε ο γιατρός, depon εναλλάξ με algofren.. ανέβαινε σχετικά γρήγορα βέβαια ο πυρετος αυτό με είχε αγχώσει, αλλά όλα καλά..  βρήκες την παιδίατρο?

Ναι ναι τριπλά εμβολιασμενη είμαι.. καραμέλες για τον λαιμό, ένα αντιβηχικο φυτικό κ γαργαρες..

Γνώμη μου να κάνεις το εμβόλιο..  γτ αν τύχει σε κάποιον βαριά κ ειδικά στην κατάσταση της εγκυμοσύνης δν είναι κ ότι πιο εύκολο..  άλλωστε πέρασε κ το πρώτο τρίμηνο..  η αλήθεια είναι ότι δεν ημουν υπέρ των εμβολίων στην κύηση αλλά αφού το πέρασα έλεγα πάλι καλά π είμαι τριπλά αλλιώς τι θα γινόταν..  κ αν χρειαστεί κ τετάρτη δόση θα την κάνω.. 

Σε πόσες μέρες ήσουν αρνητική εσύ κ ο μικρός σου κορίτσι μ? Πλέον όλα καλά δεν έχεις κάποιο σύμπτωμα?

@Irini__ ναι, ειδε τις κλησεις μου και με πηρε η παιδιατρος, δεν χρειαζεται νοσηλεια ευτυχως! Δεν μου ειπε να κανω τεστ στην μικρη. Θεωρησε δεδομενο πως εχει covid. Εσεις πως το κανατε; Με το ιδιο τεστ που κανουμε κι εμεις, ή υπάρχει ειδικό για βρεφη; Γρηγορα περαστικα σας εύχομαι!! Αποκτησαμε και αντισωματα αν μη τι αλλο! Για τον long covid ειναι σπάνιο να σε βρει, ρωτα ομως καλυτερα τον γιατρο σου που θα ξερει να σου απαντησει υπεύθυνα. Προσφατα διαβασα πως μόνο αυτοι που περνούν βαριά τον covid εχουν πιο πολλες πιθανοτητες και για long covid, ομως στο ιντερνετ κυκλοφορουν διαφορες ασάφειες, οπότε διασταυρωσε το κι εσυ!

 

πρίν από 40 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια όλες εσείς που κολλήσατε είστε εμβολιασμενες με τρεις δόσεις; Γιατί εγώ δεν την έκανα την τρίτη. Επίσης τι περνάτε;

@Laky ναι, εχω κανει τις δυο δοσεις και η τρίτη ήταν για τελη Ιουλίου με αρχες Αυγουστου.. ομως με προλαβε ο ιος! Στην αρχη ενιωσα μια αδιαθεσια, μετα μου φαινόταν όλα ανάλατα ! Ύστερα ήρθε ο πυρετος και τωρα 3η μέρα με γρατζουνάει ο λαιμός κι εχω βήχα.Ελπιζω να με αφήσει ησυχη και να μην υπαρξουν άλλα συμπτωματα! Το περναω με ντεπον και πολυυυυυ νερο για να κραταω υγρο τον λαιμο!

πρίν από 8 λεπτά , Nantiaki al είπε:

Κολλήσαμε κ εμείς όταν ήμουν 3μηνων ο μικρός μου μας το έφερε 3.5χρονων έκανε μόνο δυο μέρες πυρετό του άλλο ούτε μυξα ούτε βήχα παρακολουθείς τι συμπτώματα έχει κ προσπάθησε να βρεις την παιδίατρο .για πιο λόγο να πας το παιδί για νοσηλεία αν δν έχει κάτι άλλο όχι βέβαια απλά να είσαι σε επικοινωνία με τον γιατρό για να σε καθοδηγήσει. Εμένα το μόνο αρνητικό ήταν ότι μετά για ένα μήνα αρρώσταινε συνέχεια γτ είχε πέσει το ανοσοποιητικό του.περαστικα σας κ όλα καλά θα πάνε!!!!!

@Nantiaki al ναι, ισως αγχωθηκα λιγο παραπανω γιατι σοκαρίστηκα με το θετικο τεστ. Δεν μπαινω πουθενα χωρις μασκα κι ομως με βρηκε! Μακαρι να μην εχουμε μυξα κι εμεις, αυτο ειναι το πιο δυσκολο κομματι, γιατι χανουν και τον υπνο τους!


dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...