Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Laky είπε:

Στις πόσες ώρες ταιζεις εσύ;

Εμένα σήμερα ήπιε γάλα στις 7 οπότε λέω κατά τις 10 να δώσω τα φρούτα. Το θέμα είναι αν δώσω πάλι 1 μεσημεριανό μετά πως να μας βγει το πρόγραμμα; Αυτός κοιμάται 4 με 5 το μεσημέρι. Αν ταισω στις 5 γιαούρτι ή δημητριακά μετά ως τις 9 το βράδυ που θα πιεί γάλα είναι πολλές ώρες. Δε ξέρω πως να το κάνω γιατί το γάλα δε το πίνει αν κάνω ανάμεσα.

Καλημέρα κορίτσι μου αν του έδινες μαζί με το γιαούρτι και λίγο ζυμαρικό πχ τραχανά ή αστρακια για να τον κρατήσει καλύτερα;;η μετά από δύο ώρες αν του δίνεις λίγο ψωμάκι σε μπουκιτσες εσύ;;και εγώ θέλω να πάρω τον παιδίατρο σήμερα να τον ρωτήσω κάποια πράγματα για την διατροφική γιατί θα πάμε σε ένα μήνα σχεδόν και είναι μεγάλο διάστημα από την προηγούμενη φορά που πήγαμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια ! Τη βρώμη την έφαγε,την ξεγέλασα,έβαλα μια κουταλιά μόνο μέσα στα φρούτα και δεν είχε θέμα. Το πρόβλημα τώρα είναι τα φασόλια,πρώτη φορά που σιχαθηκε έτσι φαγητό,ούτε με το μπρόκολο δεν έκανε έτσι..και τα μαγειρεψα πολύ ωραία,δεν είναι ότι τα έκανα χάλια όπως με τη βρώμη στην αρχή. Σκέφτομαι να βάζω μια κουταλιά μέσα στην κρεατοσουπα,μήπως και το φάει. Και το μαγείρευα δύο ώρες ρε σεις,για να χυλωσει και να γίνει κρεμουλα..το πέταξα όλο...

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου αν του έδινες μαζί με το γιαούρτι και λίγο ζυμαρικό πχ τραχανά ή αστρακια για να τον κρατήσει καλύτερα;;η μετά από δύο ώρες αν του δίνεις λίγο ψωμάκι σε μπουκιτσες εσύ;;και εγώ θέλω να πάρω τον παιδίατρο σήμερα να τον ρωτήσω κάποια πράγματα για την διατροφική γιατί θα πάμε σε ένα μήνα σχεδόν και είναι μεγάλο διάστημα από την προηγούμενη φορά που πήγαμε..

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου. Άντε λύσε τις απορίες σου μήπως βοηθηθουμε κι εμείς!!! Χαχα 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Blue Velvet said:

Καλημέρα κορίτσια ! Τη βρώμη την έφαγε,την ξεγέλασα,έβαλα μια κουταλιά μόνο μέσα στα φρούτα και δεν είχε θέμα. Το πρόβλημα τώρα είναι τα φασόλια,πρώτη φορά που σιχαθηκε έτσι φαγητό,ούτε με το μπρόκολο δεν έκανε έτσι..και τα μαγειρεψα πολύ ωραία,δεν είναι ότι τα έκανα χάλια όπως με τη βρώμη στην αρχή. Σκέφτομαι να βάζω μια κουταλιά μέσα στην κρεατοσουπα,μήπως και το φάει. Και το μαγείρευα δύο ώρες ρε σεις,για να χυλωσει και να γίνει κρεμουλα..το πέταξα όλο...

Eτσι να το κάνεις, έτσι μας είπε ο δικός μας. Να ξεκινήσουμε με λίγο λίγο μέσα στην σουπα. Μας είπε να ξεκινήσουμε απο φακη, δεν ξέρω εαν έχει σημασία.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Στις πόσες ώρες ταιζεις εσύ;

Εμένα σήμερα ήπιε γάλα στις 7 οπότε λέω κατά τις 10 να δώσω τα φρούτα. Το θέμα είναι αν δώσω πάλι 1 μεσημεριανό μετά πως να μας βγει το πρόγραμμα; Αυτός κοιμάται 4 με 5 το μεσημέρι. Αν ταισω στις 5 γιαούρτι ή δημητριακά μετά ως τις 9 το βράδυ που θα πιεί γάλα είναι πολλές ώρες. Δε ξέρω πως να το κάνω γιατί το γάλα δε το πίνει αν κάνω ανάμεσα.

Δίνω 9 φρουτοκρεμα. Μεσημεριανό στις 2 και απογευματινό 5. Κ ενδιάμεσα θηλάζω όποτε θέλει. 

Κορίτσια χθες πρώτη φορά κοιμήθηκε χωρίς στήθος. Τον χαιδευα κ κοιμήθηκε. Θα το δοκιμάσω κ σήμερα. 

Έχετε πάρει αυτή τη κρέμα της φρεζυντερμ για να ανακουφιστούν τα ούλα τους; Πήρα να δοκιμάσω γιατί νομίζω τον ενοχλούν. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Laky είπε:

Εμένα σήμερα δεν έχει φάει τίποτα. Και πολύ κλάμα. Βγάζει το δεύτερο δοντακι επάνω και υποφέρει ο καλός μου. Κι εχθές με ντεπον κοιμηθηκε.

Εύχομαι να βγει γρήγορα..τα επάνω ήταν δύσκολα κ για μας και έβγαλε 4 μαζί..

 

1 ώρα πρίν, Rina_87 είπε:

Δίνω 9 φρουτοκρεμα. Μεσημεριανό στις 2 και απογευματινό 5. Κ ενδιάμεσα θηλάζω όποτε θέλει. 

Κορίτσια χθες πρώτη φορά κοιμήθηκε χωρίς στήθος. Τον χαιδευα κ κοιμήθηκε. Θα το δοκιμάσω κ σήμερα. 

Έχετε πάρει αυτή τη κρέμα της φρεζυντερμ για να ανακουφιστούν τα ούλα τους; Πήρα να δοκιμάσω γιατί νομίζω τον ενοχλούν. 

Εμας μας κάνει δουλειά κορίτσι μου δύο δύο τις παραγγέλνω πλέον..

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμείς είχαμε το πρώτο μας ατύχημα. Την είχε ο μπαμπας της στο μάρσιπο και ακούμπησε στην άκρη του καθρέφτη στο ασανσερ κ κόπηκε στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού. Εντωμεταξύ δεν το πήραμε χαμπάρι κ ξαφνικά βλέπω αίματα στο πάτωμα χαμός και κοιτάω τα πόδια της χάλια απο το αίμα. Μου ήρθε μια σκοτοδίνη εκείνη την ώρα δεν σας το κρύβω! Ευτυχώς όλα καλά, φροντίσαμε το τραύμα κατάλληλα, ωστόσο το δύσκολο τώρα είναι να αφήσουμε την πληγή να αναπνέει γιατί συνέχεια θέλει να μπουσουλάει και την ανοίγει ξανά 

  • Λυπημένη/-ος 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Ioli511 είπε:

Κορίτσια εμείς είχαμε το πρώτο μας ατύχημα. Την είχε ο μπαμπας της στο μάρσιπο και ακούμπησε στην άκρη του καθρέφτη στο ασανσερ κ κόπηκε στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού. Εντωμεταξύ δεν το πήραμε χαμπάρι κ ξαφνικά βλέπω αίματα στο πάτωμα χαμός και κοιτάω τα πόδια της χάλια απο το αίμα. Μου ήρθε μια σκοτοδίνη εκείνη την ώρα δεν σας το κρύβω! Ευτυχώς όλα καλά, φροντίσαμε το τραύμα κατάλληλα, ωστόσο το δύσκολο τώρα είναι να αφήσουμε την πληγή να αναπνέει γιατί συνέχεια θέλει να μπουσουλάει και την ανοίγει ξανά 

Περαστικά σας κορίτσι μου, γρήγορη ανάρρωση για την μπέμπα❤️

Να σε ρωτήσω,είπες μπουσουλαει? Κανονικά ? Η δικιά μου κάνει τούμπες σε όλο το πάτωμα ,προσπαθεί να σηκωθει,την βάζουμε και κάθεται στον κωλο της,αλλά δεν μπουσουλαει ακόμα.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Περαστικά σας κορίτσι μου, γρήγορη ανάρρωση για την μπέμπα❤️

Να σε ρωτήσω,είπες μπουσουλαει? Κανονικά ? Η δικιά μου κάνει τούμπες σε όλο το πάτωμα ,προσπαθεί να σηκωθει,την βάζουμε και κάθεται στον κωλο της,αλλά δεν μπουσουλαει ακόμα.. 

ευχαριστουμεε 🥰

Ναι ναι μπουσουλάει, και πάει από μπρούμυτα καθιστή και το ανάποδο, σηκώνει και το σώμα της σιγά σιγά όρθιο. Δεν ξέρω εάν φταίει αυτό αλλά την είχαμε εξαρχής συνέχεια στο πάτωμα και πολύ μπρούμυτα. Επίσης μία περίοδο την πήγαινα κ σε ένα εκπαιδευτικό κέντρο για tummy time, ίσως έβλεπε εκεί τα άλλα μωράκια που ήταν πιο μεγάλα κ έμαθε

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Ioli511 είπε:

ευχαριστουμεε 🥰

Ναι ναι μπουσουλάει, και πάει από μπρούμυτα καθιστή και το ανάποδο, σηκώνει και το σώμα της σιγά σιγά όρθιο. Δεν ξέρω εάν φταίει αυτό αλλά την είχαμε εξαρχής συνέχεια στο πάτωμα και πολύ μπρούμυτα. Επίσης μία περίοδο την πήγαινα κ σε ένα εκπαιδευτικό κέντρο για tummy time, ίσως έβλεπε εκεί τα άλλα μωράκια που ήταν πιο μεγάλα κ έμαθε

Μπράβο στη μπεμπουλα σου ❤️ Η δικιά μου ακόμα δεν μπορεί να μπουσουλησει,ελπίζω να μην είναι κάτι περίεργο για αυτή την ηλικία..ο παιδίατρος μας ρώτησε αν γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα και το αντίθετο και επίσης αν κάθεται στον ποπό της . Ελπίζω σε λίγο να μπουσουλαει και η δικιά μου η μπέμπα ❤️

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Μπράβο στη μπεμπουλα σου ❤️ Η δικιά μου ακόμα δεν μπορεί να μπουσουλησει,ελπίζω να μην είναι κάτι περίεργο για αυτή την ηλικία..ο παιδίατρος μας ρώτησε αν γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα και το αντίθετο και επίσης αν κάθεται στον ποπό της . Ελπίζω σε λίγο να μπουσουλαει και η δικιά μου η μπέμπα ❤️

Πλέον λίγα μωράκια μπουσουλάνε, τα περισσότερα περπατάνε κατευθείαν! Οπότε μπορεί να μην το κάνει καθόλου, χωρίς να σημαίνει κάτι εννοειται 😃

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια, πολλά μωράκια δεν μπουσουλανε καν. Εμένα ο μπέμπης είναι 10μιση μηνών και δε μπουσουλαει, περισσότερο σέρνεται με τα χέρια και την κοιλιά σαν σαύρα, λολ!

Εμάς τα όσπρια μας είπε όχι μόνα τους στην αρχή, αλλά μέσα στο μοσχάρι αντί για ζυμαρικό. Τα βράζω νερόβραστα 10-30 λεπτά, ανάλογα το όσπριο (οι κόκκινες φακές, πχ θέλουν ελάχιστα) και τα προσθέτω στην πολτοποίηση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!και εμείς δεν μπουσουλαμε ακόμη κανονικά κάθεται κανονικά χωρίς να πέφτει, γυρίζει γύρω γύρω και μπουσουλαει ανάποδα προς τα πίσω...χιχι..έχει πολύ πλάκα... σήμερα όλη μέρα από το πρωί τραγουδάει...μα μα μα....μπα μπα μπα...είναι τέλεια έχουμε λιώσει!! σήμερα του εδωσα και λίγο ψαράκι πρώτη φορά.. το έφαγε μέσα στα λαχανικά μια χαρά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κορίτσια μου..τι κάνετε; Σας διαβάζω οσο μπορώ αλλά τρέχω και δεν φτάνω λόγω μετακόμισης.

Εμένα μπουσουλαει αλλα όχι σηκωμένος στα γόνατα τις περισσότερες φορές. Σέρνεται σαν φιδάκι  αλλά κάποιες φορές το κάνει και κανονικά για λίγο .προσπαθεί να πιαστεί κι από πάνω μας για να σηκωθεί αλλά δεν τον βαστανε ακόμα καλά καλά τα πόδια του ,νευριάζει και γκρινιάζει.

Εχθές είχε απίστευτη γκρινια ..όλη μέρα κοιμήθηκε 20λεπτα και την υπόλοιπη δεν ήξερε τι ήθελε από τη νύστα . Πιστεύω ότι βγάζει τα δύο πάνω μπροστινά δόντια και ίσως για αυτό έχει τέτοια διάθεση .αυτά τα δόντια δεν τον έχουν αφήσει καθόλου..από 4.5 μηνών που άρχισε να βγάζει το πάει σερί .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...