Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Κι εγώ στην εγκυμοσύνη έβαλα 21 κιλά. Χάθηκαν τα περισσότερα αλλά έχω ακόμη 6. Βέβαια δεν έκανα καμία προσπάθεια να τα χάσω και γενικά τρώω πολύ. Απλά πάντα ήμουν αδύνατη οπότε θεωρώ πως σιγά σιγά θα επανέλθω.  Εκείνο που άλλαξε πολύ στο σώμα μου είναι η κοιλιά. Έχω αρκετή κοιλιά ενώ ποτέ δεν είχα τίποτα απολύτως.

Κορίτσια δε ξέρω τι να δώσω κατά τις 12. Δίνω στις 9.30 φρούτα και θέλω να δίνω κάτι για να καθυστερήσει λίγο το μεσημεριανό. Γάλα δε θέλει με τίποτα. Το αυγό δε το τρώει με τίποτα. Δε ξέρω τι άλλο να δώσω. Γιαούρτι δίνω το απόγευμα. Κάτι ελαφρύ απλά για να δώσω κατά τις 2, πριν το μεσημεριανό. Έχετε καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 18/6/2023 at 7:53 ΠΜ, Angel92 είπε:

Άρα λες να μην επιμένω μέχρι να φαει..να τ αφήσω λίγο .

Ελπίζω να είναι όλα καλά κορίτσι μου..😘

Τώρα σε τι φάση είσαι; Έχεις πολλά παραπάνω ; Εγώ έλεγα να ξεκινήσω μόνη μου διαιτα για αρχή.. έχω κατά νου μερικά πράγματα που πρέπει να αλλάξω ...δηλαδή να κόψω αναψυκτικά, γλυκα και λιπαρά φαγητά και να μη τρώω μετά τις 8 το βράδυ ..θα προσπαθήσω να πηγαίνω και για περισσότερο περπάτημα αν και ήδη πάω κάθε μερα με το καρότσι .

Έχεις χάσει τόσα πολλά; Μπράβο σου ρε κορίτσι ...μεσα σε πόσο καιρό τα έχασες; 

Εγώ έκανα βλακεία γιατί όταν γύρισα από το μαιευτήριο είχα χάσει συν 6 κιλά απ' αυτά που ειχα χασει την εγκυμοσύνη και ήταν η ευκαιρία μου ν χάσω κι άλλα , αλλά δεν το έκανα  και τώρα πρέπει να έχω πάρει αρκετά..δεν ζυγιζομαι γιατί θα πάθω κατάθλιψη  πιστεύω .περιμένω να αρχίσω να χάνω πρώτα 🤣🤣 

Εξ αρχής δεν έτρωγε ή περνάει φάση κι εσένα; Μα τι πράγμα είναι αυτό να μη θέλουν το ωραίο φαγακι και να προτιμούν το γάλα;;

Ανά 2-3 ώρες τον ταιζω και γω..δοκίμασα όταν πεινούσε αρκετά και όταν δεν είχε αρχίσει ακόμα να πεινάει πολύ αλλά τίποτα..και έγινε ξαφνικά αυτό.πριν το φαγητό του το έτρωγε όλο με χαρά και τα φρούτα οκ δεν τρελαινοταν αλλά έτρωγε έστω τη μισή κρέμα .

Εγώ που δεν θηλάζω λες δηλαδή να του δίνω πρώτα λίγο μπιμπερο;;

Με τη πιπίλα που λες δοκίμασα και γω χθες άλλη ώρα..όχι όταν αρνιόταν να φάει τη Φρουτοκρεμα γιατί έκλαιγε τόσο που ούτε τη πιπίλα ήθελε .άλλη ώρα της έβαλα λίγη μπανάνα και τη ρουφαγε με μανία .μήπως πονάνε τα δόντια του και για αυτό κάνει έτσι;! Δεν ξέρω 🙄

Σε 6 μήνες τα έχασα με διατροφολόγο. Εμένα εξαρχής δεν έτρωγε τ ο μεσημεριανό. Ότι κ να του δώσω παίρνει μια φάτσα και αηδιάζει κ το φτύνει. Ζήτημα να φάει 5 κουταλιές. Τη φρουτοκρεμα όμως τη τρώει. Και το απόγευμα τη βρώμη. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα. Τρώει τα πάντα εκτός απ' το αυγό. Κάποια με λίγη γκρίνια όπως το μοσχάρι αλλά τα τρώει όλα. Το απόγευμα εγώ δίνω γιαούρτι για να φάει και το βράδυ κάτι. Εσύ μετά τη βρώμη δίνεις μόνο γάλα; Τι ώρα την τρώει;

Προχθές κάναμε και το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας. όλα μια χαρά. 7,5 μηνών 9.330 και 74 πόντους. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Τι κάνετε? Θα σας πω λίγο για τις μαγειρικές μου κουλαμαρες. βλέπω ότι δίνετε βρώμη στα μωράκια σας και είπα να δώσω και εγώ.Παίρνω σήμερα την fytro βρώμη,δοκιμάζω λίγο έτσι μέσα από το σακουλάκι και ήταν να σαν να έτρωγα χαρτι.Λεω τι είναι αυτό το πράμα,θα τη μουλιασω όπως διαβάζω από εσας και θα βάλω φρούτα. Εκείνη την ώρα η μπέμπα είχε ένα ζουμερο νεκταρίνι στα χέρια και το πιπιλουσε με χαρά και εγώ η γομαρα της το πήρα για να το βάλω μέσα στη βρώμη. Παπαριαζει η λαχταριστη βρώμη🤮,τη βάζω στο μουλτι μαζί με το νεκταρίνι και ρίχνω και λίγο γιαούρτι φράουλα 🍓. Γίνεται ένα αισχος και ξεκινάω να ταισω το μωρό. Κορίτσια έφαγε δύο κουταλιές και με κοιταξε με θλιμμένα ματάκια,λες και έβλεπα Κόκερ Σπάνιελ. Λέω κρίμα είναι η καημένη,θα βάλω και λίγη μπανάνα μέσα μπας και γλυκισει..Βάζω και 🍌,τρώει άλλες 3 κουταλιές και μετά άρχισε να μουγκρίζει απ τα νεύρα της. Λογικό,εγώ θα χλιμιντριζα κιόλας άμα με ταιζαν τέτοια αηδία. Θα ψάξω συνταγές με βρώμη και φρούτα γιατι σίγουρα έκανα λάθος στις αναλογίες και έγινε ΑΙΣΧΟΣ. Μετά την τάισα κρεατοσουπα και από την πείνα της εγλυψε και το ταπερακι η καημένη. Άμα μπορούσε να μιλήσει θα με στόλιζε άσχημα 🤣 Πείτε καμιά συνταγή με βρώμη ρε κορίτσια ❤️

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια..εγω σημερα στην δικια μου της εδωσα σπανακοριζο..της αρεσε..δεν το εκανα πουρε στο μουλτι απο το εκανα λιγο με το κουταλακι και της το εδωσα..σαν να μαθαινει σιγα σιγα με τα κομματακια

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είπε κι εμένα να ξεκινήσω σιγά σιγά να λιώνω με το πηρούνι τη τροφή κι όχι με το μουλτι αλλά εγώ φοβάμαι να πω την αλήθεια. Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω ανάμεσα να δίνω κάτι μικρό για να τρώει μετά ευχάριστα να μην το χορταινει πολύ. Μπορώ σιγά σιγά να δώσω και ψωμί και μπισκότο μου είπε στο χέρι. Εγώ δεν τολμώ ακόμη.

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Τι κάνετε? Θα σας πω λίγο για τις μαγειρικές μου κουλαμαρες. βλέπω ότι δίνετε βρώμη στα μωράκια σας και είπα να δώσω και εγώ.Παίρνω σήμερα την fytro βρώμη,δοκιμάζω λίγο έτσι μέσα από το σακουλάκι και ήταν να σαν να έτρωγα χαρτι.Λεω τι είναι αυτό το πράμα,θα τη μουλιασω όπως διαβάζω από εσας και θα βάλω φρούτα. Εκείνη την ώρα η μπέμπα είχε ένα ζουμερο νεκταρίνι στα χέρια και το πιπιλουσε με χαρά και εγώ η γομαρα της το πήρα για να το βάλω μέσα στη βρώμη. Παπαριαζει η λαχταριστη βρώμη🤮,τη βάζω στο μουλτι μαζί με το νεκταρίνι και ρίχνω και λίγο γιαούρτι φράουλα 🍓. Γίνεται ένα αισχος και ξεκινάω να ταισω το μωρό. Κορίτσια έφαγε δύο κουταλιές και με κοιταξε με θλιμμένα ματάκια,λες και έβλεπα Κόκερ Σπάνιελ. Λέω κρίμα είναι η καημένη,θα βάλω και λίγη μπανάνα μέσα μπας και γλυκισει..Βάζω και 🍌,τρώει άλλες 3 κουταλιές και μετά άρχισε να μουγκρίζει απ τα νεύρα της. Λογικό,εγώ θα χλιμιντριζα κιόλας άμα με ταιζαν τέτοια αηδία. Θα ψάξω συνταγές με βρώμη και φρούτα γιατι σίγουρα έκανα λάθος στις αναλογίες και έγινε ΑΙΣΧΟΣ. Μετά την τάισα κρεατοσουπα και από την πείνα της εγλυψε και το ταπερακι η καημένη. Άμα μπορούσε να μιλήσει θα με στόλιζε άσχημα 🤣 Πείτε καμιά συνταγή με βρώμη ρε κορίτσια ❤️

Εγώ δεν έχω δώσει ποτέ βρώμη είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Laky είπε:

Μου είπε κι εμένα να ξεκινήσω σιγά σιγά να λιώνω με το πηρούνι τη τροφή κι όχι με το μουλτι αλλά εγώ φοβάμαι να πω την αλήθεια. Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω ανάμεσα να δίνω κάτι μικρό για να τρώει μετά ευχάριστα να μην το χορταινει πολύ. Μπορώ σιγά σιγά να δώσω και ψωμί και μπισκότο μου είπε στο χέρι. Εγώ δεν τολμώ ακόμη.

Εγώ δεν έχω δώσει ποτέ βρώμη είναι η αλήθεια.

Και εγώ θέλω να αρχίσω να του δίνω στο χέρι να μασουλαει αλλά φοβάμαι και εγώ πολύ η αλήθεια είναι νομίζω πως σε κάθε μπουκιά θα του ανοίγω το στόμα να δω ποσο έκοψε..

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Τι κάνετε? Θα σας πω λίγο για τις μαγειρικές μου κουλαμαρες. βλέπω ότι δίνετε βρώμη στα μωράκια σας και είπα να δώσω και εγώ.Παίρνω σήμερα την fytro βρώμη,δοκιμάζω λίγο έτσι μέσα από το σακουλάκι και ήταν να σαν να έτρωγα χαρτι.Λεω τι είναι αυτό το πράμα,θα τη μουλιασω όπως διαβάζω από εσας και θα βάλω φρούτα. Εκείνη την ώρα η μπέμπα είχε ένα ζουμερο νεκταρίνι στα χέρια και το πιπιλουσε με χαρά και εγώ η γομαρα της το πήρα για να το βάλω μέσα στη βρώμη. Παπαριαζει η λαχταριστη βρώμη🤮,τη βάζω στο μουλτι μαζί με το νεκταρίνι και ρίχνω και λίγο γιαούρτι φράουλα 🍓. Γίνεται ένα αισχος και ξεκινάω να ταισω το μωρό. Κορίτσια έφαγε δύο κουταλιές και με κοιταξε με θλιμμένα ματάκια,λες και έβλεπα Κόκερ Σπάνιελ. Λέω κρίμα είναι η καημένη,θα βάλω και λίγη μπανάνα μέσα μπας και γλυκισει..Βάζω και 🍌,τρώει άλλες 3 κουταλιές και μετά άρχισε να μουγκρίζει απ τα νεύρα της. Λογικό,εγώ θα χλιμιντριζα κιόλας άμα με ταιζαν τέτοια αηδία. Θα ψάξω συνταγές με βρώμη και φρούτα γιατι σίγουρα έκανα λάθος στις αναλογίες και έγινε ΑΙΣΧΟΣ. Μετά την τάισα κρεατοσουπα και από την πείνα της εγλυψε και το ταπερακι η καημένη. Άμα μπορούσε να μιλήσει θα με στόλιζε άσχημα 🤣 Πείτε καμιά συνταγή με βρώμη ρε κορίτσια ❤️

Εγώ δεν έχω δώσει ποτέ βρώμη είναι η αλήθεια. Σήμερα έδωσα κρέμα δημητριακών κι έβαλα μέσα μια κουταλιά φυστικοβουτυρο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Laky είπε:

Εγώ δεν έχω δώσει ποτέ βρώμη είναι η αλήθεια. Σήμερα έδωσα κρέμα δημητριακών κι έβαλα μέσα μια κουταλιά φυστικοβουτυρο. 

Α, σας επιτρέπει ξηρούς καρπούς; Εμάς με τίποτα. ☹️

Πάντως, εγώ δε συγκρίνω πια τη γεύση του μωρού με τη δικιά μου. Τα μωρά μας, για παράδειγμα, δεν έχουν δοκιμάσει ποτέ αλάτι ή ζάχαρη, οπότε έχουν συνηθίσει πιο ουδέτερες γεύσεις από εμάς.

Το έκανα στο πρώτο παιδί και δεν ξέρω κατά πόσο έφταιξε ή ήταν τυχαίο, αλλά δεν πήγε καλά. Για παράδειγμα, ούτε εγώ ούτε ο πατέρας του τρώμε αυγό, σίγουρα του το περάσαμε στο τάισμα έστω και υποσυνείδητα, και δεν έφαγε ποτέ αυγό. Το παρατήρησα και με άλλες τροφές. Τώρα, στον μικρό οτιδήποτε του σερβίρουμε για φαγητό, το δοκιμάζουμε κι εμείς με μεγάλη ευχαρίστηση.

Φυσικά, μπορεί να είναι τυχαίο. Με τα μωρά δε μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου..δεν έχω αρχίσει ακόμα να φτιάχνω είναι η αλήθεια αλλά μου έχουν πει ωραίες συνταγές έχει στο littlehandsblw.com και στο whereismyavocado.com ..και τα δυο είναι για blw αλλά έχει ωραίες συνταγές οπότε και λιωμένα να τ δίνουμε νομίζω το ίδιο είναι .είναι ωραία όχι μόνο για τα μωρά μας..και για όλη την οικογένεια .

πρίν από 15 λεπτά , Angel92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου..δεν έχω αρχίσει ακόμα να φτιάχνω είναι η αλήθεια αλλά μου έχουν πει ωραίες συνταγές έχει στο littlehandsblw.com και στο whereismyavocado.com ..και τα δυο είναι για blw αλλά έχει ωραίες συνταγές οπότε και λιωμένα να τ δίνουμε νομίζω το ίδιο είναι .είναι ωραία όχι μόνο για τα μωρά μας..και για όλη την οικογένεια .

Βέβαια να ξέρετε κάποιες συνταγές είναι σίγουρα για μετά το έτος...π έχουν πχ μέλι ή σοκολάτα ή αυγό ολόκληρο..απλά έχεις κπς καλές ιδέες για συνδυασμους αν θέλουμε να είμαστε πιο δημιουργικές 😜

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια πήγαμε στον παιδίατρο σήμερα και έκανε εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας τύπου Β η μπέμπα. Μέχρι στιγμής μια χαρά,ούτε πυρετό ούτε τπτ❤️ Μας έδωσε διατροφή και βάλαμε φακές,φασόλια και είπε να δίνω φρούτα και κόρα ψωμιού να τα τρώει μόνη της. Της δώσαμε καρπούζι 🍉 και έπαθε πλάκα,έγινε χάλια βέβαια,μέχρι και στο παμπερς βρήκαμε καρπούζι,αλλά δεν πειράζει. Και το ψωμί της άρεσε πολύ,θα της δίνω κάθε μέρα από λίγο. Επίσης,θα αρχίσω να της ψήνω μελιτζάνες κ πιπεριές και θα βάζω από πάνω ανθότυρο,μας είπε να δίνουμε απ όλα τα τυριά(φέτα, μανούρι , ανθότυρο,κασέρι),απλά να προτιμούμε αυτά που δεν είναι πολύ αλμυρά 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κορίτσια πήγαμε στον παιδίατρο σήμερα και έκανε εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας τύπου Β η μπέμπα. Μέχρι στιγμής μια χαρά,ούτε πυρετό ούτε τπτ❤️ Μας έδωσε διατροφή και βάλαμε φακές,φασόλια και είπε να δίνω φρούτα και κόρα ψωμιού να τα τρώει μόνη της. Της δώσαμε καρπούζι 🍉 και έπαθε πλάκα,έγινε χάλια βέβαια,μέχρι και στο παμπερς βρήκαμε καρπούζι,αλλά δεν πειράζει. Και το ψωμί της άρεσε πολύ,θα της δίνω κάθε μέρα από λίγο. Επίσης,θα αρχίσω να της ψήνω μελιτζάνες κ πιπεριές και θα βάζω από πάνω ανθότυρο,μας είπε να δίνουμε απ όλα τα τυριά(φέτα, μανούρι , ανθότυρο,κασέρι),απλά να προτιμούμε αυτά που δεν είναι πολύ αλμυρά 

Κι εμένα μου είπε να δώσω όσπρια. Φακές, ρεβύθια και φασόλια αλλά μια κουταλιά μέσα στο φαγητό του. 

4 ώρες πρίν, Melie είπε:

Α, σας επιτρέπει ξηρούς καρπούς; Εμάς με τίποτα. ☹️

Πάντως, εγώ δε συγκρίνω πια τη γεύση του μωρού με τη δικιά μου. Τα μωρά μας, για παράδειγμα, δεν έχουν δοκιμάσει ποτέ αλάτι ή ζάχαρη, οπότε έχουν συνηθίσει πιο ουδέτερες γεύσεις από εμάς.

Το έκανα στο πρώτο παιδί και δεν ξέρω κατά πόσο έφταιξε ή ήταν τυχαίο, αλλά δεν πήγε καλά. Για παράδειγμα, ούτε εγώ ούτε ο πατέρας του τρώμε αυγό, σίγουρα του το περάσαμε στο τάισμα έστω και υποσυνείδητα, και δεν έφαγε ποτέ αυγό. Το παρατήρησα και με άλλες τροφές. Τώρα, στον μικρό οτιδήποτε του σερβίρουμε για φαγητό, το δοκιμάζουμε κι εμείς με μεγάλη ευχαρίστηση.

Φυσικά, μπορεί να είναι τυχαίο. Με τα μωρά δε μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα...

Εσάς δε σας επιτρέπει ξηρούς καρπούς; Εμένα μου είπε σιγά σιγά να τους βάλω όλους όπως και τα όσπρια και μόλις τελειώσει να δώσω και ψάρι.

4 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου..δεν έχω αρχίσει ακόμα να φτιάχνω είναι η αλήθεια αλλά μου έχουν πει ωραίες συνταγές έχει στο littlehandsblw.com και στο whereismyavocado.com ..και τα δυο είναι για blw αλλά έχει ωραίες συνταγές οπότε και λιωμένα να τ δίνουμε νομίζω το ίδιο είναι .είναι ωραία όχι μόνο για τα μωρά μας..και για όλη την οικογένεια .

Βέβαια να ξέρετε κάποιες συνταγές είναι σίγουρα για μετά το έτος...π έχουν πχ μέλι ή σοκολάτα ή αυγό ολόκληρο..απλά έχεις κπς καλές ιδέες για συνδυασμους αν θέλουμε να είμαστε πιο δημιουργικές 😜

Γιατί δε τρώτε ολόκληρο αυγό; Εγώ όσες φορές του έδωσα ολόκληρο το δίνω. Άσχετα που αηδιάζει και δε το τρώει. 

Οι υπόλοιπες κορίτσια το αυγό δε το δίνετε ολόκληρο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Laky είπε:

Κι εμένα μου είπε να δώσω όσπρια. Φακές, ρεβύθια και φασόλια αλλά μια κουταλιά μέσα στο φαγητό του. 

Εσάς δε σας επιτρέπει ξηρούς καρπούς; Εμένα μου είπε σιγά σιγά να τους βάλω όλους όπως και τα όσπρια και μόλις τελειώσει να δώσω και ψάρι.

Γιατί δε τρώτε ολόκληρο αυγό; Εγώ όσες φορές του έδωσα ολόκληρο το δίνω. Άσχετα που αηδιάζει και δε το τρώει. 

Οι υπόλοιπες κορίτσια το αυγό δε το δίνετε ολόκληρο;

Εμάς όσπρια μας είπε μόλις κλείσουμε τον 9ο και το ασπράδι του αυγού το ίδιο..ψάρι μας έχει επιτρέψει αλλά δεν του έχω δώσει ακόμη..για τους ξηρούς καρπούς μας έχει επιτρέψει αμύγδαλο καρύδι και φουντούκι μόλις κλείσαμε τον 7ο επίσης δεν του έχω δώσει..τα φυστίκια από ότι ξέρω είναι αρκετά αλλεργιογόνα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Matina87 είπε:

Εμάς όσπρια μας είπε μόλις κλείσουμε τον 9ο και το ασπράδι του αυγού το ίδιο..ψάρι μας έχει επιτρέψει αλλά δεν του έχω δώσει ακόμη..για τους ξηρούς καρπούς μας έχει επιτρέψει αμύγδαλο καρύδι και φουντούκι μόλις κλείσαμε τον 7ο επίσης δεν του έχω δώσει..τα φυστίκια από ότι ξέρω είναι αρκετά αλλεργιογόνα..

Το ασπράδι και εμάς 9 μηνών μας είπε αν δεν κάνω λάθος ..και ξηρούς καρπούς σιγά σιγά και όχι όλους μαζί αλλά όντως τελευταία τα φυστίκια που είναι πολύ αλλεργιογόνα 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Τι κάνετε? Θα σας πω λίγο για τις μαγειρικές μου κουλαμαρες. βλέπω ότι δίνετε βρώμη στα μωράκια σας και είπα να δώσω και εγώ.Παίρνω σήμερα την fytro βρώμη,δοκιμάζω λίγο έτσι μέσα από το σακουλάκι και ήταν να σαν να έτρωγα χαρτι.Λεω τι είναι αυτό το πράμα,θα τη μουλιασω όπως διαβάζω από εσας και θα βάλω φρούτα. Εκείνη την ώρα η μπέμπα είχε ένα ζουμερο νεκταρίνι στα χέρια και το πιπιλουσε με χαρά και εγώ η γομαρα της το πήρα για να το βάλω μέσα στη βρώμη. Παπαριαζει η λαχταριστη βρώμη🤮,τη βάζω στο μουλτι μαζί με το νεκταρίνι και ρίχνω και λίγο γιαούρτι φράουλα 🍓. Γίνεται ένα αισχος και ξεκινάω να ταισω το μωρό. Κορίτσια έφαγε δύο κουταλιές και με κοιταξε με θλιμμένα ματάκια,λες και έβλεπα Κόκερ Σπάνιελ. Λέω κρίμα είναι η καημένη,θα βάλω και λίγη μπανάνα μέσα μπας και γλυκισει..Βάζω και 🍌,τρώει άλλες 3 κουταλιές και μετά άρχισε να μουγκρίζει απ τα νεύρα της. Λογικό,εγώ θα χλιμιντριζα κιόλας άμα με ταιζαν τέτοια αηδία. Θα ψάξω συνταγές με βρώμη και φρούτα γιατι σίγουρα έκανα λάθος στις αναλογίες και έγινε ΑΙΣΧΟΣ. Μετά την τάισα κρεατοσουπα και από την πείνα της εγλυψε και το ταπερακι η καημένη. Άμα μπορούσε να μιλήσει θα με στόλιζε άσχημα 🤣 Πείτε καμιά συνταγή με βρώμη ρε κορίτσια ❤️

Μόνο με γιαούρτι της την έχω δώσει, βράζω 3-4 κουταλιες της σούπας κ οταν κρυώσει βάζω το χυλό ψυγείο για να έχω 2-3 μέρες. Έχω πάρει κάτι γυάλινα βαζάκια και το πρωί που φτιάχνω όλα της τα γεύματα βάζω το μισό βρώμη το άλλο μισό γιαούρτι πρόβειο. Της το δίνω για απογευματινό κατευθείαν από το ψυγείο και τρελαίνεται, το τρώει μέσα σε 5 λεπτά. Αλλά ίσως είναι στο παιδί, δεν ξέρω, εγώ ας πούμε δεν της έχω δώσει επιδόρπιο γιαουρτιού, μόνο από τα παραδοσιακά με τη πέτσα αφου της αρέσουν. Άλλες μου εχουν πει ότι δεν άρεσαν στα μωρά τους αυτά.

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...