Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Eflenew είπε:

      Κοριτσιααααα απίστευτο!!! 142 χοριακη! Δε μπορούμε να το πιστέψουμε!!! Ξέρω ότι έχω πολύ μεγάλο δρόμο μπροστά και η επαναληπτική της Τετάρτης είναι πολύ σημαντική όμως στα τόσα χρόνια η πιο μεγάλη μου χοριακη ήταν 17... Η γκουρού των τεστ είχε δίκιο 😁

      Συγχαρητήρια!!! Με το καλό χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Παρεπιπτόντως εφόσον έκανες ετ τη περασμένη Παρασκευή, σήμερα είσαι στη 10η μέρα.. η μέρα της ετ δεν προσμετράται..!

      @Blue Velvet λυπάμαι για την εξέλιξη.. εγώ δεν το περίμενα για να είμαι ειλικρινής.. κράτα το θετικό ότι εμφύτευση έγινε και να ξέρεις το σώμα θυμάται! Εφόσον είχες ήδη μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη θα ξαναγίνει μόλις βρεθεί το τυχερό εμβρυακι!! Ελπίζω σήμερα να ξεκαθαρίσει το τοπίο και η χοριακη να πέσει άμεσα..

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, Rina_87 είπε:

Τι τέλεια ιδέα!!!! 

Κορίτσια είδα ένα σεμινάριο για εκπαίδευση ύπνου. Κ τώρα σκέφτομαι να το κάνω πράξη. Αν κ έχει στρώσει αρκετά ο μικρός. Αλλά θέλω να ξεσυνδεσω το στήθος από τον ύπνο για να κοιμίζει κ ο μπαμπάς σε περίπτωση που πάω για δουλειά. Είπε η κυρία εκεί στο σεμινάριο αν θελουμε να κάνουμε μετάβαση σε κούνια θα κάνουμε πριν την εκπαίδευση ή μετά. Και εγώ τώρα σκέφτομαι πως θα γίνει σε πράξη όλο αυτό. Ως τώρα κοιμάται ανάμεσα μας. Κ με βολεύει με τον θηλασμό. Αλλά θέλω να πάει σε δίκιο του κρεββάτι. Και ήθελα να του πάρω αυτά στο πάτωμα. Αλλά τώρα δεν ξέρω πως θα υλοποιηθεί. Ο μπέμπης έχει συνηθίσει να κοιμάται μαζί μας. Αν πάω να τον κουνήσω όταν κοιμηθεί θα ξυπνήσει κ θα γκρινιάξει. Κ δεν ξέρω αν θέλω να πάρω κούνια που θα την έχω για λίγο διάστημα ή να πετάξω ένα στρώμα στο πάτωμα δίπλα από το κρεββάτι μας. 

Αν έχετε καμία ιδεα να μου πείτε 

😊😊

Κ εμεις ακριβως στα ιδια ειμαστε, τη κοιμιζω στο στηθος και μετα την αφηνω και συνεχιζει κ κοιμαται στο κρεβατι μας. Και θελω κ εγω να τη βαλω αργοτερα σε ενα κρεβατι επιδαπεδιο οποτε δεν εχουμε παρει κουνια, μας κανανε δωρο ενα παρκοκρεβατο που το εχουμε ομως για παιχνιδι, για υπνο ουτε λογος! Το σεμιναριο  τι ελεγε; Πως αποσυνδεεις το μωρο απο το στηθος;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Ioli511 είπε:

Κ εμεις ακριβως στα ιδια ειμαστε, τη κοιμιζω στο στηθος και μετα την αφηνω και συνεχιζει κ κοιμαται στο κρεβατι μας. Και θελω κ εγω να τη βαλω αργοτερα σε ενα κρεβατι επιδαπεδιο οποτε δεν εχουμε παρει κουνια, μας κανανε δωρο ενα παρκοκρεβατο που το εχουμε ομως για παιχνιδι, για υπνο ουτε λογος! Το σεμιναριο  τι ελεγε; Πως αποσυνδεεις το μωρο απο το στηθος;

Λοιπόν έχει αυτό π έλεγε είναι ότι πρέπει να βρεις άλλη σύνδεση  π θα το βοηθάει να κοιμηθεί. Πχ πιπίλα. 
εμένα πιπίλα δεν παίρνει. Μπορείς την ώρα π θηλάζεις να κανείς έναν ήχο ωωωωω κ να τον χαϊδεύεις ή να του κανείς πατ πατ στον πωπω. Κ έτσι θα συνδέσει τον ύπνο κ με κάτι άλλο εκτός από το στήθος. Μετά θα τον ταΐζεις χωρίς να κοιμηθεί κ θα τον βάζεις κούνια ξύπνιο. Όταν θα νυσταξει θα του κανείς τη σύνδεση π έχεις εδραίωσει. Πχ χάιδεμα κ ωωωωω. Κ θα νανουριστεί κ θα κοιμηθεί. Αν δεν κοιμηθεί κ θέλει γαλα αγκαλιά κλπ το κάνεις κ μετά πάλι από την αρχή. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης προσπαθώ αυτές τις ημέρες να κάνω τους τρεις υπνους που έκανε δύο. Πάει καλά σχετικά. Τις περισσότερες φορές το κατάφερα. Σήμερα το λυπήθηκα. Κοιμηθηκε σχεδόν πάνω στο γιαούρτι. Χαχαχαχα απόλυτη αποτυχία δηλαδή! Απ' αύριο το γιαούρτι μετά τον ύπνο! Το κακό είναι ότι τρώμε πολύ νωρίς τα φρούτα, γύρω στις 9 και δε γίνεται να τρώει κάθε τρίωρο γιατί αλλιώς 12 πρέπει να δώσω μεσημεριανό. Μάλλον θα βάλω κανένα γάλα ανάμεσα γιατί πόσα γεύματα να του δίνω πια; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια σας είπε ο γιατρός σας κάθε πότε να δίνετε γιαούρτι και κάθε πότε αυγό;

Εμένα γιαούρτι δεν μου έχει πει ακόμα..από τώρα θα μας αρχιζε αλλά εγώ του έδωσα και του αρέσει αρκετά . 

Αυγό μας έχει πει μέρα παρά μέρα αλλά εγώ δεν δίνω τόσο συχνά γιατί δεν προλαβαίνω 😜

πρίν από 18 λεπτά , Angel92 είπε:

Εμένα γιαούρτι δεν μου έχει πει ακόμα..από τώρα θα μας αρχιζε αλλά εγώ του έδωσα και του αρέσει αρκετά . 

Αυγό μας έχει πει μέρα παρά μέρα αλλά εγώ δεν δίνω τόσο συχνά γιατί δεν προλαβαίνω 😜

 

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Επίσης προσπαθώ αυτές τις ημέρες να κάνω τους τρεις υπνους που έκανε δύο. Πάει καλά σχετικά. Τις περισσότερες φορές το κατάφερα. Σήμερα το λυπήθηκα. Κοιμηθηκε σχεδόν πάνω στο γιαούρτι. Χαχαχαχα απόλυτη αποτυχία δηλαδή! Απ' αύριο το γιαούρτι μετά τον ύπνο! Το κακό είναι ότι τρώμε πολύ νωρίς τα φρούτα, γύρω στις 9 και δε γίνεται να τρώει κάθε τρίωρο γιατί αλλιώς 12 πρέπει να δώσω μεσημεριανό. Μάλλον θα βάλω κανένα γάλα ανάμεσα γιατί πόσα γεύματα να του δίνω πια; 

Είχα το ίδιο θέμα κορίτσι και δίνω στις 9 γάλα ώστε να φάει φρούτο στις 11.30 και μετά γύρω στις 14.30-15.00 φαγητό και ύπνο . Για τα φρούτα επειδή δεν του αρέσουν πολύ δεν αφήνω να περάσει 3ωρο απ το γάλα..τα δίνω γύρω στις 2.5 ώρες ώστε να μην έχει πεινάσει πολύ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια σας είπε ο γιατρός σας κάθε πότε να δίνετε γιαούρτι και κάθε πότε αυγό;

Αυγο μας είπε 3 φορές την εβδομάδα για το γιαούρτι μας έχει πει ότι μπορεί να αντικαταστήσει την κρέμα το απόγευμα..για τις ώρες των γευμάτων δεν τηρώ κάποιες συγκεκριμένες ώρες απλά προσπαθώ να έχει κοιμηθεί πρώτα πριν να φάει φρούτοκρεμα ή μεσημεριανό γιατί διαφορετικά είναι κουρασμένος και θέλει να πιει γάλα και να κοιμηθεί..έχει τώρα δύο μέρες το μεσημεριανό το τρώμε το απόγευμα γιατί το μεσημέρι γκρινιάζει για να κοιμηθεί οπότε του δίνω γάλα κοιμάται και όταν ξυπνήσει του δίνω το μεσημεριανό ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Laky said:

Επίσης προσπαθώ αυτές τις ημέρες να κάνω τους τρεις υπνους που έκανε δύο. Πάει καλά σχετικά. Τις περισσότερες φορές το κατάφερα. Σήμερα το λυπήθηκα. Κοιμηθηκε σχεδόν πάνω στο γιαούρτι. Χαχαχαχα απόλυτη αποτυχία δηλαδή! Απ' αύριο το γιαούρτι μετά τον ύπνο! Το κακό είναι ότι τρώμε πολύ νωρίς τα φρούτα, γύρω στις 9 και δε γίνεται να τρώει κάθε τρίωρο γιατί αλλιώς 12 πρέπει να δώσω μεσημεριανό. Μάλλον θα βάλω κανένα γάλα ανάμεσα γιατί πόσα γεύματα να του δίνω πια; 

Tι ώρα ξυπνάτε το πρωί ; Αν είναι δίνε και στις 9 γάλα και δίνε τα φρούτα 11:30 με 12:00

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς δεν κρατάμε σταθερές ώρες με τη μπέμπα,την ταιζω 5-6 φορές τη μέρα. Απλά της δίνω το πρωί τα φρούτα και μετά όλη μέρα φαγητό και δύο γιαουρτακια. Κάθε δύο με τρεις ώρες τρώω εγώ που κάνω δίαιτα,πήγα σε διαιτολόγο και μου έδωσε διατροφή.Η μπέμπα είναι τυχερή,τρώει όλη μέρα 😁

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Blue Velvet said:

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς δεν κρατάμε σταθερές ώρες με τη μπέμπα,την ταιζω 5-6 φορές τη μέρα. Απλά της δίνω το πρωί τα φρούτα και μετά όλη μέρα φαγητό και δύο γιαουρτακια. Κάθε δύο με τρεις ώρες τρώω εγώ που κάνω δίαιτα,πήγα σε διαιτολόγο και μου έδωσε διατροφή.Η μπέμπα είναι τυχερή,τρώει όλη μέρα 😁

Εγω φροντίζω να του δίνω 3 γεύματα φαγητό, και ότι άλλο είναι γάλα.

Δηλαδή πες ξυπνάει 7 τότε γάλα. 10 φρουτόκρεμα. 1:00 μεσημεριανό (κρεατόσουπα), 3:30 γάλα, 6-6:30 κρέμα/βρώμη, 9 γάλα. Νάνι.

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, zouko είπε:

Tι ώρα ξυπνάτε το πρωί ; Αν είναι δίνε και στις 9 γάλα και δίνε τα φρούτα 11:30 με 12:00

Καλημέρα κορίτσια τελικά του δίνω κι ένα γάλα κατά τις 12 γιατί αν πιει γάλα στις 6 μετά στις 9 δε θέλει πάλι γάλα. Το δοκίμασα. Οπότε 12 γάλα 150ml και 2 μεσημεριανό.

Εγώ κορίτσια στην εγκυμοσύνη είχα πρόβλημα με τον καρπό. Το είχαμε συζητήσει τότε και μαζί. Ο γιατρός έλεγε πως θα μου φύγει όπως και το ζαχαρο. Δε μου έφυγε όμως. Χειροτέρεψα πολύ. Προχθές το βράδυ κόλλησε τελείως ο αντίχειρας πρήστηκε παρά πολύ ο καρπός κι έκλαιγα απ' τον πόνο. Κατέληξα εχθές Άγιο Λουκά όπου μου είπαν πως αν δε κάνω εγχείριση δε γίνεται τίποτα. Το απόγευμα πήγα Γενική Κλινική και μου έκαναν στο κόκκαλο κορτιζόνη με αναισθησία κι είμαι σήμερα πολύ καλύτερα. Μου είπαν όσες ημέρες με Πιάσει. Μετά πρέπει να κάνω την επέμβαση. Τώρα σκέφτομαι πως θα τον πλένω μετά τα κακά γιατί τον έπλενα στον νιπτήρα. Πράγμα αδύνατον τώρα. Εσείς πώς τα πλένετε; Πρέπει να βρω λύση.

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια τελικά του δίνω κι ένα γάλα κατά τις 12 γιατί αν πιει γάλα στις 6 μετά στις 9 δε θέλει πάλι γάλα. Το δοκίμασα. Οπότε 12 γάλα 150ml και 2 μεσημεριανό.

Εγώ κορίτσια στην εγκυμοσύνη είχα πρόβλημα με τον καρπό. Το είχαμε συζητήσει τότε και μαζί. Ο γιατρός έλεγε πως θα μου φύγει όπως και το ζαχαρο. Δε μου έφυγε όμως. Χειροτέρεψα πολύ. Προχθές το βράδυ κόλλησε τελείως ο αντίχειρας πρήστηκε παρά πολύ ο καρπός κι έκλαιγα απ' τον πόνο. Κατέληξα εχθές Άγιο Λουκά όπου μου είπαν πως αν δε κάνω εγχείριση δε γίνεται τίποτα. Το απόγευμα πήγα Γενική Κλινική και μου έκαναν στο κόκκαλο κορτιζόνη με αναισθησία κι είμαι σήμερα πολύ καλύτερα. Μου είπαν όσες ημέρες με Πιάσει. Μετά πρέπει να κάνω την επέμβαση. Τώρα σκέφτομαι πως θα τον πλένω μετά τα κακά γιατί τον έπλενα στον νιπτήρα. Πράγμα αδύνατον τώρα. Εσείς πώς τα πλένετε; Πρέπει να βρω λύση.

Καλημέρα και περαστικά σου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την επέμβαση και να αναρρώσεις γρήγορα ❤️

Μπορείς να τον πλένεις στο καθισματακι που βάζουμε μέσα στο μπανιερακι,έχει και τρυπουλες,οπότε τον ξεπλένεις μια χαρά. Η μπέμπα είναι ακόμα 7,5 κιλά,οπότε την πλένω στο νιπτήρα,αλλά σε λίγο θα την πλένω όπως σου είπα,έτσι κ αλλιώς μπάνιο έτσι την κάνουμε 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια τελικά του δίνω κι ένα γάλα κατά τις 12 γιατί αν πιει γάλα στις 6 μετά στις 9 δε θέλει πάλι γάλα. Το δοκίμασα. Οπότε 12 γάλα 150ml και 2 μεσημεριανό.

Εγώ κορίτσια στην εγκυμοσύνη είχα πρόβλημα με τον καρπό. Το είχαμε συζητήσει τότε και μαζί. Ο γιατρός έλεγε πως θα μου φύγει όπως και το ζαχαρο. Δε μου έφυγε όμως. Χειροτέρεψα πολύ. Προχθές το βράδυ κόλλησε τελείως ο αντίχειρας πρήστηκε παρά πολύ ο καρπός κι έκλαιγα απ' τον πόνο. Κατέληξα εχθές Άγιο Λουκά όπου μου είπαν πως αν δε κάνω εγχείριση δε γίνεται τίποτα. Το απόγευμα πήγα Γενική Κλινική και μου έκαναν στο κόκκαλο κορτιζόνη με αναισθησία κι είμαι σήμερα πολύ καλύτερα. Μου είπαν όσες ημέρες με Πιάσει. Μετά πρέπει να κάνω την επέμβαση. Τώρα σκέφτομαι πως θα τον πλένω μετά τα κακά γιατί τον έπλενα στον νιπτήρα. Πράγμα αδύνατον τώρα. Εσείς πώς τα πλένετε; Πρέπει να βρω λύση.

Περαστικά και εύχομαι όλα να πάνε καλά με την επέμβαση και γρήγορη ανάρρωση.. 

 Κι εγώ ακόμα στο νιπτήρα την πλένω.. βέβαια πλέον κάνει μια φορά την ημέρα κακά της και οι αλλαγές στην πάνα έχουν μειωθεί, γιατί το βράδυ εδώ κ καιρό δεν της αλλάζω πάνα.. μέσα στην ημέρα να αλλάζουμε 4-5 φορές οπότε αντέχεται ακόμα.. ειδικά στα τσισα λίγο νεράκι.. 

 Και ο τρόπος που είπε η blue velvet ακούγεται ξεκούραστος 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια τελικά του δίνω κι ένα γάλα κατά τις 12 γιατί αν πιει γάλα στις 6 μετά στις 9 δε θέλει πάλι γάλα. Το δοκίμασα. Οπότε 12 γάλα 150ml και 2 μεσημεριανό.

Εγώ κορίτσια στην εγκυμοσύνη είχα πρόβλημα με τον καρπό. Το είχαμε συζητήσει τότε και μαζί. Ο γιατρός έλεγε πως θα μου φύγει όπως και το ζαχαρο. Δε μου έφυγε όμως. Χειροτέρεψα πολύ. Προχθές το βράδυ κόλλησε τελείως ο αντίχειρας πρήστηκε παρά πολύ ο καρπός κι έκλαιγα απ' τον πόνο. Κατέληξα εχθές Άγιο Λουκά όπου μου είπαν πως αν δε κάνω εγχείριση δε γίνεται τίποτα. Το απόγευμα πήγα Γενική Κλινική και μου έκαναν στο κόκκαλο κορτιζόνη με αναισθησία κι είμαι σήμερα πολύ καλύτερα. Μου είπαν όσες ημέρες με Πιάσει. Μετά πρέπει να κάνω την επέμβαση. Τώρα σκέφτομαι πως θα τον πλένω μετά τα κακά γιατί τον έπλενα στον νιπτήρα. Πράγμα αδύνατον τώρα. Εσείς πώς τα πλένετε; Πρέπει να βρω λύση.

Περαστικά σου εύχομαι 😓 εγώ να σου πω την αλήθεια σχεδόν από τοτε που γεννήθηκε το μωρό στα κακακια τον κάνω με μωρομαντηλα και καθε βράδυ του έπλενα τον ποπό στον νιπτήρα . Πλέον όμως επειδή είναι 11 κιλά και δεν μπορώ να τον κρατάω στο ένα χέρι και μιας και είναι καλοκαίρι , τον κάνω μπάνιο κάθε μέρα το βράδυ . Το χειμώνα κάναμε μέρα παρά μέρα ολόκληρο μπάνιο . Βέβαια είναι και στο μωρό αυτό , εμένα δεν έχει πάθει ποτέ το οτιδήποτε στην περιοχή , δηλαδή δεν είναι ευαίσθητος και μου επιτρέπει αυτό να χρησιμοποιώ μωρομαντηλα . 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω την επέμβαση ακόμη γιατί είμαι ολομόναχη με το παιδί και μετά θέλει δέκα ημέρες τελείως ακινησία. Εσείς καταλαβαίνετε πολύ καλά ότι αυτό είναι αδύνατον. Θα κάνω άλλη μια ένεση με κορτιζόνη και αναισθησία κι όσο το τρεναρω. Σε ένα μήνα θα έρθει η κουμπάρα μου κι ελπίζω να μπορέσω να αντέξω και να τη κάνω τότε.

Εμένα το μπανάκι δεν έχει τρυπουλες το κάθισμα. Έχω βάλει μέσα μαξιλάρι για μπανάκι. Κι εγώ τον κάνω κάθε βράδυ μπάνιο αλλά τον πλένω και στα κακά γιατί ο δικός μου κάνει 3 φορές την ημέρα. Τον καθαρίζω με μωρομαντ. Αλλά τον πλένω κιόλας. Ίσως από εδώ και πέρα πρέπει να βρω κάτι άλλο. Εξάλλου σε λίγο ούτε στο μπανάκι θα χωράει. Εσάς χωράνε ακόμη; Εμένα ξαπλωμένος χτυπάει τα πόδια του. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...