Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, Angel92 είπε:

εμένα με το γιαούρτι για κάποιο λόγο δεν χορταινει.  Θέλει συν 30-60 γάλα .

Εσείς τι γιαούρτι δίνετε;;

Το αυγό πριν το φρούτο το δίνω αλλά εμένα τρελαίνεται.με υγρό κροκο..αν είναι σφιχτός δεν τον θέλει 

Πότε προλαβαίνετε ρε κορίτσια πριν το φρούτο; Δε ταιζετε στο τρίωρο; Τι ώρα δηλαδή ξεκινάει να  τρώει το πρωί και πόσα γεύματα κάνει;

πρίν από 19 λεπτά , Laky είπε:

Πότε προλαβαίνετε ρε κορίτσια πριν το φρούτο; Δε ταιζετε στο τρίωρο; Τι ώρα δηλαδή ξεκινάει να  τρώει το πρωί και πόσα γεύματα κάνει;

Γιαούρτι έχω δώσει πρόβειο αλλά το έδωσα με δημητριακά. Σκέτο δίνω το κρι κρι για μωράκια και σήμερα του έδωσα advance με δημητριακά. Δε παίρνω με φρούτα γιατί φρούτα τρώει το πρωί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Angel92 είπε:

εμένα με το γιαούρτι για κάποιο λόγο δεν χορταινει.  Θέλει συν 30-60 γάλα .

Εσείς τι γιαούρτι δίνετε;;

Το αυγό πριν το φρούτο το δίνω αλλά εμένα τρελαίνεται.με υγρό κροκο..αν είναι σφιχτός δεν τον θέλει 

Εμείς δοκιμάσαμε στην αρχή το βρεφικό κρικρι χωρίς γεύση το έτρωγε σχεδόν όλο για λίγες μέρες όμως μετά άρχισε να ξινιζεται δοκιμασα το Όλυμπος και με εκείνο το ίδιο..μετα πήρα γαλπο με μήλο αχλάδι μπανάνα το κουτσοεφαγε αλλα είδα πως έχουν ζάχαρη και τώρα πήρα και τα advance με τα δημητριακά το οποίο δεν γράφει ζάχαρη αλλά φρουκτόζη δεν το έχει δοκιμάσει όμως ακόμη..ότι δεν τρώει τι τρώει ο μπαμπάς μετα χαχα 🤑δεν μπορώ να σβήσω την φατσούλα..

 

πρίν από 25 λεπτά , Laky είπε:

Πότε προλαβαίνετε ρε κορίτσια πριν το φρούτο; Δε ταιζετε στο τρίωρο; Τι ώρα δηλαδή ξεκινάει να  τρώει το πρωί και πόσα γεύματα κάνει;

Γιαούρτι έχω δώσει πρόβειο αλλά το έδωσα με δημητριακά. Σκέτο δίνω το κρι κρι για μωράκια και σήμερα του έδωσα advance με δημητριακά. Δε παίρνω με φρούτα γιατί φρούτα τρώει το πρωί.

Το πρωί όταν ξυπνήσει πίνει γάλα μπορεί να είναι 6 μπορεί 7 μπορεί και 8 μετά φρούτοκρεμα κ πριν ακριβώς την φρούτοκρεμα αυγό μόνο κρόκο όμως για αρχή μας έχει πει ο παιδίατρος ξεκινώντας με ένα κουταλάκι και κάθε φορα ένα επιπλέον οπότε δεν μπορεί να χορτασει μόνο με το αυγό..ασπράδι μόλις κλείσει τον 10ο..μετά το μεσημεριανό, το απόγευμα κρέμα ή γιαούρτι και μετά γάλα και τέλος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Laky είπε:

Πότε προλαβαίνετε ρε κορίτσια πριν το φρούτο; Δε ταιζετε στο τρίωρο; Τι ώρα δηλαδή ξεκινάει να  τρώει το πρωί και πόσα γεύματα κάνει;

Γιαούρτι έχω δώσει πρόβειο αλλά το έδωσα με δημητριακά. Σκέτο δίνω το κρι κρι για μωράκια και σήμερα του έδωσα advance με δημητριακά. Δε παίρνω με φρούτα γιατί φρούτα τρώει το πρωί.

Ναι και γω advance και κρι κρι έχω δώσει με τα δημητριακά που έχει μέσα αλλά δεν ξέρω αν είναι οκ ..γτ γράφει κιόλας επιδόρπιο γιαουρτιού ..το απλό δεν παίζει να το φάει σκέτο..είναι πολύ ξινό και έλεγα μήπως έχετε κανένα άλλο συνδυασμό κάνει.τα δημητριακά πως τα τρώει; Τα τρίβεις; 

Ούτε εγώ προλαβαίνω κάποιες φορές να ξέρεις ..λέει ο γιατρός μέρα παρά μέρα και δίνω 2 φορές τη βδομάδα..ανά 3 ώρες τρώει κι εμένα συνήθως αλλά επειδή του αρέσει πολύ το τρώει πολύ γρήγορα και δεν χάνουμε χρόνο 😜

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Matina87 είπε:

Εμείς δοκιμάσαμε στην αρχή το βρεφικό κρικρι χωρίς γεύση το έτρωγε σχεδόν όλο για λίγες μέρες όμως μετά άρχισε να ξινιζεται δοκιμασα το Όλυμπος και με εκείνο το ίδιο..μετα πήρα γαλπο με μήλο αχλάδι μπανάνα το κουτσοεφαγε αλλα είδα πως έχουν ζάχαρη και τώρα πήρα και τα advance με τα δημητριακά το οποίο δεν γράφει ζάχαρη αλλά φρουκτόζη δεν το έχει δοκιμάσει όμως ακόμη..ότι δεν τρώει τι τρώει ο μπαμπάς μετα χαχα 🤑δεν μπορώ να σβήσω την φατσούλα..

 

Το πρωί όταν ξυπνήσει πίνει γάλα μπορεί να είναι 6 μπορεί 7 μπορεί και 8 μετά φρούτοκρεμα κ πριν ακριβώς την φρούτοκρεμα αυγό μόνο κρόκο όμως για αρχή μας έχει πει ο παιδίατρος ξεκινώντας με ένα κουταλάκι και κάθε φορα ένα επιπλέον οπότε δεν μπορεί να χορτασει μόνο με το αυγό..ασπράδι μόλις κλείσει τον 10ο..μετά το μεσημεριανό, το απόγευμα κρέμα ή γιαούρτι και μετά γάλα και τέλος. 

Εγώ του δίνω και βραδινό. Τραχανά, κρέμα κάτι τελοσπαντων. Κάθε πόσες ώρες ταιζεις;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Matina87 είπε:

Εμείς δοκιμάσαμε στην αρχή το βρεφικό κρικρι χωρίς γεύση το έτρωγε σχεδόν όλο για λίγες μέρες όμως μετά άρχισε να ξινιζεται δοκιμασα το Όλυμπος και με εκείνο το ίδιο..μετα πήρα γαλπο με μήλο αχλάδι μπανάνα το κουτσοεφαγε αλλα είδα πως έχουν ζάχαρη και τώρα πήρα και τα advance με τα δημητριακά το οποίο δεν γράφει ζάχαρη αλλά φρουκτόζη δεν το έχει δοκιμάσει όμως ακόμη..ότι δεν τρώει τι τρώει ο μπαμπάς μετα χαχα 🤑δεν μπορώ να σβήσω την φατσούλα..

 

Το πρωί όταν ξυπνήσει πίνει γάλα μπορεί να είναι 6 μπορεί 7 μπορεί και 8 μετά φρούτοκρεμα κ πριν ακριβώς την φρούτοκρεμα αυγό μόνο κρόκο όμως για αρχή μας έχει πει ο παιδίατρος ξεκινώντας με ένα κουταλάκι και κάθε φορα ένα επιπλέον οπότε δεν μπορεί να χορτασει μόνο με το αυγό..ασπράδι μόλις κλείσει τον 10ο..μετά το μεσημεριανό, το απόγευμα κρέμα ή γιαούρτι και μετά γάλα και τέλος. 

Εμμ..ναι που να τα φάνε σκέτα τα καημένα ;! Το advance πάντως εμένα του αρέσει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Angel92 είπε:

Ναι και γω advance και κρι κρι έχω δώσει με τα δημητριακά που έχει μέσα αλλά δεν ξέρω αν είναι οκ ..γτ γράφει κιόλας επιδόρπιο γιαουρτιού ..το απλό δεν παίζει να το φάει σκέτο..είναι πολύ ξινό και έλεγα μήπως έχετε κανένα άλλο συνδυασμό κάνει.τα δημητριακά πως τα τρώει; Τα τρίβεις; 

Ούτε εγώ προλαβαίνω κάποιες φορές να ξέρεις ..λέει ο γιατρός μέρα παρά μέρα και δίνω 2 φορές τη βδομάδα..ανά 3 ώρες τρώει κι εμένα συνήθως αλλά επειδή του αρέσει πολύ το τρώει πολύ γρήγορα και δεν χάνουμε χρόνο 😜

Δημητριακά πήρα μια κρέμα της hipp και τη προηγούμενη φορά του έβαλα εκεί. Μια άλλη φορά του το έβαλα με κους κους. Έτσι το έφαγε και τις δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Matina87 είπε:

Εμείς δοκιμάσαμε στην αρχή το βρεφικό κρικρι χωρίς γεύση το έτρωγε σχεδόν όλο για λίγες μέρες όμως μετά άρχισε να ξινιζεται δοκιμασα το Όλυμπος και με εκείνο το ίδιο..μετα πήρα γαλπο με μήλο αχλάδι μπανάνα το κουτσοεφαγε αλλα είδα πως έχουν ζάχαρη και τώρα πήρα και τα advance με τα δημητριακά το οποίο δεν γράφει ζάχαρη αλλά φρουκτόζη δεν το έχει δοκιμάσει όμως ακόμη..ότι δεν τρώει τι τρώει ο μπαμπάς μετα χαχα 🤑δεν μπορώ να σβήσω την φατσούλα..

 

Το πρωί όταν ξυπνήσει πίνει γάλα μπορεί να είναι 6 μπορεί 7 μπορεί και 8 μετά φρούτοκρεμα κ πριν ακριβώς την φρούτοκρεμα αυγό μόνο κρόκο όμως για αρχή μας έχει πει ο παιδίατρος ξεκινώντας με ένα κουταλάκι και κάθε φορα ένα επιπλέον οπότε δεν μπορεί να χορτασει μόνο με το αυγό..ασπράδι μόλις κλείσει τον 10ο..μετά το μεσημεριανό, το απόγευμα κρέμα ή γιαούρτι και μετά γάλα και τέλος. 

Κι εμάς αυτό ακριβώς το πρόγραμμα μας έχει δώσει ο παιδίατρος για τα γεύματα κορίτσι .

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Κι εμάς αυτό ακριβώς το πρόγραμμα μας έχει δώσει ο παιδίατρος για τα γεύματα κορίτσι .

Μετά όταν λες φρουτοκρεμα δηλαδή αν πιει γάλα στις 6 τι ώρα του δίνεις τη κρέμα; Γιατί αν φάει 9 τη φρουτοκρεμα μετά απ' τις 12 πρέπει να δώσω μεσημεριανό. Δίνεις ανάμεσα γάλα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Τελικά το αυγό το έφαγε μέσα στα φρούτα. Του το έδινα και αναγιουλιαζα. Τι τρώνε τα καημένα; 

Θα έρθει μια μέρα που θα πει : Μανα δεν θέλω φακές"και εκεί θα έχεις έτοιμη απάντηση 😁

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια τι κάνετε? Πως είναι τα μπεμπακια σας? Η μπέμπα μου το ξεπερασε το εξάνθημα,επανήλθε και η όρεξη της. Σήμερα έφαγε δύο ταπερακια φαγητό,δυο γιαουρτακια και το πρωί πεπόνι με βατόμουρα. Είναι μέσ' στη χαρά και οοοολη την ώρα μπαμπαλιζει. Είναι τόσο γλυκιά που θέλω να την δαγκώσω! Τι όμορφο που είναι το μπαμπαλισμα,αυτές οι πρώτες "λεξουλες" είναι άλλο πράγμα.Ολη την ώρα κάνει μπα μπα μπα και ντα ντα ντα και δεν χορταινω να την ακούω❤️

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια τι κάνετε? Πως είναι τα μπεμπακια σας? Η μπέμπα μου το ξεπερασε το εξάνθημα,επανήλθε και η όρεξη της. Σήμερα έφαγε δύο ταπερακια φαγητό,δυο γιαουρτακια και το πρωί πεπόνι με βατόμουρα. Είναι μέσ' στη χαρά και οοοολη την ώρα μπαμπαλιζει. Είναι τόσο γλυκιά που θέλω να την δαγκώσω! Τι όμορφο που είναι το μπαμπαλισμα,αυτές οι πρώτες "λεξουλες" είναι άλλο πράγμα.Ολη την ώρα κάνει μπα μπα μπα και ντα ντα ντα και δεν χορταινω να την ακούω❤️

Χαίρομαι πολύ που συνηλθατε!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια τι κάνετε? Πως είναι τα μπεμπακια σας? Η μπέμπα μου το ξεπερασε το εξάνθημα,επανήλθε και η όρεξη της. Σήμερα έφαγε δύο ταπερακια φαγητό,δυο γιαουρτακια και το πρωί πεπόνι με βατόμουρα. Είναι μέσ' στη χαρά και οοοολη την ώρα μπαμπαλιζει. Είναι τόσο γλυκιά που θέλω να την δαγκώσω! Τι όμορφο που είναι το μπαμπαλισμα,αυτές οι πρώτες "λεξουλες" είναι άλλο πράγμα.Ολη την ώρα κάνει μπα μπα μπα και ντα ντα ντα και δεν χορταινω να την ακούω❤️

Μπράβο σας!!! Επανήλθε με.ορεξη η μικρή σου! 

 Η αλήθεια είναι όση κούραση κι αν έχεις, σε αυτή την ηλικία που κάθε βδομάδα κάνουν και κάτι καινούργιο, βλέπεις πως εξελίσσονται από βρεφακια σε μωράκια-παιδακια και σου φεύγουν όλα.. και η αϋπνία, και τα πονεμένα χέρια και μέση.. 

 Προσπαθώ να γράφω σε ένα τετράδιο κάτι σαν ημερολόγιο μεταξύ εμένα και της μικρής τα "πρώτα" της.. από την γέννα μέχρι σήμερα.. η αλήθεια είναι αν είχα πιο πολύ χρόνο και όρεξη θα το έκανα πιο συχνά, αλλά έστω κι έτσι, αραιά και που.. μια ανάμνηση και για εμένα αργότερα.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ele90 είπε:

Μπράβο σας!!! Επανήλθε με.ορεξη η μικρή σου! 

 Η αλήθεια είναι όση κούραση κι αν έχεις, σε αυτή την ηλικία που κάθε βδομάδα κάνουν και κάτι καινούργιο, βλέπεις πως εξελίσσονται από βρεφακια σε μωράκια-παιδακια και σου φεύγουν όλα.. και η αϋπνία, και τα πονεμένα χέρια και μέση.. 

 Προσπαθώ να γράφω σε ένα τετράδιο κάτι σαν ημερολόγιο μεταξύ εμένα και της μικρής τα "πρώτα" της.. από την γέννα μέχρι σήμερα.. η αλήθεια είναι αν είχα πιο πολύ χρόνο και όρεξη θα το έκανα πιο συχνά, αλλά έστω κι έτσι, αραιά και που.. μια ανάμνηση και για εμένα αργότερα.. 

καλημέρα! Και εγώ κάνω κάτι παρεμφερές, το είχα δει σε ένα βίντεο στο ίνσταγκραμ.. της έχω φτιάξει e-mail και της στέλνω φώτο και βίντεο εκεί από όλες τις στιγμές μας. Επειδή γενικά την βγάζουμε συνέχεια φωτο και βιντεάκια, είναι ωραίο να τα έχει μαζεμένα όταν θα μεγαλώσει, και ξεκινάνε από το μαιευτήριο, έχει το πρώτο ταξίδι, πρώτα μπαμπαλίσματα, πρώτες φορές που γύρισε, πρώτο γέλιο, κλπ

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Ioli511 είπε:

καλημέρα! Και εγώ κάνω κάτι παρεμφερές, το είχα δει σε ένα βίντεο στο ίνσταγκραμ.. της έχω φτιάξει e-mail και της στέλνω φώτο και βίντεο εκεί από όλες τις στιγμές μας. Επειδή γενικά την βγάζουμε συνέχεια φωτο και βιντεάκια, είναι ωραίο να τα έχει μαζεμένα όταν θα μεγαλώσει, και ξεκινάνε από το μαιευτήριο, έχει το πρώτο ταξίδι, πρώτα μπαμπαλίσματα, πρώτες φορές που γύρισε, πρώτο γέλιο, κλπ

 

Τι τέλεια ιδέα!!!! 

Κορίτσια είδα ένα σεμινάριο για εκπαίδευση ύπνου. Κ τώρα σκέφτομαι να το κάνω πράξη. Αν κ έχει στρώσει αρκετά ο μικρός. Αλλά θέλω να ξεσυνδεσω το στήθος από τον ύπνο για να κοιμίζει κ ο μπαμπάς σε περίπτωση που πάω για δουλειά. Είπε η κυρία εκεί στο σεμινάριο αν θελουμε να κάνουμε μετάβαση σε κούνια θα κάνουμε πριν την εκπαίδευση ή μετά. Και εγώ τώρα σκέφτομαι πως θα γίνει σε πράξη όλο αυτό. Ως τώρα κοιμάται ανάμεσα μας. Κ με βολεύει με τον θηλασμό. Αλλά θέλω να πάει σε δίκιο του κρεββάτι. Και ήθελα να του πάρω αυτά στο πάτωμα. Αλλά τώρα δεν ξέρω πως θα υλοποιηθεί. Ο μπέμπης έχει συνηθίσει να κοιμάται μαζί μας. Αν πάω να τον κουνήσω όταν κοιμηθεί θα ξυπνήσει κ θα γκρινιάξει. Κ δεν ξέρω αν θέλω να πάρω κούνια που θα την έχω για λίγο διάστημα ή να πετάξω ένα στρώμα στο πάτωμα δίπλα από το κρεββάτι μας. 

Αν έχετε καμία ιδεα να μου πείτε 

😊😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...