Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 hours ago, Blue Velvet said:

      Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιες βιταμίνες για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και σπέρματος? Είδα κάποιες στο ίντερνετ,αλλά ειναι απίστευτα ακριβές..οι πιο οικονομικές νομίζω πως είναι οι fertilovit,αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

      Γειά σου κορίτσι μου, εμείς είχαμε πάρε τις lifertil λ είχαμε πολύ καλά αποτελέσματα στις γονιμοποιησεις, βέβαια δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στις βιταμίνες όμως θεωρώ ότι βοήθησαν κ αυτές 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.

Εσείς που δώσατε αυγό στο μωρό σας και το τρώει , πως το δίνετε ; Δοκίμασα να δώσω για δεύτερη φορά στον μικρούλη μου, και έκανε εμετό. Του έφερε μεγάλη αηδία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, zouko είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Εσείς που δώσατε αυγό στο μωρό σας και το τρώει , πως το δίνετε ; Δοκίμασα να δώσω για δεύτερη φορά στον μικρούλη μου, και έκανε εμετό. Του έφερε μεγάλη αηδία.

Εγώ του το έχω δώσει με cottage, με ανθότυρο, με αβοκάντο και έτσι όπως το έφτιαξα το πέταξα. Αναγιουλιαζει μόλις το πλησιάζω. Δεν έχω καταφέρει να το φάει με κανένα τρόπο εκτός αν το βάλω στα φρούτα κι εκείνο όχι με ευχαρίστηση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, zouko είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Εσείς που δώσατε αυγό στο μωρό σας και το τρώει , πως το δίνετε ; Δοκίμασα να δώσω για δεύτερη φορά στον μικρούλη μου, και έκανε εμετό. Του έφερε μεγάλη αηδία.

Εμένα τρώει το κρόκο σκέτο αλλά λίγο υγρό..δεν του αρέσει να είναι τελείως βρασμένος..γύρω στα 4 λεπτά το βράζω .

Σήμερα δοκίμασα να του δώσω βρώμη με μπανάνα και μήλο.ηταν λίγο καλύτερα από ότι με τη σκέτη Φρουτοκρεμα από την άποψη ότι άνοιγε το στόμα του με κόπο .στη σκέτη το σφραγίζει και άμα καταλάθος φάει λίγο κάνει σαν να πάει να κάνει εμετό .

Σκέτη αποτυχία η προσπάθεια με τα φρούτα ..πφφ δεν ξέρω τι άλλο να κάνω 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του το βράζω πολύ καλά με εντολή παιδιάτρου, 13 λεπτά. Το τρώει στη φρουτόκρεμα, αλλά προτιμώ να του το δίνω και σκέτο. Είναι πολύ πιο δύσκολο, αλλά προσπαθώ να μην "κρύβω" γεύσεις ακόμα, όπως έκανα στον μεγάλο μου (που έτσι κι αλλιώς τα καταλάβαινε και δεν τα έτρωγε ούτε κρυμμένα)

Το ασπράδι δεν το τρώει με τίποτα, το τρώω εγώ. Ο στόχος είναι να τρώει κάθε μέρα έναν κρόκο. Τον δέχεται καλύτερα όταν του τον δίνω μπουκίτσα με το χέρι, μετά λίγο cottage με κουταλάκι και μετά ψωμί μπουκίτσα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Εμένα τρώει το κρόκο σκέτο αλλά λίγο υγρό..δεν του αρέσει να είναι τελείως βρασμένος..γύρω στα 4 λεπτά το βράζω .

Σήμερα δοκίμασα να του δώσω βρώμη με μπανάνα και μήλο.ηταν λίγο καλύτερα από ότι με τη σκέτη Φρουτοκρεμα από την άποψη ότι άνοιγε το στόμα του με κόπο .στη σκέτη το σφραγίζει και άμα καταλάθος φάει λίγο κάνει σαν να πάει να κάνει εμετό .

Σκέτη αποτυχία η προσπάθεια με τα φρούτα ..πφφ δεν ξέρω τι άλλο να κάνω 

Μήπως να δοκίμαζες λίγο γιαουρτακι και να βάλεις μέσα λιωμένα τα φρούτα? Μπορεί να τα φάει έτσι,ειδικά άμα το γιαουρτακι είναι γλυκό,πχ το φαριν λακτε. Ούτε η δική μου τρελαίνεται για φρούτα,αλλά θα φάει έστω και λίγο,κάποιες μέρες βέβαια το τρώει όλο. Αν όμως της κάνω το πουρεδακι ξινό,δεν υπάρχει περίπτωση να το φάει,κλείνει το στόμα και μουγκρίζει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια διαβάζοντας τι γράφετε βλέπω πόσο διαφορετικό είναι το κάθε μωράκι. Εμένα ας πούμε τσακίζει το αυγό (εγω εντωμεταξύ το απεχθάνομαι και έλεγα μα πως θα το τρώει σκέτο;) και την φρουτόκρεμα ακόμα και εάν είναι ξινή θα την φάει. Με το γιαούρτι από την άλλη (της δίνω πρόβειο) έχει θέμα και με το μεσημεριανό της (κρεατόσουπα). Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν τρώει πολύ. Άμα φάει 20 κουταλιές ευχαριστημένοι είμαστε. Δεν πιέζω. Όσο φάει. 

Το αυγό εγώ το πιέζω με ένα πιρουνάκι και βάζω απλά λεμόνι και λαδάκι. Γενικά, παρατήρησα οτι πλέον δεν θέλει να είναι τελείως αλεσμένα οπότε πλέον και εγώ δεν τα αλέθω πολύ και τρώει καλύτερα. Θα ήθελα όταν γίνει 9 μηνών να τα πατάω απλά με το πιρούνι ιδανικά. 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω όσες θηλαζετε και δίνετε και ξένο. Ποια μάρκα πήρατε; Πρέπει να της δώσω κάποιες φορές μέσα στον Ιούλιο. Θέλω να μπορώ να λείψω για πολλές ώρες και εκεί που έχω σκοπό να πάω δεν θέλω να την πάρω μαζί και την ταλαιπωρήσω. Δεν ξέρω καν εάν παίρνει μπιμπερό.. ευτυχώς πήρε εύκολα πιπίλα. Με το θήλαστρο εντωμεταξύ δεν βγάζω σταγόνα .. 1-2 φορές έχω προσπαθήσει όμως .. δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο και αυτό.  

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, thel είπε:

Κορίτσια διαβάζοντας τι γράφετε βλέπω πόσο διαφορετικό είναι το κάθε μωράκι. Εμένα ας πούμε τσακίζει το αυγό (εγω εντωμεταξύ το απεχθάνομαι και έλεγα μα πως θα το τρώει σκέτο;) και την φρουτόκρεμα ακόμα και εάν είναι ξινή θα την φάει. Με το γιαούρτι από την άλλη (της δίνω πρόβειο) έχει θέμα και με το μεσημεριανό της (κρεατόσουπα). Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν τρώει πολύ. Άμα φάει 20 κουταλιές ευχαριστημένοι είμαστε. Δεν πιέζω. Όσο φάει. 

Το αυγό εγώ το πιέζω με ένα πιρουνάκι και βάζω απλά λεμόνι και λαδάκι. Γενικά, παρατήρησα οτι πλέον δεν θέλει να είναι τελείως αλεσμένα οπότε πλέον και εγώ δεν τα αλέθω πολύ και τρώει καλύτερα. Θα ήθελα όταν γίνει 9 μηνών να τα πατάω απλά με το πιρούνι ιδανικά. 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω όσες θηλαζετε και δίνετε και ξένο. Ποια μάρκα πήρατε; Πρέπει να της δώσω κάποιες φορές μέσα στον Ιούλιο. Θέλω να μπορώ να λείψω για πολλές ώρες και εκεί που έχω σκοπό να πάω δεν θέλω να την πάρω μαζί και την ταλαιπωρήσω. Δεν ξέρω καν εάν παίρνει μπιμπερό.. ευτυχώς πήρε εύκολα πιπίλα. Με το θήλαστρο εντωμεταξύ δεν βγάζω σταγόνα .. 1-2 φορές έχω προσπαθήσει όμως .. δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο και αυτό.  

Εγώ θηλάζω κ έχω δοκιμάσει 3 μάρκες από ξένο δεν δέχτηκε κανένα. Μπιμπερό δέχτηκε με δικό μ γαλα. Πιπίλα δεν παίρνει όσο κ να έχω προσπαθήσει. Πραγματικά δεν ξέρω πως θα σταματήσω όταν έρθει η ώρα. Γιατί δεν μ τρώει να πω ότι θα χορτάσει με φαΐ. Κ δεν μπορώ να αντλώ γιατί είναι όλη την ώρα στο στήθος. Δεν μένει καθόλου για να το άντληση κιόλας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, thel είπε:

Κορίτσια διαβάζοντας τι γράφετε βλέπω πόσο διαφορετικό είναι το κάθε μωράκι. Εμένα ας πούμε τσακίζει το αυγό (εγω εντωμεταξύ το απεχθάνομαι και έλεγα μα πως θα το τρώει σκέτο;) και την φρουτόκρεμα ακόμα και εάν είναι ξινή θα την φάει. Με το γιαούρτι από την άλλη (της δίνω πρόβειο) έχει θέμα και με το μεσημεριανό της (κρεατόσουπα). Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν τρώει πολύ. Άμα φάει 20 κουταλιές ευχαριστημένοι είμαστε. Δεν πιέζω. Όσο φάει. 

Το αυγό εγώ το πιέζω με ένα πιρουνάκι και βάζω απλά λεμόνι και λαδάκι. Γενικά, παρατήρησα οτι πλέον δεν θέλει να είναι τελείως αλεσμένα οπότε πλέον και εγώ δεν τα αλέθω πολύ και τρώει καλύτερα. Θα ήθελα όταν γίνει 9 μηνών να τα πατάω απλά με το πιρούνι ιδανικά. 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω όσες θηλαζετε και δίνετε και ξένο. Ποια μάρκα πήρατε; Πρέπει να της δώσω κάποιες φορές μέσα στον Ιούλιο. Θέλω να μπορώ να λείψω για πολλές ώρες και εκεί που έχω σκοπό να πάω δεν θέλω να την πάρω μαζί και την ταλαιπωρήσω. Δεν ξέρω καν εάν παίρνει μπιμπερό.. ευτυχώς πήρε εύκολα πιπίλα. Με το θήλαστρο εντωμεταξύ δεν βγάζω σταγόνα .. 1-2 φορές έχω προσπαθήσει όμως .. δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο και αυτό.  

Πριν λίγες μέρες προσπάθησα να δώσω κατσικίσιο γάλα της frezylac και δεν το έπινε με τίποτα! Πρώτον σιχαθηκε τη γεύση και το έφτυσε και μετά στραβωσε και  με το μπιμπερο,έκλεινε το στόμα και γύριζε το κεφάλι. Θυμάμαι που έβγαζα γάλα με το θηλαστρο και έπινε μια χαρά από το μπιμπερο,πλέον τίποτα,μόνο στήθος θέλει. Η πιπίλα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,από την αρχή της άρεσε και δεν την αποχωρίζεται. Ελπίζω το μωράκι σου εσενα να το πιει το ξένο❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια! Έχω καιρό να γράψω εδώ αλλά σας διαβάζω :) Όσες θηλάζετε, πόσες φορές θηλάζετε κατά τη διάρκεια της νύχτας; Ο μικρός μου ξυπνάει ακόμα κάθε 2 ώρες. Του δίνω το στήθος και κοιμάται πάλι αλλά τα έχω δει όλα. Το μέγιστο που έχει κοιμηθεί σερί είναι 5 ώρες, μια μόνο φορά.

Τρώμε στερεές τροφές 2 φορές τη μέρα. Και θηλάζει ελεύθερα. Δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικά. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ του έδινα καμια φορά για συμπλήρωμα πριν γίνει 6 μηνών το Hipp1 πρώτης βρεφικής ηλικίας και το επινε. Με γκριμάτσα στην πρώτη γουλια, αλλά το επινε. Μετά τους 6 μήνες δοκίμασα το Hipp2, δεν το έπινε με τίποτα! Πήγα στο frezylac 2 και κάπως ήπιε 2-3 φορές, όσο χρειάστηκε σε ώρα ανάγκης. Και πάλι όμως με κόπο.

Εγώ σκοπεύω, πρώτα ο Θεός, να περάσω σε φρέσκο κατσικίσιο μετά το χρόνο. Τουλάχιστον για επείγουσες καταστάσεις. Μακάρι να το δεχτεί.

edit: Με το μπιμπερό δεν έχει θέμα, αντλημένο του δίνω. Πιπίλα δε χρησιμοποιούμε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Rina_87@Blue Velvet Μεγάλο πρόβλημα αυτό. Εάν κάτι θα συμβούλευα πλέον μία έγκυο είναι ότι εάν θηλάζει αποκλειστικά να δίνει έστω μια φορά την εβδομάδα και ένα μπουκάλι ξένο.

Το πρόβλημα μου κυρίως είναι με το γάλα πριν τον ύπνο. Ευτυχώς κατα την διάρκεια της ημέρας χορταίνει με το φαγητό της εάν και την θηλάζω κιόλας λίγο για να μην έχω θέματα με την παραγωγή. 

Θα δοκιμάσω να δώσω γάλα και με το εκπαιδευτικό ποτηράκι που της αρέσει πολύ. Εάν έχει κάποια κοπέλα να προτείνει κάτι άλλο. Θέλω να φύγω από το σπίτι κατα τις 19:00 και σκέφτομαι 12:00 με 01:00 το βράδυ να είμαι πίσω. Γύρω στις 18:00 με 19:00 τρώει το απογευματινό της. 

@anriana Είναι 8,5 μηνών η δικιά μου και εξακολουθεί να ξυπνάει σίγουρα 3-4 φορές μέσα στη νύχτα. Δεν ξέρω εάν ξυπνάει πάντα για να φάει εγώ όμως την θηλάζω γιατί χαλαρώνει και κοιμάται πιο εύκολα. 5ωρο σερί κάνει σπανιότατα. Στέρεες τρώει 3 φορές την ημέρα από όταν έγινε 8 μηνών και προσφέρω στήθος πάντα μετά. 

@Melie και εγώ μετά το χρόνο αυτό που λες έχω σκοπό να κάνω. Θα δοκιμάσω τις μάρκες που πρότεινες και πραγματικά ελπίζω να έχουμε αποτελέσμα. 

Πρώτη φορά από όταν γέννησα θέλω να λείψω για τόσο πολύ και δεν θα ήθελα να την πάρω μαζί μου. Μπορώ και να κάτσω σπίτι μου αλλά δεν αντέχω άλλη κλεισούρα !!! 8,5 μήνες είμαστε αυτοκόλλητες !!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , thel είπε:

@Rina_87@Blue Velvet Μεγάλο πρόβλημα αυτό. Εάν κάτι θα συμβούλευα πλέον μία έγκυο είναι ότι εάν θηλάζει αποκλειστικά να δίνει έστω μια φορά την εβδομάδα και ένα μπουκάλι ξένο.

Το πρόβλημα μου κυρίως είναι με το γάλα πριν τον ύπνο. Ευτυχώς κατα την διάρκεια της ημέρας χορταίνει με το φαγητό της εάν και την θηλάζω κιόλας λίγο για να μην έχω θέματα με την παραγωγή. 

Θα δοκιμάσω να δώσω γάλα και με το εκπαιδευτικό ποτηράκι που της αρέσει πολύ. Εάν έχει κάποια κοπέλα να προτείνει κάτι άλλο. Θέλω να φύγω από το σπίτι κατα τις 19:00 και σκέφτομαι 12:00 με 01:00 το βράδυ να είμαι πίσω. Γύρω στις 18:00 με 19:00 τρώει το απογευματινό της. 

@anriana Είναι 8,5 μηνών η δικιά μου και εξακολουθεί να ξυπνάει σίγουρα 3-4 φορές μέσα στη νύχτα. Δεν ξέρω εάν ξυπνάει πάντα για να φάει εγώ όμως την θηλάζω γιατί χαλαρώνει και κοιμάται πιο εύκολα. 5ωρο σερί κάνει σπανιότατα. Στέρεες τρώει 3 φορές την ημέρα από όταν έγινε 8 μηνών και προσφέρω στήθος πάντα μετά. 

@Melie και εγώ μετά το χρόνο αυτό που λες έχω σκοπό να κάνω. Θα δοκιμάσω τις μάρκες που πρότεινες και πραγματικά ελπίζω να έχουμε αποτελέσμα. 

Πρώτη φορά από όταν γέννησα θέλω να λείψω για τόσο πολύ και δεν θα ήθελα να την πάρω μαζί μου. Μπορώ και να κάτσω σπίτι μου αλλά δεν αντέχω άλλη κλεισούρα !!! 8,5 μήνες είμαστε αυτοκόλλητες !!!

Ο μικρός μου είναι 7 μηνών. Και εμένα χαλαρώνει όταν του δίνω το στήθος και κοιμάται. Δεν πεινάει πάντα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καμιά φορά χρειάζεται απλά να ακούσεις πως και άλλοι είναι στην ίδια φάση. :)

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , anriana είπε:

Ο μικρός μου είναι 7 μηνών. Και εμένα χαλαρώνει όταν του δίνω το στήθος και κοιμάται. Δεν πεινάει πάντα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καμιά φορά χρειάζεται απλά να ακούσεις πως και άλλοι είναι στην ίδια φάση. :)

Ισχύει και μένα με βοηθάει. Εγώ πλέον δεν ελπίζω σε σερί ύπνου. Έχω πάρει απόφαση ότι θα κάνω πολύ καιρό να κοιμηθώ σερί. Με βοηθάει να μην έχω προσδοκίες. Έχω κάνει όσα λένε οι εκπαιδεύτριες ύπνου αλλά εξακολουθεί και ξυπνά. Χαλάρωσα λοιπόν..πλέον δεν τηρώ και πολύ το πρόγραμμα μέσα στην ημέρα και απλά περιμένω να μεγαλώσει 😂

Έχω στο κύκλο μου μωράκι που αποθήλασε 1,5 έτους και μετά από καμιά βδομάδα κοιμηθήκε σερί και μωράκι που αποθήλασε και ακόμα ενώ είναι 2 ετών ξυπνά και ζητά ανά 3ωρο γάλα έτοιμο τη νύχτα αλλιώς δεν κοιμάται με τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φρέσκο μετά τον πρώτο χρόνο θα της δώσω @Melie,μου είπε ο παιδίατρος πως ίσως πιει πιο εύκολα το φρέσκο,λόγω του ότι πίνει αποκλειστικά μητρικό. Δεν κατάλαβα τη σύνδεση,αλλά για να το είπε,κάτι θα ξέρει.

Κορίτσια και εγώ το πήρα απόφαση πως δεν θα την πιεσω παραπάνω τη μπέμπα για να πιει ξένο,το προσπάθησα δύο φορές και απέτυχε,ε δεν θα τρελαθώ κιόλας,στην τελική θα πίνει από μένα όσο πάει. Επίσης,θα συνεχίσουμε την συγκοιμηση,κλαίει συνέχεια όταν δεν κοιμάται δίπλα μου..με βολεύει και με το θηλασμό,γιατί τη θηλάζω κατά τη διάρκεια της νύχτας. Δεν θα πιεσω καταστάσεις,λέω σε λίγο θα μεγαλώσει και θα μου λείπει το ότι ήταν μωρουλι και ήθελε να είμαστε μαζί όλη την ώρα❤️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anriana είπε:

Ο μικρός μου είναι 7 μηνών. Και εμένα χαλαρώνει όταν του δίνω το στήθος και κοιμάται. Δεν πεινάει πάντα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καμιά φορά χρειάζεται απλά να ακούσεις πως και άλλοι είναι στην ίδια φάση. :)

Ακριβώς το ίδιο πέρασα κορίτσι μου και ακόμη χειρότερα. Είχε φτάσει να ξυπνάει κάθε μισή ώρα απλά για να ακουμπήσει στο στήθος. Μόνο όταν έκοψα το θηλασμό κοιμηθήκαμε. Κοντεύω να πέσω κάτω. 7 μηνών έκοψα και τώρα αρπάζει το μπουκάλι μια χαρά και κοιμάται τις περισσότερες φορές σερί ως τις 6.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...