Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 57 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Πως είναι τα μωράκια σας? Τρώνε μια χαρά σαν της @Rina_87 η κάνουν δίαιτα σαν τη δικιά μου? Φαγητό θα φάει μόνο άμα της δωσω με το χέρι,ενώ με το κουτάλι,γυρναει το κεφάλι και μουλαρωνει! Δλδ κρέας και λαχανικά σχεδόν τίποτα.. Τρώει γιαουρτακι και ψωμί παρά πολύ,φρουτοκρεμα με βρώμη πολύ λίγο,οποτε πήγα και αγόρασα μπισκοτοκρεμα και σήμερα θα της φτιάξω για πρώτη φορά. Ελπίζω να της αρέσει 

Κ εμενα στη δίαιτα χαχαχαχ! Υποτίθεται αυτές τις μέρες εισάγουμε σιγα σιγά το αυγό αλλά ειναι μετ' εμποδίων.. Τι να κάνεις, άμα πεινάσουν θα φάνε, με το ζόρι δεν γίνεται. Μόνο το γιαούρτι τρώει, κ έχουμε αρχίσει δειλά δειλά κ τα κομμάτια. Επίσης αλωνίζει το σπίτι μπουσουλώντας, μαγειρεύω πχ στη κουζίνα κ έρχεται κ μου κάνει παρέα από μόνη της 🥰 επίσης κορίτσια κατάφερα να μειώσω τους ύπνους της σε 2 την ημέρα, αλλά έχουμε κόψει τις βόλτες με αυτή τη ζέστη. Μόνο για καμία δουλειά με το μάρσιπο εδώ τριγύρω. Η παιδίατρος έδωσε το οκ να αρχίσουμε να πηγαίνουμε κ στις κούνιες

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 32 λεπτά , Angel92 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε; Απίστευτα ανεξήγητη γκρινια ο μικρός σήμερα 😥

Καλά κορίτσι μου και εμείς αυτές τις μέρες το ίδιο έχουμε..στον μεσημεριανό ύπνο έχουμε θέμα κυρίως ενώ μέχρι τώρα τον παίρναμε μαζί μας και κοιμόταν με λίγο κούνημα στην πλάτη τώρα ενώ νυστάζει δεν κοιμάται μαζί μας, αν τον βάλουμε στο καρότσι κ τον κουνήσουμε κοιμάται..εν τω μεταξύ στο καρότσι γίνεται μούσκεμα στον ιδρώτα.. κορίτσι ήθελα να σας ρωτήσω πόσα γραμμάρια κρέας βάζετε στο μεσημεριανό;;εμας μας γράφει ο παιδίατρος στην αρχή 30 και μετά 70 .. σήμερα πήρα μεγαλύτερα κομμάτια μοσχάρι 100 γραμ με την λογική πως όταν βρασει θα χάσει κάποια γραμ αλλά μου φαίνεται τεράστια ποσότητα..

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλά κορίτσι μου και εμείς αυτές τις μέρες το ίδιο έχουμε..στον μεσημεριανό ύπνο έχουμε θέμα κυρίως ενώ μέχρι τώρα τον παίρναμε μαζί μας και κοιμόταν με λίγο κούνημα στην πλάτη τώρα ενώ νυστάζει δεν κοιμάται μαζί μας, αν τον βάλουμε στο καρότσι κ τον κουνήσουμε κοιμάται..εν τω μεταξύ στο καρότσι γίνεται μούσκεμα στον ιδρώτα.. κορίτσι ήθελα να σας ρωτήσω πόσα γραμμάρια κρέας βάζετε στο μεσημεριανό;;εμας μας γράφει ο παιδίατρος στην αρχή 30 και μετά 70 .. σήμερα πήρα μεγαλύτερα κομμάτια μοσχάρι 100 γραμ με την λογική πως όταν βρασει θα χάσει κάποια γραμ αλλά μου φαίνεται τεράστια ποσότητα..

Κοιμόταν ξαπλωμένος με κούνημα στη πλατη; εμάς θέλει να τον έχουμε αγκαλιά και να πηγαίνουμε πέρα δώθε και δεν μπορώ αλλοο..εχει πάει πάνω από 10kg...με πονάνε πολύ τα χέρια μου .Ιδρώνουν πολύ όμως όντως... 😥 Περίπου ποσο σου κοιμάται το μεσημέρι;;

Κι εγώ 100γρ παίρνω με αυτή τη λογική αλλά ποτέ δεν το το τρώει όλο το κομμάτι ...πρέπει να τρώει γύρω στα 70-80γρ .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Angel92 είπε:

Κοιμόταν ξαπλωμένος με κούνημα στη πλατη; εμάς θέλει να τον έχουμε αγκαλιά και να πηγαίνουμε πέρα δώθε και δεν μπορώ αλλοο..εχει πάει πάνω από 10kg...με πονάνε πολύ τα χέρια μου .Ιδρώνουν πολύ όμως όντως... 😥 Περίπου ποσο σου κοιμάται το μεσημέρι;;

Κι εγώ 100γρ παίρνω με αυτή τη λογική αλλά ποτέ δεν το το τρώει όλο το κομμάτι ...πρέπει να τρώει γύρω στα 70-80γρ .

Ναι κορίτσι μου έτσι κοιμαται ακόμη τις υπόλοιπες φορές μέσα στη μέρα..ίσως πρέπει να ξεκινήσεις να συνδέεις τον ύπνο και με κάτι άλλο αρχικά π.χ κάποιο τραγουδάκι σταθερο κ ένα ρυθμικό χτύπημα να το εφαρμόσεις αρκετές μέρες το ίδιο αρχικα όπως τον κοιμιζεις τώρα και μόλις το συνιθισει λίγο να ξεκινήσεις να τον κοιμιζεις με άλλο τρόπο πιο ξεκούραστο για εσάς..ίσως στα πόδια σας με κάποιο μαξιλάρι..κοιμάται μια με δύο ώρες δεν έχω παράπονο.. απλά τελευταία μπορεί να κοιμόταν αργά δλδ 5 παρά μετά από πολλή γκρινια..τον απογευματινό ύπνο τον έχουμε κόψει δεν με πειράζει όμως γιατί πλέον κοιμάται νωρίς το βράδυ το πολύ 10 θα έχει κοιμηθεί ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , Matina87 είπε:

Ναι κορίτσι μου έτσι κοιμαται ακόμη τις υπόλοιπες φορές μέσα στη μέρα..ίσως πρέπει να ξεκινήσεις να συνδέεις τον ύπνο και με κάτι άλλο αρχικά π.χ κάποιο τραγουδάκι σταθερο κ ένα ρυθμικό χτύπημα να το εφαρμόσεις αρκετές μέρες το ίδιο αρχικα όπως τον κοιμιζεις τώρα και μόλις το συνιθισει λίγο να ξεκινήσεις να τον κοιμιζεις με άλλο τρόπο πιο ξεκούραστο για εσάς..ίσως στα πόδια σας με κάποιο μαξιλάρι..κοιμάται μια με δύο ώρες δεν έχω παράπονο.. απλά τελευταία μπορεί να κοιμόταν αργά δλδ 5 παρά μετά από πολλή γκρινια..τον απογευματινό ύπνο τον έχουμε κόψει δεν με πειράζει όμως γιατί πλέον κοιμάται νωρίς το βράδυ το πολύ 10 θα έχει κοιμηθεί ..

Μια χαρά είναι 22.00 κι εμάς 22.00-06.00 κοιμάται . Τώρα έχει μάθει να τον κοιμίζουμε όρθιοι με κούνημα και ένα συγκεκριμένο τραγούδι .άρα λες να αρχίσω να το αλλάζω σταθερά και να το κάνω πχ ξαπλωμένο με το τραγουδάκι και λίγο κούνημα στη πλατουλα; 

Κι εμένα ρε κοριτσι ενδιάμεσα μπορεί να κοιμηθεί αργά αυτες τις μέρες ..ενώ κοιμόταν 14.00-15.00 .και το θέμα είναι ότι πχ χθες κοιμήθηκε σπαστά 2-3 μισαωρα..δεν μπορούσε να κοιμηθεί συνεχόμενα..είχε γκρίνια .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ❤️ Χαίρομαι πολύ για εσάς,βλέπω ότι τα μωράκια σας τρώνε και κρεατακι και κοιμούνται με κούνημα και τραγουδάκια. Η μπέμπα μου δεν τρώει φαγητό εδώ και μια βδομάδα,αρνείται πεισματικά...χθες της έκανα μοσχαράκι με μακαρόνια και άρχισε να μουγκρίζει,δεν το θέλει με τπτ...τρώει γιαουρτακια,ψωμί, καρπούζι,ροδάκινο,φρουτοκρεμα και τυρια. Αγόρασα πρώτη φορά  μπισκοτοκρεμα και δεν της άρεσε καθόλου..Καλά για τον ύπνο δεν το συζητώ,χωρίς βυζί δεν κοιμάται με τπτ. Θέλει θηλασμό,μετά πιπίλα και μετά νανι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμάς κορίτσια.. 

Περνάμε κι εμείς λίγο δύσκολα όσον αφορά τον ύπνο κυρίως.. 

 Το βράδυ ανά 2 ώρες μαξ θέλει να την πάρω αγκαλιά να τη βάλω στήθος να χαλαρώσει να κοιμηθεί, πολλές φορές πιπιλαει κ σαν να της ανεβαίνουν γουλιες κ μόλις την ξαπλώσω ξυπνάει γιατί θέλει να ρευτει..κ πάλι απ' την αρχή, κούνημα, στήθος, ρέψιμο... 

 Εσείς με το ρέψιμο τι κάνετε;;;; Ήλπιζα πως μετά την εισαγωγή στερεών τροφών θα ήταν καλύτερα.. κοντεύει 9 μηνών κι ακόμα το έχει ανάγκη... 

 

Link to comment
Share on other sites

@ele90Με το ρέψιμο δεν έχουμε θέμα,όλα βελτιώθηκαν από την ώρα που ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές. Είχε πρόβλημα και με τα κακά η μπέμπα,αλλά έστρωσε αμέσως

Κορίτσια έγινε θαύμα! Ήταν η κολλητή μου πριν στο σπίτι και σε μια φάση θηλάζω τη μπέμπα και την παιρνει ο ύπνος πάνω μου. Μου λέει η φίλη μου: Έτσι όπως είναι,βαλτην μέσ' στη παρκοκρεβατο. Της λέω πως θα ξυπνήσει σίγουρα και μου λέει πως δεν πειράζει,ας το δοκιμάσουμε. Και κορίτσια κοιμήθηκε!! 40λεπτα με το ρολόι!! Απίστευτα πράγματα, είμαι τρισευτυχισμενη! Θα το δοκιμάσω και το βράδυ,θα την θηλάσω και θα την βάλω στο κρεβάτι της,ελπίζω να πιάσει και να κοιμηθώ επιτέλους και εγώ 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Matina87 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;ετοιμαζόμαστε για διακοπές και ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο after sun για βρέφη. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο;

Δεν έχω χρησιμοποιήσει, αντηλιακό της mustela βάζω.. επειδή κι εμείς θα πάμε τέλη Αυγούστου, πες μας τι πήρες στις διακοπές σας έξτρα (πχ κατσαρολάκι κλπ) γιατί τα σκέφτομαι από τώρα κ λέω πως θα τα χωρέσουμε όλα 😩

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ele90 είπε:

Δεν έχω χρησιμοποιήσει, αντηλιακό της mustela βάζω.. επειδή κι εμείς θα πάμε τέλη Αυγούστου, πες μας τι πήρες στις διακοπές σας έξτρα (πχ κατσαρολάκι κλπ) γιατί τα σκέφτομαι από τώρα κ λέω πως θα τα χωρέσουμε όλα 😩

Αχ άσε από τώρα ετοιμάζω πράγματα γιατί φοβάμαι μήπως ξεχάσω κάτι..κοίτα εγώ για δική μου ευκολία και για να κερδίζω χρόνο θα πάρω την χύτρα μαζί μου για να βράζω τα λαχανικά σε 7λεπτα. .το κρεατακι θα το πάρω κατεψυγμένο σε ταπερακια με ψυγειακι με παγοκυστες. Δεν θα πάμε μακριά φέτος θέλω να είμαστε σχετικά κοντά για να μην ταλαιπωρηθεί ο μικρός στη διαδρομή..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βάζω after sun. Εμείς στις διακοπές πήραμε ατμομάγειρα (ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ, γιατί το δωμάτιο έλεγε ότι είχε κατσαρόλα και μάτια, αλλά δεν είχε!!!), σαλιάρες, κουταλάκι, ποτηράκι νερού, πιατάκι, θερμός φαγητού, θήλαστρο, σακουλάκια θηλασμού, 2 μπιμπερό και θερμός μπιμπερό. Επίσης, ρούχα εννοείται, πάνες κανονικές και αδιάβροχες, μαγιώ, καπέλο, αντιηλιακό, αντικουνουπικο, αφρόλουτρο, κρέμα σώματος, κρέμα πανας, ψαλιδάκι νυχιών, βούρτσα μαλλιών, μωρομάντιλα. Φυσικά το καρότσι του και την τσάντα για τη βόλτα.

Χρησιμοποιήθηκαν όλα, εκτός από το ποτηράκι νερού (πίνει καλύτερα από κανονικά ποτήρια) και το πιατάκι (χρησιμοποίησα το πιατάκι του θερμός).

Καλά να περάσετε!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Melie είπε:

Εγώ δε βάζω after sun. Εμείς στις διακοπές πήραμε ατμομάγειρα (ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ, γιατί το δωμάτιο έλεγε ότι είχε κατσαρόλα και μάτια, αλλά δεν είχε!!!), σαλιάρες, κουταλάκι, ποτηράκι νερού, πιατάκι, θερμός φαγητού, θήλαστρο, σακουλάκια θηλασμού, 2 μπιμπερό και θερμός μπιμπερό. Επίσης, ρούχα εννοείται, πάνες κανονικές και αδιάβροχες, μαγιώ, καπέλο, αντιηλιακό, αντικουνουπικο, αφρόλουτρο, κρέμα σώματος, κρέμα πανας, ψαλιδάκι νυχιών, βούρτσα μαλλιών, μωρομάντιλα. Φυσικά το καρότσι του και την τσάντα για τη βόλτα.

Χρησιμοποιήθηκαν όλα, εκτός από το ποτηράκι νερού (πίνει καλύτερα από κανονικά ποτήρια) και το πιατάκι (χρησιμοποίησα το πιατάκι του θερμός).

Καλά να περάσετε!

Σε ευχαριστούμε πολύ!!και εγώ τελικά δεν θα πάρω @Melie με την ενυδατικη μετά το μπάνιο θα είναι μια χαρά πιστεύω!στο θερμό έβαζες το φαγητό για να το διατηρήσεις ζεστό ή δροσερό;το μεσημεριανό θα του τι δίνω στο δωμάτιο λογικα δεν αλλά για την φρούτοκρεμα δεν ξέρω..ίσως παίρνω την παίρνω στο μικρουτσικο ψυγειακι με παγοκυστη για να μην ξινισει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...