Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 29/8/2024 at 1:16 ΜΜ, artemis88 είπε:

      Τι ωραια!! Με το καλο!!

      Ποτε αρχισες να το νιωθεις?

      Στην 20η εβδομάδα το κατάλαβα. Νομιζα στην αρχή ήταν το έντερο. Στους υπέρηχους κανει σβούρες 😁

      On 30/8/2024 at 8:53 ΠΜ, Lila ki είπε:

      Έκανα ένα τεστ και είναι θετικό !!! Ελπίζω αυτή τη φορά να ήρθε για να μείνει !! 

      Μπραβοοοο!!!! Συγχαρητήρια!!!!! Να πάνε ολα καλα και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Μπήκα για να σου ευχηθώ για αύριο και είδα τα όμορφα νέα!!!!

      4 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Δεν μ κάνουν χοριακη δυστυχώς … μ είπαν τεστ εγκυμοσύνης κ εάν είναι θετικό σου λένε για σκαν σε δυο με τρεις εβδομάδες απο το θετικό τεστ … γενικά το σύστημα της Αγγλίας είναι λίγο διαφορετικό ..

      Καθόλου χοριακη ε? Τότε υπομονή και προσοχή μέχρι τον υπέρηχο!!!

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, καλή εβδομάδα. Ο μικρός αρρώστησε..μάλλον απ το ταξίδι με το αεροπλάνο και τα έχει όλα.. βηχα,μπούκωμα, πυρετό.. μέχρι εμετό κάνει από τ φλέμα και βγάζει όλο το γάλα μόλις το πιει.τρωει και πολύ λίγο αλλά αυτό δεν μας ανησυχεί από άποψη βάρους.. είναι ένα κιλό πάνω από τον μέσο όρο Κ τον ενυδατωνω με λίγο νεράκι μέσα στη μέρα.  Τουλάχιστον το τελευταίο βράδυ ήταν κουρασμένος Κ έπεσε ξερός 22.00-07.00 ..Να ξεκουραστεί λίγο.  Τα προηγούμενα ξυπνούσε συνέχεια γιατί δεν μπορεί κ να αναπνεύσει. 

Εν τω μεταξύ τη Παρασκευή πριν εκδηλώσει κάποιο σύμπτωμα της ίωσης  κάναμε και το τελευταίο εμβόλιο  ,του πνευμονιοκοκκου και νομίζω ότι ο συνδυασμός τον τσακισε.  Σε 20 μέρες μας είπε ο γιατρός  θα κάνουμε κ της γρίπης. Εσάς θα το κάνουν;;

Να τα εκατοστήσει @Matina87 μου και να είναι πάντα γερό το μικρακι🥰 περνάει όντως πολύ γρήγορα ο καιρός..εμείς σ ένα μήνα θα έχουμε.  

@Blue Velvetμου πολύ χάρηκα για το γάλα..είναι μια αρχή, μη το βάλεις κάτω..σιγά σιγά θα έλεγα να αυξάνεις τη ποσότητα .

Πονεμένη ιστορία τελικά αυτός ο ύπνος βρε κορίτσια . Κ εμένα μέσα στη μέρα κοιμάται ένα μισάωρο το πρωί και ένα 40λεπτο το μεσημέρι με το ζόρι.. πολλες φορές άλλα 30 λεπτά μόνο. Κ βέβαια από τις 19.00 Κ μετά έχει πολύ γκρίνια από τη νύστα.  

 

Καλημέρα και περαστικά στον μπέμπη❤️Πολύ ταλαιπωρούνται τα καημένα με αυτές τις ιώσεις..Εμάς μας είπε ο παιδίατρος να πάμε σε λίγες μέρες που θα γίνει ενός,αλλά δεν ξέρω τι εμβόλιο θα κάνει.Εμεις με τον άντρα μου θα κάνουμε της γρίπης αρχές Νοεμβρίου,κάναμε και πέρσι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια..εμεις εχουμε εμβολια αυριο..ειμαι καπως αγχωμενη μηπως ανεβασει πυρετο..επισης θα της πω για να κανουμε εξετασεις μηπως εχει καποια αλεργια η μικρη..εγω ξανα αρρωστη μπουμενη πονολαιμο και πονοκεφαλο..μεχρι τωρα Δωξα τον Θεο η μικρη ειναι καλα δεν μου εχει αρρωστησει ποτε🙏

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμάς κορίτσια.. 

 Όλες με τον ύπνο βλέπω ζοριζομαστε..μήπως είναι κανένα άλμα κοντά στον χρόνο?!! 

 Ξεκίνησα κι εγώ να δίνω λίγο γάλα κατσικίσιο στη μικρή.. παίζει πιο πολύ με το μπουκάλι,  παρά πίνει,  αλλά τουλάχιστον δεν το πετάει.  Δεν ξέρω πότε να της το δίνω μέσα στην ημέρα ώστε να αρχίσει να συνειδητοποιει πως αυτό είναι γεύμα.. 

 Συνεχίζω τον θηλασμό,  κι εμένα μπούκωμα κ δέκατα..κοιμάται κ ξυπνάει συνεχώς,  γιατί δεν μπορεί να πάρει ανάσα..την έχω πάνω μου για να έχει κλήση.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σήμερα ήπιε συνολικά 150ml όλη μέρα,παίρνει το μπουκάλι και πίνει μόνη της.Αν της δώσουμε εμείς το μπιμπερο δεν το πολυθελει...ελπίζω σιγά σιγά να στρώσει και αυτό,γιατί πρέπει να μάθει να την ταιζει και να την βάζει για ύπνο ο άντρας μου.

Κορίτσια,με τα νυχτερινά ξυπνήματα τι κάνουμε?Μόνο με στήθος κοιμάται ξανά..οι υπόλοιπες μανουλες που δεν θηλάζετε,τι κάνετε για να τα κοιμισετε όταν ξυπνάνε μέσα στη νύχτα?τους δίνετε μπιμπερο?θέλω να δω τι μπορώ να εφαρμόσω στη μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια σήμερα ήπιε συνολικά 150ml όλη μέρα,παίρνει το μπουκάλι και πίνει μόνη της.Αν της δώσουμε εμείς το μπιμπερο δεν το πολυθελει...ελπίζω σιγά σιγά να στρώσει και αυτό,γιατί πρέπει να μάθει να την ταιζει και να την βάζει για ύπνο ο άντρας μου.

Κορίτσια,με τα νυχτερινά ξυπνήματα τι κάνουμε?Μόνο με στήθος κοιμάται ξανά..οι υπόλοιπες μανουλες που δεν θηλάζετε,τι κάνετε για να τα κοιμισετε όταν ξυπνάνε μέσα στη νύχτα?τους δίνετε μπιμπερο?θέλω να δω τι μπορώ να εφαρμόσω στη μπέμπα

Καλημέρα κορίτσι μου!εμείς που δεν θηλάζουμε ξανακοιμαται με την πιπίλα και τον ξαπλώνω δίπλα μου , μετά τον βάζω στην κούνια του πάλι..επίσης κάποιες φορές του δίνω νεράκι με το μπιμπερο..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!εμείς που δεν θηλάζουμε ξανακοιμαται με την πιπίλα και τον ξαπλώνω δίπλα μου , μετά τον βάζω στην κούνια του πάλι..επίσης κάποιες φορές του δίνω νεράκι με το μπιμπερο..

Καλημέρα!Δυστυχώς η δικιά μου έχει ένα μήνα που την σταμάτησε την πιπίλα μόνη της...ενώ πριν την θήλαζα και μετά της έβαζα πιπίλα και κοιμόταν,ξαφνικά άρχισε να φτύνει την πιπίλα..μόνο στο αμάξι τη θέλει και αυτό για λίγο.Να σε ρωτήσω,όταν τον ξαπλώνεις δίπλα σου σταματάει αμέσως το κλάμα?Γιατί η μπέμπα όταν ξυπνάει,κλαψουριζει και θέλει στήθος για να ξανακοιμηθεί.Λεω να δοκιμάσω αυτό με το νεράκι,ελπίζω να πιάσει

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα!Δυστυχώς η δικιά μου έχει ένα μήνα που την σταμάτησε την πιπίλα μόνη της...ενώ πριν την θήλαζα και μετά της έβαζα πιπίλα και κοιμόταν,ξαφνικά άρχισε να φτύνει την πιπίλα..μόνο στο αμάξι τη θέλει και αυτό για λίγο.Να σε ρωτήσω,όταν τον ξαπλώνεις δίπλα σου σταματάει αμέσως το κλάμα?Γιατί η μπέμπα όταν ξυπνάει,κλαψουριζει και θέλει στήθος για να ξανακοιμηθεί.Λεω να δοκιμάσω αυτό με το νεράκι,ελπίζω να πιάσει

Ναι όταν τον βάζω δίπλα μου με χαϊδεύει και ξανακοιμαται αμέσως απλά περιμένω να τον πιάσει καλά ο ύπνος και μετά τον βάζω στην κούνια του ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Χερεται κοριτσια..εμεις καναμε εμβολια χθες και στα 2 ποδαρακια.. περασαμε εφιαλτικη νυχτα.. πυρετο 38 και πονο στα ποδια δεν μπορουσε να κουνηθει.. και στα σημεια που εχει κανει το εμβολιο σημερα της εχουν γινει μεγαλοι κυκλοι κοκκινοι.. ειναι φυσιολογικο ή να παρω την γιατρο;

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , elena93 είπε:

Χερεται κοριτσια..εμεις καναμε εμβολια χθες και στα 2 ποδαρακια.. περασαμε εφιαλτικη νυχτα.. πυρετο 38 και πονο στα ποδια δεν μπορουσε να κουνηθει.. και στα σημεια που εχει κανει το εμβολιο σημερα της εχουν γινει μεγαλοι κυκλοι κοκκινοι.. ειναι φυσιολογικο ή να παρω την γιατρο;

Ωχχχ γιατί δύο εμβόλια μαζί?

 Αν βάλεις αλουμινονερο ίσως φύγει το σημάδι,  αλλά καλό είναι να ρωτήσεις πρώτα την παιδίατρο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , ele90 είπε:

Ωχχχ γιατί δύο εμβόλια μαζί?

 Αν βάλεις αλουμινονερο ίσως φύγει το σημάδι,  αλλά καλό είναι να ρωτήσεις πρώτα την παιδίατρο 

Ετσι τα κανουν αυτοι εδω..3 φορες εχουμε κανει εμβολιο..και τος 3 φορες απο 2 εμβολια ενα στο καθε ποδι..συγνωμη τι ειναι το αλουμινονερο πρωτη φορα το ακουω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια τι κάνετε?Περαστικά σε όλα τα μπεμπακια❤️

Πάλι κρυωμενη είναι η μπέμπα,έχει μυξες και μπουκωμα..της πήρα ένα το aptamil της milupa,είπα να δω αν της αρέσει αυτό το γάλα και το σιχαίνεται! Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι είναι κρυωμενη ή αν δεν της αρέσει αυτό το γάλα,πάντως από χθες ζήτημα να έχει πιει 10ml. Πάντως τρώει φαγητό και θέλει συνέχεια στήθος,το βράδυ κοιμηθήκαμε αγκαλίτσα,την λυπήθηκα που ήταν αρρωστουλα και επίσης ξυπνούσε κλαίγοντας κάθε μία ώρα

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Ετσι τα κανουν αυτοι εδω..3 φορες εχουμε κανει εμβολιο..και τος 3 φορες απο 2 εμβολια ενα στο καθε ποδι..συγνωμη τι ειναι το αλουμινονερο πρωτη φορα το ακουω

 Ένα υγρό από το φαρμακείο.. μουσκευεις λίγο ένα βαμβάκι και βάζεις στο σημείο που έγινε το πρήξιμο.. δεν ξέρω αν υπάρχει εκεί που μένεις,  αν το ψάξεις στο ίντερνετ ως ονομασία για να το ζητήσεις.  

Link to comment
Share on other sites

Το αλουμινονερο το προτείνει κι εμένα ο παιδιατρός μου, δε μας έχει χρειαστεί ακόμα. Βοηθάει σε περίπτωση που εκτός από κοκκινίλα υπάρχει πόνος και πρήξιμο, έχει γίνει επώδυνο γρομπαλακι δηλαδή.

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι αρρωστησαμε ρε κορίτσια...κόλλησε η μπέμπα από την ξαδέρφη της και τώρα είμαι και εγώ άρρωστη.Πονολαιμος,συνάχι και ατονία.. κουράστηκα,από αρχές Σεπτεμβρίου άρρωστες είμαστε,μια με τον κοβιντ,μια με τις ιώσεις.. πότε θα σταματήσουν αυτά?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Πάλι αρρωστησαμε ρε κορίτσια...κόλλησε η μπέμπα από την ξαδέρφη της και τώρα είμαι και εγώ άρρωστη.Πονολαιμος,συνάχι και ατονία.. κουράστηκα,από αρχές Σεπτεμβρίου άρρωστες είμαστε,μια με τον κοβιντ,μια με τις ιώσεις.. πότε θα σταματήσουν αυτά?

Τώρα που είναι ακόμα μικρή προστάτευσε την όσο μπορείς . Τώρα θα κολλάει ότι υπάρχει Κ τα περνάει δύσκολα γιατί είναι ακόμα πολύ μικρή πρόσεχε γιατί έρχετε χειμώνας Κ αυτά από τόσο μικρή ηλικία αφήνουν ευαισθησίες μετά. Όσο μπορείς να ρωτάς πριν βγητε με κάποιο παιδάκι αν έχει μυξες βήχα κτλ . Κ ειδικά παιδάκια που είναι μεγαλητερα Κ πάνε σχολείο να μην τα συναντάτε σε σπίτια .

Γενικά μέχρι 3 χρόνων κολλανε εύκολα αλλά μετά τα 2 τα περνάνε πιο χαλαρά Κ δεν υπάρχει τόσο μεγάλος φόβος για ακροαστικα κτλ είναι πιο ελενχομενη η κατάσταση. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...