Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , linaa είπε:

ΧΑ ΧΑ καλέ θα δίνεις συνέχεια απτό ψυγείο το γάλα στο παιδί? Εννοείτε χλιαρό!! Πρώτα θα ξεκινήσεις να κόβεις το ημερήσιο θηλασμό. Το βράδυ θα την κοιμιζεις κανονικά με θηλασμό αλλά το παιδί πρώτα θα έχει πιει το γάλα του κανονικά άσχετα αν θυλαζει μετά για να νανουριστει. 

Την μέρα θα την κοιμιζεις με άλλους τρόπους !! Καρότσι αγκαλιά χωρίς στήθος το μμμμμ κτλ. Όταν μάθει να κοιματε έτσι την μέρα Κ έχει μάθει Κ το γάλα θα κόψεις Κ τον βραδυνό θηλασμό. 

Δεν γίνετε ξαφνικά να κόψεις το θηλασμό μέρα νύχτα επειδή πίνει γάλα με το μπιμπερο . Το πας σταδιακά . 

Το γάλα θα το δίνεις άλλη ώρα το βράδυ όχι την ώρα που νυστάζει εννοείτε 

Άσε,αν περάσουν πάνω από 4ωρες και δεν τη θηλάζω,αρχιζει να πετρώνει το στήθος μου,έχω πολύ γάλα, εξού και η τόσο υψηλή προλακτίνη.Αν φοράω σουτιέν πετρώνει πιο γρήγορα..Τι θα κάνω μ αυτό?

Επίσης,δεν κόβω μαχαίρι το θηλασμό,γιατί και δεν θέλω και δεν κάνει,απλώς δοκίμασα σημερα να της δώσω φρέσκο γάλα για να δω αν θα της αρέσει. Θα αρχίσω να την κοιμιζω στο καρότσι την ημέρα λοιπόν,χωρίς στήθος,ελπίζω να τα καταφέρουμε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Άσε,αν περάσουν πάνω από 4ωρες και δεν τη θηλάζω,αρχιζει να πετρώνει το στήθος μου,έχω πολύ γάλα, εξού και η τόσο υψηλή προλακτίνη.Αν φοράω σουτιέν πετρώνει πιο γρήγορα..Τι θα κάνω μ αυτό?

Επίσης,δεν κόβω μαχαίρι το θηλασμό,γιατί και δεν θέλω και δεν κάνει,απλώς δοκίμασα σημερα να της δώσω φρέσκο γάλα για να δω αν θα της αρέσει. Θα αρχίσω να την κοιμιζω στο καρότσι την ημέρα λοιπόν,χωρίς στήθος,ελπίζω να τα καταφέρουμε 

 Θα χρειαστεί κάποιο διάστημα για αποθηλασμο.. αν δεις πως περνάει ο καιρός και δεν βλέπεις βελτίωση,  ίσως χρειαστεί να μιλήσεις με σύμβουλο θηλασμού.. 

 Η μικρή σου όλη της τη ζωή ξέρει να κοιμάται στο στήθος..

 Ενημέρωσε μας πως πάει..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Άσε,αν περάσουν πάνω από 4ωρες και δεν τη θηλάζω,αρχιζει να πετρώνει το στήθος μου,έχω πολύ γάλα, εξού και η τόσο υψηλή προλακτίνη.Αν φοράω σουτιέν πετρώνει πιο γρήγορα..Τι θα κάνω μ αυτό?

Επίσης,δεν κόβω μαχαίρι το θηλασμό,γιατί και δεν θέλω και δεν κάνει,απλώς δοκίμασα σημερα να της δώσω φρέσκο γάλα για να δω αν θα της αρέσει. Θα αρχίσω να την κοιμιζω στο καρότσι την ημέρα λοιπόν,χωρίς στήθος,ελπίζω να τα καταφέρουμε 

Το στήθος όπως σιγά σιγά αύξησε την ποσότητα όσο μεγάλωνε το μωρό έτσι σιγά σιγά θα αρχίσει να την μειώνει. Πρέπει όλα να γίνουν σταδιακά . Όσο κόβεις την ώρα που βάζεις το μωρό στο στήθος τόσο θα μειώνετε Κ το γάλα. Αν το νιώθεις πολύ πετρωμενο αναγκάστηκα θα βγάζεις μια ποσότητα με γάλα. Όμως σταδιακά θα αρχίσει Κ το στήθος να χαλαρώνει. Μην φανταστείς ότι θα γίνει σε μια εβδομάδα πρέπει να το πας πολύ χαλαρά . Αν το μωρό είναι χορτασμένο Κ ενυδατωμενο δηλαδή έχει πιει αρκετό νερό δεν θα πιπιλαει πολύ ώρα οπότε Κ το στήθος θα μείωσει την ποσότητα με το γάλα. Γι'αυτό έχε τον νου σου κάποιες φορές που ζητάει στήθος μήπως διψάει . Πχ το βράδυ αν ξυπνήσει ίσως θέλει νερό Κ όχι φαγητό . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ! Και εγώ θέλω να αποθηλασω σιγά σιγά ούτως ώστε μέχρι Γενάρη που γυρνάω στη δουλειά να το έχουμε κόψει . Όμως αλήθεια έχω προσπαθήσει τόσο πολύ να δωσω μπιμπερό , ποτήρι , παγούρι και όλα αποτυχία ! Ούτε το δικό μου γάλα πίνει ούτε άλλο αν δεν είναι βυζι . Πφφφφ . Φανταστείτε χωρίς να κάνω πλάκα ότι δεν έχει πιει ποτέ νερό πέρα αν το δωσω με κουταλάκι ή αν το ρίξω στο στόμα του. Όποτε αναγκαστικά δίνω γάλα μην αφυδατωθεί. Τι να κάνω ρε κορίτσια . Όσο εύκολα μου ήρθε ο θηλασμός , τόσο δύσκολα ο αποθηλασμος νομίζω ! Εννοείται ούτε πιπίλα παίρνει , μόνο δάχτυλο . Και το βράδυ κάθε φορά που ξυπνάει θα κοιμηθεί με θηλασμό . Πείτε καμία ιδέα , δώστε κουράγιο 🥲😅

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Kallibabyboy είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Και εγώ θέλω να αποθηλασω σιγά σιγά ούτως ώστε μέχρι Γενάρη που γυρνάω στη δουλειά να το έχουμε κόψει . Όμως αλήθεια έχω προσπαθήσει τόσο πολύ να δωσω μπιμπερό , ποτήρι , παγούρι και όλα αποτυχία ! Ούτε το δικό μου γάλα πίνει ούτε άλλο αν δεν είναι βυζι . Πφφφφ . Φανταστείτε χωρίς να κάνω πλάκα ότι δεν έχει πιει ποτέ νερό πέρα αν το δωσω με κουταλάκι ή αν το ρίξω στο στόμα του. Όποτε αναγκαστικά δίνω γάλα μην αφυδατωθεί. Τι να κάνω ρε κορίτσια . Όσο εύκολα μου ήρθε ο θηλασμός , τόσο δύσκολα ο αποθηλασμος νομίζω ! Εννοείται ούτε πιπίλα παίρνει , μόνο δάχτυλο . Και το βράδυ κάθε φορά που ξυπνάει θα κοιμηθεί με θηλασμό . Πείτε καμία ιδέα , δώστε κουράγιο 🥲😅

Θα δοκιμάσεις άλλο μπιμπερο Κ άλλες θηλές στο μπιμπερο . Επίσης; θα επιμένεις δεν γίνετε 1 χρόνου παιδάκι να μην πίνει νερό με κάποιο τρόπο θα του δημιουργήσεις Κ αλλά θέματα στα νεφρά πλέον το νερό είναι ανάγκη στα παιδιά. 

Επίσης θα επιμένεις θα δίνεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα μπιμπερο μην επιμένεις για ποσότητα αλλά για χρήση. Κ θα το μάθει το νερό επίσης στο μπιμπερο . Θα δίνεις κάθε 1 ώρα κάτι νερό χυμό γάλα έστω Κ δύο γουλιες να πιει .

Αν πηγαίνεις ξαφνικά να δώσεις ένα μπουκάλι γάλα δύο φορές την μέρα σιγά μην πιει λογικό είναι ούτε που ξέρει να το χρησιμοποιεί 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, πως περνάει έτσι ο καιρός βρε κορίτσια; Πριν μερικούς μήνες  μιλούσαμε για θηλασμό και μπιμπερό και τώρα μιλάμε για αποθηλασμό. Και εγώ θέλω να αποθηλάσω γιατί από γενάρη ξεκινάω δουλειά. Αν και θα ήθελα να τον θηλάζω πρωί και βράδυ. Μου αρέσει να τον έχω στην αγκαλίτσα μου, δέρμα με δέρμα.🥰❤️

Λέτε να γίνετε;🧐

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, anriana είπε:

Αχ, πως περνάει έτσι ο καιρός βρε κορίτσια; Πριν μερικούς μήνες  μιλούσαμε για θηλασμό και μπιμπερό και τώρα μιλάμε για αποθηλασμό. Και εγώ θέλω να αποθηλάσω γιατί από γενάρη ξεκινάω δουλειά. Αν και θα ήθελα να τον θηλάζω πρωί και βράδυ. Μου αρέσει να τον έχω στην αγκαλίτσα μου, δέρμα με δέρμα.🥰❤️

Λέτε να γίνετε;🧐

Το στήθος θα προσαρμοστεί και θα μειωθεί μεν η παραγωγή,  αλλά αν δεν το κόψεις τελείως θα δίνει όσο γάλα ζητάει.. κι εγώ είναι η αλήθεια κάπως έτσι θέλω να φτάσουμε στο πρωί,  βράδυ και μετά τέλος.. 

 Πήραμε το οκ από παιδίατρο να ξεκινήσουμε φρέσκο.. μας πρότεινε το Όλυμπος κατσικίσιο.. επίσης να ξεκινήσουμε κ ταχίνι,  αμυγδαλοβουτυρο κλπ.. 

 Σκέφτομαι να πάρω μπιμπερό για το γάλα? Ή σε ποτηράκι που πίνει το νερό? Εμένα πίνει αρκετό νερό,  αλλά της το εμφανιζω συνέχεια.. το αφήνω δίπλα της όταν παίζει.. Kallibabyboy μήπως να δοκιμάσεις με ανοιχτό ποτηράκι? Όπως εμείς? Μήπως με καλαμάκι? 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η μπέμπα δεν ήπιε καθόλου φρέσκο γάλα...προσπάθησα δύο φορές και το έφτυνε..μήπως να δοκιμασω κάποιο άλλο?  Ο παιδίατρος είπε ότι οποιοδήποτε γάλα είναι οκ,αρκεί να το πιει..και εγώ μέχρι το Γενάρη θα ήθελα να αποθηλασω,αν και στεναχωριέμαι πολύ..Έκλαιγα χθες που της ετοίμαζα το μπιμπερο,νιώθω τον αποθηλασμο κάτι σαν αποχωρισμό..ξέρω ότι δεν στέκει αυτό που λέω,αλλά έτσι αισθάνομαι..Αν μπορούσα να κάνω εξωσωματική και να συνεχίσω το θηλασμό, ευχαρίστως θα το έκανα

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ele90 είπε:

Το στήθος θα προσαρμοστεί και θα μειωθεί μεν η παραγωγή,  αλλά αν δεν το κόψεις τελείως θα δίνει όσο γάλα ζητάει.. κι εγώ είναι η αλήθεια κάπως έτσι θέλω να φτάσουμε στο πρωί,  βράδυ και μετά τέλος.. 

 Πήραμε το οκ από παιδίατρο να ξεκινήσουμε φρέσκο.. μας πρότεινε το Όλυμπος κατσικίσιο.. επίσης να ξεκινήσουμε κ ταχίνι,  αμυγδαλοβουτυρο κλπ.. 

 Σκέφτομαι να πάρω μπιμπερό για το γάλα? Ή σε ποτηράκι που πίνει το νερό? Εμένα πίνει αρκετό νερό,  αλλά της το εμφανιζω συνέχεια.. το αφήνω δίπλα της όταν παίζει.. Kallibabyboy μήπως να δοκιμάσεις με ανοιχτό ποτηράκι? Όπως εμείς? Μήπως με καλαμάκι? 

 

Εννοείται πως έχω δοκιμάσει και με ποτήρι ανοιχτό , με καλαμάκι που τρέχει , με καλαμάκι που πρέπει να ρουφήξει , με πολλές θηλές από μπιμπερό , ο,τι μπορώ να σκεφτώ το έχω κάνει . Προσφέρω συνέχεια και δείχνω πως να το καταφέρει μέχρι να τα καταφέρει , τι να πω ! Είναι ζόρι μεγάλο !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια πως ειστε; Εχω χαθει λογο δουλειας.. να σας ρωτησω η μικρη μου σχεδον παντα ειναι σαν μπουκομενη.. φυσικα και της ριχνω ορο και της καθαριζω την μυτουλα.. αλλα πως να βρω μια λυση να μην μπουκονετε δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα για κρυολογημα.. απο βρεφος ετσι ηταν και δεν ξερω τον λογο και τη πρεπει να κανω.. σχετικα πιο πολυ ειναι οταν κοιματε το βραδυ και ξυπναει το πρωι..ξερετε μια καλη λυση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , elena93 είπε:

Γεια σας κοριτσια πως ειστε; Εχω χαθει λογο δουλειας.. να σας ρωτησω η μικρη μου σχεδον παντα ειναι σαν μπουκομενη.. φυσικα και της ριχνω ορο και της καθαριζω την μυτουλα.. αλλα πως να βρω μια λυση να μην μπουκονετε δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα για κρυολογημα.. απο βρεφος ετσι ηταν και δεν ξερω τον λογο και τη πρεπει να κανω.. σχετικα πιο πολυ ειναι οταν κοιματε το βραδυ και ξυπναει το πρωι..ξερετε μια καλη λυση;

Έχει αλλεργικό υπόβαθρο αυτό. Είναι αλλεργική ρινίτιδα μάλλον . Κ εμένα τον πιάνει κατά καιρούς Κ ξαφνικά του περνάει. Προσπάθησε να δεις τι την πειράζει . Αρώματα αποριπαντικα με άρωμα χλωρίνες κτλ. Αεριζε καλά το σπίτι Κ το πιο πιθανό κάποια στιγμή να φύγει μόνο του γενικά κάποιες τέτοιες αλλεργίες φεύγουν όσο μεγαλώνεις . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , linaa είπε:

Έχει αλλεργικό υπόβαθρο αυτό. Είναι αλλεργική ρινίτιδα μάλλον . Κ εμένα τον πιάνει κατά καιρούς Κ ξαφνικά του περνάει. Προσπάθησε να δεις τι την πειράζει . Αρώματα αποριπαντικα με άρωμα χλωρίνες κτλ. Αεριζε καλά το σπίτι Κ το πιο πιθανό κάποια στιγμή να φύγει μόνο του γενικά κάποιες τέτοιες αλλεργίες φεύγουν όσο μεγαλώνεις . 

Σκεφτομαι μηπως ειναι απο τον γατο που εχουμε στο σπιτι; Ή μηπως σκεφτομαι βλακειες;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, elena93 είπε:

Σκεφτομαι μηπως ειναι απο τον γατο που εχουμε στο σπιτι; Ή μηπως σκεφτομαι βλακειες;;

Δεν αποκλείετε γιατί Κ οι τρίχες Κ η σκόνη επιρεαζουν . Αλλά κυρίως πρόσεξε τα καθαριστικά αυτά είναι πιο ερεθιστικά . Τώρα πάνω που χρονίζουν θα κάνετε εξετάσεις αίματος οπότε κάποια πράγματα θα δείξουν αν υπάρχει κάποια αλλεργία 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , linaa είπε:

Δεν αποκλείετε γιατί Κ οι τρίχες Κ η σκόνη επιρεαζουν . Αλλά κυρίως πρόσεξε τα καθαριστικά αυτά είναι πιο ερεθιστικά . Τώρα πάνω που χρονίζουν θα κάνετε εξετάσεις αίματος οπότε κάποια πράγματα θα δείξουν αν υπάρχει κάποια αλλεργία 

Ton epomeno mhna ginomaste 1..exw rantevou stis 17 aftou tou mhna me tin pediatro kai tha tis to pw na kanoume eksetaseis..giati edw stin ollandia einai alliws ta pragmata..den nomizw na kanoun eksetaseis aimatos..exoun xalia sistima ugeias..

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Σήμερα η μπέμπα δεν ήπιε καθόλου φρέσκο γάλα...προσπάθησα δύο φορές και το έφτυνε..μήπως να δοκιμασω κάποιο άλλο?  Ο παιδίατρος είπε ότι οποιοδήποτε γάλα είναι οκ,αρκεί να το πιει..και εγώ μέχρι το Γενάρη θα ήθελα να αποθηλασω,αν και στεναχωριέμαι πολύ..Έκλαιγα χθες που της ετοίμαζα το μπιμπερο,νιώθω τον αποθηλασμο κάτι σαν αποχωρισμό..ξέρω ότι δεν στέκει αυτό που λέω,αλλά έτσι αισθάνομαι..Αν μπορούσα να κάνω εξωσωματική και να συνεχίσω το θηλασμό, ευχαρίστως θα το έκανα

Το ποσό σε νιώθω δεν έχεις ιδέα. Εγώ δεν έχω κάνει ακόμα προσπάθεια. Άσε τώρα π βγάζει δόντια είναι όλη νύχτα κολλημένος πάνω μ κ θέλει βυζι. Δεν ξέρω αυτό πως θα κοπεί. Έχει τρελή γκρίνια κ με το παραμικρό φωνάζει κ νευριάζει. Αλλά κ εγώ λέω ιδανικά στον χρόνο να αρχίσω να το κόβω αλλά δεν το βλέπω. Κ δεν νιώθω έτοιμη κ στεναχωριέμαι. Κ προσπάθησα παρά πολύ για να φτάσω εδώ π είμαι. Κ τώρα πως θα το κόψω μου φαίνεται αδιανόητο. Εγώ δουλειά δε θα πάω τελικά σταματάει η σύμβαση μ τέλος Νοέμβρη κ θα μπω ταμείο. Αλλά με έχουν πάρει μόνιμη σε νοσοκομείο κ δεν με έχουν καλέσει ακόμα. Αυτό θα γίνει κάποια στιγμή του χρόνου θεωρώ. Όποτε ψάχνω από τώρα βρεφικό να πάει το παιδί. Μεχρι τοτε δεν ξέρω αν θα έχω καταφέρει να τον κόψω τον θηλασμό. Θα δούμε. Βλέποντας κ κάνοντας πάμε. Τώρα κανονίζω για τα γενέθλια κ τη βάπτιση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...