Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα! Η καημενουλα είχε μυξες και μπούκωμα όλο το βράδυ,κοιμηθήκαμε χάλια..θα της βάλω φυσιολογικό ορό για να αναπνεύσει.Την Κυριακή πήγαμε επίσκεψη και ο.μπεμπης τους είχε μυξες,οπότε μάλλον κόλλησε η μπέμπα από εκεί,η κόλλησε κάτι χθες που ήμασταν στο πάρκο με όλα τα παιδάκια ☹️

Ολα τα παιδάκια αρρωστα είναι αυτήν την εποχή... Κ εμείς με μυξες Κ δέκατα είμαστε! Ότι κυκλοφορεί να ξέρεις σε αυτήν την ηλικία το κολλάνε δεν υπάρχει περίπτωση να πας σε σπίτι με άρρωστο παιδάκι Κ να μην κολλήσει είναι πλέον μέσα στο πρόγραμμα . !! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 hours ago, Blue Velvet said:

Τι είναι τα milestones? Το γκουγκλαρα κιόλας αλλά δεν κατάλαβα 

Το αγγλικό με μάρανε. Ορόσημο κανονικά σημαίνει.  Αλλα κυρίως κάποιο σημαντικό γεγονός, στην προκείμενη να περπατήσει, να μιλήσει, να κάνει το Α, το Β

On 9/25/2023 at 1:54 PM, Laky said:

Έτσι ακριβώς. Ούτε ο δικός μου τρώει κομματάκια. Και τι έγινε; Δε θα μάθει να τρώει; Εγώ πάλι είμαι πολύ χαλαρή σε όλα αυτά. Θα τα κάνει όταν θα είναι έτοιμος και θα κάνει ότι εκείνο βρίσκει ενδιαφέρον. Είναι πολύ μωρά ακόμη. Δε χρειάζεται κανένα άγχος ούτε για να μιλήσει ούτε για να περπατήσει ούτε να μασήσει ούτε τίποτα! Όλα θα γίνουν για το κάθε παιδάκι σε διαφορετικό χρόνο. Σε αναπτηξιολογο να πάει κάποιος το πρώτο πράγμα που θα του πει είναι πως ένα παιδάκι που δεν έχει γίνει 3 ετών δεν αξιολογείται καμία κατάσταση. Πόσο μάλλον για μηνών μωράκια... ας τα χαρούμε με ότι μας χαρίζουν από μόνα τους. Εμείς αρκεί να δίνουμε ερεθίσματα και πολύ πολύ αγάπη. Τίποτε άλλο δε χρειάζονται!

Καλά , δεν αγχώνομαι για όλα, δηλαδή σε θέμα κίνησης (περπάτημα) είναι οκ, το ίδιο και σε ομιλία (εαν και μόνο μπαμπαλίζει), πιο πού το φαγητό με άγχωσε χαχα.

 

On 9/25/2023 at 2:08 PM, ele90 said:

 Όσον αφορά το φαγητό,  ξεκίνησα πρόσφατα κομμάτια,  αλλά η προετοιμασία είχε ξεκινήσει από βδομάδες νωρίτερα.. την Έβλεπα πως μας κοίταζε όταν τρώγαμε και της έδινα λίγο κορα από ψωμί,  αφού την είδα πως το χειριζόταν καλά,  της έδωσα και πατάτα, μετά αντε και μπρόκολο να έχει στο τραπεζάκι της στο κάθισμα φαγητού την ώρα που τρώμε κι εμείς.. μετά μπανάνα,  ροδάκινο κλπ.. και λίγο λίγο της έδινα φαγητά και φρούτα, αλλά συμπλήρωμα πάντα με αλεσμένα.  Θα μάθει,  όλοι μάθαμε,  μην ανησυχείς.. που και που δοκίμαζε και θα σου δείξει πότε θα είναι έτοιμη.. 

 Για την υπόλοιπη ανάπτυξη εμπιστεύομαι την παιδίατρο και το ένστικτο μου...  

 Εμάς το μεγάλο μας θέμα ήταν, είναι (κι ελπίζω να μην είναι) ο ύπνος.. 

Πολλές αφυπνισεις το βράδυ.. συνέχεια.. ενώ την ημέρα ο ύπνος της ειναι πιο σταθερός και ήρεμος το βράδυ ενώ ξεκινάει ωραία τον ύπνο,  μετά από 40' περίπου θα ξυπνήσει και θα θέλει άλλη 1-2 ώρες για να ξανακοιμηθει.. με αποτέλεσμα και να έχει ανήσυχο ύπνο,  αλλά και να ξυπνάει μετά τς 11 το πρωί.. ίσως είναι τα δόντια, κοντεύει 1 και έχει ήδη 6.. την τρώνε μάλλον τα πίσω,  γιατί όλο εκεί βαζει το χέρι της.. 

Αχ, ότι και να του δώσω, είτε το πιάνει με αηδία (πχ, μπανάνα), είτε το πετάει κάτω (πχ, μπρόκολο). Εγώ δεν μεγαλώνω παιδί , τον πρίγκηπα μεγαλώνω που σιχαίνεται ! Χαχαχα.

Τον θηλάζεις ή με ξένο ; Ο ύπνος τώρα τελευταία είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , zouko είπε:

Το αγγλικό με μάρανε. Ορόσημο κανονικά σημαίνει.  Αλλα κυρίως κάποιο σημαντικό γεγονός, στην προκείμενη να περπατήσει, να μιλήσει, να κάνει το Α, το Β

Καλά , δεν αγχώνομαι για όλα, δηλαδή σε θέμα κίνησης (περπάτημα) είναι οκ, το ίδιο και σε ομιλία (εαν και μόνο μπαμπαλίζει), πιο πού το φαγητό με άγχωσε χαχα.

 

Αχ, ότι και να του δώσω, είτε το πιάνει με αηδία (πχ, μπανάνα), είτε το πετάει κάτω (πχ, μπρόκολο). Εγώ δεν μεγαλώνω παιδί , τον πρίγκηπα μεγαλώνω που σιχαίνεται ! Χαχαχα.

Τον θηλάζεις ή με ξένο ; Ο ύπνος τώρα τελευταία είναι έτσι.

Περαστικά σε όλα τα μωράκια.. ξεκίνησε η σεζόν της μυξας φαίνεται!!! 

 Την θηλάζω.. ίσως να θέλει απλά ν με πιάνει,  να με νιώθει.... το βράδυ της έδωσα ντεπον και κοιμήθηκε πολύ καλύτερα.. 

 Την επόμενη εβδομάδα έχουμε παιδίατρο,  θα τη ρωτήσω πότε να ξεκινήσουμε φρέσκο γάλα κι αν ναι ποιο προτεινει( έχω ακούσει για κατσικίσιο) και πότε να γυρίσουμε το κάθισμα του αυτοκινήτου μπροστά, γιατί όλο κλαίει,  ίσως βοηθήσει. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ele90 είπε:

Περαστικά σε όλα τα μωράκια.. ξεκίνησε η σεζόν της μυξας φαίνεται!!! 

 Την θηλάζω.. ίσως να θέλει απλά ν με πιάνει,  να με νιώθει.... το βράδυ της έδωσα ντεπον και κοιμήθηκε πολύ καλύτερα.. 

 Την επόμενη εβδομάδα έχουμε παιδίατρο,  θα τη ρωτήσω πότε να ξεκινήσουμε φρέσκο γάλα κι αν ναι ποιο προτεινει( έχω ακούσει για κατσικίσιο) και πότε να γυρίσουμε το κάθισμα του αυτοκινήτου μπροστά, γιατί όλο κλαίει,  ίσως βοηθήσει. 

 

Τα καθίσματα έχουν οδηγίες μπορείς να τις βρεις Κ στο ίντερνετ το πότε θα το γυρίσεις πάει με τα κιλά δεν χρειάζετε να ρωτήσεις την παιδίατρο . 

Το πιο πιθανό να μην ξέρει κιόλας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Τα καθίσματα έχουν οδηγίες μπορείς να τις βρεις Κ στο ίντερνετ το πότε θα το γυρίσεις πάει με τα κιλά δεν χρειάζετε να ρωτήσεις την παιδίατρο . 

Το πιο πιθανό να μην ξέρει κιόλας 

Ισχύει και εμάς έκλαιγε πολύ όσο κοιτούσε πίσω επειδή ήθελε να μας βλέπει ... το δικό μας κάθισμα έγραφε πάνω από 10kg οπότε το γυρίσαμε  ..δεν έχει να κάνει με την ηλικία.

1 ώρα πρίν, ele90 είπε:

Περαστικά σε όλα τα μωράκια.. ξεκίνησε η σεζόν της μυξας φαίνεται!!! 

 Την θηλάζω.. ίσως να θέλει απλά ν με πιάνει,  να με νιώθει.... το βράδυ της έδωσα ντεπον και κοιμήθηκε πολύ καλύτερα.. 

 Την επόμενη εβδομάδα έχουμε παιδίατρο,  θα τη ρωτήσω πότε να ξεκινήσουμε φρέσκο γάλα κι αν ναι ποιο προτεινει( έχω ακούσει για κατσικίσιο) και πότε να γυρίσουμε το κάθισμα του αυτοκινήτου μπροστά, γιατί όλο κλαίει,  ίσως βοηθήσει. 

 

Αν ρωτήσεις πες μας κι εμάς από περιέργεια . Θα ρωτήσω και γω τον δικό μας αλλά θα πάω σε 1 μήνα . 

2 ώρες πρίν, zouko είπε:

Το αγγλικό με μάρανε. Ορόσημο κανονικά σημαίνει.  Αλλα κυρίως κάποιο σημαντικό γεγονός, στην προκείμενη να περπατήσει, να μιλήσει, να κάνει το Α, το Β

Καλά , δεν αγχώνομαι για όλα, δηλαδή σε θέμα κίνησης (περπάτημα) είναι οκ, το ίδιο και σε ομιλία (εαν και μόνο μπαμπαλίζει), πιο πού το φαγητό με άγχωσε χαχα.

 

Αχ, ότι και να του δώσω, είτε το πιάνει με αηδία (πχ, μπανάνα), είτε το πετάει κάτω (πχ, μπρόκολο). Εγώ δεν μεγαλώνω παιδί , τον πρίγκηπα μεγαλώνω που σιχαίνεται ! Χαχαχα.

Τον θηλάζεις ή με ξένο ; Ο ύπνος τώρα τελευταία είναι έτσι.

Χαχαχαχ..νομίζω θα γίνει ξαφνικά αυτό. Εγώ του έδινα αλεσμένα και που και που από 7 μηνών κανένα κομματι  λαχανικό να κρατήσει όπως πατάτα ή καρότο  , σε σωστή κοπή για να μη πνίγει . Για 1-2 μήνες δεν το έβαζε καν στο στόμα , το πίεζε και το έκανε πουρέ στο χέρι του ή το έβαζε  στο στόμα, αηδιαζε και το πέταγε στο πατωμα.

Ξαφνικά από όταν έκλεισε τον 10ο μήνα άρχισε να τα δοκιμάζει..οπως και πανκεικ με φρούτα που του φτιάχνω .άρχισαν να του αρέσουν πολύ ενώ πριν τα έφτιαχνα για εκείνον και τα έτρωγα εγώ 😜. Επίσης , άρχισε ξαφνικά να τρώει Φρουτοκρεμα με φρέσκα φρούτα ενώ πριν έτρωγε με το ζόρι μόνο τις τυποποιημένες του εμπορίου .

Η αλήθεια πάντως είναι ότι επεμεινα κι εγώ και επιχειρούσα να τον ταΐζω κομματάκια γιατί σε ένα webinar που είδα έλεγε ότι καλό είναι μέχρι 10 μηνών να έχει γίνει μετάβαση από αλεσμένα σε στερεά γιατί υπάρχει πιθανότητα αν καθυστερήσει να ενισχυθεί η επιλεκτική σίτιση . 

Τέλικα όντως κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του σε όλα..στο φαγητό , στη κίνηση , στην ομιλία ...και δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι . Αλλά είναι λογικό κ εμείς ως μανουλες να ανησυχούμε . 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια περαστικά σε όλα τα  μωράκια..δύσκολη περίοδος όντως . 

Έχει κάποια ψάξει ή αγοράσει πύργο εκμάθησης ; είναι λίγο νωρίς νομίζω..μετά το έτος ανεβαίνουν απλά ρωτάω γιατί ο μικρός όταν μαγειρεύω θέλει να τον πάρω αγκαλιά για να δει τι κάνω 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια πάλι άρρωστες είμαστε!Μάλλον την κόλλησε το παιδάκι που παίζανε την Κυριακή και η μπέμπα κόλλησε εμένα.Ποναει ο λαιμός μου,έχω μπούκωμα και πονοκέφαλο όλη μέρα..η μπέμπα μυξες και κοιμάται πολύ δύσκολα,όλη νύχτα στριφογυρνουσε στο κρεβάτι και έκλαιγε..ο γιατρός είπε ότι μπορούμε να βάλουμε σταγόνες οτριβιν για να μπορέσει να κοιμηθεί το παιδί,δεν πειράζει που είναι για παιδάκια από 6ετων και πανω

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Αχ κορίτσια πάλι άρρωστες είμαστε!Μάλλον την κόλλησε το παιδάκι που παίζανε την Κυριακή και η μπέμπα κόλλησε εμένα.Ποναει ο λαιμός μου,έχω μπούκωμα και πονοκέφαλο όλη μέρα..η μπέμπα μυξες και κοιμάται πολύ δύσκολα,όλη νύχτα στριφογυρνουσε στο κρεβάτι και έκλαιγε..ο γιατρός είπε ότι μπορούμε να βάλουμε σταγόνες οτριβιν για να μπορέσει να κοιμηθεί το παιδί,δεν πειράζει που είναι για παιδάκια από 6ετων και πανω

Αν μπορείς να το αποφύγεις αποφυγε το το otrivin έχει πάρα πολλές παρενέργειες Κ ας είναι παιδικό είναι αρκετά δυνατό ειδικά για τόσο μικρά παιδάκια. Κάνε συχνά όρο γέμισε το μπάνιο με υδρατμούς τρίψε την πλατουλα του με πολύ λίγο οινόπνευμα . Βάζε το παιδί να κοιματε με μεγάλη κλίση . 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

Αν μπορείς να το αποφύγεις αποφυγε το το otrivin έχει πάρα πολλές παρενέργειες Κ ας είναι παιδικό είναι αρκετά δυνατό ειδικά για τόσο μικρά παιδάκια. Κάνε συχνά όρο γέμισε το μπάνιο με υδρατμούς τρίψε την πλατουλα του με πολύ λίγο οινόπνευμα . Βάζε το παιδί να κοιματε με μεγάλη κλίση . 

Πρέπει να κοιμηθεί το μωρό,είναι κρίμα.Της βάζω ορό και πάλι τρέχει η μυτούλα της, υποφέρει.. Ρωτησα τον γιατρό κ μου είπε να της βάλω σταγονιτσες μόνο πριν τον ύπνο.Και σχετικά με την κλίση του κρεβατιού,επειδή κοιμηθήκαμε μαζί χθες,για να είναι έστω και λίγο πιο ήρεμη,δεν μπορώ να σηκώσω το στρώμα μας..Τι να κανω,υπομονή,θέλω να πιστεύω πως αύριο θα είναι καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Πρέπει να κοιμηθεί το μωρό,είναι κρίμα.Της βάζω ορό και πάλι τρέχει η μυτούλα της, υποφέρει.. Ρωτησα τον γιατρό κ μου είπε να της βάλω σταγονιτσες μόνο πριν τον ύπνο.Και σχετικά με την κλίση του κρεβατιού,επειδή κοιμηθήκαμε μαζί χθες,για να είναι έστω και λίγο πιο ήρεμη,δεν μπορώ να σηκώσω το στρώμα μας..Τι να κανω,υπομονή,θέλω να πιστεύω πως αύριο θα είναι καλύτερα 

Κάτω απτό σεντόνι βάλε ένα μαξιλαράκι ώστε να είναι κάπως ανασηκωμένο ή πετσέτες . Το otrivin φέρνει υπερένταση να ξέρεις αν το δοκιμάσεις κάνε το πολύ πριν τον ύπνο είναι αρκετά δυνατό κρατάει την μύτη για ώρες σκέψου το παιδικό το έχω δοκιμάσει Κ στην δική μου μύτη είναι αρκετά δυνατό. 

Θα του περάσει μην σε ανχωνει ιώσεις είναι θα περάσουν 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είναι τα μπεμπακια σας? Εμείς ακόμα άρρωστες,εγώ ειμαι χειρότερα από τη μπέμπα.Η μικρή έχει πολλές μυξες,αλλά της κάνω πλύσεις δύο φορές τη μέρα με ορό και το βράδυ της βάζω λιγο οτριβιν στη μυτούλα και κάπως συνέρχεται.

Ήθελα να σας ρωτήσω, πότε ξεκινάνε να βάζουμε μαξιλάρι για να κοιμηθούν.Η μπέμπα παίρνει τα μαξιλάρια του καναπέ,τα πετάει στο πάτωμα και ξαπλώνει πάνω τους,της αρέσουν πολύ. Επίσης σήμερα προσπαθεί να σηκωθει χωρίς να πιαστεί από κάπου,κάπως κάνει τη στάση του σκύλου που κάνουμε στη γιόγκα και προσπαθεί να σταθεί,αλλά πέφτει,έχει πολύ πλακα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είναι τα μπεμπακια σας? Εμείς ακόμα άρρωστες,εγώ ειμαι χειρότερα από τη μπέμπα.Η μικρή έχει πολλές μυξες,αλλά της κάνω πλύσεις δύο φορές τη μέρα με ορό και το βράδυ της βάζω λιγο οτριβιν στη μυτούλα και κάπως συνέρχεται.

Ήθελα να σας ρωτήσω, πότε ξεκινάνε να βάζουμε μαξιλάρι για να κοιμηθούν.Η μπέμπα παίρνει τα μαξιλάρια του καναπέ,τα πετάει στο πάτωμα και ξαπλώνει πάνω τους,της αρέσουν πολύ. Επίσης σήμερα προσπαθεί να σηκωθει χωρίς να πιαστεί από κάπου,κάπως κάνει τη στάση του σκύλου που κάνουμε στη γιόγκα και προσπαθεί να σταθεί,αλλά πέφτει,έχει πολύ πλακα

Περαστικά σας.. πρόσεξε τον εαυτό σου,  βιταμίνες και ενυδάτωση,  για να αντέξεις και να φροντίσεις και τη μικρή σου! 

 Ανατομικά τα μωρα μέχρι τα 2 δεν χρειάζονται μαξιλάρι.. ίσως επειδή είναι μαλακά της αρέσουν! 

 Με το καλό να περπατήσετε!! Τράβηξε βίντεο ν έχεις αυτές τις προσπάθειες,  είναι αστείες 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια..πως ειναι τα μικρα σας; Να σας ρωτησω κατι θελω..τα μαλλια της μικρης καπως μυριζουν δεν ξερω τι μπορει να φταιει..την κανω μπανιο μερα παρα μερα ετσι την εκανα απο την αρχη..και το σαμπουαν δεν το εχω αλλαξει..δεν ξερω τι πρεπει να κανω μηπως να αλλαξω σαμπουαν;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , elena93 είπε:

Γεια σας κοριτσια..πως ειναι τα μικρα σας; Να σας ρωτησω κατι θελω..τα μαλλια της μικρης καπως μυριζουν δεν ξερω τι μπορει να φταιει..την κανω μπανιο μερα παρα μερα ετσι την εκανα απο την αρχη..και το σαμπουαν δεν το εχω αλλαξει..δεν ξερω τι πρεπει να κανω μηπως να αλλαξω σαμπουαν;

Όταν λες κάπως μυρίζουν? Μήπως όταν τρώει πιάνει μετά τα μαλλιά της? Επίσης επειδή πολλές φορές φιλάμε τα παιδιά στο κεφάλι πάλι μυρίζουν τα μαλάκια τους . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...