Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια σήμερα άλλαζα βδομάδα και μπαίνω στην 8η. Είχα μέρες να δω καφέ. Και τώρα πριν λίγο είδα στο σκούπισμα και στο εσώρουχο, περισσότερη ποσότητα από ότι συνήθως. Επίσης δεν ήταν σκούρο καφε όπως συνήθως, αλλά σαν να ροζιζε. Πόνους δεν έχω. Χθες ένιωθα λιγα τραβήγματακια. Έχω αγχωθεί πολύ. Να πάω στο νοσοκομείο; Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω τρελαθεί.. 

Κυταρρομεγαλοιος αντισωματα IgG


Recommended Posts

Kαλημέρα κορίτσια. Ειμαι έγκυος 7+5 εβδομαδων και εκανα προγεννητικο.

Εχει κανει καμμια προγεννητικο και να ξερει να μου πει κατι? Εχω αγχωθει μεχρι να τις δει ο γιατρος και να μου απαντησει.

Στον κυταρρομεγαλοιο τα αντισωματα IgM βγηκαν αρνητικά <0.1 Αλλα τα IgG βγήκαν θετικά 168.

Τι σημαίνει αυτό? Διαβασα στο internet ότι τα Igg δειχνουν παλαιοτερη μόλυνση και τα IgM τωρινή. Εμενα τα Igg ειναι θετικα με υψηλη τιμη. Μήπως ξέρετε?


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Kαλημέρα κορίτσια. Ειμαι έγκυος 7+5 εβδομαδων και εκανα προγεννητικο.

Εχει κανει καμμια προγεννητικο και να ξερει να μου πει κατι? Εχω αγχωθει μεχρι να τις δει ο γιατρος και να μου απαντησει.

Στον κυταρρομεγαλοιο τα αντισωματα IgM βγηκαν αρνητικά <0.1 Αλλα τα IgG βγήκαν θετικά 168.

Τι σημαίνει αυτό? Διαβασα στο internet ότι τα Igg δειχνουν παλαιοτερη μόλυνση και τα IgM τωρινή. Εμενα τα Igg ειναι θετικα με υψηλη τιμη. Μήπως ξέρετε?

Καλημερα συμαινει οτι εχεις αντισωματα και αυτο ειναι καλό

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , silvy22 είπε:

Καλημερα συμαινει οτι εχεις αντισωματα και αυτο ειναι καλό

Ευχαριστώ πολυ! Πω πω με ηρεμησες πολυ κοριτσι μου μεχρι να μου απαντησει ο γιατρος. Ειχα πεθανει απο την αγωνια!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Hope.2019 είπε:

Ευχαριστώ πολυ! Πω πω με ηρεμησες πολυ κοριτσι μου μεχρι να μου απαντησει ο γιατρος. Ειχα πεθανει απο την αγωνια!

το ειχα παθει κ γω
εχω ανεβασμενα και του τοξοπλασματος
αλλα τα igg ειναι καλο εχουμε αντισωματα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια επανέρχομαι με το θέμα γιατί έχω αγχωθεί πολύ με μια νέα εξέλιξη. 

Είμαι 28+4 εβδομάδων έγκυος. Τα igg μου έβγαιναν θετικά σε υψηλή τιμή σεωηωτην εγκυμοσύνη μέχρι σήμερα αλλά τα είχα θετικά και στο πρώτο μου παιδάκι. 

Έκανα πάλι πριν μια βδομάδα εξετάσεις και ξαφνικά μου βγάζει τα igm ασθενώς θετικά 1.1 με όριο το 1. Έχω τρομάξει πάρα πολύ. Ο γιατρός μου είπε να κάνουμε επανεξέταση σε πέντε μέρες και αν βγουν πάλι θετικά να κάνουμε άλλη εξέταση που δείχνει πόσο πρόσφατο είναι. Μου είπε όμως κι όλας να μην ανησυχώ γιατί σε πολλές έγκυες που πέρασαν κοβιντ βγαίνουν αυτά τα αντισώματα του κυτταρομεγαλοιού θετικά ψευδώς. Δεν ξέρω πως συνδέεται αλλά έτσι μου είπε. 

Αν είναι κυτταρομεγαλοιός είναι απανανεργοποιηση του ιού ή επαναλοίμωξη. Η αλήθεια έχω και το παιδί στον παιδικό σταθμό δεν ξέρω αν ξανά κόλλησα. Αλλά έχω αγχωθεί πάρα πολύ. 

Διάβασα στο ίντερνετ ότι αν πρόκειται για δεύτερη έκθεση στον ιό τότε υπάρχει μόνο 1% πιθανότητα να περάσει στο μωρό και πολύ μικρή πιθανότητα να πάθει κάτι σε σχέση με το να είχα πρώτη επαφή με αυτό τον ιό.

Ρώτησα το γιατρό τι γίνεται αν είναι τωρινή επαναλοίμωξη και μου λέει μην αγχώνεσαι θα το δούμε βήμα βήμα. Αλλά είμαι ήδη 28 εβδομάδων.

 

Έχει καμία εμπειρία με όλα όσα έγραψα; 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Κορίτσια επανέρχομαι με το θέμα γιατί έχω αγχωθεί πολύ με μια νέα εξέλιξη. 

Είμαι 28+4 εβδομάδων έγκυος. Τα igg μου έβγαιναν θετικά σε υψηλή τιμή σεωηωτην εγκυμοσύνη μέχρι σήμερα αλλά τα είχα θετικά και στο πρώτο μου παιδάκι. 

Έκανα πάλι πριν μια βδομάδα εξετάσεις και ξαφνικά μου βγάζει τα igm ασθενώς θετικά 1.1 με όριο το 1. Έχω τρομάξει πάρα πολύ. Ο γιατρός μου είπε να κάνουμε επανεξέταση σε πέντε μέρες και αν βγουν πάλι θετικά να κάνουμε άλλη εξέταση που δείχνει πόσο πρόσφατο είναι. Μου είπε όμως κι όλας να μην ανησυχώ γιατί σε πολλές έγκυες που πέρασαν κοβιντ βγαίνουν αυτά τα αντισώματα του κυτταρομεγαλοιού θετικά ψευδώς. Δεν ξέρω πως συνδέεται αλλά έτσι μου είπε. 

Αν είναι κυτταρομεγαλοιός είναι απανανεργοποιηση του ιού ή επαναλοίμωξη. Η αλήθεια έχω και το παιδί στον παιδικό σταθμό δεν ξέρω αν ξανά κόλλησα. Αλλά έχω αγχωθεί πάρα πολύ. 

Διάβασα στο ίντερνετ ότι αν πρόκειται για δεύτερη έκθεση στον ιό τότε υπάρχει μόνο 1% πιθανότητα να περάσει στο μωρό και πολύ μικρή πιθανότητα να πάθει κάτι σε σχέση με το να είχα πρώτη επαφή με αυτό τον ιό.

Ρώτησα το γιατρό τι γίνεται αν είναι τωρινή επαναλοίμωξη και μου λέει μην αγχώνεσαι θα το δούμε βήμα βήμα. Αλλά είμαι ήδη 28 εβδομάδων.

 

Έχει καμία εμπειρία με όλα όσα έγραψα; 

Μην αγχώνεσαι αν είναι τόσο λιγο πιο πάνω από το όριο το πιο πιθανό να είναι λάθος του εργαστηρίου. Εχει γίνει κ σε μένα λάθος. Καλό είναι να κάνεις επανεξέταση σε μεγάλο νοσοκομειο κ όχι σε μικροβιολογικο. Παντως για όλα υπάρχει λύση πλέον.  

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , linaa είπε:

Μην αγχώνεσαι αν είναι τόσο λιγο πιο πάνω από το όριο το πιο πιθανό να είναι λάθος του εργαστηρίου. Εχει γίνει κ σε μένα λάθος. Καλό είναι να κάνεις επανεξέταση σε μεγάλο νοσοκομειο κ όχι σε μικροβιολογικο. Παντως για όλα υπάρχει λύση πλέον.  

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πάντως τώρα πρόσεξα πως και στις εξετάσεις που έκανα τέλος Ιουλίου ήταν 1.5 Τώρα την μέτρησαν 1.1.

Εγώ κοβιντ πέρασα τέλος Ιουνίου. 

Τις εξετάσεις του Ιουλίου παρατήρησα είχα ξεχάσει να τις στείλω στο γιατρό γιατί μπήκε σχεδόν την ίδια περίοδο τι παιδάκι μου στο Παίδων με κάτι πολύ σοβαρό. 

Τώρα το πρόσεξα και το ανέφερα στο γιατρό μου και μου είπε ότι είναι καλό γιατί εφόσον δείχνει ότι πέφτει η τιμή πιθανότατα είναι λάθος. Πάντως όπως και να έχει θα κάνω επανέλεγχο σε πέντε μέρες. 

Αυτό που με ηρεμεί μόνο είναι ότι διάβασα και να είναι μόλυνση δεύτερη φορά δεν είναι τόσο πιθανό να περάσει στο μωρό όπως όταν κολλάς για πρώτη φορά.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πάντως τώρα πρόσεξα πως και στις εξετάσεις που έκανα τέλος Ιουλίου ήταν 1.5 Τώρα την μέτρησαν 1.1.

Εγώ κοβιντ πέρασα τέλος Ιουνίου. 

Τις εξετάσεις του Ιουλίου παρατήρησα είχα ξεχάσει να τις στείλω στο γιατρό γιατί μπήκε σχεδόν την ίδια περίοδο τι παιδάκι μου στο Παίδων με κάτι πολύ σοβαρό. 

Τώρα το πρόσεξα και το ανέφερα στο γιατρό μου και μου είπε ότι είναι καλό γιατί εφόσον δείχνει ότι πέφτει η τιμή πιθανότατα είναι λάθος. Πάντως όπως και να έχει θα κάνω επανέλεγχο σε πέντε μέρες. 

Αυτό που με ηρεμεί μόνο είναι ότι διάβασα και να είναι μόλυνση δεύτερη φορά δεν είναι τόσο πιθανό να περάσει στο μωρό όπως όταν κολλάς για πρώτη φορά.

Γενικα αφού έχεις αντισώματα από πριν δεν είναι πολύ εύκολο να υπάρχει επαναλοιμωξη. Κ γενικα να ξέρεις ότι οι τιμές αναφοράς όταν ειναι τόσο μικρές οι διαφορες συνήθως είναι σφάλμα του μηχανήματος στα μικροβιολογικα . Γιαυτο οι γιατροί ζητούν επανεξέταση συνήθως από νοσοκομεία είναι πιο ακριβή τα μηχανήματα τους . Την έχω πατήσει κ εγώ στην εγκυμοσύνη . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...