Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Σχέδια για οικονομικό θρησκευτικό γάμο και κόστος.


Giota1983

Recommended Posts

Καλησπέρα σας ή μάλλον καλημέρα :grin:. Θέλουμε με τον άντρα μου να κάνουμε θρησκευτικό γάμο αλλά δεν είμαστε σε καλή οικονομική κατάσταση. Δουλεύει μόνο ο άντρας μου και εγώ δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι ακόμα. Μόνο κάτι λεφτά που περιμένω από ένα πρόγραμμα που συμμετείχα πρόσφατα.

Σήμερα το συζητήσαμε και τον ενόχλησε λίγο γιατί αγχώνεται για τα οικονομικά μας, κάτι που το καταλαβαίνω μιας και δουλεύει μόνο αυτός και έχουμε και ένα κοριτσάκι 2.5 ετών. Νόμιζε πως δεν υπολογίζω τα οικονομικά μας αλλά απλά θέλω να κάνει μια συζήτηση με τη μαμά του να ξέρουμε τι προϋπολογισμό να έχουμε όταν το πάρουμε απόφαση. Εγώ δεν θέλω πολλά , ούτε έχω πολλά άτομα. Θέλω πιο πολύ φίλους, πρώτα ξαδέρφια , κουμπάρους και γονείς. Τους μακρινούς συγγενείς τους καλέσαμε στον γάμο της αδερφής μου οπότε δεν με νοιάζει τι θα πουν και αν παρεξηγηθούν. Θέλω απλά να συζητήσουν ποιους θέλουν να έχουν, ποσα μπορεί να προσφέρει να υπολογίσουμε τα έξοδα μας.

Ξέρω πως σε πολλούς το να προσφέρουν λεφτά για το γάμο των παιδιών τους οι γονείς φαίνεται παλιομοδίτικο αλλά σε εμάς συμβαίνει συνέχεια. Μου είπε πως δεν γίνεται να κάνουμε φέτος γιατί δεν βγαίνουμε και να σχεδιάσουμε για το Πάσχα. Η μαμά μου λέει να κάνουμε το φθινόπωρο για να μην μας κλείσουν πάλι και δεν καταφέρουμε να κάνουμε. Από τη μια στέκει αυτό που λέει αλλά δεν θέλω κάτι βιαστικό.

Του είπα πως δεν χρειάζεται πολλά για ρούχα , γλέντι , ορχήστρα. Μας φτάνει και ένας DJ, catering , ένα οικονομικό κοστούμι (που έτσι κι αλλιώς μια φορά το φοράνε) και ένα σικάτο λευκό φόρεμα. Επίσης σκέφτομαι και για αλλαγή να γίνει Κυριακή πρωί αντί για βράδυ που έχει τύχει από την αδελφή μου να έχει πάει, όπως και εγώ όταν έγινε κουμπάρα. 

Επίσης ξέρετε τι συνήθως πληρώνει το ζευγάρι και τι ο κουμπάρος; Έχω διαβάσει τόσα και έχω μπερδευτεί με αυτά που λένε. 

Καταλαβαίνω ότι ανησυχεί αλλά θέλω εμπειρίες και πόσο σας κόστισε ένας απλός αλλά όμορφος γάμος. Να πω πως μένω επαρχία οπότε εδώ έχουμε λογικές τιμές σε κέντρα και φωτογράφους.. Συγνώμη για το κατεβατό αλλά δεν ξέρω που να ρωτήσω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσι μου να σου πω εμείς κάναμε πολύ κλειστό γάμο μόνο με τα αδέρφια μας και τους κουμπάρους δηλαδή περίπου 25 άτομα χωρίς γλέντι.Μας βγήκε μαζί με τον φωτογράφο γύρω στα 4.000€.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

κ εμεις καναμε κλειστο γαμο,70ατομα περιπου,3000 χωρις τον φωτογραφο

αλλα μιλαμε κ για μια δεκαετια πριν,οσο να 'ναι εχουν αλλαξει τα πραγματα

σιγουρα μπορεις να βρεις λυσεις να μειωσεις το κοστος.ακομη κ το να μην εχεις προσκλητηρια κανονικα,αλλα να στειλεις ηλεκτρονικα με mail.να φτιαξεις μονη καποια πραγματα,οπως μπομπονιερες-στολισμο

δεν ειναι κακο να ξερεις απο την μερια του αντρα σου ποσα ατομα περιπου υπολογιζει.ετσι κ αλλιως συνηθως εχει 100ατομα ο ενας 80-120ατομα ο αλλος πχ,κτ παρομοιο εννοω .αυτο δεν ειναι κτ που ειναι κ ιδιαιτερο θεμα προς συζητηση.ειδικα αν εχετε πει μεταξυ σας για κλειστο γαμο

ακομη κ για του χρονου την ανοιξη να το δειτε,που πιστευω δε θα εχουμε πολλες απαγορευσεις,καλο ειναι να ξερετε αν θα μπορεσουν να δωσουν οι γονεις,κ τι περιπου

δεν ξερω αν για το φθινοπωρο προλαβαινετε να τα κανονισετε ολα

παντως το γλεντι συνηθως ειναι το πιο κοστοβορο.κ το catering κ ο dj

κ ο φωτογρσφος συνηθως ειναι ενα μεγαλο κοστος

εμεις κ τον γαμο,κ τις δυο βαφτισεις τις εχουμε κανει σαββατο κατα τις 12-1,μας αρεσει πιο πολυ

το ελαχιστο που πληρωνει ο κουμπαρος,κ αυτο εφοσον μπορει,ειναι τα στεφανα.συνηθως μαζι ειναι δισκος-καραφα-ποτηρι

καποτε πληρωναν λαμπαδες,στολισμο,κ καποιες μπομπονιερες,αλλα προσωπικα δε θα το ζητουσα με τπτ

επειδη απο οσο θυμαμαι ειμαστε κ "γειτονια" τι θεωρεις σαν λογικη τιμη;οκ,δε χρειαζεται 50€/ατομο για φαγητο.αλλα υπαρχει ποικιλια τιμων

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε κλειστό γάμο. Μας βγήκαν 3000 όλα. Το νυφικό το νοίκιασα 300 ευρώ!!!! Κάνα 800αρι το κουστούμι. Στο τραπέζι είχαμε ορχήστρα και μόνο 40 άτομα. Μπομπονιέρες τις έκανα μόνη μου. Πηρα από μια αποθήκη κουφέτα και τούλι και τις έκανα έναν απλό φιόγκο. Επίσης τις δώσαμε μαζι με το προσκλητήριο γιατί αν δώσεις στην εκκλησία θες τις 5πλασιες. Όλοι θέλουν 5 6 παραπάνω. Νεχτ νται δεν κάναμε εννοείται. Δεν μ αρέσει αλλά δεν έχει και νόημα πιστεύω. Μετά την εκκλησία πήγαμε στο λιμάνι εδώ στον Βόλο στην παραλία και μετά στο τραπέζι που είχε γκαζον βγάλαμε και εκεί φωτογραφιες.   

 

Να σας πω έναν γάμο που είδα; πήγα στην εκκλησία να βρω τον πνευματικό μου.. Ρωτάω αν είναι εκεί καιβμου λένε ναι είναι μέσα έχει γάμο.. Τι στο καλό λέω; άδεια η εκκλησία... Και τελικά ηταν στο ιερό ο πάτερ το ζευγάρι και 1 κούμπαρος και τους παντρευε. Γιατί αυτό είναι γάμος. Οχι τ γλέντια μας κλπ. Το ζευγάρι παίρνει τις βέρες ρούχα κλπ. Το τραπέζι, τον στολισμό.   

 

Α επίσης παπούτσια πήρα απλά πέδιλα ασημί. Αν πεις ότι θέλεις νυφικά παπούτσια υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή. 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2022 at 9:40 ΠΜ, vikib είπε:

κ εμεις καναμε κλειστο γαμο,70ατομα περιπου,3000 χωρις τον φωτογραφο

αλλα μιλαμε κ για μια δεκαετια πριν,οσο να 'ναι εχουν αλλαξει τα πραγματα

σιγουρα μπορεις να βρεις λυσεις να μειωσεις το κοστος.ακομη κ το να μην εχεις προσκλητηρια κανονικα,αλλα να στειλεις ηλεκτρονικα με mail.να φτιαξεις μονη καποια πραγματα,οπως μπομπονιερες-στολισμο

δεν ειναι κακο να ξερεις απο την μερια του αντρα σου ποσα ατομα περιπου υπολογιζει.ετσι κ αλλιως συνηθως εχει 100ατομα ο ενας 80-120ατομα ο αλλος πχ,κτ παρομοιο εννοω .αυτο δεν ειναι κτ που ειναι κ ιδιαιτερο θεμα προς συζητηση.ειδικα αν εχετε πει μεταξυ σας για κλειστο γαμο

ακομη κ για του χρονου την ανοιξη να το δειτε,που πιστευω δε θα εχουμε πολλες απαγορευσεις,καλο ειναι να ξερετε αν θα μπορεσουν να δωσουν οι γονεις,κ τι περιπου

δεν ξερω αν για το φθινοπωρο προλαβαινετε να τα κανονισετε ολα

παντως το γλεντι συνηθως ειναι το πιο κοστοβορο.κ το catering κ ο dj

κ ο φωτογρσφος συνηθως ειναι ενα μεγαλο κοστος

εμεις κ τον γαμο,κ τις δυο βαφτισεις τις εχουμε κανει σαββατο κατα τις 12-1,μας αρεσει πιο πολυ

το ελαχιστο που πληρωνει ο κουμπαρος,κ αυτο εφοσον μπορει,ειναι τα στεφανα.συνηθως μαζι ειναι δισκος-καραφα-ποτηρι

καποτε πληρωναν λαμπαδες,στολισμο,κ καποιες μπομπονιερες,αλλα προσωπικα δε θα το ζητουσα με τπτ

επειδη απο οσο θυμαμαι ειμαστε κ "γειτονια" τι θεωρεις σαν λογικη τιμη;οκ,δε χρειαζεται 50€/ατομο για φαγητο.αλλα υπαρχει ποικιλια τιμων

Και εγώ αυτό σκέφτηκα. Από πλευράς μου είναι με το ζόρι 40 άτομα , γιατί αν πω να καλέσω πρώτα ξαδέρφια των γονιών μου θα πάνε 100- 150 άτομα. Άσε που κάποιους από αυτούς έχω να τους δω πόσο καιρό. Θα τους ήθελα υπό άλλες συνθήκες αλλά δεν γίνεται με τα οικονομικά μας. 

Όσο για μπομπονιέρες, προσκλήσεις έχω βρει φθηνές που τις κάνεις μόνη σου. Όσο για φωτογράφο υπάρχουν και φτηνοί με κάτω από χιλιάρικο. 

On 14/6/2022 at 8:50 ΠΜ, Μαίρη Μπ. είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου να σου πω εμείς κάναμε πολύ κλειστό γάμο μόνο με τα αδέρφια μας και τους κουμπάρους δηλαδή περίπου 25 άτομα χωρίς γλέντι.Μας βγήκε μαζί με τον φωτογράφο γύρω στα 4.000€.. 

Και εμείς έτσι μάλλον θα το κάνουμε αλλά γλέντι θέλουμε και οι δυο. Γύρω στα 80 με 100 άτομα το πολύ, DJ , catering και φτηνό φωτογράφο που εύκολα βρίσκονται σε εμάς 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενας γαμος γυρω στα 100ατομα μια χαρα μπορει να γινει με συγκεκριμενο μπατζετ

εμεις μεναμε σε ξενοδοχειο,φαγαμε εκει, το μενου δ ηταν πολυ φθηνο αλλα  ηταν σχετικα ιδιαιτερο.δ ειχαμε τουρτα,αλλα ατομικα γλυκα.επισης δ ειμαστε του χορου,οποτε η μουσικη ηταν τραγουδια που επιλεξαμε,κ ετοιμασαμε στικακι,cd,δ θυμαμαι,κ το δωσαμε στο ξενοδοχειο κ το εβαλαν να ακουγεται οσο τρωγαμε

η αληθεια ειναι οτι φωτογραφο δ εψαξα.ηθελα συγκεκριμενο.πανακριβο απο θεσ/νικη.αλλα μια ιδεα που πηρα,κατω απο 1000€ δ βρηκα στην ξανθη

οταν καναμε τις βαφτισεις το εψαξα λιγο παραπανω,κ εκει ειχε ποικιλια.δυστυχως στην μεγαλη μου κλεισαμε κτ αρκετα οικονομικο,οι φωτο οκ καλες,αλλα δ εμεινα ικανοποιημενη απο το βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Να εκμεταλλευτώ το ποστ να κάνω μια ερωτηση: τον άλλο μήνα εγώ κ ο άντρας μου γινόμαστε κουμπάροι σε γαμοβαφτιση.  Έχω πάρει όλο το πακετο της βάφτισης κ για τον γαμο: λαμπάδες, στέφανα, κατάρα, δίσκο, ποτήρια (Όπως φαντάζεστε τα έξοδα πολλα). Ως κουμπάροι κάνουμε κ δώρο στο ζευγαρι;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, EvEvEv είπε:

Να εκμεταλλευτώ το ποστ να κάνω μια ερωτηση: τον άλλο μήνα εγώ κ ο άντρας μου γινόμαστε κουμπάροι σε γαμοβαφτιση.  Έχω πάρει όλο το πακετο της βάφτισης κ για τον γαμο: λαμπάδες, στέφανα, κατάρα, δίσκο, ποτήρια (Όπως φαντάζεστε τα έξοδα πολλα). Ως κουμπάροι κάνουμε κ δώρο στο ζευγαρι;

καλημέρα! Όχι βέβαια αυτά που έχετε πάρει είναι υπέρ αρκετά! Κανονικά το ζευγάρι πρέπει να πάρει δώρο σε εσας!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, EvEvEv είπε:

Να εκμεταλλευτώ το ποστ να κάνω μια ερωτηση: τον άλλο μήνα εγώ κ ο άντρας μου γινόμαστε κουμπάροι σε γαμοβαφτιση.  Έχω πάρει όλο το πακετο της βάφτισης κ για τον γαμο: λαμπάδες, στέφανα, κατάρα, δίσκο, ποτήρια (Όπως φαντάζεστε τα έξοδα πολλα). Ως κουμπάροι κάνουμε κ δώρο στο ζευγαρι;

 

2 ώρες πρίν, elerina80 είπε:

καλημέρα! Όχι βέβαια αυτά που έχετε πάρει είναι υπέρ αρκετά! Κανονικά το ζευγάρι πρέπει να πάρει δώρο σε εσας!

θα συμφωνησω,φυσικα δ χρειαζεται να παρετε τπτ αλλο

εμεις παντα παιρναμε δωρο στους κουμπαρους-νονους

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, EvEvEv είπε:

Να εκμεταλλευτώ το ποστ να κάνω μια ερωτηση: τον άλλο μήνα εγώ κ ο άντρας μου γινόμαστε κουμπάροι σε γαμοβαφτιση.  Έχω πάρει όλο το πακετο της βάφτισης κ για τον γαμο: λαμπάδες, στέφανα, κατάρα, δίσκο, ποτήρια (Όπως φαντάζεστε τα έξοδα πολλα). Ως κουμπάροι κάνουμε κ δώρο στο ζευγαρι;

Εγώ και τις δυο φορές που πάντρεψα φίλες μου, εκτος απο τα απαραίτητα που αναφερεις τους εκανα δώρο σερβίτσιο πιατων. Και μας έκαναν δώρο κι αυτοί φυσικα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...
On 16/6/2022 at 7:18 ΠΜ, EvEvEv είπε:

Να εκμεταλλευτώ το ποστ να κάνω μια ερωτηση: τον άλλο μήνα εγώ κ ο άντρας μου γινόμαστε κουμπάροι σε γαμοβαφτιση.  Έχω πάρει όλο το πακετο της βάφτισης κ για τον γαμο: λαμπάδες, στέφανα, κατάρα, δίσκο, ποτήρια (Όπως φαντάζεστε τα έξοδα πολλα). Ως κουμπάροι κάνουμε κ δώρο στο ζευγαρι;

Ξέρω πως οι κουμπάροι πέρα από όλα θα που ανέφερες δεν κάνουν κ δώρο....λογικό ακούγεται!αν στο γάμο έρθουν γονείς σου κτλ ναι θα πρέπει εκείνοι ξεχωριστά πίστευω..είναι πως νιώθεις κ αν έχεις την οικονομική δυνατότητα...όλα αυτά ήδη κοστίζουν κ βοήθησες αρκετά...κάποιοι συνεννοουνται κ κάνουν λιγότερα ..πχ εμένα η κουμπάρα μ δεν πλήρωσε στολισμό.Ηξερα ότι δεν μπορούσε...ήθελα μόνο να είναι εκεινη

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...