Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Αποβολές


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μόλις έκανα την εγγραφή μου στο φόρουμ! Είμαι 33 χρόνων και εδώ και περίπου δύο χρόνια προσπαθούμε με τον σύντροφό μου να αποκτήσουμε ένα παιδάκι.Ολο αυτό το διάστημα υπήρξε μια παλινδρομη κύηση την 5η εβδομάδα και δύο βιοχημικές.Πριν δύο μήνες έκανα και λαπαροσκόπηση όπου αφαιρέθηκε και η αριστερή σάλπιγγα λόγω υδροσαλπιγγας.Αυτο που έχω καταλάβει είναι ότι ενώ γίνεται η εμφύτευση κάτι συμβαίνει αμέσως μετά και όλα τελειώνουν...Τι άλλο πιστεύετε ότι πρέπει να ψάξω; Θα τα καταφέρω άραγε ποτέ?!:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Ελένη Καραβασίλη είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μόλις έκανα την εγγραφή μου στο φόρουμ! Είμαι 33 χρόνων και εδώ και περίπου δύο χρόνια προσπαθούμε με τον σύντροφό μου να αποκτήσουμε ένα παιδάκι.Ολο αυτό το διάστημα υπήρξε μια παλινδρομη κύηση την 5η εβδομάδα και δύο βιοχημικές.Πριν δύο μήνες έκανα και λαπαροσκόπηση όπου αφαιρέθηκε και η αριστερή σάλπιγγα λόγω υδροσαλπιγγας.Αυτο που έχω καταλάβει είναι ότι ενώ γίνεται η εμφύτευση κάτι συμβαίνει αμέσως μετά και όλα τελειώνουν...Τι άλλο πιστεύετε ότι πρέπει να ψάξω; Θα τα καταφέρω άραγε ποτέ?!:(:(

Καλημέρα. 
Θα σου πρότεινα να κλείσεις ένα ραντεβού στο νοσοκομείο Έλενα στο Τμήμα αποβολών.

Μπορείς να το κάνεις μέσω του 1535, όπως επίσης και με μεηλ μέσα από τη σελίδα τους στο διαδίκτυο.

Η γιατρός εκεί είναι πόλη καλή και θα καθοδηγήσει στο σωστό δρόμο. 
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ δεν μένω Αθήνα αλλά θα το προγραμματίσω. Θα ήθελα να ακούσω εάν καμία άλλη κοπέλα έχει παρόμοιες εμπειρίες και πως τα κατάφερε τελικά.

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2022 at 7:55 ΜΜ, Ελένη Καραβασίλη είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ δεν μένω Αθήνα αλλά θα το προγραμματίσω. Θα ήθελα να ακούσω εάν καμία άλλη κοπέλα έχει παρόμοιες εμπειρίες και πως τα κατάφερε τελικά.

Γεια σου κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για τις ατυχίες σου .είχα κι εγώ 4 αποτυχημένες κυήσεις μια παλινδρόμη μια αυτόματη αποβολή και δύο διακοπές κύησης λόγω αρρώστων εμβρύων. Στην περίπτωση μας το πρόβλημα βρέθηκε στον μοριακό μας καρυότυπο βρέθηκε σε μενα μια μικροελλειψη σε ένα χρομοσωμα και αυτό όταν το κληρονομούσαν τα έμβρυα τους δημιουργούσε πρόβλημα.. τελικά τα κατάφεραμε με εξωσωματική με προεμφυτευτικη διάγνωση και έχουμε τώρα τα κορίτσακια μας 

Οι αποβολές μπορεί να είναι για διάφορους λόγους όμως ..για αυτό σίγουρα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιο τμήμα για καθεξιν αποβολές να σας τα βάλουν όλα σε σειρά να κάνετε αρκετές εξετάσεις για να βρείτε την πιθανή αιτία 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, EvEvEv είπε:

Θρομβοφιλια έχεις κοιτάξει?

Όχι..έχει γίνει σαλπιγγογραφια, υστεροσκοπηση,λαπαροσκοπηση, ορμονικές και σπερμοδιαγραμμα μέχρι τώρα..Μου είχε πει ο γιατρός οτι η θρομβοφιλια δημιουργεί πρόβλημα σε μεγαλυτερή εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για τις ατυχίες σου .είχα κι εγώ 4 αποτυχημένες κυήσεις μια παλινδρόμη μια αυτόματη αποβολή και δύο διακοπές κύησης λόγω αρρώστων εμβρύων. Στην περίπτωση μας το πρόβλημα βρέθηκε στον μοριακό μας καρυότυπο βρέθηκε σε μενα μια μικροελλειψη σε ένα χρομοσωμα και αυτό όταν το κληρονομούσαν τα έμβρυα τους δημιουργούσε πρόβλημα.. τελικά τα κατάφεραμε με εξωσωματική με προεμφυτευτικη διάγνωση και έχουμε τώρα τα κορίτσακια μας 

Οι αποβολές μπορεί να είναι για διάφορους λόγους όμως ..για αυτό σίγουρα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιο τμήμα για καθεξιν αποβολές να σας τα βάλουν όλα σε σειρά να κάνετε αρκετές εξετάσεις για να βρείτε την πιθανή αιτία 

Χαιρομαι πολύ που τελικά τα καταφερατε!Να χαίρεστε τι κοριτσάκι σας!Οπότε δεν γλιτωνω αυτή τη σειρά εξετάσεων που συνηθίζεται να γίνεται ..θρομβοφιλια,καρυότυπο ζεύγους κτλ.Εσεις τις είχατε κάνει όλες αυτές και το πρόβλημα βρέθηκε εκεί;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Ελένη Καραβασίλη είπε:

Όχι..έχει γίνει σαλπιγγογραφια, υστεροσκοπηση,λαπαροσκοπηση, ορμονικές και σπερμοδιαγραμμα μέχρι τώρα..Μου είχε πει ο γιατρός οτι η θρομβοφιλια δημιουργεί πρόβλημα σε μεγαλυτερή εβδομάδα.

Να ελεχθείς σε αιματολόγο / ανοσολόγο  και να κάνετε καρυότυπο ζεύγους. Όσο πιο κοντά σε αποβολή κάνεις τον έλεγχο τόσο το καλύτερο αλλά και αργότερα μπορείς.

Αν δεν μπορείς να έρθεις σε δημόσιο νοσοκομείο σε τμήμα αποβολών στην Αθήνα (Έλενα, Αλεξάνδρας, Αρεταίειο) γνωστή αιματολόγος ειναι η Λευκού στην θεσσαλονίκη.

Λυπάμαι για τις αποβολές σου. Να υποθέσω ήταν με φυσικές συλλήψεις ,σωστά?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Ελένη Καραβασίλη είπε:

Χαιρομαι πολύ που τελικά τα καταφερατε!Να χαίρεστε τι κοριτσάκι σας!Οπότε δεν γλιτωνω αυτή τη σειρά εξετάσεων που συνηθίζεται να γίνεται ..θρομβοφιλια,καρυότυπο ζεύγους κτλ.Εσεις τις είχατε κάνει όλες αυτές και το πρόβλημα βρέθηκε εκεί;

Καλό είναι να κάνεις κάποιες βασικές εξετάσεις για να αποκλείσετε τα πιο συνηθισμένα αιτια..εμείς είχαμε κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις το πρόβλημα όμως βρέθηκε μετα την τελευταία εγκυμοσύνη όταν διακόψαμε την κύηση και κάναμε μοριακό καρυότυπο στο έμβρυο . Οπότε μετά κάναμε κι εμείς μοριακό καρυότυπο και βρέθηκε η αιτία. Σε αυτή τη φάση καλό είναι να κάνετε σίγουρα καρυότυπο, θρομβιφιλια, εξετάσεις για ζαχαρο και  θυρεοειδή ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2022 at 4:07 ΜΜ, BlackCat είπε:

Να ελεχθείς σε αιματολόγο / ανοσολόγο  και να κάνετε καρυότυπο ζεύγους. Όσο πιο κοντά σε αποβολή κάνεις τον έλεγχο τόσο το καλύτερο αλλά και αργότερα μπορείς.

Αν δεν μπορείς να έρθεις σε δημόσιο νοσοκομείο σε τμήμα αποβολών στην Αθήνα (Έλενα, Αλεξάνδρας, Αρεταίειο) γνωστή αιματολόγος ειναι η Λευκού στην θεσσαλονίκη.

Λυπάμαι για τις αποβολές σου. Να υποθέσω ήταν με φυσικές συλλήψεις ,σωστά?

Ναι με φυσικές ..σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Ελένη Καραβασίλη είπε:

Ναι με φυσικές ..σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου!

Επισης να συπληρωσω ότι η αφαιρεση της υδροσαλπιγγας έγινε επειδή θεωρείται αιτία αποβολών λόγω του τοξικου υγρού αλλά μια δυο μήνες μετά την λαπαροσκόπηση που μου είπε ο γιατρός να ξεκινήσουμε πάλι προσπάθειες έγινε η δεύτερη βιοχημική..

On 6/7/2022 at 4:07 ΜΜ, BlackCat είπε:

Να ελεχθείς σε αιματολόγο / ανοσολόγο  και να κάνετε καρυότυπο ζεύγους. Όσο πιο κοντά σε αποβολή κάνεις τον έλεγχο τόσο το καλύτερο αλλά και αργότερα μπορείς.

Αν δεν μπορείς να έρθεις σε δημόσιο νοσοκομείο σε τμήμα αποβολών στην Αθήνα (Έλενα, Αλεξάνδρας, Αρεταίειο) γνωστή αιματολόγος ειναι η Λευκού στην θεσσαλονίκη.

Λυπάμαι για τις αποβολές σου. Να υποθέσω ήταν με φυσικές συλλήψεις ,σωστά?

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2022 at 3:34 ΜΜ, Ελένη Καραβασίλη είπε:

Όχι..έχει γίνει σαλπιγγογραφια, υστεροσκοπηση,λαπαροσκοπηση, ορμονικές και σπερμοδιαγραμμα μέχρι τώρα..Μου είχε πει ο γιατρός οτι η θρομβοφιλια δημιουργεί πρόβλημα σε μεγαλυτερή εβδομάδα.

Ο γιατρός σου κάνει λάθος. Να πας οπωσδήποτε σε αιματολογο. Η θρομβοφιλια μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα αιματωσης κ τροφοδοσίας του εμβρύου από την 5η εβδομάδα ενώ έχει αποδειχτεί κ ως ανασταλτικός παράγοντας στη σύλληψη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , EvEvEv είπε:

Ο γιατρός σου κάνει λάθος. Να πας οπωσδήποτε σε αιματολογο. Η θρομβοφιλια μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα αιματωσης κ τροφοδοσίας του εμβρύου από την 5η εβδομάδα ενώ έχει αποδειχτεί κ ως ανασταλτικός παράγοντας στη σύλληψη.

Και ποιος είναι ο τρόπος αντιμετώπισης αυτού του προβλήματος εάν υπάρχει;Εννοώ υπάρχει κάποια θεραπεία πριν μείνεις έγκυος που προλαμβάνει;Η αφού μάθεις ότι είσαι έγκυος σου δίνει απλά σαλοσπιρ;Γιατί εγώ όταν μάθω ότι ειμαι έγκυος είναι ήδη αργά για να κάνω κάτι ..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ελένη Καραβασίλη είπε:

Και ποιος είναι ο τρόπος αντιμετώπισης αυτού του προβλήματος εάν υπάρχει;Εννοώ υπάρχει κάποια θεραπεία πριν μείνεις έγκυος που προλαμβάνει;Η αφού μάθεις ότι είσαι έγκυος σου δίνει απλά σαλοσπιρ;Γιατί εγώ όταν μάθω ότι ειμαι έγκυος είναι ήδη αργά για να κάνω κάτι ..

Με αντιπηκτική αγωγή σε παρακολουθεί αιματολόγος 

Γνωρίζω δυο κοπέλες στον κοντινό μου κύκλο που μετά από βιοχημικές (2 η κάθε μια) εντόπισαν θρόμβοφιλια με το επόμενο θετικό τεστ ξεκίνησαν άμεσα αντιπηκτική αγωγή είτε ενέσεις είτε χαπι και έχουν αποκτήσει τα παιδάκια τους 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2022 at 10:46 ΜΜ, Ελένη Καραβασίλη είπε:

Και ποιος είναι ο τρόπος αντιμετώπισης αυτού του προβλήματος εάν υπάρχει;Εννοώ υπάρχει κάποια θεραπεία πριν μείνεις έγκυος που προλαμβάνει;Η αφού μάθεις ότι είσαι έγκυος σου δίνει απλά σαλοσπιρ;Γιατί εγώ όταν μάθω ότι ειμαι έγκυος είναι ήδη αργά για να κάνω κάτι ..

Η γυναικολόγος μου σύστησε σαλοσπιρ από τις γόνιμες κι εφόσον πάρω θετικό τεστ αμέσως ξεκινάω ενέσεις.  

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική,  πρέπει να πας σε αιματολογο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...