Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Angot είπε:

      καλημερα κορίτσια! χρόνια πολλά στις Μανούλες! εγώ ξύπνησα με αίμα σήμερα στις 5 το χάραμα και ειμαι στο νοσοκομείο! μου βάζουν όρους αλλά δεν σταματάει η μήτρα τις συσπάσεις , το ράμμα και ο τράχηλος οκ ! ο γιατρός είπε ότι δε καμια ώρα θα μ πει αν θα πάμε για τοκετό η οχι επειδή αν δεν σταματήσουν δεν μπορεί να διακινδυνεύσει ! αυτά τα νέα μ! 

      Κορίτσι μου γλυκό  να πάνε όλα κατ ευχήν🙏

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

18 ώρες πρίν, Arden είπε:

Περαστικά σας κορίτσι μου! Λογικά θα είστε καλύτερα τώρα..

Καλησπέρα! Να σου ζήσει το μωράκι σου! Εμείς ξεκινήσαμε πριν μια εβδομάδα περίπου την εισαγωγή. Σε 2 μέρες γίνεται 6 μηνών η μπέμπα μου. Εγώ έδωσα για πρώτη φορά πατάτα με μια κουταλιτσα ελαιόλαδο. Μετά από τρεις μέρες πρόσθεσα λίγο καρότο. Γενικά κάθε τροφή που εισάγεις την δίνεις τρεις μέρες και μετά προσθέτεις κάτι καινούριο, ώστε αν χτυπά ξύλο την πειράξει κάτι ή κάνει αλλεργία να ξέρεις ποιο ήταν. Τώρα σταμάτησα για λίγο τα λαχανικά και θέλω να της δώσω φρούτα.. έχω δώσει μπανάνα και μήλο. Γενικά δεν μου τρώει και πολύ, 10 κουταλιές με το ζόρι.. αλλά δεν επιμένω.. είναι κάτι καινούργιο για αυτή και θέλει χρόνο.. εννοείται μετά της δίνω γάλα, αφού ακόμα δεν τρώει ποσότητα.. της δίνω και λίγο νεράκι μετά το φαγητό.. Μίλα και με τον παιδίατρο σου εννοείται να σε κατευθύνει και αυτός.. καλή αρχή!!!

Σε μια βδομάδα γίνεται και η δικια μου 6.. προς το παρόν της δίνω ρυζαλευρο και φαριν λακτε δλδ ότι βρίσω σε κρέμα από σούπερ μάρκετ.. που είναι και εύκολη στην ετοιμασία και μπορεί να καταπιεί αν και οι περισσότερες κουταλιές καταλήγουν οπουδήποτε αλλου από το στόμα της 😂 και λίγο νερό μετά από όλα αυτα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μωράκια σας!! Πως τα πάτε με τα κιλά και τις τροφές; Ξεκινήσατε να δίνεται αλεσμένο φαγητό; Εγώ περιμένω το επόμενο ραντεβού τέλος Αυγούστου να μου πει προς το παρόν δίνω ρυζαλευρο και φαριν λακτε.. ήθελα να σας ρωτήσω τις κρέμες σας τις τρώνε ήσυχα; Η δικια μου τρώει επιθετικά 😂 δεν ξέρω πως να το περιγράψω αυτό που συμβαίνει διαφορετικά.. πέφτει με το κεφάλι πάνω στο κουτάλι και πρέπει να την κρατάω συνήθως η κρέμα καταλήγει παντού θέλει αμέσως μετά μπάνιο και καθάρισμα το καρεκλάκι 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DINA86 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μωράκια σας!! Πως τα πάτε με τα κιλά και τις τροφές; Ξεκινήσατε να δίνεται αλεσμένο φαγητό; Εγώ περιμένω το επόμενο ραντεβού τέλος Αυγούστου να μου πει προς το παρόν δίνω ρυζαλευρο και φαριν λακτε.. ήθελα να σας ρωτήσω τις κρέμες σας τις τρώνε ήσυχα; Η δικια μου τρώει επιθετικά 😂 δεν ξέρω πως να το περιγράψω αυτό που συμβαίνει διαφορετικά.. πέφτει με το κεφάλι πάνω στο κουτάλι και πρέπει να την κρατάω συνήθως η κρέμα καταλήγει παντού θέλει αμέσως μετά μπάνιο και καθάρισμα το καρεκλάκι 

Καλημέρα! Εμένα είναι ήσυχη όταν τρώει, μόνο που πρέπει να της κρατάω τα χέρια γιατί τα βάζει συνέχεια στο στόμα και δεν μπορώ να την ταισω. Βέβαια μην φανταστείς ότι τρώει.. 10 κουταλιές με το ζόρι.. μετά αρχίζει και ξινιζει την μουριτσα της και δεν επιμένω άλλο. Είναι η δεύτερη εβδομάδα που τρώει αλεσμένα. Με λαχανικά και φρούτα ξεκίνησα. Η παιδίατρος μου είπε να της βάλω σιγά σιγά κοτόπουλο και μοσχάρι.. Από κιλά 6.600 είναι..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Εύχομαι να είστε όλες καλά. Εμείς είμαστε μια χαρά πλέον μετά τον κοβιντ. 

Η μπέμπα γενικά δε τρώει ούτε φρουτοκρεμα, ούτε λαχανόσουπα. Μόνο το γιαούρτι τρώει με περισσότερη όρεξη και αυτό μη φανταστείτε τίποτα τριμερή διάθεση. Δε ξέρω τι θα κάνω. Εύχομαι να μην κρατήσει αυτό για πολύ γιατί δε θα τη παλέψω. Δε τρώει παραπάνω από 2 κουταλιές της σούπας που κανονικά θα έπρεπε να τρώει τουλάχιστον 4 κουταλιές της σούπας τροφή. Επίσης τα βράδια ξυπνάει κάθε μία ώρα.... Γενικά δεν είναι και στη καλύτερη της φάση. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι το αναπτυξιακό άλμα που έχουν τώρα. Είναι 6,5 μηνών ακριβώς. Λέει και μπα μπα μπα ... Επίσης πιστεύω σε κάνα μήνα θα μπουσουλαει... Όλο νέα πράγματα κάνει κι εμείς τη χαζεύουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!εμείς έχουμε ένα μήνα που τρώμε φρούτα και λαχανόσουπα και πλέον τρώμε και κοτόπουλο, μοσχάρι, ρύζι, κουσκουσάκι και δοκιμάζουμε σιγά σιγά όλο και περισσότερα λαχανικά και συνδιασμούς. Τα φρούτα τα τρώει με περισσότερη όρεξη απ' ότι το μεσημεριανό που γκρινιάζει λίγο, αλλά και πάλι τρώει ικανοποιητικά! Στο μουλτι που έχει μεζούρα με ml τρώει 200 μλ περίπου. Στα κιλά είναι 7840! 😁😁

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, SpiridoulaK είπε:

Κορίτσια η μπέμπα μπουσουλησε σήμερα.... 6.5 μηνών 

Μπράβο! Τί ωραία!!!

Για το φαγητό που λέγαμε εμένα έχει 2 μέρες που τρώει περισσότερο. Μάλλον συνηθίζει σιγά σιγά. Από ότι έχω καταλάβει της αρέσουν περισσότερο τα λαχανικά από τα φρούτα. Βέβαια σήμερα έκανε την έκπληξη και έφαγε με περισσότερη όρεξη τη φρουτοκρεμα!

Έχετε δοκιμάσει και γιαούρτι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Εμείς γινόμαστε 7 μηνων σε λίγες μέρες...η μπέμπα τρώει αρκετά καλά λαχανικά και κρεατακι και φρούτα,θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά αυγο και γιαούρτι! Μπουσουλησε από 6 μηνων κ τώρα πλέον δε την προλαβαίνουμε χαχαχαχ τώρα άρχισε να καθεται κ μονη της αρκετά καλά...βγάλαμε και 2 κάτω δόντια!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Jiji είπε:

Γειά σας κορίτσια! Εμείς γινόμαστε 7 μηνων σε λίγες μέρες...η μπέμπα τρώει αρκετά καλά λαχανικά και κρεατακι και φρούτα,θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά αυγο και γιαούρτι! Μπουσουλησε από 6 μηνων κ τώρα πλέον δε την προλαβαίνουμε χαχαχαχ τώρα άρχισε να καθεται κ μονη της αρκετά καλά...βγάλαμε και 2 κάτω δόντια!

Τέλειαααα!!!! Η δική μου ετοιμάζεται. Πιστεύω κι εκείνη θα βγάλει σε λίγο. Πώς το αντιλήφθηκες ότι βγήκαν δόντια ή θα βγουν;; Είχε γκρίνια;;;

1 hour ago, Arden είπε:

Μπράβο! Τί ωραία!!!

Για το φαγητό που λέγαμε εμένα έχει 2 μέρες που τρώει περισσότερο. Μάλλον συνηθίζει σιγά σιγά. Από ότι έχω καταλάβει της αρέσουν περισσότερο τα λαχανικά από τα φρούτα. Βέβαια σήμερα έκανε την έκπληξη και έφαγε με περισσότερη όρεξη τη φρουτοκρεμα!

Έχετε δοκιμάσει και γιαούρτι?

Έχουμε δοκιμάσει γιαούρτι αγελαδινό χωρίς πρόσθετη ζάχαρη εννοείται και αύριο θα της δώσω κατσικίσιο. Εμένα δε της αρέσει τίποτα νομίζω.... είμαι πολύ απογοητευμένη με αυτό το θέμα φαγητού.... 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Τέλειαααα!!!! Η δική μου ετοιμάζεται. Πιστεύω κι εκείνη θα βγάλει σε λίγο. Πώς το αντιλήφθηκες ότι βγήκαν δόντια ή θα βγουν;; Είχε γκρίνια;;;

Έχουμε δοκιμάσει γιαούρτι αγελαδινό χωρίς πρόσθετη ζάχαρη εννοείται και αύριο θα της δώσω κατσικίσιο. Εμένα δε της αρέσει τίποτα νομίζω.... είμαι πολύ απογοητευμένη με αυτό το θέμα φαγητού.... 

Στο πρώτο δοντάκι δεν πήρα χαμπάρι πάρα μόνο όταν έβαλα το χέρι κ έπιασα τη μυτούλα...στο δεύτερο όμως είχε γκρίνια και αφαγια δηλαδή σταμάτησε ξαφνικά να τρώει στερεές κ δεν έπινε κ πολύ γαλα για λίγες μέρες...μόλις βγήκε κ εκείνο ξανά άρχισε να τρώει κανονικά! 

Μην απογοητευεσαι με το φαγητο,εσύ συνέχισε να προσφέρεις αλλά.μεχρι 1 έτους βασική τροφή είναι το γαλα οπότε μην σε αγχώνει! Γιαούρτι θα δώσω κ εγώ σιγά σιγά και αυγο επίσης...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Στο πρώτο δοντάκι δεν πήρα χαμπάρι πάρα μόνο όταν έβαλα το χέρι κ έπιασα τη μυτούλα...στο δεύτερο όμως είχε γκρίνια και αφαγια δηλαδή σταμάτησε ξαφνικά να τρώει στερεές κ δεν έπινε κ πολύ γαλα για λίγες μέρες...μόλις βγήκε κ εκείνο ξανά άρχισε να τρώει κανονικά! 

Μην απογοητευεσαι με το φαγητο,εσύ συνέχισε να προσφέρεις αλλά.μεχρι 1 έτους βασική τροφή είναι το γαλα οπότε μην σε αγχώνει! Γιαούρτι θα δώσω κ εγώ σιγά σιγά και αυγο επίσης...

Τρώει με τα χεράκια της η της δίνεις αλεσμένα; Εμένα τρώει καλύτερα μόνη της. Το προτιμά από ότι βλέπω.

Μωρέ ναι το γάλα είναι σίγουρα αλλά πλέον δεν τα καλύπτει μόνο αυτό φαντάζομαι για αυτό και ξεκινούν τις στερεές τροφές. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2023 at 1:49 ΜΜ, SpiridoulaK είπε:

Τρώει με τα χεράκια της η της δίνεις αλεσμένα; Εμένα τρώει καλύτερα μόνη της. Το προτιμά από ότι βλέπω.

Μωρέ ναι το γάλα είναι σίγουρα αλλά πλέον δεν τα καλύπτει μόνο αυτό φαντάζομαι για αυτό και ξεκινούν τις στερεές τροφές. 

Αλεσμένα ξεκινήσαμε αλλά σιγά σιγά της δίνω κομμάτια κ πιο πηχτες κρέμες.. 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μας κοριτσια και εμεις έχουμε ξεκινήσει λαχανικά κ μοσχάρι ευτυχώς για την ώρα ότι κ αν της έχω δώσει το τρώει με πολύ ορεξη.Από βδομάδα λέω να της βάλω κοτοπουλο κ να ξεκινησουμε κ τα φρούτα σιγά σιγά.Παράλληλα συνεχίζουμε κ το θηλασμό.Έχει αρχίσει κ κάθεται και γενικά την βλέπω ότι της αρέσει περισσότερο πλέον να κάθεται παρά να είναι ξαπλα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια καλησπέρα. Τι γίνεται με αυτή τη τριχόπτωση πια...;! Ξέρετε πότε σταματάει; Μου εμφανίστηκε τον Μάιο όταν ήταν 4 μηνών και τώρα κοντεύει 7.... Έχω γενικά πολύ όγκο στα μαλλιά και έχω παρατηρήσει ότι τώρα δεν έχω το ίδιο... Εσείς πώς τη καταπολεμάτε όσες έχετε;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Βρε κορίτσια καλησπέρα. Τι γίνεται με αυτή τη τριχόπτωση πια...;! Ξέρετε πότε σταματάει; Μου εμφανίστηκε τον Μάιο όταν ήταν 4 μηνών και τώρα κοντεύει 7.... Έχω γενικά πολύ όγκο στα μαλλιά και έχω παρατηρήσει ότι τώρα δεν έχω το ίδιο... Εσείς πώς τη καταπολεμάτε όσες έχετε;

Καλημέρα!! Είχα ξεκινήσει και εγώ τριχόπτωση αλλά την πρόλαβα παίρνω cystiphane χαπάκια είναι βιταμίνες στο πρώτο κουτί σταματάει η τριχόπτωση,  μην το αφήσεις πολύ γιατί εγώ την είχα πατήσει πριν λίγα χρόνια και μου εμφανίστηκε αραίωση η οποια αν και έχει βελτιωθεί πολύ σε ένα σημείο δεν έχει φτιάξει όπως πριν 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...