Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Jiji είπε:

Κορίτσι μου αρχικά υπομονή και ψυχραιμία!!! Γι αυτούς τους λόγους που περιγράφεις παραπάνω θα πρέπει κ οι μαμαδες να έχουν και να απαιτούν χρόνο για τον εαυτό τους...Αυτό χρειάζεσαι κ όλα θα είναι καλύτερα! Πρέπει ο άντρας σου να μάθει να μένει με το μωρό να περνάνε χρο ο οι δύο τους και για σένα να έχεις λίγο χρόνο κ για αυτούς γιατί θα δυναμώσουν το δεσμό πατερα-κορης! Έτσι θα είστε κ οι δύο κερδισμένοι κ πιστεύω θα ηρεμησεις κ θα απολαύσεις τη μητρότητα...μη στεναχωριέσαι αν έχεις φωνάξει στο μωρο κάποιες φορές...όλες βγαίνουμε από τα όρια μας κάποιες στιγμές κ είναι λογικό είμαστε άνθρωποι κ έχουμε συναισθήματα! Τα μωράκια μας παίρνουν πολύ αγάπη κ πίστεψε με δε θα της θυμάται αυτές τις στιγμές..φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι το έχουμε σύστημα και φωνάζουμε συνέχεια προς Θεού!αυτά από μένα σου στέλνω τη θετική μου σκέψη και μια αγκαλιά ❤️

Τζίτζι μου σε ευχαριστώ για την υποστήριξη και τη κατανόηση. Εδώ μέσα βρίσκω περισσότερη κατανόηση από το περιβάλλον μου. 

 Δεν έχουν ιδέα οι άντρες μας πως είναι να πρέπει να είσαι 100% διαθέσιμη 24 ώρες το 24ωρο για το μωρό. Είναι πραγματικά δύσκολο. Το ήξερα βέβαια εξ αρχής ότι είναι πολύ απαιτητικά τα μωρά ειδικά το πρώτο χρόνο θεωρώ με όλη αυτήν την απίστευτη εξέλιξη που έχουν. Απλώς το είχα φανταστεί - ήλπιζα να ήταν λίγο διαφορετικά. Να ήταν λίγο πιο ενεργός ο άντρας μου με το μωρό. Δουλεύει το κατανοώ είναι κουρασμένος και όταν του το αναφέρω αυτή είναι η απάντηση του. Δηλαδή εγώ όταν θα δουλέψω,θα πάψω να Ασχολούμαι με το παιδί;! Δε γίνεται αυτό. Τελικά είμαστε πολύ δυνατές οι γυναίκες για να τα μπορούμε όλα κορίτσια. Οι άντρες στη πλειοψηφία τους δεν είναι για πολλά πολλά. Δε μπορούν από τη φύση τους να συνδυάσουν δραστηριότητες μαζί.... 

Όταν βλέπει πόσο κουρέλι είμαι και του εκφράζω τα συναισθήματα μου ,μου λέει να πάρουμε κοπέλα να κρατάει τη μπεμπα. Να περνάει περισσότερο χρόνο μαζί της ούτε που το σκέφτηκε.....του έχω εκφράσει πολλάκις τα παράπονα μου αλλά δεν βλέπω βελτίωση και μετά μου κάνει σκηνές ότι είμαι πολύ νευρική.. δε ξέρω τι θα κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Αχ υπομονή.... Εσένα πόσο είναι;;

Εμένα είναι 4.5 Κ νομίζω πως φέτος τα έχουμε ξεπεράσει τα δυσκολότερα (εντάξει η γκρίνια για διάφορα θα υπάρχει αλλά σε λογικά πλαίσια ) Αυτά που κάνει η μαμά δεν τα μπορεί κανείς αυτό είναι σίγουρο ότι ηλικία Κ να πάει το παιδί . Γενικά οι άντρες αν δεν μιλήσει το παιδί να τους κάνει κανονική ανάλυση δεν νιώθουν τι σημαίνει παιδί. Άκουγα προχθές στον δρόμο μια μαμά με ένα μωράκι να λέει σε μια φίλη της έξαλλη για τον άντρα της : καλά τι περίμενε ? Να μην κλάψει το μωρό μέσα στο αμάξι τι νομίζει ότι είναι μπαμπάς από τις διαφημίσεις? Κ κάπως έτσι είναι οι περισσότεροι λίγο σε άλλη φάση αλλά πρέπει να μάθουν κάποια πράγματα γιατί χτύπα ξύλο παθεις κάτι Κ χρειαστεί να λείψεις τι θα κάνει αυτό να του λες να μην ξέρεις ούτε πως το κρατάνε το παιδί ?

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , linaa είπε:

Εμένα είναι 4.5 Κ νομίζω πως φέτος τα έχουμε ξεπεράσει τα δυσκολότερα (εντάξει η γκρίνια για διάφορα θα υπάρχει αλλά σε λογικά πλαίσια ) Αυτά που κάνει η μαμά δεν τα μπορεί κανείς αυτό είναι σίγουρο ότι ηλικία Κ να πάει το παιδί . Γενικά οι άντρες αν δεν μιλήσει το παιδί να τους κάνει κανονική ανάλυση δεν νιώθουν τι σημαίνει παιδί. Άκουγα προχθές στον δρόμο μια μαμά με ένα μωράκι να λέει σε μια φίλη της έξαλλη για τον άντρα της : καλά τι περίμενε ? Να μην κλάψει το μωρό μέσα στο αμάξι τι νομίζει ότι είναι μπαμπάς από τις διαφημίσεις? Κ κάπως έτσι είναι οι περισσότεροι λίγο σε άλλη φάση αλλά πρέπει να μάθουν κάποια πράγματα γιατί χτύπα ξύλο παθεις κάτι Κ χρειαστεί να λείψεις τι θα κάνει αυτό να του λες να μην ξέρεις ούτε πως το κρατάνε το παιδί ?

 

Έτσι ακριβώς... Σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο. Ο άντρας μου μας φροντίζει,μας αγαπά,δε μας λείπει τίποτα και ότι πω γίνεται. Δε μου χαλάει χατίρι η αλήθεια είναι αλλά σε ότι αφορά τη μπέμπα έχω αυτά τα παράπονα ναι... 

Οι περισσότεροι δεν έχουν την αίσθηση... Τι να πω αλήθεια.. βαστάτε γερά κοπέλες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Έτσι ακριβώς... Σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο. Ο άντρας μου μας φροντίζει,μας αγαπά,δε μας λείπει τίποτα και ότι πω γίνεται. Δε μου χαλάει χατίρι η αλήθεια είναι αλλά σε ότι αφορά τη μπέμπα έχω αυτά τα παράπονα ναι... 

Οι περισσότεροι δεν έχουν την αίσθηση... Τι να πω αλήθεια.. βαστάτε γερά κοπέλες!!!!!!

Κορίτσια πάντως για να καταλάβετε πόσο στρεσαρισμενη είμαι,έχω βγάλει εκζεμα στο λαιμό. Είναι καθαρά ψυχοσωματικό. Είχα βγάλει πέρσι το καλοκαίρι στην εγκυμοσύνη που έκανα πολλούς εμετούς και ήμουν πάρα πολύ εξαντλημένη λόγω της δουλειάς... Φέτος έβγαλα εξαιτίας αυτών που σας γράφω παραπάνω...συν ότι σκέφτομαι ότι έχω έντονη τριχόπτωση (αύριο πρωί θα πάω στη δερματολόγο) και με έχει ρίξει λίγο ψυχολογικά...

Just now, SpiridoulaK είπε:

Κορίτσια πάντως για να καταλάβετε πόσο στρεσαρισμενη είμαι,έχω βγάλει εκζεμα στο λαιμό. Είναι καθαρά ψυχοσωματικό. Είχα βγάλει πέρσι το καλοκαίρι στην εγκυμοσύνη που έκανα πολλούς εμετούς και ήμουν πάρα πολύ εξαντλημένη λόγω της δουλειάς... Φέτος έβγαλα εξαιτίας αυτών που σας γράφω παραπάνω...συν ότι σκέφτομαι ότι έχω έντονη τριχόπτωση (αύριο πρωί θα πάω στη δερματολόγο) και με έχει ρίξει λίγο ψυχολογικά...

Με μια συγκεκριμένη ενυδατικη κρέμα το καταπολέμησα μέσα σε δύο μήνες... Κράτησε πολύ... φέτος βλέπω να το έχω παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Κορίτσια πάντως για να καταλάβετε πόσο στρεσαρισμενη είμαι,έχω βγάλει εκζεμα στο λαιμό. Είναι καθαρά ψυχοσωματικό. Είχα βγάλει πέρσι το καλοκαίρι στην εγκυμοσύνη που έκανα πολλούς εμετούς και ήμουν πάρα πολύ εξαντλημένη λόγω της δουλειάς... Φέτος έβγαλα εξαιτίας αυτών που σας γράφω παραπάνω...συν ότι σκέφτομαι ότι έχω έντονη τριχόπτωση (αύριο πρωί θα πάω στη δερματολόγο) και με έχει ρίξει λίγο ψυχολογικά...

Με μια συγκεκριμένη ενυδατικη κρέμα το καταπολέμησα μέσα σε δύο μήνες... Κράτησε πολύ... φέτος βλέπω να το έχω παραπάνω....

Κορίτσι μου έχω περάσει αυτό που περιγράφεις μέχρι να γίνει η μπέμπα 5-6 μηνων ,δεν κοιμόμουν από το άγχος είχα απίστευτα νεύρα τις περισσότερες ώρες που ήμουν μονο εγώ με την μικρή και ο άντρας μου δουλευε οπότε αποφασισα να αρχισω λίγες ώρες δουλειά για να ξεφεύγω και γω. Στην αρχή έπαιρνα συνέχεια τον αντρα μου να δω τι κάνει με την μικρή γιατί πίστευα ότι μόνο εγώ ξέρω την μικρή και δεν θα καταφέρει ούτε να την ταΐζει ούτε να την κοιμίζει. Κακά τα ψέματα δεν είναι σαν εμένα ειναι πιο κουλ και ευτυχώς !Μην στα πολυλογώ, μια χαρά περνάνε οι δύο τους και σιγά σιγά την έχει μάθει (δεν καταλαβαίνει πάντα τι θέλει αλλά οκ). Του αρέσει να με βλέπει χαρούμενη και όσο μπορεί μου λέει να βγαίνω και να την κρατάει αυτός. Τις 2 πρωτες φορές που βγήκα με το ζορι με τις φίλες μου ένιωθα τύψεις για το ότι αφήνω την μικρή αλλά όσο να ναι η συζήτηση για κάτι εκτός από μωρα μου έκανε καλό !Επίσης μπορείτε να πηγαίνετε οι 2 σας όταν λείπει ο μπαμπάς σας για ένα καφέ αν δεν το κάνετε . Όσον αφορά τις δουλειές του σπιτιού δεν δίνω τόσο βάση μετά την μικρή και ευτυχώς μαγειρεύει ο άντρας μου .

Για την γκρίνια που λες και μένα δεν μ αρέσει να την ακούω να γκρινιαζει όταν φεύγω απ το οπτικό της πεδίο αλλά της έχουμε πάρει ένα μεγάλο πάρκο και απασχολειται με τα παιχνίδια της εκεί αλλά πρεπει να μαι εκεί στο σαλόνι για να μην γκρινιαζει ,εμας επειδή είναι 2ωροφο το σπίτι είναι ακόμα πιο δύσκολο πχ αν θέλω να βάλω ενα πλυντήριο αλλά οκ με τον καιρό συνηθίζεις αυτή την ολιγόλεπτη γκρίνια όταν φεύγεις για 2 λεπτά από κοντά τους. 😜

Υπομονή τα πρώτα 18 χρόνια είναι δύσκολα 🤣

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Κορίτσι μου έχω περάσει αυτό που περιγράφεις μέχρι να γίνει η μπέμπα 5-6 μηνων ,δεν κοιμόμουν από το άγχος είχα απίστευτα νεύρα τις περισσότερες ώρες που ήμουν μονο εγώ με την μικρή και ο άντρας μου δουλευε οπότε αποφασισα να αρχισω λίγες ώρες δουλειά για να ξεφεύγω και γω. Στην αρχή έπαιρνα συνέχεια τον αντρα μου να δω τι κάνει με την μικρή γιατί πίστευα ότι μόνο εγώ ξέρω την μικρή και δεν θα καταφέρει ούτε να την ταΐζει ούτε να την κοιμίζει. Κακά τα ψέματα δεν είναι σαν εμένα ειναι πιο κουλ και ευτυχώς !Μην στα πολυλογώ, μια χαρά περνάνε οι δύο τους και σιγά σιγά την έχει μάθει (δεν καταλαβαίνει πάντα τι θέλει αλλά οκ). Του αρέσει να με βλέπει χαρούμενη και όσο μπορεί μου λέει να βγαίνω και να την κρατάει αυτός. Τις 2 πρωτες φορές που βγήκα με το ζορι με τις φίλες μου ένιωθα τύψεις για το ότι αφήνω την μικρή αλλά όσο να ναι η συζήτηση για κάτι εκτός από μωρα μου έκανε καλό !Επίσης μπορείτε να πηγαίνετε οι 2 σας όταν λείπει ο μπαμπάς σας για ένα καφέ αν δεν το κάνετε . Όσον αφορά τις δουλειές του σπιτιού δεν δίνω τόσο βάση μετά την μικρή και ευτυχώς μαγειρεύει ο άντρας μου .

Για την γκρίνια που λες και μένα δεν μ αρέσει να την ακούω να γκρινιαζει όταν φεύγω απ το οπτικό της πεδίο αλλά της έχουμε πάρει ένα μεγάλο πάρκο και απασχολειται με τα παιχνίδια της εκεί αλλά πρεπει να μαι εκεί στο σαλόνι για να μην γκρινιαζει ,εμας επειδή είναι 2ωροφο το σπίτι είναι ακόμα πιο δύσκολο πχ αν θέλω να βάλω ενα πλυντήριο αλλά οκ με τον καιρό συνηθίζεις αυτή την ολιγόλεπτη γκρίνια όταν φεύγεις για 2 λεπτά από κοντά τους. 😜

Υπομονή τα πρώτα 18 χρόνια είναι δύσκολα 🤣

Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Άρα δεν γκρινιάζει μόνο η δική μου όταν φεύγω από το οπτικό της πεδίο. είναι κι άλλα μωράκια έτσι. Είναι παρηγοριά για μένα αυτό χαχαχα. Η δική μου ξυπνάει συνεχώς το βράδυ. Η παιδίατρος λέει ότι είναι στο παιδί αυτό και την ενοχλούν τα ούλα της. Ξυπνάει πάνω από 4-5 φορές θηλάζει συνήθως και ξανακοιμαται. Παίζει και η αϋπνία μου ρόλο στη νευρικότητα που έχω, το γνωρίζω. Αλλά όταν δεν έχω έναν άνθρωπο να τη κρατήσει 1 ώρα να κοιμηθώ,αυτή η συμπεριφορά μου είναι επόμενο να υπάρχει. Εννοώ τη νευρικότητα. Όλες πάνω κάτω τα ίδια περνάμε  .... 

Βγαίνουμε καθημερινά βόλτες με μια φίλη που η μπέμπα της έχει λίγες μέρες διαφορά με τη δική μου και ξεφεύγουμε λίγο. Έξω δε γκρινιάζει εκτός κι αν νυστάζει η πεινάει. Στο σπίτι μάλλον τη πιάνει...

Ελπίζω να της περάσει αυτή η φάση γκρίνιας. Να βγούνε τα πρώτα δόντια της μήπως και ησυχάσω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, SpiridoulaK είπε:

Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Άρα δεν γκρινιάζει μόνο η δική μου όταν φεύγω από το οπτικό της πεδίο. είναι κι άλλα μωράκια έτσι. Είναι παρηγοριά για μένα αυτό χαχαχα. Η δική μου ξυπνάει συνεχώς το βράδυ. Η παιδίατρος λέει ότι είναι στο παιδί αυτό και την ενοχλούν τα ούλα της. Ξυπνάει πάνω από 4-5 φορές θηλάζει συνήθως και ξανακοιμαται. Παίζει και η αϋπνία μου ρόλο στη νευρικότητα που έχω, το γνωρίζω. Αλλά όταν δεν έχω έναν άνθρωπο να τη κρατήσει 1 ώρα να κοιμηθώ,αυτή η συμπεριφορά μου είναι επόμενο να υπάρχει. Εννοώ τη νευρικότητα. Όλες πάνω κάτω τα ίδια περνάμε  .... 

Βγαίνουμε καθημερινά βόλτες με μια φίλη που η μπέμπα της έχει λίγες μέρες διαφορά με τη δική μου και ξεφεύγουμε λίγο. Έξω δε γκρινιάζει εκτός κι αν νυστάζει η πεινάει. Στο σπίτι μάλλον τη πιάνει...

Ελπίζω να της περάσει αυτή η φάση γκρίνιας. Να βγούνε τα πρώτα δόντια της μήπως και ησυχάσω.

Πρέπει οπωσδήποτε με κάποιο τρόπο να πείσεις τον άντρα σου να περνάει χρόνο μαζί της ώστε να φεύγεις έστω μια ώρα κ μετά πίστεψε με θα δεις διαφορά! Ακόμα κ για να κοιμηθείς λίγο! Εμένα πχ ξυπναει το πρωί ο άντρας μου κ εγώ κοιμάμαι 1 2 ώρες να συνέλθω κ μετά πάει αυτός κ ξαπλώνει λίγο πριν φύγει για δουλειά! Τους κάνει πολύ καλό να περνάνε χρόνο οι δύο τους τα παιδιά χρειάζονται εξίσου τον μπαμπά! Όσο για τις δουλειές πλέον δεν ασχολουμένων όσο πριν.ας μείνει κ 2 μέρες το σπίτι άνω κάτω δε χάλασε ο κόσμος μη σκας για τέτοια μικροπραγματα αλήθεια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Jiji είπε:

Πρέπει οπωσδήποτε με κάποιο τρόπο να πείσεις τον άντρα σου να περνάει χρόνο μαζί της ώστε να φεύγεις έστω μια ώρα κ μετά πίστεψε με θα δεις διαφορά! Ακόμα κ για να κοιμηθείς λίγο! Εμένα πχ ξυπναει το πρωί ο άντρας μου κ εγώ κοιμάμαι 1 2 ώρες να συνέλθω κ μετά πάει αυτός κ ξαπλώνει λίγο πριν φύγει για δουλειά! Τους κάνει πολύ καλό να περνάνε χρόνο οι δύο τους τα παιδιά χρειάζονται εξίσου τον μπαμπά! Όσο για τις δουλειές πλέον δεν ασχολουμένων όσο πριν.ας μείνει κ 2 μέρες το σπίτι άνω κάτω δε χάλασε ο κόσμος μη σκας για τέτοια μικροπραγματα αλήθεια!

Μακάρι αλλά δε βλέπω κάποια θέληση. 

Είσαι πάρα πολύ τυχερή!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Άρα δεν γκρινιάζει μόνο η δική μου όταν φεύγω από το οπτικό της πεδίο. είναι κι άλλα μωράκια έτσι. Είναι παρηγοριά για μένα αυτό χαχαχα. Η δική μου ξυπνάει συνεχώς το βράδυ. Η παιδίατρος λέει ότι είναι στο παιδί αυτό και την ενοχλούν τα ούλα της. Ξυπνάει πάνω από 4-5 φορές θηλάζει συνήθως και ξανακοιμαται. Παίζει και η αϋπνία μου ρόλο στη νευρικότητα που έχω, το γνωρίζω. Αλλά όταν δεν έχω έναν άνθρωπο να τη κρατήσει 1 ώρα να κοιμηθώ,αυτή η συμπεριφορά μου είναι επόμενο να υπάρχει. Εννοώ τη νευρικότητα. Όλες πάνω κάτω τα ίδια περνάμε  .... 

Βγαίνουμε καθημερινά βόλτες με μια φίλη που η μπέμπα της έχει λίγες μέρες διαφορά με τη δική μου και ξεφεύγουμε λίγο. Έξω δε γκρινιάζει εκτός κι αν νυστάζει η πεινάει. Στο σπίτι μάλλον τη πιάνει...

Ελπίζω να της περάσει αυτή η φάση γκρίνιας. Να βγούνε τα πρώτα δόντια της μήπως και ησυχάσω.

Όντως η αϋπνία δεν βοηθάει και,εγώ όταν ήμουν αυπνη είχα πολλά νεύρα και όλα μου έφταιγαν, εμείς δεν θηλάζουμε αλλά έχουμε περάσει πολλά με το θέμα του φαγητού από 2 μηνων αλλά τώρα πέρασαν  όλα,σκεφτόμουν πόσο τυχερές ειναι άλλες μαμάδες που τα μωρά τους είναι φαγανα αλλά δεν είναι καθόλου καλό να κάνουμε συγκρίσεις, το κάθε μωρο είναι διαφορετικό άλλο κλαίει πολύ άλλο λίγο ,άλλο τρώει πολύ άλλο όχι, άλλο κοιμάται καλά άλλο όχι. Έμπαινα στην σελίδα εδώ και έβλεπα τα κιλά των άλλων μωρών και αγχωνομουν γιατί η μπέμπα μου ήταν αδύνατη. Ευτυχώς κατάλαβα ότι αυτό καθόλου καλό δεν κανει ούτε σε μένα ούτε στην μικρή και πλέον όταν την ταΐζω χωρίς άγχος τρώει καλύτερα. 

Όσο για τον ύπνο εμένα ο άντρας μου εχει αναλάβει τη νύχτα να την ταΐζει και να σηκώνεται αυτός μόλις ξυπνήσει να την ξανακοιμισει που σπανια γίνεται πια γιατί κοιμάται όλο το βράδυ. Είναι σχεδόν 10 μηνων πια . Επίσης όπως σου πα με τις δουλειές δεν πολυασχολουμαι αντε καμία σκούπα και κάνα σφουγγαρισμα κάνω και έρχεται και μια κοπελα και με βοηθάει κάθε 2 βδομάδες με τα πιο χοντρά. Δεν τρελαίνομαι με αυτά αν και στις αρχές έβλεπα το σπιτι χάλια και με έπιανε αμοκ. 

Είσαι τυχερή που έχεις κάποια φίλη και βγαίνετε με τα μωρά σας !Τωρα το χειμωνα μπορειτε να μαζευεστε και στο σπιτι με την φιλη σου και τα μωρα αν θελετε !Εγώ βγαίνω μόνη μου το πρωί με την μπέμπα για καφέ σε ένα καφέ στη γειτονιά μου που πλέον έχουμε αποκτήσει σχέσεις με τους πελάτες και τους ιδιοκτήτες και περνάει η ώρα μου και το βράδυ πάμε βόλτα οικογενειακως με τον άντρα μου και την μικρή, όχι συνέχεια βέβαια. Οι γονείς μου δυστυχώς βρίσκονται σε αλλη πολη και δουλεύουν, έρχονται σκ εδώ και παίρνουμε μια ανάσα αλλά γενικώς είμαστε μόνοι μας με τον άντρα μου και τα πεθερικά μου αν και είναι κοντά δεν συμμετέχουν (καλύτερα!)

 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Όντως η αϋπνία δεν βοηθάει και,εγώ όταν ήμουν αυπνη είχα πολλά νεύρα και όλα μου έφταιγαν, εμείς δεν θηλάζουμε αλλά έχουμε περάσει πολλά με το θέμα του φαγητού από 2 μηνων αλλά τώρα πέρασαν  όλα,σκεφτόμουν πόσο τυχερές ειναι άλλες μαμάδες που τα μωρά τους είναι φαγανα αλλά δεν είναι καθόλου καλό να κάνουμε συγκρίσεις, το κάθε μωρο είναι διαφορετικό άλλο κλαίει πολύ άλλο λίγο ,άλλο τρώει πολύ άλλο όχι, άλλο κοιμάται καλά άλλο όχι. Έμπαινα στην σελίδα εδώ και έβλεπα τα κιλά των άλλων μωρών και αγχωνομουν γιατί η μπέμπα μου ήταν αδύνατη. Ευτυχώς κατάλαβα ότι αυτό καθόλου καλό δεν κανει ούτε σε μένα ούτε στην μικρή και πλέον όταν την ταΐζω χωρίς άγχος τρώει καλύτερα. 

Όσο για τον ύπνο εμένα ο άντρας μου εχει αναλάβει τη νύχτα να την ταΐζει και να σηκώνεται αυτός μόλις ξυπνήσει να την ξανακοιμισει που σπανια γίνεται πια γιατί κοιμάται όλο το βράδυ. Είναι σχεδόν 10 μηνων πια . Επίσης όπως σου πα με τις δουλειές δεν πολυασχολουμαι αντε καμία σκούπα και κάνα σφουγγαρισμα κάνω και έρχεται και μια κοπελα και με βοηθάει κάθε 2 βδομάδες με τα πιο χοντρά. Δεν τρελαίνομαι με αυτά αν και στις αρχές έβλεπα το σπιτι χάλια και με έπιανε αμοκ. 

Είσαι τυχερή που έχεις κάποια φίλη και βγαίνετε με τα μωρά σας !Τωρα το χειμωνα μπορειτε να μαζευεστε και στο σπιτι με την φιλη σου και τα μωρα αν θελετε !Εγώ βγαίνω μόνη μου το πρωί με την μπέμπα για καφέ σε ένα καφέ στη γειτονιά μου που πλέον έχουμε αποκτήσει σχέσεις με τους πελάτες και τους ιδιοκτήτες και περνάει η ώρα μου και το βράδυ πάμε βόλτα οικογενειακως με τον άντρα μου και την μικρή, όχι συνέχεια βέβαια. Οι γονείς μου δυστυχώς βρίσκονται σε αλλη πολη και δουλεύουν, έρχονται σκ εδώ και παίρνουμε μια ανάσα αλλά γενικώς είμαστε μόνοι μας με τον άντρα μου και τα πεθερικά μου αν και είναι κοντά δεν συμμετέχουν (καλύτερα!)

 

Να σου ζήσει η μπέμπα σου. Να έχει υγεία και ευτυχία στη ζωή της όπως και όλα τα παιδιά του κόσμου.

Η καθεμία τραβάει τα δικά της. Εμένα η μπέμπα είναι 7 μηνών και ούτε και η δική μου τρώει ποσότητα. έτρωγε με πολύ γκρίνια γτ έκανα το λάθος και τη πίεζα πολύ να φάει γιατί η παιδίατρος μου έλεγε τις τελευταίες φορές ότι παίρνει με σταγονόμετρο γραμμάρια ή δε παίρνει το ιδανικό βάρος. Γεννήθηκε 2610 στις 37+4 ημέρες και στο τελευταίο ζύγισμα πριν μια εβδομάδα ήταν 6415. Και ποια μάνα δεν αγχώνεται με το βάρος του μωρού της!! Όλες μας και είναι απολύτως λογικό. 

Πλέον πηγαίνω με τα νερά της και της προσφέρω ποικιλία τροφών και τρώει όσο θέλει χωρίς γκρίνιες και πίεση και είμαι καλα κι εγώ κι εκείνη γιατί στρεσαριζιμουν πααααρα πολύ με το θέμα φαγητού. Έδειχνε απόρριψη. Θέλει χρόνο και υπομονή από ότι κατάλαβα! ευτυχώς το κατάλαβα σχετικά νωρίς.Είναι πολύ κολλημένη με το στήθος γενικότερα αλλά ούτως ή άλλως τις περισσότερες θερμίδες τα μωρά έως 1 έτους τις λαμβάνουν από το γάλα αφού οι τροφές είναι συμπληρωματικές. Οπότε όπως καταλαβαίνεις στο θέμα του ύπνου,ο άντρας μου δε συμβάλλει καθόλου αφού δυστυχώς ακόμα κάνω συγκοιμηση με τη μπέμπα και ξυπνάει συνεχώς το βράδυ και τη θηλάζω. Δεν είναι έτοιμη ακόμα να τη μεταφέρω στο δωμάτιο της στη κούνια πιστεύω γτ θα της πέσουν όλα μαζί, δόντια, μπουσουλησμα, αποχωρισμός και μη νιώσει απόρριψη φοβάμαι... γιατί τώρα έχει πάρα πολλά ερεθίσματα και η ανάπτυξη της είναι ταχεία σε αυτό το μήνα από ότι βλέπω και γνωρίζω...

Βγαίνουμε αρκετά βόλτες, φαγητό κτλ με τον άντρα μου και περνάμε όμορφα αλλά αυτό το θέμα με τη μπέμπα είναι μόνιμο. Δε το αντιλαμβάνεται νομίζω. Θεωρεί ότι επειδή εγώ κάθομαι σπίτι με το μωρό και δε δουλεύω δεν είμαι κουρασμένη μάλλον. Ίσως σκέφτεται αυτό. Βγαίνω και με φίλους και ευτυχώς γνώρισα και τη κοπέλα που έχει τη μπεμπα και βγαίνουνε μαζί. Κάνει καλό στα μωράκια να έχουν επαφή με άλλα παιδιά. Η δική μου ξετρελαίνεται , ενθουσιάζεται πολύ.

Με τις δουλειές του σπιτιού έχω γίνει πιο κουλ αλλά θέλω πάντα να είναι όλα σε τάξη. Είμαι πολύ υποχόνδρια και το ξέρω ότι δεν είναι καλό αυτό αλλά είμαι από παιδί έτσι. Δε νομίζω να το αλλάξω τώρα. 

εγώ έχω νέους γονείς και δουλεύουν και οι δύο. Δεν είχα βοήθεια εξ αρχής από κανέναν. Οι γονείς του άντρα μου έχουν πεθάνει μέσα σε 2 χρόνια. Μένουμε στη Κέρκυρα και δουλεύουν πολύ τώρα λόγω της σεζόν οπότε από Οκτώβρη θα έχουν χρόνο να κρατήσουν και λίγο το μωρό που θα έχει μεγαλώσει κι εκείνη περισσότερο.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Μακάρι αλλά δε βλέπω κάποια θέληση. 

Είσαι πάρα πολύ τυχερή!!!!!!

Πάντως αφού σου πρότεινε να πάρετε γυναίκα μπορείς να πάρεις μια γυναίκα να σου κάνει κάποιες δουλειές Κ εσύ αντί να ασχολησε με το να συμμαζευεις το σπίτι να έχεις λίγο χρόνο παραπάνω για εσένα . Είναι Κ αυτό κάτι είναι απτό τίποτα . Γενικά πάντως μην περιμένεις να προθυμοποηθει από μόνος του πρέπει να βρίσκεις δικαιολογίες να τον αφήνεις ώστε να δει Κ αυτός ότι τελικά τα καταφέρνει Κ να αρχίσει να το βλέπει πιο ενδιαφέρον .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

Πάντως αφού σου πρότεινε να πάρετε γυναίκα μπορείς να πάρεις μια γυναίκα να σου κάνει κάποιες δουλειές Κ εσύ αντί να ασχολησε με το να συμμαζευεις το σπίτι να έχεις λίγο χρόνο παραπάνω για εσένα . Είναι Κ αυτό κάτι είναι απτό τίποτα . Γενικά πάντως μην περιμένεις να προθυμοποηθει από μόνος του πρέπει να βρίσκεις δικαιολογίες να τον αφήνεις ώστε να δει Κ αυτός ότι τελικά τα καταφέρνει Κ να αρχίσει να το βλέπει πιο ενδιαφέρον .

Δε θέλω ξένη γυναίκα μες το σπίτι μου και ούτε να μου κρατάει το παιδί. Μπορεί να είμαι λίγο περίεργη αλλά έχω γίνει πολύ καχύποπτη με όλα αυτά που γίνονται στη κοινωνία μας πλέον. 

Θα προσπαθήσω να βρω μια άλλη λύση. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη κατανόηση κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Δε θέλω ξένη γυναίκα μες το σπίτι μου και ούτε να μου κρατάει το παιδί. Μπορεί να είμαι λίγο περίεργη αλλά έχω γίνει πολύ καχύποπτη με όλα αυτά που γίνονται στη κοινωνία μας πλέον. 

Θα προσπαθήσω να βρω μια άλλη λύση. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη κατανόηση κορίτσια...

Καλησπέρα Σπυριδούλα μου!

Θέλω να σου πω ότι σε νιώθω απόλυτα σε όλα αυτά που γράφεις.. έχω γίνει και εγώ πιο νευρική τελευταία..είναι λόγω κούρασης.. Είναι κάτι μέρες που η μπέμπα θέλει να είναι όλο αγκαλιά και έχω και τα άλλα δύο ζουζούνια που όλο κάτι θέλουν κ αυτά.. αφού πια όλες τις δουλειές με το ένα χέρι τις κάνω ΧΑ ΧΑ! 

Ξεκίνα να την αφήνεις λίγο με το συζυγο, έστω μισή ώρα να βγεις να περπατήσεις και από Οκτώβρη λίγο και στη μαμά σου. Γενικά κάνε κάτι που σε ευχαριστεί εφόσον νιώθεις ότι το έχεις ανάγκη.

Στο θέμα της γυναίκας συμφωνώ μαζί σου. Στα δίδυμα μέχρι να πάνε σχολείο δουλεύαμε με τον άντρα μου εναλλάξ για να μην βάλουμε ξένη γυναίκα σπίτι μας. Τώρα όμως όταν γυρίσω στην δουλειά θα βρω αναγκαστικά κάποια να μου την προσέχει κάποιες φορές την εβδομάδα, γιατί είναι δύσκολο να το ξανακάνουμε αυτό το εναλλάξ στην δουλειά με το σύζυγο για αλλά 4 χρόνια..

Υπομονή και αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!!

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου.

Όσες κάνετε συγκοιμηση έχετε δοκιμάσει να κάνετε αποσυγκοιμηση; Κι αν ναι πως το προσπαθήσατε και πως το πετύχατε;

Θελω να τη μάθω να κοιμάται στο δωμάτιο της πια και έχω ξεκινήσει να τη βάζω έναν ύπνο την ημέρα να τον κάνει στη κούνια της,τον μεσημεριανό ή απογευματινό.

Χθες το βράδυ δοκίμασα να τη κοιμησω στη κούνια της, έκλαιγε όταν την ακουμπούσα στη κούνια και κοιμήθηκε περίπου κάνα 30 λεπτό. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου.

Όσες κάνετε συγκοιμηση έχετε δοκιμάσει να κάνετε αποσυγκοιμηση; Κι αν ναι πως το προσπαθήσατε και πως το πετύχατε;

Θελω να τη μάθω να κοιμάται στο δωμάτιο της πια και έχω ξεκινήσει να τη βάζω έναν ύπνο την ημέρα να τον κάνει στη κούνια της,τον μεσημεριανό ή απογευματινό.

Χθες το βράδυ δοκίμασα να τη κοιμησω στη κούνια της, έκλαιγε όταν την ακουμπούσα στη κούνια και κοιμήθηκε περίπου κάνα 30 λεπτό. 

Καλημέρα Σπυριδούλα μου! Εμείς δεν κάνουμε συγκοιμηση. Ωστόσο η μετάβαση  στην κούνια της  αντί για την καλαθουνα που κοιμοταν είχε μια δυσκολία .. αυτό που έκανα ήταν να την αφήνω να κοιμηθεί στο κρεβάτι μαζί μου για λίγο και μετά να την βάζω στην κούνια. Φυσικά κοιμόταν 15 λεπτά και ξυπνούσε, την ξανακοιμιζα και πάλι στην κούνια. Ήταν κουραστικό γιατί μπορεί και να γινόταν 5 φορές το βράδυ αυτή η διαδικασία, όπως και την ημέρα μου κοιμόταν λιγότερο αλλά σε μια εβδομάδα είχε συνηθίσει το νέο κρεβάτι της..Με υπομονή και επιμονή θα την μάθεις, δεν γίνεται αλλιώς.. είναι κάτι καινούργιο για αυτήν και είναι λογικό να κλαίει.. να την βάζεις και το πρωί στην κούνια αν σου κοιμάται. Εμάς η κούνια της είναι στο δικό μας δωμάτιο και εκεί θα μείνει για την ώρα, γιατί δεν υπάρχει χώρος στο δωμάτιο των παιδιών. Η αλήθεια είναι ότι χρειαζόμαστε μεγαλύτερο σπίτι μελλοντικά..

Είχαμε παιδίατρο χθες για εμβόλιο.. είμαστε 7 κιλά και 68 εκ. Είπε ότι μπορεί να ξεκινήσει γιαούρτι ή κρέμα βρώμης το απόγευμα και σε 1 μήνα περίπου θα βάλουμε και το αυγό.

Αλήθεια η δερματολόγος τι σου είπε? Εγώ έχω την αίσθηση ότι υπάρχει μια βελτίωση με τις βιταμίνες..

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...