Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 27 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Τα μωρά σας κοιμούνται μπρούμυτα; Η δική μου γυρνάει από ανάσκελα μόνη της μπρούμυτα εδώ και δύο μήνες περίπου αλλά τον τελευταίο καιρό κοιμάται και μπρούμυτα. Φαντάζομαι πως επιτρέπεται από τη στιγμή που μπορεί να ελέγξει το σώμα της ε;;

Καλησπέρα κορίτσια!

Η δικιά μου από τότε που έμαθε να γυρίζει μπρούμυτα προτιμά να κοιμάται έτσι. Εγώ την αφήνω να σου πω την αλήθεια, αφού και να την γυρίσω πάλι έτσι θα την βρω, απλά την έχω έννοια το βράδυ και την κοιτάζω συνέχεια..

Εμείς δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα στέρεες. Σε τρεις μέρες κλείνουμε τους 5 μήνες. Είχαμε εμβόλιο προχθές, από βάρος είμαστε 6.100 και 61 εκ ύψος. Η παιδίατρος είπε ότι μπορούμε σιγά σιγά να ξεκινήσουμε με λαχανικά, αλλά εγώ θα περιμένω να κλείσει και τον 6ο.

Θα πάτε διακοπές κορίτσια? Εμείς κλείσαμε τρεις μέρες τώρα τον Ιούλιο Φοινικούντα, έτσι για να πούμε ότι πήγαμε κάπου και πιο πολύ για τα μεγάλα μου.. και τον Αύγουστο θα τον περάσουμε στους δικούς μου, που έχει θάλασσα κοντά και θα ευχαριστηθουν τους παππούδες!

  • Μου αρέσει 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Arden είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Η δικιά μου από τότε που έμαθε να γυρίζει μπρούμυτα προτιμά να κοιμάται έτσι. Εγώ την αφήνω να σου πω την αλήθεια, αφού και να την γυρίσω πάλι έτσι θα την βρω, απλά την έχω έννοια το βράδυ και την κοιτάζω συνέχεια..

Εμείς δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα στέρεες. Σε τρεις μέρες κλείνουμε τους 5 μήνες. Είχαμε εμβόλιο προχθές, από βάρος είμαστε 6.100 και 61 εκ ύψος. Η παιδίατρος είπε ότι μπορούμε σιγά σιγά να ξεκινήσουμε με λαχανικά, αλλά εγώ θα περιμένω να κλείσει και τον 6ο.

Θα πάτε διακοπές κορίτσια? Εμείς κλείσαμε τρεις μέρες τώρα τον Ιούλιο Φοινικούντα, έτσι για να πούμε ότι πήγαμε κάπου και πιο πολύ για τα μεγάλα μου.. και τον Αύγουστο θα τον περάσουμε στους δικούς μου, που έχει θάλασσα κοντά και θα ευχαριστηθουν τους παππούδες!

Μια χαρά. Ούτε εγώ τη γυρνάω. Γυρνάει μόνη της.

Εμείς είμαστε από Κέρκυρα οπότε ζούμε από τον τουρισμό όπου και εργαζόμαστε. Θα πάμε λογικά από Οκτώβρη κάπου στην Ευρώπη όπως κάνουμε κάθε χειμώνα. Ανυπομονώ να δω την αντίδραση της στο αεροπλάνο!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Μια χαρά. Ούτε εγώ τη γυρνάω. Γυρνάει μόνη της.

Εμείς είμαστε από Κέρκυρα οπότε ζούμε από τον τουρισμό όπου και εργαζόμαστε. Θα πάμε λογικά από Οκτώβρη κάπου στην Ευρώπη όπως κάνουμε κάθε χειμώνα. Ανυπομονώ να δω την αντίδραση της στο αεροπλάνο!!!

Σωστούς σας βρίσκω! Ωραία εποχή για ταξίδι και πόσο μάλλον για εξωτερικό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2023 at 3:30 ΜΜ, DINA86 είπε:

Όχι δεν θήλασα καθόλου γιατί έπρεπε να γυρίσω άμεσα δουλειά.. την άλλη βδομάδα που έχω παιδίατρο θα την ρωτήσω αν μπορώ να ξεκινήσω κρεμουλα έτσι ώστε και να χορταίνει αλλά και να μην έχω άγχος για το βάρος της γιατί πιο πολύ εγώ ξυπνάω στις 2 να την ταΐσω ώστε να μην χάσει γεύμα 

Εμένα εάν φάει 8 με 9 τελευταίο γεύμα στις 12 του συμπληρώνω γάλα πριν κοιμηθώ για να μην ξυπνήσει δύο φορές....εκτός κ φάει τελευταίο στις 10..κ επειδή το πρωί δεν αντέχω να με ξυπναει στις 7,  ότι ώρα ξυπνήσω τη νύχτα 4 η 5 η 6 τον ταιζω κοιμισμένο κ ξυπνάει γύρω στις 10....κ έτσι κοιμόμαστε μια χαρα

On 9/7/2023 at 6:27 ΜΜ, Jiji είπε:

Μήπως γι αυτό δεν τρωει επειδή της δίνεις κάθε 3 ώρες???εμένα κάνει 5 γεύματα μόνο από τον 4ο μήνα...130-180 ml τη φορά.. δοκίμασε να μην της δώσεις στο 3ωρο αλλά σε 4-5 ώρες...

Έτσι τρώει κ μένα που είναι σήμερα 5 μηνών.. σπάνια θα φάει 6.....

20 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Τα μωρά σας κοιμούνται μπρούμυτα; Η δική μου γυρνάει από ανάσκελα μόνη της μπρούμυτα εδώ και δύο μήνες περίπου αλλά τον τελευταίο καιρό κοιμάται και μπρούμυτα. Φαντάζομαι πως επιτρέπεται από τη στιγμή που μπορεί να ελέγξει το σώμα της ε;;

Κ εμένα έτσι κοιμάται...κ έχω παρατηρήσει πως επειδή του αρέσει πολύ έτσι κοιμάται και πολλές ώρες.... βολεύεται.....για αυτό το χάραμα μετά το τάισμα τον βάζω ανάσκελα κ μετά τις 7 μπρούμυτα για να κοιμηθεί πολύ.... Εάν δεν έχει γυρίσει από μόνος του

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , geozak είπε:

Εμένα εάν φάει 8 με 9 τελευταίο γεύμα στις 12 του συμπληρώνω γάλα πριν κοιμηθώ για να μην ξυπνήσει δύο φορές....εκτός κ φάει τελευταίο στις 10..κ επειδή το πρωί δεν αντέχω να με ξυπναει στις 7,  ότι ώρα ξυπνήσω τη νύχτα 4 η 5 η 6 τον ταιζω κοιμισμένο κ ξυπνάει γύρω στις 10....κ έτσι κοιμόμαστε μια χαρα

Έτσι τρώει κ μένα που είναι σήμερα 5 μηνών.. σπάνια θα φάει 6.....

Κ εμένα έτσι κοιμάται...κ έχω παρατηρήσει πως επειδή του αρέσει πολύ έτσι κοιμάται και πολλές ώρες.... βολεύεται.....για αυτό το χάραμα μετά το τάισμα τον βάζω ανάσκελα κ μετά τις 7 μπρούμυτα για να κοιμηθεί πολύ.... Εάν δεν έχει γυρίσει από μόνος του

Ναι τα γλυκά μου. Έχει πλάκα πολύ που βλέπουμε ένα μικροσκοπικό άνθρωπο να μπορεί να ελέγχει το σώμα του έτσι. Τη χαζεύω 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Κι εμένα προτιμά να κοιμάται μπρούμυτα πλέον. Ρώτησα και την παιδίατρο και μου είπε είναι οκ αφού πλέον στηρίζει το κεφάλι του και μπορεί να το γυρνάει! Σήμερα ξεκινήσαμε με αχλάδι πρώτη φορά!!! Είναι 5 μηνών και 5 ημερών, 7.440 στα κιλά του! 🤗🤗🤗 Στο γάλα κι εμένα κάνει μικρά γεύματα περίπου 150 μλ ανά 3 ώρες εκτός από το βράδυ που κοιμάται συνεχόμενα συνήθως από τις 10 έως τις 7.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω να σας ρωτήσω κάτι.

Έχετε κι εσείς μειωμένη σεξουαλική επιθυμία; Πραγματικά έχει μειωθεί πολύ η διάθεσή μου με τον ερχομό του μωρού κι εγώ το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό. Ο άντρας μου από την άλλη έχει διαφορετική άποψη. 

Προσπαθώ να του δώσω να καταλάβει ότι τόσο η παρουσία της μπέμπας στο σπίτι όσο και η κούραση μου είναι σημαντικοί παράγοντες για να μην έχω όρεξη. 

Με καταλαβαίνει καμία;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Κορίτσια θέλω να σας ρωτήσω κάτι.

Έχετε κι εσείς μειωμένη σεξουαλική επιθυμία; Πραγματικά έχει μειωθεί πολύ η διάθεσή μου με τον ερχομό του μωρού κι εγώ το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό. Ο άντρας μου από την άλλη έχει διαφορετική άποψη. 

Προσπαθώ να του δώσω να καταλάβει ότι τόσο η παρουσία της μπέμπας στο σπίτι όσο και η κούραση μου είναι σημαντικοί παράγοντες για να μην έχω όρεξη. 

Με καταλαβαίνει καμία;

Καλησπέρα κορίτσι μου! Να ξέρεις ότι επειδή θηλάζεις παίζει ρόλο και αυτό στη μειωμένη όρεξη λόγω της προλακτίνης.. και φυσικά είναι λογικό να είσαι κουρασμένη από την φροντίδα του μωρού όλη μέρα.. Ο σύζυγος σου ασχολείται με την μπέμπα? Έχεις καθόλου χρόνο για τον εαυτό σου? Εγώ για παράδειγμα πάω γυμναστήριο και νιώθω ότι κάνω κάτι για μένα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arden είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Να ξέρεις ότι επειδή θηλάζεις παίζει ρόλο και αυτό στη μειωμένη όρεξη λόγω της προλακτίνης.. και φυσικά είναι λογικό να είσαι κουρασμένη από την φροντίδα του μωρού όλη μέρα.. Ο σύζυγος σου ασχολείται με την μπέμπα? Έχεις καθόλου χρόνο για τον εαυτό σου? Εγώ για παράδειγμα πάω γυμναστήριο και νιώθω ότι κάνω κάτι για μένα.

Έχεις δίκιο. Το είχα διαβάσει!!

Εμ δε θα έλεγα ότι είναι πολύ ενεργός. Ότι μπορεί. Το προσπαθεί. Είναι η δουλειά στη μέση.

Δε κάνω σχεδόν τίποτα χωρίς τη μπέμπα. Όπου κι αν πάω σχεδόν είναι μαζί μου εκτός από όταν κάνω μανικιούρ πεντικιούρ. Γενικά δεν είχα βοήθεια. Οι γονείς μου νέοι, δουλεύουν οπότε εξ αρχής μόνη μου. Δεν με ενοχλεί αυτό ιδιαίτερα αλλά ένα μπάνιο στη θάλασσα με την ησυχία μου μια φορά θα γούσταρα να το κάνω 😜

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 11/7/2023 at 6:19 ΜΜ, SpiridoulaK είπε:

Έχεις δίκιο. Το είχα διαβάσει!!

Εμ δε θα έλεγα ότι είναι πολύ ενεργός. Ότι μπορεί. Το προσπαθεί. Είναι η δουλειά στη μέση.

Δε κάνω σχεδόν τίποτα χωρίς τη μπέμπα. Όπου κι αν πάω σχεδόν είναι μαζί μου εκτός από όταν κάνω μανικιούρ πεντικιούρ. Γενικά δεν είχα βοήθεια. Οι γονείς μου νέοι, δουλεύουν οπότε εξ αρχής μόνη μου. Δεν με ενοχλεί αυτό ιδιαίτερα αλλά ένα μπάνιο στη θάλασσα με την ησυχία μου μια φορά θα γούσταρα να το κάνω 😜

Κατάλαβα Σπυριδούλα μου.. απλά αν μπορέσεις να κάνεις κάτι που σε ευχαριστεί, έστω και το μπάνιο που λες, αλλάζει λίγο η ψυχολογία σου.. με αυτή την έννοια το είπα. Πάντως πες στο σύζυγο να κάνει υπομονή και να δείξει κατανόηση και σιγά σιγά θα τους ξαναβρείτε τους ρυθμούς σας ως ζευγάρι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Arden είπε:

Κατάλαβα Σπυριδούλα μου.. απλά αν μπορέσεις να κάνεις κάτι που σε ευχαριστεί, έστω και το μπάνιο που λες, αλλάζει λίγο η ψυχολογία σου.. με αυτή την έννοια το είπα. Πάντως πες στο σύζυγο να κάνει υπομονή και να δείξει κατανόηση και σιγά σιγά θα τους ξαναβρείτε τους ρυθμούς σας ως ζευγάρι!

Έτσι είναι αλλά δεν έχω κάποιον να τη κρατήσει συνήθως... Θα βρεθεί μια λύση.

Ναι έχεις δίκιο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα τι κάνετε; Εύχομαι να είστε καλά εσείς και η οικογένειά σας!!!

Θέλω να σας ρωτήσω. Η μπέμπα μου κοντεύει 6 μηνών σε 2 εβδομάδες.

Θηλάζει και όπως σας έχω γράψει έχει ξεκινήσει στερεές σιγά σιγά.

Η ερώτηση μου είναι για τον ύπνο. Κοιμάται κατά τη διάρκεια της ημέρας περίπου τρεις φορές από 40 λεπτά έως 2 ώρες το πολύ. 

Το βράδυ μες τις 21:30 τη βάζω για ύπνο μιας και μου έχει δείξει όλα τα σημάδια νύστας και έχει τη ρουτίνα της. Μπανάκι, μασάζ, θηλασμός και ύπνο. Αυτή τη ρουτίνα της έχω από 2 μηνών που ξεκίνησε να μπαίνει σε πρόγραμμα. 

Κοιμάται που λέτε το βράδυ 3 ώρες το πολύ σερί και μετά ξυπνάει κάθε 1-2 ώρες και δε μπορώ να καταλάβω το λόγο. 

Είναι η ζέστη; Η ενόχληση στα ούλα;; Γιατί ξυπνάει πραγματικά για θηλασμό στις 06:00-07:00 το πρωί. Τότε είναι που πεινάει πραγματικά. 

Δε ξέρω τι κάνω λάθος και ξυπνάει τόσες φορές με αποτέλεσμα να είμαι κομμάτια όπως το πρώτο καιρό που ήταν νεογέννητο. 

Μια φίλη που γέννησαμε με λίγες μέρες διαφορά το ίδιο μου λέει. Ότι η μπέμπα της ξυπνάει συνεχώς.

Εσάς τα μωράκια σας κοιμούνται σερί;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σπυριδούλα μου! Εμείς είμαστε 5 μηνών και 5 ημερών. Κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ συνήθως από 10:30- 11:00 μέχρι 7-8 το πολύ. Μέσα στην ημέρα κοιμάται από μισή με μία ώρα ανα 3 ωρο που μένει ξύπνια και το μεσημέρι μπορεί να μου κοιμηθεί έως και 2 ώρες. 

Αυτό που περιγράφεις μπορεί να οφείλεται στα δόντια ή στην ζέστη, αλλά μπορεί να είναι και sleep regression ( παλινδρόμηση ύπνου) που είναι φυσικό να συμβαίνει και αφορά αναπτυξιακές αλλαγές. Γκρινιάζει όταν ξυπνάει?

Εμένα για παράδειγμα χθες δυσκολευόταν να κοιμηθεί και θεωρώ πως ήταν από τα δόντια της.. γιατί όταν έβγαζε το μασητικό έκλαιγε έντονα. Της έβαλα κρέμα στα ούλα και λευκό ήχο και χαλάρωσε και κοιμήθηκε.. σε εμάς βοηθάει ακόμα ο λευκός ήχος!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Arden είπε:

Καλησπέρα Σπυριδούλα μου! Εμείς είμαστε 5 μηνών και 5 ημερών. Κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ συνήθως από 10:30- 11:00 μέχρι 7-8 το πολύ. Μέσα στην ημέρα κοιμάται από μισή με μία ώρα ανα 3 ωρο που μένει ξύπνια και το μεσημέρι μπορεί να μου κοιμηθεί έως και 2 ώρες. 

Αυτό που περιγράφεις μπορεί να οφείλεται στα δόντια ή στην ζέστη, αλλά μπορεί να είναι και sleep regression ( παλινδρόμηση ύπνου) που είναι φυσικό να συμβαίνει και αφορά αναπτυξιακές αλλαγές. Γκρινιάζει όταν ξυπνάει?

Εμένα για παράδειγμα χθες δυσκολευόταν να κοιμηθεί και θεωρώ πως ήταν από τα δόντια της.. γιατί όταν έβγαζε το μασητικό έκλαιγε έντονα. Της έβαλα κρέμα στα ούλα και λευκό ήχο και χαλάρωσε και κοιμήθηκε.. σε εμάς βοηθάει ακόμα ο λευκός ήχος!

Όταν ξυπνάει είναι μες το χαμόγελο η πονήρω μου. Εμένα ο ήχος σεσουάρ με έχει σώσει από όταν ήταν νεογέννητο..

Η παιδίατρος είπε ότι ευθύνονται τα ούλα. Έχω δοκιμάσει και τη κρέμα και το μασητικό. Όλα την ανακουφίζουν στιγμιαία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...