Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Χρωμοσωμικες ανωμαλίες!


Recommended Posts

1 hour ago, KasiaKat είπε:

Ευχαριστώ ολες για το χρόνο σας και τις πολυτιμες συμβουλες σας !

Θα κανω τροφοβλαστη την επομενη  βδομάδα διότι εχω ναι μεν κακες σκεψεις αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια..φυσικα με φοβίζει μήπως έχω κατι εγω ή ο άντρας μου -καρυοτυπο όπως το λετε μαλλον- αλλα πρεπει να ενημερωθώ πανω σε αυτι διοτι δεν γνωριζω τιποτα .. θα σας κρατω ενημερες! ευχαριστώ και παλι

Μην αγχώνεσαι, δεν είναι κάτι παθολογικό και ειδικά αν το ξέρεις υπάρχει τρόπος να γίνεις μαμά.

Καλή επιτυχία με την τροφοβλαστη.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Αυτά τα λόγια είναι ΑΚΡΙΒΩΣ σαν να τα έχω γράψει εγώ. Περιγράφουν ακριβώς την κατάσταση μου. 

Πρώτη μου εγκυμοσύνη, έμεινα έγκυος πολύ εύκολα αλλά δυστυχώς μας έτυχε αυτό. 

Τώρα είμαστε στην φάση της προσπάθειας. Ελπίζω να έχω ευχάριστα νέα σύντομα. <3

 

Εμένα η γυναικολόγος μου, μου είπε ότι αν κάνει δούμε στην αυχενική τότε να κάνουμε επεμβατική εξέταση. Δεν θέλει να διακινδυνεύσουμε την επόμενη εγκυμοσύνη που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι καλή. 

Δεν ξέρω. Περνάνε πολλές σκέψεις από το μυαλό μου. Ας τα αντιμετωπίσω όλα στην ώρα τους γτ μου προκαλούν άγχος τζάμπα από τώρα. 

 

Κ εμάς στα δεύτερα αποτέλεσμα το μάθαμε το άσχημο αποτέλεσμα. 1 Απριλίου. Σαν ψέμα πραγματικά. 

Εμάς είχε έλλειψη γονιδίων (311 γονίδια)-ελειπε ο κοντός βραχίονας του Χ και ,είχε μωσαϊκισμο στο χρωμόσωμα Χ . 

Πολλά πράγματα. 

Σπάνιος τύπος turner μας είπαν. Ευτυχώς όμως εμείς είμαστε μια χαρά. Αν είχαμε θέμα , έστω ένας από τους δύο τώρα θα μιλαγαμε για εξωσωματική και δεν ξέρω τι αλλα θα είχαμε στο μυαλό μας. 

Όταν ξανά προσπαθήσατε για παιδί, μετά από πόσο καιρό από την διακοπή κύησης ήταν? Είχες άγχος για να δεις αν θα συλλάβεις εύκολα?

Επίσης τι σας έκανε να ψαχτειτε για αμνιοπαρακέντηση?

Η λήψη τροφοβλάστη είναι σαν την αμνιοπαρακέντηση ως προς την διαδικασία?

Είχες άγχος μην αποβάλλεις από αυτό?

 

Πολλές ερωτήσεις το ξέρω. Αλλά έχω πολλά στο μυαλό που με απασχολούν. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που λες..όλα στην ώρα τους θα τα αντιμετωπίσεις και αναλόγως πως θα αισθάνεσαι όταν έρθει εκείνη η στιγμή!

Στη δική μας περίπτωση το μόνο εύρημα που υπήρχε ήταν μια λίγο φουσκωμένη κοιλία στον εγκέφαλο και αυτό δυστυχώς φαίνεται μόνο στη β επιπέδου που βλέπουν αναλυτικά τον εγκέφαλο. Όλα τα άλλα ήταν απολύτως φυσιολογικά ακόμα και μέχρι την 30η εβδομαδα που τελικά έγινε η διακοπή. Δεν υπήρχε τπτ άλλο! Η αυχενική μου ήταν τέλεια και τα ποσοστά μου για τα κοινά σύνδρομα 1/20000 ..τίποτα δεν υποψιαζε για το τι θα συνέβαινε. Αμνιοπαρακέντηση έκανα όταν πια βλέπαμε στον υπέρηχο που έκανα κάθε εβδομάδα μετά τη β επιπέδου ότι η κοιλία δεν επανερχόταν στις φυσιολογικές διαστάσεις και ο εμβρυολογος μας είπε ότι παρόλο που ήταν μόνο αυτό το εύρημα συστηνε να την κάνουμε γιατί όπως είπε αν γεννηθεί ένα μωρό με σοβαρή αναπηρια ο χρόνος δε γυρίζει πίσω..

Η διακοπή έγινε Σεπτέμβρη του 20 και το Νοέμβριο έμεινα πάλι έγκυος.. δηλαδή αμέσως μόλις πήραμε το οκ από το γιατρό. Μετά τη διακοπή είχε ακολουθήσει φυσιολογικός τοκετός οπότε μετά περιμέναμε την περίοδο και μπορούσαμε να ξαναπροσπαθησουμε! Δεν πρόλαβα να αγχωθω για το αν θα συλλάβω εύκολα.. είμασταν μέσα στη θλίψη για το μωρό μας και λέγαμε όποτε έρθει το επόμενο αρκεί να είναι ένα γερό μωρό! 

Η λήψη τροφοβλάστη είναι λίγο διαφορετική διαδικασία από την άποψη ότι παίρνουν δείγμα από τον πλακούντα και όχι αμνιακό υγρό..κατά τα άλλα για την έγκυο δεν αλλάζει κάτι μια βελόνα μπαίνει ακριβώς όπως και στην αμνιοπαρακέντηση.

Προσωπικά δεν σκέφτηκα καν την πιθανότητα αποβολής γιατί εμπιστεύομαι πολυ τον εμβρυολογο μου αλλά δεν άφησα και στον εαυτό μου το περιθώριο να παρασυρθεί από το φόβο γιατί ήμουν απόλυτα αποφασισμένη ότι θα το έκανα όπως και είμαι και για επόμενη εγκυμοσύνη..

Κορίτσι μου πραγματικά δεν με ενοχλεί καθόλου να με ρωτήσεις ότι θέλεις, όπως με βοήθησαν τότε και εμένα εδώ μέσα με την ίδια χαρά βοηθάω και εγώ αυτή τη στιγμή! 

1 ώρα πρίν, KasiaKat είπε:

Ευχαριστώ ολες για το χρόνο σας και τις πολυτιμες συμβουλες σας !

Θα κανω τροφοβλαστη την επομενη  βδομάδα διότι εχω ναι μεν κακες σκεψεις αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια..φυσικα με φοβίζει μήπως έχω κατι εγω ή ο άντρας μου -καρυοτυπο όπως το λετε μαλλον- αλλα πρεπει να ενημερωθώ πανω σε αυτι διοτι δεν γνωριζω τιποτα .. θα σας κρατω ενημερες! ευχαριστώ και παλι

Μη φοβάσαι κορίτσι μου, ακόμα και αν υπάρχει κάτι στον καρυότυπο σας θα κάνετε τον προγραμματισμό σας και όλα θα πάνε καλά! Συμφωνώ απόλυτα να κάνεις την τροφοβλάστη..μην αφήσεις την παραμικρή αμφιβολία μέσα στην ψυχούλα σου!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που λες..όλα στην ώρα τους θα τα αντιμετωπίσεις και αναλόγως πως θα αισθάνεσαι όταν έρθει εκείνη η στιγμή!

Στη δική μας περίπτωση το μόνο εύρημα που υπήρχε ήταν μια λίγο φουσκωμένη κοιλία στον εγκέφαλο και αυτό δυστυχώς φαίνεται μόνο στη β επιπέδου που βλέπουν αναλυτικά τον εγκέφαλο. Όλα τα άλλα ήταν απολύτως φυσιολογικά ακόμα και μέχρι την 30η εβδομαδα που τελικά έγινε η διακοπή. Δεν υπήρχε τπτ άλλο! Η αυχενική μου ήταν τέλεια και τα ποσοστά μου για τα κοινά σύνδρομα 1/20000 ..τίποτα δεν υποψιαζε για το τι θα συνέβαινε. Αμνιοπαρακέντηση έκανα όταν πια βλέπαμε στον υπέρηχο που έκανα κάθε εβδομάδα μετά τη β επιπέδου ότι η κοιλία δεν επανερχόταν στις φυσιολογικές διαστάσεις και ο εμβρυολογος μας είπε ότι παρόλο που ήταν μόνο αυτό το εύρημα συστηνε να την κάνουμε γιατί όπως είπε αν γεννηθεί ένα μωρό με σοβαρή αναπηρια ο χρόνος δε γυρίζει πίσω..

Η διακοπή έγινε Σεπτέμβρη του 20 και το Νοέμβριο έμεινα πάλι έγκυος.. δηλαδή αμέσως μόλις πήραμε το οκ από το γιατρό. Μετά τη διακοπή είχε ακολουθήσει φυσιολογικός τοκετός οπότε μετά περιμέναμε την περίοδο και μπορούσαμε να ξαναπροσπαθησουμε! Δεν πρόλαβα να αγχωθω για το αν θα συλλάβω εύκολα.. είμασταν μέσα στη θλίψη για το μωρό μας και λέγαμε όποτε έρθει το επόμενο αρκεί να είναι ένα γερό μωρό! 

Η λήψη τροφοβλάστη είναι λίγο διαφορετική διαδικασία από την άποψη ότι παίρνουν δείγμα από τον πλακούντα και όχι αμνιακό υγρό..κατά τα άλλα για την έγκυο δεν αλλάζει κάτι μια βελόνα μπαίνει ακριβώς όπως και στην αμνιοπαρακέντηση.

Προσωπικά δεν σκέφτηκα καν την πιθανότητα αποβολής γιατί εμπιστεύομαι πολυ τον εμβρυολογο μου αλλά δεν άφησα και στον εαυτό μου το περιθώριο να παρασυρθεί από το φόβο γιατί ήμουν απόλυτα αποφασισμένη ότι θα το έκανα όπως και είμαι και για επόμενη εγκυμοσύνη..

Κορίτσι μου πραγματικά δεν με ενοχλεί καθόλου να με ρωτήσεις ότι θέλεις, όπως με βοήθησαν τότε και εμένα εδώ μέσα με την ίδια χαρά βοηθάω και εγώ αυτή τη στιγμή! 

Μη φοβάσαι κορίτσι μου, ακόμα και αν υπάρχει κάτι στον καρυότυπο σας θα κάνετε τον προγραμματισμό σας και όλα θα πάνε καλά! Συμφωνώ απόλυτα να κάνεις την τροφοβλάστη..μην αφήσεις την παραμικρή αμφιβολία μέσα στην ψυχούλα σου!

Πω πω πραγματικά καμία ένδειξη δεν είχατε. 

Είναι πολύ σημαντικό να εμπιστεύεσαι και να συναναστρέφεσαι με σωστούς γιατρούς. Σου καθορίζουν τα πάντα!!! Την ζωή σου όλη!!!

Πολύ χαίρομαι που δεν το βάλατε κάτω και προσπαθήσατε αμέσως και τα καταφέρατε άμεσα. 

Εμάς η γιατρός μας είπε να περιμένουμε 2 περιόδους για να καθαρίσω καλά και να ξεκουραστεί και η μήτρα. 

Ανακουφίζομαι που ακούω κι άλλες ίδιες ιστορίες σαν την δική μου που μετά είχαν αίσιο τέλος τα ζευγάρια. Παίρνω κουράγιο και ελπίδα!!!!!! :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Πω πω πραγματικά καμία ένδειξη δεν είχατε. 

Είναι πολύ σημαντικό να εμπιστεύεσαι και να συναναστρέφεσαι με σωστούς γιατρούς. Σου καθορίζουν τα πάντα!!! Την ζωή σου όλη!!!

Πολύ χαίρομαι που δεν το βάλατε κάτω και προσπαθήσατε αμέσως και τα καταφέρατε άμεσα. 

Εμάς η γιατρός μας είπε να περιμένουμε 2 περιόδους για να καθαρίσω καλά και να ξεκουραστεί και η μήτρα. 

Ανακουφίζομαι που ακούω κι άλλες ίδιες ιστορίες σαν την δική μου που μετά είχαν αίσιο τέλος τα ζευγάρια. Παίρνω κουράγιο και ελπίδα!!!!!! :)

Συμφωνώ! Παιρνω πολυ δύναμη!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Πω πω πραγματικά καμία ένδειξη δεν είχατε. 

Είναι πολύ σημαντικό να εμπιστεύεσαι και να συναναστρέφεσαι με σωστούς γιατρούς. Σου καθορίζουν τα πάντα!!! Την ζωή σου όλη!!!

Πολύ χαίρομαι που δεν το βάλατε κάτω και προσπαθήσατε αμέσως και τα καταφέρατε άμεσα. 

Εμάς η γιατρός μας είπε να περιμένουμε 2 περιόδους για να καθαρίσω καλά και να ξεκουραστεί και η μήτρα. 

Ανακουφίζομαι που ακούω κι άλλες ίδιες ιστορίες σαν την δική μου που μετά είχαν αίσιο τέλος τα ζευγάρια. Παίρνω κουράγιο και ελπίδα!!!!!! :)

Το Α και το Ω είναι ο καλός γιατρός που ασχολείται κοιτάει αναλυτικά και δεν πάει να σε ξεπεταξει! Επίσης έχει μεγάλη σημασία να βάζει μπροστά και την προσωπική του κρίση και όχι απλά τα μαθηματικά.. και το λέω αυτό γιατι είχα πάρει και δεύτερες και τρίτες γνώμες και όλοι μου έλεγαν όχι κορίτσι μου αυτό θα μειωθεί γεννιούνται πολλά υγιή μωρά έτσι και μειώνεται μετά μέχρι τον 1ο χρόνο.. είναι μόνο ένα εύρημα δεν κάνουμε αμνιο με μια ενδειξη μόνο χρειάζονται δύο και άλλα τέτοια...

Έτσι αν θυμάμαι καλά έγινε και με εμάς.. η δεύτερη μου περίοδος ήρθε Νοέμβριο και αμέσως ξεκινήσαμε προσπάθειες! Ιδανικά θέλουν δύο για να είναι το σώμα ξανά έτοιμο..

Και βέβαια να ανακουφίζεσαι γιατί η συντριπτική πλειοψηφία έχει αίσιο τέλος..❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/7/2022 at 1:51 ΜΜ, Angot είπε:

Κοπέλα μ αφού εμεινες έγκυος εύκολα λογικά θα μείνεις πάλι! Πόσος καιρός πέρασε από την αποξεση σ; 

Εμείς δεν έχουμε διαγνώσει ακόμα πρόβλημα, εχω κανει νομίζω όλες τις εξετάσεις και τπτ, ανεξήγητη υπογονιμοτητα... Οπότε μετά από 2 χρόνια προσπάθειας καταλήξαμε στην εξωσωματικη η οποία πέτυχε με την πρώτη, αλλα την κατάληξη την ξέρεις... Τώρα θα κάνω πάλι εξωσωματικη επειδή ο άντρας μ ταξιδεύει (ναυτικός) δεν προλαβαίνουμε εύκολα γόνιμες κλπ! Και δε θέλω να το καθυστερήσω.... 

Σαν ψυχολογία είμαι καλύτερα απ οτι στην αρχή αλλά έχω τα πανω μ και τα κάτω μ... Κάποιες φορές είμαι οκ, άλλες κλεινομαι στον εαυτό μ, δλδ αποφεύγω κ τον άντρα μ γτ νιώθω ότι δεν καταλαβαίνει, αλλα φορές έχω θυμό! Κυρίως θυμός έχω θα έλεγα! Μ ειναι δύσκολο να βλέπω έγκυες γυναίκες, ζηλεύω επειδή προσπάθησα τόσο και δεν τα κατάφερα και άλλες κοπέλες το κανουν κατά λάθος και πάνε όλα καλά... Οπότε σκέφτομαι γτ αυτή και όχι εγώ; αλλαγές φορές νιώθω 'λιγη' και άδεια! 

Νομίζω όμως ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικα και περνάνε με τον καιρό... Εγω θα γεννουσα πρωτοχρονιά... Με πιάνει τρόμος στην ιδέα ότι δεν θα είμαι έστω έγκυος εκείνη τη μέρα...αυτο εχω συνέχεια στο μυαλό μ τώρα!! 

Γιατί τη μια μέρα δν είχατε ολοκληρωμένη επαφή ενώ ήταν αχνό; λένε πως και πριν το θετικό τεστ είναι ευνοϊκή περιοδος για σύλληψη!!!  Αρκετές κοπέλες πάντως με τις προϋποθέσεις τιε δικές σου έχουν μείνει αμέσως έγκυος να ξέρεις!! 

Να μην νιώθεις άσχημα για τα συναισθήματα σου... Σε διάβασα κ ήταν σαν να ακούω εμένα! 

9 Οκτωβρίου 2021 παλλινδρομη στην 7η βδομάδα.  Πρώτη εγκυμοσύνη μετά από 1,5 χρόνο προσπαθειών. 

20 Απριλίου 2022 ξανά παλλινδρομη στην ίδια εβδομάδα. 

Αν ειχε προχωρήσει η πρώτη εγκυμοσύνη την ημέρα της δεύτερης αποξεσης θα έβγαινα με μωρό στα χέρια από το μαιευτήριο.... Αν είχε προχωρήσει η δεύτερη τώρα θα ήμουν 5 μηνών....

Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις κι όλοι καταλήγουν στο τυχαίο γεγονός...

Δύναμη σου εύχομαι κ να αγαπάς τον εαυτό σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , EvEvEv είπε:

Να μην νιώθεις άσχημα για τα συναισθήματα σου... Σε διάβασα κ ήταν σαν να ακούω εμένα! 

9 Οκτωβρίου 2021 παλλινδρομη στην 7η βδομάδα.  Πρώτη εγκυμοσύνη μετά από 1,5 χρόνο προσπαθειών. 

20 Απριλίου 2022 ξανά παλλινδρομη στην ίδια εβδομάδα. 

Αν ειχε προχωρήσει η πρώτη εγκυμοσύνη την ημέρα της δεύτερης αποξεσης θα έβγαινα με μωρό στα χέρια από το μαιευτήριο.... Αν είχε προχωρήσει η δεύτερη τώρα θα ήμουν 5 μηνών....

Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις κι όλοι καταλήγουν στο τυχαίο γεγονός...

Δύναμη σου εύχομαι κ να αγαπάς τον εαυτό σου!!!!!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία... Θα ερθει.... Αφού δεν έχεις πρόβλημα, θα ερθει... Το θέμα είναι γτ να παιδευόμαστε τόσο! Τι να πω!!! Εγω ειμαι σε αναμονή καρυοτυπου ζεύγους να δούμε και από κει τι ψάρια θα πιάσουμε... Ελπίζω να ήταν τυχαίο γεγονός η τρισωμια του μωρού... Σημερα θα έμπαινα 19η εβδομάδα, ήδη πινω ένα κρασάκι με το KFC-αστεράκι μ !! (KFC έλεγα το μωρο μ) 

Ελπιζω την επομενη φορά να είμαι πιο τυχερή! Κι εγώ, κι εσύ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Το Α και το Ω είναι ο καλός γιατρός που ασχολείται κοιτάει αναλυτικά και δεν πάει να σε ξεπεταξει! Επίσης έχει μεγάλη σημασία να βάζει μπροστά και την προσωπική του κρίση και όχι απλά τα μαθηματικά.. και το λέω αυτό γιατι είχα πάρει και δεύτερες και τρίτες γνώμες και όλοι μου έλεγαν όχι κορίτσι μου αυτό θα μειωθεί γεννιούνται πολλά υγιή μωρά έτσι και μειώνεται μετά μέχρι τον 1ο χρόνο.. είναι μόνο ένα εύρημα δεν κάνουμε αμνιο με μια ενδειξη μόνο χρειάζονται δύο και άλλα τέτοια...

Έτσι αν θυμάμαι καλά έγινε και με εμάς.. η δεύτερη μου περίοδος ήρθε Νοέμβριο και αμέσως ξεκινήσαμε προσπάθειες! Ιδανικά θέλουν δύο για να είναι το σώμα ξανά έτοιμο..

Και βέβαια να ανακουφίζεσαι γιατί η συντριπτική πλειοψηφία έχει αίσιο τέλος..❤️

Aχ πραγματικά σαν να τα έχω γράψει εγώ όλα αυτα-ΞΑΝΑ. κ εμάς τα ίδια μας έλεγαν. Ότι δεν χρειάζεται να κάνω αμνιοπαρακέντηση, ότι τα ποσοστά των αιματολογικων είναι πολύ καλά και ακόμα καλύτερα από της ηλικίας μου τα ποσοστά, οι υπέρηχοι τέλειοι, όλα τα όργανα του μωρού (μέχρι εκείνη την ώρα) ήταν μια χαρά εκτός από ένα εύρημα -1 κύστη χόριοειδους πλέγματος στο δεξί τμήμα του εγκεφάλου (μαλακός δείκτης). 

Η επιμονή και ο φόβος ότι κάτι δεν πάει καλά της δική μου γιατρού αλλά και του εμβρυολογου μας έδειξαν αυτά που δεν φαινόντουσαν. Στο νοσοκομείο ο υπεύθυνος γιατρός στην βάρδια είπε στην γιατρό μου απορώ πως το βρήκατε. 

Εγώ θα πω ότι ο Θεός μας το έδειξε και μας βοήθησε σε πολλα (Μεγάλη ιστορία πίσω από αυτό)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2022 at 6:03 ΜΜ, Ele@n είπε:

Μην αγχώνεσαι, δεν είναι κάτι παθολογικό και ειδικά αν το ξέρεις υπάρχει τρόπος να γίνεις μαμά.

Καλή επιτυχία με την τροφοβλαστη.

Καλημερα κορίτσια!

Έκανα χθες την λήψη τροφοβλαστη . όντως δεν πόνεσε καθόλου, παρά μονο ετσουξε η αναισθησία στην αρχη..ανημενουμε αποτέλεσμα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , KasiaKat είπε:

Καλημερα κορίτσια!

Έκανα χθες την λήψη τροφοβλαστη . όντως δεν πόνεσε καθόλου, παρά μονο ετσουξε η αναισθησία στην αρχη..ανημενουμε αποτέλεσμα!

Πόσο διήρκεσε? Να φανταστώ όπως η αμνιοπαρακέντηση, περίπου 1 λεπτό?

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!!

Σε πόσο καιρό σας είπαν ότι θα βγουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 48 λεπτά , Mariam23 είπε:

Πόσο διήρκεσε? Να φανταστώ όπως η αμνιοπαρακέντηση, περίπου 1 λεπτό?

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!!

Σε πόσο καιρό σας είπαν ότι θα βγουν?

Θα πω 5 λεπτακια αλλά γενικα είναι τσακ μπαμ.. απόψε βραδυ ή αυριο πρωι τα κοινα σύνδρομα (down & τρισωμιες 13,18,21) και σε δυο βδομαδες τα πιο σπάνια...ο γιατρός στον οποιο πηγα τωρα, ηταν "γιατραρα"..κερδισε τον σεβασμο μου και τη προσοχη μου..πρωτη φορα δεν με ξεπεταξε απλα για να μπει το επόμενο ραντεβού , όπως κανουν ολοι όσοι εχω παει(όπως αντιλαμβανεστε ψαχνω ακομα τον γιατρο "μου"), πραγμα το οποιο με βαζει σε σκέψεις να πηγαίνω σε αυτον ,αν και είναι 75χιλιομετρα μακρια.. αυτός δεν θεωρει οτι το εμβρυο πασχει απο συνδρομο αλλα ότι ο πλακούντας μου δεν λειτουργει σωστα..μας απενεχοποιησε για ολα.. ότι δεν φταίμε εμεις.. είναι η φυση . .Παιρνει ο,τι δεν είναι δυνατο να ζησει..ο Θεός να βοηθήσει σε ολες τις καταστασεις..!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , KasiaKat είπε:

Θα πω 5 λεπτακια αλλά γενικα είναι τσακ μπαμ.. απόψε βραδυ ή αυριο πρωι τα κοινα σύνδρομα (down & τρισωμιες 13,18,21) και σε δυο βδομαδες τα πιο σπάνια...ο γιατρός στον οποιο πηγα τωρα, ηταν "γιατραρα"..κερδισε τον σεβασμο μου και τη προσοχη μου..πρωτη φορα δεν με ξεπεταξε απλα για να μπει το επόμενο ραντεβού , όπως κανουν ολοι όσοι εχω παει(όπως αντιλαμβανεστε ψαχνω ακομα τον γιατρο "μου"), πραγμα το οποιο με βαζει σε σκέψεις να πηγαίνω σε αυτον ,αν και είναι 75χιλιομετρα μακρια.. αυτός δεν θεωρει οτι το εμβρυο πασχει απο συνδρομο αλλα ότι ο πλακούντας μου δεν λειτουργει σωστα..μας απενεχοποιησε για ολα.. ότι δεν φταίμε εμεις.. είναι η φυση . .Παιρνει ο,τι δεν είναι δυνατο να ζησει..ο Θεός να βοηθήσει σε ολες τις καταστασεις..!

Δεν είναι πάντα έτσι δυστυχώς. 

Πολλές φορές μωράκια με πρόβλημα επιβιώνουν και γεννιούνται. Και το δικό μου το μωράκι θα γεννιόταν. Είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη, χωρίς αποκολλήσεις, χωρίς εμετούς. Όλα ήταν εύκολα. Συνεχιζόταν κανονικά. Εμείς την διακόψαμε. Και δυστυχώς είχε πρόβλημα το έμβρυο. 

Κάπως "ξεφεύγουν" την πρόνοιας της φύσης και προχωρούν οι εγκυμοσύνες. 

Σκέψου ότι για σύνδρομο turner μόνο το 1/100 των εμβρύων επιβιώνουν και δεν αποβάλλονται. Ε.. ήμουν μέσα σε αυτό εγώ. 

 

Κ εμάς η γιατρός στην αρχή είχε μιλήσει για όχι τόσο καλή λειτουργια του πλακούντα. Αλλά μετά είδαμε δεν είναι έτσι. Το μωράκι είχε θέμα. 

 

Δεν στα λέω για να σε αγχωσω. Εξάλλου ότι είναι να γίνει θα γίνει. 

Στο λέω γιατι τα έχω βιώσει στο πετσί μου. 

Έχω κλάψει όσο ποτέ, έχω ξεσπάσει σε λιγμους οσο ποτέ αλλά τώρα είμαι καλύτερα. Είμαι καλά. Και προσπαθούμε ξανά. Υπάρχει ελπίδα για όλες!!!!!!!!!! <3

 

Είναι ωστόσο πολύ σημαντικό να εμπιστεύεσαι τομ γιατρό σου. Να σου εμπνέει όλα αυτά τα θετικά συναισθήματα που θες. Αξίζει να κάνεις αυτά τα 75 χλμ αν σε καλύπτει. 

Τι ποσοστά είχες για σύνδρομα?

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1/6000 δεν μας αγχωνει, 1/162 μας αγχωνει, 1/386 μας αγχωνει

 

Κρίμα που πηρες την ευθυνη για κάτι τόσο σημαντικό, εφόσον δεν το ειχαν δει..πφφφφ..με το καλο οσα μωρακια βαθιά επιθυμεις!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν είναι τραγικά τα αποτελέσματα. Έχω ακούσει και χειρότερα ποσοστά που εν τέλη τα μωράκια μους ήταν μια χαρά. Ευτυχώς που προχώρησες στην λήψη τροφοβλάστη. 

Σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να διανοηθω να τερματίσω μια κύηση που ΙΣΩΣ να είχε θέμα το έμβρυο. Μόνο με αποτελέσματα στα χέρια μου προχωράω και πορευομαι αναλόγως. Το ίδιο να κάνεις κ εσύ. 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!! Και να μιλάμε σε λίγο καιρό για όχι τόσο καλή λειτουργία του πλακούντα. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι σύντομα μια υγιή εγκυμοσύνη να έχω :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, EvEvEv είπε:

Να μην νιώθεις άσχημα για τα συναισθήματα σου... Σε διάβασα κ ήταν σαν να ακούω εμένα! 

9 Οκτωβρίου 2021 παλλινδρομη στην 7η βδομάδα.  Πρώτη εγκυμοσύνη μετά από 1,5 χρόνο προσπαθειών. 

20 Απριλίου 2022 ξανά παλλινδρομη στην ίδια εβδομάδα. 

Αν ειχε προχωρήσει η πρώτη εγκυμοσύνη την ημέρα της δεύτερης αποξεσης θα έβγαινα με μωρό στα χέρια από το μαιευτήριο.... Αν είχε προχωρήσει η δεύτερη τώρα θα ήμουν 5 μηνών....

Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις κι όλοι καταλήγουν στο τυχαίο γεγονός...

Δύναμη σου εύχομαι κ να αγαπάς τον εαυτό σου!!!!!

Τι εξετάσεις έχετε κάνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...