Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Χρωμοσωμικες ανωμαλίες!


Recommended Posts

Δευτερα .. ίσως και Παρασκευή θα βγουν οι ορμονολογικες .επομενως απο βδομαδα..ειναι βέβαιο ότι δεν θα γλυτώσουμε την αμνιοπαρακεντηση, η οποια εχω ακουσει οτι είναι αρκετα επιπονη..δεν ειναι αυτο φυσικα το θέμα αλλα η καλη εκβαση..ο Θεός να βάλει το χερι του σε ολες τις περιπτώσεις..εχετε κάνει αμνιοπαρακέντηση εσεις, σωστα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 27/7/2022 at 12:09 ΜΜ, Mariam23 είπε:

Αχ το ξέρω. 

Δεν ξέρω τι να πω. Δεν ξέρω αν υπάρχουν λόγια που να απαλύνουν τον πόνο και το άγχος. 

Εύχομαι όλα να έρθουν όσο πιο ανώδυνα γίνεται. 

Εγώ σκέφτομαι ότι όλα γίνονται για κάποιον λόγο. 

Μετά από όλο αυτό που ζήσαμε θεωρώ ότι ωρίμασα πιο πολύ. 

Άλλαξα σαν άνθρωπος σε πολλά θέματα. 

Τώρα είμαι ακόμα πιο έτοιμη να το ζήσω. 

Να γίνω καλή μαμά. 

Κ επειδή ήμασταν "τυχεροί" στην ατυχία μας, μιας και τυχαία ανακαλύφθηκε , τυχαία και με βαριά καρδιά κάναμε αμνιοπαρακέντηση μιας και είχαμε καλή αυχενική και ποσοστά, ευχαριστώ το Θεό που μας το έδειξε με τον τρόπο του. Και μας βοήθησε με τον τρόπο του. (μεγάλη ιστορία). 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά. 

Πότε αναμένεται τα αποτελέσματα σας ?

Δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν τα ασχημα νεα...οι ορμονολογικες στα πατώματα..δεν θα προχωρήσει φυσιολογικα η εγκυμοσύνη..αραγε αξιζει η ληψη τροφοβλάστη ή παει μια μανούλα αμέσως για "έκτρωση" ...? Δεν ξερω καν αν γίνεται 15η βδομαδα....

  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , KasiaKat είπε:

Δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν τα ασχημα νεα...οι ορμονολογικες στα πατώματα..δεν θα προχωρήσει φυσιολογικα η εγκυμοσύνη..αραγε αξιζει η ληψη τροφοβλάστη ή παει μια μανούλα αμέσως για "έκτρωση" ...? Δεν ξερω καν αν γίνεται 15η βδομαδα....

Βγήκαν άσχημα τα ποσοστα της αυχενικής; Πόσο άσχημα; Όταν υπάρχει παθολογικό έμβρυο τότε μπορείς να προχωρήσεις σε απόξεση.

  • Λυπημένη/-ος 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ele@n είπε:

Βγήκαν άσχημα τα ποσοστα της αυχενικής; Πόσο άσχημα; Όταν υπάρχει παθολογικό έμβρυο τότε μπορείς να προχωρήσεις σε απόξεση.

Κατα πασα πιθανότητα παμε για τριπλοειδια.. μια λιγο πιο σπάνια περίπτωση χρωμοσωμικης ανωμαλίας που ελαβε χώρα κατα τη συλληψη..δεν ειναι πιθανό να επιβιωσει η κύηση και αν ναι, τοτε συνηθως πεθαίνει κατα τη γέννηση ή αμέσως μετα..δευτερο παιδακι που χάνουμε..χωρις ωστόσο παθολογικά αιτια απο κανέναν μας.. ειλικρινά δεν ξέρω αν εχει νοημα η ληψη τροφοβλαστη εφοσον ειναι τοσο κακιες οι ορμονολογικες ή απλα προχωράμε σε αφαιρεση του μωρου...τι συζητάω θεέ μου...

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , KasiaKat είπε:

Κατα πασα πιθανότητα παμε για τριπλοειδια.. μια λιγο πιο σπάνια περίπτωση χρωμοσωμικης ανωμαλίας που ελαβε χώρα κατα τη συλληψη..δεν ειναι πιθανό να επιβιωσει η κύηση και αν ναι, τοτε συνηθως πεθαίνει κατα τη γέννηση ή αμέσως μετα..δευτερο παιδακι που χάνουμε..χωρις ωστόσο παθολογικά αιτια απο κανέναν μας.. ειλικρινά δεν ξέρω αν εχει νοημα η ληψη τροφοβλαστη εφοσον ειναι τοσο κακιες οι ορμονολογικες ή απλα προχωράμε σε αφαιρεση του μωρου...τι συζητάω θεέ μου...

Με έχει συγκλονίσει η ιστορία σου.... Δεν έχω λόγια..... Τι να πει κανείς σε αυτές τις περιπτώσεις;;; 

Μόνο να είστε δυνατοί ώστε να μπορείτε να προχωρήσετε με τον σύντροφό σου παρακάτω... Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά από εδώ και στο εξής.....

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, KasiaKat είπε:

Κατα πασα πιθανότητα παμε για τριπλοειδια.. μια λιγο πιο σπάνια περίπτωση χρωμοσωμικης ανωμαλίας που ελαβε χώρα κατα τη συλληψη..δεν ειναι πιθανό να επιβιωσει η κύηση και αν ναι, τοτε συνηθως πεθαίνει κατα τη γέννηση ή αμέσως μετα..δευτερο παιδακι που χάνουμε..χωρις ωστόσο παθολογικά αιτια απο κανέναν μας.. ειλικρινά δεν ξέρω αν εχει νοημα η ληψη τροφοβλαστη εφοσον ειναι τοσο κακιες οι ορμονολογικες ή απλα προχωράμε σε αφαιρεση του μωρου...τι συζητάω θεέ μου...

Αμνιοπαρακέντηση έκανα εγώ στις 17 εβδομάδες. Εκεί μάθαμε τα επίσημα άσχημα αποτελέσματα. 

Δεν ήταν καθόλου επίπονη διαδικασία. Ούτε που την κατάλαβα. 

Πιο επίπονα ήταν τα αποτελέσματα πάρα η διαδικασία. Σε 1 λεπτό είχαμε τελειώσει. 

Τι ποσοστά έχεις?

Ο γιατρός τι λέει?

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Αμνιοπαρακέντηση έκανα εγώ στις 17 εβδομάδες. Εκεί μάθαμε τα επίσημα άσχημα αποτελέσματα. 

Δεν ήταν καθόλου επίπονη διαδικασία. Ούτε που την κατάλαβα. 

Πιο επίπονα ήταν τα αποτελέσματα πάρα η διαδικασία. Σε 1 λεπτό είχαμε τελειώσει. 

Τι ποσοστά έχεις?

Ο γιατρός τι λέει?

 

Δεν ξερω αν αξιζει να κανω κατι αλλο επεμβατικο,εφοσον ολα δειχνουν κακα..υποθετω οτι με τις ορμονολογικες περιμεναμε μια εναλλακτική εικόνα για να το ψάξουμε κι αλλο..κανεις γιατρός δεν μου εχει πει ξεκάθαρα..κ μιλαω με τρεις..αν η κατάσταση ειναι αναστρέψιμη..δεν τους ενδιαφέρει, δ ξερω...

Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ στη θέση σου πάντως θα έκανα έλεγχο επεμβατικό απλά και μόνο για να ξέρω σίγουρα!

Γιατί το να τερματίσεις μια ζωή , το παιδί σου είναι ο,τι πιο δύσκολο. Θα ήθελα να ξέρω στα σίγουρα αν έχει κάτι το έμβρυο. 

Σημασία έχει όμως και οι γιατροί τί στάση κρατούν. Αν δεν παίρνουν θέση και αν μπορείς οικονομικά κάνε λήψη τροφοβλάστη. 

Απλά μην αφήσεις την κατάσταση να προχωράει αν τελικά κανείς διακοπή. Εγώ έκανα στις 21 εβδομάδες και το έμβρυο ήδη κλωτσαγε . Θεέ μου.     :(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σας είναι πολυ δύσκολα όλα αυτά κουράγιο σε όλες και εύχομαι σύντομα με υγιή παιδάκια !

@KasiaKat από ότι κατάλαβα η αυχενική και οι ορμονικές δείχνουν ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά δεν σου έχουν πει και100% σίγουρα οποτε εγώ θα έλεγα Να κάνεις έλεγχο για να ξέρεις τι ακριβώς έχει το έμβρυο .

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 8/7/2022 at 11:52 ΠΜ, Mariam23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. 

Η πρώτη εγκυμοσύνη μου διεκόπη στον 5ο μήνα εγκυμοσύνης λόγω σπάνιου τύπου συνδρόμου Turner. 

Κάναμε τυχαία αμνιοπαρακέντηση (κάτι την απασχολούσε την γιατρό μου) και εν τέλη βγήκαν τα άσχημα νέα. 

Στο έμβρυο έκαναν μοριακό καρυότυπο στην αρχή μέσω του οποίου διαπιστώθηκαν οι ελλείψεις γονιδίων (ποσοτικός αριθμός) και μετά κάναμε συμβατικό καρυότυπο και εμείς και το έμβρυο για να διαπιστωθεί ο 'τυπος' του καρυότυπου. 

Εμάς ήταν φυσιολογικό (δόξα το θεό) του εμβρύου είχε πολλά .  

Εν τέλη διαπιστώθηκε ότι είναι ένα τυχαίο γεγονός. 

Μας είπε η γενετιστρια να μην κάνουμε άλλη εξέταση. Ήταν τυχαίο γεγονός.

Και συμφώνησε και η γυναικολόγος μου. 

Μας σύστησε όμως η γενετιστρια την επόμενη φορά να κάνουμε προληπτικά λήψη τροφοβλαστη. 

Η γυναικολόγος μου είπε ΜΟΝΟ αν κάτι πάλι δούμε να κάνουμε έξεταση. Δεν χρειάζεται να ριψοκινδυνεψουμε την νέα εγκυμοσύνη, αν όλα είναι καλά. 

Όσες είχαν θέμα με χρωμοσωμικες ανωμαλίες στο έμβρυο, κάνατε κάποια άλλη εξέταση?

 

Επίσης έχω να πω ότι : ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΎΕΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ. ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΎΕΤΕ ΟΤΙ ΟΑΝΤΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ. έτσι νόμιζα κι εγώ και ήμουν πολύ αρνητική στο να κάνω αμνιοπαρακέντηση μιας και δεν υπήρχε ουσιαστικός λόγος από τους υπερήχους και τις εξετάσεις μου, αλλά εμπιστεύτηκαν την γιατρό μου και πράγματι διαπιστώθηκε το πρόβλημα. 

Βλέπουν τόσα πολλά τα μάτια τους που κάτι ξέρουν!

Ακόμα και στο νοσοκομείο της είπε ο υπεύθυνος γιατρός της βάρδιας 'απορω πώς το εντοπίσατε '.

 

Η ηλικία μου 27. 

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Και εμένα έτσι έγινε στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και δυστυχώς σε ακόμα πιο προχωρημένη μετά από τυχαίο εύρημα στη β επιπέδου και μεγάλη καθυστέρηση με εξετάσεις στη συνέχεια μέχρι την αμνιοπαρακέντηση..

Και σε εμάς επρόκειτο για τυχαιο γεγονός το οποίο φάνηκε μετά από εξετάσεις καρυότυπου εμένα και του συζύγου μου αφού έγινε η διακοπή.. Παρόλα αυτά μετά από παρότρυνση της γενετιστριας αλλά και από δική μας επιθυμία στην επόμενη εγκυμοσύνη μου έκανα λήψη τροφοβλάστη προγραμματισμένη μαζί με την αυχενική διαφάνεια και το ίδιο θα κάνω και σε επόμενη κύηση χωρίς δεύτερη σκέψη..

Υπάρχει ένα στατιστικό που λέει ότι όσα ζευγάρια είχαν ιστορικό με μωρό με χρωμοσωμικη ανωμαλία σε κάθε κύηση ξεκινούν με πιθανότητες 1 προς 100 ακόμα και αν δεν υπάρχει καμία κληρονομικότητα..δεν ξέρω γιατί αλλά έτσι λένε. Πέρα από αυτό όμως εγώ προσωπικά μετά από όλο αυτό που έζησα δεν νομίζω ότι θα άφηνα ξανά τίποτα στην τύχη του ή για αργότερα..

Τίποτα δεν ρισκάρεις, αν ο γιατρός που θα σου κάνει την εξέταση είναι έμπειρος οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά είναι σχεδόν ανύπαρκτες! Με το καλό εύχομαι σύντομα με ένα υγιέστατο μωρό στην αγκαλιά σου!!❤️

On 28/7/2022 at 4:22 ΜΜ, KasiaKat είπε:

Δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν τα ασχημα νεα...οι ορμονολογικες στα πατώματα..δεν θα προχωρήσει φυσιολογικα η εγκυμοσύνη..αραγε αξιζει η ληψη τροφοβλάστη ή παει μια μανούλα αμέσως για "έκτρωση" ...? Δεν ξερω καν αν γίνεται 15η βδομαδα....

Κοπέλα μου τώρα διάβασα την ιστορία σου! Λυπάμαι πολύ για ότι περνάς!! Η αμνιοπαρακέντηση δεν είναι επίπονη διαδικασία.. Ο λόγος να την κάνεις ίσως είναι για να δείτε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που έχει το μωράκι ώστε να κάνετε τον προγραμματισμό σας για τη συνέχεια και να δείτε αν χρειάζεται κάποιο γενετιστή σε περίπτωση που πρόκειται για κάποιο σύνδρομο.

On 10/7/2022 at 4:09 ΜΜ, Mariam23 είπε:

Τον απλό. Δηλαδή συμβατικό. 

Απ'οτι μας είπαν μοριακό κάνεις μόνο αν στον απλό βρεθεί κάτι. 

Δεν είναι ακριβώς έτσι, το αν θα γίνει μοριακός ή συμβατικός εξαρτάται από το εύρημα στον καρυότυπο του εμβρύου και έχει να κάνει με το είδος αλλά και με το μέγεθος της μετάλλαξης που ανιχνεύτηκε!

Σε κάποιες περιπτώσεις δεν έχει κανένα νόημα ο συμβατικός και σε άλλες ο μοριακός. Ο γενετιστής κρίνει τι ακριβώς πρέπει να κάνει το ζευγάρι από εξετάσεις σύμφωνα με τα αποτελέσματα της αμνιο, αν σας είπε ότι με απλό είστε οκ τότε είστε..

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Και εμένα έτσι έγινε στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και δυστυχώς σε ακόμα πιο προχωρημένη μετά από τυχαίο εύρημα στη β επιπέδου και μεγάλη καθυστέρηση με εξετάσεις στη συνέχεια μέχρι την αμνιοπαρακέντηση..

Και σε εμάς επρόκειτο για τυχαιο γεγονός το οποίο φάνηκε μετά από εξετάσεις καρυότυπου εμένα και του συζύγου μου αφού έγινε η διακοπή.. Παρόλα αυτά μετά από παρότρυνση της γενετιστριας αλλά και από δική μας επιθυμία στην επόμενη εγκυμοσύνη μου έκανα λήψη τροφοβλάστη προγραμματισμένη μαζί με την αυχενική διαφάνεια και το ίδιο θα κάνω και σε επόμενη κύηση χωρίς δεύτερη σκέψη..

Υπάρχει ένα στατιστικό που λέει ότι όσα ζευγάρια είχαν ιστορικό με μωρό με χρωμοσωμικη ανωμαλία σε κάθε κύηση ξεκινούν με πιθανότητες 1 προς 100 ακόμα και αν δεν υπάρχει καμία κληρονομικότητα..δεν ξέρω γιατί αλλά έτσι λένε. Πέρα από αυτό όμως εγώ προσωπικά μετά από όλο αυτό που έζησα δεν νομίζω ότι θα άφηνα ξανά τίποτα στην τύχη του ή για αργότερα..

Τίποτα δεν ρισκάρεις, αν ο γιατρός που θα σου κάνει την εξέταση είναι έμπειρος οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά είναι σχεδόν ανύπαρκτες! Με το καλό εύχομαι σύντομα με ένα υγιέστατο μωρό στην αγκαλιά σου!!❤️

Κοπέλα μου τώρα διάβασα την ιστορία σου! Λυπάμαι πολύ για ότι περνάς!! Η αμνιοπαρακέντηση δεν είναι επίπονη διαδικασία.. Ο λόγος να την κάνεις ίσως είναι για να δείτε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που έχει το μωράκι ώστε να κάνετε τον προγραμματισμό σας για τη συνέχεια και να δείτε αν χρειάζεται κάποιο γενετιστή σε περίπτωση που πρόκειται για κάποιο σύνδρομο.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, το αν θα γίνει μοριακός ή συμβατικός εξαρτάται από το εύρημα στον καρυότυπο του εμβρύου και έχει να κάνει με το είδος αλλά και με το μέγεθος της μετάλλαξης που ανιχνεύτηκε!

Σε κάποιες περιπτώσεις δεν έχει κανένα νόημα ο συμβατικός και σε άλλες ο μοριακός. Ο γενετιστής κρίνει τι ακριβώς πρέπει να κάνει το ζευγάρι από εξετάσεις σύμφωνα με τα αποτελέσματα της αμνιο, αν σας είπε ότι με απλό είστε οκ τότε είστε..

Καλημέρα!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απ'οτι κατάλαβα το έχετε ψάξει κ εσείς αρκετά και έχεις κάποιες γνώσεις επί θέματος. 

Ναι εμάς , μετά την αμνιοπαρακέντηση, στα αποτελέσματα έλεγε συστήνετε συμβατικός έλεγχος καρυότυπου και έμβρυο και γονείς για να διαπιστωθεί αν ήταν τυχαίο 'η όχι. 

Εσείς τι χρωμοσωμικο πρόβλημα είχατε?

Και τι καρυότυπο κάνατε?

Τι ηλικία είχες? 

Η λήψη τροφοβλάστη πονάει?

 

Εμάς πάντως οι γενετιστές που μιλήσαμε μας είπαν ότι αυτό επειδή είναι τυχαίο γεγονός και δεν σχετίζεται με κάποιο πρόβλημα στο δικό μας καρυότυπο, δεν μας αυξάνει τις πιθανότητες και ότι έχουμε πάλι ,τις ίδιες πιθανότητες με τον γενικό πληθυσμό. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Mariam23 είπε:

Καλημέρα!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απ'οτι κατάλαβα το έχετε ψάξει κ εσείς αρκετά και έχεις κάποιες γνώσεις επί θέματος. 

Ναι εμάς , μετά την αμνιοπαρακέντηση, στα αποτελέσματα έλεγε συστήνετε συμβατικός έλεγχος καρυότυπου και έμβρυο και γονείς για να διαπιστωθεί αν ήταν τυχαίο 'η όχι. 

Εσείς τι χρωμοσωμικο πρόβλημα είχατε?

Και τι καρυότυπο κάνατε?

Τι ηλικία είχες? 

Η λήψη τροφοβλάστη πονάει?

 

Εμάς πάντως οι γενετιστές που μιλήσαμε μας είπαν ότι αυτό επειδή είναι τυχαίο γεγονός και δεν σχετίζεται με κάποιο πρόβλημα στο δικό μας καρυότυπο, δεν μας αυξάνει τις πιθανότητες και ότι έχουμε πάλι ,τις ίδιες πιθανότητες με τον γενικό πληθυσμό. 

 

Καλημέρα!! Εμάς η μπεμπουλα είχε μη ισοζυγισμενη μετάθεση στα χρωμοσώματα 5 και 8.. Είναι μετάλλαξη που φαίνεται στα δεύτερα αποτελέσματα της αμνιο δλδ στο μοριακό καρυότυπο του εμβρύου και όχι στα πρώτα down, φυλετικά κλπ! Όταν συμβαίνει αυτό μπορεί ένας από τους δύο γονείς να φέρει στον δικό του καρυότυπο μια μετάθεση η οποία δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα στον ίδιο γιατί είναι ισοζυγισμενη και όχι μη, και φαίνεται στο συμβατικό του καρυότυπο,  όμως στα παιδιά του μπορεί να κληρονομείται ως μη ισοζυγισμενη το οποίο προκαλεί αναλόγως το που βρίσκεται πολλά και διάφορα προβλήματα από νοητική υστέρηση συγγενείς ανωμαλίες κλπ κλπ

Εμείς κάναμε συμβατικό καρυότυπο γιατί είχαμε το συγκεκριμένο είδος μετάλλαξης που στους γονείς φαίνεται εκεί αλλά ήταν και τόσο μεγάλη η μετάλλαξη στο ένα χρωμόσωμα που δεν είχε νόημα να ψαχτει με μοριακό καρυότυπο αφού σκέψου φάνηκε ακόμα και στο συμβατικό καρυότυπο του εμβρύου στο τέλος. Αυτές οι μεταλλάξεις περνούν σε πανομοιότυπο μέγεθος από γονιό σε παιδί. 

Ήμουν 30 χρονών

Όχι δεν πονεσα καθόλου στην τροφοβλάστη όπως ούτε και στην αμνιο ειχα πονέσει.

Έτσι ακριβώς μας είπαν και εμάς οι γενετιστές ότι έχουμε ακριβώς τις ίδιες πιθανότητες με το γενικό πληθυσμό και να κάνουμε τροφοβλάστη στις εγκυμοσύνες για ψυχολογικούς λόγους.. εγώ ψάχνοντας το τότε όλο αυτό είχα διαβάσει κάπου αυτό που σου είπα για το στατιστικό και έβγαλα το συμπέρασμα ότι για αυτό το λένε. Ήταν δικό μου δλδ γιατί ότι άκουγα το έπαιρνα της μετρητής και δεν καταλάβαινα γτ έπρεπε να κάνουμε τροφοβλάστη κάθε φορά αφού ήταν τυχαίο οπότε διάβαζα ατελείωτα!

Εμάς φαινόταν το τυχαίο και μόνο από τη λήψη ιστορικού αφού δεν υπήρχε καμία αποβολή ή παλινδρομη στο παρελθόν (όταν υπάρχουν θέματα στον καρυότυπο του γονιού συνήθως υπάρχουν αποβολές). Ήταν σύλληψη με την πρώτη και η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Οπότε μας είχαν καθησυχάσει εξ αρχής αλλά αν δε το δεις και με τα μάτια σου άντε να ηρεμήσεις. 

Έμεινα αμέσως έγκυος ξανά, έκανα τροφοβλάστη μαζί με την αυχενικη και τώρα έχω μια υπέροχη κόρη ενός έτους στην αγκαλιά μου! Σου εύχομαι ότι καλύτερο μέσα από την καρδιά μου και σύντομα!! Ρώτησε με ότι άλλο θέλεις!

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

  Εμάς φαινόταν το τυχαίο και μόνο από τη λήψη ιστορικού αφού δεν υπήρχε καμία αποβολή ή παλινδρομη στο παρελθόν (όταν υπάρχουν θέματα στον καρυότυπο του γονιού συνήθως υπάρχουν αποβολές). Ήταν σύλληψη με την πρώτη και η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Οπότε μας είχαν καθησυχάσει εξ αρχής αλλά αν δε το δεις και με τα μάτια σου άντε να ηρεμήσεις. 

Αυτά τα λόγια είναι ΑΚΡΙΒΩΣ σαν να τα έχω γράψει εγώ. Περιγράφουν ακριβώς την κατάσταση μου. 

Πρώτη μου εγκυμοσύνη, έμεινα έγκυος πολύ εύκολα αλλά δυστυχώς μας έτυχε αυτό. 

Τώρα είμαστε στην φάση της προσπάθειας. Ελπίζω να έχω ευχάριστα νέα σύντομα. <3

 

Εμένα η γυναικολόγος μου, μου είπε ότι αν κάνει δούμε στην αυχενική τότε να κάνουμε επεμβατική εξέταση. Δεν θέλει να διακινδυνεύσουμε την επόμενη εγκυμοσύνη που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι καλή. 

Δεν ξέρω. Περνάνε πολλές σκέψεις από το μυαλό μου. Ας τα αντιμετωπίσω όλα στην ώρα τους γτ μου προκαλούν άγχος τζάμπα από τώρα. 

 

Κ εμάς στα δεύτερα αποτέλεσμα το μάθαμε το άσχημο αποτέλεσμα. 1 Απριλίου. Σαν ψέμα πραγματικά. 

Εμάς είχε έλλειψη γονιδίων (311 γονίδια)-ελειπε ο κοντός βραχίονας του Χ και ,είχε μωσαϊκισμο στο χρωμόσωμα Χ . 

Πολλά πράγματα. 

Σπάνιος τύπος turner μας είπαν. Ευτυχώς όμως εμείς είμαστε μια χαρά. Αν είχαμε θέμα , έστω ένας από τους δύο τώρα θα μιλαγαμε για εξωσωματική και δεν ξέρω τι αλλα θα είχαμε στο μυαλό μας. 

Όταν ξανά προσπαθήσατε για παιδί, μετά από πόσο καιρό από την διακοπή κύησης ήταν? Είχες άγχος για να δεις αν θα συλλάβεις εύκολα?

Επίσης τι σας έκανε να ψαχτειτε για αμνιοπαρακέντηση?

Η λήψη τροφοβλάστη είναι σαν την αμνιοπαρακέντηση ως προς την διαδικασία?

Είχες άγχος μην αποβάλλεις από αυτό?

 

Πολλές ερωτήσεις το ξέρω. Αλλά έχω πολλά στο μυαλό που με απασχολούν. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ολες για το χρόνο σας και τις πολυτιμες συμβουλες σας !

Θα κανω τροφοβλαστη την επομενη  βδομάδα διότι εχω ναι μεν κακες σκεψεις αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια..φυσικα με φοβίζει μήπως έχω κατι εγω ή ο άντρας μου -καρυοτυπο όπως το λετε μαλλον- αλλα πρεπει να ενημερωθώ πανω σε αυτι διοτι δεν γνωριζω τιποτα .. θα σας κρατω ενημερες! ευχαριστώ και παλι

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...